BOUILLON Nieuwe Duitse industrieën bij de Nederlandse grens Van dag tot dag Eern advertentie LAWAAI! Vliegtuig haalde patiënt van schip Pensioenregeling voor Kamerleden en ministers Geen rijkssubsidie voor (duurdere) schoolmelk Zoon van Spaanse troon pretendent in Madrid Zwitserse activiteit in Nederlandse keukens T&tcVi 35 cf per dubbel tablet Italianen verantwoordelijk voor massasterfte van verzonden kuikens Twee zuchten Op de ^Praatótoel BANDRECORDERS Nederlandse klacht tegen Zweden Burgemeester Van Hall terug uit Itaiië 3 LAWAAI! Gissingen over invoering van de monarchie Grieks koningspaar bezocht Joegoslavië Kamerlid stelt vragen over Nieuwe Kerk te Amsterdam Oud-Nederlander in Tokio gearresteerd van kostelijk vlees voor krachtiger soep! H. M AERTENS N.V. Werk op Schiphol DONDERDAG 11 JULI 1957 Het is niet onze gewoonte, in deze ru briek advertenties op te nemen. Maar in de Neue Zürcher Zeitung hebben we dezer dagen een advertentie gevonden, die zo uniek in haar soort, zo treffend van inhoud en zo zuiver democratisch van karakter is, dat wij voor één enkele keer van deze gewoonte willen afwijken en die adverten tie hier in haar geheel laten volgen. Wij doen dit met een gerust hart, overtuigd als wij er van zijn dat deze plaatsing in onze kolommen geen unfaire bevoordeling be tekent voor de adverteerder - het hoofd van de politie van Zürich. Dit is de tekst van de annonce: LAWAAI! Het Federale of Federaal-gesteunde lawaai. De landsverdediging en het interna tionale luchtverkeer zijn twee pijlers van de staat. Het gebruik van de be schikbare middelen dient echter zodanig te zijn, dat de burger in zijn normale doen niet overmatig gehinderd wordt. De schietoefeningen van militairen en schutterijen zowel als de schietwed strijden zijn zo nauw met het wezen en de samenstelling van ons volk verbon den, dat zij niet weg te denken vallen. Toch dient onderzocht te worden, of de duur ervan niet bekort kan worden en of zij niet geleidelijk verplaatst kunnen worden naar streken, waar niet gehele stadsdelen in de lawaaizone opgenomen zullen zijn. In ieder geval behoren oefeningen met handgranaten, anti-tank-projectielen en dergelijke niet thuis in de nabijheid van de stad, waar tienduizenden dikwijls dagenlang in hun rust gestoord worden. Hetzelfde geldt voor nachtelijke mili taire schietoefeningen. Daar het bij schieten onmogelijk is, de bestrijding van het lawaai aan de bron te doen plaatshebben, is de verplaatsing van zulke oefeningen naar oorden, waar minder mensen er last van hebben, een gebiedende eis geworden. Geheel anders ligt het bij vliegtuig lawaai. Dit hindert niet slechts delen van menselijke nederzettingen, het stoort het gehele land. Het dringt hui zen, wouden en dalen binnen, het is alomtegenwoordig. Het hindert de men sen in hun persoonlijkste levensuitingen, in de huiselijke rust van de gezinnen, bij kerkdiensten en begrafenisplechtig heden. Deze voorbeelden kunnen met vele andere worden vermeerderd. Dringend moet worden geëist, dat slechts vliegtuigen toegelaten worden, die zo weinig mogelijk wrijving in de lucht veroorzaken en welker aandrijving, propellers en uitlaten technisch zo ge construeerd en van geluiddempers voor zien zijn, dht het lawaai te verdragen valt. Het aan- en wegvliegen over dorpen en steden door militaire, verkeers-, transport-, sport- en reclame-vliegtui gen moet, waar enigszins mogelijk, ver meden worden; het overvliegen zou al leen op grote hoogte moeten worden toegestaan. Het wonder der techniek mag niet tot een gesel der mensheid worden. Het directoraat van politie van de stad Zürich. Tot zo ver de advertentie. Duidelijker en kernachtiger hebben politie-autoriteiten zich waarschijnlijk nooit uitgedrukt om hun afschuw te betuigen van het lawaai, dat in onze samenleving steeds meer schade en overlast aanricht. Een moediger en ori gineler poging hebben politie-autoriteiten waarschijnlijk nooit gedaan om een kwestie van algemeen belang onder de aandacht van hogere instanties te brengen ondanks het ontbreken van formele en officiële kanalen daarvoor. Wij op onze beurt zouden deze adverten tie, waarvan de voornaamste passages im mers ook op ons land van toepassing zijn, onder de aandacht der Nederlandse „hogere instanties" willen brengen. Vooral onder de aandacht van hen, die de bemanningen van straaljagers en andere militaire (én burger lijke) vliegtuigen er misschien nog eens toe kunnen brengen, de oren en zenuwen van stedeling en dorpsbewoner te ontzien. On der de aandacht van hen, die het in hun macht hebben, de knalpotten van motor fietsen en de lawaai-makende onderdelen van andere verkeers- en vervoermiddelen het zwijgen op te leggen. En tenslotte onder de aandacht van al diegenen, die in welk opzicht dan ook hun voordeel kunnen doen met die verstandige, nuchtere Zwitserse waarschuwing: „Het wonder der techniek mag niet tot een gesel der mensheid worden." Het Nederlandse schip „Prins Willem III" van de Oranjelijn seinde woensdag middag, dat het een man aan boord had, die een schedelbasisfractuur had opgelo pen. Het schip voer tussen Noordhinder en Goeree. Van Valkenburg steeg een helikop ter op, die op zoek ging naar het schip. Het was de bedoeling, dat de helikopter zou landen op het achterschip van de „Prins Willem III". De helikopter kon echter het schip niet direct vinden. Daarom steeg van Valken burg een tweede toestel van de Marine luchtvaartdienst op, een amfibietoestel, dat langer in de lucht kan blijven dan een heli kopter en dus meer tijd heeft om te zoe ken. Als dit toestel het schip vond en de zee was kalm genoeg, zou het naast het schip „landen" om de patiënt over te ne men. Was een „landing" onmogelijk, dan zou het de helikopter naar het schip lood sen. Daar de zee inderdaad kalm genoeg bleek, daalde het vliegtuig naast de „Prins Willem III, nam de patiënt over en bracht hem naar Valkenburg, vanwaar hij per ziekenauto naar de Ursulakliniek in Was senaar werd vervoerd. (Van onze parlementaire redacteur) Voordat de Tweede Kamer dinsdag met vakantie ging, tenminste wat haar beraad slagingen in het openbaar betreft, heeft zij onder meer nog een tweetal wetsontwer pen aangenomen, die respectievelijk be trekking hadden op verhoging van de pen sioenen voor oud-ministers, oud-staats secretarissen en oud-Kamerleden, ander zijds op de pensioenregeling voor oud- Kamerleden. Sinds de jongste Grondwetsherziening is, wat reeds ten opzichte van andere politieke functies het geval was, bepaald, dat afge treden Kamerleden beginnen met een na der door de wet te bepalen overbruggings uitkering en dan op hun 65ste jaar pen sioen kunnen krijgen. De hiervoor door de Kamer aangenomen regeling komt in hoofdzaak op het volgen de neer. Na zijn aftreden ontvangt een oud-Kamerlid het eerste jaar 80 pet. van het bedrag der parlementaire schadeloos stelling, dat op het ogenblik 7500 is, het tweede jaar 65 pet en voorts tot ten hoog ste nog eens vier jaar (altijd als het iemand betreft, die zes of meer jaren achtereen Kamerlid is geweest). Op die manier ziet dus de vroegere volksvertegenwoordiger zich in het genot gesteld van een overbrug gingsuitkering, waaraan na maximum zes jaar een eind komt. Wanneer hij de 65- jarige leeftijd heeft bereikt, gaat hij pen sioen als oud-Kamerlid genieten, namelijk 3V2 pet. van de indertijd ontvangen scha deloosstelling, wel te verstaan ZV2 pet. per vervuld parlementair dienstjaar, zulks tot een maximum van 20 dienstjaren, dus tot een maximum van 70 pet van het scha- deloossstellingsbedrag. Tot nu toe kreeg een oud-Kamerlid onmiddellijk bij zijn aftreden ingaand pensioen en wel 240 per dienstjaar met een maximum van 4800. Op het ogenblik is het zo, dat men nog kan kiezen tussen toepassing van de oude regeling die van onmiddellijk in gaand pensioen of de nieuwe regeling, waaronder men enige jaren lang een af lopende overbruggingsuitkering en op zijn 65ste jaar pensioen krijgt. De verhoging van de pensioenen van ministers en staatssecretarissen is met 117 tegen 0 stemmen aangenomen. Aan de eis van de Grondwet, dat twee-derde meer derheid nodig is, was dus wel voldaan. Voor oud-ministers gebeurt nu ook, wat in het algemeen ten behoeve van pensioentrek- kenden is geschied. Een minister ontvangt aan salaris 36.909 per jaar. Na zijn aftre den geldt ook voor hem eerst een over bruggingsuitkering en later treedt dan zijn pensioen in. Dit komt neer op 5 pet. van het jaarsalaris tot een maximum van 7400. 1 Het rijk kan geen subsidie verstrekken om de verhoogde kosten voor de school- melkverstrekking op te vangen na de jong ste prijsstijging van de melk. Minister Suurhoff heeft dit, mede namens minister Mansholt, meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Roemers (P.v.d.A.). De minister zegt verder, dat deze sub sidiëring, een gemeentelijke aangelegenheid is en dat een dergelijke uitgave niet zou stroken met het betrachten van de uiterste zuinigheid met de rijksmiddelen. Met sub sidiëring der schoolmelkverstrekking, ge lijk aan de thans ingevoerde melkprijs verhoging, zou pen rijkssubsidie van ruim een miljoen gulden per jaar zijn gemoeid, welk bedrag zal stijgen, daar de school melkverstrekking zich nog steeds uitbreidt. Eventuele volgende prijsverhogingen van melk zouden het rijk, indien thans in be ginsel de prijsverhoging voor rijksreke ning wordt genomen, voor onaanvaard bare financiële consequenties plaatsen, die nog zouden toenemen indien het verlenen van rijkssubsidie tot gevolg zou hebben, dat veel meer gemeenten de schoolmelk verstrekking ter hand gaan nemen. MADRID (AFP) Volgens bepaalde persberichten zou generaal Franco van plan zijn op de nationale feestdag van 18 juli de wederinstelling van de monarchie af te kondigen. In gewoonlijk welinge lichte kringen van Spaanse monarchisten neemt men dit niet zonder meer aan maar oordeelt men het wel waarschijnlijk, dat Franco op die dag iets zal zeggen over de rol, die Don Juan Carlos, de kleinzoon van ex-koning Alfons de dertiende, in de toe komst in Spanje zou moeten spelen. Don Juan Carlos, zoon van Don Juan, de pretendent naar de Spaanse troon, Is zaterdag te Madrid aangekomen. Hij heeft zijn officiersopleiding aan de militaire academie van Saragossa beëindigd en zou nu op de hoogte worden gebracht van de werking der fundamentele instellingen in Spanje. Op 10 juli gaat hij naar Saragossa om de rang van tweede luitenant te ont vangen en daarna naar Zwitserland, waar zijn grootmoeder, ex-koningin Victoria- Eugenie van Battenberg, de gemalin van Alfons de Dertiende, verblijft. Inmiddels meent men in welingelichte kringen te Madrid dat bij de ontmoeting tussen Franco en Salazar, de Portugese premier, welke dinsdag te Ciudad Rodrigo aan de Spaans-Portugese grens zou plaats vinden, onder andere de wederinstelling van de monarchie in Spanje en Portugal ter sprake zou komen. (ANP) Op 31 maart 1947 verklaarde generaal Franco, dat Spanje weer een monarchie zou worden, met een regent- schapsraad en hemzelf als staatshoofd. Ingeval van ongeschiktheid of dood van het staatshoofd moet de regentschapsraad met een meerderheid van twee-derden een koning of regent voorstellen, die dan door een meerderheid van twee-derden van de Cortes (parlement) moet worden aan vaard. Op 6 juli 1947 werd deze opvol- gingswet bij volksstemming aangenomen, waarbij veertien miljoen van de zeventien miljoen stemgerechtigden voor stemden. BELGRADO (UP) De koning en de koningin van Griekenland zijn woensdag op het eiland Brioni gearriveerd, waar zij gedurende vijf dagen de gast zullen zijn van president Tito van Joegoslavië. (Vaw onze correspondent inWest-Duitsland) In het Westduitse Rijnland is men ern stig bevreesd, dat de grote steden binnen kort overbevolkt zullen zijn. In 1871 be stond de bevolking van het Rijnland nog maar uit 2 miljoen zielen, en nu telt men er al 5,6 miljoen. Deskundigen schatten, dat er in 1970 omstreeks 6,5 miljoen zullen wonen. Tal van plaatsen, die vroeger van weinig betekenis waren, hebben zich in tussen tot zeer belangrijke industriecentra ontwikkeld en steeds meer mensen van buitenaf tot zich getrokken. Men heeft al geconstateerd, dat enkele grote steden niet meer in staat zijn nog meer mensen op te nemen. Het aantal in woners van Leverkusen, Troisdorf bij Sieg- burg en van Keilen bij Kleef is al tien maal zo groot geworden. Dat van Dussel- dorp (650.000) en van Bad Godesberg Begin mei van dit jaar hebben kerk voogden der Nederlands Hervormde Ge meente te Amsterdam de godsdiensoefe- ningen in de Nieuwe Kerk afgelast. Deze kerk is daarna bij besluit van het college van burgemeester en wethouders van Am sterdam wegens bouwvalligheid gesloten. Het Tweede Kamerlid de heer Ritmees ter (V.V.D.) heeft thans aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen gevraagd, of door een rijksinstantie een onderzoek naar de toestand van het kerkgebouw zal worden ingesteld. Zo dit inderdaad het geval is, zo vraagt de heer Ritmeester voorts, kan de minister dan mededelen welke aanleiding er is ge weest om thans wederom bouwvalligheid te constateren, gezien het feit, dat reeds het uiterlijk van het gebouw geruime tijd bleek te wijzen op slecht onderhoud en ge breken, welke ongerustheid verwekten? Kan de minister mededelen waaraan, in dien het toezicht op dit gebouw gefaald heeft, dit is te wijten en kan de minister verklaren of afdoende maatregelen zullen worden genomen om ondergang van dit historisch gebouw waarin niet alleen de graftomben van de luitenant-admiraal- generaal van Holland en West-Friesland en van enigen zijner onderbevelhebbers aanwezig zijn, maar dat mede voor het Nederlandse volk van de grootste beteke nis is, omdat het de plaats is, waar de ko ningen van Nederland worden beëdigd en ingehuldigd niet alleen op dit ogenblik, maar ook voor de toekomst te voorkomen? ADVERTENTIE In Winschoten, Venlo, Hilversum, Nieuw- Lekkerland.overal zult u ze ontmoeten: kleine, actieve kookhulpjes uit Zwitserland, die zo verrassend hun best doen in Neder landse keukens. Kostelijk, wat ze allemaal op tafel toveren Nu eens parelende soep met pure vleeskracht erin. Dan weer sprankelen de bouillon, die van top tot teen verkwikt. Ook verrukkelijke ragoüts, sausen, groenten en zoveel meer. Weet u al wie die sublieme keuken-assistentjes zijn? Inderdaad, de be roemde Knorr Bouillontabletten. Dubbele tabletten waarmee u in twee tellen een liter pure bouillon maakt - bouillon die getrok ken is van krachtrijk rundvlees en geurig verse groenten. Licht gezouten en gekruid, heerlijk zuiver, kant en klaar Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten: alle met die parelende bouillon als smaakverfijner. U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 ct, met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. (60.000) heeft zich verzevenvoudigd. In het Rijnland wonen gemiddeld 533 personen per vierkante kilometer, dat is 160 percent meer dan over het algemeen in de Bonds republiek. Rijnlandse bevolkingsspecialisten zijn in Aken bijeengekomen om gezamenlijk di verse moeilijkheden onder "ogen te zien. Ze hebben er een nieuw project uitgewerkt. Volgens hun plannen moeten nieuwe in dustrieën in het vervolg in plaatsen wor den gevestigd, die nog goed voor uitbrei ding vatbaar zijn. Genoemd worden Em merich aan de Nederlandse grens op de route naar Arnhem, Kleef niet ver van de grens van ons land bij Nijmegen en de stadjes Gogh en Rees. TOKIO (UP) Een ex-Nederlander, die nu statenloos is, is woensdag in Tokio gearresteerd voor het onwettig in bezit hebben van een Russisch geweer, jachtge weren en kogels. Deze man, de 64-jarige J. P. Kroeker, is een ijsfabrikant, die sinds 1940 in Tokio woonachtig is. Kroeker zegt volgens de politie, dat hij de geweren en de munitie uit liefhebberij verzamelde. Nederlandse verzenders: Vervaardigd onder licentie en controle van Knorr A.G. Thayngen Zwltjerland. door Monda N.V. Brussel. Bij de Nederlandse verzenders van een- dagskuikens naar Italië is geen enkele klacht ontvangen over de sterfte onder de kuikens tijdens de reis naar Italië. Ook van een proces-verbaal, dat door de Italiaanse vereniging voor dierenbescher ming zou zijn opgemaakt tegen Neder landse expediteurs, is niets bekend. De verzenders zijn de veertig a vijfenveertig Nederlandse kuikenbroeders. Zij exporteren de eendagskuikens, die voortkomen uit broedeieren in broedma chines, naar Milaan. Vandaar gaan ze naar opfokbedrijven in het land, die ze na enige weken te hebben vetgemest, afleveren aan Italiaanse restaurants. Vrijwel dagelijks gaan kuikentranspor ten, meestal van 100.000 stuks, uit Arnhem per trein weg, onder verantwoordelijkheid van Van Gend en Loos, die het merendeel van deze transporten verzorgt. De kuikens gaan in geventileerde dozen van vijftig stuks. Met de warme dagen is het aantal teruggebracht tot dertig a veer tig. De dozen staan op stellingen, zodat er voldoende frisse lucht doorstroomt, in spe ciaal daarvoor ingerichte wagons, die aan de personentreinen worden gehaakt, dit om de snelste wijze van vervoer te garan deren. Een begeleider controleert gedu rende de twintig uur, die deze reis duurt, de temperatuur. De verantwoordelijkheid van Van Gend en Loos gaat slechts tot het Zwitsers-Ita liaanse grensstation Chiasso, waar Ita liaanse instanties de zorg voor de kuikens overnemen. Controle van het Prodükt- schap voor Pluimvee en Eieren wijst uit, dat de sterfte onder de kuikens bij aan komst in Chiasso nog ver blijft onder het als normaal aangenomen en gecontrac teerde percentage van twee percent, ook tijdens de abnormale hitte van de laatste weken. Wanneer dus de sterfte tijdens het ver voer na Chiasso abnormaal hoog zou zijn, moet de oorzaak daarvan worden gezocht in Italië. Het schijnt dat men daar opeen gestapelde dozen met kuikens lange tijd in de zon laat staan op de doorzendstations en dat dit de massa-sterfte onder de kui kens tot gevolg heeft. In zwaarwichtige betogen en spitvondige bewijsvoeringen is een deel der mensheid reeds jaren bezig een ander deel te bekeren tot de overtuiging, dat zekere politieke systemen mensonwaardig en onverdra- gelijk zijn, omdat zij de gees telijke vrijheid onderdrukken en de rechten miskennen, die een waarlijk vrije mens als essentieel en minimaal voor zijn vrijheid beschouwt. Er zijn ganse mensenmassa's, die de weelde van geestelijke vrijheid nooit hebben gekend en nog niet genaderd zijn tot de behoefte daaraan. Zij heb ben totnutoe geworsteld om een levenskans, om een zeer materiële doch daarom niet minder belangrijke mogelijk heid tot maatschappelijk be staan. Het valt niet te ontken nen, dat de bestaansmogelijk heid voor alles gaat. Dat men moet kunnen leven, om te kunnen denken. En wanneer die in nooddruft naar politieke systemen grijpende massa's de beperking en zelfs de afwezig heid van hun geestelijke onaf hankelijkheid op de koop toe nemen, doen zij dat niet omdat zij een apart soort mensen zou den zijn, die geen neiging zou den hebben hun gezonde ver stand te gebruiken en te zeg gen wat zij menen - doch zij doen het omdat hun een on breekbare, dwingende wet bij intuïtie is opgelegd: de wet dat zij pas aan weelde kunnen den ken, als het bestaansminimum vervuld zal zijn. Geestelijke vrijheid is weel de. Niet iedereen beseft dat, en men moet het niet te nadruk kelijk verkondigen, aangezien men er belasting op zou kun nen gaan heffen. Doch niette min: geestelijke vrijheid is een luxe, die pas volgen kan wan neer andere, elementaire eisen zijn gehonoreerd. Op welke wijze men door de ellende van de chaos en de maatschappelijke onvolkomen heden tot een orde komen kan, die de vrijheid des geestes levensruimte geeft, is niet aan regelen of formules gebonden. Dat vele volken de weg naar de orde afleggen dwars door een oceaan van terreur en dwingelandij, is een geschied kundig verschijnsel dat bijna algemeen kan worden genoemd. Doch degenen, die de massa's leiden met de knoet en de strop, met het nekschot en de concentratiekampen, zullen zich moeilijk kunnen voorstel len dat het doel waarnaar zij heten te streven: de maat- schappelüke. louter materiële orde, niét het einddoel der massa's zal zijn. Wie orde schept, moet reke ning houden met het feit dat hij een voedingsbodem bereidt. Een bodem voor nieuwe waar den en nieuwe eisen, nieuwe verlangens en nieuwe strevin gen - een voedingsbodem voor gans andere, nieuwe mensen, die niet zullen ophouden te vragen en niet zullen stilstaan waar het hun geboden wordt. Doch die altijd verder zullen stijgen op de trap, waarvan zij de onderste sporten via gene raties van slaven en onder drukten hebben bereikt. Wie, met welk systeem ook, een maatschappelijke zeker heid weet te vestigen, bereidt het huis van de vrijheid voor. Hij ruimt de kamers in voor de onafhankelijkheid des gees tes, die onvermijdelijk zal komen en haar intrek nemen in het algemene levensdoel. En daarom doen de praktijken van onderdrukkers zo dwaas aan, die zeggen te streven naar een betere wereld. Berichten als dit - dat een Chinees hoog leraar vervolging en officiële woede tegen zijn persoon ont ketende door tweemaal te zuchten bij het aanschouwen van een partij-affiche. Een Chinéés hoogleraar, wel teverstaan. Een geleerd zoon van het oude, geleerde volk, het Chinese ras der wijsheid, dat eeuwen her het materiële doorzichtig maakte als glas en naar de eeuwigheid staarde door de ogen van mannen als Confucius. Dit Chinese volk, door de stroom der tijden meegesleurd naar een ruïne van onmaat schappelijkheid en achterlijk heid, verscheurd door oorlogen en machthebbers, omhoogge- kropen naar een reddingboei die dichterbij dreef dan alle andere, zich schikkend in een krap dwangbuis van nieuwe politieke paardemiddelen, ont daan van alle vrijheden om de vrijheid van leven en werken te kunnen erlangen dit Chi nese volk, waarin de wereld wijsheid en bespiegeling voort leven van grote denkers, is in feite een belachelijk object voor strevers naar het loutere materialisme. Het is een object, dat zijn meesters zal teleurstel len en tot woede brengen, wanneer het de onderste trede van de trap naar een nieuwe cultuur zal hebben bereikt. De onderste trede, waar het materiële bestaansminimum gelegen is en waar het licht van de lonkende vrijheid van de geest schemert uit de hoogte. De Chinese hoogleraar, die tweemaal heeft gezucht, heeft dat licht niet uit het oog ver loren en er openlijk naar ver langd. Waarom zucht een mens? Om zijn innerlijk een uitweg te bieden. Uit verlan gen, uit droefgeestige spijt om het verlorene, uit onmachtige drift naar het onbereikbare. Maar ook uit gelatenheid en aanvaarding. Tweemaal zuchten is een zwaar vergrijp binnen het kader van een bepaald politiek systeem - een systeem dat zeer wel begrijpt, hoe zuchten ont staan, waaruit zij ontstaan en hoe onweerstaanbaar zij zul len worden wanneer zij zich ermenigvuldigen. Tweemaal zuchten - dat be tekent een overtreding van het ijzeren gebod, tevreden te zijn met het materiële en voor altijd afstand te doen van de vrijheid tot denken, van het zelfstandig oordeel, van de in dividuele critiek, van de per soonlijkheid die men heeft be loofd te zullen offeren op het altaar van de maatschappelijke orde. Waarom zouden wij nog be togen en bewijzen aanvoeren, wanneer in het communistische China tweemaal zuchten straf baar is gesteld? Hoe kan een vonnis over ongerechtigheid en onmenselijkheid scherper wor den geformuleerd dan door tweemaal zuchten? Hoe kan een systeem zichzelf meer af doende en onherroepelijker veroordelen, dan door het zuchten te verbieden? Welk een zee van machte loosheid, van erkenning der eigen beperkingen ligt er in het bespottelijke gebod: „Gij zult niet zuchten." Hoe duidelijk vertelt ons en de gehele wereld dit systeem, dat het een onding is, dat het zich een einddoel gesteld heeft dat geen einddoel is, dat het zich vergist heeft in de eenvoudige constellatie van de mens, die immers blijkt te bestaan uit lichaam en geest! Het erkent, dat het de grens onderscheidt tussen de vrijheid van gedachte en de vrijheid van spreken. De dubbele zucht van de Chinese hoogleraar was immers een grensgeval: het was niet louter denken, het was echter ook geen spreken. Het was de gedachte, die zich op de simpelste wijze uiting verschafte. Het was een bewijs van de heerlijke overtuiging, dat niemand ter wereld een ander mens het denken en in nerlijk oordelen kan verbieden, doch dat men slechts de ander kan geselen om het uiten van dat denken en dat oordelen. Natuurlijk was het hoog- leraarsgezucht een gebrek aan zelfbeheersing. Een hoogstaan de en beschaafde Chinees weet zich zodanig in toom te hou den, dat niemand weet wat hij denkt. Dat hij denkt, is zeker. Dat alle mensen ter wereld, onder welk regiem zij ook leven, kunnen denken en volop den ken, is zeker. Wat een bemoe digend idee! Dat een systeem hoe rigou reus ook enkel vat op de uiting der gedachte heeft, is zo mogelijk nog een bemoedi gender idee. Want die uiting is te voorkomen. Als de hoog leraar niet had gezucht, Tiad niemand hem landverraad of bourgoisie kunnen verwijten, ofschoon hij een even groot landverrader en bourgois zou zijn geweest als hij nu is. Met denken gaat de wereld vooruit. Met gedachten blijft de mens voortgaan op de weg omhoog. De natuur moge een woord van lof worden toege zwaaid, dat zij het zo gewiekst heeft ingericht: geestelijke vrijheid is niet te constateren, niet te beperken, niet te ver hinderen. Geestelijk vrij zijn heeft niets van doen met welk regeer-systeem ook. Denken staat vrij dus denk, broeders en zusters, overal ter wereld, denk zoveel ge kunt en ordent uw gedachten als een kostbaar bezit van velerlei aspecten. Denk en bevrucht daardoor de toekomst tot de rijke oogst van vrijheid. Doch pas op met zuchten, als de omgeving daartoe niet geschikt is. J. L. Wij vergeetachtigen Maakt u er zich niet zenuwachtig over. We zijn dat in deze tijden allemaal in zekere zin. Dat is gekomen met vreemde griepjes, bromfietsen, rock-and-roll en noem maar op, dus waarom dan ook niet de vergeetachtigheid? We kunnen niet meer op namen komen. Dat vooral. - Ik zie u opkijken en hóór u mompelen: Ja! Nou die 't zégt De naam „Dinges" ligt ons als het ware in de mond bestorven. Maak u er echter niet bezorgd over, herhaal ik. De zaak is volkomen onschuldig Op mijn after-dinner wandeling met mijn ega kom ik hem tegen, de heer-met gezellin. Hij laat de dame los, komt met uitgespreide armen op me toe: „Néé maar, kaerelhoe gaat het?" Ik „kerel", zij het een tikje bedremmeld ook, van de weeromstuit, en ook al van: hoe is 'et nou? een tijd niet gezien beetje dikker, ik bedoel magerder gewor den en meer van die onzin. Het gaat even zo door, maar dan vallen er een paar hinderlijke stïltetjes en na nog een paar zotteklapjes van hou-je-taai-ouwe-jongen, hangen we weer aan de armen van onze respectieve gewezen-verloofden en vervol gen onze kuieringen. „Wie is dat?", vraagt m'n vrouw. „Kind, al zou ik er op deze plek een miljoen mee kunnen verdienen, ik weet het niet". Het gekke is, dat ik er van overtuigd ben dat mijn tegenligger stellig ook niet wist wie ik was. Toen ik even omkeek, zag ik hem sterk schouderophalend met zijn vrouw redetwisten. U ziet het! Dit hééft iets met vergeet achtigheid te maken. Een nog gekker geval. Dit speelde zich af in maritieme kringen en nog wel op vrij hoog niveau; laten we zeggen op de vierde étage. Het is om-zo-te-zeggen inside information, om nou maar es dik te doen, en mij is verzocht er niet over te praten, wat ik bij deze dan ook niet doe. Lees dus maar. De kolonel had afscheid genomen van zijn dreadnought of hoe zo'n ding tegen woordig heet. Een echte ijzervreter was-ie geweest, maar, één met een prachtig hart. De klassieke ruwe bolster met de edele u-weet-wel, dinges. Goed. - Er was een parade geweest, er waren vlaggen neer gehaald en weer gehesen, er hadden toe spraken geklonken, en verder was er waar schijnlijk nóg es gehesen en geklonken, enfin, toen hij dan de statietrap afdaalde had er in veler ogen een zilte traan ge blonken van de aandoening en zo. In de commandants-hut wees de eerste ofcier aan zijn „nieuwe" het een-en-ander en ook gaf hij hem natuurlijk de sleutels van het bureau. „Het merkwaardige is, dat laadje daar rechts dat was het eerste waar kolonel Dinges, uw voorganger, 's morgens heen stapte. Met deze sleutel opende hij het, nam er papier uit, wierp daar een blik op, om het dan omzichtig weer weg te sluiten, waarna de dagtaak kon beginnen. Wat er op dat papier stond heb ik nooit geweten. Het was natuurlijk ook mijn zaak niet". De nieuwe commandant stapte op het bureau toe, opende de kleine la, vond het" bewuste papier inderdaad, las het even, fronste de wenkbrauwen en gaf het door aan zijn „eerste" ter vernietiging. Ook de eerste ofcier liet vluchtig zijn blik over het vodje glijden „Rechts is stuurboord. Links is b a k b o o r d". stond er. Waarmee ik maar zeggen wil... enfin, vul maar in, het is me nou te warm. Jan van Ees (ADVERTENTIE) Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 Geschil inzake de voogdij over Nederlands meisje De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft bij het internationale ge rechtshof in Den Haag, een klacht van de Nederlandse regering aanhangig gemaakt tegen de regering van Zweden over het twaalfjarige Nederlandse meisje Marie Elisabeth Boll. Het meisje is in Zweden geboren als kind van een Nederlandse vader en een moeder die vóór haar huwelijk de Zweed se nationaliteit bezat. Nadat de moeder in 1953 was overleden, hebben de Zweedse autoriteiten het kind onder voogdij ge plaatst. In weerwil van protesten tegen de door Zweden genomen maatregelen van de Nederlandse voogden en vertogen van de Nederlandse regering, werden deze maat regelen niet ongegaan gemaakt. De Nederlandse regering is van oordeel dat de Zweedse autoriteiten in strijd had den gehandeld met de uit 1902 stammende conventie die de voogdij over minder jarigen regelt. Zij zal nu deze zaak aan het oordeel va het internationale ge rechtshof onderwerpen. De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, die voor zijn herstel enige tijd in Italië heeft vertoefd, is in Amster dam teruggekeerd. Het genezingsproces heeft in Italië geen buitengewone snelle voortgang gemaakt, maar de situatie is sinds de burgemeester weer in Nederland is, in gunstige zin gewijzigd. Van 22 juli tot 10 augustus zal op schip hol een studentenwerkkamp worden in gericht. De studenten zullen de strijd aan binden tegen onkruid op de baanranden en roest op de baanroosters. Voorts staat op het programma grasmaaien en hooien, het verrichten van schilderwerk en het aan brengen van verkeersstrepen. De groep zal bestaan uit 44 studenten, Fransen, Duit sers, Engelsen, Scandinaviërs, Schotten, Italianen, Amerikanen en Portugezen. I

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5