„Wet Beperking C adeaustelsel" heeft talrijke lekken KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF v Mannetje Grommelebrom DE ONZICHTBAREN ViCREM Exporteur wilde anemonenknollen zonder machtiging verzenden Agenda voor Haarlem Zegeltjes plakken, bonnen sparen, wikkels verzamelen en wat al niet Kruideniers maken zich geen zorgen Lt.-KoI. Ventje Sumual negeert zijn ontslag „Vrije geluiden" telt 150.000 abonnees „Het huis met de bruid" in Zandvoort en Santpoort Krachtige Kost voor het Kind! Kerkelijk Nieuws ECONOMISCHE POLITIERECHTER Service-wagen is een vrachtauto OC^OOjLI ii_. Laatste slachtoffer van de „Merwede" geborgen CONS VERVOLGVERHAAL^ I DOOR ALFRED KOSTNER Kort en bondig J DINSDAG 9 JULI 1957 Ingevolge de „Wet beperking cadeaustel sel" is het verboden geschenken aan te bieden of te verstrekken in verband met de uitoefening van een bedrijf. Het verbod geldt alleen voor branche-vreemde goede ren. Artikelen, die in het betreffende be drijf verkocht plegen te worden, mogen dus wel ten geschenke gegeven worden. Onder het aanbieden van geschenken verstaat de Wet o.a. ook: het tegen een kennelijk slechts voor de schijn gevraagde prijs aanbieden van goederen. Het verbod heeft alleen betrekking op goederen. Geld en geldswaardig papier vallen niet onder het cadeauverbod, Het geven van kortingen, obligaties of spaar- zegels is derhalve toegestaan. De Wet maakt tenslotte een uitzondering voor kleinigheden van geringe waarde, welke dus wel ten geschenke mogen wor den gegeven. Sedert de inwerkingtreding van de Wet op 1 maart 1956 is haar waterdichtheid herhaaldelijk op de proef gesteld. Ter il lustratie laten wij hier enkele voorbeelden volgen. Fruitpersjes Een margarine-fabrikant maakte be kend, dat men. gratis een plastic fruitpers- je kon krijgen door drie zegeltjes op een kaart te plakken en die kaart vervolgens bij de winkelier in te leveren. Een zegeltje verkreeg men door een pakje van een be paald merk margarine te komen voor de prijs van 40 cent. Op de wikkel van het pakje kwam één zegeltje voor. De firma werd strafrechtelijk vervolgd. De directeur gaf volmondig toe, dat de fruitpersjes ten geschenke waren gegeven en dat deze cadeaus branche-vreemde ar tikelen waren. Maar de rechtbank te Rotterdam was van oordeel, dat de waarde van de fruit persjes objectief gering was. Hier was dus sprake van geschenken in de vorm van kleinigheden van geringe waarde. Wegens niet-strafbaarheic. van deze schenkingen werd de firma van rechtsvervolging ont slagen. Dit vonnis werd in hoger beroep door het gerechtshof te 's-Gravenhage beves tigd. Geschenkbonnensysteem Een vennootschap, zijnde een groothan del in zeep- en chemische produkten, con sumptie-oliën, lijnolie en lucifers, bood aan de kopers van haar goederen geschenken aan in de vorm van linnengoed, theedoe ken, tafelkleden, kussenslopen, theelepel tjes, gebakvorkjes, tafelmessen en nylon kousen. Al deze geschenken waren zonder enige twijfel branche-vreemde goederen. De vennootschap paste een speciale me thode toe ten einde door de mazen van de wet heen te glippen. Aan de verpakking van haar goederen, zoals zeeppoeder en schuurpoeder, was een bon gehecht. Deze bon vertoonde het getal 5 of 2Vz. De kopers konden deze bonnen direct bij aankoop van de artikel,^ bij de winkelier inwis selen voor 5 of 2V2 cent. Zij konden déze bonnen echter ook opsparen en. op een spaarkaart plakken. Had een koper voor f 2,40 aan bonnen op zo'n kaart geplakt, dan kon hij die op zenden aan de vennootschap en daarbij opgeven, of hij ^3,60 in contanten dan wel nylons of linnengoed of tafelbestek, een en ander nader gespecificeerd, wenste te ontvangen. Werden goederen gewenst, dan werden deze zonder meer door de vennootschap verstrekt. Een en ander was de officier van Justi tie bij de rechtbank te Rotterdam aanlei ding de vennootschap strafrechtelijk te vervolgen. De rechtbank overwoog even wel, dat aan de kopers via een spaarze- gelsysteem korting werd verleend. Deze bestond hierin, dat men bij inlevering van zegels tot een waarde van f 2,40 een vorde ring op de vennootschap kreeg van f 3,60. Men kon deze vordering naar verkiezing in geld of goederen omzetten. Wanneer men goederen koos, kwam er naar het oor deel van de rechtbank een koopover eenkomst tot stand, waarbij in wezen be taald werd met gespaard geld. De recht bank stelde verder vast, dat de prijs, wel ke de vennootschap voor de op deze wijze te koop aangeboden goederen berekende, niet zo laag was, dat kennelijk moest wor den aangenomen, dat die verkoop met het verstrekken van een cadeau op één lijn moest worden gesteld. Aldus oordeelde de rechtbank, dat er geen geschenken waren aangeboden, en sprak de vennootschap vrij. Het vonnis werd ter vernietiging bij de Hoge Raad voorgedragen. De Procureur- Generaal raadpleegde de Kamerstukken teneinde te onderzoeken, wat de bedoeling van de wetgever geweest was. Uit de Me morie van Toelichting van het betreffen de wetsontwerp citeerde hij: „Het verbod bestrijkt zowel de directe toepassing van het cadeaustelsel door het rechtstreeks ADVERTENTIE De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 T extielkoffie De Algemene Nederlandse Kruideniers- bond deelt mede dat de kruideniers zich geen zorgen maken over de voorgenomen verkoop van koffie in de textielwinkels en in de winkels van de huishoudelijke branche. Alleen zijn zij ontstemd over de voorstelling van zaken die de textiel branche heeft gegeven over de inkoopprijs van koffie. Het is niet zo, dat de inkoop prijs voor de kruidenier van het pakje koffie van 2,18 slechts f 1,60 bedraagt, maar 1,92. Voor het pakje koffie van 1,72 bedraagt de inkoopprijs niet f 1,30 doch 1,51. Inplaats van 24,5 resp. 26 pet. bedraagt de kruidenierswinst 12 pet. aanbieden of verstrekken van geschenken als de indirecte toepassing met behulp van een bonnensysteem. Het aanbieden of ver strekken van bonnen is immers als een vorm van het aanbieden van geschenken aan te merken". De Procureur-Generaal vermeldde ver der, dat in het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer ter sprake wordt gebracht, dat het in België (waar ook een wet op het cadeaustelsel bestaat, die het gratis ver strekken van goederen verbiedt) geoor loofd is op zegels geschenken te verschaf fen, indien de koper de keus heeft tussen uitkering van de geldelijke waarde der zegels en uitkering in goederen. Deze rege ling wordt aldus het Voorlopig Verslag voor Nederland niet navolgenswaardig geacht. Blijkens de Memorie van Antwoord was de regering het met deze opmerking eens. Naar de mening van de Procureur-Ge neraal was in het onderhavige geval via het spaarzegelsysteem aan de kopers een aanbod van geschenken gedaan. De Hoge Raad verenigde zich met deze zienswijze en vernietigde het vonnis van de recht bank. Nylonkousen Een zeepmaatschappij werd door de offi cier van Justitie bij de rechtbank te Rot terdam vervolgd wegens het verstrekken van nylonkousen, zijnde branche-vreemde artikelen. Op reclamebiljetten werd medegedeeld, dat men nylons kon krijgen voor minder dan een derde van de winkelprijs door wikkels van een bepaald soort toiletzeep en bodems van pakken waspoeder te spa ren en tezamen met f 1,50 aan postzegels, geplakt op een aan genoemde biljetten ge hechte bestelkaart, op te zenden. Hierbij werd een puntensysteem toegepast. Een wikkel van een stuk toiletzeep werd ge waardeerd op één punt. De bodem van een standaard pak waspoeder werd gewaar deerd op één punt en die van een reuzen- pak op twee punten. Om de nylons te krij gen moest men voor tien punten aan bo dems of wikkels met genoemde bestelkaart (waarop f 1,50 aan postzegels) opzenden. De zeepmaatschappij werd ten laste ge legd, dat zij aldus de mogelijkheid had ge boden om goederen ten geschenke te ont vangen, althans gedeeltelijk als geschen ken te ontvangen. Subsidiair werd haar ten laste gelegd, dat zij geschenken had aan geboden in de vorm van wikkels en bo dems, recht gevende op een paar nylon kousen tegen een belangrijk lagere prijs dan de winkelprijs. Doch de rechtbank achtte niet bewezen, dat de maatschappij geschenken had aan geboden en verstrekt in de vorm van ny lonkousen, omdat deze kousen zij het tegen gereduceerde prijzen werden ver kocht en deze prijzen niet zo laag waren, dat kennelijk moest worden aangenomen, dat de verkoop daarvan met het verstrek ken als geschenk op één lijn moest worden gesteld. Van het aanbieden alsgeschenk' Van de verpakking kon voorts rlreirword©h gesprö» ken, aangezien deze een noodzakelijk on derdeel van de waar vormde. Aldus werd de maatschappij door de rechtbank vrijge sproken. Inmiddels heeft de Hoge Raad op 21 mei 1957 een belangrijke beslissing gegeven in een vrijwel gelijke strafzaak tegen dezelf de zeepmaatschappij. Hierbij werd het cas satieberoep tegen het vrijsprekend arrest van het Gerechtshof te 's-Gravenhage niet ontvankelijk verklaard. De Hoge Raad vroeg zich af, of er nog van een geschenk sprake kan zijn, indien niet slechts voor de schijn een prijs wordt gevraagd. De Hoge Raad besliste, dat de in de wet gebezigde term „geschenken" naar het algemeen spraakgebruik moet worden verstaan en alsdan niet omvat het geval, dat goederen worden aangeboden of verstrekt voor een prijs, welke niet slechts voor de schijn wordt gevraagd. De consequentie van deze beslissing is, dat de onderhavige wet het verstrekken van goederen tegen gereduceerde prijzen niet verbiedt. Hiermede is de wet zo lek als een mandje geworden. Bij het ministerie van Economische Za ken is thans het vraagstuk in studie, hoe de wet weer waterdicht kan worden. Een beslissing is nog niet genomen. Mr. C. A. baron Bentinck DJAKARTA (UP) Luitenant-kolonel Ventje Sumual, die onlangs van zijn func tie als territoriaal commandant in Oost- Indonesië is ontheven, heeft dit ontslag zondag openlijk verworpen. Volgens berichten in de pers verklaarde Sumual tegenover een delegatie van de Oostindonesische jeugdraad in Noord- Celebes, dat hij de opperbevèlhebber in Oost-Indonesië zal blijven „met of zonder de toestemming van de centrale regering". Sumual zeide hierbij, dat zijn troepen hem nog trouw zijn. Hij voegde eraan toe, dat hij zijn hoofdkwartier binnenkort van Makassar naar Noord-Celebes zal ver plaatsen en een rondreis door Indonesië zal maken. In juni was generaal-majoor Abdoel Ha- ris Nasution chefstaf van het Indonesische leger naar Makassar gegaan, waar hij Su mual onthief van zijn functie als comman dant van het zevende militaire territorium. Bovendien verdeelde hij het gebied in vier militaire districten. Voor drie van deze districten zijn reeds commandanten benoemd. De maatregelen van Nasution werden in Djakarta gezien als een overwinning op het opstandige Oost-Indonesië. Maar Su mual verklaarde het overwegend christe lijke Noord-Celebes tot een autonome pro vincie, waarmee hij het gezag van de cen trale regering negeerde. Sumual had op 2 maart de macht in Oost-Indonesië aan zich getrokken. In de algemene ledenvergadering van de V.P.R.O. zijn in de vacatures, ontstaan door het aftreden van mej. dr. N. A. Brui ning en het overlijden van de heer G. J. Ligthart, tot bestuursleden gekozen me vrouw D. ElemaBakker en mevrouw C. WinkelDijkstra. Herkozen werden ds. S. M. A. Daalder, dr. H. Paber, dr. E. D. Spelberg en mr. W. J. G. Vermeulen. Ultimo december waren bijna 150.000 luisteraars als abonné op „Vrije geluiden" ingeschreven. De tentoonstelling „Het huis van de bruid", van de n.v. Bouwkas Nederlandse gemeenten die van 11 tot en met 20 juli te bezichtigen zal zijn in veertig plaatsen in Nederland, zal in Zandvoort te zien zijn in de Fazantenstraat, achter hotel De Schelp. In deze straat zijn enige bouwkas- woningen in aanbouw of pas gereed geko men. In Santpoort is een woning ingericht in de Biallosterskilaan en in Heemskerk in de P. Breughelstraat. In de expositiewoning zal om tien over half drie op 11 juli een welkomstwoord worden gesproken door of namens de burgemeester, waarna, na het beluisteren van de per radio uit te zenden landelijke opening, om kwart over drie voor de genodigden gelègenheid zal zijn de ten toonstelling te bezichtigen. ADVERTENTIE ;IAT> I (7PRfz<*dt-fï r trv i *m! 'f Jr,- -v:-: Vi- ..v wa.-- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ridderkerk-Slikkerveer A. J. de Jong te Scheveningen. Bedankt voor Doornspijk (toez.) B. Ha verkamp te Nieuw-Lekkerland. Aangenomen naar Lochem M. S. J. de Jong te Noordwijkerhout. Benoemd tot directeur van het kerkelijk- diaconale werk in Friesland ds. A. P. Plomp te Maurik. Benoemd tot vicaris te Gorssel mej. A. A. van Leeuwen te Amersfoort. Ds. P. J. de Ridder te Kollum (Fr.) heeft per 1 okt. a.s. ontheffing uit het ambt ge vraagd, omdat hij zich voorlopig wil wij den aan de vraagstukken rondom Kerk en Vrede. Ned. Prot. Bond Aangenomen de benoeming tot voor ganger van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Bolnes-Slikkerveer Ph. Ouwendijk te Oudkerk. Geref. Kerken Beroepen te Vleuten-De Meern J. Kui per, kand. te 's-Gravenhage. Beroepen te Nieuwdorp K. Vegter te Noord-Scharwoude. De jongens keken elkaar bedrukt aan. Hun mooie balzouden ze die nu niet terug krijgen? „Toe, meneer Grommelebrom", zei de één smekend. „Mogen we asjeblieft onze bal terug? We zullen 'm niet meer in uw tuin laten komen!" Maar mannetje Grommelebrom was niet te vermurven. Hij hield de bal stevig vast en kwam, met zijn stok zwaaiend, dreigend op de kinderen af. „Ga weg, of ik zal je!", krijste hij. Toen namen de jongens de vlucht.... 16-17 Een vijfenveertigjarige bloembollenex porteur uit Breezand is wegens overtreding van het monopoliebesluit voedselvoorzie ning door de economische politierechter te Haarlem, mr. J. D. Vink, veroordeeld tot een boete van f 2500,en teruggave van de in beslag genomen anemonenknollen. Hem was ten laste gelegd het doen uit voeren van een grotere hoeveelheid knol len dan waarvoor hij machtiging had van het Produktschap voor Sierteeltprodukten. Op 12 april had de exporteur drie zak ken knollen naar de vlieghaven Schiphol gezonden, van waar ze naar Engeland moesten worden getransporteerd. Een ambtenaar van de algemene inspectie dienst had bericht ontvangen, dat de kans bestond dat er te veel knollen verzonden zouden worden. Hij stelde een onderzoek in en het resultaat er van was, dat er 184.530 stuks anemonenknollen meer ge reed lagen voor verzending, dan waarvoor machtiging was verleend. Dit aantal werd uit een der zakken gehaald. De verdachte verklaarde, dat hij een „doorslag" had gegeven, maar dat het aantal knollen niet zo groot was als de controlerende ambtenaar had waarge- genomen. De koper der knollen, een kweker uit Londen, werd als getuige a decharge ge hoord nog voordat een tweede getuige a charge beëdigd was. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda: „Ik protesteer tegen deze wijze van be handelen en verzoek akte". De politierechter hoorde eerst de Lon- denaar, die meedeelde, dat een der zakken bij aankomst in Engeland veel minder knollen bevatte dan de twee anderen, die ook opengemaakt waren. Een lid van zijn persp»e§jj hsfffr im, zij» teg^woordteh^d een onder^Oék haat de hoevëelhlid p 'stéld; de conclusie was een tekort van 160.000 knollen. Nadat de juridisch adviseur van het P.V.S. had meegedeeld, lat het Produkt schap het teveel verzenden van bollen of knollen sterk afwijst, omdat het ontdui king van de vastgestelde minimumnrijzen inhoudt, eiste de officier van Justitie een hechtenisstraf van twee weken, een boete van f 500, subsidiair een maand en inbe slagneming van de te veel ter verzending aangeboden knollen. De verdediger, mr. dr. C. Berkhouwer uit Alkmaar, was van mening, dat het onderzoek niet op de juiste wijze is ge schied. Bij het openen der zakken had de betrokkene tegenwoordig moeten zijn en het tellen had moeten geschieden in aan wezigheid van anderen. Pleiter conclu deerde tot vrijspraak. De politierechter veroordeelde de ex porteur tot een boete van f 2500, subsidiair een maand hechtenis. met teruggave van de inbeslaggenomen knollen. Bloemenhandel op de ijksweg 4 „Indien de winkelsluitingswet over treden wordt, dan wordt een lichte boete geëist in het vertrouwen, dat de betrok kene er mee ophoudt. Langs de Rijksweg in Haarlemmermeer staan echter bloemen verkopers die ondanks het verbod daar te venten, ook na sluitingstijd voor de straat handel, doorgaan met de wet te over treden. Daartegen dient streng te worden opgetreden", aldus merkte mr. Wiarda op in een zaak tegen een vijfendertigjarige bloemenkoopman uit Lisse, die zich voor de economische politierechter te verant woorden had wegens overtreding van de winkelsluitingswet. Op 28 mei des avonds om tien minuten over acht uur heeft de politie op le Rijksweg 4 processen-verbaal opgemaakt. De officier herinnerde voorts aan de klachten van de Rijkswaterstaat over het gevaar dat op de snelverkeersweg ontstaat door het stoppen van auto's. Zijn eis luid de een hechtenisstraf van veertien dagen. De politierechter legde een boete op van f 250, subsidiair twintig dagen hech tenis en een voorwaardelijke hechtenis straf van een week. Bomen gerooid Een schilder en een timmerman-wagen maker, beiden uit Nieuw-Vennep, werden overeenkomstig de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot een boete van f 25, subsidiair vijf dagen hechtenis wegens het doen rooien en het rooien van twee iepen zonder toestemming van Staatsbosbeheer. De bomen waren ziek en de schilder ver kocht ze „op stam" aan de timmerman, die het hout gebruikte voor zijn bedrijf. Bei den verklaarden niet geweten te hebben dat een vergunning nodig was. Inmiddels heeft Staatsbosbeheer toestemming ver leend, hoewel de bomen reeds gerooid zijn. Economische rechter it:'. De economische politierechter te'Haar lem,mr J. D. Vink, heeft maandagmiddag de directeur van een importbedrijf van landbouwmachines te Haarlem veroordeeld tot een boete van 260, waarvan 250 voorwaardelijk, wegens het in dienst heb ben van vrachtauto's of bestelauto's zon der dat de daartoe vereiste vergunning aanwezig was. Het ging om zogenaamde „service-wagens" voorzien van een test apparatuur en renaratiemateriaal, die re gelmatig de klanten van het bedrijf afgin gen teneinde service te verlenen. Op de weg Kampen-Zwolle was tegen een be stuurder van het bedrijf proces-verbaal op gemaakt, omdat hij niet in het bezit was van een vergunning voor een vrachtauto of bestelauto. Vorige week had de officier van Justitie een boete van 5,geëist. Vlak bij de plaats waar in het Hollands Diep de zandbak „Merwede" is omgesla gen, namelijk ter hoogte van het baken licht van Strijen Sas, is het stoffelijk overschot gevonden van de 39-jarige schippersknecht K. van Dijk, gewoond 'ebbend te Rotterdam. De rijkspolitie te water heeft het lijk geborgen. Dr. L. T. C. Scheij overleden. Op 84- jarige leeftijd is overleden dr. L. T. C. Scheij, wonende te Warnsveld, oud-rijks- zuivelconsulent voor Noordholland te Hoorn. De heer Scheij werd op 3 april 1912 in deze functie benoemd. Hij genoot een grote reputatie op zuivelgebied. De ter aardebestelling heeft in alle stilte plaats gehad te Borculo. J. Keuning overleden. Te Schiedam is op 75-jarige leeftijd overleden de heer J. Keuning, oud-leraar rijks H.B.S. en gymnasium aldaar. De overledene was een internationaal vermaard cartograaf, wiens verzameling kaarten van historische zee reizen een grote bekendheid genoot en vaak door buitenlandse deskundigen werd geraadpleegd. Hij schreef, in samenwer king met de Linschotenvereniging, enkele boeken over historische zeereizen. Spaaroverschot. Bij de stichtingen spaarbank van de boerenleenbanken, aan gesloten bij de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven en de Coöpera tieve Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht bedroegen de stortingen en terugbetalin gen in juni 1957 respectievelijk 91.880.000 en 74.720.000, zodat er een spaaroverschot was van 17.160.000. In juni bedroeg het spaaroverschot 14.540.000. Vervallen. De tijdelijke vrachttoesla gen voor vrachtschepen naar en van Gothenburg, Denemarken, Gibraltar en Noord-Afrika zullen met ingang van 15 juli 1957 vervallen. Hetzelfde geldt voor verschepingen van West-Italië, Sicilië en de Italiaanse Adriahavens. Over herzie ning der tijdelijke toeslagen naar en van Bordeaux, Portugal en die naar West- Italië, Sicilië en de Italiaanse Adriahavens is nog geen beslissing genomen, zo deelt de KNSM mede. Vermist. Sinds 22 juni wordt een achtjarig jongetje uit de Dickenslaan te Utrecht v-ermist. Een Rotterdamse win kelier, die dit in de kr.apt las, heeft aan de politie medegedeeld, dat hij die dag met zijn auto van Utrecht naar Rotterdam is gereden en van Oudenrijn af een man en een ongeveer achtjarig jongetje naar Rot terdam heeft laten meerijden. Het tweetal was bij Oudenrijn uit een andere auto ge komen, waarvan de bestuurder hun blijk baar een lift had gegeven. Record gebroken. Een Frans vier motorig Lockheed-verkeersvliegtuig van „Air France" heeft het record van de Dou glas DC-7C „Zwarte Zee" van de K.L.M. op het traject naar Los Angelos verbeterd, aldus heeft een woordvoerder van de „Air France" maandag te Parijs meegedeeld. Het Franse toestel legde de afstand van 9.343 kilometer af in 17 uur en 11 minu ten. De „Zwarte Zee" deed er 21 uur en 53 minuten over. Besmettelijke ziekten. In de week van 23 tot en met 29 juni bedroeg het aantal aangegeven gevallen van paratyphus B zeven, drie op Urk en een in Smallinger- land, Doornspijk, Bussum en Naaldwijk. Het aantal gevallen van poliomyelitis met verlamming bedroeg vier, twee te Bedum en één in Den Ham en 's Heer Arendkerke. In de provincie Groningen werd een geval van lepra aangegeven. ADVERTENTIE 14. „Wat bezielt je nu weer, Bühler?" riep Komoroff zichtbaar verontwaardigd uit. „Ik stel het aller grootste vertrouwen in je, maar er is iets dat mij er van weerhoudt je alles te zeggen. Iedere keer, dat ik hier over met je wilde beginnen en dat is al héél vaak geweest kreeg ik het gevoel ofof er iemand naast mij stond, die waarschuwend de vinger op de mond legde.... of een geheimzinnige stem in mijn oor fluis terde: „Zwijg! Zeg niets!" En dat zó dwingend, zó com manderend.Gisteren, ja gisteren zag ik die geheim zinnige vermaner zelfs. Het was een lange, magere lama, zoals ik nog nimmer ontmoet heb. Duidelijk zag ik hem voor mij staan in zijn taankleurige kleding. Ik wilde je al op hem opmerkzaam maken; ik hief mijn hand op en opende de mond.... en toen was hij plotseling ver dwenen. van de aardbodem weggevaagd. Lach me nu maar uit, als je daar zin in hebt!" Vragend keek hij mij aan. Toen de Rus de lama beschreef, had ik plotseling aan de Chamba moeten denken, die ik bij ons vertrek uit Kiakhta had gezien.... de lama met de raadselachtige, uit een andere wereld komende blik, die mij had gebio logeerd. Juist wilde ik Komoroff vragen, of hij zich die lama kon herinneren, toen het beeld, dat voor mijn ogen zweefde, verdween en ik de rustige stem van mijn reisgenoot hoorde. „Heb je daarvoor soms een verklaring?" Snel overwon ik het onaangename gevoel, dat mij zo beklemmend beslopen had, en antwoordde ironisch: „Misschien was het de opper-lama van het klooster, die je destijds dat handschrift heeft gegeven, dat je op het spoor bracht van Temoedsjins graf. Vele van deze lama's dat weet je zelf ook maar al te goed bezitten boven-aardse krachten". „Onzin", bromde de Rus, „daar heb ik nog nooit iets van gemerkt, en wat die Mongolen vertellen is óf ver schrikkelijk overdreven óf voor ons Europeanen gemak kelijk te verklaren en even ver van een wonder ver wijderd als wij nu van Londen. Nee, mijn waarde, ik laat mij niet zo gauw vrees aanjagen. Ik behoor tot de mensen, wier wereldbeeld vast staat, en ik pieker geens zins over de mogelijkheid, dat er misschien nog iets is, dat buiten mijn waarnemingsvermogen valt. „Je hebt gelijk, Komoroff! Wie, zoals jij en ik, in de praktische werkelijkheid leven, kunnen slechts een af keer hebben van de gedachte, dat er nog een andere (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) wereld zou bestaan. Nee, bestond er werkelijk nog iets onbekends, dan was al onze wetenschap, waar wij zo trots op zijn, slechts een soort kinderspel". Beide zwegen wij en lieten onze gedachten de vrije loop. Na enige tijd sloegen wij een zeer breed, hoog gelegen dal in, waardoor de Tola-rivier bruisend en snel een weg zocht. Het dal werd aan beide zijden door kale bergwanden begrensd en de vers gevallen sneeuw glans de en fonkelde in de zonnestralen, die nog door de wolken heen wisten te dringen. Een scherpe wind woei ons tegemoet, terwijl de met stenen en gruis bezaaide weg ons dwong stapvoets te gaan. Zwijgend sjokten wij verder, in gedachten verdiept en niet wetend, dat het noodlot op de loer lag. Het noodlot, det onze levensdraden met elkaar verweven had en nu in de keten van gebeurtenissen de strik legde, waarin een mensenleven gevangen zou moeten worden, om zonder genade de vernietiging tegemoet te gaan.... „Ben je boos op mij?", vroeg Komoroff tenslotte. Ik schudde slechts het hoofd en reikte hem de rechter hand, die hij stevig drukte. 's Morgens hadden we al besloten de komende nacht zo mogelijk bij zwervende Mongolen door te brengen, omdat hun jurtten aanzienlijk warmer waren dan onze tenten. Lang voordat wij het einde van het dal bereikt hadden, zagen wij hoog voor ons de duidelijke silhouet van een obo. De obo's, uit opeengestapelde stenen of uit ruw in pyramidevorm tegen elkaar aangezette boomstammen bestaande hutjes, worden door de nomaden overal op gericht om de goede geesten, die het gedijen van de kudden bestieren, een toevlucht te bieden bij onweer en stormen. Toen we eindelijk de pas bereikten en vandaar in het andere dal naar beneden blikten, zagen wij enkele jurtten, waaruit de rook kaarsrecht naar boven steeg. Voor één der jurtten stonden enkele palen in de grond geslagen, waaraan gebedswimpels bungelden. Zulke vaantjes van zijde of katoen ontbreken voor geen enkele jurtte. Zij moeten de demonen en boze geesten uitbannen en uit de kwaliteit en uitvoering van zulke vaantjes kan men de armoede of rijkdom van hun bezitters aflezen. Meestal wordt door een lama op deze vaantjes met het bloed van een dier het eeuwig-zelfde gebed geschreven: „Om mani padme hum", „Oh, kleinood van een lotos", wat dan een speciale bescherming biedt, deze vier woorden vormen het eeuwige gebed van alle aanhangers van het Lamaïsme. De heilige letters, die magische kracht toeg .schreven worden, zijn wel het meest gemompelde en meest neergeschreven gebed ter wereld. De Mongolen zijn nomaden. Zij leven van de opbrengst van hun meestal zeer grote kudden en blijven slechts zo lang op een bepaalde plaats, als er voedsel voor hun dieren te vinden is. Wanneer het gras tot in de wijde omtrek afgegraasd is, dan worden de gemakkelijk te vervoeren tenten afgebroken en op paarden of kamelen geladen, waarna men op zoek gaat naar nieuwe weide plaatsen. In groepen van drie tot tien families trekken de nomaden gedurig van de ene weideplaats naar de andere. Brandt de hete zomerzon de laag gelegen gras- steppen geel en dor, dan trekt de nomade met zijn dieren de hooggelegen dalen tussen de bergen in, waar selfs nog in de warmste zomers steeds sappige weiden te vinden zijn. Begint de herfst in te vallen, dan zwerft hij langzaam in de richting van de Gobi-woestijn, waar hij de gehele winter door genoegzaam voedsel voor zijn kudden kan vinden. „Zullen we er heen gaan?", vroeg Komoroff en wees naar de in het dal staande jurtten. „Ik heb er niets op tegen", antwoordde ik, waarop de vier Mongolen van ons gezelschap opgewonden met elkaar begonnen te praten. Ze verheugden er zich ken nelijk op binnen de wanden van een jurtte weer eens de pijp der vriendschap te roken, gezeten op het tapijt der gastvrijheid. Daar zouden ze trouwens ongetwijfeld ook wel de door hen boven alles geliefde thee hebben en grote hoeveelheden van het zo zeer begeerde schape vlees, dat iedere Mongool slechts met moeite langere tijd kan missen. Het duurde echter nog geruime tijd, voordat wij de kom van het dal bereikten. Er stonden daar ongeveer tien blauwe jurtten, waaromheen het een drukte van belang was. Jonge mongolen, hoog te paard gezeten, dreven de kudden naar verzamelplaatsen, terwijl ons een luid lachen en roepen tegemoet kwam. (Wordt vervolgd). DINSDAG 9 JULI Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 7.30 uur. Studio: „La forza del destino", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Du bist Musik", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Eens spreekt het geweten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hun laatste nacht", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „Saint Joan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Luchtduivels boven de Pacific", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „High Socie ty", alle leeftijden, 8.15 uur. Concertge bouw: Einduitvoering van de Muziek school van Toonkunst, m.m.v. het Toon kunstorkest o.l.v. Marinus Adam, 8 uur. Elimkapel: Bijzondere samenkomst. Spre ker: Pastor C. Eijlander uit Amerika, 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door Klaas Bolt, 8 uur. WOENSDAG 10 JULI Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Studio: „Pijnloze bevalling", 14 jaar, 2, 3 en 4 uur. „La forza del destino", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Du bist Musik", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Eens spreekt het geweten", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hun laatste nacht", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Saint Joan", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Luchtduivels boven de Pacific", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „High socie ty", alle leeftijden, 2.30 en 8.15 uur. Open luchttheater Bloemcndaal: Kindervoor stelling met „Repelsteeltje", 2.30 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6