Onttroning in Moskou om Hongarije te doen vergeten? Hoopvolle reacties uit Joegoslavië en Polen BOUILLON Is Er is nu kans op Noorderlicht Tweede Kamer bespreekt belastingverhogingen 7&hcVi Zie Boven: Veronderstelling in Parijs: Washington begrijpt nu uitstel van Kroesjtsjevs bezoek aan Praag V.S. verwachten eerlijke poging tot akkoord Lasten van vandaag niet naar morgen verschuivenzegt minister Hofstra Verkiezingen in Egypte, zestien doden Buitenlandse keukenprinsesjes enthousiast ontvangen van kostelijk vlees voor krachtiger soep! 35 ct per dubbel tablet Perscommentaren over de paleisrevolutie in Moskou Kort nieuws Parlementair commentaar DONDERDAG 4 JULI 1957 (Van onze correspondent in Parijs) De eerste reacties in Parijs over de nieu we paleis-revolutie in het Kremlin, waar vier van de allervoornaamste figuren van het wereldcommunisme werden uitgeran geerd, versterkt de overtuiging, dat men hier met een nieuwe en grote overwinning van Kroesjtsjev heeft te maken. Het zyn, zo wordt hier onderstreept, Kroesjtsjev's leerlingen of aanhangers, die de opengeval len plaatsen in de toekomst zullen innemen. In Parijs wordt verwacht, dat, nu de resten van het stalinisme worden opgeruimd, de politiek van toenadering, waarvan Kroesj tsjev zich als voornaamste pionier heeft onderscheiden, een nieuw elan zou kunnen worden gegeven. Het is niet onmogelijk dat Kroesjtsjev en de hoogste moscovitische leiders het nodig hebben geacht een groots gebaar te maken in de hoop zo een isole ment te kunnen doorbreken, waarin het wereldcommunisme was geraakt na de bar baarse onderdrukking van de Hongaarse opstand. Van dat gebaar moeten, naast de notoire stalinist als Molotov, dan ook liberaler figuren als Malenkov en Sjepilov, beiden vroeger minister van Buitenlandse Zaken, het gelag betalen. Men heeft dan ook de indruk dat een hoogst gewichte operatie met buitenlandse politieke doelstellingen hier gepaard gaat met een nieuwe vereffe ning van rekeningen op het persoonlijke en binnenlandse plan. In elk geval meent men zich in Parijs al te mogen voorbereiden op een nieuw offen sief van de glimlach en de uitgestoken hand, een offensief, dat zich het eerst zou kunnen manifesteren in de ontwapenings commissie van de UNO te Londen, waar de besprekingen sinds korte tijd juist een nieuw stadium hadden bereikt. Nieuwe meesters MOSKOU (UP) Westerse waarnemers verklaren dat een belangrijke kabinetsher ziening verwacht kan worden als resultaat van de scherpe reactie van de communis tische partij tegen drie plaatsvervangende premiers wegens verzet tegen het beleid van partijleider Nikita Kroesjtsjev. Deze drie, Georgi Malenkov, V. M. Molotov en Lazar Kaganowitsj hebben gisteren hun zetels in het partij-presidium en centrale comité verloren. De eenstemmige houding van het cen trale comité tegen hen maakt het waar schijnlijk, dat zij óók uit het kabinet zullen moeten treden. Hun vertrek zou de weg banen voor nieuwe figuren in de hoogste regeringsrangen. Doch het wordt niet waarschijnlijk ge acht, dat de verwijderde kopstukken zich voor de rechter zullen moeten verantwoor den wegens activiteit tegen de partij. In een partijresolutie van 3500 woorden worden zij beschuldigd van ernstige beleidsfouten, doch er werd niet gesproken over criminele activiteit. Het is niet bekend waar Molotov, Malen kov of Kaganowitsj zich bevinden. Zij zijn al ruim een week niet meer gezien in het openbaar. Het broeide al lang WASHINGTON (UP) Regerings- en diplomatieke kringen vestigden er woens dag de aandacht op, dat er al sedert enige tijd moeilijkheden op komst leken te zijn binnen het Kremlin, die de mogelijkheid deden voorzien van belangrijke wijzigingen in de leiding van de communistische partij. Zij geloofden, dat er al sedert lange tijd iets aan het broeien was in de Russische hiërarchie en zij zijn dan ook niet ver baasd, dat die moeilijkheden thans naar buiten zijn getreden. Zodra het artikel in de „Prawda" bekend werd, kreeg men hier de bevestiging van de vermoedens. Die vermoedens waren on der meer ontstaan door het uitstel van een luchtvaartdemonstratie, kortgeleden zo genaamd vanwege de weersomstandig heden, maar hoe die nu precies waren is CAIRO (Reuter) De Egyptenaren zijn woensdag in groten getale naar de stem lokalen getrokken voor de eerste alge mene verkiezingen sedert de afschaffing van het parlement in 1952. Met de telling der stemmen is men vanmorgen begonnen. In verscheidene steden deden zich bot singen voor. In Mansoera, Benha en Da- manhoer (beneden-Egypte) kwamen even eens botsingen voor. Kiezers werden hier door kogels gewond. Ongeregeldheden bra ken ook uit in Kena (opper-Egypte) en in Disjna, waar zestien mensen in een vuur gevecht voor een stembureau omkwamen Dit gevecht was volgens een officieel Egyptisch communiqué het gevolg van een misverstand tussen twee groepen, die te gelijkertijd het stembureau wilden binnen gaan. De twee groepen, die gewapend wa ren, openden het vuur op elkaar waarbij zestien van hen gedood werden. De politie heeft tachtig personen aangehouden. Zoals gemeld is, steunen alle kandidaten oresident Nasser. Er is stemplicht voor mannen. De Egyptische vrouwen, die voor het eerst aan een algemene verkiezing ieelnemen, waren de geestdriftigste kie ners in Cairo. Er zijn 200.000 vrouwelijke kiesgerechtigden. In de dorpen was de verkiezing een feestelijke aangelegenheid. In de straten werd gedanst. Op kamelen gezeten kandi daten trachtten op het laatste ogenblik nog de kiezers te bewegen, op hen te stemmen. Er waren 1.189 kandidaten gesteld voor 277 zetels van de 350 afgevaardigden tel lende Nationale Vergadering. In 68 dis tricten staat de uitslag van te voren vast, waar slechts één kandidaat is gesteld en in vijf districten zullen .later verkiezingen worden gehouden, omdat alle kandidaten werden afgewezen. Op 14 juli zullen ten tweede male ver kiezingen worden gehouden in die distric ten, waar de kandidaten geen meerderheid behaalden. De gekozenen hebben voor vijf jaar zit ting in het parlement. nooit verteld - en door het voorlopige annuleren van de reis van de Russische premier Nikolai Boelganin en de partij leider Nikita Kroesjtsjev naar Tsjecho- Slowakye. BONN (Reuter) Het nieuws van het ontslag van vier leidende Russische com munisten uit hun partijfuncties is als een verrassing voor de Duitse bondsregering gekomen. Uit deze ontslagen blijkt, aldus Westduitse regeringsambtenaren, dat de spanning in de communistische partij van de Sovjet-Unie voortduurt. Het twintigste partijcongres, waarop Kroesjtsjev Stalin heeft ontluisterd, heeft nog altijd gevolgen, zo werd in deze kringen gezegd. Een deskundige in Sovjet-aangelegen heden te Washington zei, dat het zeker schijnt, dat Kroesjtsjev de teugels nauwer aanhaalt en een nog overheersender positie gaat innemen dan thans het geval is. Verdere zuivering? BERLIJN (UP) Het politburo van de Oostduitse communistische partij heeft woensdagavond, in een verklaring over de degradaties in Moskou, gezegd, dat deze noodzakelijk zijn geworden omdat de vier personen in kwestie „een lastercampagne" hebben gevoerd tegen Nikita Kroesjtsjev. „De lastercampagne was practisch een aanval op de gehele leiding van de partij. Men heeft ons bericht dat Molotov, Kaga nowitsj, Sjepilov en Malenkov de uitvoe ring belemmerd hebben van de beslissin gen, die het 20ste congres van de Russische communistische partij genomen heeft". In diplomatieke kringen te Berlijn was men tamelijk verbaasd over de prompte reactie van het Oostduitse politburo. Poolse communisten spraken de veronderstelling uit dat de degradaties niet beperkt zullen blijven tot Moskou, en dat ook in andere communistische hoofdsteden soortgelijke maatregelen zullen worden getroffen tegen hoge partij-functionarissen. In Joegoslavische kringen werd er in dit verband op gewezen dat Walter Ulbricht, de leider van de Oostduitse communisten, een ras-stalinist is, en dat vele van zijn naaste medewerkers dezelfde politieke kleur dragen. Nu Oostelijk Flevoland droog valt worden bij Lelystad enorme hoeveel heden paling gevangen. Soms meldt men vangsten van 4000 pond per nacht. Op de kade van Lelystad gaat op de tijdelijke visafslag heel wat paling om. BELGRADO (Reuter) Het nieuws uit de Sovjet-Unie van de afzetting der vier leidende figuren uit het Centraal Comité kwam in Belgrado als een volkomen ver rassing. Buitenlandse waarnemers zeiden te verwachten, dat de" Joegoslavische com munistische party de va' van de vier Rus sische leiders geestdriftig zal toejuichen. In welingelichte kringen te Belgrado was men van oordcel, dat de beschuldiging van het Centrale Comité van de Russische partij, dat Malenkov, Kaganowitsj. Molo tov en Sjepilov vasthielden aan oude methoden, volledig in overeenstemming is met de mening van leiders van de Joego slavische communistische party. Volgens buitenlandse waarnemers in de Joegoslavische hoofdstad zal de ver wijdering van wat te Belgrado „oude sta linistische garde" wordt genoemd, waar schijnlijk worden gevolgd door nieuwe po gingen van Kroesjtsjev tot verbetering van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Joegoslavië. Het officiële Joegoslavische persbureau Tanjug heeft woensdagavond in een com mentaar op de gebeurtenissen in de Sov jet-Unie gezegd, dat deze van „groot be lang zijn voor het versterken van de krachten van het socialisme in de wereld en voor de zaak van het socialisme in het algemeen". Het commentaar van Tanjug kan worden opgevat als het standpunt van de regering. Volgens Tanjug betekent het besluit van Moskou, dat men definitief gekozen heeft voor een politiek, die gericht is op ver mindering van de internationale span ning en op internationale samenwerking en coëxistentie. WARSCHAU (UP) In Polen, /waar de dagbladen reeds woensdagavond van de val der vier Russische leiders berichtten, rekende men er op, dat deze nieuwe „zui vering" zich nu ook zal uitstrekken tot een aantal andere communistische landen Men denkt in dit verband vooral aan Oost- Duitsland (Ulbricht) en aan Tsjechoslo- wak ij e. Daarom ziet men met bijzondere be langstelling uit naar de reis van Kroesj tsjev en Boelganin naar Praag, die aan vankelijk reeds dinsdag zou beginnen doch die werd uitgesteld en naar het heet vol gende week zal beginnen. Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland zijn de enige landen, waar de destalinisatie vrijwel ongemerkt voorbijging. Men legt nu verband tussen de opzien barende gebeurtenissen in Moskou en de publikatie van de rede van Mao Tse Toeng. Vooral in Polen en Joegoslavië heeft men deze rede ijverig bestudeerd en besproken. Men heeft ontdekt, dat er dus nog een vorm van communisme is, dat wél afwijkt van het marxisme-leninisme, maar niettemin een communistisch systeem blijft met een aantal praktische aantrekkelijk heden. WASHINGTON (UP) Men verwacht in Washington dat de Russiche regering, na het ontslag van Molotov en Kaganowitsj uit de hoge leiding van de partij, méér ge neigd zal zijn tot samenwerking met het westen en vermindering van de spanning die in de wereld hangt. Zelfs verwacht men een eerlijke poging om tot een over eenstemming te geraken met de weste lijke landen en de Verenigde Staten. De Amerikaanse regering is van oor deel dat de „degradatie" van vier vooraan staande figuren uit de communistische hiërarchie, gisteren in Moskou bekendge maakt, wijst op ernstige meningsver schillen in het Kremlin, over zaken van binnenlands en buitenlands portee bij voorbeeld ten aanzien van de betrekkingen met de satellietlanden. Men wijst erop dat de besehuldigingen van „een anti-partijgroep" en „het zaaien van verdeeldheid binnen de partij" vrijwel gelijkluidend zijn aan de beschuldigingen waarop Leon Trotzki gezuiverd is. Ook na hem zijn vele hoge functionarissen op deze beschuldigingen ontslagen, en voor een zuiverings-rechtbank gedaagd. Het wordt echter onwaarschijnlijk ge acht. dat de vier gedegradeerden van gis teren eenzelfde lot wacht. wxx5ooofr)oc)ooonf*)f«c5f»cy)Ofx*»ofy50ooooooooooooc»ooooooooc WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ADVERTENTIE Ze komen uit Zwitserland en er komen er steeds meer. Omdat vooral de Nederlandse vrouwen zo bijzonder op hen zijn gesteld. Vandaar die enthousiaste ontvangst. Wat die keukenprinsesjes doen? Van alles en nog wat op culinair gebied. Nu eens zorgen ze. dat er kostelijke soep op tafel komt, parelend van pure bouillon. Dan weer voorzien ze jong en oud van een heerlijk verkwikkende dronk Een andere keer tonen ze hun talenten met verrukkelijke groenten, pikante sausen, pittige ragoüts. Hun naam? Hoe kan het anders: Knorr Knorr vleesbouillon tablet ten. Met één zo'n dubbel tablet maakt u in twee tellen een liter sprankelende bouillon. Getrokken van kostelijk rundvlees en uit gezochte verse groenten. Kant en klaar met zout en kruiden 1 Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten alle met die parelende Knorr Bouillon als smaakver- fijner. U kunt het zó aanvragen sluit een postzegel van 10 ct, met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ont vangt het Knorr boekje dan thuis Vervaardigd onder ilceniie en controlo van Knorr A.G. Thayngen Zwitserland, door Monda N.V. BrusseL In een hoofdartikel in de Londense Ti mes wordt over de zuivering in het Krem lin gezegd: „De overwinnaar is zonder enige twijfel Kroesjtsjev. De officiële beschuldigingen tegen Molotov, Malenkov, Kaganowitsj en Sjepilov proberen hen af te schil deren als slechtaards, die alleen maar een terugkeer naar het stalinisme nastreefden. Dat zij slecht zijn, weten wij al lange tijd, maar Kroesjtsjev Co zijn ook slecht aards op dezelfde gronden en waren ook Stalins toegewijde medewerkers. Men moet intussen niet vergeten, dat het Malenkov was die in 1953 als eerste probeerde, ho gere prioriteit te krijgen voor de lang- veronachtzaamde behoeften van de Rus sische consument, en dat het diezelfde Ma lenkov was, die als eerste onder de Sovjet leiders openlijk erkende dat een atoom oorlog wereldzelfmoord zou betekenen en deze standpunten waren geen stalinis tische. Het essentiële karakter van de Sovjet- Unie is niet veranderd: het is nog altijd een totalitaire dictatuur waarin een zeer kleine groep van individuen voor zichzelf op arrogante wijze alle macht over het volk opeist. Maar zulk een dictatuur is, zoals we thans weer zien, is bij verre niet zo'n perfect geheel als waarvoor het zich zelf probeert uit te geven. Zowel de thans uitgezuiverde mannen als zij. die hen ge wipt hebben, vertelden ons in het ver leden hoe volkomen zij het eens waren Nu weten wij, dat er geen eenheid was...." Het officiële Joegoslavische nieuws agentschap Tanjug zegt in een verklaring, dat de uitgezuiverde „stalinisten" degenen waren, die het werk van het twintigste Sovjet-partijcongres in Moskou verleden jaar trachtten te torpederen, speciaal waar het het offensief tegen de Stalinleer betrof, waarmee Kroesjtsjev op dit con gres de weg probeerde te openen voor een geleidelijke toenadering tussen de Sovjet- Unie en Joegoslavië. „Wat gisteren ge beurd is", aldus Tanjug, „zal die toenade ring nog meer stimuleren". De Stockholmse kranten zijn het er vrij wel alle over eens, dat Kroesjtsjev het na de Hongaarse affaire vooral nodig vond, zijn positie te versterken door Molo tov „eruit te gooien" en nieuwe kansen te scheppen voor de Russische „diplomatie van de glimlach". „Maar laat ons geen vergissingen maken", aldus Svenska Dag- bladet, „want dit betekent niet, dat de Russische leiders werkelijk hun stand punten wijzigen zullen. Het betekent al leen, dat zij blijkbaar mildere en heime- lijker methoden willen omhelzen om het doel, dat zij gemeen hebben met de Molo- tovgroep, te bereiken, namelijk: overheer sing van de gehele wereld door het com munisme. „Maar een andere vraag is, hoe lang Kroesjtsjev erin slagen zal, zijn po sitie aan de top te handhaven en de verrassing van gisteren in het Kremlin is waarschijnlijk niet de laatste". De Parijse Figaro concludeert, dat de jongste gebeurtenissen in het Kremlin „zonder twijfel een van de belangrijkste keerpunten in de Sovjetpolitiek sinds de dood van Stalin vormen". „Als Kroesjt sjevs opzet lukt en zijn positie zich daar door in de komende maanden versterken zal, dan kan zijn overwinning aanzienlijke gevolgen hebben voor de ontwikkeling der internationale betrekkingen. Hij heeft ge speeld en gewonnen en de partij for muleert dat alles in termen, die nog naar het stalinisme rieken. Het is het vervolg van deze geschiedenis, en met name het lot dat men de schuldigen bereiden zal, dat ons zal leren, in hoeverre hier werke lijk van een nieuwe koers gesproken kan worden". Naar Nederland. De gouverneur van Ne derlands Nieuw-Guinea. dr. J. van Baal, zal vrijdag uit Biak naar Nederland vertrekken voor besprekingen met minister Helders. Hij zal ongeveer een week in Nederland blijven. Noorderlicht is op het ogenblik aan de orde van de nachtNu ja, de kans erop tenminste. De zon is namelijk de laat ste weken weer erg ac tief (veel vlekken, veel vlammen) en daarin schuilt de oorzaak van wat wij meestal noor derlicht noemen - beter is: poollicht, want het komt evengoed voor rondom de zuidelijke aardpool. Het magneetveld van de aarde dirigeert na melijk de loop van de zonnedeeltjes die bij zo'n uitbarsting op de zon (die men zonnevlam noemt) in de buurt van onze planeet terecht ko men en die, eenmaal in onze dampkring beland, aanleiding geven tot het optreden van poollicht. Die deeltjes zijn frag menten van atomen wa terstof ('t element waar uit de zon grotendeels bestaat) en deze worden ij het optreden van een zonnevlam met grote kracht „weggespoten" uit het zonnelichaam; ze bereiken snelheden van tegen de duizend kilo meter per seconde. Deze betrekkelijk lang zame deeltjèsstraling (langzaam in vergelij king met de eveneens bij zonnevlammen ge bruikelijke ultraviolette, d.w.z. elektromagneti sche straling, die ons al na. acht minuten bereikt: zij verplaatst zich met de lichtsnelheid) treft de aarde in de regel na en kele etmalen. Terwijl het de snelle straling is die het uitval len van de radioverbin dingen tot gevolg kan hebben, veroorzaakt de langzamere deeltjesstra ling het poollichtver- schijnsel. Het gaat aldus in zijn werk: Langs de banen die het magneetveld rondom de aarde voorschrijft, bewegen zich deze elek trisch geladen deeltjes (fragmentjes zon dus in feite!) en sommige ervan dringen zelfs door tot in de dampkring die onze planeet omgeeft. In die ijle buitenlaag van de aardatmosfeer speelt zich dan hetzelfde af als in een neonbuis: ook daar gaat een elektrische ont lading die optreedt in een verdund gas gepaard met een lichtverschijn sel. Poollicht is dus, kan men eigenlijk zeggen: indirect zonlicht. Zonne deeltjes veroorzaken het zodra zij in onze damp kring terechtkomen. Aangezien men de pre- ciese loop van al die deeltjes natuurlijk niet' haarfijn kan berekenen is het optreden van pool licht nooit nauwkeurig aan te kondigen. Men kan alleen zeggen: de omstandigheden zijn er geschikt voor - en dat zijn zij momenteel. Dus: men zie boven. G v. W. (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer begon gisteren met de behandeling van de voorstellen tot verhoging van de vennootschapsbelasting, de omzetbelasting en de personele belas ting. Een amendement van de heer Lucas (K.V.P.), dat betoogde de op brengst van de verhoogde vennootschaps belasting later terug te betalen, bleek alleen de instemming van de heer Van D i s (St. Geref.) te hebben. Het amendement-Lucas zou neerkomen op een nieuwe blokkering en daar wilde de heer Van de Wetering (C.H.U.) niets van weten. Het bezwaar van de heer Van Eijsden (A.R.) tegen het amende ment was, dat het onbillijk zou zijn, want de naamloze vennootschappen zouden een deel van de belastingverhoging terugbe taald krijgen, maar niet de burgers, die meer belasting zullen moeten betalen via een verhoging van de omzetbelasting. Vet amendement-Lucas zou volgens de heer Van Leeuwen (V.V.D.) niet in het be lang zijn van de n.v.'s, want tien jaren lang zouden ministers van Financiën ver laging van de vennootschapsbelasting kunnen tegenhouden met het argument, dat er nog zoveel moet worden terugbe taald. De blokkering zou de verwezen lijking van allerlei wensen op belasting gebied in de weg staan. Het plan-Lucas zou tot gevolg hebben, dat de staatsschuld stijgt, zei de heer Vondeling (P.v.d.A.), zodat in de toekomst de belastingen weer moeten worden verhoogd. Men verschuift dan de moeilijkheden van vandaag naar morgen. Bovendien zouden de n.v.'s niet armm worden en dus niet minder besteden, want de kredietwaardigheid zou niet worden aangetast en zij zouden dus voor inves teringen kunnen lenen. Alleen de heer Wel ter (K.V.P.) wilde nog verder gaan dan de heer Lucas en te zijner tiid de totale verhoging van de vennootschaps belasting terugbetalen. Minister Hofstra zei in zijn ant woord, dat er geen enkele zekerheid be staat, dat te zijner tiid het geld er zal ziin om terug te betalen Hij vond het niet ge oorloofd de lasten van het heden af te wentelen op de toekomst. De mens is van nature geneigd te veronderstellen, dat de tijd de moeilijkheden wel zal oplossen. Maar we moeten de moed hebben nu op te brengen wat^we moeten uitgeven. We moeten niet de toekomst opofferen voor een voordeel op korte termijn, aldus de minister. Bijna algemeen klaagden de Kamerleden over de hoge en stijgende staatsuitgaven. De stijging bedraagt in twee jaar 21 per cent, zeide heer Lucas. Er is met over heidsgeld gesmeten, fulmineerde de heer Van Dis (S.G.P.). Er zijn te veel onno dige staatsuitgaven, klaagde de heer Van de We te ring (C.H.U.). Is het maximum van de staatsuitgaven al bereikt? vroeg de heer Van Eijsden (A.R.). De stijging van de staatsuitgaven vloeit voort uit het regeringsbeleid, dat men niet ineens kan ombuigen, antwoordde minis ter Hofstra. Er is een verhoging van de Indische pensioenen toegezegd. Daar aan kan men zich thans toch niet ont trekken? De verhoging van de lonen en salarissen zijn eveneens een uitvloeisel van het regeringsbeleid. Bezuinigingen kan men tot stand brengen met het domme potlood, maar ook met zorg en beleid. In het laatste geval moet men allerlei uit- gaven tegen elkaar afwegen. Als men tien miljoen wil bezuinigen, kan men alle kunstsubsidies afschaffen of 6% kilometer autoweg niet aanleggen. Men kan dc uit gaven voor gezinshulp en jeugdvorming stopzetten of Hen kilometer dijk van de Markerwaard achterwege laten. Dat ver eist zorgvuldige overweging, die beter tot conclusies kan leiden bij het vaststellen van de begroting voor 1958. Dat betekent niet uitstel van een jaar, want er wordt reeds voortdurend gelet op het achterwege laten van uitgaven. Meer omzetbelasting In het kader van de bestedingsbeperking wil de regering ook de omzetbelasting met ingang van 1 augustus verhogen door verhoging van het tussentarief van 8 tot 10 percent; verhoging van het weelde- tarief van 15 tot 18 percent; rangschikking van radio- en televisietoestellen en van bier onder het tussentarief van 10 per cent; rangschikking van nieuwe banden voor de personenauto's en motorrijwielen onder het tarief van 15 percent. Totaal wordt een hogere opbrengst van de om zetbelasting verwacht van 24 miljoen gulden. Tegen allerlei gevolgen van de voorge stelde verhogingen opperde men gisteren in de Tweede Kamer bezwaren, vooral tegen de plaatsing van de fotobranche in het weeldetarief van 18 percent. Die ver hoging van het weeldetarief brengt drie miljoen gulden op. Daarvoor schaadt men vooral het kleine ambacht, merkte m r. Van Leeuwen (V.V.D.) op. De verhoging van de omzetbelasting op bier noemde de heer Van de Wete ring (C.H.U.) in strijd met een toezeg ging van regeringszijde. Van de hogere belasting op nieuwe autobanden vreesde hij nadeel voor de veiligheid van het ver keer. In een tijd, waarin de uitgaven moeten worden afgeremd, vond minister Hof stra verhoging van belasting op niet nood- zakelijke artikelen zeker rechtvaardig. Ten aanzien van de fotobranche wilde hij de frauduleze invoer niet onderschatten, maar een verhoging van drie percent om zetbelasting kan daarop niet van invloed zijn. De verhoging van de omzetbelasting op nieuwe autobanden is van zo geringe betekenis, dat niet behoeft te worden ge vreesd, dat daardoor het verkeer onveilig zal worden. Vandaag is het debat voort gezet. (Van onze parlementaire redacteur) Het torsen van een ministersportefeuille is gewoonlijk geen pretje, vooral die van Financiën pleegt meer lasten dan lusten voor de verantwoordelijke bewindsman op te leveren. Zij, die woensdagavond luisterden naar minister Hofstra, moesten wel onder de indruk komen van de zorgen, waarvoor hij zich bij de tegenwoordige toestand van de schatkist geplaatst ziet. Zeker, er komt sinds enige tijd aardig wat binnenvloeien, dank zij de vervroegde belastinginning. Dit is met het oog op de kaspositie ook dringend nodig. En wie het nog niet zulk een gering resultaat van be zuinigingspogingen mocht vinden, dat er door de staat op zijn eigen huishouding in 1957 totaal 122 miljoen zal worden be zuinigd, moet wel bedenken, dat er straks op tal van door de minister genoemde ge bieden zeer grote uitgaven vereist zullen zijn. Aangezien hij niet op ruwe wijze het bezuinigingspotlood wil hanteren, doet zich voortdurend de moeilijkheid voor, wegen te vinden om enerzijds tal van maatschap pelijke belangen niet te ernstig te schaden en anderzijds de touwtjes aan elkaar ge knoopt te houden. Terecht neemt de mi nister van Financiën dan ook het stand punt in, dat telkens wanneer een zijner ambtgenoten voor het een of ander meer geld beschikbaar gesteld wil zien, daaraan alleen tegemoet kan worden gekomen, wanneer de vrager meteen aangeeft hoe hij dan op andere posten voor een met die grotere uitgave corresponderende bezuini ging zorg zal dragen. De bewaker van de schatkist verzette zich tegen het streven van dr. Lucas (K.V.P.) om uiterlijk over tien jaar aan de naamloze vennootschappen twee van de vier punten, waarmee de vennootschaps- belastigd verhoogd wordt, terug te betalen. „Wij hebben het recht niet onze moeilijk heden op onze opvolgers af te wentelen. Regeren en verantwoordelijkheid dragen betekent, dat men bereid is zelf de eigen moeilijkheden op te lossen en die niet af te schuiven op hen, die over tien jaar aan het bewind zullen zijn", aldus de minister van Financiën. De heer Gortzak (C.P.N.) had er op ge wezen, dat België thans zijn militaire lasten door verkorting van de diensttijd wil verlichten Volgens de Eelgische re gering zal dit geschieden zonder dat ove rigens de waarde van België's aandeel in de gemeenschappelijke verdedigingsorgani satie er op achteruit zal gaan. Jammer was het, dat minister Hofstra opzettelijk naliet op deze aangelegenheid in te gaan. Hij zou beter hebben gedaan als hij had uit eengezet, dat zonder aantasting van de waarde van ons defensieapparaat er op de militaire uitgaven van 1500 miljoen per jaar wel wat te bezuinigen valt, of dat dit beslist niet kan, aangezien die 1500 miljoen allemaal tot de laatste cent op verant- vvoorde wijze worden besteed. Vermoede lijk zou de minister eerder geneigd ge weest zijn de eerste stelling te verkondigen, aangezien in vrij brede kring de mening bestaat, dat er in het belang van onze ver dediging evenveel te bereiken valt ook al wordt er wat minder geld besteed, om niet te zeggen over de balk gegooid. Juist nu de gang van zaken in België in sterke mate de aandacht trekt, had in dit geval de minister beter gedaan daarover te spreken inplaats van er volkomen over te zwijgen

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9