Gillette 4. Serum tegen Aziatische griep KOK Op reis v_ Eerste Amerikaanse atoom smaldeel in 1960 gereed naar zee, bos of hei 'n Gillette Rocket hoort er bij! 50 Vraag naar Gillette Scheercrème! Australië enige producent DONDERDAG 4 JULI 1957 3 Van dag tot dagj Ook geen „Sabena"-lucht- lijn naar Californië? Geen kort geld voor Soekarno naar Sumatra Nehroe naar Nasser Russen bij de Paus MORGEN KOELTE IN UW HUIS? ,\\U/ J Ergerlijke mishandeling van duif te Rotterdam berecht Walvis jagers voor Panama gebouwd in Nederland O/? de CPraatótcel Marine acht overwicht ter zee belangrijker dan de beheersing van het luchtruim woningbouw Meisje verdronken V.S. hebben reeds een vrijwel „schone^ H-bom De ontwapeningsbesprekingen in Lon den maken nog steeds voortgang ten aan zien van het staken der kernproeven. De Russische afgevaardigde Zorin die waarschijnlijk met enige persoonlijke on zekerheden heeft te kampen in verband met de in Moskou woedende zuivering blijft een gematigde toon voeren en vraagt voortdurend beleefd nadere inlichtingen over de Westelijke bedoelingen. De Westelijke bereidheid om de staking der kernproeven te accepteren zonder al gemene ontwapeningsovereenkomst of althans voordat zulk een overeenkomst tot stand zal zijn gekomen heeft de Russen enigszins verrast. Uit de informaties van Zorin blijkt wel, dat hij het Westen tot een duidelijker formulering in dit opzicht wil brengen, doch de Westelijke vertegenwoor digers in de subcommissie voor ontwape ning houden zich voorlopig nog aan be trekkelijk gecompliceerde definities van hun voorstellen, waarbij nog steeds ver band wordt gelegd tussen de staking der atoombomproeven en de andere ontwape ningsvraagstukken. Zorin heeft voorgesteld dat men Nehroe, premier van India, thans op bezoek in Londen, een verklaring zou laten afleggen in de subcommissie. Ongetwijfeld was de aantrekkelijkheid van een dergelijk optre den voor de Russen daarin gelegen, dat deze premier van een nauw met Engeland verbonden, belangrijke Aziatische natie het standpunt huldigt, dat de atoombomproe ven onvoorwaardelijk moeten ophouden; een standpunt, dat overeenkomt met een onderdeel der Russische voorstellen. Een premier uit het Gemenebest zou dus op deze manier een pleidooi voor het Rus sische standpunt houden, wat de Russen een aardig winstpunt zou hebben opge leverd. Het gaat echter niet door, aangezien de Amerikaanse afgevaardigde zich tegen het optreden van Nehroe heeft verzet onder het motief, dat er een gesprek tussen de leden der subcommissie aan de gang is, waarbij andere landen niets van doen hebben. Als Nehroe iets wil zeggen, moet hij naar de UNO-ontwapeningscommissie, waarvan India lid is, en niet naar de thans in Londen vergaderende subcom missie daarvan, die zuiver een onderhan delingsorgaan is, aldus Stassen's mening. Intussen heeft Nehroe reeds verklaard, dat hij niets te zeggen heeft. Deze Aziati sche staatsman kent blijkbaar zijn positie tussen Oost en West te goed om taktische fouten te maken en dat vooral in een zó précaire situatie als deze, waarin een kleine zijsprong het kaartenhuis der be reikte resultaten kan doen ineenstorten. WASHINGTON (UP) Amerikaanse autoriteiten zijn van oordeel, dat het niet zeer waarschijnlijk is, dat de „Sabena" een luchtlijn op San Francisco mag gaan vlie gen, als dat tenminste verlangd wordt bij de onderhandelingen, die in Washington op 15 juli tussen de V.S. en België zullen beginnen. Tot nu toe hebben de Belgische burger lijke luchtvaart-autoriteiten niet gezegd, waar de missie om zal vragen, maar ge loofd wordt, dat zij om een luchtlijn zal verzoeken voor de „Sabena" tussen New York en San Francisco. Men herinnert zich dat een Nederlandse luchtvaart-missie er onlangs ook niet ip slaagde, voor de K.L.M. een luchtlijn New YorkSan Francisco te krijgen. Wel kreeg zij een directe luchtverbinding van New York naar de Caraïbische Zee en een lijn van Montreal naar Houston in Texas. Als de Belgische missie politieke en eco nomische factoren naar voren zou brengen, zoals de Nederlandse missie deed, dan zou op de waarde van het uranium in de Bel gische Congo kunnen worden gewezen, dat van groot belang is voor de V.S., maar dat zou toch waarschijnlijk weinig effect heb ben op de onderhandelaars van Amerika. De autoriteiten zien hier als een van de grootste hinderpalen voor de Belgische missie, dat zij officieel nog niet verklaard heeft, waarover zij wil onderhandelen en dientengevolge is de ambassade hier nog niet in staat geweest nuttig voorbereidend werk te doen tot in de hoogste regerings kringen. DJAKARTA (ANP) President Soe karno is voornemens tegen het einde van deze maand een bezoek te brengen aan Midden-Sumatra. Sinds de machtsovername in dit gebied door de Bantengraad in december jongst leden heeft Soekarno dit gebied niet meer betreden. Op 14 juli vertrekt de president naar Borneo, waar hij ook het nauwelijks toe gankelijke binnenland zal bezoeken. Na terugkeer van zijn reis door Borneo, die een week zal duren, zou hij dan naar Mid den- en Zuid-Sumatra gaan. LONDEN (AFP) Premier Nehroe van India zal op tien juli, komende uit Neder land, in Cairo aankomen voor een ont moeting met president Nasser. Op twaalf juli reist Nehroe door naar Khartoem. De Indiase premier, die zich op het ogen blik te Londen bevindt voor de conferen tie van eerste-ministers van het Britse Gemenebest, gaat op acht juli met een Viscount" van de Indiase luchtmacht naar Amsterdam. Op de algemene audiëntie, die Paus Pius de Twaalfde woensdag in de basiliek van Sint Pieter in Rome heeft gehouden, waren 400 Russische toeristen tegenwoor dig. Het was voor het eerst dat zich Rus sen op een dergelijke audiëntie vertoonden. ADVERTENTIE Gaat U met vacantie? Dat «s hèt moment om Uw oude apparaat te vervangen en over te gaan op Super Snel Scheren met 'a Gillette Rocket. Het is zo eenvoudig! Draai, het apparaat is open, klik, het mesje erin, draai eo V bent gereed om U perfect te scheren, waar U ook bent. Gillette Rocket met Dispenser en 4 blauwe Gillette mesjes in practisch etui, ideaal voor op reis, voor maar De Aziatische griep-epidemie grijpt nog steeds om zich heen. In sommige Europese havensteden heeft de nieuwe ziekte even eens zjjn intrede gedaan. Tot nu toe is Australië het enige land, waar de ver vaardiging van serum tegen deze ziekte op grote schaal plaatsvindt. Het vaccine wordt bereid in de Serum Laboratoria te Melbourne. Sedert een tien tal jaren zijn die laboratoria gespeciali seerd op de vervaardiging van anti- influenza-vaccines. Zodra de nieuwe soort influenza, de „Aziatische Griep", gevaarlijk dreigde te worden, besloot de directeur, dr. P. L. Bazeley, een serum tegen die ziekte te maken en op grote schaal te gaan fabri ceren. Deze bereiding op grote schaal vor dert wekelijks de verwerking van tien duizenden eieren. Deze eieren worden uit het land rondom Melbourne betrokken. Het vaccine wordt gemaakt van gedode virus. Eerst echter moet dit virus ge kweekt worden in een enige tijd bebroed geweest ei, omdat een virus alleen tot ontwikkeling komt in levende cellen. Als een bevrucht ei bebroed wordt, scheiden zich het eiwit en de dooier in drie zakjes. In het ene zakjes zit het „kuiken-in-wording", het tweede is het dooierzakje en het derde zakje dat na tien dagen broeden ongeveer zo groot is als een half ei heet met een weten schappelijke naam de allantois. Dr. P. L. Bazeley verzocht de Universi teit van Malakka om virus te verzamelen in de ziekenhuizen van Singapore en per vliegtuig naar Melbourne te sturen. Die ziekteverwekkers laat hij door zijn assis tenten in de allantois brengen. In dit „zakje" vermenigvuldigt het zich. Na twee dagen neemt men de bovenkant van het ei weg en verzamelt het virus. Vervolgens wordt dit gezuiverd en daarna gedood met formaline. Met dit dode en gezuiverde virus ent men de mensen in. Per dosis vaccine is de productie nodig van ongeveer anderhalf ei. Het vaccine vormt in het bloed der in- geënte personen anti-stoffen, waardoor zij immuun worden voor de Aziatische griep. Dat Australië thans in staat is om het serum tegen de Aziatische Griep op grote schaal te produceren, is goeddeels het ge volg van het baanbrekende werk van Sir Macfarlane Burnet, Australië's toonaan- gevende viroloog, die thans directeur is van het „Walter en Eliza Hall Instituut" te Melbourne. Omstreeks 1940 slaagde Sir Macfarlane er namelijk in om de methode van viruskweek in bebroede eieren te per fectioneren. Zijn techniek is thans zowel in Australië als in andere landen in ge bruik. Sir Macfarlane ontdekte voorts, dat uit een bestaand influenza-virus soms een nieuw type voortkomt, dat zich op zijn beurt vermenigvuldigt. Daar de mensheid van nature niet immuun is voor die nieuwe ziekteverwekker, kan een epidemie gaan optreden. Dit is thans het geval met de Aziatische Griep. Er bestaan vier typen influenza-vrius, waarvan er twee (type A en type B ge noemd) veel voorkomen. Type B blijft zichzelf steeds gelijk, maar in het A-type treden zo nu en dan chemische variaties (die men nog niet ten volle heeft kunnen begrijpen) op met als gevolg, dat de zich in het bloed bevindende anti-stoffen niet voor doeltreffende bestrijding van het virus kunnen zorgen. Anders gezegd, een soort A-virus gedraagt zich als een geheel nieuw virus en boekt daardoor aanvankelijk suc ces, als het de mensheid aanvalt. Tot dus- ADVERTENTIE DAAR KAN KOK VOOR ZORGEN Kies uit een grote collectie KOELKASTEN in prijzen vanaf ƒ451.- Alaska, Bosch, Westinghouse, Electro-Lux, Linde enz. '/lV\ Kruisstraat 5 - Haarlem - Tel. 18908 ver heeft men geen aanwijsbare gronden gevonden voor die in het A-virus op tredende veranderingen. De Aziatische Griep kon in zo sterke mate om zich heen grijpen, omdat uit het A-virus zich een gewijzigd type ontwik kelde, dat men echter nu doeltreffend kan bestrijden dank zij de vervaardiging van serum op grote schaal. (Nadruk verboden) Zeer ongelukkig, onbehoorlijk en onmenselijk", zei de officier De 67-jarige J. D. S. uit Capelle aan de IJsel is wegens dierenmishandeling door de politierechter te Rotterdam, mr. P. J. C. Schippers, veroordeeld tot een geldboete van 25,(dit wegens zjjn hoge leeftijd) en drie weken gevangenisstraf voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. De eis was een gevangenisstraf van veertien dagen. De man, die duiven en kippen hield, had een duif, die steeds maar jonge vo gels pikte die net begonnen te eten. S. be sloot het dier te doden. Hij was begonnen, aldus las de politierechter uit de stukken, de duif met kop en hals tegen een tonnetje te slaan. Het dier bleef leven en toen be gon S. het dier een poot af te snijden om de ring eraf te malen. „De duif leeft nog", had iemand gewaarschuwd. „Oh, dat geeft niet," was toen het antwoord van S. ge weest. Toen hij zag, dat hij met het mes geen succes had heeft hij het nog levende dier de poot uitgetrokken. Hij liet toen de duif los, die wegvloog. Het dier kwam in een dakgoot neer en is vandaar naar de dierenbescherming gebracht, waar men het uit zijn lijden heeft verlost. „Zeer ongelukkig, onbehoorlijk en on menselijk," merkte de officier op. In zijn „laatste woord" zei S. nog, dat het geen opzet, maar een mislukking was geweest. Hij was al vijftig jaar liefhebber, maar dit was hem nog nooit gebeurd. Na dit voorval had hij zijn duiven opgeruimd. In Augustus zal van Nederland uit een vloot van vijf walvisjagers vertrekken naar het landstation in Zuid-Georgia van de „Compania de Navegacion Rosina S.A.", gevestigd te Panama. Deze walvis jagers worden door bemiddeling van de Holland se Scheepsbouw Associatie te Amsterdam ond. toezicht van Lloyd's Register of Ship ping gebouwd door de Haarlemse Scheeps bouwmaatschappij te Haarlem, de werf De Hoog te Rotterdam en de Scheepswerf en gasfaouderbouw voorheen Jonker en Stans n.v. te Hendrik Ido Ambacht. De schepen zijn voorzien van een radio-installatie, een richtingzoeker, een radarinstallatie, een gyrokompas en een 90 mm. walviskanon. De hoofdafmetingen zijn lengte over alles 56 meter, lengte over de loodlijnen 51 me ter, breedte 9.30 meter en holte 4.80 meter. De voortstuwing geschiedt door een 10- cylinder 2300 pk. Man dieselmotor, voor zien van een Renk vertragingskast. Een van de vijf schepen, de R 2, gebouwd bij Jonker en Stans in Hendrik Ido Ambacht, heeft onlangs de officiële proeftocht ge maakt, tijdens welke een snelheid werd bereikt van 16.5 knoop. T ijgers Een van de complexe aangelegenheden, die mijn brandende nieuwsgierigheid wek ken, zijn de gelijkvormige gedragingen van grote groepen mensen. Soms ontstaat plot seling een gril die door duizenden lieden wordt gevolgd en welker oorsprong en be tekenis in het duister liggen en onver klaarbaar zijn. Heel opmerkelijk komt dit voor in de kledinggewoonten, die men onder het ver zamelwoord „mode" samenvat. En ook in het plotselinge en roekeloze gebruik van bepaalde iKtdrukkingen, die ineens door honderdduizenden worden ge bezigd, om, na enige tijd, even snel te ver dwijnen als zij verschenen zijn. Ge ziet dat op allerlei andere terreinen des gemenen levens óók. Een van die eensklapse nieuwigheden, over welker bestaan ik mij verwonder en naar welker oorsprong en zin ik uitermate nieuwsgierig ben, is de aanwezigheid van wollige tijgers tegen de achterruit van auto's. Het moeten blijkbaar tijgers zijn. Het mogen blijkbaar geen beren, leeuwen of kangeroes zijn. Neen, tijgers. Twee jaar geleden was er geen tijger te bekennen. Nu ziet ge die speelgoederen overal bij - naar jaren gerekend - volwas sen mensen achter in de wdaage liggen. Ik kan geen enkel argument voor hun aanwezigheid bedenken. Zouden die dieren een symbolische be tekenis hebben? Zo ja, voor wat dan? Vinden de mensen het prettig, dat dat speelgoed daar ligt? Zo ja, waarom dan? Ik kan, wanneer ik zo'n tijger achterin een auto zie liggen, nooit de gedachte on derdrukken dat de meneer-van-de-auto geestelijk onvolwaardig is. Ik heb altijd het gevoel dat ik te doen heb met een verstandelijke ietwat-achterlijk persoon. Ik kan mij niet voorstellen dat een man van enige betekenis, op welk gebied ook, zo'n pluche dier gaat kopen alléén maar voor tegen de achterruit. Het, doet er allemaal niet veel toe. Nie mand heeft er nadeel van en de speelgoed winkelier heeft er zelfs voordeel van, maar waarom? Waarom deze demonstratie van geestelijke achterstand? Het enige wat mij in deze tijgeritis enige vrees inboezent is dat deze zelfde infan tiele mensen, als kiezers, het recht hebben de route van 's lands aangelegenheden mede te helpen bepalen. Vindt u dit ver band ver gezocht? Denkt u er dan maar eens over na. Dit gaat veel dieper dan u vermoedt. Elias WASHINGTON (UP) Wanneer de plannen geen vertraging ondergaan, dan zal de Amerikaanse marine tegen 1960 een geheel smaldeel bezitten dat door atoom kracht aangedreven wordt. Behalve 19 „atomische onderzeeërs" de huidige „Nautilus" en „Seawolf" inbegrepen zullen dan een kruiser, een vliegdekschip en ondersteunende kleine eenheden be schikbaar zijn, georganiseerd op de basis der moderne zee-strategie met atoomwa pens. De Amerikaanse marine beschikt mo- De ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën hebben er op aangedron gen de financiering van de woningbouw met kort geld stop te zetten. Zij deden dit tijdens een bijeenkomst met het bestuur van de Vereniging voor Nederlandse Ge meenten, vertegenwoordigers van Gedepu teerde Staten en van verschillende ge meentebesturen. De gezamenlijke kortlopende schulden van de gemeenten belopen op het ogenblik anderhalf miljard gulden. »OOOOOC)OOOOOOOnOfyvyXXMOOOOOOOtMOOOOOO(VY»OOOOOOOOOOOOtt WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE iÖOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOOQOOOCXIOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÓè De 12-jarige Elisabeth van Tienhoven uit Rotterdam is bij het baden in de Kralingse plas verdronken. Zij is vermoedelijk in een diepe put terechtgekomen. Na een half uur dreggen werd zij uit het water gehaald, maar kunstmatige ademhaling mocht toen niet meer baten. De Nederlander heeft jarenlang een slechte repu tatie in het buitenland gehad als vakantieganger. Er werd over geklaagd dat hij zich van Nederlandse banden be vrijd al te uitbundig en la waaierig gedroeg, onbeleefde houdingen aannam en de ze den van het vreemde land niet wenste te respecteren. Ik weet niet of deze slechte naam hem met enig recht gegeven is. Misschien heeft een minderheid het voor de overgrote meerderheid be dorven. Doch wat ik wel weet is, dat de stroom van goedbe doelde conversatieboekjes (Hoe zeg ik het inwaar door men in enkele uren de voornaamste uitdrukkingen in de taal van het land, dat men wil bezoeken, meester heet te worden, veel kwaad hebben gedaan. De Nederlander wil met alle geweld in het buitenland converseren in de daar op- gangmakende landstaal. Hij vergenoegt zich niet met de gebarentaal en de mimiek, die buitenlanders overal ter we reld met groot succes gebrui ken, doch wenst in keurig Noors, Deens, Portugees of Spaans de inwoners van het bijbehorende land tegemoet te treden. In de eerste plaats ont neemt hij daardoor de plaat selijke inboorlingen het uit zonderlijke genoegen, een vreemdeling in zijn eigen taal te horen spreken en pogingen te doen om te begrijpen wat hij bedoelt. Ten tweede ver hindert hij de inwoners, zich te oefenen in vreemde talen en in een algemeen gangbare vreemde taal als het Engels discussies te voeren. Ten der de is hij, wat zijn talenkennis betreft, volstrekt gebonden aan zijn handige boekje (Hoe zeg ik het inen moet hij zich dus houden aan wat hem daarin wordt voorgeschoteld. Dit beperkt de keuze van zijn bewoordingen in niet geringe mate waardoor' hij ant woorden geeft en vragen stelt die niet passen in de situatie en dus een onbehoorlijke in druk kunnen maken. Misschien is het dus zo, dat de taalgidsjes (Hoe zeg ik het in....) er danig toe hebben bijgedragen, dat de Neder lander in het buitenland een slechte naam kreeg. Reden temeer om het. volledige avontuur van de vreemde taal in het vreemde land te aanvaarden zónder boekje, zoals ook de meeste buiten landers doen. Overigens moeten er in het buitenland ook onverhoedse uitgaven van dergelijke boek jes zijn geweest, die de titel droegen: „Hoe zeg ik het in.het Nederlands?" Want nu en dan komt men nog wel eens een vreemdeling tegen, die tersluiks in zijn handpalm kijkt, als een spiekende schooljongen, en dan lang zaam en voorzichtig zegt: „Goedendag, mijnheer. Wilt gij zo vriendelijk zijn mij uit te leggen, welke weg naar het Frens Helsmjoesioem voert?" Of hij zegt op dezelfde, aar zelende en brokkelige manier, met vele blikken in zijn handpalm: „Gij zult mij ongetwijfeld niet euvel duiden, wanneer ik u lastig val met de vraag, hoe is het laat?" Het is natuurlijk lastig om een vreemdeling uit te leggen, hoe het laat is, doch buiten dien is het volkomen over bodig. Het boekje geeft hem namelijk enkel d e gelegen heid, iets te vragen niet, ook het antwoord te verstaan. Nadat hij zijn vraag gesteld heeft, kan men hem slechts in gebaren aanduiden, wat hij zo gaarne weten wil. „Portier, ziet hier ene fooi", zegt de vreemdeling aan de hand van het boekje. Dat maakt een slechte indruk. Een fooi moet men niet zo adver teren, men moet haar ter sluiks in de bescheiden uitge stoken hand drukken. Een beleefd portier zal de fooi niet eens bekijken, docH on gezien in zijn zijzak wegmof felen, daardoor zijn volste vertrouwen aan de dag leg gend in de edelmoedigheid van de gever. Doch als deze gever uitroept: „Ziet hier ene fooi!" dan kan de portier al niet minder doen dan er een blik op werpen. Deze en dergelijke dingen zijn het ongetwijfeld, die de reputatie van de Nederlander in den vreemde hebben ge schaad. Wanneer men zo'n gidsje (Hoe zeg ik het indoor bladert, wordt die overtuiging steeds sterker. Daar ziet men bijvoorbeeld een lijst met zo genaamde „nuttige uitdruk kingen", die gemakkelijk van buiten te leren zijn. Als men ze van buiten kent, wil men ze ook gebruiken. Wat moet men denken van een Neder lander in een Noors hotel, die in de hal bij aankomst in het Noors declameert: „Ik wil een kamer op de eerste, tweede, achtste ver dieping aan de zonkant met stromend warm en koud wa ter geen al te kleine met ver warming waar is de lift waar is de badkamer waar is de liftjongen waar zijn mijn kof fers daar zijn zij zij zijn het niet hier zijn zij breng ze naar boven ik wil een heet koud lauw bad"/ Trouwens, diezelfde Neder lander zou waarschijnlijk aan de grens al grote moeilijk heden krijgen, want het boekje fluistert hem in dat hij in de douanehal waar alles ruikt naar en glimt van de douanes moet uitroepen: „Waar is de douane ik heb weinig tijd ik ga op reis waarheen naar het buiten land". En als de douane beleefd informeert naar de inhoud der koffers moet men volgens het boekje zeggen: „Ik heb niets aan te geven, ik heb iets aan te geven, ik heb slechts een weinig aan te geven, ik heb slechts tien sigaren". Waarop er natuurlijk twee flessen jenever, honderd pak jes sigaretten en twintig plakken chocolade uit de kof fers tevoorschijn worden ge toverd. „Ingenting a fortolle!" roept de verontwaardigde douanier dan natuurlijk uit, wat zo veel wil zeggen als: „Dat noemt ie niks aan te geven!" En de bewuste Nederlander, in dit geval meer de onbe wuste, komt Noorwegen mis schien niet eens meer binnen. Wie denkt erover om, met vakantie in het buitenland, in de landstaal uit te roepen: „Ik wil mijn haar laten knip pen, golven, bleken, ondu- leren niet tekort niet te lang!" En vervolgens de kapper toe te voegen: „De scheiding rechts links in het midden, wat kost een permanente golf? Een watergolf? Geeft u mij als het u blieft een fric tion, een haarwater, een ge zichtsmassage, leg een beetje rouge op, geeft u mij een poe derkwast, wanneer kan ik komen om mijn haar te laten verven?" Het boekje geeft daarbij slechts drie mogelijk heden: blond, zwart, kas tanjebruin, zodat men aaneen wel zeer beperkt kleuren gamma gebonden is. „Is er geen goed haarwater tegen kaalheid?" laat het boekje de ongelukkige ver volgens vragen. Welke kap per, waar ook ter wereld, zal daar „Neen" op zeggen? Het grote gevaar van dergelijke boekjes is hiermede wel zeer duidelijk gedemonstreerd. Bij het winkelen beperkt zich de conversatie tot één enkele transactie, die weinig aantrekkelijks lijkt te bieden voor de op deviezen gespitste neringdoenden in den vreem de: „Kan ik dit potlood voor een vulpenhouder ruilen?" Een lijst met „nuttige woorden" besluit het gecom primeerde zakboekje, waarbij de volgende merkwaardig heden opvalen: Hoest, Hoofd pijn, Huwelijk, Keelpijn, Kus, Kwitantie, Likdoorn, Lorgnet, Onweder, Padvinder, Pur geermiddel, Schadevergoe ding, Sleetje, Veiligheids speld, Voorschot, Werksta king, Zakkenroller, Zegellak en Zwitserland. Voorwaar nuttige woorden, wanneer zij in de conversatie passen, doch lastig wanneer men gedwon gen is, de conversatie passend te maken voor het gebruik ervan: „Sinds ik in dit land ben, hoest ik me een ongeluk, heb ik voortdurend keelpijn, wil niemand een kus van me en komt iedereen met kwitanties aan mijn deur; die likdoorn lijkt wel een eksteroog met een lorgnet op, hij steekt als een onweder en nergens is een padvinder te vinden die me zonder schadevergoeding een purgeermiddel wil bezor gen. Ik denk dat alle padvin ders aan het sleetje glijden zijn; ik bezit nog slechts drie dubbeltjes en een veiligheids speld, zodat ik hard een voor schot nodig heb, anders zal een werkstaking nog de enige redding zijn; ik zou het na tuurlijk ook met de hulp van een bevriend zakkenroller kunnen proberen, en dan stuur ik de buit in een enve loppe met zegellak naar Zwit serland, ofschoon ik niet weet of ik daar in mijn volgende vakantie wel zal komen". Wanneer men deze en der gelijke zinsneden in de lands taal ten beste, geeft, draagt men bij tot de slechte repu tatie van Nederlanders in den vreemde. Ik heb overigens maar één zeer bruikbare en nuttige zin in het gidsje (Hoe zeg ik het ingevonden, namelijk deze: „Jeg skal ut og reise", ofte wel: „Ik ga op reis". Die zin kan men enkel gebruiken wanneer men nog thuis is. Daar hoort geen vreemdeling haar. En dan voegt men de daad bij het woord, en laat het boekje thuis. ar. L. menteel over 980 bovenwater-vaartuigen, 11.780 vliegtuigen, en een onbekend aan tal onderzeeërs. Zij is 's werelds grootste zeemacht. Op haar volgt de Russische ma rine met haar zeer sterk onderzeebootwa pen (450 onderzeeërs). De marinestaf fundeert zijn strategie op de overweging dat de marine ingeval van een derde wereldoorlog de bases te land die bij de eerste slagwisseling uitgescha keld kunnen worden, ten dele moet kun nen vervangen door „drijvende" bases. De vijftien vliegdekschepen uit de voorste li nie waarover de U.S.-Navy thans beschikt, kunnen, samen met de kruisers die voor het lanceren van geleide projectielen zijn en worden uitgerust, „de aanval naar de vijand dragen". Dit houdt verband met de overweging dat de V.S., wanneer de Sovjet-Unie de zeeën beheerst, niet in staat zullen zijn een tegen-aanval te lanceren. De door de ma rine gepropageerde strategie legt de na druk op de beheersing van de zee, hetgeen een volkomen nieuwe instelling en organi satie eist. Het idee dat „wie de lucht beheerst, het slagveld beheerst" heeft voor de Ameri kaanse marine reeds lang afgedaan. Het Amerikaanse Congres zal echter van het marine-standpunt overtuigd moeten worden. Een „atomische" onderzeeër kost 45 miljoen dollar, en een vliegdekschip met atoom-voortstuwing 310 miljoen dollar. Op zijn persconferentie in het Witte Huis heeft Eisenhower woensdag alle landen ter wereld uitgenodigd om zich ervan te komen overtuigen hoe weinig radio-activiteit nog wordt verspreid bij de komende Amerikaanse proeven met de nieuwe vrijwel „schone" H-bommen. Amerika blijft bij zijn voorstel om de proeven met atoombommen tijdelijk stop te zetten, als daardoor een aanvaardbare overeenkomst, die tegelijk voorziet in het stopzetten van de produktie van de H- bommen, met de Sovjets en andere landen kan worden getroffen. „Toch", zo voegde de president eraan toe, „zou het jammer zijn, de mensheid de voordelen te onthouden die eventueel zouden voortspruiten uit het bestaan van volledig „schone" atooimsplitsings- apparaten, die, naar natuurkundigen hem hadden meegedeeld, na vier vijf jaar proefnemingen geproduceerd zouden kun nen worden. Op de vraag of de V.S. hun kennis be treffende het vervaardigen van „schone" bommen aan de Sovjet-Unie zullen mede delen, antwoordde Eisenhower, dat de Amerikaanse geleerden hem hadden ge zegd, dat zij dit direct willen doen, als zij in hun opzet zijn geslaagd. Overigens hadden deze geleerden ge sproken over apparaten, die niet nood zakelijkerwijze bommen behoefden te zijn. Een dergelijk „schoon" kernsplit singsapparaat zou veel nut kunnen heb ben bij het maken van tunnels en derge- lijken, aldus Eisenhower. Hij deelde voorts mee, dat de V.S. de hoeveelheid verrijkt uranium-235, die zij voor het opwekken van atoomenergie in binnen- en buitenland beschikbaar stellen, van ruim 40.000 kg tot 100.000 kg ver hogen zullen. De waarde van deze 100.000 kg is onge veer 1.700 miljoen dollar.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5