Oorzaak van de ramp met de .Neutron" nog een raadsel Hongeropstand in Franse gevangenissen W'MORRIS 'êefokepouéty/ HET WEER Russische leiders in Moskou terug Haarlems Dagblad Toestel stortte brandend in zee en brak in tweeën Waterballet bedwong de revolte EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Papoea's redden de overlevenden Stakende cipiers brachten geen brood.... Tijdelijk regen Drie doden in het verkeer V erkeer songelukken DIT JAAR: 615 DODEN Prijsverlaging van witbrood? Diamantzending voor Amsterdam vermist Grotewohl beticht van lichtvaardige beloften SOLEX RODEN VEILIG RODEN Gebr. v. Bugnum en Zoon Nederlandsche Bank verhoogt disconto Nederlands gezin in auto bij Frankfort verongelukt Zeven doodvonnissen in Hongarije gewijzigd Kroesjtsjev viel pardoes Ho Tsji Minh om de hals Het woord is aan 72e JAARGANG No 6 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 17 JULi 1957 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 1 o Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De nog schaarse berichten uit Biak over de ondergang van de K.L.M.-Super- constellation „Neutron" geven nog geen positief antwoord op de vraag, wat de oorzaak is geweest van deze ramp, de ernstigste die de K.L.M. ooit ge troffen heeft. Het toestel had een normale start en steeg op volkomen normale wijze op. Enkele minuten later, nog voordat het radiocontact met het toestel tot stand kwam, gebeurde het ongeluk. Er zijn van het toestel geen noodseinen opgevangen. De weersomstandigheden waren redelijk. Er was een bedekte lucht en een behoorlijk zicht. Het in Sydney (Australië) verschijnende dagblad „Sydney Sun" bevat een bericht uit Hollandia, volgens hetwelk de ramp met de „Neutron" veroorzaakt is door een brand in een der motoren, die een explosie van de benzinetanks van het toestel veroorzaakte. De „Neutron" zou even na de start een motor storing hebben gekregen, waarbij brand ontstond. De gezagvoerder trachtte een noodlanding te maken op het water van de Geelvinkbaai, maar terwijl hij daarmede bezig was explodeerden de benzinetanks. Het vliegtuig stortte brandend neer. Het achterste deel van de romp raakte een koraalrif en brak, waardoor twaalf inzittenden, elf passagiers en de stewardess, in het water vielen. Het bericht van de „Sydney Sun" wordt bevestigd door mededelingen van een func tionaris van het vliegveld Biak. Papoea's, die langs de kust wonen, hadden het toe stel brandend omlaag zien komen. Zij voeren direct met prauwen naar de plaats, waar het vliegtuig was neergestort. Hoe wel de zee bedekt was met brandende benzine, wisten zij de twaalf mensen te redden. Het vliegtuig, dat in tweeën was gebroken, was toen reeds in de diepte verdwenen. De Papoea's brachten de ge redden naar de kust, vanwaar zij naar het ziekenhuis werden vervoerd. Vier van hen hadden zware brandwonden opgelopen. Eén van hen, een dochtertje van de gouverne mentsarts dr. Leiker, die zelf tot de gered den behoort, is in het ziekenhuis overleden. Dr. Leiker is de enige overlevende van zijn gezin; zijn echtgenote en zijn drie andere kinderen zijn bij de ramp omgekomen. Elf stoffelijke resten geborgen Direct na het ongeluk is de zee met boten en vliegtuigen afgezocht. Daarbij werden de stoffelijke resten van negen volwasse nen en twee kinderen geborgen, waarvan er vier geïdentificeerd konden worden, na melijk die van mevrouw Leiker, mevrouw MacMootry, mevrouw Van der Wende en van de heer De Rochemont.. Onder zeer grote belangstelling zijn deze slachtoffers gisteren op de begraafplaats in Biak ter aarde besteld in afzonderlijke graven. Er zijn in zee verscheidene wrakstukken van het vliegtuig, enkele koffers van pas sagiers en enige zakken met voor Neder land bestemde poststukken gevonden. In Hollandia en Biak woeien gisteren de vlaggen halfstok. Alle openbare bijeen komsten waren afgelast. Gisteren werd bericht, dat bij de ramp met de „Neutron" het Engelse echtpaar Newton was omgekomen. Volgens nadere gegevens zou het hier echter de gebroeders Leo en Michael Newman uit Melbourne be treffen, die daar een der grootste metaal import- en exportzaken van Australië had den. Zij waren in 1939 uit Oostenrijk naar Australië geëmigreerd. De heer L. Newman had met het Nederlandse gouvernement op Nieuw Guinea besprekingen gevoerd. De heer M. Newman vertoefde met zijn echt genote voor vakantie in Nieuw Guinea. Hij zou zijn broer echter bij een zakenreis naar Manilla vergezellen. Deelneming Bij het begin van de vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter, mr. J. A. Jonkman, naar aanleiding van het veron gelukken van de „Neutron" een woord van deelneming gesproken, dat staande door de Kamerleden werd aangehoord. „Deze ramp, die thans de K.L.M. heeft getroffen, ontroert het Nederlandse volk bijzonder. Het is mij een behoefte deel neming te betuigen met de omgekomen passagiers en de bemanningsleden, alsmede aan hun nabestaanden en aan de K.L.M.", aldus mr. Jonkman. Namens de regering zeide de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, dat het droeve bericht met ontzetting door het Nederlandse volk is vernomen. Ook de regering heeft met grote ontroering kennis genomen van het smartelijk gebeuren. Het is de regering een behoefte, aldus mr. Al- ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 gera, haar innig medeleven te betuigen aan de nabestaanden van de slachtoffers. De waarnemend minister voor Zaken Overzee, ir. C. Staf, heeft gisteren in een uitzending voor Nieuw Guinea van de Wereldomroep een toespraak gehouden, die gisteravond om kwart over zes in het AVRO-programma en om kwart voor negen in het televisiejournaal van de Ne derlandse Televisiestichting is herhaald. De minister sprak namens de regering woor den van medeleven tot al degenen, die in rouw zijn gedompeld door het verscheiden van zoveel familieleden. Hij zei dat hij bij zijn recent bezoek aan Biak marinemensen en anderen had ontmoet, die thans zijn omgekomen. „Op Biak leeft iedereen mee met de „Connie", die tweemaal in de week naar Nederland gaat en uit Nederland komt. Dat vliegtuig is de verbinding met het moederland. Die verbinding lijkt nu verbroken, maar zij is niet verbroken," aldus minister Staf. „Wij vliegen door en denken ontroerd aan degenen, die tot het laatste hun plicht gedaan hebben. Wij zul len in Godsvertrouwen doorgaan met deze verbinding met het moederland. Dat zijn wij aan degenen die omkwamen, aan hen, die hun plicht deden, verplicht". Onderzoek Donderdag zal een tweetal vertegenwoor digers van de Rijksluchtvaartdienst zich naar Nieuw Guinea begeven. Zij zullen als waarnemers van de Nederlandse regering het onderzoek naar de ramp bijwonen. Zij Rijksluchtvaartdienst en de heer A. W. zijn de heren C. L. Gosen, inspecteur bij de Fournier, adjunct-inspecteur bij de Rijks luchtvaartdienst. De K.L.M.-superconstellation, die met gouverneur Van Baal aan boord op weg is naar Nieuw Guinea, zal te Manilla vieren twintig uur wachten op de technische staf van de K.L.M. voor het onderzoek naar de ramp bij Biak. Verzekering Het verongelukte Superconstellation- toestel van de K.L.M. was volgens de „Financial Times" op de Londense markt verzekerd voor 187.500 pond sterling. Van dit bedrag had 75.000 pond sterling betrek king op de rompverzekering tegen vlieg- risico's en 112.500 pond sterling op moge lijke aansluitende verliezen. Dit bedrag van 187.500 pond sterling, bijna twee miljoen gulden, komt vrijwel overeen met de waarde waarvoor het vliegtuig bij de K..LM. te boek stond. MOTOROVERALLS VALHELMEN OOOCCXXXX>OOOOOOOOOOOOOOCOOCOOOOOOOOC>OOCXXXXJOOOOOOOOOOOOO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur; Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen. Iets lagere middag- temperaturen. Matige tot krach tige wind tussen zuidoost en 5 zuidwest. 3 1 Volledige weerrapporten op pagina twee. O^XXXWOOOOOOOOOOOCODOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXIOOOOOOOOOOOOOdC DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S (Van onze correspondent in Parijs) De grootste gevangenis van Parijs, die ruim 1500 cellen bevat, en de ietwat ver rassende naam „Santé" (gezondheid) draagt, is gisteren het toneel geweest van een formele opstand. Omwonenden zagen omstreeks elf uur in de ochtend de gede tineerden het dak beklimmen, vanwaar stenen en andere projectielen onder luide kreten in de straten werden geworpen. Het schouwspel op de binnenplaats was intussen nog opwindender, want daar wer den hele machines van honderden kilo's door de rebellen naar beneden gesmeten. Dikke rookkolommen wezen er op, dat de gevangenen ook bezig waren, met be hulp van hun stromatrassen, krukjes, ta fels en ingetrapte deuren hun gedwongen tehuis in brand te steken. Ongeveer een uur later werd de gevan genis, die het grootste deel van de wijk be slaat, omsingeld door republikeinse gar disten, politieagenten en brandweerlieden, die hun waterstralen op de daken richtten, terwijl vertegenwoordigers van de gevan genisdirectie uitvoerige pogingen deden, de opstandelingen tot inkeer te brengen. De oorzaak van de revolte moet worden gezocht in het stakingsparool dat door de bewakersvakbonden daags tevoren was uitgegeven om de actie tot loonsverhoging kracht bij te zetten. 's Morgens had het gevangenispersoneel deswege al geweigerd de vrachtauto's te lossen, die het brood voor de gedetineer den aanvoeren. En toen de „logé's", nadat ze al vergeefs op hun ontbijt hadden ge wacht, om halfelf ook hun traditionele ochtendsoep misten, werd al spoedig via de verwarmingsbuizen het sein tot de rebellie gegeven. De tamelijk slappe deuren bleken met een paar stevige vuistslagen meestal wel te kunnen worden geforceerd, en de deuren, die wat meer weerstand boden, konden vervolgens vanuit de gangen door de bevrijde gevangenen worden ontgren deld. Ben Bella als vredesengel De helft der gevangenisbevolking on geveer 750 man die voor een groot deel uit Noord-Afrikanen bestaat, wist zo de cellen te verlaten. De archieven, met inbegrip van de bi bliotheek, de zalen van de dokters en de tandartsen, moesten het vervolgens ont gelden, terwijl in andere vleugels van de gevangenis meubilair, strozakken en de rest der inboedel in brand werd gestoken. De schade beloopt ettelijke miljoenen francs. Onder het geschreeuw van „we eisen ons brood" beklommen tientallen gevange nen, nadat men vergeefs getracht had de zwaar gepantserde poorten te openen, het dak, waar ze op voorzichtige afstand door directie-leden werden gevolgd. Sommige gevangenen, zoals de chef van de Alge rijnse fellagha's, Ben Bella, die ongeveer een half jaar geleden tijdens een vliegtocht naar Marokko in handen van de Fransen viel, trachtten de opstandelingen zonder veel succes tot kalmte te brengen. Ook de politieprefect van Parijs en verscheidene hoge functionarissen van het ministerie van Justitie hadden zich intussen op het strijdtoneel gemeld in de hoop de veront ruste gemoederen tot kalmte te kunnen brengen. Een doel, dat pas twee uur la ter bereikt werd toen de spuitgasten met hun stralen ijskoud water en de gendarmes met hun traangasbommen zich actief in de strijd hadden gemengd. De gevangenen is toegezegd staking of geen staking dat zij in het vervolg op zorgvuldiger „bediening" zullen mogen rekenen. In de gevangenis te Fresnes, in de buurt van Parijs, is gisteren eveneens een begin van een revolte uitgebroken, die echter spoedig kon worden onderdrukt. De bewakers hebben inmiddels aange kondigd dat ze hun staking met 48 uur verlengen en met het oog op nieuwe wan ordelijkheden zijn speciale politietroepen ter versterking naar de verschillende ge vangenissen gedirigeerd. Op rijksweg 12 op de grens tussen Vleuten en Harmeien is de 48-jarige Haagse vrouwenarts H. Tok verongelukt. De arts zat in een auto, die bestuurd werd door zijn vrouw. Zij passeerde, rijdende in de richting Utrecht, een in dezelfde richting rijdende auto. Vermoedelijk door dat zij de betonnen afrastering van de autoweg raakte, verloor zij de macht over het stuur. De wagen slipte en sloeg over de kop. De arts werd uit de wagen geslin gerd en werd gedood. Zijn vrouw en twee inzittende kinderen kwamen met de schrik vrij. Gistermorgen reed de 54-jarige water schapsarbeider H. Pater uit Pesse bij H o o g e v e e n, die op zijn bromfiets op weg was naar zijn werk, komend uit een zij weg tegen een rijdende autobus met arbei ders. De heer P. werd hierbij zo zwaar ge wond, dat hij in het ziekenhuis „Bethesda" te Hoogeveen later is overleden. Het slachtoffer was gehuwd. Na negen dagen buiten bewustzijn te zijn geweest, is in het academisch ziekenhuis te Groningen aan zijn verwondingen overleden de bijna 48-jarige W. Hoeksema, uit Niawier (Friesland). H. verleende op 8 juli, toen hij op zijn bromfiets door Metsla- wier (Friesland) reed, geen voorrang aan een motorrijder waardoor een botsing ont stond. H. was gehuwd en had zeven kin deren. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 615 personen, van wie 118 kinderen. Tussen het ministerie van Economische Zaken en de Nederlandse Bakkerij stich ting 'zijn onderhandelingen gaande over de prijs van het witbrood. Naar wij verne men, zou minister Zijlstra aan de stichting hebben voorgesteld de prijs van het wit brood met één cent te verlagen. Deze week wordt een beslissing verwacht. Een zending diamanten ter waarde van 20.000 gulden is op weg van Singapore naar Amsterdam via Londen zoekgeraakt. De zending had zaterdag met een vlieg tuig van de Britse luchtvaartmaatschapnii B.O.A.C. te Londen moeten aankomen. Zij stond wel vermeld op de lijst van goede ren maar wer'" in het toestel niet gevon den. Opsporingsambtenaren van de maat schappij stellen een onderzoek in. BERLIJN (DPA) Beloften, die de Oostduitse minister-president Grotewohl, had gedaan voor de gemeenteraadsverkie zingen op 23 juni, zijn maandag gedemen teerd, aldus heeft het voorlichtingshureau- west maandag gemeld. Grotewohl had de boeren beloofd, dat zij binnenkort kleine dorsmachines en andere landbouwmachi nes zouden kunnen krijgen. Toen de boeren zich met aanvragen voor deze machines tot het ministerie van alge mene machine-industrie wendden, heeft de staatsplancommissie zich genoodzaakt gezien te waarschuwen voor lichtvaardige beloften. Voor dergelijke machines is niet genoeg materiaal beschikbaar, aldus de commissie. ADVERTENTIE Wees verstandig en koop ook uw Solex bij SOLEX SERVICE-STATION Meervlietstraat 69, Velsen-Zuid, Telef. 5701 Koningin Juliana heeft dinsdag een der vakantie-oorden van de stichting „Het Vierde Prinsenkind"1, „De Leem- kule" te Hattem, bezocht en met de leidsters en verpleegden aangezeten aan een maaltijd. De Koningin werd verrast met een geschenk voor Prinses Marijke, namelijk drie vilten kaats ballen, die door verpleegde kinderen waren vervaardigd. De zestienjarige Mies Hebeis uit Ophemert bood het cadeau aan de Vorstin aan. Het voortgezet gebrek aan evenwicht in de Nederlandse volkshuishouding heeft in de afgelopen weken geleid tot verdere da ling van de deviezenreserves. Op grond van deze omstandigheid heeft de Nederlandse Bank'besloten, in het belang van een her stel van het evenwicht tussen nationale middelen en nationale bestedingen, haar rentetarieven, die sedert oktober 1956 on veranderd waren gebleven, met een half percent te verhogen. De rentetarieven zijn met ingahg van 17 juli 1957 als volgt vastgesteld: wisselconto 4Z°l«; promessendisconto 4)4%; rente voor voorschotten in rekening-courant en bele ningen voor particulieren 5 yjjlt en voor an deren 4%%. Onder „particulieren" zijn te verstaan alle natuurlijke en rechtspersonen, behalve de Staat der Nederlanden, de ingevolge de wet Toezicht Kredietwezen in het register der kredietinstellingen ingeschreven han delsbanken, centrale kredietinstellingen, landbouwkredietbanken en algemene spaar banken, zomede de leden van de verenigin gen, die aangesloten zijn bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf en de leden van de Vereniging van Valutamake laars en Discontohandelaren. (Zie openings artikel pag. 2.) Op de grote autoweg FrankfortDarm stadt is even buiten Frankfort een Neder landse auto van de rijbaan gereden en van de berin zes meter naar beneden gestort. De 34-jarige bestuurder P. Walder uit Al melo is in de universiteitskliniek te Frank fort overleden. Zijn echtgenote verkeert in levensgevaar. Het 2-jarig dochtertje Ste- fanie werd bij het ongeluk op slag gedood. Het 1-jarig zoontje Paul is ernstig gewond. Het gezin was vermoedelijk op weg naar Zwitserland. BOEDAPEST (Reuter) Het hoogge rechtshof in Boedapest heeft vandaag aan zeven ter dood veroordeelde Hongaren gratie verleend, maar het doodvonnis van zeven anderen bevestigd. De eersten kregen in plaats van de dood straf gevangenisstraffen van 20 jaar en le venslang. De beklaagden zijn schuldig bevonden aan het bestormen van het politiebureau in Miskolc, het martelen en doden van zes politiemannen en het opknopen van deze mensen aan een Russisch monument. LONDEN (Reuter). - Premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjev zijn dinsdag van hun bezoek aan Tsjechoslowakije te Moskou teruggekeerd. Na hun aankomst begaven zij zich naar het Leninstadion, waar Kroesjtsjev ten overstaan van een grote menigte verslag uitbracht. Hij ver klaarde onder meer, dat er in Tsjechoslo wakije nog sporen bestaan van een bour- geois-oppositie tegen het communistische bewind. Dit verzet werd heimelijk gepleegd door middel van het beïnvloeden van de arbeidende klasse en het verspreiden van geruchten en burgerlijke theorieën, die tegen de partij en de regering zijn gericht. Overigens verklaarde de partijleider bij zonder tevreden te zijn over de besprekin gen in Tsjechoslowakije. Boelganin en Kroesjtsjev hebben een uitgebreid politiek programma af te wer ken, waarbij het accent valt op de buiten landse zaken. Binnenkort zullen zij een gedachtenwisseling hebben met de Joego slavische vice-presidenten generaal Ran- kovic en Kardelj. Woensdag wordt de ko ning van Afghanistan te Moskou verwacht. (AFP). - Rankovic en Kardelj kwamen dinsdag te Moskou aan, waar zij werden ontvangen door Leonid Brejnev, lid van het presidium van het Centrale Partij comité. (UP). - Onder de functionarissen, die de beide Russische leiders kwamen begroeten waren leden van het corps diplomatique en de president van Noord-Vietnam, Ho Tsji Minh, die hartelijk door Kroesjtsjev werd omhelsd. Mikoyan en maarschalk Georgi Zjoekov, de minister van Defensie, waren niet aanwezig. Er gaan geruchten dat Mikoyan een bezoek aan Belgrado zal brengen. Communiqué Het na de besprekingen te Praag uitge geven communiqué wijkt weinig af van alle andere maar heeft een opmerkelijk lange passage over het Duitse gevaar. Ér wordt gewaagd van „Westduitse militaris ten, die met de hulp van de heersende kringen van Groot-Brittannië, de Verenig de Staten en Frankrijk chauvinistische propaganda bedrijven, de schepping van een oorlogspotentieel en de opleiding van het leger van Bonn in het gebruik van kernwapens bevorderen en pan-germaanse aggressieve inzichten verkondigen en ge leidelijk aan de weg bereiden voor het algeheel fascistisch maken van het land". De Tsjechoslowaakse republiek en de Sovjet-Unie, aldus het communiqué, geven alle steun aan de opbouwende pogingen van de Duitse democratische republiek om tot een oplossing van de Duitse kwesties te komen. Beide landen bevestigen hun verbonden heid met het Pact van Warschau en hun bereidheid om de pogingen tot het schep pen van een systeem van collectieve vei ligheid in Europa voort te zetten. Jean de la Bruyère: Er is niets waarvan de mensen zoveel houden en waarmee zij zo roekeloos omspringen als hun leven. Het oorspronkelijk door de Britse re gering ontworpen plan voor een vrijhan- delsgebied rondom de Europese Econo mische Gemeenschap (de „Euromarkt") heeft het in vele opzichten zwaar te ver duren. Het vrijhandelsgebied is hoofdza kelijk voorgesteld als een brug tussen de economieën van Engeland en continentaal West-Europa, maar de bruggebouwers hebben niet alleen grote moeite, het met elkaar eens te worden over de constructie plannen, zij hebben ook onderling geheel verschillende ideeën omtrent de taak, die de brug moet vervullen, omtrent het soort van handelsverkeer, dat er overheen zal worden geleid, en zelfs over de plaats - in de wereld-economie - waar hij moet komen te liggen. Het oorspronkelijke voorstel van premier MacMillan om het vrijhandelsgebied een zuiver industrieel karakter te geven en dus alle landbouwprodukten (inclusief wijnen en tabak) ervan uit te sluiten, was geba seerd op de overweging, dat de landbouw produkten van het Gemenebest op de En gelse markt anders hun voorkeurspositie zouden verliezen. Deze gedachte bleek ech ter al spoedig onaanvaardbaar te zijn voor verschillende continentale landen met grote agrarische belangen, in de eerste plaats voor Nederland en Denemarken voor welk laatste land de aantrekkelijkheid van deelneming aan het vrijhandelsgebied ge heel zou verdwijnen als dat gebied uitslui tend industrieel zou worden. En onlangs heeft- ook de Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, verklaard dat een vrijhandelsgebied, waarvan landbouwpro dukten (en dus ook Franse wijnen!) zouden zijn uitgesloten, voor zijn land volstrekt onacceptabel was. Aan de andere kant is een vrijhandels gebied, waarin de landbouw zou zijn op genomen, voor vele Britten even onaccep tabel en deze situatie stelt de regeringen van de betrokken landen weer eens voor zeer moeilijke en delicate problemen. Want de grondgedachte van een vrijhandelsge bied is iedereen sympathiek en wordt in brede continentale zowel als Britse kringen als een dwingende noodzaak gevoeld om het handelsverkeer tussen de Euromarkt en de rest van de wereld te stimuleren en daardoor de Gemeenschap der Zes (en tevens haar handelspartners!) te behoeden voor de gevaren van autarkie. Mislukking van het plan wil men dan ook aan beide kanten van de Noordzee onder alle om standigheden trachten te voorkomen. Om de Britse eisen tot uitsluiting van de landbouwprodukten meer kracht bij te zetten tijdens de Brits-continentale onder handelingen die nu gaande zijn, wordt in Engeland veelal enigszins simplicistisch beweerd, dat het land moet „kiezen tussen Europa en het Gemenebest" en dat de trouw aan het Gemenebest daarbij de door slag moet geven. Maar zo eenvoudig ligt de zaak in feite niet, want ten eerste lopen de belangen der landen van het Gemenebest geenszins in alle opzichten parallel en ten tweede staan er voor Engeland zelf vele rechtstreekse materiële belangen op het spel (óók bij de mate van toegang, die de Engelse export tot de Gemeenschappelijke Markt krijgt), zodat de zaak zeker niet met een abstracte leus kan worden afgedaan. Er wordt dan ook aan weerszijden ijverig ge zocht naar mogelijkheden om het Britse en het continentale standpunt (en liefst tevens de standpunten van de Gemenebest-part ners) dichter bij elkaar te brengen. Eén winstpunt, dat in dit opzicht reeds is geboekt, is een zekere geneigdheid van de Engelse regering om ten aanzien van het begrip „landbouwprodukten" een minder categorisch en generaliserend standpunt in te nemen en de -'erschillende produkten op dit gebied afzonderlijk te bekijken. Daar door schijnt de mogelijkheid naderbij te zijn gekomen, dat Engeland bijvoorbeeld ten aanzien van de tuinbouw uitzonderin gen zou willen maken, hetgeen voor Nederland van zeer groot belang zou zijn. Een andere oplossing, die op het ogenblik ernstig wordt overwogen, zou zijn het Britse Gemenebest in zijn geheel - althans voor zover de leden-landen dit zelf wensen - tot het vrijhandelsgebied te laten toe treden. Voorstanders van deze oplossing wijzen er op, dat zij, door de grote beteke nis van het Gemenebest als rechtstreeks aangesloten handelspartner, ook van niet te onderschatten betekenis zou zijn voor het interne evenwicht binnen de Gemeen schappelijke Markt, dat thans door de ver schillen in economische kracht van de zes landen onvoldoende verzekerd is. Dit alles is thans nog in een uitermate fluïde toestand, waarin elk ogenblik ver andering kan komen, maar zeker is toch reeds dat de keuze „tussen Europa en het Gemenebest," die de Engelsen begrijpe lijkerwijs zo moeilijk valt, door het voeren van een verstandige politiek uiteindelijk wel zal kunnen worden vermeden. Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1