Geen sprake van epidemie, zegt minister Suurhoff PANDA EN HET DING Kleine kans op buien ISOPAN Nieuwe rectificatie geëist van Wereldgezondheidsorganisatie Radio geeft woensdag Wereldnieuws KINDERSHAMPOO Toch ió het zo 2 DE AZIATISCHE GRIEP Geschrokken toeristen mijden ons land Niet-royeerbare certificaten f 100.- Kon. Java-Unna Nieuw plan voor Nederlandse hulpverlening aan Pakistan Vlas Spinnerij in 1956 'T 31IV ER STOIPKE FILMT U? AGFA smalfilms op 't eerste plan want.... alles kan met Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Steenfabrieken Udenhout dividend 8 percent (onv.) Oliepijpleiding op Midden Sumatra Amerikaanse lening voor de uitvoering Brokopondoplan Internationaal Gerechtshof acht zich onbevoegd in zaak Noorse leningen Daling van Indonesische goud- en deviezen-reserves „Prikt" niet in de ogen! Gerucht over smokkelarij van aandelen Koninklijke Van Leeuwenhoek DINSDAG 9 JULI 1957 (Van een onzer redacteuren) Zo hoog zit minister Suurhoff de ongelukkige berichtgeving van de Wereld gezondheidsorganisatie (W.H.O.) over ae Aziatische griep in Nederland, dat hij maandagmiddag gedurende enige tijd de vergadering van de ministerraad verliet om op een speciaal daartoe bijeengeroepen persconferentie in zijn departement nogmaals met grote nadruk te verzekeren, dat er, voor het ogenblik althans, geen enkele reden voor onrust aanwezig is. „Er is geen sprake van een epidemie", zo verzekerde de bewindsman ons, „en de algemene gezondheidstoestand in ons land is dan ook niet in het minst verstoord, zodat het maatschappelijke leven op volkomen normale wijze doorgang vindt. Ik vond het gewenst, u dit persoonlijk te komen verklaren, omdat uit de reacties in binnen- en buitenland gebleken is, hoezeer door de onjuiste berichtgeving van de laatste weken onrust gewekt is." Minister Suurhoff is van mening, dat ook het gisteren te Genève uitgegeven „verbeterde" communiqué van de W.H.O. niet alle twijfel dienaangaande weg genomen heeft. Daarom heeft hij deze organisatie thans verzocht, nogmaals een rectificatie te geven, waarin pertinent wordt vastgesteld, dat er „in ons land slechts enkele verspreide, lichte griepgevallen voorkomen, zoals herhaaldelijk in de zomer het geval is." De W.H.O. zal vandaag aan dit verzoek voldoen. Hoe nodig dat is, bewijst het feit, dat verschillende buitenlandse reisverenigin- gen en -gezelschappen in Frankrijk, Zwe den en Duitsland hun vakantiereizen naar Nederland reeds geannuleerd hebben op grond van de alarmerende eerste berichten der WHO over een griepepidemie ten on zent. Zelfs als pers en radio in die landen thans bereid zijn om dit loze alarm ten tweeden male uitvoerig te herroepen, dan nog zal er bij het grote publiek in die lan den enige twijfel blijven, of een bezoek aan ons land onder deze omstandigheden wel raadzaam te achten is. Men noemt im mers geen koe bont, of er is een vlekje aan Slechts enkele gevallen Dat is echter niet het geval. „Slechts in tien gevallen", zo verklaarde dr. C. Ban ning, geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, „is inderdaad vastgesteld dat men met Aziatische griep te doen heeft. Enkele gevallen stamden uit het kinderpensionaat in Bussum, vanwaar de ziekte ook naar Egmond en Rotterdam ver spreid was; een ander geval was recht streeks door een vrouw die uit Djakarta naar Nederland kwam, geïmporteerd, maar voor verdere uitbreiding vanuit deze „haardjes" behoefde vooralsnog geen vrees te bestaan. In negen provincies komt vol gens de laatste gegevens slechts een nor maal aantal zomergriep-gevallen voor; al leen in Zuid-Holland en Overijsel is het aantal gevallen wat groter dan normaal. Deze hebben echter totnogtoe alle een mild verloop. Op grond van deze gegevens en van de dagelijkse rapporten der provin ciale inspecties van de Volksgezondheid behoeven er dan ook op het ogenblik geen bizondere maatregelen getroffen te wor den. De Nederlandse gezondheidsautoritei ten blijven het verloop van de griep ech ter nauwlettend volgen en zullen, indien dit onverhoopt noodzakelijk mocht blijken, de bevolking tijdig de nodige waarschu wingen en aanbevelingen geven. „Apert onjuist" De vraag die bij dit alles hangen bleef was: wie is de man die voor het blijkbaar onjuiste eerste bericht aan het WHO ver antwoordelijk gesteld moet worden? Zo wel dr. Banning als de directeur-generaal van de Volksgezondh., prof. P. Muntendam draaiden op de persconferentie lange tijd om deze vraag heen, totdat eindelijk een der persvertegenwoordigers de naam liet vallen van prof. J. Mulder uit Leiden, die wij gisteren in dit verband reeds noemden. Toen dit hoge woord er eenmaal uit was, besloten de medische autoriteiten dan maar alle kaarten op tafel te leggen. In derdaad was de Leidse hoogleraar buiten zijn boekje gegaan toen hij, in zijn eerste HILVERSUM I, 402 m 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Platen. 8.00 Nws. 818 Platen. 8.50 V d. vrouw. 9.15 Platen. (9.35-9.40 Waterst.).' 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwijding.10.20 Platen. 10,45 Gevar. progr. 11.30 Platen. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V.h, platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nws. 13.15 Hawaiianmuz. 13 50 Medische kron. 14.00 Pianorecital. 14.30 V. d. jeugd. 16.00 V. d. zieken (Tussen 16.00 en 18.00 Ronde v. Frankrijk). 16.30 Muz. v. blaasinstr. 16.45 Platen. 17.15 Vakantietips. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugduitz. L. van der Graaf: Vakantietijd in Nieuw Guinea. 18 00 Nws. en comm. 18.20 Platen. 18.40 Ronde v. Frankrijk. 18.50 Act. 19.00 Hammondorgelspel. 19.15 Pari. overz. 19 30 V d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels iioor. 20.15 Dansmuz. 20.55 Ronde v. Frankrijk. 21.05 „Het geheim van Lord Cam- marleigh", hoorsp. 22.25 Ritm.muz. 22.45 Atomen op zicht", caus 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15 Platen. 23.50-24.00 Socialistisch nws in Esperanto. HILVERSUM II 298 m 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Pla ten 8.30 Kon. mil. kapel. 9.00 V. d. zieken. 9 30 Vernuft en techniek, caus. 9.35 Lichte muz 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.10 Friedemann Bach, hoosp. 12.15 Kamerkoor. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr.septet. 12.53 Platen of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Instr. trio. 13.50 Platen. 14.45 Radiophilharm.ork. 15.30 Viool en piano. i6.00 V. d. jeugd. 17.15 Strijk- ork. 17.40 Beursber. 17.45 Platen. 18 00 Kerk koor. 18.20 Kamermuz. 18.45 Spectrum van het Chi. organisatie- en verenigingsleven, caus. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Orgelspel. 19.30 Buitenl.overz. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Geestelijke liederen. 20.50 Muzi kale luisterwedstrijd 21 10 Int. orgelconcours Haarlem 1957. 22.45 A vóndoverdenking. 23.00 Nws.en SOS-ber. 23.15-24.00 Platen. TELEVISIEPROGRAMMA'S 17.00 V d kind. 20,00 De openbare aankla ger, toneelstuk. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Platen. 12.30 Weerber.. 12.34 Platen 13.00 Nws. 13.11 Platen. 14.00 Operamuz. 15.40 15 50 en 16.30 Platen. 17.00 Nws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespr. 18.00 Pianorecital. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Kinderliederen. 20.00 Hoorsp 20.30 Verz. progr. 21.30 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.11 Vioolrecital. 22.45 Platen. 22.55-23.00 Nws. rapport aan de WHO in Genève gespro ken had van „een zich verspreidende epi demie van Aziatische griep in Nederland" hetgeen volgens prof. Muntendam en dr. Banning een apert onjuiste voorstelling van zaken is. Ook werd niet ontkend, dat prof. Mulder met zijn onthullingen over liet vertrouwelijke „griepoverleg" in de boezem der Bacteriologische Studiecom missie de bestaande afspraken geschon den heeft, terwijl voorts kwam vast te staan, dat de voorzitter van die commis sie, prof. dr. J. D. Verlinde, niet van tevo ren door prof. Mulder in al deze zaken ge kend was. Minister Suurhoff had over een en an der „persoonlijk contact" opgenomen met prof. Mulder, waarbij deze stellig de wacht zal zijn aangezegd. Overigens werd ont- huld, dat prof. Verlinde maandag verge zeld van dr. Dijkhuis, de directeur van de Volksgezondheid, naar Genève vertrok ken is, om de affaire met de topleiding van de WHO te bespreken, opdat herhalin gen van dergelijke vergissingen in de toe komst zullen uitblijven. Men mag aanne men, dat zij vooral de eis zullen stellen, dat de WHO de rapporten van haar mede werkers in de diverse landen eerst behoor lijk, en te bevoegder plaatse in die landen, verifieert alvorens men ze aan de wereld pers doorgeeft. Gebeurt dat niet, dan zal er voor de gedupeerde landen niet slechts materieel verlies ontstaan (b.v. door der ving van inkomsten uit het toeristenver keer), maar wellicht ook een paniek stemming en massa-psychosen, die op hun beurt \7eer een ideale voedingsbodem zijn voor allerlei ziekten. Overigens wordt er wel de aandacht op gevestigd, dat niemand kan voor spellen, wat de toekomst ons met be trekking tot de Aziatische griep kan brengen. Als de ziekte zich onverhoopt toch nog epidemisch' ïöll gaan ver spreiden. dan zal ook een isolatie van de patiënten haar niet kunnen stuiten. Daar staat tegenover, dat deze griep totnogtoe in het buitenland een zeer mild verloop gehad heeft: de sterf gevallen in Azië waren vrijwel uitslui tend te wijten aan complicaties als longontsteking, waarvoor in ons land, met zijn snelle en efficiente medische verzorging, veel minder gevaar be staat. Prof. Mulder heeft bovendien maandag categorisch verklaard dat „de mildheid van het vastgestelde Aziatische griepvirus als een paal Doven water staat". De wijzigingen in de administratievoor- waarden zijn in de vergadering van niet- royeerbare certificaten van aandelen Ko ninklijke Java-China Paketvaart Lijnen te Amsterdam goedgekeurd. Het Stock dividend van de gewone aandelen Kon. Java-China en van de niet-royeerbare cer tificaten van f 1.000 van gewone aandelen is thans kosteloos ook verwisselbaar in niet-royeerbare certificaten van nomi naal f 100. Het ligt voorts in het voornemen van de n.v. Nederlandsche Administratie en trust kantoor en van 't Hollandsch Administra tiekantoor n.v. hun administratie van ge wone aandelen respectievelijk niet-royeer bare certificaten van nom. f 1000 van ge wone aandelen op te heffen. De door deze kantoren uitgegeven royeerbare certifi caten van f 1000 zullen kosteloos verwis selbaar zijn in niet-royeerbare certifica ten van n.v. Administratiekantoor voor aandelen Kon. Java-China Paketvaart Lijnen n.v. Landbouw- en industriebevordering Door de Nederlandse regering zal een plan worden uitgewerkt, dat voorziet ln de medewerking aan een verbetering van de landbouw en de waterhuishoudknnde in Pakistan, de uitbreiding en verbetering van de industrie en andere. Als dit plan is uitgewerkt zal er waarschijnlijk een bila terale overeenkomst tussen Pakistan en Nederland tot stand komen. Het is de eer ste maal, dat de Nederlandse regering op die wijze aan een ander land haar mede werking beschikbaar stelt. Dit heeft de ambassadeur van Pakistan, begum Ra'ana Liaquat Ali Khan, in een bijeenkomst aan journalisten meegedeeld. Op het gebied van de landbouw zal door de Nederlandse deskundigen met hun grote agrarische ervaring, veel kunnen worden gedaan. De ambassadeur noemde de irriga- tiewerken, het tegengaan van de verzil- ting van de bodem, de waterhuishoudkun- de in het algemeen, het kweken van een aantal gewassen, het inrichten van zuivel fabrieken. Voorts noemde zij het verschaf fen van de industriële „ervaringskennis", de uitwisseling van professoren en speur werk op verschillend gebied. Van een der gelijke bilaterale overeenkomst verwacht de ambassadeur naar haar persoonlijke mening vluggere en meer effectieve re sultaten. Er werken reeds vele Nederlandse des kundigen op het terrein van de waterhuis houding en de landbouw in Pakistan. Het plan-Van Blommestein, dat deel uitmaakt van de technische hulpverlening van de UNO, voorziet bijvoorbeeld in het maken van een grote dam in Oost-Pakistan. De waterlevering in Karachi wordt op het ogenblik door een Nederlandse onderne ming uitgevoerd. Een andere Nederlandse onderneming is bezig met de aanleg en uitbreiding van de haven in Karachi. Gedurende het per 31 januari geëindigde boekjaar is de n.v. Nederlandsche Vlas Spinnerij te Tilburg voldoende van orders voorzien geweest. Ondanks toenemende moeilijkheden is de export gestegen. Het saldo exploitatierekening bedraagt f 197.284 (v.j. f 180.992). Diverse baten leverden op f 94.944 (f 80.853). De winst is becijferd op f255.567 (f247.183). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 9 percent en f 80 (onv.) per winstbewijs. Omtrent de toekomst zijn moeilijk voor spellingen te doen. Orders waren tot op heden in voldoende mate aanwezig; door gebrek aan personeel was de produktie lager dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Hoopgevend acht het verslag het, dat mede door een collectieve propaganda het linnenverbruik in Neder land stijgende is. ADVERTENTIE Een goede Horlege reparatie is sijn geld waard Onze rijksgedipl. HORLOGEMAKERS garanderen u dat. Vraagt eerst prijsopgave. DOET HET VOOR U GROTE HOUTSTRAAT 49 TELEF. 20049 ADVERTENTIE Wilde occupatie Volgens in Djakarta ontvangen berichten, staan twee tabaksondernemingen op Noord- Sumatra voor de noodzaak van liquidatie als gevolg van de vele gevallen van wilde occu patie van ondernemingsgronden door land bouwers. De tabaksondernemingen Pagar Marbo en Kuala Namu zouden deze week worden gesloten. Jaarbeursgebouwen In de gehouden aandeelhoudersvergadering van de Maatschappij tot exploitatie van jaarbeursgebouwen is besloten een zodanig bedrag van de zuivere winst van het boek jaar 1956 te reserveren, dat aan de houders van gewone aandelen een dividend van zes percent (vorig jaar vijf percent) van het geplaatste en gestorte kapitaal kan worden uitgekeerd. Reële waarde Obam De directie van de Onderlinge Beleggings- en administratie Maatschappij Obam deelt mede, dat de reële waarde van het vermo gen der maatschappij per 30 juni ruim 10 mil joen gulden bedroeg, hetgeen overeenkomt met een waarde van ongeveer 425 percent per aandeel Obam B. Rus over Euromarkt A, V. Zakharof, plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie en hoofd van de Sovjet-delegatie op de hui dige bijeenkomst van de economische en sociale raad van de Verenigde Naties, heeft op deze bijeenkomst aangedrongen op het bijeenroepen van een internationale confe rentie ter bestudering van de economische wereldproblemen. Zakharof uitte kritiek op de plannen voor een Europese Gemeenschap pelijke Markt. Volgens hem ligt aan deze plannen ten grondslag de idee van tegenstel ling tussen het oosten en het westen en het inzicht, dat de vijandigheid hierdoor tussen het oosten en het westen zou toenemen. Het Duitse disconto In Duitse beurs- en bankierskringen is weer sprake van de mogelijkheid van een verlaging van het discontotarief. De routinezitting van de centrale bankraad van woensdag 10 juli wordt daarom met spanning tegemoetgezien. Men acht het niet uitgesloten, dat besloten zal worden het disconto, dat thans 4'/2 bedraagt, te verlagen tot 4 Wellicht zal een dergelijke maatregel worden gecombineerd met een verdere beper king van de herdisconteringscontingenten, die op 1 mei j.l. reeds met 15 zijn verlaagd. (DPA) De n.v. maatschappij tot exploitatie van steenfabrieken „Udenhout" voorheen Weijers en Co. te Udenhout heeft over 1956 een saldo exploitatierekeningen behaald van f399.496 (v.j. f506.585). Na afschrij vingen van enkele voorzieningen bedraagt het saldo winst f 85.755 (f 42.860). Voorge steld wordt een dividend van 8 percent (onv.) De maatschappij heeft wederom op volle capaciteit gewerkt en voor de pro- dukten gemakkelijk afzet gevonden. De verwachtingen voor 1957 laten zich gunstig aanzien, daar de orders in porte feuille een volledige afzet waarborgen. Een br&ekdrè fèctoi'^'biijft echter'de hoogte der lonen in verband met de loonpolitieke maatregelen. Boven het zuidelijk deel van de Altan- tische Oceaan bevindt zich een krachtig gebied van hoge druk, dat zich meer en meer over Frankrijk gaat uitbreiden. Aan de noordelijke flank van dit gebied voeren overwegend westelijke winden vrij koele oceaanlucht aan, waardoor de grote warmte steeds verder naar het oosten wordt teruggedrongen. Gisteren kwamen alleen ten zuidoosten van de lijn Perpig- nanGenève—Frankfurt—W arschau nog temperaturen boven 30 graden voor. De hoogste temperatuur, 39 graden, werd ge meld uit St. Polten, 60 kilometer ten wes ten van Wenen. In de hogere luchtlagen trok gisteren het restant van oude uit de Golf van Biscaye afkomstige depressie over Noord-Frankrijk en West-Parijs en ook in de Ardennen en het Eifelgebergte flinke onweersbuien. Enkele van deze viel 13, in Volkel 4 mm. regen. Morgen blijft Nederland binnen het bereik van de oceanische luchtmassa's. Perioden met veel bewolking zullen worden afgewisseld door opklaringen. De kans op buien is klein. WEERRAPPORTEN Woensdag 10 juli Zon op 4.34 uur, onder 21.00 uur. Maan op 19.39 uur, onder 3.22 uur. Maanstanden 11 juli 23.50 uur volle maan 20 juli 03.17 uur laatste kwartier. 27 juli 05.28 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 10 juli Hoog water: 2.24 en 14.56 uur. Laag water: 10.22 en 22.53 uur. Temperaturen buiten t>D M land maxima van giste •3 S ren. Binnenland: heden Tj'-g d v) ja K C 7 uur. Neerslag: laatste o 0) 24 uur. %'u ai ■*-> c.S Stockholm motregen ZO 15 16 Oslo zwaar bew. Z 17 10 Kopenhagen zwaar bew. WZW 25 0 Aberdeen zwaar bew. w 16 0 Londen zwaar bew. z 22 0 Amsterdam zwaar bew. zw 22 0 Luxemburg licht bew. w 25 0 Parijs zwaar bew. windst. 24 5 Bordeaux onbewolkt wzw 25 0 Grenoble half bew. z 31 0 Nice onbewolkt nnw 29 0 Berlijn zwaar bew. no 29 4 Frankfort licht bew. w 31 3 München regenbui zzw 32 10 Zürich mist nnw 31 11 Genève zwaar bew. wnw 32 0 Locarno licht bew. windst. 32 0,1 Wenen half bew. wnw 37 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 36 2, Rome onbewolkt no 34 4 Ajaccio onbewolkt n 29 0 Den Helder geheel bew. wzw 18 0 Ypenburg geheel bew. wzw 18 0 Vlissingen zwaar bew. w 17 0 Eelde zwaar bew. zzw 17 0 De Bilt zwaar bew. zzw 16 0 Twente half bew. wzw 17 0 Eindhoven half bew. wzw 15 13 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. zw 15 1 15. Panda was helemaal niet verheugd, toen hij het Ding het café binnen zag ko men! Hij begreep, dat het intussen de sterke smid de baas was gewordenmaar bovendien begon hij in te zien, dat dit vreemde voorwerp hem volgde als een trouwe hond. Het Ding trok zich intussen niets aan van de beroering, die in het café ontstaan was, doch nam een elegant spron getje en belandde keurig op een der kruk jes voor de tapkast. De klant, die al eerder van zijn schrik had doen blijken, geraakte bij deze aanblik geheel in de war. „Er is hier iets met de drank!", riep hij uit. „Daar is mee geknoeid, anders kon ik me niet verbeelden zulke gekke dingen te zien!" „Kalmte, meneer!", vermaande nu de café houder (een zekere Van Slokvloed). „Mijn drank is prima en er is hier niets bijzon ders aan de hand!" „M-m-m-maar stotterde de overweldigde drinker, „w-w- wat is dat dan voor iets engs, hier naast me?" „Als er iemand naast u komt zitten, dan is dat óók een klant van me", sprak Van Slokvloed streng„En al mijn klanten zijn mij welkom en ik. wens niet, dat u zich misprijzend uitlaat over hun uiterlijk! Laat u dat gezegd zijn!" Dat deze Van Slokvloed een hoge en juiste opvatting had van zijn veelomvattende taak in het leven, werd nog eens te meer duidelijk toen hij zich onverstoord tot het Ding wendde en beleefd vroeg: „En wat zal het zijn voor meneer?" Standard-Vacuum investeert 80 miljoen dollar in Indonesië De Standard-vacuum Oil Company heeft medegedeeld, dat door de aanleg van een pijpleiding dwars over de evenaar op midden-Sumatra de Indonesische olie- produktie met 20.000 barrel per dag zal worden verhoogd. De maatschappij deelde mede, dat het project zijn weerga niet zal hebben in de petroleum-industrie. De 90 mijl lange lei ding met een buisbreedte van acht inch zal worden omgeven door een „anti-vries" leiding. Zij zal zich uitstrekken van de olievelden van Liriek naar de rivier de Siak die bevaarbaar is voor oceaantank schepen. Zij loopt over een dicht oer- woudgebied en moerassen. Het project vormt 'n onderdeel van een vierjarenplan van de maatschappij waarbij 80.000.000 dollars in Indonesië wordt geïnvesteerd. De Surinaamse premier, dr. J. H. E. Ferrier, heeft te Paramaribo meegedeeld dat er thans zekerheid bestaat, dat het Brokopondo-plan zal kunnen worden gefinancierd. Dr. Ferrier zei dat, na de besprekingen in Nederland, in Washington en New York uitgebreide, aangenaam verlopen en vruchtbare besprekingen zijn gevoerd. De president van de Wereldbank, Eugene Black, noemde het Brokopondo- project „gezond" en hij heeft het persoon lijk aan een syndicaat van bankiers uit New York voorgelegd. De rente der lening zal wellicht hoger liggen dan de in de richtlijnen voor de overeenkomst genoem de vier drie kwart percent. De bankiers zullen een memorandum opstellen over de verwachte gang van zaken met betrekking tot de financiering van het Brokopondo-plan, het met de „Aluminum Company of America (de Alcoa) te Pittsburgh af te sluiten contract en een met een aannemer te sluiten over eenkomst voor de bouw van de dam in de Suriname-rivier nabij Brokopondo en de andere werken, waarin het plan voorziet. Dit memorandum kan binnen een maand tegemoet worden gezien. Het Internationaal Gerechtshof heeft zich met 12 tegen 3 stemmen onbevoegd verklaard het geschil te berechten tussen Frankrijk en Noorwegen, inzake zekere Noorse leningen. De rechters Guerrero (uit Salvador), Basdevant (Frankrijk) en Read (Canada), hebben aan het oordeel van het hof hun afwijkende meningen gevoegd. Het geschil heeft betrekking op de Noorse leningen die tussen 1885 en 1907 op de Franse markt waren. Frankrijk beweer de, dat deze leningen een goud-clausule bevatten en in goudkronen of hun equi valent moeten betaald worden. Noorwegen bestreed deze goud-clausule en ook de be voegdheid van het Internationaal Ge rechtshof in deze zaak,-daar de leningen van binnenlands en niet van internatio naal karakter waren. Het hof heeft in zijn beslissing een der door de Noorse pleiter aangevoerde mid delen tegen de bevoegdheid van het hof, als meer direct en beslissend aanvaard, namelijk dat Noorwegen gerechtigd is, krachtens de voorwaarde van wederkerig heid, zich te beroepen op het voorbehoud in de Franse verklaring, met betrekking tot de nationale jurisdictie.Dit voorbehoud in de Franse verklaring sluit van de ju risdictie van het Hof het geschil uit, waar voor door Frankrijk een verzoek tot be handeling was ingediend. De Indonesische goud- en deviezen reserves vertoonden de afgelopen week een verdere achteruitgang. Het dekkings percentage daalde met 0.36 percent tot 12.69 percent. De voorschotten aan de regering stegen met 183 miljoen tot 10.870 miljoen rupiah en de bankbiljettencirculatie vertoonde een toename van 93 miljoen, tot 10.631 miljoen rupiah. De totale goud- en devie zenreserves liepen terug met 32 miljoen. Aardbeving. Maandag heeft zich in en om de provincie Kigi Bingol in Oost- Turkije een aardbeving voorgedaan, die vijf seconden heeft geduurd. Verschei dene huizen zijn vernield. Tenten. De Liga van Rode Kruisvereni gingen is een actie begonnen voor het bijeenbrengen van een groot aantal ten ten, die gebruikt zullen worden om de 300.000 daklozen van de aardbeving in Perzië te huisvesten. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 10.000 Zwitserse francs beschikbaar gesteld, het Ameri kaanse Rode Kruis zegde een gift van 25.000 dollar toe. Uit de noodvoorraden van het Internationale Rode Kruis is een eerste zending van 300 tenten in voorbereiding. Ijsbergen. Kapitein Leif Hansen heeft maandag bij de aankomst van zijn pas sagiersschip „Oslofjord" in New York gemeld, dat de Noordelijke Atlantische Oceaan bezaaid is met ijsbergen. „Ik heb er nog nooit zoveel gezien", zei hij. De ijsbergen-patrouillevliegtuigen, die gewoonlijk na 15 juni terug worden ge trokken, seinen uit de lucht iedere vier uren berichten aan de schepen door. Aziatische griep. De Syrische president Sjoekri Koewatly heeft Aziatische griep. Hij werd maandag ziek tijdens een receptie ter gelegenheid van een islamitisch feest. „Kinderlift". De Amerikaanse luchtmacht en het Duitse Rode Kruis hebben maandag de vijfde „kinderlift" in wer king gesteld, een pendeldienst met vliegtuigen waarmee vluchtelingen kinderen vanuit Berlijn worden over gevlogen naar de Westduitse Bonds republiek. Het is de bedoeling dit jaar ongeveer 2000 behoeftige kinderen een vakantie van enkele weken in het wes ten te bezorgen, waar zij worden onder gebracht bij Duitse en ook Amerikaan se families. Verdrag. De premier van Pakistan, Soeh- rawardi, die op het ogenblik een be zoek aan Spanje brengt, en de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cas- tiella, hebben maandag in Madrid hun handtekening gezet onder een Spaans- Pakistaans vredes- en vriendschaps verdrag. Ongelukken. Tijdens het weekeinde, volgend op „onafhankelijkheidsdag" 4 juli) zijn in de VS minstens 741 men sen om het leven gekomen, voorname lijk tengevolge van verkeersongeluk ken. Kindermoord. In Vineland in de Ameri kaanse staat New Jersey is een 47- jarige landarbeider gearresteerd we gens moord op een dertienjarige jon gen, uit wiens schedel hij een „liefdes drank" wilde bereiden. Walvis. Op een persconferentie in Oslo is meegedeeld, dat men een middel heeft gevonden om het vlees van de walvis langer goed te houden. Dit mid del zou bestaan uit inspuitingen met antibiotica. ADVERTENTIE I loj Op Parijse beurs In Parijs wordt op het ogenblik een on derzoek ingesteld naar aanleiding van be richten dat aandelen „Koninklijke Shell" ter waarde van 15 miljoen gulden naar Frankrijk zijn gesmokkeld en op de Parij se beurs zijn verhandeld onder dekking van valse beursdocumenten, zo is in ge rechtelijke kringen in Parijs vernomen. Door het omzeilen van de beursbepalin- gen zou bij deze transactie een winst van 500.000 gulden zijn gemaakt en dit geld zou Frankrijk weer uitgesmokkeld zijn. De politie is van plan het hoofd van een fi- nanciëel concern in Parijs te ondervragen, aldus deze kringen. HET VOLKSVERMAAK als uitgangs punt nemend, hadden we een paar dagen geleden het vaste voornemen, te bewijzen dat Anthoni van Leeuwenhoek het glas blazen op de kermis had geleerd. Door tussenkomst van de merkwaardige figuur van Drebbel, zijn we weliswaar hij Leeu- vrenhoek terechtgekomen, zodat onze ker tenschap wellicht aan de alchemie ontrukt zijn geweest en welke perspectieven zou den zich geopend hebben in de tijd toen de westelijke wereld nog vol ondernemings lust en minder decadent was? Het is nu eenmaal anders gelopen. Van Leeuwenhoek sr. werd (waarschijnlijk nogal bruut) afgewezen, wat hem overigens misstunt nog alle gelegenheid krijgt zich I niet belette vader te worden van de ver te vertonen, maar we zijn daarbij een maarde Anthoni van Leeuwenhoek, die zijweg ingeslagen, die ons in allereerste instantie naar de dochters van Drebbel voert. Dat zit zó. Eén van de slij pers die voor Drebbel lenzen had zitten slijpen, was in ster ke mate bekoord door een van de dochters van Drebbel. Deze verliefde jongeman was nie- mand minder dan de meester lenzenslijper Van Leeuwenhoek sr., die dan ook na ver loop van tijd de stoute schoenen aantrok en vader Drebbel om de hand van zijn dochter vroeg. Het resultaat was negatief, maar deze teleurstelling is voor ons onvoldoende mo tief om de zaak te laten rusten. Integendeel, we zouden ons een kleine fantasie willen veroorloven door van de veronderstelling uit te gaan, dat Drebbel wat minder hoog hartig was geweest en Van Leeuwenhoek als zijn lang verwachte schoonzoon had begroet. Van de bruidschat behoefde het jonge stel geen overdreven verwachtingen te koesteren, want Drebbel was - zoals u weet - van plan de geheimen van zijn vindingen aan zijn kinderen na te laten. En stelt u zich nu eens voor, dat na de dood van Drebbel diens schoonzoon Van Leeuwenhoek sr. in het bezit was geko men van de geheimen van de duikboot en - wat veel belangrijker is - van de zuur stof, zodat we door de superieure geest die zich in Anthoni van Leeuwenhoek zou openbaren, anderhalve eeuw eerder met dit geheim bekend zouden zijn geweest Hoe veel eerder zou de scheikundige we- (Nadruk verboden) we werkelijk niet bij u be hoeven te introduceren. Dit grote talent heeft het overi gens niet gemakkelijk gehad omdat hij zijn vader vroeg ver loor, zodat hij zichzelf heeft m.oeten onderrichten in alles J wat hem ontbrak. En dat was, véél, want in de ogen van zijn geleerde tijdgenoten was hij eigen lijk een ongeletterde, om de eenvoudige reden dat hij geen andere taal kende dan het Nederlands. Maar goed, we zullen ons niet opnieuw op zijwegen laten dringen, maar regelrecht toestappen op de kermiskramen, waar de glasblazers uit Bohemen voor de ogen van het verbaasde publiek vogels en vlinders en tierelantijnen uit de vloeibare massa wisten te toveren. Maar Anthoni van Leeuwenhoek had geen ogen voor de snuis terijen die hier te voorschijn kwamen, maar uitsluitend voor het wordingsproces van het glas, dat hij zo broodnodig had voor zijn wereldvermaarde lenzen. „En toen heb ick dat oock bij de handt gevat", zo schrijft hij, daarbij duidelijk vermel dend, dat hij het glasblazen had geleerd „van een, die syn glasblasen bij de lamp om geldt liet zien". Op de kermis werden destijds natuurlijk ook reuzen vertoond, die in het algemeen niet veel van die uit onze tijd afwijken. Daarover morgen. H. Pctillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2