Internationale controle der kinderverlamming bepleit Straaljagers op Deelen Kraan achter Russisch schip op de Noordzee gekapseisd Vijftig jaar geleden Van dag tot dag Alleen Amerika meldt een teruggang van het aantal ziektegevallen Het kan niet andersverklaart minister Staf DINSDAG 9 JULI 1957 3 Saoed wil breuk met Syrië helen Koning Hoessein waar schuwt tegen communisme WERELDPOLIOCONGRES IN GENEVE Hongaars verzetsman ter dood gebracht DWARS VAN HET EILAND TEXEL Krimpen van pijn „Reina del Pacifico" op rif gelopen Schip maakt zware slagzij Arabische kroonprins in New York Ontmoeting Franco Salazar Conferentie over kanker onderzoek Tien Nobelprijswinnaars in Lindau bijeen Krachtipe actie tepen Ierse Republikeinse Leger Zestig gearresteerde leden in kamp geïnterneerd (Op de <~Praatótoel Kort nieuws RENAULT FREGATE Garaqe „DEN HOUT" Inbraak service-station aan Schipholweg Uit Haarlems Dagblad van 9 juli 1907 De hitte van de afgelopen weken heeft menigeen een verzuchting doen slaken, speciaal degenen die uit hoofde van hun werkzaamheden of verplichte omgeving de onbarmhartige gloed in volle omvang te verdragen kregen. Doch het verhaal over de trieste dood van duizenden kuikens aan Italiaanse grensstations in de smoorhitte van de Italiaanse zomer is uitstekend ge schikt om het zelfbeklag te doen ophouden en de overtuiging te wekken, dat wij men sen het, ondanks alle bezwaarlijke levens omstandigheden, op deze wereld nog zo slecht niet hebben. Doch het is tevens een verhaal dat rillin gen wekt. Het doet de gedachten uitgaan naar alle levende schepselen, die aan de ongenade van de fokkende en neringdoen de mens zijn overgeleverd en gedoemd zijn tot een kortstondig, vreugdeloos en af gemarteld bestaantje „tot dekking ener menselijke behoefte". Een kuiken is een onbelangrijk schep seltje. Het heeft niet eens een echte moe der, het komt uit een machine en is niets meer dan een bewegend balletje dons. Het groeit in korte tijd tot consumptiegrootte en wordt dan in restaurants bruingebraden opgediend. Op dat glorieuze moment is het een gelukkig wezentje, want dan is het zich niet meer bewust van zijn ellende. Maar de reis van de kleine verschoppe lingen in kartonnen dozen van broedma chine naar kok is hun lijdensweg, die on voorstelbaar zwaar 'moet zijn, ook al zijn ze als schepsels onvoorstelbaar klein en onbelangrijk. De Nederlandse exporteurs hebben „met grote verontwaardiging" de schuld aan de massamoord door hitte en luchtgebrek van de hand gewezen en de verantwoorde lijkheid op de Italiaanse expediteurs ge worpen, die met grote achteloosheid te werk zouden zijn gegaan bij het opstape len van de kartonnen dozen en het vervoe ren ervan. Voor de kuikens maakt het weinig ver schil, wie het meest achteloos met hen om springt. Zij zijn een massaproduct dat even weinig zorg ontvangt als de aardappel, zij worden in massa's geproduceerd, verpakt en verzonden zonder dat iemand duide lijk beseft, met levende wezens te doen te hebben. Als de Italianen de zendingen niet meer wensen te accepteren, zoals nu dus tot de mogelijkheden behoort, zullen de Nederlandse kuikens (gezien de prijs in Nederland, die niet lonend is) bij duizen den moeten worden afgemaakt zodra ze uit de broedmachine komen, aldus zeggen de Nederlandse exporteurs nuchter. Dood moeten ze dus toch. Hoe? Zou het een zachtere dood zijn dan die aan de Ita liaanse grensstations? Of die in de han den van de Italiaanse kok? Soms wordt men met de neus gedrukt op een dagelijkse, volkomen getolereerde en door iedereen aanvaarde menselijke ge woonte, waarvan men toch even rilt. Dat heet dan: belachelijke overgevoelig heid. Opnieuw hebben Nederlandse sportslie- den in het buitenland onprettige erva ringen opgedaan. Ditmaal was het ons honkbalteam, dat in Mannheim kennis maakte met een hoge graad van onspor- tiviteit bij spelers uit andere landen, met name uit Italië en Duitsland. De Italianen hebben hun gebrek aan sportiviteit gedemonstreerd door uit het veld weg te lopen, doch de Duitsers heb ben met een volkomen onbeheerste woede de arbiter gemolesteerd, toen zij een ver diende achterstand op hun Nederlandse rivalen hadden. De uitwassen op het sportveld bij inter nationale ontmoetingen volgen elkander in snel tempo op en het is wel opvallend dat incidenten als deze zich voordoen bij wedstrijden tussen ploegen van landen, die in de internationale code elkander vriend schappelijk gezind heten te zijn. Er mag dus blijkbaar geen buiten de sport gele gen aanleiding worden gezocht voor deze laakbare gebeurtenissen, waarbij de con clusie zich opdringt dat de vertegenwoor digende spelers de realiteit van de sport uit het oog verliezen en hun prestaties en successen verwarren met begrippen als nationale eer en landsbelang. Gelukkig hebben de Nederlandse sports- lieden geen aanleiding gegeven tot deze onsmakelijke en belachelijke vertoningen te Mannheim. Dat zij indertijd in Wenen even vrijuit gingen, staat niet vast. Doch in het algemeen kan men toch consta teren, dat de sport allerminst een factor blijkt te zijn van internationale broeder schap en loyaliteit. Integendeel, de sport wakkert de nationalistische tendenzen aan speciaal bij de volksaarden die daarvoor extra-gevoelig zijn gebleven, ondanks de lessen der geschiedenis. De waarde van de sport wordt daardoor geëlimineerd en de internationale krachtmeting op het sport veld wordt een ordinaire, nutteloze en ver derfelijke botviering van nationale harts tochten, waarmee de belangstelling van het sportminnend publiek voor deze de monstraties volkomen verspild mag heten. AMMAN (UP) In de Arabische we reld worden pogingen in het werk ge steld, de breuk te herstellen die is ont staan tussen Syrië en Saoedi-Arabië. Za terdag arriveerde plotseling de Egyptische minister van Oorlog generaal-majoor Ab- doel Hakim Amer, in Saoedi-Arabië, voor een onderhoud met koning Saoed. Het Syrische kabinet is zondag in spoed zitting bijeengeroepen ter bestudering van een nota van Saoed. Deze zou de Syriscne president, Koewatly, uitgenodigd hebben voor een bezoek aan Saoedi-Arabië ter bespreking van de betrekkingen tussen de beide landen. Er zou nog geen antwoord op de uitnodi ging zijn gegeven. „Terug tot Allah" AMMAN (UP) In een radiorede, gericht tot de Arabische wereld, heeft koning Hoessein van Jordanië een bedekte waar schuwing laten horen aan Syrië en Egypte, „terug te keren tot Allah en zich te hoe den voor het communisme". Hoessein waarschuwde de Arabische wereld tegen de gevaren van het atheïsme en andere „destructieve elementen". „Ik hoop, dat onze broeders de gevaren zullen inzien, die hen omringen, en hun houding zullen wijzigen". en andere Amerikaanse geleerden in 1956 zullen de Russen thans spoedig overgaan tot een eerste experimentele vaccinatie van ongeveer 100.000 kinderen. De resultaten van de polio-vaccinaties in diverse landen hebben uitgewezen dat het Salk-vaccin een bescherming van 70 tot 90 percent geeft, wat nog niet zo goed is als de inentingen tegen pokken, tetanus en gele koorts, die bijna 100 percent vei ligheid garanderen. Het grote twistpunt van het ogenblik is: moet er dode virus in het vaccin verwerkt worden (zoals Salk zelf doet) of levend virus? Op de conferentie zijn beide opinies vertegenwoordigd. GENEVE (Reuter) In Genève is maandag de vierde internationale polio conferentie begonnen. Vele landen hebben een toeneming van het aantal gevallen van kinderverlamming gemeld. De Ver enigde Staten rapporteerden daarentegen een minder groot aantal gevallen als in vorige jaren. De Zwitser dr. Arnold Sau- ter betoogde dat een orgaan voor inter nationale poliocontrole dringend nood zakelijk is. Dr. Jonas Salk, de Amerikaanse ont dekker van het anti-poliovaccin en die ook aan het congres deelneemt, heeft op een persconferentie verklaard dat reeds honderdmiljoen doses van zijn vaccin zijn toegediend „zonder nadelige gevolgen". Hij zei dat een vrouw tegenwoordig al gevaccineerd kan worden voor de con ceptie of geboorte van een kind. In zulke gevallen zal het kind evenveel weerstand tegen infectie hebben als de moeder op het ogenblik van de geboorte. Deze met hode wordt in de V.S. al op grote schaal toegepast. Bijna alle rapporten toonden een grote toeneming van poliogevallen gedurende de laatste paar jaren, hoewel vele ook melding maakten van een afneming van het aantal sterfgevallen als gevolg van de verbeterde behandelings-methoden. Er zijn voorts talloze rapporten over toeneming van de polio, samenvallend met verbeterde economische en sani taire toestanden en dat gold vooral voor de bevolking der grote steden. Een van de meest frappante voorbeel den daarvan werd uit Kenya bericht, waar geconstateerd is, dat bij de epi demie van 1953-'54 het Europese ge deelte van de bevolking 256 gevallen had per honderdduizend, doch de Aziaten en Afrikaners slechts respec tievelijk 60 en 12 per honderdduizend. wendde de steven naar het noorden en de Rusland gaat vaccineren „Holland" (3000 pk) van Doeksen ploegde Ook Rusland berichtte, dat het sinds naa,r de opgegeven plek op ongeveer zeven 1955 een „duidelijke toeneming" van de rr!1^ n9?rd noordwest van Den Helder en polio geconstateerd had en dat de ziekte vler ml^ bewesten Texel, ook dit jaar in dezelfde mate toeneemt. De situatie werd er daar niet beter op, Na langdurige beraadslagingen met Salk want al had ue „Frazjino" zijn sleep nog Hoever de techniek der luchtfotografie is gevorderd, kan men constateren aan deze foto, die het Amsterdamse Frede- riksplein in beeld brengt en een over zicht geeft van het terrein waar de feestelijkheden van het Amsterdamse studentencorps worden gehouden. Een stukje Amsterdam, dat terecht als een juweel van vroegere stedebouwkunst geldt, is hier op vaardige wijze van de lucht uit op de plaat vastgelegd. BOEDAPEST (Reuter) De dertigjarige Hongaarse fabrieksarbeider Bela Barta, die schuldig is bevonden aan het leiden van een aanval op Russische militairen in december van het vorige jaar te Mis kolc is terechtgesteld, aldus heeft de Hon gaarse pers gemeld volgens zaterdag uit Boedapest vernomen berichten. Op 28 juni was gemeld, dat Barta ter dood veroordeeld was. Bij het bedoelde gevecht te Miskolc kwamen vijf mensen om het leven en werden veertien gewond. Het werd een maand nadat het georgani seerd verzet in Hongarije was gebroken geleverd. (Van onze verslaggever) Een Russische koopvaarder van 8000 ton, de „Frazjino", heeft vanmorgen een angstig avontuur beleefd met een zelfbewegende kraan van vijftien meter hoog en 33 meter lang, die het schip op sleeptouw had met bestemming Amsterdam, waar het gevaarte in opdracht van de firma Schuyer moest worden afgeleverd. In de vroegte stuurde de kapitein van de Rus, het motorschip „Frazjino" namelijk een noodkreet de ether in, dat zijn sleep door onbekende oorzaak slagzij maakte en dreigde te kapseizen. Op dit sein voeren omstreeks half vijf zowel uit IJmuiden als van West-Terschel ling sleepboten uit: Wijsmullers „Hector" Minister Staf is zich ervan bewust, dat de beslissing van de regering, straaljagers op Deelen te stationeren, voor de recreatiefunctie van de Hoge Veluwe zeer bezwaarlijk is. De belangen der burgerq vergen eigenlijk, dat er npch op Deelen, noch op Ypen- burg bij Den Haag straaljagers komen. Het is echter noodzakelijk het thans te Lahr- bruch in Duitsland gestationeerde squadron naar Nederland over te brengen. Zorg vuldige overweging, waarbij het militair belang van Ypenburg en Deelen gelijk werd gesteld, heeft de keuze op Deelen doen vallen. Type en aantal der vliegtuigen van het squadron maken het mogelijk, de overlast zoveel mogelijk te beperken. De minister zal daarop het oog houden. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt u snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0-95, 2.40, 8.83. Dit heeft minister Staf geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid jhr. mr. M. vjin der Goes van Naters (P.v.d.A.) over het stationeren van straaljagers op het vliegveld Deelen bij Arnhem. De minister zet uitvoerig de redenen uiteen, waarom het Nederlandse squadron straaljagers het vliegveld Lahrbruch in West-Duitsland moet verlaten. Dit is een Engelse vliegbasis. De Britten zorgen voor de personeelsbezet ting en de outillage. De vliegtuigsquadrons welke op deze basis zijn gestationeerd, be horen merendeels tot de R.A.F. Eén ervan is het betreffende Nederlandse squadron. Dit is niet een zelfstandige eenheid. Het maakt voor de uitvoering van zijn taak geheel gebruik van het Britse personeel en de Britse hulpmiddelen. De R.A.F.-autoriteiten hebben bericht, dat het nodig is de vliegbasis Lahrbruch geheel te gebruiken voor R.A.F.-squadrons, zodat er voor het Nederlandse squadron geen plaats meer zal zijn. Nederland moest dus omzien naar een vliegveld, waar het squadron kan worden gestationeerd. We gens de operationele taken van het squa dron moet het bij voorkeur niet te ver van onze oostgrens gestationeerd worden. Voor verplaatsing naar het vliegveld De Peel zou dit moeten worden ingericht met grondinstallaties, legerings- en stafgebou wen, werkplaatsen en dergelijke tot een bedrag van naar schatting 8 miljoen gul den. Ook zou het veld permanent met 150 a 200 man bemand moeten worden. De exploitatie van het vliegveld zou op zeker 1 a lVa miljoen gulden per jaar komen. Het Nederlandse vliegveldenplan is thans voltooid. Dit plan dateert van 1951 en de bestaande vliegvelden, waaronder Deelen, zijn er in opgenomen. Toegegeven moet worden, aldus minister Staf, dat bij het opstellen van het plan in 1950-1951 aan de geluidsbezwaren geen grote aandacht is geschonken, behalve ten aanzien van het nationale park De Hoge Veluwe. De praktijk heeft uitgewezen, dat het regelmatig vliegen van straaljagers op een basis in een bewoonde streek of in een recreatiegebied door het lawaai overlast veroorzaakt. De ervaringen in Soesterberg zijn wel het meest sprekend. Een eniger mate verhoogd ongevallenrisico dicht bij een straaljagerbasis bestaat er eveneens. De militaire en de civiele belangen zijn echter onverzoenbaar. Het is niet verant woord thans buiten het vliegveldenplan de aanleg van een extra vliegbasis op een wenselijker plaats te bevorderen. Daarmee zouden ongeveer 300 ha grond en ongeveer 25 miljoen gulden gemoeid zijn, ongeacht de jaarlijks terugkerende exploitatiekosten, de problemen van huisvesting van het ge huwde personeel en de dan weer elders optredende hinder. De minister zegt tenslotte toe, dat telken male als de eisen van de NAVO hem de gelegenheid bieden tot nadere beslissingen over de spreiding van luchtmachteenheden, daarbij de grote nationale belangen van de Hoge Veluwe hun volle gewicht in de schaal zullen leggen. OV T3H TïiO wel aan een lijn, omstreeks zes uur meldde de kapitein, dat de kraan op slechts enkele mqlen van de kust van Texel onderste boven was gegaan. Voor zover bekend was, had het gevaarte geen runners aan boord, zodat de redding boot „Prins Hendrik", die voor alle zeker heid uit Den Helder -was uitgestoomd, weer op haar station kon terugkeken. De sleepboot „Hector" ging eveneens terug naar IJmuiden, omdat de snellere „Holland" de berging had overgenomen en men reeds in onderhandeling was getreden met de Russische kapitein over de even tuele berging van de kraan. De Helderse havenautoriteiten voelden er niets voor de kraan, die inmiddels met de top in de zeebodem vast was geraakt, in de haven binnen te krijgen, zodat overwogen werd de omgeslagen kraan door het Schul pen- of Molengat naar de rede van Texel te brengen. Maar ook dat scheen niet door te kunnen gaan vanwege de diepgang van de kraan. Bovendien had men er op de „Holland" een hard hoofd in, of de kraan te slepen zou zijn in deze vreemde positie - er was een plan om vast te maken aan de roeren en schroeven, die nog boven water uitsteken, waarop de Rus dan zijn lijn zou kunnen losgooien. Inmiddels is de „Holland" van de re derij Doeksen op Terschelling bij de „Fraz jino" gearriveerd, en is de kapitein, de heer J. Doel&en, aan boord van de Rus gestapt. Men is nog aan het onderhande len over het contract, maar de „Holland" heeft reeds aan de kraan vastgemaakt en is voorzichtig met trekken begohnen. De kop van de kraan zit vast in de grond, en de schroeven steken boven water uit. LIVERPOOL (U.P.) De 17.872 ton me tende „Reina del Pacifico" uit Liverpool is bij de Bermudas op een rif gelopen. Het schip was op weg van Chili naar Liverpool met 700 passagiers aan boord. Het had Cuba op 4 juli verlaten. Volgens de laatste berichten zit het schip tussen twee riffen vast met 15 graden slag zij naar stuurboord. Bij vallend getij wordt de slagzij ernstiger. NEW YORK (UP) Prins Feisal-el-Saoed van Saoedi Arabie bevindt zich op het ogen blik in New York voor een medisch onder zoek. Naar verluidt lijdt de Arabische kroon prins aan een zweer en galsteen. Hij ver blijft met een gevolg van 25 personen, onder wie zijn echtgenote, vier dochters en drie zoons, in het Waldorf Astoria hotel. MADRID (UP) Vandaag zal een ont moeting plaatshebben tussen het Spaanse staatshoofd, Franco, en de Portugese pre mier Salazar. Beide staatslieden zullen el kaar in Ciudad Rodrigo ontmoeten. Het zal hun eerste ontmoeting zijn sinds 1952. (Van onze correspondent in Bonn) Tien Nobelprijswinnaars, die hun sporen op het gebied van de geneeskunde en de chemie hebben verworven, zijn in een van de zuidelijkste gedeelten van West-Duits- land, in Lindau aan het Bodenmeer bijeen gekomen. Dergelijke conferenties van vooraanstaande geleerden, die de mensheid en de wereld wat te vertellen hebben, zijn buitengewoon nuttig. Want de heren zijn daardoor in staat de resultaten van hun eigen werk en hun eigen experimenten aan die van anderen te toetsen. Daardoor blijven ze op de hoogte van wat er op wetenschappelijk gebied in andere landen gaande is. Voor de zevende keer werd nu al zo'n bijeenkomst gehouden. Voor de eerste maal namen er ook geneeskundigen aan deel. De Nobelprijswinnaars hebben zich te Lindau met de kanker en de kankerbe strijding bezighouden, een onderwerp, waarvoor heel de wereld zich interesseert. De Amerikaanse professor Wendell M. Stanley uit Berkeley in Californië heeft het verband bestudeerd, dat volgens hem tussen kanker en bepaalde virussen moet bestaan. Het zijn virussen, die de meeste soorten van kanker veroorzaken. Men heeft niet kunnen bewijzen, dat kanker besmet telijk is. Bij dieren, die aan kanker lijden, had rrjen die v.irqss£p. vaak gevonden. Prof. Stanley meent dat het mogelijk moet zijn anti-karvker-vinjesert! te kweken,-die. kan kercellen kunnen verdelgen. Enkele labo ratoria zoeken er al ijverig naar. De bac terioloog prof. dr. Gerhard Domargk uit Wuppertal, de ontdekker van de sulfona mide en van geneesmiddelen tegen tuber culose, heeft een nieuw middel tegen kan ker, E. 39, samengesteld. Men weet thans, zo verklaarde hij, hoe men de uitbreiding van kanker kan ver hinderen, maar de chemische strijd tegen de kanker moet nog feller worden gevoerd. De Hongaarse professor G. von Hevesy, de ontdekker van het chemische element afnium. die in 1943 wegens zijn studie over radio-actieve isotopen de Nobelprijs heeft gekregen en sedertdien in Zweden woont, vertelde thans in Lindau, dat hij kort ge leden bij proeven had ontdekt, dat de bloedlichaamnjes van kankerpatiënten een kortere levensduur hebben dan die bij gezonde mensen. De kanker moet dus een substantie afzonderen, die de rode bloed lichaampjes aantast. Maar aan de andere kant wordt het gemis aan rode bloed lichaampjes weer vlug aangevuld. Hier had men kunnen vaststellen, dat bij zieke die ren viermaal zoveel van die lichaampjes geproduceerd werden als bij gezonde. Wan neer men de rode bloedlichaampjes zorg vuldig in het oog houdt, zou men kanker gezwellen misschien zó vroeg kunnen vin den, dat ze nog met succes kunnen worden behandeld. Reeds sedert lang heeft men geprobeerd in het bloed symptomen van kanker te ontdekken. DUBLIN (Reuter) De Ierse regering heeft, na een weekeinde waarin meer dan zestig personen werden gearresteerd we gens deelneming aan acties van het ver boden „Ierse Republikeinse Leger" (I.R.A.), in de staatscourant bekend laten maken, dat de bevoegdheden tot internering, die haar bij de wet zijn verleend, „thans met onmiddellijke ingang van kracht zijn ge worden". Vernomen wordt, dat in de omgeving van Dublin een interneringskamp wordt gebouwd. Het initiatief tot deze krachtige actie tegen de I.R.A. is uitgegaan van minister president Eamon de Valera persoonlijk. Nadat de 74-jarige premier zijn mini sterie van elf man ervan had overtuigd, dat er drastische maatregelen nodig wa ren om de veiligheid van de staat te hand haven, werden de 63 gearresteerde leiders van de Sinn Fein, de politieke vleugel van de I.R.A., in vrachtauto's geladen en naar Curragh gereden, een legerkamp op 40 ki lometer buiten Dublin. Honderden leden van de I.R.A. werden daar gedurende de tweede wereldoorlog opgesloten, omat De Valera van mening was, dat zij de neutraliteit van Ierland be dreigden. Wat een Tour! (Hier volgt de tweede brief van onze mederijdende medewerker Duif, geschre ven tijdens de tiende etappe van de Tour de France. Duif wist toen nog niet, dat hij die avond, in zijn functie van speciale Praatstoel-ploeg, in uiteenliggende posities over de streep zou komen, maar hij hééft het 'm gelapt. Red.). Wij schrijven dit tijdens de rustpauze. „Een verschrikkelijk vonnis met vernieti gende kracht uitgesproken door de gene raal van de nationale ploeg", lazen wij in de krant.. „Hij hees de meest moedige sol daat van zijn équipe in de begeerde lei derstrui; hij leidde al zijn onderdanen naar de troon van het klassement der teams en gelijktijdig leden de versnipperde krachten de tegenstanders een der pijnlijkste neder lagen uit de historie; niet één man die uit brak uit het peloton dat met drie en een halve minuut achterstand over de meet rende". Juist, lezer, gij raadt het: wij waren die moedige soldaat. Die dus de etappe geheel in zijn zak had, terwijl, zo lazen wij verder, „de Luxemburgse sterrijder op de van smeltend teer besmette wegen sneuvelde". Kijk eens aan! „Deze sterrijder", stond er verder", „zal de eerste col in deze ronde niet zien. Toen hij kreunend van de pijn in de ingewanden wanhopig vocht tegen een achterstand van uren liet hij zich ten slotte kermend van de fiets glijden (in, dus, de smeltende teer) en huilend van spijt werd hij even later met veel moeite los getrokken en in de volgauto gedragen". Alstublieft; dat gebeurde dus allemaal terwijl wij „de kuiten met razende snel heid pistonnerend, zwiepend in de oude vechtersvaart, nu eerfs als een kater spin nend dan weer met de lange, rappe ge strekte pas van de windhond uitschietend, voortjoegen naar de gouden glorie van de Trui". Ja, wij zijn er nog bij!! Wij rijden nog steeds in de Tour. Thuis meestal warm aangedaan met flanel en wol, kan men ons hier langs de Franse wegen zien voortflit- sen in een dun, strak broekje met een wit biesje terzijde, een opmerkelijk truitje en onder een curieus hoofddeksel met een eigenaardig opgeklapt klepje, dat menig een in de Caravaan een glimlachje ontlokt. En dan dit, lezer: wij heb ben op het stuur van onze racefiets, onze curricule, zoals wij in de Tour dat dan uitdrukken, een flesje met een slange tje eraan. Daar eten wij uit, ja. Is dat niet vreemd? Daar eten wij uit! Wij eten uit een slangetje. Als een diertje, zeg maar. En ondertussen, al etend dus, trappen wij; dat gaat ook heel anders dan thuis. Dan juist is, al was het alleen reeds tegenover de kinderen, stilzitten geboden aan tafel. En, natuurlijk, nooit en nooit smakken. „Zo zien wij (schrijven de sportredacteu ren opgewonden over ons) „deze oersterke, rap-schielijke Nederlandse rot met on afwendbare, meedogenloze vitesse in de ieldunne vaart van zijn wielen medestan der na medestander afslachten op de poe- derbleke wegen". Wij verzekeren u: dat „afslachten is figuurlijk gesproken; het valt in de werkelijkheid van deze Tour nogal mee. Zoals gezegd: er sneuvelt zo nu en dan een rennertje in het asfalt en als ze er dan niet heel vlug bijzijn, plakt hij er in vast en moet er 's avonds, met een paar van zulke Franse gemeentearbeiders, weer uitgebikt worden, maar écht slach ten. nee, dat hebben wij nog niet gezien. Nog wel dit (alvorens wij ons laten mas seren): er is sprake in de kranten van een „vette dagprijs". „Haastig meegesprongen wierp hij zich (wij dus!) aan de kop van het peloton en joeg zo voort uit de groep beluste makkers, die likkebaardend naar de vette dagprijs aan zijn rad hijgden". Als die zinsnede betrekking heeft op de omhelzing, die wij tot beloning van ons zwoegen mochten ontvangen van een uitermate levendig en welgevormd jong meisje aan de finish van die dag, dan lijkt het ons wel tijd, vanaf deze plaats, hier op het slagveld, te protesteren! Ze was bepaald niet vet. Duif Tijdens een hevig onweer, dat maandag avond tussen zes uur en half zeven woedde in de omgeving van Deurne is de ongeveer 30-jarige mevrouw M. van der Berg-Mortel door de bliksem getroffen en gedood. Zij was bezig de koeien te melken. Het slacht offer laat twee kinderen na. ADVERTENTIE 12 maanden volle garantie inclusief arbeids loon. Prijzen vanaf f 7.990.Vraag eens nadere inlichtingen bij WAGENWEG HAARLEM Buit bestond uit banden en gereedschap In de afgelopen nacht heeft men zich toegang verschaft tot het service-station van een oliemaatschappij aan de Schiphol weg nabij de Ringvaart te Vijfhuizen. Door verbreking heeft men zich toegang verschaft. Vermist worden banden en ge reedschap ter waarde van duizend gulden. AMSTERDAM. Een obstakel, dat vele jaren de scheepvaart op Amster dam een doorn in het oog was, de oude Hembrug, zal nu wel spoedig tot af braak gedoemd zijn. De nieuwe Hem brug is hamelijk in den afgeloopen nacht op de spoorbaan naar Zaandam aangesloten. Het is hard werken ge weest voor de twintig met mokers en koevoeten gewapende arbeiders, maar bij het schijnsel van acht groo^ car- bidlantaarns is men zoo tijdig gereed gekomen, dat hedenmorgen de eerste trein uit Amsterdam zonder oponthoud over de nieuwe brug kon rijden. Voor de reizigers was dit eene verrassing en de vreesachtigen, die met schrik uit hunne coupéraampjes in het water ver onder zich blikten, slaakten een zucht van verlichting, toen de trein zich weer veilig op den vasten grond bevond. De grootste zeekasteelen zullen nu geen hinder meer ondervinden, zooals het geval was bij de oude brug, die veel malen oorzaak was van aanvarin gen, vertragingen en andere onaange naamheden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5