Nieuwbouwplannen voor 282 huizen, sport en cultuur nimmer „sluitstuk" In 1970 zal Velsen het dubbele drinken van thans Oude staatsman in actie op snikheet tuinfeest Beekestein opnieuw studie-object voor brede commissie Minder variatie f250.000 voordeel In IJmuiden zijn de huizen maar al te vaak zo saai" TUSSEN WONINGBOUW EN WONINGKLEUK Churchill de onverwoestbare Italië en Oostenrijk lïiden nog onder felle hitte DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 10 JULI 1957 11 College en commissie W aternood Dubbele dorst Pensioenen Halve bomen Oranjestraat Ruil Roeien Industriële Vormgeving verstrekt vier reisbeurzen EVEN VEELSOORTIG als de agenda van de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering in Velsen zich aan kondigde even bont waren - in goede zin - de debatten van deze zitting. De vroedschap heeft zich bezig gehouden zowel met de restauratiemogelijkheden en de eventuele nieuwe perspectieven voor het landgoed Beekestein naar aanleiding van de vragen, die daaromtrent door de heer Van Leusen (Arbeid) werden gesteld, als met het premieverhaal der wethouderspensioenen, met de kleur van de IJmuidense nieuwbouw evenzeer als met die nieuwbouw zelve, welke in de naaste toekomst verder zal worden aangevat en waardoor er - als er geld voor komt - 282 nieuwe huizen komen voor rond zes miljoen. Waarmee het bouwvolume voor 1957 uitgeput zal zijn, maar waardoor dan de woningnood weer een weinig minder zwaar zal drukken. En toen de voorzitter, mr. M. M. Kwint tegen tienen een benoeming aan de Huis houdschool voor goedgekeurd verklaarde, kon het Velsense parlement terugzien op een bijeenkomst, die vruchten had afgeworpen. Het begin was voor Beekestein, een onderwerp, dat na de plaatselijke, ook de lande lijke belangstelling is gaan trekken. Dat dit niet altijd geheel parallel ging met de objectiviteit was aanleiding voor de heer Van Leusen om zijn vragen over een recente jaarvergadering van de Bond Heemschut te stellen, omdat daar gesuggereerd werd, als zouden de voorlopige voorzieningen aan het buiten niet juist zijn opgezet. Duidelijk hebben B. en W. laten blijken, dat dit geschied is op basis van overleg met de deskundigen, maar het gesprek, dat zich naar aanleiding van deze vragen in de raad ontwikkelde, heeft de mogelijkheid geopenbaard van een geheel nieuwe com missie, een commissie, zoals in eerste instantie de heer Van Hameien (Arbeid) wilde. Eèn namelijk, die buiten de raad om, maar wel met zijn medeweten en instemming uit de particuliere sector zal worden geformuleerd en die dan met of zonder financiële draagkracht het hele wankele geval opnieuw zal gaan bekijken. De heer Van Hameien putte moed uit de nieuwe ontwikkelingen sinds Hoog ovens een bedrag van een ton hebben toe gezegd op voorwaarde, dat er een rede lijke exploitatiekans of een goede bestem ming voor het gebouw te vinden zal zijn en hij meende met zijn voorstel tot een nieuwe commissie nieuwe, nog onaange boorde mogelijkheden te kunnen openen voor een eventueel behoud. Daar hadden raad en college wel oren naar, al was het optimisme niet gelijkelijk verdeeld. De heer Van Dongen (C.H.) bijvoorbeeld was lichtelijk verwonderd over de hele gang van zaken en dacht, dat de heer Van Leusen met zijn vragen alleen maar een kans wilde hebben de zaak op nieuw op te ratelen, nadat de Velsense di recteur van Openbare Werken immers duidelijk heeft gezegd, dat alleen sloop een uitweg biedt. Hij vroeg zich af of in die nieuwe com missie die directeur dan ook weer gekend wordt en maande tot voorzichtigheid, wan neer men zich andermaal op het gladde ijs van Beekestein wil begeven. De heer Van Os van de Abeelen (Arbeid) voelde generlei behoefte aan een herhaling van een eerder en zeer breed debat over de kwestie en wilde liever af wachten tot het moment, waarop men binnenkort zal weten, hoe de affaire pre cies ligt, nu er allerwegen raderen zijn gaan draaien. Tevreden was hij over het terugwijzen van de beschuldigingen, die in Heem schutkringen opkwamen jegens het Vel sense gemeentebestuur, dat een dergelijke blaam niet treft en ook hij voelde veel voor een aantal mensen, die naast de tech nici inzake het buiten aanvullend kunnen adviseren, hoewel hij zich moeilijk kon voorstellen, dat de lieden, die zich tot nu toe niet met het buiten hebben bemoeid, er plotseling financieel in zullen gaan springen. Want daar gaat het tenslotte om. Naast de belangstelling, die ook de heer Lips (A.R.) koesterde voor de naaste toekomst van Beekestein, kwam wethou der Verbeek (Openbare Werken, Ar beid) met de opmerking, dat de beschuldi gingen nu wel ontzenuwd zijn en dat een commissie uit de raad zelf natuurlijk niet juist zou zijn, zoals even gesuggereerd werd. Want het onderzoek inzake Beeke stein berust bij B. en W. en het gaat niet aan dit zonder duidelijke machtsover dracht naar de raad terug te wijzen. „Wie Beekestein wil redden moet er de hele dag mee bezig zijn", zei de wethouder, daarmee doelend op de noodzaak van mensen, die naast de raad (maar met haar instemming en haar medeweten) hun vol ledige krachten zullen moeten ontplooien om tot een oplossing en een eventuele ex ploitatiebasis te komen. Het college heeft geen enkel bezwaar tegen zulk een com missie, stelde de heer Verbeek duide lijk en hy ried de heer Van Hameien dan ook aan, in deze een initiatief te ne men, dat in de particuliere kring wellicht kan worden uitgebouwd. Overigens wilde hij bepaald niet mee gaan met het pessimisme, dat de heer Van Dongen tentoon had gespreid: de realiteit rond Beekestein is vaak duide- lijk genoeg geweest, maar er blijven niet temin voldoende gevoelsargumenten over om een uiterste poging te wagen en met de heer Lips hoopte de wethouder, dat er nog eens een exploitatieoverzicht en een restauratieberekening van het buiten zullen verschijnen. Met steun van mevrouw Heykoop (Vrijheid), bevrediging over het wethou derlij ke antwoord aan de kant van de heer Van O s en een slotwoord van de heer Verbeek zelf, waaruit de bereid heid van het college bleek alle mogelijk heden van het buiten opnieuw te bezien, kwam het einde der besprekingen en het begin van een nieuwe commissie van „vrienden van Beekestein", wellicht naar het model van het comité, dat zich des tijds in de bres wierp voor oud Velsen Een volgend agendapunt werd de bouw van een sekondair pompstation van de waterleiding voor Santpoort, waar men soms niet voldoende waterdruk heeft en waar bovendien bij de huidige situatie wa ter in de buurt wordt opgepompt, dat eerst naar IJmuiden moet om te worden gezui verd, waarna het weer terugvloeit naar de Santpoortse kranen. Hierbij kwam even het ganse waterwinningsprobleem om de hoek, toen de heer Marks (Arbeid), zich conformerend aan het raadsstuk, de even tuele invloed van deze kostbare inves teringen (bijna f 750.000) op de waterta rieven naging en daarnaast de verzilting van de waterwingebieden in beschouwing nam. Hij vroeg zich namelijk af, of het in de enclave, die Velsen vormt in het westelijk waterwingebied, geknepen tussen PWN en zware industrie, wel verantwoord is een zo grote uitgave te doen, als het gevaar voor verzilting der bronnen toch voor de deur staat. Daar was wethouder H. de Boer (Ar beid) niet zo bang voor aan de hand der deskundige beoordelingen. Velsen pompt ongeveer dezelfde hoeveelheden grond water op als de Hoogovens, maar doet dit op een veel kleiner gebied de me ning van de deskundigen is, dat nieuwe prises d'eau en de daarbijbehorende thans aan de orde zijnde apparatuur, volkomen verantwoord zijn. Temeer, omdat men in 1970 voor het dan uitgegroeide Velsen ëefr hoeveelheid drinkwater nodig denkt te hebben, die het dubbele van nu bedraagt. En dan wordt dit niet gedaan om de tuin- tjessproeierij te kunnen volhouden, maar om de stadsuitbreidingen te kunnen hel pen. De invloed van de kapitale aanleg van pompstation met reinwaterkelder en filters zal, volgens de wethouder, niet merkbaar van invloed hoeven te zijn op de waterprijs, hoewel deze vraag eigenlijk pas goed beantwoord zal kunnen worden bij de begroting 1958. Men hoopt het werk in de loop van het volgende jaar gereed te hebben maar als de exploitatielasten thans al gedragen moesten worden, kwam dat neer op een verhoging van twee centen per kubieke meter. De financiering zou eigenlijk onder de woningbouw moeten worden gebracht, meende de heer De Boer huizen zonder kraan zijn nu eenmaal onbestaanbaar. De wethouderspensioenen en de daaruit voortvloeiende premieheffingen hebben menig raadslid met een vraagteken op het gelaat doen zitten. Op vragen van de heren N u y e n s (Kath.) en Van Os (Arbeid) over de achtergronden van deze zaak, deelde bur gemeester Kwint namelijk kort en goed mee, dat de raad zich niet in het openbaar achter de financiële aangelegenheden der collegeleden diende te begeven. Het ging in feite om een ondergeschikt punt: B. en W. zagen een onbillijkheid in de heffing met-terugwerkende kracht der pensioen premies ten laste der wethouders en wens ten tegenover Gedeputeerden het been stijf te houden, maar uit het gesprek vloei den als vanzelf enige algemene punten voort, zoals het verdelen van het pen sioenrisico in het algemeen en de onduide lijkheid van het betreffende raadstuk, waarop de heer Van Os nogal scherp aanviel. „Uitermate verwonderd" was de heer N u y e n s toen de voorzitter de raad tot enige zelfbeperking maande: naar zijn mening was er niets miszegd en ook de heer Van Os vond, dat er geen onaangenaam woord was geuit. Hij nodig de de burgemeester opnieuw uit een toe lichting op deze algemene pensioenvragen te geven en mr. Kwint stelde in enkele woorden, dat het college bezwaar heeft tegen de door Gedeputeerde Staten ver langde mate van terugwerkende kracht terwijl hij voorts opmerkte, dat de aange legenheid tot op de bodem in het senioren convent is doorgepraat. Men verlangde daarop stemming en toen bleek, dat er drie Katholieke, één V.V.D. en één Ar- beid-stem tegen het standpunt van B. en W. te vinden waren, terwijl één raadslid zich onthield. De verbeteringen aan de Middenduiner- weg, waar de Spoorwegen halve bomen gaan plaatsen en de gemeente zal zorgen voor een wegverbreding, kwam er zonder veel woorden door slechts de heer Kruisman (C.P.N.), die zich ook bij een vroeger debat over deze nieuwe af sluitbomen tegen het systeem had ge- politiek, die er weer 282 nieuwe huizen by doet en hy was speciaal erkenteiyk voor het feit, dat het gesneefde particulier ini tiatief aan de Orionweg, waar 78 etage woningen door moeiiykheden ongebouwd dreigden te blgven, door de overheid is overgenomen en gered. Zijn compliment strekt zich uit tot de directeur van de dienst voor de Volks huisvesting, de heer J. Stuurman, die dank zij een grootse omwerking van de aanloop tot het Gildenplan de aannemers- prijs met een groot bedrag wist te vermin deren, waardoor hy de curveprijs raakte. Dit had dan wel tot gevolg, dat het aan tal woningtypen moest worden ingekrom pen, maar men kan dan tenminste be ginnen. Verder vroeg de heer M e r t e n s, of er ook aan de industrie gedacht is, hoe hoog de huren worden en zomeer, waarop de wethouder later uitvoerig van repliek diende. De heer Lips (A.R.) borduurde verder op de geringere variatie, die hij toch wel jammer vond en wilde graag wat meer over de financiering weten en mevrouw K1 i m p liet een geluid horen, dat raad en wethouders verraste elders in deze editie komen wij afzonderlijk op haar frisse critiek terug. Diverse raadsleden hebben ook Oud- IJmuiden en de nieuwbouw langs de Oranjestraat, die nu zal worden voortge zet, in het gesprek betrokken: men had daar liever ook wat winkels gezien, maar de wethouder merkte op, dat de uit latingen van het Nederlands Economisch Instituut weinig hoop geven op de renta biliteit van nieuwe winkels: de bezetting in Oud-IJmuiden met 16 zaken per 1000 huizen ligt al ver boven het landelijk ge middelde en aangezien de bebouwing hier eerder zal teruglopen dan toenemen, lijkt het niet verantwoord met meer winkels rekening te houden dus ook niet met woonhuizen, die evenals aan de westelijke kant van de Lange Nieuwstraat, desnoods tot zaken kunnen worden omgebouwd. de heer Viseer (A'.R.)' t^ "~J~".er, maar- do weth< hield vol en merkte op, dat er veie po gingen zijn ondernomen om eventuele winkels aan de westkant van de Oranje straat te vullen met gegadigden, zowel via IJmuidens Bloei als langs andere wegen, maar dat het resultaat nihil is geweest: men zoekt algemeen de nieuwbouw van IJmuiden-Oost op. Een vraag van de heer Van Dongen wees in een heel andere richting: namelijk naar de open stukken langs Brinioplein en Willebrordstraat. Hij meende te weten, dat de daar ontworpen woonblokken „overge plant" zijn naar Duinwijk, maar zou toch graag iets meer vernemen over de plannen met de woestenij bij de viaducten. Ook dhar kon wethouder Verbeek hem aan helpen: de plannen, die hier inderdaad zijn gemaakt, konden niet gerealiseerd worden toen de kosten opliepen en de situatie zich wijzigde, weshalve men met deze huizen uitweek naar het westen. Inmiddels wordt er wel weer verder gedacht over de vul ling van de gaten bij de viaducten. In het algemeen aanvaardde de wethouder de waardering uit de raad voor de woning bouwplannen dankbaar en hij hoopte nu alleen maar, dat de huizen er komen ook, want de toestand wordt steeds dreigender in dit opzicht. De overneming van de 78 huizen aan de dere keuze: de betrokken particuliere bou wer had graag gebouwd, maar kon niet en zodoende stapte de overheid er in om althans het bouwvolume te redden. De aanvang der Gildenplannen met de eerste 108 woningen heeft weliswaar een ver mindering der differentiatie laten zien, wat de gemeente evenzeer betreurt, maar onder de druk der tyden kon ook dit niet anders. De oorspronkeiyke, gevarieerde plannen lagen per huis een f 2500 boven de curveprys! Inmiddels zyn de plannen geheel omgewerkt en men dwong het com plex op die manier f 250.000 onder de oor spronkelijke prijs.... De bouwcapaciteit voor Velsen is met deze plannen inmiddels geheel opgedeeld, zo ging de heer Verbeek verder. Dit laat voor Velsen echter de mogelijkheid open, een extra bouwvolume aan te vragen, zo als ook vorig jaar gebeurde, maar omdat men alleen kan bouwen met „lang geld" kon het wel eens erg moeilijk worden, na deze projecten nog meer huizen „de deur uit te krijgen", vooropgesteld, dat de thans vigerende plannen al bouwrijp komen.... De huren zullen rond de f 15 per week komen een gemiddelde uiteraard, waar de wethouder zich niet al te zeer aan wilde binden. Ten aanzien van de rechtmatige aanspraken van de industrie op het be noorden het kanaal te verwezenlijken hui zenareaal deelde de heer Verbeek mee, dat het ook hem zwaar op de maag lag, dat de aanspraken van Hoogovens nog niet gehonoreerd konden worden. Hij toonde alle begrip voor de moeilijkheden, waarin de industrie is verzeild, sinds het streek plan de uitspraak deed, dat de werkers in de industrie in de toekomst zoveel als mogelijk is in de IJmond-Noord moeten wonen, waardoor de bedrijven met huizen bezuiden het kanaal uiteraard vastliepen. Aangezien er echter voor „bijzondere" doeleinden op een „bijzonder" gebied wordt gebouwd, hield de wethouder de kans op „bijzondere" maatregelen nog open en hij noemde in dit verband een hoeveelheid van 500 huizen, die wellicht buiten het toegestane areaal in de Gilden te verwezenlijken zullen zijn. De positie der woningbouwverenigingen besprekende, zei de heer Verbeek, dat de gemeente deze niet oproept, wanneer er woningen te vergeven zijn, maar dierzijds rekent op de eigen activiteit. Tenslotte kwam het subsidie aan de jonge Velsense watersportvereniging „De Stern" ter sprake. De raad was unaniem „in" en had niets tegen steun aan deze sympathieke groep, hoewel men het niet direct eens was over de vorm, waarin steun zou moeten worden verleend. Enige raadsleden hadden liever een renteloos voorschot gezien, maar wethouder D e Boer verdedigde het eenmalige subsidie van f 2500 met de opmerking, dat men nu tenminste startklaar is en dat de organi satie bewezen heeft levenskracht te be zitten met haar ongeveer 80 leden en plan nen voor een botenhuis, stipendia van par ticuliere zijde en een gezonde zelfwerk zaamheid. Toen de heer J. V i s s e r (A.R.) het al gemene subsidiebeleid aanroerde en voor uitliep op de komende begrotingsdebatten, trapte hij even tegen het zere wethouder- lijke been, veronderstellende, dat er wel gesnoeid zal worden: wethouder D e Boer herhaalde zijn stelling, dat het sociaal-culturele werk nimmer de sluit- jst zal mogdrf worden hoe het ook; gaat, :n werd daaijiii sterk bijgevallen-door de- heer Van Os, die een dergelijke nega tieve eenzijdigheid levensgevaarlijk voor de bewoonbaarheid van de IJmond zou achten. Met de accepatie van de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid voor de C.H.U., de heer K. Tijssen in de vacature J. C. Aschoff en een conforme benoeming aan de Huishoudschool is deze raad besloten. Orionweg bood de gemeente weinig an- schikking gesteld. Mejuffrouw Hanna Knol in Amsterdam en de heren T. Berggren in Eindhoven, J. Istha in Amsterdam en G. L. Preemen in Maastricht hebben ieder een reisbeurs ge kregen van het Instituut voor Industriële Vormgeving in Amsterdam om een reis te kunnen maken naar de Triënnale in Mi laan. Deze reisbeurzen worden verleend aan jongelui wier prestaties het vermoe den rechtvaardigt, dat zij straks in de praktijk van de industriële vormgeving als ontwerpers zullen optreden. Er hadden tweeëndertig kandidaten werk ingezonden. Het fonds, waaruit de reisbeurzen worden bekostigd, is indertijd door een bedrijf voor metaalbewerking in Culemborg ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van dit bedrijf aan het instituut ter be- MEVROUW KLIMP, het vrouwelijke raadslid in de Socialistische fractie, heeft gisteravond in Velsens raad waarschijn lijk veler gevoelens vertolkt, door van leer te trekken tegen het uitzicht van bepaalde stukken nieuwbouw, waarvan zij er enige met name noemde. Tijdens een gesprek over de acute bouwplannen kwam zij met grote openhartigheid het verwijt op de collegetafel neerleggen, dat er met zo weinig fantasie en durf aan Velsens huizenbezit wordt „versierd" en zij herinnerde aan een eerder grapje met een dievere betekenis, namelijk de vraag, of de Woningstichting slechts één kleur crème verf tot haar beschikking heeft. DE SAAIHEID van diverse woningblok ken aan de buitenkant de aardige puntjes niet te na gesproken - was haar een doorn in het welmenend oog en zij had bepaald estetische bezwaren tegen bijvoorbeeld de Lange Nieuwstraat, waar geen enkel kleurtje de eindeloze huizenrijen opfleurt. Verwijzend naar het buitenland meende zij, dat het toch wel anders kan: daar zijn de nieuwe blokken vaak stukken kleuriger en vooral in ons land en onze streek is keerd, bleef tegen. Niet tegen de verbre- dubbel behoefte aan kleur en fantasie te- ding, maar tegen de zijns inziens gevaar lijke halve bomen. Logischerwyze werden de nieuwbouw plannen in De Gilden, Duinwyk, aan de Orionweg en in Oud-IJmuiden in één de bat betrokken, hetgeen de afwikkeling niet weinig bespoedigde. De heer Mertens (Kath.) toonde zich oprecht dankbaar voor deze gemeentelijke gen de monotonie van lucht, zee en duin. „Hoe vind u nou het Cultureel Centrum" vroeg mevrouw Klimp op de (wethouder- lijke) man af en het antwoord beperkte zich tot een ontwijkende, maar duidelijke glimlach achter de collegetafel. „Vindt u er wat aan?" „Nergens contrasteert iets - de balkon netjes langs de Lange Nieuwstraat zijn gore balkonnetjes en in Velsen-Noord staan dan weliswaar een paar geslaagde pogingen om wat sfeer te scheppen met de kleur, maar de mensen willen écht niet graag in die dorre, saaie huizenblokken. Wethouder Verbeek kon er veel, heel veel voor voelen. Hij meende, dat er uitstekende puntjes in de gemeente aan te wijzen zijn, maar dat er ook straten zijn, waar men „iets anders" voelt. Wat dat andere precies was, liet hij graag aan de oplettende toehoorder over, maar mevr. Klimp begreep hem in ieder geval best en de raad glimlachte dankbaar om het intermezzo in de zakelijkheid, dat nu eens een algemeen gevoeld bezwaar tegen de monotonie der nieuwbouw in de hoogste openbaarheid bracht. De wethouder vertelde, dat de ar chitecten natuurlijk ten volle rekening houden met het estetisch element. Voor alle bouw in Velsen zijn architecten inge schakeld, maar als het dan klaar is, móet de mens het wel aanvaarden, of hij het mooi vindt of niet Ter geruststelling van mevrouw Klimp deelde hij echter mee, dat de eerste verf door de architect wordt bepaald, maar dat de volgende laag een kwestie van de ge meentelijke overheid is. Hij wilde de aangelegenheid graag eens met de bouwheren opnemen en hoopte bovendien een kunstenaar te kunnen vin den, die er eens iets vrolijks van maakt. „De architecten moeten dit standpunt maar eens weten", zei de wethouder krach tig en hij was graag bereid hen in te lichten over het saaiheidsvertoog van me vrouw Klimp, waar de raad met kenne lijke instemming en zwijgend genoegen naar had geluisterd. (Van onze correspondent in Londen) Wat Churchill doet, is voor de wereld nog altijd nieuws. Zelfs een korte rede op een zomerfeest van zijn partij in het kies district Woodford in Essex is voldoende om de gehele pers te mobiliseren. Natuurlijk is dit forensenstadje ten noordoosten van Londen er trots op, dat het Churchill als permanent kandidaat telt en het geeft hem dan ook steeds een overweldigende meerderheid. Maar ook het brave Woodford krijgt de bejaarde staatsman maar hoogst zelden te aan schouwen. Want Churchill is praktisch de politicus-in-ruste, al verschijnt hij zo nu en dan bij belangrijke gelegenheden nog in het Lagerhuis, waar hij zijn rol tot luis teren bepaalt, iets dat hem moeilijk valt, want ondanks zijn 82 jaren blijft hij een man van actie, die gaarne de gebeurte nissen met beeldende woorden afschildert. Maar sinds hij als premier de fakkel over droeg, zwijgt hij in het parlement, al kan hij er geen afscheid van nemen, omdat politiek nu eenmaal zijn ziel en zaligheid is. Ongelooflijke veerkracht In de Kamer krijgt men vaak de indruk, dat de oude Churchill niet veel meer is dan een museumstuk. In zijn altijd stem mige ouderwetse zwarte costuum lijkt hij daar matter en bleker dan hij in werke lijkheid is. Wie hem daar aanschouwt, vraagt zich af: „Hoe lang nog?" Maar Churchill be schikt over een ongelooflijke veerkracht. Zo werd men in Woodford wederom met de onverwoestbare geconfronteerd en men besefte dat hij nog niet afgedaan heeft. Tot dezelfde slotsom kwamen de afge lopen week de premiers van het Gemene best, die privé met Churchilgl confereer den. Zij waren diep onder de indruk van zijn kijk op de internationale ontwikke ling, nog even klaar als ooit te voren. Hij geniet van het politieke spel, waarin hij zelf op zulk een indrukwekkende wijze de hand heeft gehad. Zolang zijn krachten hem dit toestaan, blijft hij, zij het op de achtergrond, zijn invloed uitoefenen. Het was al zes jaar geleden dat Chur chill op een soortgelijk zomerfeest met fancy fair, modeshow en baby-wedstrijd in Woodford het woord had gevoerd. Vandaar dat de verwachting algemeen was, dat hij thans wellicht zijn definitieve heengaan als actief politicus zou aankon digen. De nieuwe verkiezingen zijn nog twee jaar in het verschiet en men gelooft niet dat Sir Winston, als hij dan nog krachtig is, zich opnieuw beschikbaar zal stellen, hoewel er alle kans is dat hij tot het einde toe in het harnas zal blijven. Hoe het ook zij, ook in Woodford is weer eens gebleken dat Churchill, die zich altijd verkneukelt over alle valse geruch ten betreffende zijn persoon, onbereken baar blijft. Het was geen kleinigheid voor een man van zijn leeftijd, die nog enkele jaren geleden door een lichte beroerte ge troffen werd, om zich in de snikhitte in het openbaar te vertonen* Wie hem zag, was- echter gerustgesteld. Sir Winston zag er uitstekend uit, als altijd met het air van de gemoedelijke „bulldog". Want Churchill mist elk zweem van gewichtig heid. Hij tintelt altijd van de binnenpret jes, vooral als zijn gracieuze echtgenote hem vergezelt, zoals thans het geval was. Natuurlijk maakten zijn plaatselijke partijgenoten het wel al te bont. Churchill moest, gezeten op de kap van een open auto, zijn ronde over het verzengend hete terrein maken, omstuwd door een dichte menigte en door batterijen camera's voort durend onder schot genomen. Hij moest zich lootjes voor de tombola aanschaffen, potplanten en taarten kopen en men kreeg hem tenslotte zo ver, dat hij, staande in de auto, ballen ging werpen naar de „vro lijke keuken".... ROME (Reuter) Volgens niet-officiële cijfers is in de nacht van maandag op dinsdag het aantal doden tengevolge van de hitte in Italië gestegen tot 116. De di recte oorzaken waren zonnesteek, verdrin king of verkeersongelukken. In sommige gevallen werden autobestuurders door de hitte bevangen en verloren daardoor de macht over het stuur, in andere werden verkeersongelukken veroorzaakt doordat de banden van auto's sprongen. Zoals reeds werd meegedeeld, stierven er in een tehuis voor ouden van dagen in Venetië 16 mensen tengevolge van de hit te. Later is bekend gemaakt, dat in de af gelopen vier dagen in een tehuis voor ouden van dagen te Padua 12 mensen, on der wie de moeder-overste, overleden zijn. In Trento in de Italiaanse Alpen werd maandag een temperatuur van 28,9 graden Celsius geconstateerd, in Foggia in Zuid- Italië liep de temperatuur maandag op tot 29,4 graden. WENEN (UP) Oostenrijk wordt ge teisterd door de warmste hittegolf, die ooit in dat land is voorgekomen. In Wenen en andere delen van Oostendijk registreerde men gisteren temperaturen van meer dan 40 graden en er is nog geen kans, dat deze record-temperaturen in de komende dagen aanzienlijk zullen dalen, aldus weerkundi gen. Gedurende het weekeinde stierven 21 personen aan een zonnesteek terwijl 25 anderen verdronken. Het totaal aantal slachtoffers van de hittegolf, die al twee weken duurt, is meer dan 50. De buitengewoon hoge temperaturen en het uitblijven van regens hebben reeds schade toegebracht aan de Oostenrijkse landbouw. In bijna alle provincies kwamen bosbranden voor en er was weinig tegen uit te richten wegens gebrek aan water. De Weense autoriteiten hebben de be volking dringend verzocht uiterst zuinig met water te zijn, daar de voorraden snel aan het slinken zijn. Ook radio-Boedapest meldde ernstig te kort aan water in de Hongaarse hoofdstad. Sommige districten, op de rechter oever van de Donau, zijn zonder drinkwater. x»aoooooocxrrr)critjr^^ mm m, „rm, WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE JOOOOOOC* OOOOOOOOOOOOro ^lü^XJUA^jtjjt.X^JüOOQTr.iOOOOQüOOOC Het was allemaal natuurlijk goed be doeld, maar men had hem vooral in deze temperatuur dienen te ontzien. Deson danks hield de op deze dag sigaar- en brilloze Churchill welgemoed zijn een klein half uur durende rede. Hij sprak kalm en duidelijk en het innerlijke vuur was er gelukkig nog. Nog altijd schildert hij zijn socialistische tegenstanders in de somberste kleuren af. Weer sprak hij over „het dodelijk gevaar" dat een nieuwe Labourregering voor Engeland zou be tekenen. Niemand neemt het hem kwalijk, zijn tegenstanders nog het minste. Maar men vernam ook met instemming een Churchilliaanse wijsheid: „In de oorlog noch in de politiek is de tijd aan onze zijde. De tijd is neutraal. Nooit mag men de dingen erop laten aankomen Olijk vertrok Churchill. In zijn lichte zomerpak zag hij er jaren jonger uit dan in de Kamer. In zijn grote auto, met de kleurige standaard van „beheerder van de vijf havens" een van Churchills ere- functies voorop, vertrok hij, wuivend naar de menigte. Een vertrouwd beeld. Toch is er, zoals elke keer als Churchill zich vertoont, de weemoedige vraag: „Zou het de laatste maal geweest zijn AMSTERDAM De enige activiteit op het Damrak heers te in de scheepvaarthoek. De handel voor deze sector was van behoorlijke omvang en de koersen waren aan de vaste kant, zonder speciaal daarvoor te noemen rede nen. Het is de laatste tijd een merkwaar dig verschijnsel dat, wanneer de interna tionale waarden lusteloos en aangeboden liggen op lagere koersen, de scheepvaart fondsen vast in de markt liggen. Ook het omgekeerde is meestal het geval geweest. Speciaal vast waren de aandelen Holland- Amerikalijn, wederom 3 punten hoger; Scheepvaart Unies kon zich 2 punten ver beteren. De overige waarden ongeveer I punt hoger. De handel in de internationale waarden viel tegen, vooral nu New York een goed voorbeeld had gegeven door met hogere koersen af te komen, speciaal voor olie waarden. Kon. Olie draaide om de 230, tegen 231,'s morgens en 229,50 slot- koers van maandag. De arbitrage stond hier met lege handen. Ook was dit het ge val in de Unileverhoek, waar de koers van 475 in de morgenuren bij opening 's mid dags niet gehaald werd en genoegen moest worden genomen met een prijs van 472 pet. Hierna werd nog 1 punt lager geno- teeerd waardoor het fonds 3 punten op maandag verloor. Philips-aandelen hielden zich goed, doordat op lagere koersen steun geboden werd voor buitenlandse rekening. Hier kon een winst van ruim 2 punten worden genoteerd. De daling in 1956 van de exploitatiewinst met 13 pet. van de Vereinigte Glanzstoff, waarvan het AKU-concern een aandelenpakket van DM 69.2 miljoen bezit, had geen invloed op de koers. AKU bleef onveranderd. K.L.M. leed een gevoelig verlies van circa 1,50. Het aanbod overtrof hier de vraag. De door de Indonesische regering inge voerde speciale belasting voor buitenlan ders die in Indonesië woonachtig zijn, ver mocht geen verandering in de cultuurfond sen brengen. In een zeer stille markt wa ren HVA, Deli en Amsterdam Rubber hoe genaamd onveranderd. Staatsfondsen wederom iets lager. Claims Billiton blijven aangeboden en moesten ook thans weer terreinwinst prijsgeven. Ge adviseerd werd 117 122). Prolongatie 3 3/4 pet. (ANP). NEW YORK Er kwam wat onregelmatigheid in de markt, toen dé industriefondsen lichte weerstand ontmoetten bij het naderen van een recordniveau. De meeste van de on langs sterke industriewaarden moesten door verkopen wat terrein prijsgeven; het leiderschap werd door de spoorwegfondsen overgenomen, waarvan het gemiddelde een hoogtepunt bereikte gelijk aan dat van 24 januari van dit jaar. De omzet bedroeg 2.450.000 aandelen tegen 2.840.000 op maandag. Het nieuws dat Olin Mathieson Chemical een nieuwe sterke energie onwikkelende brandstof aan de luchtmacht levert be- invloedde verscheidene fondsen. Men ver wacht dat de produktie van de nieuwe brandstof zich in de volgende tien jaar zal ontwikkelen tot een vooraanstaande indu strie. Metaalwaarden hadden koersverliezen, die tot meer dan twee dollar bedroegen. Specialiteiten vervaardigende staalindu strieën zakten in sommige gevallen bijna drie dollar. Het industriegemiddelde kwam van 518,41 op 516,37; dat voor spoorwegen van 149,30 op 149,92 en dat voor openbare nuts bedrijven van 71,71 op 71,45. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3 Nederl. '47 867/i6 3 Nedl. 1962/64 89% A. K. U 197 1Ö5 Calvé Delft 362 Van Gelder Zonen 193% K. N. Hoogovens 308 Nederl. Ford 278% N. Kabelfabriek. 284 gew. Philips Gloeil. 299% 298 pref.Philips Gloeil. 156% Unilever 471 469 Wilton Fijenoord 246% Dordtsche Petrol. 1090 Konkl. Petroleum 230,20 226,90 A'dam Rubber 75% K. L. M f 128,50 Holl. Amer. Lijn. 183% N. Scheepv. Unie 169% Phs. v. Ommeren 264Vz H. V. A 122 Verg. Deli Mijen 93 Amsterd. Bank 200 Ned. Handel Mij. 156 Rotterd. Bank 166% Twentsche Bank 170 Anaconda Copper 70% Bethlehem Steel 199 U. S. Steel 70% General Motors 4315/ie Shell Union 92 Tidewater 39%

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3