Haarlem stad van orgels en orgelcultuur Deelnemers aan Orgelconcours met werk naar eigen keuze Werk van Jan Wisse Vanmorgen in de vishal en op zee DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 9 Veranderingen Deelnemers en jury officieel ontvangen T raditie Ingrid Bergman ziet haar oudste dochter weer Flats in IJmuiden door de gemeente aangeboden Krachtmeting op het gebied der improvisatie belooft zeer interessant te worden Baby in kinderwagen verbrand „Mens en Muziek" op galaconcert door Amsterdamse studenten DINSDAG 9 JULI 1957 Met het maandag ingezette zevende Internationaal Orgelprovisatieconcours en de derde Zomeracademie voor orgel zet Haarlem zijn traditie als internationaal centrum voor de orgelcultuur met ere voort. Minder bekend is echter, dat die positie zeker niet van de laatste jaren dateert, maar dat zij gedurende een reeks van eeu wen geleidelijk ontstond, uiteraard met perioden van op- en van neergang. Wie op zoek gaat naar de bronnen van de Haarlemse belangstelling voor het orgel constateert al dra, dat reeds voor de Her vorming een bloeiend muziekleven met de St. Bavokerk als middelpunt moet hebben bestaan, getuige de aanwezigheid in de hoofdkerk van de Spaarnestad van een eigen orgel van het Haarlemse Vrouwen gilde. Dit gilde, geparenteerd aan de Onze Lieve Vrouwe Broederschap, was immers om haar muziekbeoefening zeer bekend. Maar dit „Vrouwenorgel", dat in 1523 waarschijnlijk door de Amsterdamse or gelbouwer Jan van Co velen werd ver vaardigd, was niet het enige instrument in de St. Bavo en het was zelfs niet het grootste. Er was een groter instrument in het middenschip aan de noordkant van het koor, dat nogal eens op tekeningen en schilderijen van Pieter Saenredam ver schijnt. En er was bovendien nog een kleiner orgel, waarover maar weinig be kend is. De aanwezigheid van zoveel orgels in één kerk wordt gemakkelijk ver klaard door de wanverhouding tussen de afmetingen der kerk en het volume der toenmalige instrumenten. Omstreeks de tweede helft der achttien de eeuw komen er grote veranderingen in het orgelbezit van de stad Haarlem. Want ook dit is merkwaardig, hoewel niet zeld zaam, daar ook elders deze verhouding bestaat: niet de kerkelijke, maar de bur gerlijke gemeente treedt op als bescherm ster van de orgelcultuur. De eerste veran dering begint met het besluit van het Haarlemse stadsbestuur in het begin van het jaar 1735 om een nieuw groot orgel te doen bouwen, naar een ontwerp van de Haagse architect Daniel Maret. De uitvoe ring werd toevertrouwd aan de Amster damse meester-orgelmaker Christiaan Müller. Het is opmerkelijk, dat het stads bestuur dit besluit nam ondanks de finan ciële moeilijkheden waarin de stad ver keerde. Men vond een bijzonder elegante wijze van financiering: „krijsraadt" en regenten van het Proveniershuis zouden de aan hen verleende voorschotten aflos sen door de bouw van het orgel mogelijk te maken. De eerste instelling droeg twin tig-, de tweede dertigduizend gulden bij. De uiteindelijke kosten beliepen bijna zes tigduizend gulden, maar voor dat bedrag verkreeg men dan ook een sierlijk en sta tig orgel, dat sinds zijn inwijding op 14 september 1738 niet opgehouden heeft de muziekminnende stadgenoot en vreemde ling in verrukking te brengen. Zelfs het feit, dat het de laatste eeuw niet ongerept is gebleven, kan daaraan niets af doén. Was er dus ten aanzien van het „grote" orgel winst, er viel ook verlies te boeken. In 1785 immers verdween het „kleine", uit 1594 daterende orgel, zonder een spoor na te laten, uit de Grote kerk. Het werd zes jaar later gevolgd door de verhuizing van het „Vrouwenorgel" naar de Nieuwe kerk in Haarlem, het eerste speciaal voor de Protestantse eredienst gebouwde godshuis in ons land, naar een ontwerp van Jacob van Campen. In feite werd van het „Vrouwenorgel" een nieuw instrument gebouwd, dat helaas met weinig liefde omringd werd het was dan ook niet meer in het bezit van een toegewijde overheid zodat het zich thans in zo'n deplorabele toestand bevindt, dat het in afwachting van een zeer kost bare restauratie men raamt de kisten op tachtig mille! buiten dienst is ge steld. Men moet trouwens toegeven, dat ook bij de bouw van het nieuwe grote orgel in de St. Bavo weinig eerbied voor het reeds bestaande hoofdorgel werd getoond. Aan vankelijk lag het in de bedoeling het pijp- materiaal daarvan te gebruiken voor t Internationaal Orgelconcours Maandagmiddag heeft de loco-burge meester van Haarlem, wethouder D. J. A. Geluk, ten stadhuize de deelnemers en de juryleden van het Internationaal Orgel improvisatieconcours 1956, alsmede de deelnemers en docenten aan de Orgelaca demie officieel ontvangen. Hij deed dit met een toespraak, eerst in het Nederlands, daarna in het Duits, waarin hij tot de aan wezigen een welkomstwoord sprak. De loco-burgemeester deed mededeling van de wijziging, die in het programma is aan gebracht: Hector Zeoli uit Buenos Aires is door ziekte verhinderd en vervangen door Uwe Röhl uit Sleeswijk, professor Joseph Ahrens uit Berlijn kan geen deel uitmaken van de jury en daarom zal Anton Heiller zitting nemen in de jury. De loco-burgemeester verheugde zich erover, dat ook dit jaar weer de Orgel academie kan worden gehouden. Het aan tal deelnemers is thans gestegen tot veer tien. Zeer te betreuren is het, aldus de heer Geluk, dat uit eigen land voor deze acade mie zo weinig belangstelling bestaat. De interesse uit het buitenland is echter ver heugend. De loco-burgemeester richtte zich vervolgens in het Duits tot de buitenlandse gasten. „Vorig jaar won de Haarlemse organist Klaas Bolt het concours. Hoewel wij natuurlijk hierop zeer trots zijn, zien wij met evenveel genoegen een buitenlan der winnen". De directeur van de orgelacademie, dr. J. F. Obermayr, sprak er zijn spijt over uit, dat dit jaar geen Nederlanders aan de academie deelnemen. Hij meende trouwens, dat bij vele organisten nog een onvoldoen de begrip voor de academie leeft. „Zij is beslist geen vervanging van de conser vatoria. De organisatoren kunnen met el kander kennis maken en eikaars ervarin gen uitwisselen. Dit jaar komen de deel nemers uit Zweden, Noorwegen, Oosten rijk, Zwitserland en Luxemburg. Met een „hopelijk maakt u ook nog kennis met Nederlandse organisten", besloot de direc teur zijn toespraak. nieuwe instrument. Men stond Müller evenwel toe dit materiaal om te Smelten. Aan de andere kant moet gezegd wor den, dat Haarlem nu al drie eeuwen lang zijn orgels intensief en goed gebruikt. Voor zover wij weten is het de enige stad in Ne derland, die er nu maar liefst twee stads- organisten kunstenaars van naam: Piet Kee en Albert de Klerk op nahoudt en een vaste vervanger, de jonge organist Klaas Bolt, die het vorig jaar de wissel- prijs „De zilveren tulp" in het interna tionaal orgelimprovisatieconcours won. De aanstelling van deze stadsorganisten vloeit voort uit een reeds in 1634 door de stedelijke overheid genomen besluit tot instelling van twee kosteloos toeganke lijke orgelconcerten per week gedurende de zomermaanden. Ruim drie eeuwen lang is deze traditie bewaard: nog steeds kan men in de zomer ruim genomen: april tot en met september op dins dagavonden en donderdagmiddagen van een recital van een uur gratis genieten. Deze traditie is het laatste jaar zelfs nog uitgebreid: men heeft nu ook in de wintermaanden kosteloos toegankelijke orgelbespelingen ingesteld, welke gege ven worden in de gemeentelijke concert zaal, waar de stad een tweede groot orgel bezit, namelijk een uit de negentiende eeuw dateerend Cavaillé-Coll-orgel, dat voor concertmuziek, inzonderheid van Franse huize, voortreffelijk geschikt is. Men heeft in de afgelopen winter een proef genomen met zogenaamde pauze concerten, waarbij in het middaguur het personeel van de in het stadscentrum ge vestigde bedrijven zijn boterham kon nuttigen. Ook dit initiatief is niet zonder succes gebleven. Er is in Haarlem nog een ander orgel van dezelfde makelij, dat eveneens grote kwaliteiten bezit, na melijk in de St. Jozefkerk, de voorma lige rooms-katholieke kathedraal aan de Jansstraat. En tenslotte is er alle reden te wijzen op een wel heel uitzonderlijk orgel bin nen de Haarlemse grenzen, namelijk het door prof. A. D. Fokker ontworpen 31- toons-orgel in het Teyler-laboratorium. Hoe men over de muzikale betekenis van dit instrument mag denken, het kan niet ontkend worden, dat het noodzakelijk is, dat ook op dit terein het zoeken naar nieuwe mogelijkheden nimmer mag ein digen en zo bezien is het een gelukkige omstandigheid, dat ook in dit opzicht Haarlem zijn naam als orgelcentrum bij uitnemendheid hooghoudt. Na scheiding van zes jaar Na een scheiding van zes jaar heeft maan dag op het Parijse vliegveld Le Bourget een ontmoeting plaats gehad tussen de filmactrice - en toneelspeelster Ingrid Bergman en haar negentienjarige dochter Jenny Ann Lindström uit het huwelijk met de Zweedse chirurg Peter Lindström. Jen ny Ann kwam voor deze ontmoeting uit Stockholm. Er was op Le Bourget veel be langstelling van verslaggevers en foto grafen. Ingrid Bergman verblijft al enige tijd in Parijs waar zij speelt in „Thee en sympathie" van Robert Anderson. Haai echtgenoot, de Italiaanse filmregisseur Roberto Rosellini is al enige tijd in India waar hij een film maakt. Het ietwat wonderlijke feit doet zich thans voor, dat de gemeente Velsen een aantal grote en zeer kostbare flats aan het Maasplantsoen te huur aanbiedt. Het be treft hier de zogenaamde „pensionflats" aan dit plantsoen; flats met een etage er op, die geschikt zjjn voor de zomerver- huur. De gemeente wil, naar zij zegt, hier mee bereiken, de beste kandidaten voor het in IJmuiden nog niet erg ontwikkelde pensionwezen aan te trekken. De flats, die vier tot zeven kamers be vatten en op de vierde en vijfde etage van de nieuwbouw liggen, moeten meer dan f 100 per maand opbrengen. Het zjjn zes tien huizen de overige flats in het com plex worden normaal via het huisvestings bureau toegewezen. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN. 's Gravenhage 9 juli. Vangstbericht van hedenmorgen uit volle zee: Schevenin- gen 645 kantjes, 261, 736, 973, 116 —2, 123—8, 124—2, 160—3, 180—35, 242—1, 3—15, 47—7, 121—11, 302—3, 24 gisteren 25, 325—17, 333—5, 4—25, 196—13, 254—12, 341 5, 41222, 23 is thuisstomende, 511, 9 gisteren weinig 60 k. plus 100 manden, 19—5, 25—23, 30—2, 45—6, 84—5, 87—25, 130—4, 210 gisteren 120, 250—7, 297—10, 310—16, 399—5, 32—9, 40—12, 49—32, 99— 10, 133—13, 2333 is thuisstomende, 262 12, 285—3, 23—12, 104—5, 332—25, is thuis stomende, 39—14, 201—8, 181—2, 78—12, 305—11, 56—22, 159—18, 229—8, 339—4, ooqk Q141 c; Vlaa'rdingen: 70—1, 79—1, 85—4, 172—3, 203—2, 2083, 9712, 142—10, 199 gisteren 40, 61—10, 83—6, 166—25, 14—2, 56—20, 89 15, 1128, 121 gisteren 85, 153 gisteren 80 is thuisstomende. Binnen te Scheveningen: SCH 72300 kantjes, 225300 kantjes, 370 kisten verse haring en 150 kisten diversen. Maandagavond begon het zevende Inter nationale Orgelconcours te Haarlem met een concert op het Müller-orgel in de Grote Kerk door de vijf deelnemers, die woensdag naar de wisselprijs zullen dingen. Het zal dan gaan om de kunst der impro visatie. Nu gold het de kennismaking met de fundamentele waarde van het orgel spel der gegadigden, die zich met werken naar eigen keuze kwamen voorstellen. De Haarlemse organist Klaas Bolt, die zoals men weet verleden jaar de wissel- prijs voor improvisatie verwierf, mocht de spits afbijten. Met een Preambulum van Heinrich Scheidemann, een orgelko raal van Johann Pachelbel en een Fuga van Frescobaldi toonde hij zijn vertrouwd heid met het instrument en zijn gevoel voor klankstijl. Daarbij gaat het niet om bepaalde voorkeuren, maar om wat cul tuurhistorisch passend is. Bolt vergat daarbij niet, dat Scheidemann een Noord duitser en dat Frescobaldi een Italiaan is. Gelukkig dat het beroemde Haarlemse or gel de middelen daartoe biedt. Een opval lende klankcombinatie kleurde ook de vertolking van het beknopte koraal van Pachelbel. Hans Günther Wauer, organist van de Domkerk te Merseburg, heeft zijn beurt met de Passacaglia en Fuga in c van Bach vervuld. De variatiecyclus groeide in een cumulerende registratie, met onderbreking in de middenmoot, om dan met tong werken en zilverige mixtuurstemmen naar zijn hoogtepunt te gaan, dat is te zeggen: naar de dubbelfuga. Het mocht technisch een capabele prestatie heten, waarbij echter te weinig rekening gehou den werd met de ruimtewerking van het gebouw, wat tot gevolg had dat de klank hier en daar wat dik en ondoorzichtig werd. Overigens veel verdienstelijks. Josef Friedrich Doppelbauer uit Wels in Oostenrijk (die al twee jaar achtereen een compositieprijs van de Haarlemse Orgel concoursen in de wacht sleepte) stelde zich als organist met Toccato I van Georg Nuf fat en met de Passacaglia in d van Buxte- hude voor. Zijn spel toonde weliswaar vaardigheid, doch gaf de indruk, dat hij de klankmiddelen van het grote orgel niet voldoende wist uit te buiten. Hij heeft echter nog twee dagen voor de boeg om oraal en praktisch achter de geheimen van het instrument te komen. Daarna kwam Wim Daim, organist van de Gereformeerde Kerk aan de Keizers gracht te Amsterdam, met Toccato van Johann Adam Reinken en Psalm C van Cor Kee aan de beurt. Het gelukte deze interpreet de schijn te wekken dat hij een Schnitger-orgel bespeelde, door ruim ge bruik te maken van de mixturen van het Bavo-orgel, waaruit blijkt, dat Christiaan Müller ook in dit klankkarakter vrijwel voorzien heeft. Daim slaagde erin de bij zondere kwaliteiten van het werk van de omstreeks 1700 levende meester Reinken klaar en doorzichtig te demonstreren. Tenslotte maakte men kennis met het spel van Uwe Röhl, domorganist te Slees- wijk in Oost-Duitsland, die te elfder ure bereid werd gevonden de plaats in te ne men van Hector Zeoli uit Buenos Aires, die wegens ziekte verstek moest laten gaan. Uwe Röhl vertolkte op zeer beheers te wijze een Preludium en Fuga van Nico- laus Bruhns en exploiteerde daarbij op imposante wijze de klankenrftkdojnp .Vftfi het instrument in al zijn veelzijdigheid, die tenslotte het karakter van het Müller- orgel bepaalt. De indruk van deze presta tie was overtuigend. Voor liefhebbers Uiteraard blijft de interpretatiewedstrijd van woensdagavond een evenement vol verrassingen. Maar dit weten we nu al zeker, dat de vijf concurrenten technisch tot heel wat in staat zijn, wat tenslotte een noodzakelijke voorwaarde is om een spon tane schepping glansrijk te realiseren. Ik heb dan ook het volle vertrouwen, dat het een interessante krachtmeting gaat wor den. De opgave is een Passacaglia met fuga op een door de jury verstrekt thema. Verder zij herinnerd aan het concert te geven door de jury (Marie Claire Alain, Adriaan Engels en Anton Heiller) op don derdagavond in de Grote Kerk, alsmede aan het zaalconcert, waarop Piet Kee het orgelconcert van Hendrik Andriessen met begeleiding van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, onder directie van Anton Heiller zal spelen. Op deze avond worden ook de bekroonde werken van Doppelbauer en Clemens Brinkmann, de Missa brevis van Kodaly en het Te Deum van Anton Heiller ten gehore gebracht. Als koren werken mee het N.C.R.V.-Vo- caal Esemble en het Collegium Musicum Amstelodamense. Bovendien mag het voor de orgellief hebbers van belang worden geacht dat het gemeentelijk orgelconcert van donderdag middag door Albert de Klerk aan de ver tolking van „Muzikale Offer" op het the ma van Frederik de Grote van Bach ge wijd zal zijn. Deze muziek, die Bach niet voor een bepaald instrument schreef en die grotendeels uit wonderlijke raadsel canons bestaat, is sinds een paar jaar in instrumentale bewerking gelanceerd door het bekende sextet Alma Musica, ook op de grammofoonplaat. Het belooft een bij zondere attractie van deze Haarlemse or- gelweek te worden het legendarische werk nu ook eens op het orgel van Christiaan Müller te horen. Jos. de Klerk Vanmorgen omstreeks 8 uur geraakte een kinderwagen met een baby van negen maanden, waarschijnlijk doordat een der andere kinderen met vuur speelde, in brand bij de familie T. van der Zande te Groningen. Een ijlings toegeschoten buur man haalde de baby een meisje uit de brandende wagen en bracht haar naar het Academisch Ziekenhuis. De kleine was echter zo deerlijk verbrand, dat zij bijna onmiddellijk na aankomst is overleden. Expositie in Dordrecht Voor de zomertentoonstelling „Mens en Muziek", die van 13 juli tot en met 1 sep tember in „Dordrechts Museum" in Dor drecht wordt gehouden, heeft de directie van het museum voor ruim een miljoen gulden aan kunstschatten bijeen kunnen brengen. De expositie, die zaterdag 13 juli om drie uur geopend zal worden, be vat schilderijen, tekeningen en grafiek van de zestiende tot en met de twintigste eeuw, alle direct of indirect het thema mu ziek als onderwerp hebbend. Men heeft deze breed opgezette tentoonstelling kun nen inrichten dank zij de medewerking van een groot aantal particuliere verzame laars en openbare instellingen. In aanwezigheid van de voltallige senaat van talrijke hoogleraren en vertegenwoor digers van corpora van andere universi teiten had maandagavond in de grote zaal van het Concertgebouw in Amsterdam het galaconcert plaats door het studenten muziekgezelschap „J. P. Sweelinck" ter gelegenheid van het vijfenzestigste lus trum van de gemeentelijke universiteit. Na het „Sweelincklied" en een korte, uit eigen kring voortgekomen lustrummars liet vice-praeses E. J. Ph. Brouwer zich als een capabele violist horen in het Con cert in e van Giuseppe Torelli, waarbij Sweelinck onder directie van Karei Men gelberg voor een goed sluitende begelei ding zorgde. Met het „Corteggio Concer tante" van Jan Wisse, opgedragen aan het muziekgezelschap „Sweelinck", kwam men in een totaal andere muzikale wereld. Wisse heeft zijn opleiding gehad bij Kees van Baaren, een der weinige componisten in ons land voor wie de twaalftoonsorde- ning de technische basis van het compo neren vormt. Wisse stelt zich op ditzelfde standpunt, doch heeft bovendien ook de metrische indeling van zijn werk aan een strenge organisatie onderworpen, namelijk door toepassing van variabele metriek, hetgeen neerkomt op constante wisselin gen van maatsoort volgens vooraf bepaalde getallenreeksen. Deze verhoudingen zijn op hun beurt ontleend aan de intervalver- houdingen van de melodische „twaalf- toonsreeks". Men moet toegeven dat Wisse erin geslaagd is, uitgaande van deze reeds op zichzelf ingewikkelde premissen, een muziek te schrijven die door dilettanten speelbaar is. De toewijding, waarmee een en ander ten gehore gebracht werd, was onmiskenbaar en het resultaat zodanig dat .dg cpmp.qsitie de gunstigste kansen kreeg en dat bij een werk, waarvoor menig bèroepsófkést izekar vf8F d vijf repetities zou uittrekken! Muziek die in deze techniek geschreven is mist meestal iedere charme, iedere mu sische vreugde. Ook de sidderende, schui felende, verschrikte geluiden van „Cor teggio" wekken eerder associaties met het loze geklapwiek van vleermuizen dan met de citer van Apollo of de fluit van de faun. Wisse, die op het podium verscheen om voor het applaus te danken, betrok hierin terecht de dirigent, de vijf solisten (fluit, hobo, viool, cello en piano) en het orkest. Onder leiding van Henri Arends zette de tweede helft van de avond in met een verzorgde uitvoering van de Symfonie no. 67 in f van Haydn en kreeg het con cert met het bekende „Carnaval des Ami- naux" van Saint-Saëns een muzikantesk besluit. Dit staal van goedmoedige orkes trale humor was natuurlijk koren op de molen der musicerende studenten en de spelers der diverse obligaatpartijen wer den dan ook telkens met een open doekje beloond. Meesterlijk was de imitator van de koekoek op de klarinet, die bij de plotselinge omkering van het onverstoor baar tertsmotief een gegrinnik door de zaal deed gaan! Arends had kennelijk goed gestudeerd met zijn mensen, hetgeen niet alleen bleek in de komische momen ten maar ook in de meer poëtische, zoals „Aquarium" en „Volière". Sas Bunge Op het station in Milaan bekijken Italianen de treurige resten van een zending kuikens uit Nederland waar van er zaterdag, tijdens één transport, 400.000 tengevolge van de hitte zouden zijn omgekomen, terwijl de 155.000 overigen volgens de berichten uit Italië er zeer slecht aan toe waren. Van Gend en Loos beweert nu echter, dat er nooit meer dan honderdduizend kuikens per dag naar Italië verstuurd worden, dat de sterfte daaronder nimmer hoger is dan twee percent en dat bijgevolg de verantwoordelijkheid voor hetgeen zaterdag gebeurd is, berust bij de Italiaanse vervrachters, die de kuikens aan het grensstation Chiasso overladen in andere wagons. Medailles voor kwaliteit In Duitsland zullen zaterdag en zondag bij de viering van de „Tag des Hochsee- fischers" de bemanningen van twaalf trawlers worden onderscheiden voor de aanvoer van de beste kwaliteit vis. Het zijn uit Bremerhaven de Gustav Borgner, Wesel, Hermann Ahlers, Jupiter, O. Schul- ze, Henry Everling, Westpreuszen, Osna- brück, Bonn, I. H. Wilhelms, Andreas Gayk en Venus; Cuxhaven: Witten, Kon- stanz, Wuppertal en Hannover; Hamburg: Boreas, Michaelsen, Wiking en Stralsund en uit Kiel de Eider en Laboe. Met trawl beter De resultaten van de trawlvisserij op haring zijn de laatste dagen beter dan die van de vleetvisserij. De vijf haringtrawl- loggers, die vanmorgen te IJmuiden bin nen waren, losten gezamenlijk 1500 kan tjes gezouten haring en 800 kisten verse haring. Voorts waren er een aantal klei ne kisten haring. De vangsten van de vleetloggers blijven bij deze resultaten sterk ten achter. Knaap van haai Tijdens de laatste reis heeft de SCH. 27 een knaap van een haai buit gemaakt. Voorts werd een grote vleet scheep ge haald. Bij elke reis worden wel enige grote vleten gevangen, daar deze beestjes zich gaarne tegoed doen aan haring. Bel gië neemt de vleet en de haai gaarne af. Op de platvis Twee ÏJmuidense garnalenkotters, die wegens de schrale visserij op garnaal thans de platvisserij uitoefenen, waren dinsdagmorgen te IJmuidep aan de afslag. itMttj&en nachtbussen maakte'de ÏJM.*77 40 kg tong "en twee"'kisteri schol en wat schol buit. De IJM. 202 had 30 kg tong en wat schol. Ook de vangst van platvis blijft dus schraal. Terug De trawllogger „Excelsior III" KW. 76, die door de rederij „Kennemerland" enige tijd geleden werd verkocht, heeft bij de nieuwe eigenaars nog niet veel succes ge boekt. Het schip, dat geruime tijd in de Vissershaven heeft liggen „graaien" ver trok maandag naar zee, maar moest na- enige uren terugkeren met een defecte mo tor. Vandaag aan de afslag Vijf trawlloggers waren vandaag aan de ÏJmuidense afslag met 1900 kisten vis, 500 stuks stijve kabeljauwen, 90 kleine kisten haring. Voorts werd door deze schepen 1486 kantjes haring aangevoerd. Bij de visaanvoer waren 800 kisten haring, 350 makreel, 225 gul en kabeljauw, 175 wij ting. Bij de vijf trawlloggers was de VL. 131 van de eerste reis met 600 kisten vis, waarbij 20 gul en kabeljauw, 70 makreel, 250 haring, 60 diversen en voorts 75 stuks stijve en 428 kantjes; de Nestor voerde aan 410 kisten, waarbij 280 haring, 15 schelvis, 45 gul en kabeljauw, 20 makreel, 40 wij ting en 10 diversen en voorts 140 stuks stijve en 233 kantjes; de KW 74 160 kan tjes, waarbij 45 gul en kabeljauw, 20 ma kreel, 60 haring, 30 wijting, 5 diversen, 150 stuks stijve, 90 kleine kisten haring en 210 kantjes; de Beatrice IJM. 72 500 kisten, waarbij 40 schelvis, 80 gul en kabeljauw, 125 makreel, 210 haring, 40 wijting, 80 stuks stijve en 300 kantjes en de SCH 27 220 kisten, waarbij 45 schelvis, 35 gul en kabeljauw, 15 koolvis, 80 makreel, 45 wij ting, 170 stuks stijve kalbeljauwen en 235 kantjes. Prfjzen van vandaag De export kocht vanmorgen regels grote kabeljauw voor f 71-f 55, kleine voor 3 35 -f 26, kisten grote kabeljauw voor f 64- f 56 en kleine voor f 66-f 57. Binnenland kocht grote gul voor f 26-f 20, middel voor f 17-f 14, torgullen voor f 10-f 9.50, zwar te koolvis voor f 49-f 42, grote gullenmaat voor f 15-f 19 en kleine gullenmaat voor f 12. Pennen brachten gisteren f 27-f 22 op, braadschelvis f 19-f 14 en wijting f 15- f 10. De haring ging van de hand voor f 13 -f 18 en makreel voor f 15-f 20. Wat er komt Voor de woensdagmarkt lost de KW 99 140 haring, 150 kisten diversen. Voor de Katwijkse afslag voert dit schip 400 kan tjes haring aan. De IJM. 129 zal morgen present zijn met 70 kisten schelvis, 150 ka beljauw en gul, 50 haring, 10 makreel en 90 kantjes haring. Ook de trawler Cura- pao komt morgen aan de afslag met 100 kantjes haring en 200 kisten vis. De traw ler heeft motorpech en wordt gesleept door de Job Gouda, die nog niet heeft ge vist. En op zee Van de trawlers weinig nieuws. De schepen waren gisteren door storingen niet te ontvangen. De loggers op 't Zand vin gen 40-80 manden hoops per etmaal een schrale visserij. Haringvangsten De vangsten van de loggers waren in de nacht van maandag op dinsdag: KW 2-4 k, 9-4, 25-7, 138-1, 147-5, IJM 75-2, 283-12, 1 KW 16-6, 19-17, thuisstomend, 47-22, 54-3, 140-50, 70-6, 168-8, 45-2, 127-23, 175-13, 163 -5, 18-6, 48-35, 67-48, 86-21, 37-9, 95-2, 29- 12, 39-6, 45-30, 41-8, 15-1, 43-15, 110-18, 50-3. Trawlloggers: KW 7-40 k, 85-34, 135-60, 123-45, 122-100 k. De gemiddelde vangst was 13 kantjes. Hans Furler, een afgevaardigde van de Westduitse christelijk-democratische partij opende in Bonn het Bondsdag debat, dat vooraf ging aan de ratificatie van de Europese Verdragen. Op de achtergrond links ziet men in de rege- ringsbank bondskanselier Adenauer. AMSTERDAM De eerste beursdag van deze week leverde slechts een geringe affaire. De monetaire maatregelen die Engeland ge nomen heeft, lokten weliswaar geen ver kopen van die zijde uit op de Amsterdam se beurs, van kooplust was echter ook geen sprake. Gezien het feit, dat Londen de laatste weken in ruime mate door aan kopen de markt in Unilever- en Philips- aandelen heeft gestimuleerd, waren deze fondsen, door het uitblijven van arbitrage kooporders lager, mede tengevolge van middenkoersaanbod. Philips schommelde tegen de 300 pet. aan en leed een verlies van ongeveer 3 punten. Unilever deed in de morgenuren nog 482 pet., maar opende 's middags op 4761/2 waarna het fonds inzakte tot 474 tegen vrijdag 480. AKU, een half puntje lager, hield zich uitste kend. K.L.M. lag goed in de markt en kon een dubbeltje winst noteren. Kon. Olie ontmoette lichte vraag voor Zwitserse re kening en trok na een opening van f 229,30 aan tot f 230,(vorige slotprijs 228,40), maar tegen het slot zakte de koers weer tot de openingsprijs, hetgeen een halve gulden beneden New-Yorkse pariteit be tekent. In de scheepvaart trokken Vkn Niévelt en Scheepvaart. Unie de aandacht; zij kon den een winst van 2 punten noteren. De overige fondsen bleken vrijwel onver anderd. Van de Indonesische sector valt heel weinig te melden. De koersen be wogen zich rond het vorige slot. Staats fondsen eerder een fractie lager bij ge ringe omzetten. Claims Billiton werden 125,bieden 127) geadviseerd. Pro longatie 3 3/4 pet. (ANP). NEW YORK De koersen stegen verder, met op de voorgrond vliegtuigbouw-, chemische en farmaceutische en geselecteerde indivi duele fondsen. Door winstnemingen sloten enkele fondsen, die de gehele dag zeer krachtig waren geweest, beneden hun hoogste dagkoers. Een scherpe vraag te gen beurseinde naar de vliegtuigbouwaan- delen deed de koersen in deze groep op lopen en versnelde de handel zozeer, dat de tickers een weinig achterliepen toen de beurs sloot. Dit verloop bij de vliegtuig- bouwgroep werd veroorzaakt door de Rus sische weigering van het westerse voor stel om kernproeven tien maanden op te schorten. De omzet bedroeg 2.840.000 aandelen, dat is 600.000 meer dan vrijdag en de omvang rijkste sinds 11 juni. Indekkingen a la baisse waren van invloed op de omzet van enkele fondsen. Het industriegemiddelde sloot 1,52 ho ger op 518,41, het hoogste gemiddelde sinds 9 augustus 1956 en nog slechts drie punten verwijderd van het recordniveau. Het gemiddelde voor spoorwegen sloot 0,94 hoger op 149,30 en dat voor openbare nutsbedrijven 0,39 hoger op 71,71. Het ge middelde voor de 65 fondsen nam met 0,73 toe tot 178,50. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3K °/o Nederl. '47 869/io 3 Nedl. 1962/64 89% A. K. U 195?-i 195 Calvé Delft 357 Van Gelder Zonen 194 K. N. Hoogovens 311 Nederl. Ford 278 N. Kabelfabriek. 285 gew. Philips Gloeil. 297 K 299 pref.Philips Gloeil. 159 Unilever 474 475 Wilton Fijenoord 247 Dordtsche Petrol. 1092 K Konkl. Petroleum 229,70 230,50 A'dam Rubber 76 K. L. M 130,— Holl. Amer. Lijn.. 1801$ N. Scheepv. Unie 168K Phs. v. Ommeren 264 H. V. A 122K Verg. Deli Mijen 92)4 Amsterd. Bank 201)4 Ned. Handel Mij. 158 Rotterd. Bank 167% Twentsche Bank 170)4 Anaconda Copper Bethlehem Steel 1981/8 U. S. Steel 71 General Motors 43s/io Shell Union 901/8 Tidewater 3914 Besommingen van heden VL 131 f 6370; KW 101 f 7700; KW 74 f 5240; SCH 27 f 6200; IJM 72 f 10.900,—. (Uitsluitend verse vis voor dit vijftal).

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3