UIfl Directeur-geneesheer dr. M. P. P. van Haeff ging met pensioen Jongens en meisjes bezorgden ouders welbestede avond Bouwvak de onveiligste van alle Nederlandse bedrijfstakken li Joop GaSavazi Hoogovens lieten ziendat de zeventien pleisters" niet nodig zijn erom DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Heliomare bestaat vijfentwintig jaar Het doel is volledig bereikt, thans deels overschakelen op revalidatie Rijwielen vanaf f 1511, JU Eerste prijs op concours voor Hoogoven Harmonie Diploma-uitreiking bij „Zonnebloem-klimop" Faillissementen PUZZLERIT DOOR VELSEN Veertig jaar bij De Plaatwellerij VRUCHTBARE „SNIPPERUREN" i £W\ AteA*oy\cWi ctefoM'bokkeM Veertigjarig bestaan op komst Examens Kerkelijk protest tegen situatie op veerpont Burgerlijke Stand van Castricum 1957 Van het herstellingsoord en sanatorium „Heliomare" te Wijk aan Zee woei woensdag al vroeg de driekleur, ten teken dat er iets bijzonders aan de hand was - vele genodig den uit alle delen van het land waren aanwezig om getuige te zijn van de huldiging en het afscheid van de geneesheer-directeur van het Sanatorium, dr. M. P. P. van Haeff, die gedurende vijfentwintig jaar zijn beste krachten aan de genezing van vele patiënten heeft gegeven en daarmee het geluk in honderden geiznnen deed weerkeren. Gelijk met dit vertrek werd het feit herdacht dat „Heliomare" een kwart eeuw bestaat. De dag werd ingezet met een Heilige Mis, opgedragen door een oud-patiënt, kapelaan J. Knaape, bijgestaan door rector R. L. M. van Ginkel uit Beverwijk en rector J. Smulders uit Hoorn, als diaken en sub-diaken, een dienst welke druk bezocht was. Dr. C. Tenhorn, voorzitter van de R.K. Herstellingsoorden besprak daarna in een jubileumbijeenkomst uitvoerig de voorbe reidingen tot de bouw van Heliomare, welke nief over rozen is gegaan. Heel veel dank was men verschuldigd meende de heer Tenhorn, aan dr. N. van Spanje, die zeker een vooruitziende blik heeft gehad. De stelling van de heer Van Spanje, dat de patiënten niet aan zee, maar „onder de invloed van de zee" moesten komen, blijkt goed gezien te zijn, meende de heer Ten horn. Als hij de vraag zou moeten be antwoorden, of het doel, de genezing van t.b.c.-patiënten zou zijn bereikt, zou hij haar met een volmondig „ja" kunnen be amen. De zee, de zon en de liefde, drie gaven van God, hebben er in hoge mate toe bijgedragen dat zovelen in dit oord weer genezing mochten ontvangen: als men van de verpleegsters niet de volle medewerking had gehad, zou» dit mooie resultaat nooit zijn verkregen. Na de omzwervingen in de oorlogsdagen te hebben omschreven deelde de heer Ten horn mede, dat het aantal t.b.c.-patiënten gelukkig hard terug loopt. Een gedeelte van het sanatorium staat momenteel leeg en in overleg met andere mstanties heeft men besloten binnen af zienbare tijd een afdeling revalidatie op te richten, dienstbaar voor het grootste ge deelte van Noordholland. Het oorspronke lijk karakter mag misschien verloren gaan, allen hopen dat de omschakeling tot zegen van de mensheid zal zijn, was het oordeel van de voorzitter. Na deze uiteenzetting over het werk en het resultaat van het sanatorium, richtte de heer Tenhorn het woord tot de schei dende directeur-geneesheer en bracht de dank over van de raad van commissaris sen voor het initiatief en het vele goede werk van de heer Van Haeff, die een per soonlijk stempel heeft gedrukt op de ge neeswijze van beendertuberculose in vele landen van Europa en die om zijn vele lezingen in verscheidene landen over dit onderwerp een uitstekende naam heeft verworven. Na het overhandigen van een geschenk wenste de heer Tenhorn de heer en mevrouw Van Haeff nog heel veel ge zonde jaren toe. Bekende naam Burgemeester J. G. S. Bruinsma richtte zich namens het gemeentebestuur hoofd zakelijk tot de scheidende chirurg, die als burgemeesterszoon uit Mierlo naar Para maribo vertrok om zich later te kunnen wijden aan de genezing van het mensdom dat lijdende was aan de vreselijke ziekte t.b.c. Mede door het werk van dr. Van Haeff heeft Wijk aan Zee een naam gekregen, die bekend is in heel ons land, zo meende de burgemeester. Daarvoor is het gemeen tebestuur de scheidende geneesheer zeer erkentelijk. De burgervader ging nog even in op de nieuwe methode van genezen welke door de heer Van Haeff in gebruik was genomen, waarna hij mededeelde ,dat het Hare Majesteit de Koningin had be haagd de heer Van Haeff te benoemen tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Nadat de burgemeester de heer Van Haeff het eremetaal op de borst had gespeld zongen alle aanwezigen staande het Wil helmus, uiting gevende aan hun instem ming met de koninklijke onderscheiding. Hierna bracht de burgemeester ook dank aan de zusters, die zoveel voor de lijdende mensheid hebben gedaan. Na deze huldiging zong een koor uit de verpleeg sters onder leiding van de componist J. Laarveld een door de moeder overste ge schreven cantate, waarin naast een lof lied op het sanatorium ook heel veel goe de wensen en dankwoorden aan het adres van de heer Van Haeff waren verwerkt. Toen was het woord aan de nieuwe di- ADVEHTENT1E MAGNEET - FONGERS - PON - BATO - STOKVIS - ERRES enz. Snelliusstraat 21 - Kcnnemerlaan 3 recteur-geneesheer, dr. J. A. H. Gerlach, die reeds een aantal jaren met de heer Van Haeff samenwerkte. Vóór deze sa menwerking was de heer Gerlach zeven tien jaar in Sumatra en hij toonde zich dankbaar dat hij er aan had mogen mede werken om zulk een groot aantal mensen weer aan de maatschappij terug te geven. Met de steun van allen die hiertoe zijn aangewezen, hoopte de heer Gerlach het werk van dr. Van Haeff voort te kunnen zetten. Een patiënt aan het woord Aangrijpend was het verhaal van een der patiënten, de heer Henrie, die in een veldbed voor de microfoon namens alle nog aanwezige patiënten dank bracht aan de scheidende geneesheer-directeur, aan wie men zo veel verschuldigd is. „Als u straks de deur achter u sluit, zullen wij aan u blijven denken, zoals wij overtuigd zijn, dat u ook aan uw patiënten blijft denken", zo besloot de heer Henrie. Dr. Visser voerde namens een groot aantal oud-patiënten het woord en hij was van mening dat onze taal geen woorden ge noeg heeft om de dank van hen uit te drukken. „Want we zijn nu weer mensen die het leven aankunnen en aandurven". Hij overhandigde de vertrekkende chirurg een bandrecorder, enkele boeken en een enveloppe met inhoud. Nadat de heer Van Haeff had gepoogd, op zijn eigen humoristische wijze allen te bedanken, iets wat hem tenslotte toch te machtig werd. meende hij veel van de toegezwaaide lof te moeten overbrengen op de vele helpsters en helpers in het sanatorium. De dokter was van mening dat hij altijd het gevoel zou krijgen dat hij zoveel had gekregen en zo weinig had gegeven in al die jaren. Tot zijn opvolger zei de heer Van Haeff: „Als je helpers krijgt, die uit hetzelfde hout gesneden zijn, dan zul je veel bereiken". En ten slotte aan alle medewerkers betuigde hij zijn hartelijke dank. De inhoud der enve loppen van de oud-patiënten zou hij gaar ne besteden ten bate van de tegenwoor dige patiënten, wat een hartelijk applaus deed opklateren. Tenslotte heeft de voorzitter van de Raad van Bestuur, de heer Tenhorn, de heer Gerlach aangesteld als directeur-ge neesheer. Na het officiële gedeelte volgde een receptie waar heeh'veefTruchpatiënten uit heel het land aanwezig waren. Op het muziekconcours in Hoogsoeren bij Apeldoorn heeft de Hoogoven-Harmo nie een eerste prijs met lof van de jury- in de afdeling uitmuntendheid behaald. Het aantal punten bedroeg 365. Het mi nimum aantal punten voor een eerste prijs was 300. De Hoogoven-Harmonie noteerde het hoogste aantal punten van alle har moniekorpsen, die deelnamen. Ook de Hoogoven-drumband behaalde een eerste prijs; met 105 punten in de marswedstrijd. Ook dit aantal was het hoogste, dat op het concours werd behaald. Gevallen op de Strandweg Woensdagmiddag omstreeks half vijf is de 53-jarige mevrouw F. E. uit Amster dam, die thans in een huisje aan het IJmuidense strand woont, met de fiets te gen een trottoirband op de Strandweg ge reden. Zij kwam te vallen, waarbij de elle boog uit de kom schoot. De Velsense onge» vallendienst heeft haar naar het Antonius- ziekenhuis overgebracht. Later kon zij haar huisje aan het strand weer opzoeken. Etentje aan het eind Gistermiddag heeft de kleine groep HIN- meisjes, die de Zonnebloem-Klimop cursus geheel heeft doorlopen aan een feestmaal tijd in de Velsense Huishoudschool afscheid genomen van deze cursus, haar docenten en leiding. Daartoe waren in de huishoud school de tafels gedekt en voorzien van de spijzen, die dr. It. Mees, de voorzitter van Zonnebloem-Klimop later deden opmer ken, dat de toekomstige echtgenoten maar „goed-af" zijn. Een der gasten aan de dis was wethou der H. de Boer, die de diploma's heeft uitgereikt aan de cursistes Corrie Heilig, Henny Blom, Selia Wouda, Wanda Plok- ker, Tiny de Ruyter, J. Plug, Adrie de Man, Dina Strating, Rita Kramer, Willy Kersmeijer, Tonny Klein, Tonia Borst, Rie in 't Veld en Wil Boeter en hij deed dit met hartelijke felicitaties wegens de be reikte resultaten en een compliment aan de firma HIN, die haar jonge vrouwen aan deze dagcursus afstond. Daarbij wek te de heer De Boer op, de meisjes, die nog niet deelnemen, eens met hun werkgevers te. gaan praten opdat dit voorbeeld an dere werkgevers moge aansporen hun em ploye's eveneens tot de „levenscholen" in de IJmond te doen toetreden. Uit naam van de meisjes zijn aan mej. T. H. Reinders, de leidster, een bloemetje en een paar Chinese kommen aangeboden en vervolgens heeft de heer Eberhardt namens de directie van HIN zijn belang stelling voor het werk doen blijken in een toespraakje, waarmee hij wilde zeggen, dat het resultaat van de cursus achteraf be keken zeer bevredigend is, zodat daarmee een pleister op het soms wat pijnlijke wondje gelegd werd, dat de meisjes van het atelier gemist moesten worden. Inmiddels zijn de voorbereidingen voor de nieuwe cursus al weer in volle gang en probeert Zonnebloem-Klimop hernieuwde belangstelling te wekken onder de jonge vrouwen, die de schoolbanken hebben ver laten en nu aan het werk moeten. Daarbij wordt er op gewezen, dat vele meisjes na de schooljaren vaak wat meer willen we ten omtrent allerlei theoretische en prak tische kwesties des levens, waarop deze „levenschool" hen een antwoord kan ge ven. De nieuwe cursus begint september en eindigt in mei 1958, wordt gegeven in de Huishoudschool aan de Troelstraweg en bezet twee avonden per week mej. Rein ders, P. C. Hooftlaan 77 tel. 7166, die elke dinsdagavond thuis spreekuur houdt wil er uiteraard nog veel meer over ver tellen. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op dinsdag in staat van faillis sement verklaard; Francois Wilhelm Johan Rootring, van beroep auto-instructeur, te IJmuiden, Zeeweg 275. Rechter-commis- saris: mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator: rar. A. A. M. Leesberg te Beverwijk. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 6 juli geëindigd het faillissement van: Stichting Woonbezit te Bloemendaal, Zuider Stationsweg 23. Rechter-commissaris, mr. C. E. Muller. Curator: mr. dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam van 26 juni is na hoger beroep vernietigd het vonnis van de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem van 21 mei 1957, waarbij L. M. A. Roozen, bloembol lenhandelaar te Heemstede, Schollevaer- laan 1, in staat van faillissement is ver klaard, en is aan hem definitief surséance van betaling verleend voor de tijd van zes maanden, ingaande 12 maart 1957, met be noeming van mr. F. M. Oberman te Haar lem tot bewindvoerder. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 2 juli 1957 is in de faillissementen van: de naamloze vennootschap Bouwers Canadese Kauw gom Mij., statutair gevestigd te Rotterdam, kantoorhoudende te Aerdenhout, Gouds bloemplein 6, uitgesproken bij vonnis d.d. 6 november 1956; E. G. Bouwer, handelen de onder de naam Bouwer's Verkoop- en Reclamekantoor, Aerdenhout, Gouds- bloemplein 6, uitgesproken bij vonnis d.d. 2 oktober 1956; J. A. van Thillo, koopman te.Hillegom, Jhr. Mockkade 35, uitgespro ken bij vonnis d.d. 4 september 1956; A. H. M. Lammers, fabrikant, zijn bedrijf uit oefend onder de naam Carpit Engineering te Bloemendaal, Hoge Duin en Daalsche- weg 18a, uitgesproken bij vonnis d.d. 10 april 1956; in de plaats van mr. J. van der Hoeven te Haarlem, tot curator benoemd mr. J. Spreij te Haarlem. Morgen zal het veertig jaar geleden zijn, lat de heer A. Kruk, die op zestienjarige eeftijd als autogenisch lasser zijn dage lijkse taak bij de n.v. De Plaatwellerij be gon, de vier decennia zal volmaken. De jubilaris, die Velsenaar van geboorte is, is in al deze jaren zijn vak trouw ge bleven en op een enkele uitzondering we gens uitzending naar andere plaatsen na, ook altijd in de Velsense fabriek werk zaam geweest. De heer Kruk, die een zeer bescheiden man is, heeft echter veel be langstelling voor de zang, hetgeen hem reeds vele jaren een trouw lid van enige zangverenigingen doet zijn. Hoewel het jublieum vrijdag valt zal de huldiging aan het bedrijf zaterdagmorgen om elf uur geschieden. Toegelaten tot Haarlems lyceum Voor het toelatingsexamen van het „Mar- nix van St. Aldegonde"-lyceum te Haar lem zijn geslaagd Ineke van de Bijl, Henk van Dijk, Martien van der Jagt en Jan Victor Suurmond, allen leerlingen van de opleidingsklas van de Da Costa-school, hoofd de heer J. Suurmond, te Velsen- Noord. OM HANDIGHEIDJES in de puzzelrit te voor komen zijn de vaders en moeders uit de omgeving van de Lijsterlaan dinsdag avond wreed door hun zoons en dochters geschei den en werden negen nieuwe koppels gevormd. Het was de eerste verras- ring in deze puzzelrit, sa mengesteld door jongens en meisjes als Peter de Klerk, Hans en Pim de Jong, Joop en Nic Timmer mans en Ineke Bakker en Carla Padmos. Uit het huis van de familie Timmer mans werd volgens op dracht gereden naar een punt op een verstrekte plattegrond: de IJmuidense watertoren, die even later Velsense vaders en moeders rond zich verzameld had, die stonden te schatten en te meten. De hoogte? De doorsnee van de klok? Er werd van 30 tot 70 meter geschat; van 5 tot 7 meter. De jongens en meisjes be waarden het geheim. Het was 39 meter en 3.25 meter. TERUG bij 't machine gebouw van het Waterbe drijf kregen de oudelieden twee lolly's in de handen gedrukt. Om op te zuigen. En de boodschap erbij „Bij de finish het stokje inleveren". Al sabbelend is het leger puzzelaars ver der gereden. Naar het oor logsmonument op het plein 1940—1945, waar alle cij fers op de twee ANWB- borden werden opgeteld en de som met 20 werd ver menigvuldigd. Het resultaat was een telefoonnummer, dat voor een nieuwe opdracht zorg de. Maar de tellingen lie pen nog al eens fout, zodat de dubbeltjes voor de tele fooncel opraakten en vele IJmuidenaren. die van niets wisten, docfr gejaagde ouderen naar opdrachten werden gevraagd. DE straat met de naam van twee lettergrepen de eerste een stilstaand en de tweede een snel- stromend water bleek de Meervlietstraat te zijn, waar gezocht moest wor den naar een man die zijn tijd aan letters wijdt. Hij werd gevonden en de deel nemers en neemsters werd op hun verzoek een koekje overhandigd. Aan ieder biscuitje was een opdracht gekleefd, die een puzzel traject door Oud-Velsen bevatte. In bomen werd naar opdrachten gezocht, de vaders zetten zich aan het naaien van een knoop op een stuk goed en de moeders zouden met alle geweld een spijker recht in een plank slaan. Eerder mocht de tocht niet wor den voortgezet. Geheime posten achter schuttingen en struiken deelden pun ten uit en acht van de negen koppels liepen dan ook strafpunten op bij het niet afstappen op le Park weg, toen werd overge stoken. En overigens: me neer J. G. Broek woont niet in Oud-Velsen, waar men rechts af moet. Meneer Broek is putdekselfabri kant. LANGS de hele Driehui- zerkerkweg rood witte palen tellend werd de Leeuweriklaan 42 bereikt, waar kaarsjes werden uit gedeeld. Met aangestoken kaars dienden de deel nemers de laatste paar honderd meter naar de Lijsterlaan onder scherpe controle van de jeugd af te leggen. Het was een schrijden naar die laan. Maar toen waren -er ook de prijzen aan die laan. De eerste prijs was voor het koppel met mevrouw v. d. Helm en de heer G. J. Kwakkel. De poedelprijs dit koppeh kwam ir Velser- beek terecht werd in de vorm van lolly's uitgereikt aan mevrouw Dickhout en de heer Beskers. Zij be haalden echter nog een vijfde prijs. Een sublieme rit, was aller mening. Een rit, geheel samengesteld door IJmuidens jongeren. DEZE BEIDE DAGEN komt bij de Hoogovens het unicum voor, dat de arbeiders van de daar werkende aannemers een „snipperuurtje" krijgen, op kosten van hun baas, om in de cantine van de afdeling onderwijs onder de westvleugel van het hoofdkantoor te zien en te horen, dat het fout gaat met hun bedrijf. Fout in dit op zicht, dat de onveiligheid hier van de (nog niet voltooide) daken wordt geschreeuwd, dat de ongevallenfrequentie in de bouwvakken hand over hand toeneemt, dat men elk jaar op de Nederlandse bouwwerken een 60.000 ongevallen telt of elk uur een twintigtal en dat hierdoor deze bedrijfstak bijzonder ongunstig is gaan afsteken bij de andere. Het ging er de Hoogovens en de vakbonden, die de serie bijeenkomsten van gisteren en vandaag organiseerden, niet om, de verzamelde mannen, die op het Hoogoventerrein als „gastarbeiders" werken, met een aantal sombere cijfers te lijf te gaan, maar wel om ze in krachtige taal te laten horen, dat veiligheid een kost baar pand is voor degene, die weer heelhuids thuis wil komen. Veiligheid zowel op het werk als op de weg, bij de liftkoker zowel als onder de steigers. Er waren drie vakbondsbestuurders, de heren J. Roukema, P. H. de Kleuver en E. J. Wortel uitgenodigd, vertegenwoor digende respectievelijk het NVV, het CNV en de KAB om de argumenten kracht bij te zetten en namens hen heeft de heer Roukema in een toespraak uiteengezet, hoe gevaarlijk het werkende leven is en wat daar aan te doen is. Pleisters Vooraf heeft de chef van de Hoogoven veiligheidsdienst, de heer Van de Wall op de hem eigen wijze de „jongens in de zaal" met een paar getekende voorbeelden laten zien, dat de gemiddelde, op het Hoogoverterrein werkende bouwvakker elk jaar zeventien keer letsel oploopt te gen de vaste Hoogovenwerkers zeven keer. De beeltenissen van met pleisters bezaaide lieden zetten dit zijn gehoor duidelijker voor, dan welke statistieken dan ook. Aangezien een achtste deel der Neder landse bevolking in de bouwvakken werk zaam is, komen er elk jaar droeve totaal cijfers uit de bus en dat de aannemers dit ook terdege beseffen, valt af te leiden uit het feit, dat zij het initiatief namen tot deze serie bijeenkomsten. De heer Roukema, voor een kort mo ment de eenheid van de vroegere „Unie verkeer" herstellende, sprak namens de drie vakbonden en onderstreepte het be toog van de heer Van de Wall met een ernstige waarschuwing: het hele bouwvak lijkt besmet te zijn met een onverschillig heid jegens de veiligheid, die tot vrees aanjagende ongevalscijfers aanleiding geeft. Hetgeen de heer Van de Wall met een paar beschadigde helmen had laten zien, waaraan een viertal Hoogovenmensen de afgelopen dagen hun leven dankten, om dat deze veiligheidskledij hen van een wisse dood redde toen er zwaar materiaal naar beneden kwam, heeft de heer Rou kema nog eens in woorden verteld en hij keerde zich niet alleen tegen de laksheid der arbeiders, die uit een gemis aan ver antwoordelijkheidsbesef en vaak gewone menselijke moed de veiligheidsvoorschrif ten met voeten treden, maar evenzeer tegen die aannemer?, die de. zaken maar laten slingeren en ais een „gevaar voor de samenleving" betiteld werden. Hij vertelde, hoe een rondzwervende ADVERTENTIE Voor uw uitstapjes verpakte BOTERPUNTEN ZANDSCHELPEN CAKE CAKE'IES KANO'S GEVULDE KOEKEN KCNNEMERLAAN 88, IJMUIDEN. TEUTOONSS» Jaarvergadering „Kennetners" Hoewel op de uitnodiging tot bijwoning van de algemene ledenvergadering van de voetbalvereniging „De Kennemers" in het Kennemer Theater, 8 uur vermeld stond begon de bijeenkomst bijna drie kwartier te laat. De opkomst van de leden was echter buiten verwachting groot, hetgeen de voorzitter, de heer Max Lindner ten zeerste verheugde. In het verdere verloop van zijn openingsrede wilde hij niet te veel uitweiden over de prestaties van de elftallen in het afgelopen seizoen, daar dit uitvoerig in het jaaroverzicht van de secretaris vermeld zou worden. Het speet hem wel te moeten zeggen, dat hij zeer teleurgesteld was over de resultaten, het geen tevens zijn weerslag heeft gevonden in de financiële toestand van de vereni ging. Reeds nu kondigde hij aan, dat het volgende jaar de vereniging haar veertig jarig bestaan gaat vieren, zodat hij de leden alvast opwekte om voorbereidingen te treffen, dit jubileum op grootse wijze te kunnen vieren. Na voorlezing der notulen, die onver anderd werden goedgekeurd las de secre taris, de heer M. Berghuis zijn uitvoerig jaarverslag voor, waaruit bleek, dat met veel moeite het eerste elftal de degradatie heeft kunnen ontlopen. Hij verweet de eerste elftalspelers, dat zij zich niet voor het volle pond hadden gegeven, maar voegde als verzachtende omstandigheid hieraan toe, dat de accommodatie en de terreingesteldheid er ook wel debet aan waren. Voor het nieuwe seizoen is alles per 15 augustus gereed en hij hoopte, dat het eerste elftal er in zal slagen het eerste klasserschap te behalen. Verder bracht hij dank uit aan de jeugd commissie en aan de technische- en keuze commissie. Vooral deze laatsten, zo bleek uit het jaarverslag, staan aan veel critiek bloot en oogsten veel te weinig waar dering, hetgeen hun taak niet vergemak kelijkt. Het aantal leden bedraagt thans 533, waarvan 121 spelende, 231 niet spelende leden en verder 113 welpen, 45 aspiranten en 23 jeugdleden. Het verslag van de penningmeester sloot met een nadelig saldo, doch dit kon uit de reserves van voorgaande jaren worden ge dekt waardoor toch nog een voordelig sal do overbleef van ruim f 6.000. Bij de be stuursverkiezing bracht de voorzitter de aftredende heer W. Klaassen hartelijk dank voor hetgeen hij gedurende meer dan 29 jaar voor de vereniging heeft ge presteerd en het speet hem, dat hij de tijd gekomen achtte, zijn plaats aan een jongere af te moeten staan. Met algemene stemmen werd de heer Klaassen tot ere lid van de vereniging benoemd. Ook de heer Schaaper nam afscheid van zijn be stuursfunctie en ook hem werd dank ge bracht. In hun plaats werden hierna de herenChr. Ternee en K. Edel gekozen. Na de gebruikelijke rondvraag en de mededeling, dat de heer Kliphuis uit IJmuiden als vaste trainer is aangesteld, sloot de voorzitter de vergadering. betonbekisting met roestige spijkers ern stig letsel en zelfs amputatie ten gevolge kunnen hebben, hoe daarentegen de goede aannemer de rente van het in veiligheids maatregelen geïnvesteerde kapitaal dubbel en dwars zal zien terugkomen en hoe niet temin nog altijd leuningen worden weg gelaten op bouwsteigers, veiligheidsbrillen bij betonwerk niet worden gedragen tegen het rondspattende gesteente en hoe het in het algemeen nog dieptreurig gesteld is met de veiligheid op de bouwplaatsen. Potdeksels Vele arbeiders, die in dienst van een aannemer op het Hoogoventerrein terecht komen, verbazen zich aanvankelijk over de „gekke potdeksels", waarmee de daar rondlopende lieden zich plegen te tooien, maar als zij dan even verder gekeken heb ben weten zij, dat overal het gevaar loert en dat die helmen waarachtig niet om niets worden gedragen. Dat er dan toch nog helmen op de bouwwerken voor spijkerbakjes worden gebruikt en verscheidene bouwvakarbei ders het ding niet wensen op te zetten, omdat „er geen wettelijke dwang voor bestaat" was voor de heer Roukema aan leiding om deze en andere enormiteiten heftig aan te vallen. Hij stelde, dat het eigenlijk zo moet zijn, dat de arbeiders zonder de veiligheidsmaatregelen en vei ligheidsuitrusting niet meer willen werken en dat degene, die plompweg wei gert er zich naar te richten niet langer op het werk wordt geduld. Een klacht aan de Hoogovendirectie zou het enige ant woord op zulke onverantwoordelijke werk wijzen moeten zijn. Het was opvallend, ging de heer Rouke ma verder, dat de vaste Hoogovenarbei ders zich veel minder verzetten tegen het dragen van veiligheidsuitrustingen dan zij, die een blauwe maandag op het terrein werken, maar zelfs als het ook voor deze laatste categorie bitter nodig is, wordt het botweg geweigerd Het dubbele Dat door deze mentaliteit het „index cijfer" tvan de ongevallen in de Bouwvak ken (2J) bijna het .Rubbele bedraagt van dat over alle andere bedrijfstakken (12) bleef voor deze spreker een duidelijke aanwijzing voor de kronkel, die er zowel in de hersens van de werkgevers als van de werknemers nog maar al te vaak zit. Dat tweederde van al die ongevallen aan eigen nalatigheid te danken is, is een be wijs van de verregaande slordigheid en dat de rest moet worden toegeschreven aan mensen, die werken op plaatsen, waar zij eigenlijk uit hoofde van hun kunde of mentaliteit niet thuishoren, een ander. En dan wilde hij niet eens spreken over de vijftig tot zestig miljoen gulden schade, die elk jaar wordt aangericht door onge vallen en de 13/4 miljoen verloren ar beidsdagen, die er eveneens het gevolg van zijn. Want de menselijke ellende weegt het zwaarst. Verkeer Tenslotte nam hij de verkeersongeluk ken bij de kop: ook hier is de verkeerde jakkermentaliteit vaak de oorzaak van veel leed. De heer Van de Wall kon daar later nog aan toevoegen, dat van de 400 in 1956 aan Hoogovenmensen overkomen verkeers ongevallen er viermaal zoveel buiten als binnen de bedrijven werden genoteerd, zodat degene, die de Hoogovenpoorten uitrqdt, daar nog eens aan een extra risico wordt blootgesteld, dat hij zelf mede kan intomen. De ongeveer 2000 „vreemde" arbeiders die aan Hoogovens werken, hebben op deze manier gedurende twee dagen iets op het hart gebonden gekregen, dat hen hopelijk lang bij zal blijven. Het waren kostbare snipperuren, die echter het dui zendvoud kunnen opbrengen, wanneer men zich wil laten bekeren tot een groter verantwoordelijkheidsbesef. AMSTERDAM (Gem. Universiteit). Ge slaagd voor het kandidaatsexamen genees kunde 2de gedeelte: F. H. B. Tuynn an, Hilversum; E. Houttuin, Djakarta; G. E. Kropveld, A. Polk, R. S. Reneman, A. C. Sundermeijer, mejuffrouw A. Tillema mejuffrouw H. L. Verhoef, P. van der Zwaag, allen te Amsterdam, en I. Tj. Oh, Semarang. De kerkeraden van de Hervormde Ge meenten, de Gereformeerde Kerken, de Chr. Kerken, de Gereformeerde Gemeen ten, de Remonstrantse Gemeente en de R.K. Parochiebesturen op Goeree-Over- fiakkee hebben een brief geschreven aan de voorzitter van de stichting „Flakkeese Gemeenschap" te Middelharnis, burge meester P. W. Hordijk, waarin zij hun ver ontrusting uitspreken over de situatie bij het vervoer van de pendelarbeiders per veerboot naar en van het eiland. „De daar heersende toestanden", aldus deze brief, „zowel ten aanzien van de ge sprekken als de omgang tussen de sexen zijn van dien aard, dat zij de toets van het toelaatbare niet kunnen doorstaan. Een en ander vormt een ernstige bedreiging voor het morele en geestelijke welzijn der be trokkenen. Het is duidelijk, dat de totaal ontoereikende vervoersoutillage hieraan mede schuldig is". Daarom dringen de kerken er op aan bij de bevoegde instanties stappen te onder nemen, waardoor aan deze toestanden ten spoeaigste een eind wordt gemaakt. GEBOREN: Wilhelmus Hermanus, zoon van W. H. Revers, timmerman en J. Bleijen- daal, Breedeweg 27. Laurentius Jacobus, zoon van J. Stuifbergen, fabrieksarbeider en J. B. Blankendaal, Dr. Jacobilaan 11. ONDERTROUWD: Henk Pieter Vooren, oud 25 jaren, bloemenexporteur, wonede te Lim- men en Catharina Elisabeth Baljé, oud 22 ja ren, zonder beroep, wonende te Castricum, Mr. Ludwigstr. 38. GEHUWD: Cornells M. Juffermans en Ali- da A. Zonneveld, beiden wonende te Castri cum. Bastiaan Yinke, wonende te Beverwijk en Margaretha A. Admiraal wonende te Cas tricum. OVERLEDEN: Cornelia Paauwe, oud 43 jaren, geh. met J. van Keulen, wonende te Den Helder. Bertus Jacobus Klein, oud 61 jaren, geh. met A. C. Wilffert, wonende te Amsterdam. GESLAAGD Bij de gehouden examens in Den Haag slaagde voor diploma A „Archiefverzorging en documentatie" mej. A. H. van Dongen, ambtenares op de 7e afdeling ter secretarie in Velsen. lOOtt^miffmrmYYYmYmmmYYYmmrmYVYYvvvvy WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE XXOCXXXXXX300000CXXXXXXXXXXXXXXXX)000000CX>30000CXXXX30000dc AMSTERDAM Het bericht uit Amerika, dat de omzet ten en resultaten van de Shell Oil in het tweede kwartaal 1957 niet veel zullen af wijken bij die van 1956 tengevolge van een verminderde vraag en de onstabiele prijs van het produkt in verschillende afzetge bieden van de Shell, veroorzaakte in New York een lagere koers voor het fonds, ter wijl ook andere oliewaarden koersverlie zen incasseerden. Een en ander was van invloed op de markt in Amsterdam voor aandelen Kon. Olie, die flink werden aan geboden, waartegenover bijna geen vraag aanwezig was. Londen was hier vrijwel de grote verkoper. De aandelen werden be langrijk beneden New Yorkse pariteit ver handeld op f 226,40 waardoor een verlies van ongeveer f 3.50 werd geleden. Philips trok na 297 aan tot 298 en moest zodoende met een verlies van. 2 punten ge noegen nemen. AKU lag goed in de markt en vrijwel onveranderd. Daarente gen opende Unilever flauw op 464 (47IV2), maar kon zich in het verdere beursver- loop herstellen tot 468. K.L.M. wederom een paar dubbeltjes lager. In scheepvaarten was er belangrijk min der belangstelling dan dinsdag. De markt was hier over het algemeen lager en ver liezen van 1 tot 2 punten werden geno teerd. In staatsfondsen ging bijna niets om. De koersen waren nauwelijks prijs houdend. Van de cultuurwaarden lag HVA aangeboden op 119'/2 (122). Mogelijk dat de bekend geworden tweede kwartaalpro- duktiecijfers van de maatschappij voor haar ondernemingen op Sumatra in 1957 op de koers van invloed waren. Ook Deli Mij. en Amsterdam Rubber verloren 1 pet. Ter beurze werd bekend dat Zweden het bankdisconto met een vol percent verhoog de tot 5 percent. Voor de introduktie van de certificaten van de Inland Natural Gas Co. Ltd. ge vestigd te Vancouver, Canada, bestond goede belangstelling. De eerste verhandel- dag van de certificaten was op basis van 12 7/8 dollar Amsterdamse usance neer komende op ongeveer f 490. Claims Billi- ton nog steeds aangeboden werden geadvi seerd op f113 (120). Prolongatie 3% Per cent. (ANP) NEW YORK Het industriegemiddelde onderging een avans, die het van 516,37 op 519,81 bracht. De spoorwegwaarden boekten hun beste koerswinst van het jaar; het gemiddelde kwam van 149,92 op 152,42. Deze stijging werd beschouwd als een bevestiging van de industriële. Bij de spoorwegen werden individuele stijgingen genoteerd van bijna vijf dollar. De industriële avans werd gedragen door staal, chemische, farmaceutische en verscheidene speciale fondsen. Het gemiddelde van de openbare nuts bedrijven sloot 0,15 lager op 71,30 door talrijke kleine verliezen. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3% °/o Nederl. '47 867/io 3 °/o Nedl. 1962/64 m/s A. K. U 197 198 Calvé Delft 260 Van Gelder Zonen 190% K. N. Hoogovens 305 Nederl. Ford 271 N. Kabelfabriek. 280 gew. Philips Gloeil.- 297% 302 pref.Philips Gloeil. 157 Unilever 468% 474 Wilton Fijenoord 245% Dordtsche Petrol. 1071% Konkl. Petroleum 226,40 229,— A'dam Rubber 74% K. L. M 128,— Holl. Amer. Lijn. 183 N. Scheepv. Unie 169 Phs. v. Ommeren 262'/2 H. V. A 121 Verg. Deli Mijen 92 Amsterd. Bank 199 Ned. Handel Mij. 156% Rotterd. Bank 166 Twentsche Bank 169 Anaconda Copper 69% Bethlehem Steel 198 U. S. Steel 69% General Motors 43l3/io Shell Union 91 39%

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3