„Medische wetenschap kan het experiment niet missen" Mannetje Grommelebrom j in de grandioze RADION PUZZELWEDSTRIJD DE ONZICHTBAREN Agenda voor Haarlem Prof. Lindeboom over het gebruik van proefpersonen NAAIMACHINES meer dan 1000 broeken Lef goed op de krant van morgen èn... J Kort en bondig 4 Kerkelijk Nieuws BANDRECORDERS H. 3. MAERTENS N.V. Italiaanse hitte moordend voor Nederlandse kuikens Zeepost NIET LANGER ZOEKEN Ministers vlogen met nieuwe vliegtuigen voor Nieuw Guinea Nederlandse mijnenveger zoekt vermiste vliegers DE NEGEN MUZEN Gor van der Lugt Melsert vijfenzeventig jaar Finse kabinet gewijzigd ONS VERVOLGVERHAAL DOOR DONDERDAG 4 JULI 1957 „Een arts of onderzoeker verricht een experiment bp een mens alleen dan, wan neer hij zich daartoe verplicht en tech nisch bekwaam weet, als er een voldoen de belang mee wordt gediend en met instemming van de proefpersoon, indien naar menselijke berekening het risico voor het individu in redelijke verhouding staat tot de mogelijke winst. Deze stelling heeft prof. dr. G. A. Lin deboom, hoogleraar aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, geponeerd in een referaat over „geneeskundige proeven op mensen", dat hij deze week tijdens een wetenschappelijke samenkomst van de Vereniging voor hoger onderwijs op ge reformeerde grondslag (waarvan de Vrije Universiteit uitgaat) in Assen hield. Het experiment, zo zei de hoogleraar, is een waarneming, onder bijzondere zelf gekozen voorwaarden. In zijn beste vorm dient het experiment ter staving van een veronderstelling. Alle geneeskunde is experimenteren Prof .Lindeboom betoogde, dat de medi sche wetenschap steeds meer een experi mentele koers gaat volgen. Aan het toe nemende aantal van steeds ingewikkelder experimenten dankt zij haar bloei en haar verwachtingen voor nieuwe mogelijk heden. Het experiment speelt een over wegende rol in de praktijk, zoals die wordt uitgeoefend in de spreekkamer en aan het ziekbed. Eigenlijk is iedere ge neeskundige poging een experiment. „Ge neeskunde is immers geen wiskunde, geen schei- of natuurkunde, ze blijft een „van vermoedens uitgaande kunst". „Wanneer men evenwel spreekt van geneeskundige proeven op mensen, <loelt men meestal meer in het bijzonder op proefnemingen, waarvan de uitslag in hoge mate onzeker is, of waarbij het the- rapeutisth nut voor de proefpersonen op de achtergrond staat. Zulke proeven op mensen zijn soms onvermijdelijk", zei de hoogleraar, „zij leveren soms een onmeet baar grote winst op. De bestrijding van pokken, hondsdolheid, gele koorts en pest bijvoorbeeld zijn alleen mogelijk gewor den door proeven op mensen". Tweeërlei belangen De serieuze medicus die mogelijkheden aanwezig acht om methoden ter voor koming of genezing van ziekten te vinden, heeft de plicht te zoeken naar wegen, naar experimenten, om zijn vermoedens te toetsen aan de praktijk. Bij de meeste medici is volgens prof. Lindeboom het zedelijk motief in zuivere vorm aanwezig. Het belang van de patiënt komt het eerst en het veelvuldigst in aanmerking om als motief en rechtvaardiging te dienen voor een experimentele ingreep. Betreft het een onderzoek, dat voor de patiënt ongemak, pijn of risico meebrengt zonder dat het hem enig voordeel biedt, dan acht de hoogleraar zich niet gerech tigd, dit onderzoek te verrichten. Het algemeen belang kan een grond bieden voor de rechtvaardiging van een experiment. Maar het is niet de hoogste waarde en het heeft zijn grenzen bij het belang van het individu. Experiment en overheid In dit verband rijst de vraag of de staat (het openbaar gezag) de arts mag uitnodi gen, machtigen of opdragen bepaalde experimenten te verrichten. In Duitsland hebben de beklaagden in het Neurenberg- se proces zich daar soms op beroepen. De staat heeft echter, in zijn behartiging van wat hij als algemeen belang ziet, het recht van het individu te ontzien en diens gees telijke en lichamelijke onaantastbaarheid te handhaven. Ook in de democratische landen liggen hier moeilijkheden. Uiterste voorzichtigheid, ook in dwangposities (isolering van lijders aan besmettelijke ziekten of gedwongen vaccinatie) blijft daarom geboden. De arts dient het risico van experimen ten naar beste weten af te wegen. Is 'e kans groot, dat de patiënt zijn leven ver liest, terwijl dit anders voor langere tijd behouden zou blijven, dan is de ingreep niet veroorloofd, aldus de spreker. Voor zijn behandeling heeft de arts altijd toe stemming van de patiënt nodig. Tenslotte besprak de hoogleraar de proeven op misdadigers, gevangenen, die „mits werkelijk vrijwillig en met ten hoogste een risico, dat men in de hand heeft, is zijns inziens niet zonder meer te veroordelen zijn". Vrijwilligers voor experimenten dienen allereerst te worden ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Koutstr. 181. Tel. 14444 gezocht in de kring van de medewerkers der artsen en onder personen, die eniger lei begrip hebben voor het belang van medisch onderzoek: verpleegsters en me dische studenten. Het opwekken van ziekten achtte prof. Lindeboom bijna steeds verkeerd, ook als men meent, de opgewekte ziekte wel te kunnrn beheersen. „Het is niet te ontkennen dat proeven op mensen voor de menselijke genees kunde de grootste bewijskracht en be tekenis hebben. Geneeskundige proeven op mensen zijn zedelijk niet te veroor delen indien zij geschieden binnen de normen, door een goddelijke zedenwet gesteld, en dus te allen tijde rekening hou den met de waardigheid en het recht van de zieke, ook op de integrale hulp van zijn dokter. Het misbruik van de mens voor proefnemingen, hoe dikwijls het ook voor mag komen, is dan ook op zichzelf geen grond, deze proefnemingen uit te bannen", aldus prof. Lindeboom. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Hoorn J. J. Brijker te Ter Apel. Beroepen te Wemeldinge (toez.) K. W. Slik te Schipluiden: te Nieuw-Loosdrecht J. F. Koolschijn te Ommen; te Kockengeu A. van Brummelen, kand. te Barneveld; te Spreng (N.-Br.) P. J. Bos, kand. te Vee- nendaal; te Hei-en Boeicop A. Kastelein, kand. te Zegveld. Bedankt voor Sliedrecht (vac. A. N. Langhout) J. J. Poot te Delft. Beroepbaarstelling: De heer A. Kaste lein, kand. te Zegveld, stelt zich beroep baar. Geref. Kerken Tweetal te Smilde H. J. ten Brink te Vriezenveen en H. R. Groenevelt te Urk, van wie laatstgenoemde is beroepen. Beroepen te Groningen-Oost (als zie kenhuispredikant) H. Wind, legerpredi- kant, woonachtig te Utrecht, die dit be roep ook aannam. Bedankt voor Delft (vac. E. de Vries) J. G. Marseille te Groningen-Noord. Geref. Gemeenten Beroepen te Paterson (U.S.A.) H Rijk- sen te Vlaardingen. Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Leerdam F. Mallan te Bruinisse. (ADVERTENTIE) Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 Elke dag sterven er duizenden De hittegolf die momenteel noord-Italië teistert (42 graden in de zon, 33 in de schaduw) is voor duizenden goede Neder landse kuikens te veel geweest. Spoorweg- employé's vertelden, dat ongeveer de helft van de treinladingen Nederlandse kuikens, die in Milaan aankomen, sterven van de warmte. Er komen per dag 20 tot 50 dui zend kuikens aan. Er is al een waarschu wing gericht tot de Nederlandse Spoor wegen en scheepvaartmaatschappijen, dat alleen betere luchtverversingssystemen een eind aan deze slachting zouden kunnen maken. (UP). Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië, ss „Uruguay" 8 juli; Australië ms „Sibajak" 11 juli en via Engeland 13 juli; Brazilië ms „Zaanland" 8 juli; Canada ms „Prins Alexander" 6 juli, ss „Waterman" 10 juli en ms „Wester- dam" 11 juli; Chili via New York 11 juli; Indonesië ss „Utrecht" 11 juli; Nedartetndr- se Antillen ms Aegis" 8 juli en ms „Si bajak" 11 juli; Nederlands Nieuw Guinea ms „Bengkalis" 11 juli; Nieuw Zeeland ms „Sibajak" 11 juli; Suriname ms „Doris" 10 juli; Unie van Z. Afrika en Z.W. Afri ka ms „Winchester Castle" 13 juli; Brits- Oost-Afrika via Frankrijk 13 juli. ADVERTENTIE Bij DOUWMA keus uit Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Tel. 15438 Haarlem-Noord De luchtvaartmaatschappij „De Kroon- duif" op Nieuw Guinea, een dochteronder neming van de K.L.M., zal haar luchtvloot uitbreiden met drie „Scottish Aviation Twin Pioneers", een vliegtuigtype, dat op kleine terreinen kan starten en landen. De drie toestellen kwamen dinsdag uit Prestwick, waar de fabriek gevestigd is, op Schiphol. Des middags heeft een klein gezelschap, waartoe onder meer de mi nisters Staf en Helders en de president directeur van de K.L.M. behoorden, een rondvlucht met de toestellen gemaakt. Woensdag zijn de drie „Twin Pioneers" van Schiphol vertrokken voor de eerste etappe naar Nieuw Guinea langs de oude Indëroute. Rome is het doel van de eerste dag. De 3000 mijl naar Biak worden in 14 dagen afgelegd. Op elke machine zit een invlieger van de Scottish Aviation. De drie Pioneers zullen voorlopig acht plaatsen in een vast luchtnet opnemen in aanvulling op de Dakofadiensten in Nieuw Guinea. De „Twint Pioneers", waarin 16 passa giers plaats vinden in een geheel op de tropen ingestelde cabine, hebben een kruissnelheid van 200 km per uur. Het vliegbereik is 900 km en het maximale laadvermogen 1350 tot 1500 kg. De prijs van een „Twin Pioneer" be draagt 500.000.met reservedelen 625.000.De drie toestellen zijn in 8 maanden geleverd. De Papoeas maken meer en meer ge bruik van de luchtverbindingen. Verschei dene Papoeas werken in Hollandia, maar komen oorspronkelijk uit Genjem, een kwartier vliegen met een Dakota, maar drie dagen lopen door de bossen. Van hun loon in Hollandia sparen zij geld om de vliegtocht Hollandita-Genjem te kunnen betalen, welke 25.enkele reis kost. Op deze wijze zijn zij in staat af en toe hun familieleden in Genjem te bezoeken. BRUSSEL (Belga) Aan het zoeken naar de piloten van de twee Belgische straaljagers, die dinsdag niet zijn terug gekeerd van een vlucht boven de Noord zee, zijn woensdag Amerikaanse, Belgi sche, Britse, Franse en Nederlandse vlieg tuigen en schepen gaan deelnemen. Een Nederlandse mijnenveger bevindt zich in het gebied, waar eerder door een viermotorig Frans vliegtuig een rubber bootje is waargenomen. De eerste piloot van het vliegtuig zei, dat hij niet had kun nen vaststellen of zich mensen in het bootje bevonden. Hij meende lichten te hebben gezien. „De Kring". In het rijksmuseum „Huis Lambert van Meerten" in Delft wordt van 6 tot 21 juli een tentoonsteling gehouden van eigen werk van de leden der afdeling beeldende kunsten van „De Kring", ver eniging voor schone kunsten in Delft. De tentoonstelling bevat tevens aquarellen en tekeningen van F. Abbing, die als gast exposeert. Amerikaans werk. Bij kunsthandel San- tee Landweer n.v. in het Tuinhuis Prinsen gracht 1083 in Amsterdam wordt van 6 tot 25 juli een expositie gehouden van werk van de Amerikaanse schilder Mei Hillger. Vandaag heeft de bekende, sinds enkele jaren niet meer als zodanig optredende acteur Cor van der Lugt Melsert de leeftijd van vijfenzeventig jaar bereikt. Er zal aan dit feit geen bijzondere aandacht worden besteed, want als er één rol is, die de heer Van der Lugt met hardnekkgheid heeft ge- geweigerd, dan is het die van jubilaris. Cor van der Lugt Melsert werd op 4 juli 1882 te Rotterdam geboren, waar hij later aan de toneelschool ging studeren, tevens praktisch werkzaam zijnde bij de Neder landse Toneelvereniging Sldaar. In 1905 trad hij toe tot het Rotterdams Toneelgezel schap, in 1914 ging hij over naar Die Haghespelers en in 1917 werd hij directeur van het Hofstad Toneel, als hoedanig hij dertig jaar lang het toneelleven in de resi dentie en in de Maasstad beheerste. In 1938 aanvaardde hij de leiding van het gezel schap ter vaste bespeüng van de Stads schouwburg te Amsterdam, dat toen in grote financiële moeilijkheden verkeerde. Hij bleef in functie als directeur van het zogenaamde Gemeentelijk Theaterbedrijf. Van zijn bekendste rollen moeten worden genoemd: Barend in „Op Hoop van Zegen" van Heijermans, Willem van Bijlevoorde in „Eenzaam" van Fabrioius, Napoleon in „Madame Sans-Gêne" van Sardou, de pastoor in „Leontientje" van Louis Ver- neuil, na de oorlog Rijers in „De Zondaar" van Penning en Joris Kuiper in Schipper naast God" van Jan de Hartog. De laatste tijd is Cor van der Lugt werk zaam als toneelcriticus. Behalve enkele brochures schreef hij de boeken „Wat ik nog even zeggen wou.en „Raad voor rederijkers". Een marskramer naderde fluitend het huisje van mannetje Grommelebrom. Dat was een koopman, die allerlei koopwaar in een kastje met laden op zijn rug droeg; daar mee trok hij de huizen langs. „Goeiemorgen", zei de koopman. „Hebt u nog 'n mooie borstel nodig, of een theepot, meneer?" Maar mannetje Grommelebrom begon te schelden en zwaaide met zijn stok. Hij riep, dat hij niks nodig had en er niet aan dacht, zich af te laten zetten. Toen haalde de marskramer zijn schouders op en ging maar verder8-9 ADVERTENTIE Voor 'n geslaagd examen 'n geslaagd cadeau KOOP daarom voor uw GE SLAAGDE zoon of dochter een GOED horloge waar ze trots op kunnen zijn b.v. Een OMEGA - PONTIAC - REMOVA PRISMA - INDUS. Vanaf ƒ19.25 heeft u een goed jongens horloge, merk KIENZLE. Voor 45.een goed shockproof en waterdicht horloge 17-steens ANKER. ADVISEERT U GOED De kleine zaak met de grootste keuze GROTE HOUTSTRAAT 49 - TEL. 20049 HELSINKI, (UP) In het Finse drie partijen kabinet zijn enige wijzigingen aangebracht, nadat dinsdagochtend drie ministers, leden van de Zweedse Volks partij, waren afgetreden omdat zij het niet eens waren met de financiële politiek der regering. President Kekkonen benoemde daarna gisteravond drie nieuwe ministers: twee leden van de Agrarische partij. Ahti Kar- jalainen en Kustaa Tiitu zijn benoemd tot onderminister van Financiën en onder minister van Verkeer. De secretaris van de liberale Finse Volkspartij, Malinen, is be noemd tot onderminister van Sociale Zaken. Verder werden enige portefeuilles ver wisseld. Eskola, minister van Verkeer, is nu minister van Landbouw, Miettunen, die landbouw beheerde heeft nu financiën ge kregen. Salariëring. V.HLM.O^De commissie voor georganiseerd overleg voor het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs heeft een aantal nog hangende aangelegenheden beproken, onder meer op het gebied van de salariëring. Op verschillende punten werd overeenstemming bereikt. De overige zul len nog nader ebsproken 'worden. ADVERTENTIE 1 11 ft* lus» XAP 32. 7/.1S& 10. De Rus en ik reden voorop. Achter ons kwamen drie Mongolen, die ieder een lastpaard aan de teugel voerden, terwijl tot slot Tui-Jaroen kwam, de vierde Mongool, die er op moest letten, dat er niets van onze bagage verloren zou gaan door het losschieten van een riem bijvoorbeeld of op een andere manier. Kiakhta zag er bij ons vertrek even bont als altijd uit. Kamelen, hoog beladen met balen, wiegden door de nauwe straatjes, de kooplieden stalden hun waar uit en klapten de luifels open, terwijl de vlaggen voor de winkels der Chinezen in de wind wapperden. Juist toen wij door de hoofdstraat reden, waarin de winkels zich aanéén rijen, trad uit één der zaken, bege leid door het voltallige personeel, een hooggeplaatste lama, een geestelijke hoogwaardigheidsbekleder. In zijn rode kledij, evenals op zijn muts, was een Boeddhistische malen geweven. De Chamba werd direct door vele vrou- men omringd. Ik had reeds ontelbaar veel Boeddhis tische geestelijken gezien en vaak met hooggeplaatste lama's gesproken, zodat het ontmoeten van een Chamba voor mij bepaald niets nieuws was. Toch hield ik even mijn paard in, maar het waren niet de om de lama heen dringende vrouwen, die mij daartoe noodzaakten. Ik wist reeds, en had het ook al vaak gezien, dat de vrou wen zich door een hoge lama, als deze zich vertoont, voorhoofd en ogen laten aanraken. Voor de op deze wijze uitverkorenen gaat namelijk de hartstochtelijke wens van iedere Mongoolse in vervulling, te weten in een later leven niet meer als vrouw, maar als man wedergeboren te worden. Alhoewel de meeste Mongolen doorgaans klein zijn en een gedrongen gestalte hebben, was deze Chamba slank, mager en groot. Hij stak hoog boven de hem omringende vrouwen uit. In de linker hand hield hij een rozenkrans met zijn 108 kralen vast, terwijl hij met de andere hand de ogen en voorhoofden van de het dichtst bij hem staande vrouwen beroerde. Het was echter niet dit beeld, dat mijn blik trok. Wat mij mijn paard had doen inhouden, was het gezicht van de lama. Het had niets Mongools. De schedel was lang en smal en de jukbeenderen staken niet uit. De blik van de pik-zwarte ogen was vreemd en geheimzinnig; het leek of zich onder een rustige oppervlakte een mysterieuze stroom voortbewoog, welks water van gene zijde kwam. Deze blik was het, besefte ik plotseling, deze raadselachtige blik, die mij dwong langzamer te rijden en die mij niet scheen los te laten. Slechts met (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) grote moeite wist ik mij er aan te onttrekken en ten slotte gaf ik mijn paard de sporen. Toen ik mij nog éénmaal omdraaide, stond de Chamba nog steeds hoog opgericht en keek mij na. Wederom gaf ik mijn paard de sporen. Het bracht mij snel buiten de stad en stoof toen over de dicht besneeuwde vlakte verder. Het drama, dat mij door de sterke wil van de Rus mee zou slepen, was begonnen. Helaas had ik er nog geen vermoeden van, welk onheil Komoroff en mij later in alle heftigheid zou overvallen. Goed geluimd reden wij het onbekende, het roman tische avontuur tegemoet HOOFDSTUK II VERSCHIET Wij trokken stroomopwaarts langs de rivier Orchon en hadden zo gelegenheid in de logementen te overnach ten, die, met toestemming van de leider der Mongolen, Sen Kutuktu, langs deze weg opgericht waren en onder houden werden door de Russische regering. Deze eerste nachten van onze zwerftocht hadden wij steeds een dak boven ons hoofd, werden wij beschermd tegen onweer en stormen en werden onze paarden goed verzorgd. Na een week verlieten wij deze weg echter en sloegen daar, waar een zijrivier in de Orchon uitmondt, op een vroege namiddag onze tenten op. De dag was warm en mooi geweest en de wijde vlakte was nagenoeg sneeuw vrij. Rond de samenvloeiing der twee rivieren was een moerasgebied ontstaan, dat dicht begroeid was met manshoog riet en bewoond werd door talrijke vogels. Al heel spoedig hing de thee-ketel boven het knetterende vuur en ik gaf Tui-Jaroen opdracht om met de andere Mongolen brandhout te gaan zoeken, zodra de paarden afgeladen en verzorgd zouden zijn. Aan de oevers van de twee rivieren was genoeg hout aangespoeld. Wij wilden namelijk zo lang mogelijk het gebruik van ge droogde mest als brandstof vermijden, die de Aziatische nomaden bijeengaren en in hun kampen opslaan, omdat in de oneindige steppen, waar zij met hun kudden doorheen trekken, nauwelijks enig hout te vinden is, laat staan genoeg om in hun tenten de vuren brandende te houden. De stinkende, bijtende rook van de walmende mest doet echter tranen in de ogen komen, geeft het eten een eigenaardige smaak en hecht zich zo stevig aan de kleding, dat men de kwalijke reuk zelfs na dagen nog niet kwijt is. Een houtvuur al mag het dan ook sterk roken en walmen kan nimmer zulk een onbe hagen scheppen. Toen we gegeten hadden en de onvermijdelijke thee hadden gedronken, gingen Komoroff en ik nog een eindje omlopen, het geweer over de schouder. Een ongelooflijke rijkdom aan watervogels vloog rond boven het moeras. Wilde eenden zwommen snate rend voorbij, fazanten trippelden langs de andere oever en iets stroomopwaarts stonden enkele zilverreigers doodstil in het water, speurend naar buit. Honderden en nog eens honderden steppenhoenders liepen tussen het riet rond. Een tenslotte hoorden wij het hoge, schrille geluid van wilde ganzen en zwanen, zonder echter deze dieren te zien. Een schot van Komoroff deed een ongekend gesuis, een fel en krachtig vleugelgeklapper ontstaan en een veelstemmig, opgewonden gesnater en gekrijs. De lucht trilde van de vluchten vogels, die opgestegen waren. De stilte was verdwenen. Steeds verder, steeds hoger breidde de vogelschaar zich uit. Enkele ogenblikken werd de zon zelfs verduisterd door een donkere, levende wolk. Na ieder schot, dat wij losten, stegen weer nieuwe scharen op. De opgeschrikte dieren vlogen met suizende vleugelslag rond boven het moeras. Het wilde kris-kras rondfladderen duurde echter niet lang. Er kwam al spoedig enige orde in de chaos. De verschillende soorten sloten zich aaneen en bleven toen hoog in de lucht rond cirkelen. Geleidelijk aan werden de vogels weer rustiger en toen er geen gevaar meer te duchten scheen, streken de verschillende groepen successievelijk weer neer. Het opgewonden gesnater en gekrijs verstomde echter nog lang niet. Wij hadden genoeg dieren geschoten om enige dagen achtereen onze spijskaart de zo welkome afwisseling te kunnen geven. Met grote belangstelling keken wij nog lang naar deze bonte vogel-wereld en het deed ons goed die dieren hier in zulk een groten getale aan te treffen. Daar de vogels nu al uit India naar hier gekomen waren, zou de lente hoogstwaarschijnlijk ook vroeg invallen en dat kon ons alleen maar ten goede komen. (Wordt vervolgd). Oplichter-en-gros. De Utrechtse recher che heeft een 66-jarige bouwvakarbeider aangehouden, die reeds lang werd gezocht wegens oplichting van inwoners uit Utrecht en omgeving, tot een totaal van circa tien duizend gulden. Hij heeft al dertig vonnissen achter de rug. Hij opereerde ook in België, Duitsland eri Zwitserland. Eervol ontslag. Aan mr. P. C. Cleve- ringa te 's Gravenhage is eervol ontslag ver leend als vertegenwoordiger van de minis ter var» Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen in het bestuur van de Stichting Toneel coördinatie en als lid van de rijkscommissie van advies inzake de salariëring van toneel- kuntenaars. Spelen met vuur. Toen het drie-jarig zoontje van de familie Catsburg aan de Lange Zuiderweg te Voorthuizen een lucifer had aangestoken hoorde hij plotseling iemand aankomen. Het knaapje veronderstelde dat het zijn moeder was, die hem reeds eerder verboden had met vuur te spelen. Om de brandende lucifer te verbergen, stak hij deze in zijn broekzak, waardoor zijn kleer tjes vlam vatten. Toen zijn moeder even la ter binnenkwam, stond het knaapje reeds in brand. Het kreeg ernstige brandwonden en moest naar het ziekenhuis te Amersfoort worden overgebracht: Brandje in kledingfabriek. Op de 2e etage van re regen- en sportkledingfabriek „Bi-Ja" aan de Elandsstraat in de Jordaan ie Amsterdam heeft een kleine binnenbrand gewoed, die met veel rookontwikkeling ge paard ging. Het aan de straatzijde gelegen deel van de 2e etage van het fabriekpand, waar stoffen lagen opgeslagen, brandde uit. Brandstsichting. De rechtbank te Gro ningen heeft uitspraak gedaan in de zaak betreffende de brandstichting in een hotel te Haren. De 21-jarige N. Ai van Engel werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf en de 37-jarige P. J. G tot twee-en-een- half jaar gevangenisstraf. G. tekende tegen dit vonnis onmiddellijk beroep aan. Boerderjjbranden. Bij een hevige brand te Velddriel (gem. Maasdriel) zijn twee grote boerderijen verloren gegaan. Hooi- bróéi is de oorzaak. De IWaasdrielse brand weer werd geassisteerd door de brandweren van Zaltbommel en Hedel. Examens. In Den Haag zijn geslaagd voor het Staatsexamen piano-a de dames Inke Bosch, Lily Lepiet en Anneke Visser, leerlingen van mejuffrouw Frieda Hooger- werf aan het Haarlems Muziekinstituut en in dezelfde afdeling mejuffrouw H. Noort in Heemstede Voor solozang-a slaagde de heer A. P. M. Kaart in Haarlem. Koffiedieven. De rechtbank te Alkmaar heeft vier Amsterdammers veroordeeld, die in oktober en november in verschillende plaatsen van ons land grote partijen koffie hadden gestolen uit pakhuizen of vracht auto's. Een 30-jarige kelner die 13 veroor delingen achter de rug heeft werd tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een 32- jarige automonteur die negen veroordelin gen op zijn strafblad heeft werd tot twee- en-een-halfjaar veroordeeld. Een 36-jarige chauffeur die de partijen koffie had ver voerd en die twee keer eerder veroordeeld was, werd tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Ook een 30-jarige caféhouder die vier veroordelingen achter de rug heeft werd eveneens tot anderhalf jaar veroor deeld. Bus door boom. Een autobus, die meis jes vervoerde naar een rubberfabriek te Maastricht, is in Valkenburg door een geslo ten overwegboom gereden. Acht meisjes werden licht gewond. Vermoedelijk hebben de remmen van de bus niet gewerkt De bus botste aan de andere kant van de over weg tegen een muur. Zwembad. Het bekende zwembad aan de Heiligeweg, in het hartje van Amsterdam, dat sinds 1896 door particulieren werd ge ëxploiteerd, is aan de gemeente overgedra gen. Voorlopig wordt de exploitatie niet ver anderd. Het personeel gaat in gemeentedienst over. Reeds enige tijd geleden was het ge bouw door de gemeente gekocht. Opening Eindhovense T.H. De Konin gin heeft toegezegd, dat zij aanwezig zal zijn bij de opening van de Technische Hogeschool te Eindhoven op donderdag 19 september. Militair dood aangetroffen. Op het rij wielpad langs de spoorlijn bij Soestduinen is de 43-jarige militaire hofmeester, sergeant G. M. Gelijsteen uit Baarn dood aangetrof fen. Op weg naar zijn werk heeft bij zich waarschijnlijk niet wel gevoeld Hij heeft zijn bromfiets op slot gezet en is daarna op de grond gaan zitten. Een hartverlamming heeft hem getroffen. De heer Gelijsteen laat een vrouw en vijf kinderen na. DONDERDAG 4 JULI Cinema Palace: „Kitty", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Studio: „Liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Rijstmeisje" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Königswalzer", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De lont in het kruit", 14 jaar, 7 en 9.15 uur.Luxor: „Op het spoor der verdwenen vrouwen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Ontmaskering der veedeven", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lach dan Paljas", 14 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 5 JULI Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Pijnloze bevalling", 14 jaar, 2. 3 en 4 uur; „Odyssee", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Du bist Musik", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Eens spreekt het geweten", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hun laatste nacht", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Saint Joan", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De onbekende", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Trapeze", alle leeftijden, 8.15 u.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6