SLECHTHORENDEN... De schutterij van Bolsward trok veel bekijks in Beverwijk Veertig jaren aan de Plaatwellerij besloten met een forse huldiging IJ mond-agenda HIER HEEFT II OP GEWACHT Kennemer vormingsinstituut: poging om'„rechte lijn" te leggen De heer A. Kruk in de bloemen en de geschenken gezet PRISMA-dealer Fa A. R. DE BOER 'AC> ft v denxofibtkatia-dcuj, et) 5% e#Jia iegjej dat is een Voor PRISMA-horloges naar P. DE GROOT 8 Jan Campert-pupillen zegden de school vaarwel Zeil jacht je door zware zee vernield bij Biggekerke De laatste aardbeien bleven peperduur „De Jump" in de zomercompetitie 't SILVER STOEPKE ■s; - ,'fpR IS M A Van Gelders brandweer vierde in Hoorn Mooi resultaat temidden der gemeentecorpsen „DIJV" en ,,'t Karpertje" sleepten vele prijzen uit het water „Titan" voor tussenreis onderweg naar Dakar VAN GALEN OPTIEK Bromfietsers na aanrijding ernstig gewond naar het ziekenhuis Geen A FB ...maar [EEN RIJK BEZIT SPAARBOEKJE van BIJ EEN DIPLOMA-UITREIKING Cadeaux voor de leiding, feestavond voor de jeugd Botsing op IJmuidens Oosterduinplein Ui AAN DAG 15 JULI 1957 Het was zaterdagmiddag heel goed te zien dat er in Beverwijk iets bijzonders stond te gebeuren. Reeds ver voor vijf uur in de middag hadden honderden zich een plaatsje uitgezocht, om de komst van de schutterij van Bolsward op te wachten en toen de Bever wij kse Harmoniekapel arriveerde om de gasten te ontvangen, moest de politie nog met enige aandrang ruim baan maken op het toch wel royale marktterrein. Toen de schutterij om half zes arriveerde, sloten de Bolswarders zich aan achter de Harmoniekapel en na een rondgang door de gemeente begaven zij zich naar het gemeentehuis, waar ze van het bordes af door de burgemeester, de heer J. G. S. Bruinsma, hartelijk welkom werden geheten. Het was voor de burgemeester en de schutterij niet alleen een gewoon „welkom", het was voor hen ook een weerzien. De burgemeester zag een aantal van zijn oude gemeentenaren terug en de schutters ontmoetten hun voormalige burgemeester. Na een korte kennismaking van de leden van beide korpsen, waarbij ook hartelijk werd geklonken, werden de gasten naar hun verblijf gebracht, om daarna een tocht door de straten van Beverwijk te maken. Hierbij sloten velen zich aan en toen de eerste tonen van de Wellington mars weerklonken, waren enige duizenden op het mooie terrein in het park achter het gemeentehuis bijeen. In vlot tempo speelde het schutterijkorps achtereenvolgens Ci- phale et procris, suite van Gréty-Moeren- hout, Variaties over „Komt e^n vogel ge vlogen" van Siegfried-Ochs, Theresen, wals van C. Faust, La Czarina van L. Ganne- Moll, De postkoets van Cliber-Herthous en The contemptibles, mars van Stanley- Winter, waarvoor ze een gul applaus moch ten ontvangen. In de nu volgende pauze werden heel wat hartelijke woorden gewisseld. De voorzitter van de Beverwijkse Harmonie kapel, de heer J. Kleyn, die ook in het stadhuis bij de ontvangst reeds enkele woorden sprak, toonde zich verheugd over de prettige wijze, waarop deze middag was verlopen en namens de kapel overhandigde hij de voorzitter van de schutterij een tegel met een muziekembleem als aandenken. In dit embleem zal nog een bijschrift worden aangebracht, waarmee de betekenis van deze dag wordt beklemtoond. De voorzitter van de schutterij vertelde dat men gaarne uit Friesland was gekomen om mee te werken aan de V.V.V.-feesten. Naar zijn mening werkt muziek altijd ver broederend en wekt zij de vriendschap op. Op de uniform van de schutters wijzende deelde de voorzitter mede, dat deze zelfde uniform ook werd gedragen in de „tach- In de vrijwel geheel bezette zaal van het vergaderlokaal aan de Abelenstraat hebben de leerlingen van de zesde klasse der Jan Campertschool afscheid genomen van de leerkrachten dezer school. Aller eerst sprak het hoofd der school, de heer G. J. Bremerkamp, de jongens en meisjes toe. Hij memoreerde, hoe vele leerlingen een vruchtbaar jaar achter de rug had den, hetgeen voor allen van hen, die zich hadden onderworpen aan een toelatings examen voor een middelbare school, zijn beloning had gevonden in het slagen voor dit examen. Deze leerlingen bond hij op het hart vooral niet te denken, dat ze er nu al waren. De overgang van de lagere naar de mid delbare school is nog altijd een moeilijke, waartoe, zoals de heer Bremerkamp aan toonde, verschillende factoren het hunne bijdragen. Hij raadde de jongens en meis jes dan ook sterk aan van stonde af aan zich ten volle aan hun werk te geven. Hierna ging hij over tot het uitreiken van de schooldiploma's aan die leerlingen, die op grond van hun prestaties zulk een diploma verdienden. Als herinnering aan hun schooljaren werd aan alle scheidende leerlingen een klassefoto aangeboden, waarop alle leerkrachten der school temid den van de leerlingen waren vereeuwigd. Hierna werkten de leerlingen een door hen zelf samengesteld programma af, dat bij de ouders zeer in de smaak viel. Aan het einde van de avond werd alle leer krachten bij monde van Marijke Ooms en Patrick Boerlage hartelijk dank gezegd voor al, wat zij in de loop der jaren voor hun pupillen hadden gedaan. Bloemen, rookartikelen en boeken onderstreepten de gesproken woorden. Het laatste woord was aan de voorzitter der Oudercommissie, ir. Dammers. Ook hij bracht de leerkrachten dank voor de goede zorgen, aan de kinderen besteed. ADVERTENTIE TEL.6000 DAG EN NACHT Het zeiljacht „Waterman" uit Veere is zondagmiddag voor de Walcherse kust bij Biggekerke gestrand en door de zware zee gang volkomen vernield. De „Waterman", een platbodem jacht en voormalige Zeeuw se veerboot, was eigendom van de heer A. Cranenburgh uit Veere, die het schip voor enkele dagen had verhuurd aan een groep van tien studenten, voor het merendeel af komstig uit Rotterdam. Als schipper trad op de student Barentse. Vrijdag had het volkomen zeewaardige scheepje nog nieuwe zeilen gekregen en zaterdag was de proefvaart tot volle tevre denheid gehouden. De stranding is te wij ten aan de grote ondeskundigheid van de opvarenden. Ondanks de hoge en ruwe zee had men vlak onder de kust een an ker uitgeworpen met het doel het hoog watertij van 's middags half vier af te wachten. Door het stampen der boot is de ankerspil losgeschoten, waarna het stuur loze zeiljacht op het strand werd gewor pen en in korte tijd grondig werd ver nield. Het schip was verzekerd. De op varenden konden zich met enige moeite in veiligheid brengen en de reddingboot „President J. V. Wierdsma", die ter as sistentie uit Breskens was gekomen, hoefde geen hulp meer tc verlenen. tiger jaren", toen de schutters als soldaten achter de wallen van Bolsward het stadje verdedigden. Zeer voldaan was de voorzitter over de genoten gastvrijheid en vroeg echt harte lijk: „Komt u ook eens bij ons kijken?" De heer W. J. Lubbers sprak als voorzit ter van Vreemdelingenverkeer enkele woorden van dank voor de medewerking en wenste de leden een prettige thuisreis toe. Wethouder W. Alberda sprak de gasten in het Fries toe. Hij vertelde dat de bur gemeester wel eens opschepte over de prestatie van de schutterij, maar de wet houder meende dat de burgemeester niet te veel had gezegd. De heer Alberda hoopte dat het niet de laatste keer zou zijn ge weest dat de korpsen bijeen waren en wenste hen een voorspoedige reis naar het „heitelan". Buiten verwachting was er zaterdag nog een ruim aanbod op de Beverwijkse aard beienveiling. Wel waren de partijen niet groot meer, maar alle tuinders, die nog aardbeien hadden, hebben deze zaterdag even „afgezocht". Zij zullen hier geen spijt van hebben gehad, want de markt was wil lig en er werden voor deze laatste aard beien goede prijzen betaald. De aardbeien die aanspraak op eerste kwaliteit maakten, werden tot 6 per slof betaald, voor de tweede kwaliteit werd van 3.20 tot 5.20 per slof betaald. Er waren nog enkele partijen zonder dop, maar deze werden eveneens door de bin nenlandse markt afgenomen. Aardbeien in doosjes waren heel goed te verkopen; hier voor werd tot 0.83 per doosje betaald. De voornaamste uitslagen van de zo mercompetitie van de bridgeclub „De Jump" waren in percenten: Groep A N.Z.: 1. v. Amerongen-Maarle- veld 63.73; 2. Mainz-Wittebrood 60.40; 3. onker-Porck 53.73. O.W.: 1. dms Hamers-Schol 55.00; 2. Laman-Middelkoop 53.33; 3. echtp. Kra mer 51.67. Groep B N.Z.: 1. de Haas- Koudijs 56.46; 2. Drijver-Veldman 51.54; 3. Porck- Porck 50.83. O.W.; 1.' Nieuwkoopv. d. Gaag 64.57; 2. Tol-Warmerdam 57.50, 3. 3. v. Loo- v. d. Starre 52.50. ADVERTENTIE PRISMA-HORLOGES VERKRIJGBAAR BIJ De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 Haarlem - Telefoon 20049 ADVERTENTIE Het was zaterdag feest aan de Plaat wellerij, want de autogenisch lasser Arie Kruk vierde er zijn 40-jarig dienstjubileum. Omstreeks 11 uur betrad de heer Kruk met echtgenote en andere familieleden het feestelijk versierde kleine schaftlokaal, waar de directie, bedrijfsleiding en een groot aantal collega's al een plaatsje had- Lijk in zee aangetroffen Zondagmiddag omstreeks half twaalf meldde Scheveningen Radio, dat ongeveer 15 mijl ten zuiden van Texel op de Noord zee een lijk - gehuld in een geel reddings vest was aangetroffen. Een vliegtuig van hartelijke gelukwensen van de directie had den gezocht. In zijn openingswoord memo reerde de personeelchef, de heer H.Kraaye- veld, dat de heer Kruk reeds de derde jubilaris van dit jaar was, die zjjn 40-jarig jubileum vierde. Hij achtte dit wel een bewijs voor de goede sfeer die op het be drijf aanwezig is. Ir. E. F. Peltzer, de directeur, sprak vervolgens de jubilaris toe -en schetste diens loopbaan, tijdens welke hij het vak van autogenisch lasser steeds trouw geble ven is. Ir. Peltzer prees het vakmanschap en de kameraadschap van de heer Kruk en stelde hem om deze eigenschappen ten voorbeeld aan vele jongeren. Nadat hij de de Opsporings- en reddingsdienst en de reddingboot „Prins Hendrik" van Den Hel der gingen er op uit, maar konden niets vinden. Omstreeks kwart voor zeven 's avonds meldde de Nederlandse kustvaar der „Eemsborg", dat men het lijk weer had aangetroffen. Hierop heeft de „Prins Hen drik" opnieuw zee gekozen. Het is later in Den Helder aan land gebracht. Naar de identiteit wordt een onderzoek ingesteld. ADVERTENTIE LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TEL 8321 CENTRUM GALERIJ VELSEN MAANDAG 15 JULI Thalia, 20 uur: „De jacht op kapitein Ehrlich". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, geopend van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Filiaal geopend van 14 tot 17 uur Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord. DINSDAG 16 JULI Thalia, 20 uur: „De jacht op kapitein Ehrlich". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als maandag. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, geopend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijker straatweg Velsen-Noord geopend van 19 tot 21 uur. „Alcoholics Anonymous", van 20 uur af, spreekuur in zaal Abelenstraat. R.K. openbare leeszaal en bibliotheek, Banjaertstraat 13, Velsen-Noord, open van 10-12 uur. BEVERWIJK MAANDAG 15 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „In vuur en vlam". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „08-15 Het einde". W.B. Theater, 20 uur: „Valse munters". Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 15-17 en 19-20 uur; jeugd leeszaal geopend van 19-20 uur en lees- en studiehoeken geopend van 15-17 en 18.30-20.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 uur; lees- en studiezaal ge opend van 15-18 en 19-21.30 uur; jeugd leeszaal geopend van 16-17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. DINSDAG 16 JULI Kennemer Theater: als maandag. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Dunia". Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 15-17 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 15-17 en 18.30-20.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studie zaal geopend van 10-13, 15-18 en 19- 21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16-17.30 uur. aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. "straat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. overgebracht, overhandigde ir. Peltzer hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud, waarna aan mevrouw Kruk een prachtige bloemenmand werd geoffreerd. Als bestuurslid van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel reikte ir. Peltzer met enkele toepasselijke woorden aan de jubi laris het vererend getuigschrift en de ver guld-zilveren legpenning uit. Vervolgens sprak de bedrijfsleider, de heer G. de Haan. Ook hij was zeer erken telijk voor de grote kwaliteiten van de jubilaris, waarbij hij er in het bijzonder op wees, dat bij vakmensen als deze jubilaris het werk wordt afgeleverd met de zeker heid, dat het ook goed is. Hij noemde de jubilaris een der pijlers, waarop het bedrijf groot en sterk ig geworden. Namens de collega's sprak de heer F. Korf, lid van de ondernemingsraad. Hij memoreerde de goede onderlinge kame raadschap, waarvan steeds een weldadige invloed uitgaat, prees de verdiensten van de gehuldigde als lid van de boekencom- missie van de personeelsvereniging, waar bij hij opmerkte dat aan zijn bezonken oordeel veel waarde werd gehecht en over handigde namens het jubileumfonds een enveloppe met inhoud. Wegens afwezigheid van de heer C. Lub- bik, voorzitter van de personeelsvereniging, sprak nu de secretaris K. Schipper. Evenals zijn voorganger roemde hij de kwaliteiten van de jubilaris als lid van de boekencom- missie, waarnaast hij opmerkte, dat de heer Kruk trouw bezoeker is van de jaarlijkse ledenvergadering. De heer Schipper liet zijn felicitatie gepaard gaan met een prach tige plant. Nadat tenslotte de heer G. Lebbenmeijer met enkele komische voorvallen uit het leven van de jubilaris de aanwezigen een daverend gelach had ontlokt, sprak de jubilaris een woord van dank voor alle oprechte wensen en blijken van waardering welke hem te beurt gevallen waren. Hierna bleef het gezelschap nog een tijd in gezellige kout bijeen. service-master Waarschuwt U hoorbaar op elke tijd die U wenst. m Chroom f 125.- Edeldoublé f135.- Wanneer er met zeventien brandweer- groepen aan een wedstrijd wordt deelgeno men, en zestien hiervan zijn gemeente brandweercorpsen, terwijl de laatste een bedrijfsbrandweercorps is, dan moeten de brandweerlieden van dit laatste corps wel een harde dobber hebben gehad om tot de vierde prijs te komen. Dit feit heeft echter zaterdagmiddag in Hoorn plaatsgevonden, waar ter gelegen heid van het 600-jarig bestaan een brand weerfestijn was georganiseerd. De bedrijfs brandweer van Van Gelder Zonen onder commando van de heer P. J. J. Elmers, speelde het klaar om de vierde prijs te bemachtigen. Op het terrein van de Hoornse Gasfa briek stonden uiteraard fictieve werkplaat sen en timmer-magazijnen in brand en de opdracht luidde: blussen. De branden moesten met drie stralen worden aange vallen, terwijl de pomp op open water moest worden aangesloten. Zo kranig weerden zich de Velsen-Noorders, dat ze vierde werden met 626 Vz punt. Koog aan de Zaan werd eerste met 660 punten, Weesp tweede met 649 en Naarden derde met 635 punten. Na deze geslaagde wedstrijd, die door de oud-brandweercommandant van Zaandam, de heer Kakes werd geleid en waarbij vele brandweer-autoriteiten, onder wie ook de districts-inspecteur van het Rijksbrand- weerwezen in Noordholland, de heer Fhe- res, aanwezig waren, volgde er een défilé met de 17 wagens door de stad. Het was een fraai gezicht, de diverse typen wagens, de oudste dateerde van 1927 en de nieuw ste van 1957, door het versierde Hoorn te zien rijden. Langs het raadhuis ging de route, waar het college van burgemeester en wethouders de brandweer-trein groette. De rest van de dag werd besteed aan het bezichtigen van de feestvierende stad. De Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJmond Vissers" heeft zondag met zestien leden deelgenomen aan een con cours georganiseerd door de Akerslootse vereniging „De Sander". In de korpswed strijden waren „De IJmond Vissers" niet al te fortuinlijk en de Beverwijkers wisten met 35 baarzen een vijfde plaats te behalen. In de personele wedstrijd ging het beter. J. van Zutphen behaalde een tweede prijs ïpet^fgtuksra \g t Mig ,,'t Karpertje" Met zestien leden nam de Beverwijkse hengelsportvereniging ,,'t Karpertje" even eens deel aan het concours van „De San- der". In de korps wedstrijden behaalde ,,'t Karpertje" in afdeling A een vierde prijs met 39 stuks. In afdeling B werd een derde prijs behaald met 35 stuks. In dé personele wedstrijd werden door de Beverwijkers in totaal zes prijzen behaald, waarvan de voornaamste waren: 1. W. v. d. Lely 36 st., 3. L. v. d. Aar 11 st., 4. J. Beentjes 11 st., 6. Jac. Beentjes 9 st., 7. J. Straat 8 st., 8. J. Koelman 8 st De sleepboot „Titan" van Bureau Wijs muller, die vorige week te Lagos in West- Afrika aankwam met een sleep uit Glas gow, is inmiddels weer vertrokken uit deze haven. De sleper is onderweg naar Mon rovia om vandaar een sleepje te brengen naar Dakar Uit Dakar keert de „Titan" in ballast terug naar Lagos om de sleep reis naar Barbados bij de noordkunst van Zuid-Amerika (Brits Guinea) te beginnen. De „Zeeland" is gisteren uit Belem op Curagao aangekomen met de Deense tanker „Jane Langg". Twee uur na aankomst be sloot kapitein H. v. d. Burg al weer tot vertrek. In ballast is de sleper onderweg naar Beaumont bij Port Arthur in Texas. Een sleep, die uit enkele bakken bestaat, zal hier worden opgehaald voor Maracaibo. De „Cycloop" wordt een dezer dagen in New Orleans verwacht om een sleep vast te maken voor Maracaibo. De „Noordhol land" maakt met zijn sleep goede vorde ringen naar Paramaribo en hoopt daar volgende week aan te komen. ADVERTENTIE in HOTEL ROYAL - KENNEMERLAAN op DINSDAG 16 JULI van 1 tot 9 uur n.m. De allernieuwste onzichtbare hoortoestellen en hoorbrillen ZONDER SNOEREN GEEN BATTERDKOSTEN GEEN KLEERGERUIS 2 JAAR GARANTIE Aangeboden door de leverancier voor district IJMOND VIENNA Bosjesstraat 22a Sarphatipark 46 tel. 5445 - Koog a. d. Zaan tel. 716960 - Amsterdam Te half zeven zaterdagavond is op de Zeeweg te Castricum een bromfietser met zijn duopassagiere bij het oversteken van de weg door een auto aangereden, tenge volge waarvan beiden met ernstige ver wondingen naar het Centraal ziekenhuis te Alkmaar moesten worden vervoerd. Op de Zeeweg nabij het tentenkamp staken zij de weg over juist op het mo ment dat van de strandrichting een perso nenauto naderde, bestuurd door een Duitse toerist. Deze trachtte een aanrijding nog te voor komen maar ondanks krachtig remmen ge lukte het hem niet, de bromfietsers te ont wijken. Zij werden enkele meters over de straat geslingerd. De heer G. liep hierbij een zware hersenschudding op en klaagde voorts over pijn in de maagstreek en zijn zuster, die op de duo zat, liep bij de val een beenfractuur en enkele lichtere ver wondingen op. Dame tegen auto Zaterdagmiddag kwam een Santpoortse dame ter hoogte van de spoorwegovergang aan de Wüstelaan in botsing met een uit de richting Santpoort komende auto. Nadat haar ter plaatse de eerste hulp was ver leend, werd zij per ziekenauto naar een der Haarlemse ziekenhuizen vervoerd. Behalve een hoofdwonde en een gekneusde arm heeft zij waarschijnlijk ook een hersen schudding opgelopen. ADVERTENTIE Vraagt vrijblijvend N Micluinsen Tlll.Wr.l KltftÊr Marktplein IJmuiden Interieurverzorging Door het koelere weer zijn er vorige week bij lange na niet zoveel kisten goede vis doorgedraaid als de voorgaande week. Alleen vrijdag en zaterdag is er wat braad blijven staan, de andere dagen werd alles vlot verkocht, zij het ook, dat de prijzen niet bepaald hoog lagen. Alleen de grovere soorten schelvis waren erg gevraagd woensdag en donderdag, en brachten van de f 35 tot f 45 op. Doch vrijdag en zaterdag zakte de prijs ook weer aanzienlijk. De haring schijnt nu wat los te komen, zaterdag waren er een tweetal schepen, die respectievelijk 700 en 800 kisten hadden. De prijs bleef op een goed niveau, goede kwaliteit liep van de f 16 tot f 18. De makreelaanvoer blijft schraal en van daar, dat de goede kwaliteit rond de f25 opbrengt. De Belg hield zich bepaald rustig. Afge zien van wat vraag naar grove schelvis, bleef de prijs heel middelmatig ook van de kabeljauwen. Tegen het einde der week was de kabeljauw zelfs goedkoop en de grote regels brachten maar even f 60 op, terwijl de kisten-kabeljauw eveneens rond de f 60 lagen. De drie grofste soorten schol bleven hangen rond de f 50 met een f 45 voor de schol I, terwijl de schol II een f 35 op bracht. Menig kistje schol II is zaterdag weer gekocht voor Engeland, al zeggen alle handelaren ook, dat de prijs in IJmuiden voor alle soorten export-schol te hoog ligt. En al is het contingent van Frankrijk ook zo goed als uitgeput en wordt er met smart op de nieuwe toewijzing gewacht, de tongen blijven duur. Tongen II een kleine f 3, tong I even f 3, halfpondjes rond de f 3.30, grootmiddel een goede f 3,50 en lappen voor goed f 4 zijn toch prijzen, die er wezen mogen. Dat de handel veel hin der heeft van de kotters, die op de zand- spiering vissen en de aanvoer zeker met een 15.000 tot 20.000 kg per week hebben doen dalen ligt voor de hand. Dat ook de scholaanvoer hierdoor vergeleken met vo rig jaar veel lager ligt, is eveneens duide lijk. Er zijn door de trawlers ook deze week weer geen forse besommingen gemaakt. Behoudens dan de „Ariadne", die zaterdag een f 17.000 besomde voor een korte week- reis, was er geen enkele trawler, die een lonende reis maakte. Om maar niet te spreken van de bepaald slechte besom mingen. De grote loggers deden het, hoe kan het anders, weer veel beter. Maar als er behalve een paar honderd kisten vis, nog een 350-400 kantjes onder de luiken zitten, dan gaat het er al direct heel anders uitzien. Het haringseizoen zal veel hebben goed te maken voor de trawlers, anders zou het wel eens kunnen gebeuren, dat er verschei, dene schepen een volgend jaar niet meer in de vaart komen. In de gezellige bovenzaal van hotel „Royal" aan de Kennemerlaan werd zaterdag de eerste uitreiking van getuigschriften aan cursisten van het Kennemer Vormings instituut feestelijk verricht. Voordat de inspecteur van het onderwijs in Velsen, tevens lid van het bestuur van deze stichting, de heer J. Algera, tot deze daad over ging, werd eerst de stemming erin gebracht. Vele van de cursisten waren vergezeld van hun ouders of hun meisjes, terwijl ook van de meeste meewerkende bedrijven afgevaardigden aanwezig waren. Voor deze stemming zorgden de jongens hoofdzake lijk zelf: in zeer korte tijd hadden zij een programma in elkaar gedraaid, dat afwis seling genoeg bood en met enthousiasme werd gebracht en aangehoord. Opvallend was, dat de leiding van het instituut, alhoewel uit de aard der zaak aanwezig, niets ondernam om het pro gramma te doen slagen. De jongens werk ten vrijwel zelfstandig. De 18-jarige Cor Verhoeve bleek van vele markten thuis te zijn, al had hij tijdens zijn openings speech wel wat last van planken- of mi crofoon-koorts. Later op de avond raakte hij, evenals zijn 16-jarige collega John van der Veen beter ingeschoten en traden zij met meer flair op. Met sketches zang, muziek en een paar dansjes werd het feestelijke bijgedeelte dus opgevrolijkt. De „IJmond Stars", onder leiding van Nico Groen, verleenden hiertoe ook hun medewerking, terwijl een duo lieve meisjes, Els en Loes, een voorbeel dige demonstratie van close-harmony- singing ten beste gaven. Symbool Het hoogtepunt van de avond was echter wel de uitreiking van de getuigschriften aan de 18-jarigen, die het instituut gingen verlaten. De heer Algera sprak de jongens toe en hij wees hen op het symbool dat in het getuigschrift zelf was verwerkt: een aantal chaotische lijnen, komende uit het beschermende milieu van de school en het ouderlijk huis, vloeien door een paar be drijven naar één punt, dat dan het vor mingsinstituut is. Van daaruit gaan die zelfde lijnen, maar dan rechte, door naar de beslotenheid van bedrijven, waarbij dan een grotere gerichtheid te zien is. Spreker wees op de grote moeilijkheden die tijdens de puberteitsperiode kunnen ontstaan, die in wilde stammen nog aanleiding geven om het volwassen-worden op velerlei ma nieren te testen. In de huidige westerse beschaving gebeurt dit niet meer. „Maar zijn er vormingsinstituten", aldus de heer Algera. De medewerking van overheid en bedrijven was echter dringend noodzake lijk, zei spreker, om op de hoge kosten, die de vorming van deze jongens met zich meebrengt, te kunnen bestrijden. Hij hoopte, dat ook in het komende, tweede cursusjaar het het instituut niet aan be langstelling zou ontbreken. Met een hand druk en een persoonlijk woord kregen de jongens daarop hun getuigschrift. Na dit ernstige toespraakje van de heer Algera, dat ook door de aanwezige jon gere cursisten met aandacht werd gevolgd, kwam Aart Bastiaan ten tonele, die de hoofdleider van het instituut de heer Joh. van der Schoor met enige hartelijke woor den van dank een pakje aanbood. Tot grote verwondering over zoveel spontaneï teit, omdat dit althans volgens de aan bieder, namens de „lastigste groep" zou zijn geweest, bleek het een hartewens van de heer Van der Schoor, eer blitz-appa- ratuur te bevatten. Een foto-albumpje, op geestige wijze verzorgd, completeerde het cadeau. Ook één der gymnastiekdocenten, de heer A. Heerkens werd op hartelijke wij ze bedacht: twee grote dozen sigaretten werden zijn deel. Beide leiders dankten de goede gevers en verzachten de uitdrukking „lastigste groep" enigszins, aangezien dit soms van alle groepen wel eens gezegd kon worden, het was tenslotte na een jaar experimen teren nog niet duidelijk voor partijen, of men in de goede richting stuurde. Een daverend applaus uit de zaal scheen te moeten waarmaken, dat er tóch wel in de juiste richting werd gestuurd. Dank zij een goede regie, waaraan ook Ab Zwart zijn steentje bijdroeg, werd er om precies kwart over twaalven een punt achter gezet. Geslaagden Aan de volgende cursisten werd een ge tuigschrift uitgereikt: Hans Mol, Ab v. d. Paard, Wim Peppels. Gerrit Walsmit, Hans Groen, Jan Smit (allen van de Plaatwellerij), Jasper Hoo- gendijk en Anton Munter (van Breed band), Han Broek, Cor Verhoeve, Ab Zwart, Rien Verton, Olof Hendriks en Aart Bastiaan (van Hoogovens), Nico Ver schoor (Mekog), Peter Benecke (Zaan- landse Houthandel) en Frans Duykers (Ceta Bever). Half september zullen de cursussen wor- hervat, doch eerst gaat er nog een twintig tal jongen va!n het instituut een kampweek doorbrengen in Ermelo en vijf nemen als cursisten deel aan een Rijnreis. De veronderstelling zal wel juist zijn, dat er begin september onderwerpen ge noeg voorhanden zijn om over te discus siëren! ADVERTENTIE JUWELIFR- HORLOGER KENNEMERLAAN 30 - TELEFOON 4127 Grote sortering verlovingsringen Zondagmiddag kwamen op het Ooster duinplein te IJmuiden een motorfiets, be stuurd door J. V. uit IJmuiden en een per sonenwagen met elkaar ïn botsing. V. ver voerde als duopassagier een jonge knaap achterop. Terwijl de motorrijder en de bestuurder van de volkswagen naar de verzekerings agent reden, heeft de Velsense ongevallen- dienst de jongen, die inmiddels bij de familie van Lieshout was binnenfébracht, opgehaald en naar het Antoniusziekenhuis vervoerd. Daar werd een wond, die hij aan een been had opgelopen, gehecht.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10