K.L.M.-Constellation „Neutron" verongelukt Kort na de start van Biak op Nieuw Guinea in zee gestort ïgL Herstel van monarchie in Spanje na Franco's dood HET WEER Haarlems Dagblad De bemanning van de „Neutron" Van de 68 inzittenden 11 gered van wie er later één is overleden HéÊÈwi fflP >&ce MORRIS 'fjeforet/ouêui// Eerste telegram kwajn vier uur na de ramp r~ lil! Ölfóll Vermiste passagiers Aanhoudend koel Djakarta begint razzia Het woord is aan Verkeersongelukken DIT JAAR: 612 DODEN Rijkspolitieman verongelukt Voortvluchtige Sumitro bi j Sumual op Celebes SOLEX RODEN VEILIG RODEN Gebr. v. Bugnum en Zoon Pleidooi voor invoering van maximum snelheid Prins Rernhfird or»er>de bedriifsuitbreiding Duitse biografie van Anne Frank 72e JAARGANG No 5 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 16 JULI 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 158 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Maandagavond om tien minuten over zeven Nederlandse tijd is de Super Constellation „Neutron" van de K.L.M. kort na het vertrek van het vliegveld Biak op Nederlands Nieuw Guinea voor de vlucht naar Amsterdam, in zee gevallen nabij het tien mijl ten zuiden van Biak gelegen eilandje Owi. De zee is daar ongeveer tweehonderd meter diep. Het toestel had 59 passagiers en een bemanning van negen personen aan boord. Volgens berichten, die bij de K.L.M. uit Biak zijn binnengekomen, hebben twaalf personen het ongeluk overleefd en zijn er zesenvijftig vermisten. Van de twaalf overlevenden zijn elf passagiers. De stewardess van het toestel be hoort eveneens tot de overlevenden. Drie passagiers van de 59 die zich aan boord bevonden hadden de Britse nationaliteit, alle anderen de Neder landse. De drie Britse passagiers behoren tot de vermisten. De „Neutron" was op weg naar Manilla, waar het een tussenlanding zou hebben moeten maken. Daarna zou de vlucht gegaan zijn via Bangkok, Karachi, Beiroet en Rome naar Amsterdam, waar het toestel woensdagmiddag om half vier had moeten aankomen. DE GEREDDEN Van de passagiers zijn gered mr. J. O. de Rijke met echtgenote en drie kinderen, de heer H. O. Wagenaar, vertegenwoordiger van het technisch bureau Geveke te Amsterdam met echtgenote en een kind, de heer S. de Boer van de K.P.M te Biak, en de gouvernementsarts D. L. Leiker met één kind Van de bemanning is de stewardess, de 29-jarige mej. D. Klein Klouwen- berg uit Hengelo gered. Alle twaalf geredden zijn in het ziekenhuis te Biak opgenomen. Mevrouw De Rijke, de heer S. de Boer en de heer Leiker en kind zijn ernstig gewond. Dit kind is later overleden. De andere over levenden zijn licht gewond. In een der telegrammen uit Hollandia wordt gezegd dat de vier ernstig gewonden bij de ramp brandwonden hebben op gelopen. Dit zou een bevestiging kunnen zijn van een bericht van het Franse persbureau A.F.P. uit Manilla, dat aan boord van de „Neutron" na het vertrek uit Biak brand zou zijn uitgebroken. iJ vluchtnummer kl 844 PH-LKT (registratie- letters van de „Neutron") in zee gestort vijf mijl van marinevliegkamp (Ese-airfield). Een kwartier na middernacht kwam een tweede telegram uit Biak binnen, waarin werd medegedeeld, dat elf passagiers en de stewardess tot de overlevenden behoorden. Inmiddels had men pogingen in het werk gesteld telefonisch contact te krijgen met Biak, dat op 17.000 km van Schiphol ligt, maar dit gelukte niet. Uit latere telegrammen bleek, dat de „Neutron" is neergestort nabij Owi, een van de vele eilandjes van de Schouten- groep, waarvan vele onbewoond zijn en op sommige enkele papoea's aan de kust in paalwoningen leven. Deze eilandjes ten zuiden van Biak zijn voor een deel dicht begroeid. De enige communicatiemiddelen met de buitenwereld zijn prauwen en een vaartuig van het gouvernement van Neder lands Nieuw-Guinea. De Koninklijke Marine is onmiddellijk na het bekend worden van-de ramp met alle beschikbare materiaal in actie gekomen. Ook de papoeabevolking heeft met prau wen medewerking verleend aan de red dingspogingen. Van Hr. Ms. „Kortenaer", welk schip in Biak ligt, werden direct alle sloepen naar de plaats van de ramp ge zonden. Hedenmorgen had men bij de K.L.M. nog geen nadere bijzonderheden over de toe dracht van de ramp ontvangen. Wegens de grote afstand is het zeer moeilijk recht streeks verbinding met Biak te krijgen. Enige deskundigen van de K.L.M., die zich in het Verre Oosten bevinden, zijn terstond naar de plaats van het ongeluk gedirigeerd om daar tezamen met de K.L.M.-staf te Biak een onderzoek in te stellen. Hierdoor is het niet noodzakelijk terstond een commissie van onderzoek met een speciaal toestel naar Biak te laten vertrekken. Maandagavond om kwart voor elf Ne derlandse tijd kwam het eerste telegram met de rampspoedige tijding over het ver ongelukken van de „Neutron" bij „opera tions movement control" (o.m.c.) op Schip hol binnen. De vertraging van ongeveer vier uren is te wijten geweest aan radio storingen. O.M.C. is de afdeling op Schip hol, waar de bewegingen van de vlieg tuigen binnenkomen en op elk uur van het etmaal weet men daar, waar de toestellen van de K.L.M.-vloot zich bevinden. On middellijk na het ontvangen van het tele gram waarschuwden de dienstdoende leden van O.M.C. de directie van de K.L.M. De inhoud van het eerste telegram luid de: „Bik 476 Icarus repeat Icarus first general message 1 1049 E De Roos kl. 844 phlkt crash on water five miles ese air field." Bik is de afkorting van Biak, Icarus wil zeggen de hoogste voorrang voor het telegram. De verdere inhoud is: eerste al gemene mededeling Lockheed 1049 e (type van het toestel) gezagvoerder De Roos De omgekomen bemanning van het vliegtuig, boven v.l.n.r.: R. Roos, ge zagvoerder, B, Chardon, tweede piloot, J. Oudejans en H. H. Iseke, boordwerk tuigkundigen; onder v.l.n.r.: J. F. Ma- chielsen, marconist, A. J. Almekinders, steward, P. T. Hooyboer, telegrafist en K. de Groot, steward. De tot de overlevenden behorende ste- Hij trad op 27 oktober 1953 in dienst bij de wardess, mej. D. J. Klein Klouwenberg is K.L.M op 22 februari 1928 te Hengelo (O.) ge boren. Zij is sedert 1 december 1954 in dienst van de K.L.M. en ongehuwd. Zij woont in Hengelo. Vermist worden de 36-jarige gezagvoer der, vlieger eerste klasse, R. de Roos. De heer De Roos is 7 oktober 1920 te Batavia geboren. Hij is gehuwd en heeft drie kin deren. Hij woonde in Laren. Hij trad op 1 november 1945 in dienst van de K.L.M. De 27-jarige vlieger derde klasse Elias Hendrik Chardon is 15 februari 1930 te Woerden geboren. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen Hij woonde in Amstelveen. v^DOCOOCXXOCOOOCOOOOCOCCOOOCCOOCOCOCOOCCOOCOCOOCOOCOCCOCO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwak ke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. jqoooo^oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S (Van onze correspondent in Djakarta) De politie in Djakarta is een groot scheepse actie begonnen tegen de ambte naren van de officiële diensten en openbare instellingen, die volgens het reglement om zeven uur 's ochtends hun dienst moeten beginnen, doch waarvan velen pas omstreeks negen uur komen opdagen. De regering had herhaaldelijk gewaarschuwd, dat zij dit tekort aan plichtsbetrachting niet langer door de vingers zou zien. Daar deze waarschuwing geen effect sorteerde, heeft men thans de politie ingeschakeld, om een eind aan het massale ochtendverzuim te maken. Agenten hebben gisteren- en vanochtend de diverse café's in de hoofdstad op amb tenaren uitgekamd en ook diverse lang- slapende functionarissen letterlijk van hun bed gelicht. Tweeënzestig spijbelaars zijn meegenomen naar de politiebureaus, waar proces-verbaal tegen hen opgemaakt werd. De 35-jarige boordwerktuigkundige eer ste klasse Jan Oudejans is 24 juli 1921 te Purmerend geboren. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Hij woonde in Hil versum. Hij trad op 24 februari 1947 in dienst bij de K.L.M. De 30-jarige boordwerktuigkundige der de klasse Hans Henri Frans Iseke is 14 juni 1927 te 's-Gravenhage geboren. Hij is gehuwd en heeft één kind. Hij woonde in Nieuw Loosdrecht. Hij trad op 8 sep tember 1952 in dienst bij de K.L.M. De 39-jarige radiotelegrafist eerste klasse Johannes Gerardus Machielse is 5 augustus 1917 te Amsterdam geboren. Hij is gehuwd en heeft geen kinderen. Hij woonde in Badhoevedorp. Hij trad op 15 januari 1946 in dienst bij de K.L.M. De 32-jarige radio-telegrafist tweede klasse Petrus Theodorus Hooyboer is op 1 september 1924 te Venhuizen geboren Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Ook hij woonde in Badhoevedorp. Hij is sinds 1 februari 1948 in dienst bij de K.L.M. De 29-jarige purser tweede klasse Mar- tinus Jacobus Almekinders is op 16 maart 1928 te Kapelle geboren. Hij is gehuwd en heeft geen kinderen. Hij woonde in Alk maar. Op 3 oktober 1949 kwam hij bij de K.L.M. De 23-jarige hofmeester Klaas de Groot is op 30 april 1934 te Amsterdam geboren Hij is ongehuwd. Hij woonde in Amster dam. Ook de vermiste passagier de heer C. C. van der Wende behoort tot het K.L.M.- personeel. Hij is grondwerktuigkundige en was met zijn gezin twee jaar in Neder- landsch Nieuw Guinea gestationeerd ge weest. De stewardess van het verongelukte vliegtuig, mejuffrouw D. J. Klein Klouwenberg, was het enige lid van de bemanning dat de ramp overleefde De „Neutron" is een van de achttien Lockheed „Super Constellation"-vlieg tuigen die de K.L.M. bezit. Twaalf zijn er van het type L 1049E, zes van het nieuwere type L 1049G. De eerste vlieg tuigen van het type 1049E waren nog maar net in gebruik genomen bij de K.L.M., toen een vliegtuig van dit type, de „Triton", op 5 september 1954 bij Shannon verongelukte. Iedere „Super Constellation" van de K.L.M. heeft voor het eventueel neer komen op zee behalve de vaste uitrus ting, zoals zuurstofmaskers, staaflam- pen, bijlen, verbandtrommels en derge lijke, nog vier opblaasbare rubberboten, elk bestemd voor twintig personen. Bovendien voor iedere passagier een zwemvest, acht speciale kinderzwem vesten en een noodradio. In de toestel len van dit type bevinden zich acht noodluiken en drie deuren. Joods spreekwoord: Men kan een eind komen met de leu gen, doch men kan er niet mee terug keren. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 612 personen, van wie 118 kinderen. De namen der vermiste passagiers van de „Neutron" zijn: J. J. van der Gaag, H. J. Goossens, L. J. Mijnders, P T. van Vliet, J. G. van Vliet, W. P. van Vliet, J. Zijderveld, J. A. Okkema, A. Paulusse, A. A. Leiker, M. G. Leiker, C. H. Leiker, M. C. Leiker, W. Jansen, C. Jansen, W. R. Jansen, W. L. J. G. de Rouchemont, R. L. Kollner, I. E. Kollner, H. Kollner, C. C. R. Laarmene, T. E. Laarmene, C. Laarmene, C. MacMootry P. J. MacMootry, J. D. Mac- Mootry, R. MacMootry, M. MacMootry, A. W. MacMootry, F. M. Kraake, L. H. Kraa- ke, R. W. Kraake, D. Kraake, W. C. Kraake, F. M. P. van Doorenmalen, G. G. van der Wende, W. van der Wende, C. C. van der Wende, C. H. van der Wende, M. van der Wende, J. G. de Winkel, J. R. Meijer Ran- neft, E. S. Meijer Ranneft, J. W. Meijer Ranneft, D. P. Meijer Ranneft, G. Mac- Robert (Brits), L. Newman (Brits) en mrs. Newman (Brits). Marinepersoneel Bij de vermisten zijn de volgende leden van de Koninklijke Nederlandse Marine: Luitenant ter zee vlieger der tweede klasse, oudste categorie: H. E. J. M Goos sens uit Katwijk aan Zee, geboren 13 ok tober 1924, gehuwd, 2 kinderen; lijntelefo- nist der derde klasse zee-milicien J. J. van der Gaag uit Loosduinen, geboren 4 okto ber 1935, ongehuwd; automonteur derde klasse zee-milicien L. J. Mijnders uit Me lissant, geboren 23 maart 1935, ongehuwd; schrijver eerste klasje J. Zijderveld uit Veenendaal, geboren 19 februari 1934. ge huwd, geen kinderen; hofmeester eerste klasse J. A. Okkema uit Loenen aan de Vecht, geboren 18 april 1937, ongehuwd; korporaal-vliegtuigtelegrafist A. Paulusse uit Terneuzen, geboren 21 juni 1928, ge huwd, 1 kind. Burgers Van de overige vermisten is W. Jansen employé bij de B.P.M. in Nieuw Guinea; C. Jansen en W. R. Jansen zijn gezinsleden. W. L. J. G. de Rochemont is ambtenaar bij de P.T.T. in Nieuw Guinea. R. L. Kollner is inspecteur van politie; I. E. Kollner en H. Kollner zijn gezinsleden. C. C. R. Laarmene is ambtenaar bij de Dienst voor Gezondheidszorg in Nieuw Guinea. T. E. Laarmene en C. Laarmene zijn gezinsleden. C. Mac Mootry is eveneens ambtenaar bij de Dienst Gezondheidszorg. Gezinsleden zijn: P. J. Mac Mootry, J. D. Mac Mootry, R. Mac Mootry, F. M. Mac Mootry en A. W. Mac Mootry F. M. Kraake is magazijnmeester te Hol landia, met gezinsleden L. H. Kraake, R. W. Kraake, D. Kraake en W. C. Kraake. F. M. P. van Doorenmalen is employé van de firma Hagemeyer en Co. te Hol landia. J. G. de Winkel is employé bij de B.P.M. J. R. Meyer Ranneft is controleur eerste klasse bij het Binnenlands Bestuur, met gezinsleden E. S. Meyer Ranneft, j. W. Meyer Ranneft en D. P. Meyer Ranneft. De K.L.M. heeft meegedeeld, dat de drie passagiers van Britse nationaliteit zijn G. MacRobert, vermoedelijk zendeling en de heer L. Newman, ijzerhandelaar en echt genote. Voorts heeft de K.L.M. meegedeeld, dat van de familie Van Vliet de moeder en twee kinderen aan boord waren. De vader, burgerambtenaar bij de marine, verblijft op Nieuw Guinea. Voorts wordt het beroep van de passagier C. C. R. Laar mene opgegeven als laborant-assistent mineroloog en van de passagier W. Jansen als gouvernementsambtenaar. Dokter D. L. Leiker, die tot de over levenden behoort, is hoofd van de afdeling lepra-bestrijding bij de Dienst van Ge zondheidszorg in Hollandia. Mr. J. O. de Rijke heeft een advocaten praktijk in Hollandia. Op de provinciale weg nabij Haring huizen is de 58-jarige wachtmeester der rijkspolitie L. Kaper uit Barsingerhorn door een personenauto aangereden en ern stig gewond. In het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar is hij overleden. Het slachtoffer moet, aldus de politie, zonder uitkijken de voorrangsweg zijn opgereden. (Van onze correspondent in Djakarta) Het in Makassar verschijnende blad „Pe- doman Rakjat" meldt, dat de oud-minister van Financiën, dr. Sumitro, hoogleraar in de economie aan de universiteit te Djakar ta, zich sedert drie weken in de Minahassa bevindt. Hij zou vertoeven in het plaatsje Kinilow ten huize van overste Sumual, de afgezette territoriaal commandant van Oost-Indonesië, die onlangs deze afzetting weigerde te erkennen en een der leidende figuren was bij de uitroeping van Noord- Celebes als autonome provincie. Dr. Sumitro verliet enige tijd geleden Djakarta toen hij vermoedde dat hij door het militair gezag zou worden aangehou den. Hij was reeds eerder verhoord in een onderzoek naar mogelijke corruptie door politici en regerings-functionarissen. Daar bij waren zijn kredietpolitiek tijdens zijn ministerschap en zijn activiteiten bij het inzamelen van fondsen voor de verkie- zingskas der socialistische partij, waarvan hij lid is, ter sprake gekomen. Er werden toen kennelijk geen termen gevonden om hem aan te houden en hij kreeg zelfs ver lof voor een bezoek aan Japan. Terugge keerd kreeg hij een nieuwe oproep voor een verhoor, waaraan Sumitro echter geen gevolg gaf omdat hij arrestatie vermoedde. Hij vertrok toen naar Sumatra. Later heb ben over zijn verblijfplaats vele berichten de ronde gedaan. Gemeld werd ondermeer dat hij 2ich in Singapore, Londen of Ran goon zou bevinden. Thans komt het be richt, dat hij in de Minahassa vertoeft. De bijzonderheden, die het blad „Pedoman Rakjat" meldt, geven de zekerheid, dat dit inderdaad zo is. MADRID (Reuter) Luis Carrero Blanco, het hoofd van het kabinet van ge neraal Franco, heeft maandag het parle ment officieel meegedeeld, dat in Spanje de monarchie zal worden hersteld, wan neer Franco overlijdt of als staatshoofd af treedt. De minister zei, dat het konings schap „traditioneel en katholiek zal zijn en dat het getrouw de beginselen van het re- crime zal dienen'. De vorst, die generaal Franco zal opvolgen, zal echter niet de zelfde macht hebben als generaal Franco, een buitengewone man, die de burgeroor log won en Spanje veroverde" aldus de minister Blanco. De volgende koning zal, naar men ver wacht. de thans negentienjarige prins Juan Carlos zijn. Franco, die 64 jaar is, kwam bijna twintig jaar geleden aan de macht. Minister Blanco deelde ook mee, dat de regering maatregelen voorbereidt om het mogelijk te maken, in de parlementaire debatten een groter terrein te bestrijken. Het parlement stemde later voor het eerst onder het -egime van Franco over een wetsvoorstel. Een wetsontwerp, waar bij het aantal technische studenten aan de universiteiten wordt beperkt en aan r.-k. en andere bijzondere hogescholen het recht wordt gegeven om studenten in technische vakken op te leiden, werd met 301 tegen 49 stemmen aanvaard. Normaal keur. het parlement wetsvoor stellen automatisch goed, nadat deze door de desbetreffende commissie zijn gewijzigd of aan de regering zijn teruggezonden. Onze correspondent te Madrid tekent hierbij aan: Nu de monarchie in Spanje in het voor uitzicht is gesteld, is het van belang de aandacht te vestigen op de hardnekkige geruchten over een troonsbestijging van don Juan Carlos, de negentienjarige Spaanse koning-in-spe, die sinds 1947 in het land verblijft om er te studeren. Don Juan Carlos heeft zijn studies aan de militaire akademie van Saragossa - waarvan Franco zélf nog eens directeur was, vóór de burgeroorlog - voltooid. Vol gens het programma zou hij nu nog een jaartje naar de marine en nog een jaar naar de luchtmacht-akademie moeten, met daarna nog twee jaar universiteit in Ma drid. Kortgeleden bracht hij echter een ook in de pers vermeld bezoek aan Franco een man die hij tot nu toe slechts enkele keren zag, voor het laatst in juli 1955. De groep monarchisten in Spanje is niet groot, maar zij heeft kapitaalkrachtige leden, die het voor deze tijd helemaal niet ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 STURKA SHORTS IN KLEUREN ADVERTENTIE Wees verstandig en koop ook uw Solex bij SOLEX SERVICE-STATION Meervlietstraat 69, Velsen-Zuid, Telef. 570f Alleen in grote steden Bij de opening van de Veilig Verkeers week te Den Haag heeft de wethouder van Openbare Werken aldaar, de heer D. W. Dettmeijer, de wenselijkheid bepleit om in de grote steden een maximumsnelheid in te voeren van veertig tot vijfenveertig kilometer per uur. nodig vinden, dat een koning nu per se een volledige militaire opvoeding krijgt, zoals Franco dat nu met Juan Carlos wil. Een conservatieve groep ip de Falange is niet tegen het koningschap, als daarbij tenminste het voortbestaan van de Falange niet wordt bedreigd. Een jongere, felle groep in de eenheidspartij is echter radi- kaal tegen een koning en het vorige jaar liet ze dat nog duidelijk merken in een pamflet, dat zij verspreidde. Hoewel de niet in georganiseerde bewegingen opge nomen Spanjaarden - en dat zijn de mees ten - met hun Spaanse dromen van groot heid en glorie niet rechtstreeks tegen een koning zijn, ervoor zijn er toch niet zo heel veel. Dat er bij het referendum van 1946 zo veel stemmen voor het koningschap waren, komt vooral, omdat men nu, eens wat anders wil dan Franco en de zijnen en omdat elke verandering hen een ver betering lijkt. Wat overigens de monarchie als staats vorm zal betekenen, daar hebben er zich maar weinigen in verdiept. Het leger en de kerk. ook twee grote machten in Spanje, wilden de verandering, niet uit verzet te gen Franco, maar vooral om te voorkomen, dat er na de dood van de „caudillo" wel eens een totaalongewenste sterke man tevoorschijn zou kunnen komen, een kans die zij niet zouden lopen, wanneer er een koning zou zijn, die een vacuum zou voor komen. Franco zelf tenslotte is altijd voor een herstel van de monarchie geweest, niet in de laatste plaats omdat daarmee zijn opstand van 1936 het legale vernis zou krij gen, waarnaar hij eigenlijk wel haakt. Hoewel hij het een paar keer heeft gezegd, heeft de 63-jarige Franco nog geen zin om zich terug te trekken en zou hij, ook bij een koning, zijn rol blijven spelen. Juan Carlos is zijn eigen keus geweest en hij verkoos hem verre boven diens nog steeds in Portugal verblijvende vader, die enkele pogingen heeft ondernomen om Franco van het Spaanse politieke toneel te laten verdwijnen. Bovendien is de jonge •Tuan Carlos nog kneedbaar, want komt er in Spanje een koning, dan zal het er een moeten zijn. die de doelstellingen van de ^alange niet zal vernietigen. Vanmorgen heeft Prins Bernhard een be zoek gebracht aan de Koninklijke Lak-, Vernis- en Verffabriek Molijn en Co. n.v. te Rotterdam, ter gelegenheid van de derde bedriifsuitbreiding na de Tweede Wereld oorlog. De Prins verrichtte door het over halen van een hefboom de openingshande ling, waardoor een bus, staande op een weegschaal, uit een drum werd gevuld met een oranjekleurige verf. Bij het bereiken van het juiste gewicht flitste op een ta bleau het deel, dat de uitbreiding 1957 aan geeft, in oranje licht aan en gingen gelijk tijdig de kogelmolens i de nieuwe galerij draaien. Onder de titel „Anne Frank" Spur eines Kindes" wordt thans door Ernst Schnabel in opdracht van een Westduitse uitgeverij een biografie van het omgekomen joodse meisje Anne Frank samengesteld op grond van mededelingen van nog levende ge tuigen en nagelaten geschriften. Het boek verschijnt in de lente van 1958. De op brengst zal ten goede komen aan Is raëlische studenten, die in Europa willen studeren.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1