Gebr. v. d. Berg ontdekken zandspiering op vijfentwintig mijl van de IJmuidense haven Grote vloot met Poolse en Noorse fabriekstrawlers vist op onze kust Biologen speuren naar de rol van de zandspiering in zee De „onderbaas" van Velsens Technische School gaat heen IJmond-agenda Industrievisserij plotseling als een olievlek Plan voor coöperatieve vismeelfabriek KINDERWAGENS Drs. Roessingh mee op de U.K. 61 Vriend van de jongens na 36 jaar met pensioen 11 J. HOOYBERG Burgerlijke Stand Velsen Industrievisserij Stichting coöperatieve vismeelfabriek? Ook blikseminslagen in Velsen en Beverwijk Velsense atleten naar jeugdkampioenschappen Zendingsbijeenkomst van de Chr. Geref. kerk Aardbeien voor export DONDERDAG 4 JULI 1957 OP DE DREMPEL VAN DE IJMUIDENSE HAVEN hebben de be- manningen, waaronder de zes gebroeders v. d. Berg uit Urk, van de kotters UK. 125 en UK. 61 een ontdekking gedaan, die van grote betekenis kan zijn voor de groei van de Nederlandse industrievisserij. Op nog geen drie uur varen van de haven twintig tot dertig mijl uit de kust vingen zij enige dagen geleden zandspiering, het kleine visje met de scherpe kop, dat voor de bereiding van vismeel en olie van grote waarde is. De zandspiering werd tot begin mei uitsluitend door Noren, Denen en Duitsers op drie plaatsen in de Noordzee gevangen. De gebroeders v. d. Berg startten de visserij op deze vis als eersten in Nederland voor de IJmuidense vismeelfabriek „De Tokomst" in de loop van mei ten noordwesten van Terschelling. Zij visten er in een vloot van honderden buitenlandse kotters en enige fabrieks trawlers en zij leerden er de industrievisserij, die door de Denen al vier jaar wordt uitgeoefend. Thans vist deze enorme vloot enige dagen voor de Nederlandse kust. Miljoenen kilo's zandspiering worden met lichte sleep netten uit zee opgevist. De rest van de Nederlandse kottervloot volgde ijlings het voorbeeld van de UK. 125 en UK. 61. Al vijfentwintig Urker, Texelse en Wieringse Noordzeekotters vissen op deze plek. Grote bedrijvigheid heerste gisteravond in de Haringhaven te IJmuiden, waar twaalf kotters velen met de ruimen tot berstens toe vol na een reisje van slechts twee dagen van hun vangst bfj de met stank omgeven vismeelfabriek wer den ontdaan. Binnenschepen namen de la dingen zandspiering over voor de vismeel fabriek te Beverwijk, daar de IJmuidense vismeelfabriek op volle toeren draaiend nog stampvol zat. In totaal werd gister avond ruim 200 ton aangevoerd; dinsdag avond was dat 300.000 kg. In twee dagen een half miljoen kg zandspiering, die ge vangen werd op een plek voor de IJmui dense haven en waarvan het bestaan enige weken geleden nog bij niemand bekend was. Het geheim van deze nieuwe concen tratie van zandspiering werd door de ge broeders v. d. Berg ontdekt, toen zij enige dagen geleden uitstomende waren naar de plek, waar door alle Denen, Duitsers, No ren en Nederlanders wordt gevist: de rand van een zandbank benoorden Ter schelling. Al enige malen hadden de broers gesproken over deze industrievisserij op de Nederlandse kust. Zeven ton tegelijk Toen waagden zij het een keer met de UK 125 en de UK 61. De eerste keer bracht het groene net met de kleine visborden slecht^ twee manden horsmakreel boven water. Het net ging weer een half uur in zee: een mandje zandspiering. Weer een trek iets verderop in dieper water: één pakje of ongeveer tien manden. De broers waagden het nog iets verder. En toen hadden zij beet. In vijftien vaam water. Nog geen vijfentwintig mijl van IJmuiden. Van een trek met het net van nog geen half uur 6 tot 7000' kg zandspiëring. Er werden meer trekken gedaan en met volle ruimen konden de havens worden opge zocht. De ontdekking werd weldra be kend op zee. Noren, Denen, Duitsers, Polen en uiteraard de andere Urkers vernamen ervan en de vloot zakte onmiddellijk van Terschelling naar de hoogte van IJmui den. De Noren stuurden zelfs een fabrieks- schip, de „Bergen", mee en van Polen stoomt er ook een fabriekstrawler rond, die een vismeelinstallatie aan boord heeft. In anderhalve dag Anderhalve dag waren de UK 61 en de UK 125 deze week op zee toen zij respec tievelijk IJmuiden en Den Oever al weer moesten opzoeken. Met de kop van het schip diep in het water liepen zij de ha vens binnen. De UK 61 35.000 kg en de UK 125 45.000 kg. Vorige week ving de UK 125 in een gehele weekreis 51.000 kg, welke vangst eveneens te Den Oever werd ge lost. Met de UK 141 vaart deze kotter van v. d. Berg voor de vismeelfabriek aldaar. De grootste vloot nu zeker vijfen twintig kotters van Urk, Texel en Wie- ringen vist voor de vismeelfabrieken te IJmuiden en Beverwijk. Het industrie- ADVERTENT1E In onze showroom keuze uit meer dan 40 modellen. v/h Fa. G. B E R E N D S E N TROMPSTRAAT 9-11 - TELEFOON 1214 MARKTPLEIN 8 GEBOREN. C. H. Stoelman-van Hooff, d., Kennemerlaan 165, IJmuiden. L. Paap-ter Hark, z. Lange Nieuwstraat 69, IJmuiden. J. C. Visser-de Vlugt, z. Spilbergenstraat 12, IJmuiden. M. van Leeuwen-Warmenhoven, z, De Ruijterstraat 141 IJmuiden-oost. A. J Ekelschot-Untied, z., Schuurmanstraat 15, Beverwijk. H. W. M. Spring in 't Veld-Va- neman, d., Kerkweg 107, Santpoort. C. van Vuren-Zonneveld, d., Rijnstraat 148, IJmui den. H. P. Oudendijk-Goed, d., Meervliet- straat 35 Velsen. W. van Zwieten-Walgien, d. Kruis'beeklaan 28, Velsen-noord A. Cot- taar-Snijders, z., de Noostraat 37, IJmuiden- oost. P. Ch. Hartgers-Beth, z. Eemstraat 41, IJmuiden. B. J. Jak-Neugebauer, z„ Hagelm- gerweg 11 Santpoort. G. Ch. Veldhuis-Nos- sek, d Grote Beerstraat 9, IJmuiden. B. M. van W'es'terop-Baaijens, z., Willem de Zwij- gerlaan 33, Santpoort. Jvan Spaandonk- Duineveld, d., Wijkerstraatweg 114, Velsen- noord P J. van Arum-Ruis, d. Graham- straat 150 IJmuiden. J. de Bruijn-Wagter, z. Ir. Krijgerstraat 36, Velsen-noord. A. J. van Weelderen-Vos, z. Stationsweg 105, Velsen. G. van Zutphen-Schimmel, d., Eksterlaan 35, IJmuiden-oost. OVERLEDEN: J. H. A. Vleugel, 58 j. echt genote van N. M. J Webbers, Hyacinthen- straat 64, Santpoort. A. de Jong, 55 jr., echt genoot van L. E. W. Winters, Ahornstraat 21, IJmuiden-oost. i^000000000^^ f; Er is In IJmuiden een groep werkers, die de nieuwe industrievisserij met lede ogen aanziet. Het zijn de havenarbei- ders - vislossers, die tot de ontdekking c moeten komen, dat de aanvoer bij de vismeelfabriek voor hen een loonsver laging inhoudt. De kotters worden gelost door per sonen, die door de vismeelfabrieken in losse dienst worden genomen. Er zijn arbeiders van Hoogovens, van andere bedrijven en ook personen uit de vis- hallen bij. De kotters, die eerst van de Noordzee schol en tong aanvoerden, werden altijd gelost door de havenarbeiders. Zij ont vangen een garantieloon en de gelden voor het lossen van de schepen. De 25 Noordzeekotters, die nu aan de zand- spieringvisserij deelnemen, vallen onder de Vislosregeling IJmuiden. De vislossers achten het nu onbillijk, dat deze kotters geen losgeld meer be talen en niet door hen worden gelost. Ook deze kotters hebben tenslotte totg de vorming van het getal der vaste vis- g lossers geleid. 8 Schippers van kotters, die wij spra- ken, waren van mening, dat de haven- g arbeiders in dit geval zeker geen onge- 8 lijk hebben. 8 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOCXXXXXOOOOOOOOOOOOOOOCXDOOOOOC visje brengt per ton thans f 100 op, maar de vissers hebben goede hoop, dat dit f 110 gaat worden. w Geen goudmijn „Noem déze' industrievisserij gëen goud mijntje, zoals al is gezegd", meent schipper Lubbert v. d. Berg van de UK 61. Er zijn schippereigenaren, die in enige weken nog niets hebben verdiend met deze visserij. Zij hebben niet anders gedaan dan netten verliezen. De Noordzee zit nog vol wrak ken en oude ankers en daarop scheuren de zeer lichte trawlnetjes heel gauw. Maar schipper v. d. Berg is het er mee eens dat er schatten voor de deur bij IJmuiden liggen in bepaalde maanden van het jaar. De half miljoen kg zandspiering, die dinsdag- en woensdagavond in IJmui den werd aangevoerd leverde vijftigdui zend gulden voor de vloot op. De kotters maken korte reisjes en kunnen na het op doen van enige ervaring zeker van f 5.000 tot f 8.000 per week besommen. Dat zegt schipper v. d. Berg. En hij zegt ook, dat de visserij op tong en schol de laatste jaren sterk achteruit ging en nog gemiddelde (Van onze speciale verslaggever) „WE WETEN NOG NIET wat de rol van de zandspiering in de zee is". Deze uit spraak is van de bioloog bij het Visserij Laboratorium te IJmuiden, drs. Roessingh. Wel is bekend, dat het visje van groot belang is als voedsel voor wijting, schelvis, rog, poon, vleet, koolvis, makreel, zalm en tarbot. Bij de biologen van de landen aan de Noordzee was ook bekend, dat de zandspiering zich rond de gehele kust van Groot-Brittannië ophoudt. Maar dat de visjes in zulke enorme concentraties voor komen als die, welke werden ontdekt door de Denen en nu door de gebroeders v. d. Berg, was nieuws voor hen. Binnenkort zal dr. Roessingh een reis van de UK 61 meemaken om de zandspiering, die meestal bij aanvoer te IJmuiden door de vetheid in slechte toestand verkeert, beter te bekijken. besommingen van f 15.000 per week gaf. Reeds vier jaar geleden hebben de zes broers dit zien aankomen. Zij zijn in Dene marken gaan kijken en hebben hun licht opgestoken over de visserij op zandspie ring en jonge haring. Zij zagen de aan voer van de scheepjes echter met afschuw aan. Het stond hen tegen. Deze moord op jonge vis. In mei van dit jaar moesten zij echter toegeven. Zij schakelden over op de industrievisserij en kochten netten in Cux- haven voor de UK 61 en de UK 125. „Hon derden kotters van alle nationaliteiten vangen jaar in jaar uit duizenden manden schol en miljoenen kilo's tong ten noorden van de Waddeneilanden. Werd er de laat ste maanden dertig mand schol en tong uit zee opgehaald, dan was er hoogstens een mand bruikbare vis bij, die te IJmui den kon worden aangevoerd", aldus schip per v. d. Berg, „De rest ging overboord. Dood. En in het net, de kettingen en de pezen van het net zaten de jonge schollen en tongen van drie tot vier cm lengte ver strikt. Jaar in jaar uit vegen de netten hier over de zeebodem. Er moest een eind aankomen". En dat einde was er nu, me nen de gebroeders v. d. Berg. Veel geluk nodig De initiatiefnemers v. d. Berg zij startten indertijd ook de atoomvisserij in het Kanaal op haring menen dat er veel geluk, zeer veel geluk aan deze spie ringvisserij te pas komt. Voor de 35 ton, die in anderhalve dag werden gevangen, deed de UK 61 niet minder dan 30 trekken met het sleepnet. Uitsluitend bij daglicht van 's morgens half vijf tot 's avonds om streeks half negen wordt gevist. In de duisternis vertoont de spiering zich niet. Om het half uur stond de bemanning het net scheep te halen. Een zware last, want de spiering is zeer zwaar. Het net komt niet, zoals bij haring, boven water uitspringen. Het blijft als een zak in het water hangen. Vele trekken leveren niets op, andere geven 6000 tot 7000 kg van een half uur. De nétten barsten er soms van. En dan is reparatie noodzakelijk of moet een nieuw net worden aangeslagen. Verlies van een net betekent een strop van ruim f 1.000. ,,'t Karpertje" naar concours De Beverwijkse hengelsportvereniging ,,'t Karpertje" neemt op zondag 14 juli deel aan een concours, dat wordt georganiseerd door de zustervereniging „De Sander" in Akersloot. Klaverjassers vieren feest De klaverjasclub „De Zon" te Heems kerk houdt zaterdag 6 juli in zaal Dam de jaarlijkse feestavond. Op deze bijeenkomst worden de prijzen uitgereikt van het afge lopen seizoen. ADVERTENTIE Vraagt onze verpakte BOTERKOEKEN, SPRITSEN, CAKES, KANO'S enz. Gemakkelijk om mee te nemen naar bos en strand Blijft lang vers. ee<h Afeh*oy\cWi <te (oM'ljokkiiM KENNEMERLAAN 88, IJMUIDEN, TELEFOON 5820 Een mooie visserij, menen de mannen van de Urker vloot. Maar een visje bak ken is er helaas niet meer bij op zee. Tus sen de zandspiering, die bij IJmuiden wordt gevangen, bevindt zich vrijwel geen wijting, tong of schol. Schipper v. d. Berg acht dit een teken voor het feit, dat er meer voedsel (is zandspiering) in de Noordzee is dan de vissen wel nodig heb ben. Die mooie visserij houdt ook mooi weer in, want bij slecht weer laat het visje zich niet vangen. Er wordt voor stroom gevist met ongeveer viereneen- halve mijl vaart. De beste plekken zijn de randen van de zandbanken op de zee bodem. De broers v. d. Berg hebben overigens nog meer in het hoofd: straks gaan zij het zuidelijker proberen in de richting van Zeeland. Misschien komt daar ook spiering vandaan en bestaat er evenals bij de haring een bepaalde trek. Grote bedrijvigheid heerst nu irü IJmuidens Haringhaven, zowel overdag als 's nachts. De zandspiering, klein en vet, wordt met behulp van manden gelost en gestort in de binnenvaart- schuitjes, die voor transport naar de vismeelfabriek te Beverwijk zorgen. Ook is uit de litteratuur bekend, dat de Denen in het Skagerrak een goede snur- revaadvisserij op schol hebben als er veel zandspiering is. In andere jaren was de zandspiering schaars en werd er door de snurrevaadvisserij geen schol gevangen. De spiering werd dan als aas gebruikt bij de beug visserij. De vraag of er invloed is op de visstand door de sterke bevissing van de zandspie ring, is thans moeilijk door de biologen te beantwoorden. De eerste jaren zullen niet zo schadelijk zijn men houdt het al vijf jaar vol bij de Deense kust maar alles is zo zeer moeilijk na te gaan. Vragen Wordt de vis voer ontnomen? Men weet het niet. De vis kan op ander voer over schakelen, bijvoorbeeld bliek, waardoor de haringstand weer wordt beïnvloed. Boven dien oefent de visserij zelf invloed uit op de visstand en kan ook de natuur een rol spelen. Er behoort een zeker evenwicht in de natuur te zijn en de mogelijkheid be staat, dat dit door de spieringvisserij wordt verstroomd. Zolang er echter geen internationale re gels zijn zit er toekomst in de industrie visserij. En waarom zouden de Duitsers en Denen en Noren er van profiteren en de Nederlandse schepen niet? Onderzoek In Denemarken is men een onderzoek begonnen naar de betekenis en de her komst van de zandspiering. Het staat vrij wel vast, dat het visje begin oktober op de agenda zal prijken van de Internationale raad voor het zeeonderzoek, die te Bergen in Noorwegen bijeenkomt. De biologen in Nederland verkennen thans het terrein enigszins. Monsters van aangevoerde zandspiering worden onder zocht en hieruit is reeds afgeleid, dat de spiering snel groeit en gauw volwassen is. Dat is uiteraard een gunstig teken. Men heeft zandspiering van vier jaar ouderdom gevonden; geslachtsrijp zijn zij op drie jarige leeftijd. Een cyclus, die t vergelij ken is met die van de haring. Onder de vissers, die nu reeds ter in dustrievisserij varen en dan vooral bij de zes gebroeders v. d. Berg zijn stem men opgegaan om in Nederland het voor beeld te volgen van de vissers van Esbjerg in Denemarken. Zij willen overgaan tot de bouw van een coöperatieve vismeelfabriek. De Denen beschikken er reeds over vijf. Deze vis meelfabriek zou voorzien worden van een losinstallatie, die de ruimen van de kot ters leeg zuigt. Thans moet de vangst per mandje en met behulp van de winch wor den gelost. De hevige onweersbui, die gistermiddag over Kennemerland trok en ook in Velsen en Beverwijk de straten deed blank staan, heeft hier en daar ook wat schade achter gelaten. De bliksem is ondermeer ingeslagen in het Gebouw voor Christelijke Belangen te IJmuiden-West. Van de toren werden eni ge spanten vernield. Voorts heeft de mast van de trawler Vios I IJM. 24 in de Vis sershaven bezoek gehad. De tuinbouw in Kennemerland heeft van de regenval niet veel schade ondervonden. De sla moest het echter ontgelden door de hagelbuien. De aardbeien zijn er goed af gekomen. In een hoekje rijpe aardbeien geringe schade, aldus de tuinders. De bliksem sloeg in Velsen-Noord in de toren van de Ned. Herv. Kerk aan de Dijk manstraat. Een gedeelte van de kap werd weggeslagen en er ontstond een gat in het metselwerk. Vele dakpannen moeten wor den vernieuwd. Op het kampeerterrein te Bakkum sloeg de bliksem onder een tenthuisje door. Twee wollen dekens werden vernield. Op de Nenijto-sintelbaan in Rotterdam worden zondag door de KNAU de Neder landse jeugd-atletiekkampioenschappen gehouden, waaraan drie leden van de K.A.V. „Suomi" zullen deelnemen. Piet G. Dekker zal hier zijn vorig jaar op de 300 meter jongens behaalde Nederlandse kam pioenstitel moeten verdedigen. Erica v. d. Ploeg, die vorig jaar evenzeer jeugdkam pioene werd op hoogspringen zal op dit nummer en op de 60 meter horden voor meisjes starten. Meta Bakker dingt mee op de 80 meter meisjes en hoogspringen. Voorts zal een grote Suomi-leden zondag deelnemen aan de in Den Haag op de Laan van Poot te houden nationale B-kam pioenschappen. CVB houdt hengelwedstrijd De jaarlijkse hengel wedstrijd van de commissie voor bedrijf son tspanning van Hoogovens zal worden gehouden op zater dagmiddag 17 augustus. Ditmaal trekken de vissers naar het Noordhollands kanaal bij Akersloot. Woensdag is in Santpoorts Burgemeester Rijkenspark een zendingsdag gehouden van de Christelijke Gereformeerde Kerk uit de classis Haarlem. De morgenbijeen- komt werd geopend door ds. C. den Hertog uit IJmuiden, die sprak „over het doel" van deze samenkomst. Hierna was het woord aan ds. G. Bilker uit Amsterdam, die tot onderwerp gekozen had: „Dwingt ze". Naar aanleiding hiervan sprak hij over de taak der kerk: deze is er niet voor zich zelf maar om voor anderen te leven, om liefde te openbaren en het welzijn der medemensen te zoeken. Als tweede spreker trad op ds. J. Kamp man uitvRijnsburg. Deze sprak over: „Het huis Go'ds moet vol zijn". Hij bepaalde zijn gehoor bij het Evangelisatiewerk, dat dhor de kerk verricht moet worden, welk betoog hij met voorbeelden uit de geschie denis verduidelijkte. Van de middagbijeenkomst is niets te recht gekomen. Deze is vanwege de opko mende onweersbui letterlijk in het water gevallen of beter gezegd, het water is in de bijeenkomst gevallen. Ofschoon men bekend maakte, dat de bijeenkomst in de Pniël-kapel zou worden voortgezet, is ook hier niets van gekomen omdat het grootste deel der bezoekers, nat en verregend, hun autobussen opzochten en huiswaarts keerden. De aanvoer op de gisteren gehouden aardbeienveiling was iets minder dan op voorgaande dagen, maar de prijzen lagen vooral voor de eerste kwaliteit beduidend hoger. De oorzaak hiervan is de toenemen de vraag van exportzijde. Er waren nu ex porteurs aan de markt, die aardbeien wil den hebben voor Duitsland en België. De aardbeien voor Duitsland gingen nu niet alleen per auto de grens over, zij werden ook per auto tot aan de grens bij Oldenzaal gebracht en vandaar per koelwagen de grens over. Voor de eerste kwaliteit aardbeien werd ruim vijf gulden per mand betaald. Hier bleef het niet bij, want tijdens de markt liepen de prijzen op tot zes gulden per slof. De tweede kwaliteit aardbeien was voor de binnenlandse markt, voor prijzen tussen de drie en vier gulden per mand. Zonder dop waren er weinig aardbeien. Er werd rond de drie gulden per mand betaald. Hoogovenharmonie naar concours De Hoogovenharmonie gaat op 9 juli naar een concours in Hoog-Soeren. De tamboers en hoornblazers zullen ook van de partij zijn. Voorzitter gekozen De heer A. N. Aardenburg is gekozen tot voorzitter van de r.k. Land- en Tuinbouw- bank te Beverwijk. Hiermede is voorzien in een vacature, die ontstond door het be danken van de heer Jac. Slotemaker. DE EERSTE STUURMAN VAN Velsens Technische School, de heer F. J. Heijkoop gaat het „schip-van-onderwijs" waarop hij 36 lange jaren doorbracht en dat hem lief geworden is, binnenkort verlaten. En daarmee vertrekt een figuur uit het roezige wereldje van de voormalige Ambachtschool, die een diep spoor trok door vele gene raties jongens, wiens vijanden op de vingers van één hand te tellen zijn en wiens warme belangstelling voor het vak hem tot de laatste dag zal bijblijven. De heer Heijkoop had eigenlijk al een poosje in de schommelstoel der non-activiteit moeten zetelen, maar omdat er veel schaars is in deze wereld en vooral goede opvoeders, heeft hij het langer uitgezongen dan wettelijk noodzakelijk is. Als hij woensdag de tiende juli, volgende week dus, na half drie in de middag veler hand zal hebben gedrukt en de schooldeur is officieel voor het laatst achter hem dicht gevallen, is er toch weer een kiertje over, waardoor hij nog even het onderwijs kan binnenwippen want tot 1 oktober zullen zijn leerlingen het gulle gezicht van meneer Heijkoop blijven zien aan het Tiberiusplein en in Beverwijk, waar de adjunct-directeur uit Velsen de avondschool leidt, blijft hij voorlopig ook nog hangen zelfs wellicht langer nog. Maar dan zal het uit zijn met een loop baan, die begon in Den Haag,waar de jon ge Heijkoop de voetsporen van zijn vader zou gaan volgen en ook in de aannemerij terecht was gekomen de opleiding aan de ambachtschool met de MULO daarnaast wees al in die richting ware het niet, dat de theorie van zijn bouwkundig be roep hem tenslotte meer trok dan de prak tijk. Overigens een praktijk, die de heer Heijkoop eerst wel terecht deed komen bij de verbouwing van het Paleis 't Loo en bij de toen beroemde-architect K. P. C. de Bazel, een e^epknie van Berlage in zijn dagen. De Haagse academie telde hem in het vak der bouwkunde onder haar leer lingen en of het nu kwam, dat deze jonge student een snipper artisticiteit had mee gekregen en dus meermalen een aquarel tekende van de bouwwerken, waaraan hij arbeidde of dat de „kunst" van het opvoe den hem in het bloed zat - na een poos chef van de tekenkamer van de Woningdienst der gemeente Amsterdam te zijn geweest stapte hij tóch nog vrij onverwacht over naar de pedagogie. EN NAAR VELSEN, waar de toenma lige directeur van de Ambachtschool, de heer Zeeman hem in juli 1921 aan het werk zag gaan in het doceren van de the orie der bouwkunde. Sindsdien zijn 36 jaren verstreken en de heer Heijkoop heeft, eerst als leraar, daarna ook als waarnemend directeur der gestaag groei- ei»de school, vele generaties jonge vak lieden onder zijn handen door zien gaan. Hij richtte het vermaan tot toekomstige directeuren van scheepswerven, die toen nog een draai om hun oren verdienden en kapittelde een aspirant gemeente-archi tect, die destijds nog in de jongenskiel rondstapte en zo zijn er vele, zeer vele leerlingen door meneer Heijkoop afgele verd, waarvan verscheiden hem nog trouw schrijven en waarvan ettelijke het afscheid van hun oude leraar niet graag zullen wil len missen. F. J. Heijkoop MEN MOCHT HEM GRAAG. Wij heb ben dit niet uit de mond van de scheiden de zelf, want die is maar moeilijk aan het praten te krijgen over zijn verdiensten uit de reeks der achterliggende jaren, maar mevrouw Heijkoop weet maar al te goed, hoe sterk de jongens aan hem verknocht zijn, omdat hij bij al zijn gestrengheid en zijn hoge opvatting over plicht, recht en orde de menselijke elementen in zijn leer lingen peilt en begrijpt hoe al die jaren lang niets hem te veel was in het belang van de jongens. IN FEBRUARI 1922 werd de jonge leraar adjunct-directeur en daar hij in 1921 ook al benoemd was als docent aan de avond school te Beverwijk, werd zijn leven in de toen nog heel wat rustiger IJmond een gevuld bestaan. Gestadig nam dat toe: in 1925 kreeg de heer Heijkoop het bewind over de Bever wijkse avondschool in handen en het af scheid in Velsen zal dus wel gevolgd moe ten worden door een vaarwel in Bever wijk, dat echter wellicht nog even uitge steld kan worden, omdat hij eerder in Vel sen geheel heengaat dan wellicht in Bever wijk mogelijk is. Hoogtepunten uit zijn schoolleven kan de heer Heijkoop te kust en te keur op noemen de ontmoeting met een aar dige onderwijzeres uit Heukelen in een gondel te Venetië, die hem het vrijgezellen bestaan kostte hoort daar natuurlijk niet onder, maar legde er wel de fundering voor. Hoogtepunten waren de glorieuze over gang van de oude school aan de Kanaal straat naar het nieuwe gebouw aan het Tiberiusplein, een hoogtepunt was ook de terugkeer daarin na de bezetting, al is het bar moeilijk geweest de kaalgevreten school weer op gang te helpen met de steun van vaak de jongens zelf, die wat gereedschap van huis meenamen om althans het onder wijs weer enige zin te geven. EN DISSONANTEN? Ze zijn er bijna niet geweest. Zijn werk was zijn grote liefhebberij en dat verklaart misschien ook deels het feit, dat hij wel erg ziek moest zijn, wilde hij een dag of wat verzuimen. Naast die „liefhebberij" blijft echter de kunstzinnige kant des levens hem trekken de muziek van Chopin en van Schu mann, de schilderkunst, de voortbrengse len der Italiaanse renaissance en dat zal dan ook wel deels de reden zijn, dat met het ingaan der grote vakantie het gezin Heijkoop in de trein stapt naar Noord- en Middtn-Italië voor een koste lijke kunstreis langs de schatkamers der beschaving, waarbij een gondelvaart door Venetië hoogstwaarschijnlijk bovenaan op het programma prijkt. VELSEN DONDERDAG 4 JULI Gemeentelijke Openbare leeszaal en bi bliotheek, Heidestraat geopend van 10 tot 12.30 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77, ge opend van 10 tot 12 uur. Thalia, 20 uur: „De man met de wassen beelden". Aleolics Anonymous, van 20 uur af, spreek uur in zaal Abelenstraat. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw. open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Aquariumvereniging „Velsen", 20 uur, Cul tureel Gebouw, jaarvergadering. Volksmuziekschool, 19.30 uur, zaal Abe lenstraat, Openbare les. Schoonenberg, Schoolsportdag VRIJDAG 5 JULI Thalia, 20 uur „Voorbij Momassa dreigt de dood". Pieter Vermeulenmuseum. als donderdag. Zeekadetkorps IJmond, 20 uur, Cultureel Gebouw, jaarvergadering. Openluchtconcert, 20 uur Schotenweide v. Ostadestr. uitvoering „IJmuidens Roem". Gemeentelijke Openbare leeszaal, Heide straat, geopend van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77 geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. Raadhuis, 11-12 uur, spreekuur wethouder van financiën. R.K. Leeszaal en bibliotheek, Banjaertstr. Velsen-Noord, open van 14-17 en 19-21 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 4 JULI Luxor Theater, 18.45 en 21 15 uur: De le vensroman van Franz Schubert". Kennemer Theater, 20 uur: Bonte Avond. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 uur; lees- en studiezaal geopend van 10-13 en 15-18 uur. Wijk aan Zee. filiaal R. K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. VRIJDAG 5 JULI Deken waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19 ge opend van 15-17 en 19-20 uur; lees- en stu- diehoeken geopend van 15-17 en 18.30- 20 30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.30- 20 uur. R. K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studiezaal geopend van 10-13, 15-18 en 19-21.30 uur jeugdleeszaal geopend van 16-17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R. K. Leeszaal St Odulfstraat 12, geopend van lO-ll' en 17-18 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7