Promotie van gymnasiasten en afscheid van een geliefde rector in de oude kerk School in nood wordt weer een tevreden kindergemeenscliap met verlaagde prijzen Waarderende woorden voor dr. Brommer tijdens receptie F „Holland" moet Russische kraan in de Noordzee achter laten DR. P. BROMMER GING HEEN Burgemeester Kwint: Gij hebt veel voor de IJmond betekend METAMORFOSE AAN DE NOORDERLAAN Voor Da Costaschool was het een geluk dat het Gildenplan niet harder opschoot Donderdag 11 Juli begint de verkoop 9 Schaduw Wenk Hoger Bescheiden programma voor Rooswijk-honkbal Examens Gelukkig niet te vlug Twaalf min één sii m st Met draadplastiek ALS VERLOREN TE BESCHOUWEN Van Gelder-brandweer naar wedstrijd France Soir voorspelt val van Boelganin Vv sjkï/.L DAG 10 j ULi 195 7 DE LICHTE ZOMERKLEEDJES van de jeugdige gymnasiastes en de wat stemmige kledij hunner manlijke klasgenoten sierden gistermiddag Velsens oude Engelmunduskerk - de door traditie omgeven plek, waar het gymnasium „Felisenum" telkenjare zijn promoties houdt. Dit in de schoolgemeenschap zo belangrijke moment werd bijgewoond door de kinderen - de „promovendi" - in de eerste plaats, maar buitendien door het curatorium, het lerarencorps, de Rijks inspecteur der gymnasia, dr. J. M. van Buytenen, Velsens inspecteur van het openbaar onderwijs de heer J. Algera en door vele, vele ouders. Onder wie ook mevrouw Kwint, Velsens burgemeestersvrouw - de burgemeester zelf had uiter aard in de curatorenzetel plaats genomen. Het is een dubbel-indrukwekkende bijeenkomst geworden, want niet alleen, dat de school de overgang en het bereiken der eindstreep vierde, maar zij stond op het moment afscheid te nemen van haar rector, dr. P. Brommer, wie later op de middag een treffende receptie in de raadzaal is bereid, maar die in het dorpskerkje reeds de lof van de president-curator mr. M. M. Kwint meekreeg: „Gij zijt van grote betekenis geweest voor heel de IJmond." Ds. S. de Roest heeft als praeses van de centrale Hervormde kerkeraad in de IJmond in zijn inleidend woord de vreugde geuit over het gastvrouwschap der Her vormde kerk en hij wees er nog even op, hoe de „Latijnse school" duidelijker dan welke andere schoolvorm een dochter der kerk genoemd mag worden, hoezeer ook de banden tussen kerk en school elders teloor mogen zijn gegaan. De correlatie tussen beide was niettemin duidelijk, meende ds. De Roest: de school levert de cultuur over, zij mag het middel zijn van de overdracht der menselijke waarden en dit is temeer van gewicht in een streek als deze. Zoals ook de kerk haar plaats juist hier verdedigen kan met het oude woord, dat de „mens bij brood alleen niet leven zal". Deze achtste promotieplechtigheid na de oprichting van het gymnasium, werd verder ingeleid door burgemeester mr. M. M. Kwint, die als president-curator de gastvrijheid van de Hervormden prees en de promotie der r vmnasiasten met een ge lukwens zowel jegens docenten als ge slaagden voorzag. Een schaduw over dit laatste werd volgens de burgemeester ge worpen door het ongekend groot aantal teruggewezenen en her-examens. Zich wendend tot dr. P. Brommer nam de voorzitter van het curatorium met een bezwaard hart afscheid van deze rector, die het hart der jeugd meedroeg door zijn loopbaan en eigenlijk nog niet aan zijn „eindstreep" toe is. Hjj vroeg zich in dit verband af, of Nederland zich de luxe kan permitteren op 65 jaar al de armen te kruisen. Over dr. Brommer zelf strooide mr. Kwint de lof uit, verdiend met de opbouw van een compleet gymnasium, verrezen uit het niet. Een sterk „ambtenaar" was doc tor Peter Brommer zeker niet, wist de bur gemeester, maar dit doet niets af aan de grote verdiensten van de scheidende, die immers de gave had te kunnen afdalen naar het kind, waardoor vele harten naar hem negen en zullen nijgen. Hij prees zich gelukkig dr. Brommer in Velsens midden te mogen houden en complimenteerde de scheidende met de uitspraak, dat hij zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt jegens de ganse IJmond. Om direct daarna de nieuwe rector dr. A. B. Nederlof met eenzelfde hartelijkheid in te halen. Dr. BROMMER heeft voor de laatste keer zijn kinderschare omhooggewenkt voor het zingen van de gymnasiale hymne een gebaar dat deze geboren musicus zovele malen achtereen gemaakt en dat hem ten voeten uit tekent. Een Grieks lied van Mesomedes, een ode aan Helios gezet in de Dorische toonaard, werd daarna ten gehore gebracht, waarna dr. Brommer zijn promotierede begon met een „jaarverslag" de fata van het gym nasiale jaar, dat weinig emotioneels te zien gaf: men eindigde met 115 leerlingen en het nieuwe jaar start waarschijnlijk met 124 kinderen, welk cijfer parallelklas sen voor de eerste en derde wellicht no dig zal maken. Het lerarenkorps zal even eens ingrijpend veranderen: de leraren Frans, Duits en Scheikunde zullen het nieuwe cursusjaar niet mee ingaan. Met een persoonlijke, vaak rake maar nimmer bitse schouderklop heeft de rector daarop de kinderen hun overgang of ge slaagde status meegedeeld. De geslaagden der zesde klasse kregen een speciaal woord mee: hier werd wel degelijk een prestatie geleverd. Een uitspraak van Antigone werd hun meegegeven: „Het is hoger de ongeschreven wet in ons binnenste te vol gen dan de geschreven wetten om ons heen". De eerste gelukwens jegens de jongelui kwam uit de mond van de Rijksinspecteur van de gymnasia, dr. J. M. v. Buytenen, die het klassieke Nederlandse schoolsys teem nog zo kwaad niet vond: de over winning der overgangshindernissen kan een zeer bevredigd gevoel geven. Per soonlijk tot dr. Brommer sprekende, gaf hij hem het onverdachte compliment mee, dat met de Velsense rector een „type" heengaat een niet-doorsnee-mens, niet alleen een begaafde klassikus, die tot de besten in den lande gerekend kan worden, maar bovendien een wijs man. Namens het comité van ouders sprak daarna dr. J. A. L. Schepel, die iets fout XX)OOCOOCXXXXXXX)OCXXXXXXXXXX>DCXDOOOOOCXXXXXXX5COOOOOCOOCOG; De geslaagde eindexaminandi van Velsens gymnasium zijn: N. Ingen Housz, W. Zeijlemaker, R. v. d. Veen, R. Groot, J. W. Bareveld, M. Buissink en F. v. Bovenkamp. xx»oooooooooooooooooooooocociooooooocx»coooooooooooooooa vond in de pensioenbepalingen, welke een man als dr. Brommer tot heengaan dwin gen: hij immers maakte de school en het was voor de kinderen niet eens erg „naar de baas" te worden gestuurd.... Een kof ferschrijf machine begeleidde deze woorden; een bouquet voor mevrouw Brommer was de dank jegens haar. Na de afscheidsavond der leerlingen en oudleerlingen van zaterdagavond werd in -de kerk nog eens het woord gevoerd door een oud-leerling van „Felisenum", die de scheidende rector een herinneringsalbum aanbood en namens de zesde klas bedankte een ander voor de goede zorgen aan de pupillen besteed, waarbij dr. Brommer meer speciaal de dank ontving voor zijn bijzonder prettige omgang. Tenslotte kreeg dr. Brommer van een der leerlingen het erelidmaatschap der schoolvereniging geoffreerd. In een kenne lijk ontroerd, maar niettemin diep-spiri- tueel antwoord heeft de rector daarop zijn dank betoond aan de schare voor hem. Hij heeft daarin onder doodse stilte neerge legd de sympathie voor de school, zijn op vatting over het leven en de weemoed bij dit onvermijdelijke vaarwel. De competitieleider van de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Honkbalbond heeft blijkbaar rekening gehouden met de vakantietij d, aangezien voor de honk- en softbalclub „Rooswijk" in het komende weekeinde maar een bescheiden program ma is samengesteld, waarin echter de beide eerste dames- en herenteams hun wedstrijden zullen hebben. De Rooswijk-dames, die vorige week met wat meer geluk de uitslag tegen de sterke HCK-dames (43) in hun voordeel hadden kunnen laten vallen, ontvangen vrijdagavond om zeven uur op „Water vliet" het eerste HHC-damesteam. Aan gezien ook dit Haarlemse negental niet kan worden onderschat en zelfs betere papieren heeft, moet verwacht worden dat de Velsense dames de grootste moeite zullen hebben om zich te hoeden voor een nederlaag. Het tweede Rooswijk-herenteam, dat tegen Rood Wit 2 uit een gevoelige neder laag (233) leed, zal nu thuis tegen HCK 3 op zaterdagmiddag anders moeten aan pakken. De Rooswijk I-heren, die met hun 10 zege op Sparta kennelijk weer op de goe de weg zijn, zullen proberen deze lijn vast te houden nu zondagmorgen in Haarlem tegen de gelijknamige herenploeg moet worden gestreden. Dames Rooswijk I: werpster W. v. Maa- nen; vangster j. Wedemeyer; 1ste honk M. de Vries; 2de honk W. v. d. Kuil; 3de honk J. Brommer; korte stop J. Kluft; 1.- velder R. Verwayen; midvelder P. Mulder; r.velder G. v. Embden. Heren Rooswijk I: werper E. Sauer; van ger K. Heinen; 1ste honk G. Plooy; 2de honk F. Kooimans; 3de honk C. Heems kerk; korte stop A. Wedemeyer; l.velder C. Klesser; midvelder J. Gaartman, r. velder K. Schik. ADVERTENTIE WAGENINGEN. - Bevorderd tot doctor in de landbouwkunde ir. J. F. Bierhuizen te Wageningen. DELFT. - Geslaagd voor het examen civiel-ingenieur: W. J. Boon, Den Haag, G. Boot, Delft; C. Breit, Rotterdam: M. Dirkzwager, Groenekan; C. van Gink, Rot terdam; R. A. de Heer, Delft; L M. van der Heijdt, Utrecht; J. M. Jansen, Delft; A. Jonker, Delft; A. van Katwijk, Leiden; W. H. Loof, Den Haag; H. M. van der Maarel, Den Haag; C. J. op den Kelder, Rotterdam; H. Rakers, Groningen; C. F. Rietveld. Voorburg; F. van Rossum, Dor drecht; T. H van de Rijdt, Sevenum; J. J. B. van Schoonhoven, Amsterdam; J. H. A. van Walraven, Aerdenhout. Geslaagd voor het examen bouwkundig ingenieur: G. M. J. van den Bongard. Delft; K. G. Brummel, Oegstgeest: F. J. E. Dekeukeleire, Amsterdam; P. C. Dekker, Delft; J. J. G. Feiter, Heerlen; J. C. S. Geusebroek, Heerhugowaard: P. C. Groen, Den Haag; A. P. Oldenburg. Den Haag; H. J J.,. Ovink, Doetinchem; J. D. Poleii, Krui- ningen; F. G. A. Terneldeli, Oosterhout; A. van Tol, Wassenaar; M. Zwaagstra, Den Haag. Geslaagd voor het propaedeutisch examen civiel-ingenieur: W. C. Dees, Zandvoort, C. Heegstra, Haarlem, J. K. Korf, Heemstede, H. H. A. Tirion, Aerdenhout, A. A. C. de Vries Robbé, Aerdenhout. Voor het propae deutisch examen bouwkundig ingenieur: A. Drijver, Beverwijk, J. J. Onnekes, Haar lem. Propaedeutisch examen vliegtuigbouw kundig ingenieur: A. P. Hoek, Castricum. Geslaagd voor het kandidaatexamen bouwkundig ingenieur M. J. Slikker, Haar lem HET IS WELLICHT TE OPTIMISTISCH, zich met de hoop te vleien, dat twee kleuterklassen in een gymnastieklokaal, van elkaar gescheiden door een haastig in- eengetimmerde „muur" en met de korfbalpalen als opvrolijkende wandversiering, zonder speelzaaltje en met de zomerwarmte als lieve begeleidster, een uitzondering vormen in dit land van scholennood en investeringsbeperking. Ware dit zo, dan zou de wereld te klein zjjn voor het schandaal van de Da Costaschool in Velsen-Noord, die op deze manier haar kleuters noodgedwongen onderdak moet brengen, maar aan gezien er misschien tussen Baarle-Nassau en Texel wel duizend van zulke en wel licht ergere voorbeelden zjjn te vinden, is men alweer blij met zulke „oplossingen voor de jeugd. En dan kan de Da Costaschool altijd nog met onomwonden tevreden heid verklaren, dat er-zeer binnenkort, hopelijk aan het begin van de nieuwe cursus een eind zal zijn gekomen aan deze onverkwikkelijke situatie. Dat er een eind zal zijn gekomen aan meer moeilijke toestanden in deze school, die uit haar kleren barstte, maar dan nu ook dank zij een voortreffelijke samenwerking tussen gemeen tebestuur, schoolhoofd en schoolbestuur tot ademruimte komt. Opgezet als een drie- klassig schooltje in de twintiger jaren dezer eeuw, meegegroeid echter met de snelle ontwikkeling van Velsen-Noord en tenslotte komend voor de problemen van een complete nieuwe stadswijk in haar onmiddellijke nabijheid, moest er voor deze Da Costaschool natuurlijk wel wat gebeuren en het is dan ook geen wonder, dat er na samenspraak met de Rijksinspectie en de gemeente in september van dit jaar in totaal elf klassen in het vernieuwde en uitgebreide schoolgebouw zullen zijn ondergebracht. Of eigenlijk is het wel een wonder. Want wat hier aan de Noorderlaan en de Ko ningsweg gebeurd is, grenst aan een totale metamorfose van een school, die meerma len van zich heeft doen spreken en die bo vendien de aangename maar verre van ge makkelijke last van twee schippersklassen met zich draagt. Dm schippersklassen, ge vuld met een steeds fluctuerend getal kin deren van de binnenscheepvaart, kwamen altijd al in de verdrukking en wie er nu binnenwandelt zal zien, dat het ploeg je schipperskinderen nog steeds in die benau wenis is gehuisvest. De „badzaal" van het gymnastieklokaal is namelijk al even provisorisch als de gymzaal zelve getransformeerd tot klas en daarnaast huist nóg een schippersklas - evenmin op rozen. De twee leerkrachten doen echter hun best en aan de gezichten van de telkens wisselende leerlingen te zien, wordt het gewaardeerd. In zes jaar tijd is de school verdubbeld. Dat is in wezen de kern van het verhaal over de Da Costaschool, waar men heel blij was met de vele obstakels, die de verwe zenlijking van het Gildenplan als nieuwe stadswijk in de weg stonden, want was dat óók nog vlot gegaan, dan had men zich in het geheel geen raad geweten. Het is nu al zo erg Zo erg, dat de school gedacht heeft aan ,,'t Snoekje" gaat \>ssen in Akersloot De Heemskerkse hengelsportvereniging ,,'t Snoekje" houdt zondag 14 juli in het Noord-Hollandskanaal bij Akersloot een onderlinge wedstrijd. IN DE RAADZAAL is na de promotieplechtigheid 'n afscheidsreceptie voor dr. P. Brommer aangericht, waar de wethouder van onderwijs, de heer H. de Boer in 'n korte toespraak de herinnering opriep aan de woorden, die hij bezig de bij de opening van het gymnasium, ontleend aan Pythagoras: „Geluk kan men vermenigvuldigen door het te delen". Hij merkte op, dat d^ schei dende rector véél geduld heeft en was namens de gemeente erkentelijk voor al hetgeen de heer Brom mer achter zich laat aan positiefs. Met een filoso fietje van de Nederlandse chansonnier Jules de Korte „Je kunt van je eigen leven een eigen patroontje ma ken", meende de heer De Boer, dat deze moeilijke levensopdracht de heer Brommer gelukt is: hij leverde allerminst een schablone. In zijn weerwoord heeft dr. Brommer het Velsense gemeentebestuur zijn er kentelijkheid betoond voor de vele manieren, waarop dit hulp heeft gegeven bij de moeilijke opbouw van het voorbereidend hoger onderwijs in Velsen. Het geen mede oorzaak was van het feit, dat het Vel sense gymnasium de ver gelijking met andere thans glansrijk kan doorstaan. Vele vrienden en beken den, leraren en oud-leer lingen hebben vervolgens de kans gegrepen de schei dende rector, diens echt genote en dochter te dezer gelegenheid nogmaals de vriendenhand te drukken en in een persoonlijk af scheidswoord neer te leg gen de waardering voor de markante persoonlijkheid van Felisenum's oud-rector. het vragen van dispensatie van het gym nastiekonderwijs, omdat de kleuters er les moesten hebben, ware het niet, dat de tot klassen voor de kleuters gebombardeerde gymzaal „vervangen" kon worden in de Del Court van Krimpenschool, waar de gymnastiekzaal van gebruikt mag wor den. En ware het niet, dat per 1 september de verbouwde en vergrote school in dienst genomen zal worden, tegelijk met een drie-klassige noodschool voor de kleu ters. Er moesten naast de bestaande v\jf lo kalen en het ene reeds aangeschafte MAVEM-noodlokaal nodig zes lokalen bij komen. Dat gebeurt dan ook. Daarmee zal de totale omvang van de school geen twaalf lokalen bedragen, zoals een optel sommetje zou doen vermoeden, maar elf, want het MAVEM-lokaal is al vergeven aan de Marnixschool, die er op haar beurt om zit te springen. Maar niettemin is de heer J. Suurmond, het hoofd, met zijn bestuurderen dolge lukkig met de uitbreiding. Want nu is ein delijk een hartewens vervuld: er kwam een handenarbeidlokaal bij weliswaar net voor de bui van de bestedingsbeper king over de scholenbouw losbarstte, maar het komt er dan toch. En bovendien zes vrolijke, nieuwe lokalen in plaats van de oude noordelijke vleugel, die maar drie wat donkere klassen telde. Het werk is door architect Ten Broeke rigoureus aan gepakt, want hij liet op de oude fundering van het drieklassige schooltje, dat de „romp" vormde, een twee verdiepingen hoog gebouw ontwerpen, waarin alle mo gelijkheden voor modern onderwijs ver scholen liggen en haalde er bovendien nog dat handenarbeidlokaal uit plus andere dienstruimten. Tevens werd de hele opzet veranderd: waar vroeger in de gangen twee batte rijen toiletten dr breedte versperden, is nu een ruime doorlopende corridor van ruim drie meter breedte ontstaan en de toiletten zijn naar achteren verhuisd, zo dat de bekende vraag bij de vinger-in-de- lucht weer zin krijgt. Dat bracht het voordeel met zich mee, dat ook op de verdieping, waar nog eens drie nieuwe lokalen konden worden ge bouwd, die gang als een kegelbaan kon worden aangehouden. Daar de Da Costaschool een naam heeft op te houden, omdat zij proefschool is van het CPS, heeft men de onderwijsvernieu wing wezenlijke gestalte gegeven in de aankleding der nieuwe lokalen: lichte kleuren, verschillend van klas tot klas, li noleum op de vloeren en directe moge lijkheid tot groepswerk. En daarnaast in het handenarbeidlokaal vele kansen voor film, tentoonstellingen, contactwerk en buurtbijeenkomsten, opdat de school weer haar functie krijgt in de wijk, waaruit zij ontstond en deze zelfs kan uitbouwen. Bovendien zal de bovenbeschreven nieu we vleugel aan de oostkant een vertrek voor het personeel en voor het hoofd als- V.. k - *i De eenvoudige nieuwe vleugel - streng en zakelijk, maar licht en doeltreffend. mede het bestuur bevatten en, wat de bui tenkant betreft - wordt het complex straks afgerond en gesierd door een fraai glas- in-lood-raam naar een ontwerp van een der leerkrachten, de heer P. H. Groot, die daarmee een idee van het hoofd gestalte gaf: „het kind en de Christelijke school" samengevat in een zestiendelig raam, dat boven de hoofdingang zal prijken en door de goede zorgen van een Vlissingse glas- brander reeds kant en klaar is gearriveerd, zodat het volgende week kan worden aan gebracht. De buitengevel van de school zal tóch enige opmerkelijke aspecten vertonen: de Noordgevel bijvoorbeeld zal worden ge broken door een brede band diepbruin Surinaams edelhout, waarop mettertijd draadfiguren moeten komen en waarbij in de buurt eigenlijk een beeltenis van Da Costa had moeten prijken, die er wegens geldgebrek nog even af blijft. En verder zal een hoge vlaggemast de nieuwe vleugel markeren en pogen de aan dacht af te leiden van het oude gedeelte, dat nu een weinig uit de toon gaat vallen, omdat de gymnastiekzaal van de oorspron kelijke architect een wel erg hoge muts van dakpannen kreeg opgezet, die tegen de strakke lijnen van de nieuwbouw geen modieus figuur meer slaat. De school gaat een nieuwe toekomst te gemoet. De kleuters kunnen in september een nieuwe kleuterschool van MAVEM- lokalen betrekken in het plantsoen van het Gildenplan en de gymzaal zal dan weer vrij zijn, de schippersklassen verhuizen naar de vrijgekomen lokalen en de 230 leerlingen mogen weer in hun eigen gym zaal, in hun eigen badlokaliteit, die volgens een vernuftig Zweeds systeem alleen scho ne voetjes op de kurken gymvloer toelaat en het enige droefenisje is dat van de zes de klassers, die helaas hun herboren Da Costaschool niet meer zullen betreden, om dat zij tegen die tijd hopelijk het eindrap port in de zak zullen hebben. DE SLEEPBOOT „HOLLAND" van de rederij G. Doeksen op Terschelling is er gis teren niet in geslaagd de kraan, die dinsdagmorgen vroeg achter het Russische koopvaardijschip „Frajzino" bij Texel kapseisde, te bergen. De kapitein van de „Holland" meldde in de namiddag, dat de „Holland" met de drieduizend paarde- krachten steeds heeft liggen trekken, maar dat er geen beweging meer in het ge vaarte was te krijgen. De vijftien meter hoge kraan steekt met de top in het zand van de Noordzee-bodem. Het loodswezen van Den Helder heeft inmiddels een wrak- boei gelegd bij de kraan, die nog met schroeven en roeren boven water reikt. UTRECHT. Kandidaatsexamen genees kunde: A. Aoel, Utrecht; H. M. F. J. van Beek, Venlo; R. Rruinsma, Utrecht; F. H. ten Cate, Utrecht; G. G. Geysekes, Wou denberg; C J. Hagen, Utrecht; O. Hen- driksen, Utrecht; mej. J. A. C. Hoogen- boom, Utrecht; J. A. Janssen, Valkens- waard; mej. J. A. Knoop, Heusden; J. Kristiansen, Utrecht; P. C. Lafeber, Gou da; mej. E. H. M. Nikkels, Tubbergen; mej. M. J. Peters, Dedemsvaart; J. M. Ramse- laar, Amersfoort; P. S. Sandell, Utrecht; K. E. W. P. Tan, Rotterdam; J. W. ten Veldhuys, Wassenaar; W. Verdenius, Steenwijk; J. J. Vial, Amersfoort; P. J. F. de Vries, Utrecht; E. van Zelm, Amers foort; mej. T. Baars, Arnhem; H. W. Both, Bilthoven; J. J. Buskop, Rotterdam; H. W. van Es, Werkhoven; J. C. van Gooswil- ligen, Bilthoven; R. Heg, Utrecht; J. D. M. C. Holtzer, Roosendaal; mej. H. A. Hooge- wey, Rotterdam; J. M. B. V. de Jong, Heerlen; P. W. A. A. Koch, Utrecht; mej. C. E. Kuipers, Amersfoort; S. Nettinga, Hilversum; K. O. Nordbye, Utrecht; A. H. G. Pluis, Bilthoven; J. Rechtsteiner, Zut- phen; mej. E. Scholte, Rotterdam; P. O. Thune, Utrecht; D. J. J. M. Vercauteren, Venray; W. Verduyn den Boer, Zevenhui zen (Z.H.); F. J. C. Visser, Rotterdam; A. M. C. J. Willemse, Rucphen. Doctoraal examen geneeskunde: C. H. M. Brunia, Brunssum; A. J. Crucq, De Bilt; C. J. M. v. d. Laan, Utrecht; F. G. Weverling, Die penveen; L. Wijnja, Utrecht; P. Blok, Soest; mej. Th. M. Groentjes, Hurwenen; W. J. Klein Wassink, Zierikzee; G. A. A. v. d. Poel, Zeist; L. R. Canta, Rotterdam; K. van Drumpt, Utrecht; P. M. Scheele, Arnhem; mej. G. C. van Wijhe, Utrecht; A. Bartelink, Heerenveen; H. Festen, Ois- terwijk; N. S. Harmse, Huis ter Helde; W. A. A. A. van Os, Utrecht; K. D. Rij kens, Zeist. Semi-artsexamen; J. J. v. d. Griendt, Eindhoven; P. F. M. Houben, Breda; R. Smulders, Utrecht; J. E. M. Bloemen, Maastricht; L. J. P. Steinmeijer, Hengelo (O). Artsexamen: Mej. I. M. L. Huizinga, Utrecht; R. J. F. Janssen, Roosendaal; F. A. H. M. Mommers, Tilburg; mej. S. Schouten, Utrecht; C. J. M. Schraauwers, Maarssen; P. W. J. Verwijlen. Kandidaats examen Spaanse taal- en letterkunde: Mej. Ch. C. H. Tigler de Lange, Den Haag; H. de Vries, Zeist. Kandidaatsexamen Duitse taal- en letterkunde: Pater F. J. Doensen, Tilburg. Doctoraalexamen rechten: Ch. L. van Oppen, Heerlen; A. M. Verhagen, Maarsbergen; R. J. S. M. Straaten, Utrecht. Dierenartsexamen: R. Boerhof, Smilde; A. P. v. d. Linden, Steggerda; C. W. J. M. v. d. Riet, Dinteloord. Tandarts examen: J. J. Glas, Heemstede; H. R. Kamphuis, Zwolle; J. A. P. van Meel, Bre da; mej. H. C. Visser, Heelsum. UTRECHT. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde M. J. D. van Dam te Utrecht. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit!. Bevorderd tot apotheker mej. A. H. Bosch en de heer Siem Ik Liat, beide te Amster dam. Doctoraalexamen klassieke letteren: Th. Huurdeman. Kandidaatsexamen klas sieke ietteren: mej. G. de Ru, Amsterdam. Amsterdam. (Vrqe Universiteit). Geslaagd voor het doctoraalexamen rechten: H. van der Sluys, Amsterdam, R. G. Mülder, Haar lem, A. de Zoeten, Amsterdam, J. van der Haar, burgemeester van Mijdrecht-Wilnis. Kandidaatsexamen rechten: mej J. J. Bout, Groningen, mej. H. G. Mulder, Delft, mej. H. Stringer, Haarlem, mej. L. J. H. Beuke, Amsterdam. AMSTERDAM (Gem. Universiteit). Ge slaagd met lof voor het doctoraalexamen Engels: mejuffrouw G. van der Meer, Am sterdam: voor het kandidaatsexamen ge schiedenis: mejuffrouw T. van der Lee, Amsterdam, en de heren M. P. van der Heuvel, Haarlem, en H. R. van Ommeren. Amsterdam; voor het doctoraalexamen Engels' P. J. Verhoeff, Haarlem, en N. Spaaks. Amsterdam. ,,'t Is hopeloos, maar we zullen de tros sen moeten inhalen", merkte de kapitein van de „Holland" op. De kraan zakte gis teren langzaam verder in het twintig me ter diepe water weg. De „Holland" heeft bij het slepen nog een volledige slag in de rondte gemaakt, maar ook deze manoeu vre had geen succes. De kraan bleef vast zitten. De kapitein meende, dat de kraan hoog uit nog een dag blijft drijven en dan vol ledig naar de zeebodem zal zinken. De mogelijkheid tot het lichten van het wrak zag hij thans niet aanwezig. De zee zou er vlakker voor moeten zijn en bovendien zullen er bokken ter plaatse moeten ko men. „In korte tijd is dat niet te doen", was zijn mening. „Nu is hij verloren". Wat te beginnen? De kraan ligt horizontaal op het dek, heeft de kapitein van de Russische „Fraj zino" aan de kapitein van de „Holland" verklaard. „Alle luiken zijn dicht gelast en er zaten geen runners op". De kraan staat thans omgekeerd schuin overeind in de Noordzee. „Echt, je weet niet wat je ermee moet beginnen", waren de laatste woorden van Doeksens kapitein over deze poging tot een berging. De „Holland" bleef er nog enige uren bij, maar zocht in de avond de thuishaven, West-Terschel ling, op. Het wrak ligt niet in een scheepvaart route, maar 3 mijl ten zuiden van het Molengat. Bergingsexperts, die wij spraken, waren van mening dat de kraan als verloren is te beschouwen. Er zouden twee bokken nodig zijn om het wrak te lichten. Voor dit werk in volle zee het zou zeer mooi weer moeten zijn worden deze bokken niet gauw afge staan. Bovendien zou een hoge verzeke ringspremie worden gevraagd. De bedrijfsbrandweer van Van Gelder's papierfabriek zal zaterdag met een wed- strijdploeg inclusief een van de autospui ten deelnemen aan de in Hoorn te houden brandweerwedstrij den. Het Van Gelder-team, dat bij de laatste in Velsen-noord op het papierfabriekter rein gehouden wedstrijden buiten mede dinging heeft deelgenomen, zal nu de enige ploeg tussen een groot aantal ge meentebrandweren zijn, die in de afdeling IIbedrijfsbrandweren zal uitkomen. PARIJS (Reuter) Het Franse blad „France Soir" schrijft dinsdag, dat niet- communisten te Praag geloven, dat maar schalk Boelganin niet lang meer minister president van de Sovjet-Unie zal blijven. Boelganin zou het gevaar lopen te worden ontslagen. Volgens de correspondente van „France Soir" te Praag hebben communisten en Westelijke waarnemers in de Tsjechoslo- waakse hoofdstad inlichtingen uit Moskou ontvangen, volgens welke de premier zou hebben behoord tot de groep, die Kroesj- tsjev niet heeft gesteund. UP meldde over de aankomst van de Russische leider in de Tsjechische grens plaats Cierna, dat de premier van Tsjecho- slowakije, Zapotocky, hierbij niet aanwezig was. WARSCHAU (Reuter) De correspon dent van het Poolse blad Trybuna Ludu heeft dinsdag gemeld, dat de vorige week uit het presidium van het Centrale Comité van de communistische partij van de Sov jet-Unie gestoten leiders van plan waren Kroesjtsjev als eerste partijsecretaris te vervangen door Molotov en maarschalk Boelganin als ministerpresident door Ma- lenkov.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7