Eerste kernenergie-centrale over vijf jaar in bedrijf 'MORRIS HET WEER Malenkov dwong partijleden valse verklaringen af Nehroe: „Wij moeten ons denken aanpassen aan atoomtijdperk" Haarlems Dagblad Plan van minister Zijlstra voor de toekomstige elektriciteitsproduktie Schema voor periode tot het jaar 1975 Nieuwe beschuldigingen tegen ex-vice-premier EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Straaljager in zee gestort bij Vlissingen Beide inzittenden door hun valschermen gered Veranderlijk Arabieren bewapenen Nieuwe crisis verwacht in Nabije Oosten „Wrede man zonder eergevoel of geweten" Het woord is aan Vooraanstaande kernfysici uit V.S. in ons land Makarios voor Britse TV SOLEX RIJDEN VEILIG RIJDEN Gehr. v. Bucgnum en Zoon Schoon schip Indonesisch vliegtuig op Nieuw Guinea geland Tito's ambassadeur in Moskou sprak Kroesjtsjev En reisde onmiddellijk naar Belgrado Voorstel voor Scandinavi sche eenheidsmarkt Franse componist Henri Février overleden Regeringsdiner in Kasteel Oud-Wassenaar Zes doden in het verkeer Haarlemmer overreden op Rijksstraatweg V erkeersongelukken I DIT JAAR: 584 DODEN I Amerikaans echtpaar van spionage beschuldigd Rusland bereid tot verder overleg met West-Duitsland 71e JAARGANG No 304 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 9 JULI 1957 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 152 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De minister van Economische Zaken heeft aan de Staten-Generaal een nota gezonden over het gebruik van kernenergie. Hij beperkt zich daarin tot een uiteenzetting over de toepassing van kernenergie voor de elektriciteitsvoorziening. De minister acht het gewenst dat zo spoedig als mogelijk is met de bouw van de eerste kernenergie-centrale wordt begonnen. Een beslissing hierover kan binnen kort door een of meer elektriciteitsbedrijven worden genomen. De ingebruik stelling van een dergelijke centrale zal omstreeks 1962 kunnen geschieden. In de nota wordt een plan ontvouwd voor de periode 1962 tot 1975, waarbij er van wordt uitgegaan dat van de jaarlijkse uitbreiding en vervanging van centrales in toenemende mate van kernenergie gebruik gemaakt zal worden. Indien dit plan uit voerbaar is, zou in 1975 reeds de helft van de gehele elektriciteitsproduktie geschie den door kernenergiecentrales. Hierdoor zou voor 15 percent in de totale energie behoeften worden voorzien en zou de be hoefte aan de gebruikelijke brandstoffen in dat jaar met 6,5 miljoen ton worden verminderd. Daar staat tegenover dat in die periode een extra investering nodig zou zijn van naar schatting 2,6 miljard gulden boven de ruim 6 miljard gulden, die in die periode vereist zullen zijn voor investering ten behoeve van de bouw van conventio nele centrales en voor aanvullende inves teringen in het elektriciteitstransport- en distributie-apparaat. De minister zegt verder dat wegens de hoge technische en financiële eisen, die deze ontwikkeling stelt, alle belanghebben de partijen zich grote inspanningen zullen moeten getroosten. Van de centrale over heid zal een sterk stimulerende werking moeten uitgaan. Ook dient zij de voorwaar den te scheppen voor een zo ruim moge lijke ontplooiing van het particulier initia tief. Voor de opleiding van academisch ge vormd personeel zullen bijzondere maat regelen van de overheid nodig zijn. In de nota wordt verklaard dat Neder land zelfs bij een maximum-capaciteit van de eigen kolen- en olie-exploitatie in 1975 slechts voor een derde in zijn energie behoefte zou kunnen voorzien en voor het resterende gedeelte zou zijn aangewezen op aanvoer. Een kostenvergelijking tussen de gebrui kelijke en kernenergiecentrales, geeft een duidelijke aanwijzing, dat reeds mogelijk heden in Nederland aanwezig zijn om elek triciteit door middel van kernenergie op te wekken tegen een economisch verantwoor de prijs. De verwachting is dat deze prijs verhoudingen zich steeds meer zullen wij zigen ten gunste van de kernenergie. De minister verwacht dat het elektrici teitsverbruik, dat thans ongeveer negen miljard kilowattuur bedraagt, in 1975 ge stegen zal zijn tot dertig miljard kilowatt- tuur. Het is nog niet te zeggen welk type kern reactor de beste mogelijkheden zal bieden voor de elektriciteitsopwekking. De snelle technische vorderingen wettigen de ver wachting, dat in de loop der jaren goed kopere methoden mogelijk zullen worden. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 MOTOROVERALLS - VALHELMEN Hedenmorgen om kwart voor elf is een Meteor-straaljager van de vliegbasis Woensdrecht tussen Knocke en Vlissingen in zee gestort. Beide inzittenden zijn uit het toestel gesprongen. Aan hun val schermen zijn zij veilig in Zeeuwsch- Vlaanderen neergekomen. Volgens de Luchtmachtvoorlichtings dienst bestaat de mogelijkheid, dat de straaljager een Meteor 7 in aan raking is gekomen met een andere Neder landse straaljager. Zeker is dit echter niet. De beide vliegers zijn veilig aan de grond gekomen ten noordoosten van de Belgische stad Brugge. Zij zijn luitenant Van Sprundel en sergeant-vlieger Van Ingen Schenau. OOCOOoooofyxDooooooi>T< yyvyxrroorxvYYy-ionoononoof ww mor* VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. ibooucx x xjxxjouoa >oooc>cxxxxxxxx)oocx>ooooooooocxx30onooooocoo DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S De investering voor een kernenergiecen trale is ongeveer drie keer zo hoog als voor een tot dusverre gebruikelijke centrale. Hierbij is niet meegerekend de investering, die samenhangt met de voorraad kern brandstoffen, waarover de kernreactor steeds moet beschikken. Deze investering vereist evenwel geen afschrijvingen en ver oorzaakt uitsluitend rentekosten. Voor een 100.000 kw centrale wordt 160 ton uranium in de vorm van splijtstofelementen vereist, waarvan de investering op 35 a 45 miljoen gulden is te stellen. Volgens een door Euratoom uitgebracht rapport is de kostprijs per kilowattuur on geveer gelijk aan die van een conventionele centrale. Over de financiële en economische aspec ten van het plan zegt de minister, dat in de periode 19621975, boven de 3,6 mil jard, die vereist worden voor de bouw van uitsluitend conventionele centrales, 2,6 miljard extra moet worden geïnvesteerd. Deze investeringsbedragen hebben uitslui tend betrekking op de tot stand te brengen produktiemiddelen. Boven deze bedragen komen nog de investeringen in het elektri citeitstransport- en distributieapparaat, die 3,5 miljard vereisen. Het is dus wel waarschijnlijk, dat uitvoering van het plan met financieringsmoeilijkheden gepaard zal kunnen gaan. Gezien de hoge urgentie, welke dit programma heeft, meent de mi nister echter, dat het uiterste moet worden gedaan om de verwezenlijking hiervan mo gelijk te maken. Besparingen Het plan kan leiden tot een besparing van 26 miljoen ton kolen. Gedurende de periode 19621975 behoeft 1,5 miljard minder aan brandstoffen te worden uit gegeven dan nodig zou zijn indien uitslui tend conventionele centrales zouden wor den gebruikt. Deze besparingen vertonen een sterk progressief verloop. Gedurende de periode 19701975 bedragen de brand stofkosten bij uitvoering van het plan reeds 26 pet. minder. De uitvoering van het plan zal over het gehele tijdvak een deviezenbesparing tot gevolg hebben van ongeveer 1 miljard gul den. Ook hier is weer een belangrijke toe neming te verwachten naarmate meer kernenergie-centrales in bedrijf komen. Deze besparing weegt echter nog niet op tegen de stijgende deviezenbehoefte tenge volge van de investeringskosten. Volgens een schatting resulteert over de gehele periode 19621975 een extra behoefte aan deviezen van V2 a 1 miljard gulden. Tenslotte verklaart de minister nadruk kelijk, dat het plan in de eerste plaats een indicatieve betekenis heeft. De primaire verantwoordelijkheid voor de uitvoering hiervan blijft bij de bestaande elektrici teitsbedrijven. De centrale overheid zal echter een vergunning moeten verlenen voor de oprichting van een kernenergie centrale. Zij zal hierbij nagaan of de ge dachte investeringen passen in het totale investeringsbeeld van de elektriciteitsvoor ziening en van de nationale economie. Tevens kan een verband worden gelegd met een eventueel Europees kernenergie centraleplan. In Noord-Brabant De plaats waar de eerste kernenergie centrale zal worden gebouwd, wordt in de nota niet genoemd. Wij vernemen echter dat deze centrale in Noord-Brabant zal komen. Met het oog op de toekomstige ontwikke ling op het gebied van de kernenergie zal ook een Atoomwet tot stand moeten komen. Over de grondslagen van een dergelijke wet is, naar wij voorts vernemen, in het kabinet reeds overeenstemming bereikt. TEL AVIV (UP) Westelijke politieke waarnemers in Tel Aviv achten het Ame rikaanse optimisme inzake een ontspan ning in het Nabije Oosten ongemotiveerd. Men is in deze kringen veeleer van mening, dat de schijnbare rust in het Nabije Oos ten een stilte voor de storm is. De sleutel tot het probleem ligt volgens deze zegslieden in handen der Russen. De recente levering van drie duikboten aan Egypte beschouwt men als een van de symptomen daarvan. Van westelijke diplomatieke zijde werd in dit verband de opmerking gemaakt, dat Israel zich begint af te vragen of het wel verstandig gedaan heeft, de raad van het westen op te volgen, geen repressailles tegen de Syrische aanvallen te nemen en ook de kwestie van de Golf van Akaba te laten rusten. „Waar Israel ook heenkijkt", aldus onze zegsman, „overal ziet men, dat de landen die het luidst hun haat tegen Israel verkondigen, wapens krijgen". CAïRO (Reuter) Volgens politieke kringen te Caïro zullen de Arabische sta ten op het secretariaat-generaal voor de UNO een gezamenlijke verklaring afr geven, waarin zij plechtig zullen verzeke ren, de enige landen te zijn, bij wie de soevereiniteit over de Golf van Akaba berust. Dit besluit is het resultaat van bespre kingen, die koning Saoed van Saoedi- Arabië heeft gevoerd met de Egyptische opperbevelhebber en minister van oorlog, generaal Abdel Hakim Amer. Geen overleg over de vluchtelingen ROME (UP) Israëlische en Arabische woordvoerders hébben vandaag met na druk ontkend dat in Rome onderhandelin gen zouden zijn gevoerd over de kwestie van de Palestijnse vluchtelingen. MOSKOU (Reuter, AFP en UP) De man, die thans in het brandpunt van de publieke veroordeling staat is Georgi Ma lenkov. Nadat de verwijten in het bij zonder op Molotov waren neergedaald waarbjj deze man door aftandse opvat tingen voornamelijk als een hindernis op de door Kroesjtsjev uitgestippelde weg was afgeschilderd wordt thans Malen kov beladen met critiek waarin bepaalde criminele aspecten van zijn bedrijvigheid worden tentoongesteld. Zo verklaarde Kroesjtsjev voor een menigte van 700.000 mensen in Leningrad (dat zijn 250ste ver jaardag vierde) dat Malenkov te bang was om de inwoners van Leningrad onder ogen te komen, gezien zijn aandeel in de Le ningrad-affaire. Deze zaak betreft het onschuldig ver oordelen en executeren van een groot aan tal vooraanstaande partijleden in een openbaar proces in Leningrad, hetgeen destijds geschiedde onder verantwoorde lijkheid van de toenmalige minister van Staatsveiligheid Abakoemov, die inmid dels ook veroordeeld en terechtgesteld is. Ook Malenkov was bij deze affaire be trokken. Het is in dit verband opmerke lijk dat hetgeen de vier opponenten in het presidium wilden bespreken nu juist de redevoeringen betrof, die in Leningrad zouden worden gehouden zoals ook de Moskouse correspondent van het Italiaan se communistische blad „Unita" had be richt. Een communistische functionaris in Le ningrad heeft verklaard, dat oud-premier Malenkov hem acht jaar geleden heeft be dreigd en dat hij hem toen een valse ver klaring heeft willen laten tekenen. De functionaris, I. M. Turko, die op het ogenblik vice-voorzitter van de commissie voor de plannen in het gebied van Lenin grad is, verklaarde vorige week op een partijbijeenkomst, dat Malenkov een „ruwe en wrede man, zonder eergevoel of geweten" bleek te zijn, toen hij, Turko, in 1949 voor het centrale partijcomité moest verschijnen. „Ik dacht een man van grote capaci- Etienne Rey: Wie het meest waard zijn bemind te worden, zijn het ongelukkigst in de liefde. De Indiase minister-president Nehroe heeft tijdens zijn kort bezoek aan ons land verschillende instellingen bezocht, onder meer het Waterloopkundig Labo ratorium en het Luchtkarteringsinstituut te Delft. Bij deze laatste instelling werd bovenstaande foto genomen. Nehroe was bij zijn bezoek vergezeld van zijn zuster. Enige leden van de Amerikaanse Com missie voor Kernenergie, de heren dr. Wil- lard F. Libby, Georg S. Manov en Edward L. Brady, die deel uitmaakt van het Lon- dense bureau van de commissie, ziin he denmorgen te 9.45 uur in Brussel aange komen en zullen enige dagen in Nederland verblijven. Ondermeer zullen zij een ontmoeting hebben met parlementsleden, prof J. R. Milatz van het Reactor Centrum Neder land en andere autoriteiten en geleerden. Morgen zullen zij een bezoek brengen aan de tentoonstelling „Het Atoom" en zal dr. Libby op Schiphol een persconfe rentie houden. LONDEN (UP) Aartsbisschop Maka rios van Cyprus is maandag voor de Brit se televisie verschenen. Hij verklaarde, dat Turkije uitgesloten dient te worden voor welke onderhandelingen dan ook, die over Cyprus gehouden zullen worden. Ook verwierp hij de gedachte, dat Turkije en Griekenland rechtstreeks over de kwestie besprekingen zouden voeren. ADVERTENTIE Wees verstandig en koop ook uw Solex bfi SOLEX SERVICE-STATION Meervlietstraat 69, Velsen-Zuid. Telef. 5701 teiten te ontmoeten, doch ik vergiste mij deerlijk", aldus de verklaring van de par tijfunctionaris, die door de in Leningrad verschijnende „Pravda" is gepubliceerd. Kroesjtsjev bij Tsjechen PRAAG (Reuter) De Sovjet-leiders Boelganin en Kroesjtsjev zijn dinsdagoch tend per trein in de Tsjechoslowaakse grensplaats Cierna aangekomen, waar zij door Antonin Novotny, eerste secretaris van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Vaclav David, de minister van Bui tenlandse Zaken en andere leiders werden ontvangen. Volgens radio-Praag stonden 50.000 Slo waakse arbeiders en boeren nabij het met vlaggen versierde station om de „bood schappers van de vrede" te begroeten. Novotny zei in zijn welkomsttoespraak, dat de jongste wijzigingen in het Kremlin „de dag van de Sovjet-overwinning op het kapitalistische stelsel hebben vervroegd". Kroesjtsjev sprak over „de eenheid van ideologie en beginselen", die tussen beide landen bestaat. (UP) Bij het vertrek van Kroesjtsjev en Boelganin voor een bezoek aan Tsjechoslowakije uit Moskou waren Molo tov, Malenkov, Sjepilov nóch Kagano- witsj op het vliegveld aanwezig. Wèl was het voormalige hoofd van het bureau voor staatsplanning, Mikhail Pervoekhin op het vliegveld. Pervoekhin was eveneens uit het partijpresidium gezet, maar in het Centraal Comité heeft hij zijn zetel be houden. OOOOOOOOOOCOOOOCOOOOCXDOOOOOCJOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOO HELSINKI (UP). - De Finse agent van de Russische scheepvaartmaat- schappij die het (in Holland gebouwde) passagiersschip „Molotov" in de vaart heeft, is in kennis gesteld van het feit,' dat dit schip in het vervolg „Baltika" i zal heten. De „Molotov" vaart tussen Londen ene Leningrad in regelmatige dienst, en doet ook tussenliggende havens aan. Het schip, thans omgedoopt, is vóór de Tweede Wereldoorlog op een Neder- j landse werf gebouwd. <xx500c000000000000000000000000000c)00000000000000c)0000000 Slecht weer verhinderde het toestel de luchthaven Ambon te bereiken Vorige week is een passagiersvliegtuig van het type Dakota van de Garuda In donesian Airways, dat op weg was naar Ambon, op het vliegveld Jefman bjj So- rong op Nederlands Nieuw-Guinea geland. Het kon wegens slechte weersomstandig heden niet in Ambon landen. Aan boord bevonden zich behalve een bemanning van vijf leden negentien pas sagiers, onder wie enkele vooraanstaande Indonesiërs. Van de drie Indonesische mi litairen in uniform, die zich aan boord bevonden, werden de wapens en de mu nitie afgenomen. Daarop werden de be manning en de passagiers maaltijden ver strekt en onderdak voor de nacht ver leend. Het vliegtuig kreeg de gebruike lijke service. De volgende ochtend kreeg het toestel, nadat de wapens en de munitie aan de militairen waren teruggegeven, toestem ming op te stijgen, waarna het de reis naar A'mbon voortzette. MOSKOU (U.P.) De ambassadeur van Joegoslavië te Moskou, Veljko Micu- novic is vrijdag, enkele uren nadat hij met Kroesjtsjev had gesproken, voor overleg met zijn regering naar Belgrado vertrok ken, aldus is van goed ingelichte zijde te Moskou vernomen. Zoals bericht werd, is de thans uit het partij-presidium gestoten Molotov ervan beschuldigd zich te hebben verzet tegen een verbetering van de betrekkingen tus sen Joegoslavië en de Sovjet-Unie. In Westelijke kringen in de Russische hoofdstad wordt een nieuw bezoek van Kroesjtsjev aan Tito niet uitgesloten ge acht. Momenteel zijn twee Joegoslavische staatslieden met vakantie in de Kaukasus. Het betreft Kardelj en Rankovic, beiden vice-presidenten, Veselinov, de voorzitter van de Servische volksvergadering, en ge neraal Kreacic, plaatsvervangend minis ter van Staat voor de nationale verdedi ging. Hun bezoek moet diplomatieke bete kenis hebben, en verwacht wordt dat de delegatie in Rusland besprekingen zal voe ren met leidende figuren uit het Kremlin. KOPENHAGEN (Reuter) Officieel is in Kopenhagen meegedeeld, dat spoedig aan de regeringen van Finland, Noorwe gen, Denemarken en Zweden een voorstel zal worden gedaan voor de instelling van een gemeenschappelijke Scandinavische markt. De Franse componist Henri Février, wiens opera's vroeger over de hele wereld veel werden uitgevoerd, is maandag in Parijs op tweeëntach tig jarige leeftijd over leden. Hij was een leerling van Massenet, Fauré, Leroux en Pugno. Door zijn opera's onder andere „Le roi aveugle", „Monna Vanna", „La damnation de Blanche- Fleur" en operettes („Agnès, dame ga lante", „Carmosine" en het sprookjesspel „Le princesse et le Porcher") is hij het meest bekend geworden. Hij schreef ook kamermuziek, pianostukken, koorwerken en liederen. In de Trèves-zaal aan het Binnen hof in Den Haag zat premier Nehroe gisteravond aan een diner aan, dat hem door de Nederlandse regering werd aangeboden. Dr. Drees hield een tafelrede, waarin hij deed uitkomen wat Nederland en India gemeen heb ben. Hij zei onder meer: „Al verschilt onze wijze van denken over de meest geschikte manier om bij te dragen tot Maandagmiddag om vier uur wilde de tweeënzeventigjarige heer C. Mulder van het Batavierenplantsoen 26 in Haarlem- Noord van de Jan Gijzenkade (tussen Rijksstraatweg en Vondeiweg) met zijn bromfiets de Rijksstraatweg oversteken. Uit de richting stad naderde een autobus van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer maatschappij. De heer Mulder werd door deze bus aangereden en bleef aan de an dere zijde van de weg liggen. Uit de rich ting Santpoort naderde een autobus van de firma Roodt, die schoolkinderen van IJmuiden naar Haarlem vervoerde. De be stuurder kon de bromfietser niet meer ont wijken en de autobus overreed de benen van het slachtoffer. Tijdens vervoer naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo is de heer Mulder overleden. Bij Hulshorst, op de Rijksstraatweg AmersfoortZwolle, is een van twee auto bussen uit Enschedé in botsing gekomen met een militaire auto; twee militairen werden hierbij gedood. De bus kon ver moedelijk niet snel genoeg tot stilstand ge bracht worden toen de voorste bus stopte voor een personenauto, die wachtte om linksaf te slaan. De tweede bus maakte toen een uitwijkmanoeuvre naar het lin kerdeel van de weg en botste daar tegen een militair autobusje met zes inzittenden, van deze kwamen de 57-jarige sergeant eerste klas W. A. Mulder uit Den Haag, vader van twee kinderen, en de 36-jarige sergeant eerste klas R. F. Birkenholz uit Utrecht, vader van drie kinderen, om het leven. De 46-jarige sergeant A. Ortse uit Amersfoort werd zwaar gewond. De be stuurder en twee andere militairen werden licht gewond. Van de inzittenden der reisautobus kregen slechts enkele lichte blessures. Te Hengelo is de 67-jarige aannemer H. J. Groothuis door een auto aangereden toen hij per rijwiel de Enschedesestraat over- stad. In het R.K. ziekenhuis is hij over leden. Te Amsterdam is een 64-jarige Ameri kaanse overleden, die vorige week ernstig gewond raakte toen zij van een trambalcon viel. Te Amsterdam is de 43-jarige B. G. overleden, die twee weken geleden op zijn motorfiets bij een verkeersongeluk op de Nieuwe Hemweg betrokken was. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 584 personen, j van wie 116 kinderen. een durende wereldvrede, onze doel einden en de ernst van onze pogingen zijn dezelfde". „Ons wederzijds be grip is niet alleen noodzakelijk, het is natuurlijk", besloot hij. Pandit Nehroe roemde Nederland, „dat ook in de toekomst voorbestemd is een be langrijke rol te spelen". „Hoe deze toe komst er uit zal zien weet ik nog niet", aldus de premier. „Wij moeten ons ech ter wel realiseren dat de wereld er anders uit ziet naar gelang van waar men zich bevindt. De problemen van het ogenblik hebben voor Londen een ander aspect dan voor New Delhi en voor Washington een ander dan voor Moskou. Hiertegenover staat dat door de verbetering der ver keersverbindingen de wereld zo klein is geworden dat bijna ieder land de buur is geworden van het andere. Wij zijn ons er wel bewust van dat onze geest geen ge lijke tred hiermee heeft gehouden", aldus Nehroe. „Een belangrijke opgave is thans ons denken aan te passen aan die moderne wereld en aan een tijdvak dat eens ge boekstaafd zal staan als het atoomtijd perk Op het ogenblik is de toestand nog zo dat wij het beste maar hopen doch niet temin in een voortdurende vrees leven. Deze angst uit te bannen die de gehele wereld ondermijnt is onze voornaamste taak voor de toekomst", zo betoogde de eerste minister van India. Programma van heden Vandaag brengt Nehroe bezoeken aan coöperatieve instellingen te Borculo in Twente Hij luncht bij paleis Soestdijk en zal daarna in de „Rolzaal" aan het Bin nenhof een persconferentie geven. De am bassadeur van India biedt vervolgens in hotel „De Witte Brug" een receptie aan. NEW YORK (AFP) Een te Parijs verblijvend Amerikaans echtpaar, de 47- jarige George Zlatovski en zijn 45-iarige vrouw Jane, hebben volgens de Ameri kaanse justitie belangrijke defensiege heimen aan Sovjetrussische agenten uit geleverd. George en Jane Zlatovski zijn door de Grote Federale Jury van New York in staat van beschuldiging gesteld. De openbare aanklager, Paul Williams, deelde mede dat om opsporing en uitleve ring van het echtpaar is verzocht. Zlatovski die geboren is in Kiev in de Sovjet-Unie, was door de naturalisatie van zijn vader Amerikaan geworden. Hij heeft gediend bij de inlichtingendienst van het Amerikaanse leger tijdens legerdiensten in Wenen en Salzburg. BONN (AFP) De Russische regering „verwacht, dat de Duitse bondsregering een aanvaardbare aanvangsdatum vast stelt" voor de onderhandelingen, waarvoor de Westduitse Bondskanselier Adenauer en de minister-president van de Sovjet- Unie, maarschalk Boelganin, in het begin van dit jaar in een notawisseling plannen hebben gemaakt, aidus een zaterdag aan de Westduitsse ambassadeur te Moskou overhandgide nota. De besprekingen zul len gaan over handels- en consulaire kwesties. In de nota van zaterdag heeft de Sovjet regering ingestemd met het Westduitse verzoek van 8 juni om behandeling van de kwestie van de repatriëring van Duitsers uit de Sovjet-Unie. Volgens de nota kan dit vraagstuk besproken worden, evenals de terugkeer van de Sovjet-burgers, die naar Duitsland zijn gedeporteerd.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1