COR OLY „Sanering" van vier weken voor de hele IJmond op komst WONINGINRICHTING Gemeente wijst verantwoordelijkheid terug naar rijk, dat niet betalen wil gpm® OPRUIMING!! PANTALONS Havenberichten IJ mond-agenda Het brood wordt wel bezorgd maar niet op etages en niet „op rekening honderden modelkamers „Kohier" Naaimachines Mat de overheid met twee maten DE BAKKER GAAT MET VAKANTIE Uw woning ge reed De stoffering verzorgen wij tijssen textiel Wraklichtboei boven het goudschip „Renate" Gezellig feest in IJmond-paviljoen Spoorwegen en gemeente regelen beheer stationsplein Speelterrein voor de jeugd aan Heidestraat Verkoop van grond voor uitbreiding garage Aardbeienveilingen in Beverwijk geëindigd Vitesse en Kennemers speelden oefenwedstrijd TUNNELBEMALING WAS SCHADELIJK BEVERWIJK AMSTERDAM Wij hebben nog niet afgestelde bromfietsen, maarwacht niet te lang. BREESTRAAT108 - TEL. 4627 - BEVERWIJK Veertien etage woningen aan de Planetenweg KORTING van 5 tot 40°/o Bij lossing zandspiering Havenarbeiders gingen in staking Burgerlijke Stand van Heemskerk Oorzaak blindheid vislossers bekend Verschijnselen deden zich ook in Duitsland voor VRIJDAG 19 JULI 1957 NA VELE JAREN IN EEN LUCHTLEDIG te hebben verkeerd wat de vakanties betrof, hebben de bakkers van Velsen (zonder Santpoort gerekend), nu een regeling getroffen, die noch het publiek noch henzelf naar zij hopen al te veel last gaat bezorgen. En het prettige van deze vakantieregeling is, dat zij uniform geldt voor de ganse IJmond - ook de bakkers van Beverwijk en Heemskerk doen mee. Santpoort is het enige onderdeel in dit gebied, dat zich niet aan de oplossing conformeert, omdat het zich aansluit bij de Haarlemse regeling. Het schema, dat na enig dokteren uit de bus is gekomen, komt er op neer, dat alle bakkers tussen 21 juli en 18 augustus twee weken met vakantie gaan en dat dus in de vier komende weken het aantal werk gevers en werknemers in de hele IJmond, waar naar schatting een 72 bedrijven zijn die de brood- en banketvoorziening in handen hebben, gehalveerd zal zijn. Niettemin wil men het brood aan huis blijven bezorgen, onder enige restricties, omdat de er varing heeft geleerd, dat het op straat uitventen van het produkt op niet geringe moeilijkheden stuit, zowel voor de klanten als voor de bakkers. In samenspraak tussen de werkgevers- en werknemersbonden en de organisatie der broodslijters heeft men een regeling uitgedokterd, die voor IJmuiden en Drie huis nieuw is - hier immers heeft men sinds de bevrijding een paar maal inciden tele vakantieregelingen getroffen, die ech ter niet voldeden en zich later oplosten in incidentele systemen met alle narigheid van dien. Nu echter voor de gehele IJmond een uniforme en algemeen aanvaarde regeling is getroffen, die dit jaar nog als experi ment geldt omdat men ook aan de kant van de bakkers benieuwd is naar de resultaten, was het mogelijk een tijdelijke „sanering" door te voeren. Degenen van de bakkers, die niet met vakantie zijn tijdens de perio de, dat zij alleen voor de broodverzorging staan, gaan namelijk de wijken rond hun bedrijven bedienen. Dat komt er voor de slijters en gezellen wel eens op neer, dat er meer werk aan de winkel zal zijn, omdat deze wijken groter zijn dan normaal, maar dit euvel wordt op de koop van een slui tende vakantieregeling toe genomen, daar men beseft, dat de regeling aan de andere kant de ongemakken van een oneerlijke concurrentie door buitenstaanders uitsluit. Gebruik maken Dit is namelijk wel voorgekomen in Beverwijk, waar nog vorig jaar gedurende veertien dagen geen brood werd bezorgd en de bedrijven, die niet meededen dus net zoveel brood kwijt konden raken als ze wilden, mits ze het ook bezorgden. Er wordt ditkeer echter tóch bezorgd, zij het dat men wil proberen de clementie van de klanten in te roepen voor de flatgebouwen. In principe zal er namelijk in de trap penhuizen niet bezorgd worden, omdat anders de aflevering van het brood te veel vertraging zou ondervinden: de wijken omvatten ongeveer vierhonderd klanten en het tijdverlies, dat met trappenklimmen gepaard gaat, zou te ernstig zijn, waardoor zij, die „aan het eind van de wijk" zitten, des avonds hun brood nog niet zouden heb ben. Uiteraard zijn de bakkers bereid de ADVERTENTIE Voor de meubilering laten wij u zien. Modern, Gematigd modern, Klassiek, in alle prijsklassen. „FORMULE"-meubelen, „PAS TOE" enz. in alle uitvoeringen. Keuze volop. Adviezen en begrotingen gratis. Snelliusstraat 25 Tel. 5555 In een bericht aan zeevarenden is mee gedeeld dat het loodswezen tijdelijk een wraklichtboei op 500 meter ten west-noord westen van het wrak van de „Renate Leonhardt" bij de Haaksgronden heeft ge legd. De positie van deze groene boei „Re nate L." is 53.01.25 noorderbr. en 4.34.34 oosterlengte. De boei toont een groen flik kerlicht met ongeveer 40 flikkeringen pet minuut. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Cornelia Janna, dochter van W. van Sijtveld en S. de Rooi, Oude Haar lemmerweg 15. Annette, dochter van J. C. Amoureus en F. A. Bant, Vondelstraat 37. Paulus Gijsbertus Maria, zoon van C. J. Beentjes en M. Th. A. Sneekes, Torenstraat 40. Antonius Gerardus Maria, zoon van G. Gijzen en M. C. Vonk, Brederodestraat 12. ONDERTROUWD: Hendrikus Wilhelmus Jansen, wonende te Beverwijk en Wilhel- mina Catharina Meijne, wonende te Cas- tricum, Achterlaan 10. GEHUWD: Jan Johannes Haak, wonende te Groningen en Alida Elizabeth Catharina Hoberg, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Johanna Maria Adrichem, oud 9 jaren, dochter van J. Adrichem en M. Kluft, wonende te Castricum. Johan nes Jurjen Witte, oud 70 jaren, geh. met P. T. Dikkers, wonende te Castricum. klanten, die beslist zelf niet naar de straatdeur kunnen komen door ziekte of anderzins, aan de huisdeur te helpen, maar zij rekenen in dit opzicht op een bepaalde soepelheid over en weer, die het spel al leen maar kan vergemakkelijken. Mochten er dan toch nog ernstige klachten over blijven, dan is er een centraal telefoon nummer (K 2510, 3557), waar het „hoofd kwartier" dezer vakantieregeling met de beste bedoelingen bezield, zetelt Maar men wil proberen te voorkomen, dat de bakker, met nog driehonderd klan ten in het vooruitzicht drie trappen moet klimmen naar de huisvrouw, die een halfje wit en drie kadetjes nodig heeft en dan later de goede man nogmaals op en neer stuurt om een rol beschuit - zulks is in normale omstandigheden zelfs wel eens lastig. Brood per week Een tweede inconvenient wordt de af rekening. Velen rekenen „per weck" af, maar dit betalingssysteem zal gedurende de vakantieperiode niet houdbaar zijn, omdat dan zoveel extra tijd gegeven zal moeten worden op de zaterdag, dat als er over de hele week wordt betaald, de bakker waar schijnlijk niet voor middernacht klaar zal zijn met zijn overladen wijk. Wanneer alles loopt, zoals de bakkers het zich in het hoofd hebben gezet, kan men er van verzekerd zijn vóór drieën des middags de bakker aan de deur te hebben gehad. Want er mag vroeger met brood verkoop worden begonnen, waardoor het beroemde verse kadetje in de komende vier weken weer om de hoek komt kijken: de bakker mag al om half negen met venten beginnen. Maandag zijn er 36 IJmondse bakkers met vakantie - hun 36 collega's nemen de taak der dagelijkse broodvoorziening over Het is een tijdelijke sanering, die bijwijze van proef is ingesteld en die dus geen enkele consequentie heeft voor de toekomst. En nu hopen de bakkers maar, dat zij, die de eerste twee weken dienst hebben, hun vakantie daarna niet nodig hebben om op te knappen en dat andersom zij, die eerst met vakantie gaan, de daaraan volgende période niet weer geheel zullen „instorten" vanwege de narigheid. Wanneer het spel met enige soepelheid wordt gespeeld, zijn deze kwade kansen gering. Op het verlichte terras van het één jaar bestaande IJmond-paviljoen is het woensdagavond gezellig feest geweest, dat nog juist was beëindigd voor een hevige regenbui over IJmuiden golfde. Het terras en het paviljoen waren volledig bezet en negen man hadden handen vol werk om alle bedieningen uit te voeren. „De Klavierschippers" en al die anderen, die aan het programma meewerkten neb ben van deze avond een succes gemaakt Op een podium, dat aan de zuidkant van het terras was opgetrokken, wisselden de shows van de „Klavierschippers" en het optreden van het accordeonduo „The Accordeon Sisters" en het mondorgeltrio „The Bicesto's" elkaar af. Vooral het op treden van Jan Steenbakker in de confe rences viel zeer in de smaak. Er werd ge zongen door An en Mary Stoker en als kunstfluiters traden Pete Jongejan en Corrie Kriebel op. Door het mooie weer was de uitvoering in de openlucht mogelijk, zodat vooral de shows goed tot hun recht kwamen met al hun kleur en actie. Een initiatief van „IJmond", waar IJmuiden gaarne in de zomermaanden een herhaling van ziet. Bij een nieuw station In verband met de bouw van het station Santpoort-Duin en Kruidberg is het nodig dat er over de aanleg en het beheer van het bij dit station behorende plein en we gen tussen de gemeente en de Spoorwegen een overeenkomst wordt gesloten voor de voorlopige regeling van een en ander In het ontwerp van deze overeenkomst wordt onder meer ten aanzien van de nieuwe eigendomsgrens en de daaruit voortge vloeide wederzijdse eigendomsoverdracht het nodige geregeld. Titus Brandsmaschool krijgt niet in elk opzicht haar zin Het bestuur van de r.k. Titus Brandsma school te Santpoort heeft ingevolge de Lager-onderwijswet de medewerking ver zocht voor: het aanbrengen van een lino- leum-vloerbedekking in 7 leslokalen; het aanschaffen van nieuwe schoolbanken; het aanschaffen van een methode voor mo dern verkeersonderwijs en het aanleggen van nieuwe verlichting in de leslokalen. Het aanleggen van een nieuwe verlich ting als onder punt d genoemd is zo zeggen B. en W. niet noodzakelijk. De lokalen zijn van moderne T.L. buizen voorzien, zodat een vernieuwing van de verlichting niet urgent geacht wordt. De aanvraag voldoet verder aan de wet telijke eisen, zodat B. en W. voorstellen de medewerking op de andere punten te verlenen. AGENDA VOOR HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag 20 uur: zor dag 14.30 en 20 uur: „Geheime opdracht". COCOCGOCOCCCOCCCOCOCXXXXXX>OOOOC<XXXXX)CCOC>OCOOCOOCOOCOCOO Op het terrein naast het kantoor van de Velsense gemeenteontvanger aan de Heidestraat kan de jeugd, die thans i volop van de vacantie kan genieten, van vrijdagmorgen af terecht. Het tegel- plateau wordt een klein voetbalveld, 5 een basketballveld en een volleybalveld rijk en er zal zelfs gelegenheid voor de f jongens en meisjes zijn om een partijtje badminton te spelen. Het materiaal i heeft de gemeente dezer dagen tegen\ inkoopsprijs bij een Velsense zaak kun nen aankopen; er zijn ballen, netten en ander spelmateriaal bij. De heer Van Spanjaard - Velsens gemeentelijke buschauffeur die tegen- over het speelterrein woont, heeft zich f bereid verklaard het materiaal op te slaan. Bij hem kunnen de jongens en meisjes terecht om de ballen op te halen. Doorlopend toezicht wil men op f dit terrein niet houden, maar het is wel gewenst dat er enige ouderen zijn, die af en toe een oogje in het zeil houden, j Men kan zich dan even wenden tot de i heer Smakman, kantoor Velser Gemeen- schap, telefoon 5743. CJOOOOOCJOOCOOOCOOOCJODOOCOOOOCOCOOOOOCOOOOOOCJOOOOOOOOOOOOO Onbebouwd stuk moet stuifvrij gemaakt worden Voor de uitbreiding van een garagebe drijf en de bouw van een bijbehorende woning heeft de heer H. W. de Jonge te IJmuiden de gemeente verzocht aan hem te verkopen een terrein, groot ongeveer 305 m2. Dit verzoek kan naar de mening van B. en W. worden ingewilligd, de prijs voor deze grond is bepaald op f 15 per m2 en de gegadigde heeft met deze prijs inge stemd. Ter voorkoming van eventuele overlast voor de omwonenden als gevolg van de bebouwing achten B. en W. het gewenst aan deze verkoop, behalve de gebruikelijke voorwaarden, de voorwaarde te verbinden, dat het niet direct te bebouwen gedeelte van het terrein door en voor rekening van koper door betegeling stuifvrij wordt ge maakt. Verzoeker heeft deze voorwaarde aan vaard. Nieuwe leraar aan de handels avondschool B. en W. stellen de Velsense raad voor te benoemen tot leraar aan de gem. mid delbare handels-avondschool te IJmuiden- Oost voor het cursusjaar 1956/1957 de heer F. Kraan. Adjunct-directrice Huishoudschool B. en W. stellen de raad voor met ingang van 1 augustus 1957 aan te wijzen tot ad junct-directrice aan de Mevr. dr. J. van den Bergh van Eysinga-Eliasschool te lJmuiden-Oost: mevr. H. J. Wentzel-Bijle- veld. Donderdag is in Beverwijk de laatste aardbeienveiling gehouden. Er kwamen nu alleen doosjes aan de markt waarvoor van 36 tot 80 cent per stuk werd betaald. De donderdagmiddag gehouden zwarte bessenveiling viel niet tegen wat de aan voer betrof, al was het geen derde verge leken bij andere jaren. Er was 500 kilo aangevoerd van een groot aantal kwekers. De zwarte bessen werden verkocht voor een prijs van f 3,per kilo. Voor vrij veel publiek speelden donder dagavond Vitesse en Kennemers een nutti ge oefenwedstrijd. Men stelde in deze wedstrijd aan beide kanten nieuwe spelers op. Al direct namen De Kennemers door J. van der Sluis de leiding waarna Stuifbergen de partijen weer op gelijke voet bracht. S. Kops scoor de met een voor Groot onhoudbaar doel punt (1-2), maar weer bracht Stuifbergen de partijen op gelijke voet. Kort voor rust kon Liefting Vitesse een voorsprong ge ven (3-2). Op een steeds gladder wordend veld kon H. Tromp na de hervatting de stand gelijk maken en F. Mosk gaf De Kennemers de leiding (3-4). Kort voor het einde scoorde Stuifbergen de verdiende gelijkmaker (4-4). Geslaagd Aan de eerste Openbare Handels School aan het Raamplein te Amsterdam is voor het hbs-diploma A geslaagd mej. A. Pries ter uit Beverwijk. Per brief van 20 december 1956 heeft de heer M. J. Nijssen te Santpoort Velsens gemeentebestuur verzocht hem een ver goeding te betalen voor de schade, die ten gevolge van wateronttrekking door bemaling in verband met de tunnelbouw- werkzaamheden is ontstaan aan de tuin- bouwgewassen op de aan hem verpachte tuin aan de Hagelingerweg te Santpoort. Nadat adressant eerst heeft verzocht het verzoek buiten behandeling te laten klaarblijkelijk omdat hij verwachtte door het rijk te worden schadeloos gesteld heeft hij naderhand medegedeeld het op prijs te stellen, dat zijn verzoek wel in overweging wordt genomen. De heer Nijssen was eerst pachter van een tuin aan de Bloemendaalsestraatweg te Santpoort, welke grond door de ge meente werd aangekocht voor scholen bouw. Van deze tuingrond heeft hij thans nog ongeveer 4000 m2 in pacht. Hoewel de gemeente hiertoe in geen enkel opzicht verplicht was, werd aan de pachter in uitzicht gesteld, dat hij te zijner tijd een terrein, ter oppervlakte van onge veer 1 ha, gelegen aan de Hagelingerweg van de gemeente zou kunnen pachten. In de raad van 7 februari 1956 werd dan ook besloten deze grond aan de heer Nijssen te verpachten. Pomp Niettegenstaande het de aspirant-pach ter bekend was, dat op deze tuin nog geen pompinstallatie was geplaatst, bleef hij aandringen op de ingebruikgeving daar van. Aan zijn herhaald verzoek hebben B. en W. voldaan door hem de grond met ingang van 1 april 1956 te verpachten; zonder ten aanzien van het tijdstip waarop de pomp zou worden geplaatst enigerlei verplichting op zich te nemén. In de ?net 'hem gesloten pachtovereenkomst verklaar de hij de grond dan ook te aanvaarden in de staat, waarin deze bij de aanvang van de pachtovereenkomst verkeerde, dus zonder de pompinstallatie. Inmiddels werden voorbereidingen ge troffen om op het verpachte terrein een pompinstallatie aan te brengen. Het bleek echter, dat het noodzakelijk was dat de pomp verdiept werd opgesteld, in verband met de verlaging van de stijghoogte van het spanningswater ter plaatse tot onge veer 4.50 m. - N.A.P., zulks ten gevolge ADVERTENTIE Onder de Algerijnen in de Parijse ge vangenis „Santé" was dinsdag een opstand uitgebroken omdat de staken de cipiers weigerden hun voedsel te verstrekken. De gevangenen braken uit hun cellen en sloegen een groot deel van de inventaris kort en kleinMan schappen van de Franse veiligheids garde en politie-agenten legden een cordon om de gevangenis, teneinde erger te voorkomen. Teil behoeve van de bouw van 14 etage woningen aan de Planetenweg te IJmui den heeft Smit's bouwbedrijf n.v. te Be verwijk de gemeente Velsen verzocht aan haar te verkopen een perceel grond van 1322 m2 aan de Planetenweg te IJmuiden. Dit verzoek kan naar de mening van B. en W. worden ingewilligd. De prys is be paald op f 22,50 per m2 en de gegadigde heeft met deze prijs ingestemd. ADVERTENTIE Op alle Heren-, Jongens en Dames- en alle SPORTCOLBERTS BREESTRAAT 17 BEVERWIJK Wachtmeester T. Vet gaat Castricum verlaten Met ingang van 1 augustus is de wacht meester eerste klasse der rijkspolitie in Castricum de heer T. Vet overgeplaatst naar de groep Harderwijk van de rijkspo litie. „De Velno's" concerteren in de badplaats Ter ontspanning van de badgasten wordt saterdag 20 juli een concert in de tuin van Oud-Wijk aan Zee" verzorgd door „De Velno's". De havenarbeiders, die betrokken zijn bij de lossing van zandspiering voor de vismeeifabrieken, zijn gisteravond te IJmuiden in staking gegaan. Zy eisen een hogere beloning voor het lossen van deze industrievis. Tot nu toe werd door de vismeeifabrie ken aan deze losse krachten per ploeg van zes man f3,75 per ton uitgekeerd. De havenarbeiders willen dit bedrag verhoogd zien tot f 6,per ploeg en per ton. De vissers, die de kotters bemannen, namen gisteren het besluit om de zand spiering zelf te lossen. Wij vernemen dat overleg gaande is over het eventueel geven van een hogere beloning dan f 3,75 per ton. GEBOREN: Joke, d. van P. J. Wolters en A. Stiger; Ilse M., d. van J. A. Pools en R. G. E. Lenaerts te Beverwijk; Alida M., d. van J. Beentjes en A. M. Commandeur; Anna C. M., d. van P. J. H. Hoogeveen en M. de Groot te Beverwijk; Yvonne E„ d. van E. J. Streuli en I. Bakker te Castri cum; Jacqueline, d. van A. Eyke en H. J. Veenboer te Beverwijk; Helena W., d. van H. Molenkamp en H. M. Bontenbal te Vel sen; Christiaan, z. van L. ter Horst en C. van Hofwegen; Willem G., z. van R. Doc- ter en R. W. Visscher. GEHUWD: G. I. Klesser en C. v. d. Berg; K. Heinsma en M. van Gerrevink; H. F. Achterberg te Beverwijk en M. C. Groen: P. Turkstra te Beverwijk en A M Been tjes. van de bemaling van de bouwput van de tunnel onder het Noordzeekanaal en van die van het viadukt aan de Van den Von dellaan. Terecht werd dan ook van de zijde van de Rijkswaterstaat toegezegd, dat de hogere kosten wegens het verdiept opstellen van de pomp voor rekening van het rijk zouden worden genomen. Ten gevolge van administratieve en technische voorbereidingen kwam de pompinstallatie pas eind juli 1956 gereed. Toen in de loop van de zomer van 1956 bleek, dat er schade aan de door de heer Nijssen geteelde gewassen ontstond, heeft de Rijkswaterstaat aan een commissie van deskundigen opgedragen de eventuele schade te taxeren. Aangezien de schade naar het oordeel van B. en W. te wijten was aan de eerder genoemde werkzaamheden, wendden B. en W. zich tot de Rijkswaterstaat met het verzoek met de heer Nijssen een regeling te treffen omtrent de door hem geleden schade.. Daarna heeft de rijkswaterstaat het ge meentebestuur meegedeeld, dat het rijk zich voor de door de heer Niissen geleden schade niet aansprakelijk acht'.-;. Hoewel de heer Nijssen zijn brief van 20 februari 1957 aanvankelijk had inge trokken hebben B. en W. toch gemeend hem in kennis te moeten steken van hun standnunt. dat de gemeente zich voor de schade niet aansprakelijk kan stellen, het geen is geschied bij brief van 9 mei. Dit standpunt baseren B. en W. op de omstandigheid, dat het rijk door de uit voering van de werkzaamheden ten be hoeve van de genoemde bouw het normale gebruik van de omliggende agrarische gronden, dus ook van de tuin van Niissen, belemmerde, en deswege aansprakelijk is voor de daardoor veroorzaakte schaden.' Ook ten aanzien w&h deH4>mlifegendej tuinen zijn door het rijk maatregelen genomen ter voorkoming van schaden. Er is inmiddels in mei 1957 een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat geschreven met het verzoek om alsnog te bewerkstelligen, dat tussen de rijkswater staat en de adressant een regeling ten aan zien van de geleden schade wordt ge troffen. Uit dit alles met blijken, dat het ont staan van de schade niet aan de gemeente kan worden geweten, zodat B. en W. de raad voorstellen het verzoek van de heer Nijssen om schadeloosstelling af te wijzen. Op woensdag kwamen in IJmuiden bin nen: Affina van Farberg, Marshall van Antwerpen, Reality van Rotterdam, Rokin van Kalajoco, Gramsbergen van Geffle, Nieuwe Waterweg van Domsö, Baltic van Barrow, IJsselborg van Rotterdam, Eem- stroom van Londen, Flamingo van Stug- sund, Greenfinch van Londen, Silen van Rouen, Birgitta van Leningrad, Niagara van Norrköping, Kwik van Kotka, Peper kust van Hamburg, Jacob Becker van Hel- singfors, Berkelstroom van Fowey, Chris tina van Gamleby. Vertrokken zijn: Amstelstroom naar Londen, Sunbreeze naar Jamaica, Linge- stroom naar Huil, Ganimedes naar St. Juan, Kuutzalo naar Rotterdam, Portos naar Hampton Roads, Nieuwe Waterweg na<?" Bristol, Hendrik B naar' Gothenburg, Sancta Margaritha naar Londen, Saturnus naai Karipyto, Aegean Dolfin naar Ham burg, Widar naar Lulea, Benkalis naar Al giers, Heelfrid naar Landsvick, Wallonia naar Selzaete, IJselborg naar Mantyluoto, Bab T naar Ostrand, Holwierd^ naar Lon den, Niobe naar Helsinki, Trito naar Rot terdam, Varel naar Karlstadt, Reinhardt Lorentz Russ naar Rotterdam, Clytonis naar Indonesië, Bittern naar Rotterdam, Lijnbaansgracht naar Stettin, Thaletas naar Rotterdam, Amerskerk naar Bremen, Ilos naar Rotterdam. Op donderdag kwamen in IJmuiden binnen: Hydra van Bagtonin, Arendskerk van Antwerpen, Linda Dan van Swansea, Fotini van Antwerpen, Flora van Rotter dam, Atlantic van Fowey, Hans Olden- dorff van Archangel, Lyneas van Swansea, Swift van Londen, Westerdok van Londen, Petrel van Londen, Rijnstroom van Lon den, Ida D van Sandvick, Neckton van Rochester, Vechtstroom van Hull, Castor van Bremen, Albert L. van Sundsvall, Vol harding van Hamburg, K: aostasi van Bona, P 6025 van Den Helder, Egbert S van Sundsvall, Charlotte Boge van Rotter dam, Sonsbeek van Rotterdam, Wexford van Zweden, IJstroom van Londen. Vertrokken zijn: Visten naar Gothen burg, Masym M naar Bilbao, Zaanstroom naar Portsmouth, Lilian Dan naar Kemi, Fanny naar Gothenburg, Quo Vadiz naar Antwerpen, Urmstan Grange naar Lon den, Reliable naar de Noordzee, Ondo naar Londen, Edison naar Skutskar, Noordkaap naar de Noordzee, La Baranga naar Hampton Roads, Flamingo naar Stock holm, Silen naar Warnerse, Anja naar Kö- ping, Neckton naar Karlshamn, Sandri- chem Queen naar Blyth, Farmsum naar Bremen, Ardeas naar Rotterdam, Anne- marie naar Hamburg, Jupiter naar Rotter dam, Satpedon naar Curagao, Swift naar Harlmgen Skauvann naar Ralt'morp. Rea lity naar Londen. Petrel naar Londen, Eemstroom naar Huil. De arts L. F. Jacobs uit Vught (Noord Brabant) heeft in een schrijven aan het „Kennemer Dagblad" meegedeeld, dat de oorzaak van de tijdelijke blindheid, opge lopen door IJmuidense havenarbeiders by het lossen van zandspiering voor de vis meeifabrieken, wel degelijk bekend is. De verschijnselen hebben zich enige tyd gele den ook in Duitse havens bij de lossing van olieharing voor de vismeelindustrie voorgedaan. De oorzaak ziet men in een chemische stof, ptomaine genaamd, welke het epitheel (de opperste laag van het bekleedsel van uit- en inwendige organen, maar niet van de huid) aantast. Deze stof, ptomaine, komt vrij als vis in ontbinding geraakt. Als therapie, aldus de arts Jacobs, wordt on der andere cortisone als oogdruppels ver schaft. Men moet aannemen dat in IJmuiden eendere oorzaken aanwezig zyn als in Duitsland bij de lossing van olieharing. Over het een en ander, aldus deelt de arts mee, zijn mededelingen verschenen van W. Friedman en W. Overhoff in het Klin. Monatsblatt für Augenheilkunde 128, 425, 1956 en in de tweemaandelijkse uit gave van de N.V. Ciba Medische Documen tatie nr. 1, 1957, pagina 8. marktplein 7 ADVERTENTIE pilastro combinare 1001 mogelijkheden mosa serviezen wilna kristaluni maastricht glasserviezên, schalen, vazen enz. VELSEN VRIJDAG 19 JULI Thalia, 20 uur: „08-15 Het einde"! Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Banjaertstraat 13, open van 1417 en 1921 uur. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 1012.30 en 14.30 17.30 en 1921 uur. Filiaal Velsen- Noord, Wijkerstraatweg 77, open van 14—17 en 19—21 uur. Korf bal ver. „DKV", 19 uur, triabasveld Kennemerlaan, demonstratie. ZATERDAG 20 JULI Thalia, 19 en 21.15 uur: „08-15 Het einde". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als vrijdag. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 1012.30 en 14.30 17.30 uur. Filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 77, open van 1012 en 1417 uur. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Banjaertstraat 3 3, open van 1417 uur. Marine Sanatorium Fonds, „Royal" Ken nemerlaan, 20 uur, bal m.m.v. „The Dio's" en „De Copacabana's". BEVERWIJK VRIJDAG 19 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het geheim van de biecht". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Congo desperados". W,B. Theater, 20 uur: „De man uit La ramie". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1517 en 1920 u.; jeugd leeszaal, geopend van 18.3020 u.; lees- en studiehoeken geopend van 1517 en 18.30^-20.30 uur. R.K. Leeszaal, Uitleenbibliotheek ge opend van 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013, 15 18 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal ge opend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. ZATERDAG 20 JULI Bioscopen: als vrijdag. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 10—12 en 15—17 uur; lees- en studiehoeken geopend van 1012 en 1517.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 14.3016.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10—13 en 14—17 uur; lees- en studiezaal geopend van 10—13 en 14 -17.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417 uur. Wijk aan '7-e filiaal, r.k. r eeszaal, St. Odulfstraat 1? geopend van 10—11 en 17—18 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7