„Nieuw „levend" vaccin beter dan Salk-entstof" Dubbe&s BRYLCRE BRYLCREEM Toeristenbezoek aan ons land neemt niet toe FILATELIE Vnw> Polio-deskundigen verklaren: Langere bescherming en eenvoudiger toediening mogelijk geacht Curzio Malaparte overleden ^Praatótcel Moskou meldt grote economische vorderingen Nederlandse schepelingen in Zweden gearresteerd België onderhandelt over luchtlijn op Californië Krijgt zij ook een nul op het request? Eerste staatsexamens aan Maastrichts conservatorium Het Achterhuis van Anne Frank wordt gerestaureerd Busstaking ontwricht het verkeer in Engeland voor gezond haar, voor mooi haar Tfie perfect hairdressing Nederland is geen „goedkoopte-eiland" meer en heeft ook te weinig logiesaccommodatie Executies" op N. Guinea Djakarta beschuldigt maar protesteert niet Op de Heringa Wuthrich Dodental van treinramp tot 24 gestegen Helikopters evacueerden de ernstigste gewonden Vliegtuig lanceert atoomraket rHoe is het ontstaan Dit woord: KRIOELEN ZATERDAG 2 0 JULI 1957 GENEVE (AFP) De commissie van deskundigen voor kinderverlamming van de Wereldgezondheidsorganisatie, die in Genève vergadert, is van oordeel, dat men op grote schaal mensen moet gaan immu niseren met een vaccin, vervaardigd uit levend virus. Deze entstof, die ook door de mond kan worden toegediend, zou langere bescherming kunnen geven tegen kinder verlamming dan de thans gebruikelijke dood-virus-vaccins van het Salk-type. De proeven met het nieuwe vaccin zijn thans zo ver gevorderd, dat toediening aan men sen mogelijk is geworden, zo meent de commissie. Waar reeds Salk-vaccins gebruikt wor den, zo zegt de commissie, kan men zich wellicht het beste aan deze enstof houden. De deskundigen hebben een overzicht gegeven van de ervaringen in verscheidene landen met het gebruik van de entstof verkregen uit dood virus. In Frankrijk is de inenting tegen kinder verlamming officieel op 1 juni 1956 begon nen. Het merendeel van het in Frankrijk vervaardigde vaccin wordt uitgevoerd. Van 800.000 inentingen zullen de resulta ten kunnen worden nagegaan. Er is nage noeg geen ongunstige uitwerking van deze inentingen gesignaleerd. In Engeland heeft de inenting tegen kin derverlamming geen volkomen bescher ming tegen de ziekte verschaft. Er zijn verlammingen waargenomen bij ingeënte kinderen. De Britse autoriteiten hadden, na de tegenslag die bij het begin van de inentingsmampagne in de V.S. werd onder vonden, besloten een vaccin te laten ver vaardigen waarbij werd uitgegaan van één Door „Kaputt" en „De Huid" bekend geworden auteur De Italiaanse schrijver Curzio Mala parte, die reeds geruime tijd in een zieken huis te Rome werd verpleegd, is vrijdag overleden. Malaparte, wiens werkelijke naam Suckert luidde, is op 8 juni negen envijftig jaar geworden. Bekend was hjj vooral door zijn heftige, opzienbarende oorlogsromans „Kaputt" en „La Pelle" (in het Nederlands verschenen onder de titel „De Huid". Malaparte werd in de Italiaanse provin cie Florence als zoon van een Duitse vader geboren. Als zestienjarige diende hij met de garibaldisten. Zwaar gewond keerde hij uit de eerste wereldoorlog terug. In 1919 schaarde hij zich bij de eerste fascisten. Uit die tijd dateert zijn naamsverandering. Kort na het aan de macht komen van Mussolini schreef hij een boek over de opkomst van het fascisme, dat hij later zo fel bestreed, dat hij na zijn terugkeer uit Parijs van een langdurig verblijf, in Italië gevangen werd gezet. Velen stonden scep tisch tegen zijn gepubliceerde „zelfbeschul diging" en achtten hem een dubieuze fi guur. Na de tweede wereldoorlog hield hij zich buiten de politieke organisaties, zich in geschrifte beurtelings tegen Amerika en de Sovjet-Unie kerend. Meer en meer brak zijn agressieve karakter door in zijn litte raire werk, dat voordien een overwegend poëtisch karakter had. In het begin van dit jaar kreeg Mala parte tijdens een reis door communistisch China zodanige moeilijkheden met zijn ge zondheid, dat hij drie maanden in zieken huizen te Hankou en Peking moest worden verpleegd alvorens men hem naar Italië kon overbrengen. In een kliniek te Rome bleek weldra dat er geen kans op herstel was, maar Malaparte, gelovend dat een tijdens de eerste wereldoorlog opgelopen longaandoening in een acuut stadium ver keerde, bleef met geweldige energie door vechten voor zijn leven, twee ernstige hartaanvallen overwinnend. Malaparte leed inderdaad ook aan beentuberculose als ge volg van een gasvergiftiging. Dat hij long kanker had heeft men voor hem ver zwegen, evenals het overlijden van zijn vader, drie maanden geleden. Zijn boek „De Huid" werd kort na het verschijnen in 1949 door het Vaticaan op de index geplaatst. Kort voor zijn dood heeft Malaparte, die als protestant geboren was, zich met de roomskatholieke kerk verzoend. Op 8 juni heeft hij in een brief aan het Vaticaan, volgens een UP-bericht, het genoemde werk ingetrokken. Vandaag heeft onder zeer grote belang stelling de begrafenis van zijn stoffelijk overschot plaats gehad. De schrijvers Al berto Moravia en Leonide Repaci en de leider van de Italiaanse communistische partij, Palmiro Togliatti, hebben gisteren bezoeken aan het ziekenhuis gebracht. LONDEN (UP) Het orgaan van de Russische communistische partij „Pravda heeft verklaard dat het ontslag der pessi misten en sceptici van de anti-partij-groep van Molotov, door de uitstekende resul taten van het halfjaarlijkse economische plan volkomen gerechtvaardigd is. „De reorganisatie van de industrie vol gens het plan van Kroesjtsjev - dat door de leden van de anti-partijgroep krachtig werd bestreden begint reeds resultaten af te werpen," aldus de „Pravda". „De in dustriële doelstellingen voor het eerste half jaar zijn voor 104 percent vervuld. Ten opzichte van de overeenkomstige periode van vorig jaar betekent dit een produktie- verhoging van tien percent". Gedurende de eerste zes maanden van 1957 nam het land bouwareaal met 1,5 miljoen hectare toe, aldus meldt Radio-Moskou. De veestapel, -arkens niet inbegrepen, steeg met 3 mil- oen stuks ten opzichte van 31 december 956. In de eerste zes maanden steeg het ■antal varkens met 5,6 miljoen, de produk- 'ie van vlees met dertig percent en die van melk met 26 percent. Het gemiddelde inkomen van kantoor personeel steeg gedurende de eerste zes maanden van dit jaar met 5 percent. Bij de spaarbanken werd 9 miljoen roebel méér ingelegd. minder virulente stam van het kinderver lammingsvirus dan die welke in de V.S. wordt gebruikt. In Zuidoost-Azië heeft de kinderverlam ming zich voornamelijk bij de vreemde lingen geopenbaard; bij de inheemse be volking komt de ziekte nagenoeg niet voor. In de Verenigde Staten zijn in 1956 15.400 gevallen geregistreerd, het geringste aan tal sinds 1947. Of deze vermindering het gevolg is van de inentingscampagnes (het aantal ingeënten in de V.S. bedraagt thans zeventig miljoen), kan niet met zekerheid gezegd worden. Het aantal gevallen van kinderverlam ming in de Sovjet-Unie is in 1955 gestegen. Ook in 1956 en 1957 was er geen teruggang van de1 ziekte te constateren. De meeste gevallen, ongeveer 85 percent, komen voor bij kinderen beneden de zeven jaar. In het voorjaar van dit jaar zijn 80.000 kinderen ingeënt. De „Harlingen" zonder stuurman en kapitein uit Gavle vertrokken Vijftien Nederlanders, opvarenden van het 462 ton metende motorschip „Harlin gen" uit Harlingen, zijn donderdag in de Zweedse havenplaats Gavle slaags geraakt met de politie. Vijf hunner, onder wie de kapitein en de eerste stuurman, zijn ge arresteerd. Twee politiemannen werden licht gewond in het gevecht. Toen de „Har lingen" vertrok waren alleen nog de kapi tein en de stuurman in arrest. Volgens het Zweedse persbureau T.T. waren de zeelieden in beschonken toestand uit een restaurant verwijderd. Zij begonnen te vechten toen de door het restaurant ge waarschuwde politie tot arrestatie wilde overgaan. Omdat het publiek een vijandige houding tegenover de politie begon aan te nemen, vroeg de politie versterking en werden de sahels getrokken. BEDRIJFSFILM IN KLEUREN Esso Nederland n;v. heeft aan de cineast Otto van Neijenhoff opdracht gegeven tot het vervaardigen van een kleurenfilm van een half uur over haar werkzaamheden. In samenwerking met de scenarioschrijver Charles Bressens heeft de cineast een draaiboek voor deze bedrijfsfilm samenge steld. Met de opnamen is men inmiddels reeds begonnen. WASHINGTON (UP) Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben verklaard dat er naar hun overtuiging geen redenen zijn, die een wijziging noodzakelijk maken van het in 1946 gesloten Belgisch-Ameri kaanse luchtvaartpact. Dinsdag zijn in Washington nieuwe Bel gisch-Amerikaanse luchtvaartbesprekingen begonnen. De Sabena wil namelijk zijn bestaande route op New York verlengen tot San Francisco, via Montreal. Van Bel gische zijde wordt aangevoerd dat Ameri kaanse Maatschappijen niet alleen op Brussel, maar ook op de Congo vliegen. Op het ogenblik is het standpunt van de Amerikaanse regering dat men niets nodig heeft van wat de Belgen als tegen prestatie voor een te verkrijgen concessie op San Francisco zouden kunnen aanbie den. Tevens wijst men er met enige nadruk op dat de huidige onderhandelingen met België niet te vergelijken zijn met de vrij geruchtmakende Nederlands-Amerikaanse luchtvaartbesprekingen. De Nederlands- Amerikaanse luchtvaartbesprekingen, zo wordt opgemerkt, zijn reeds tien jaar slecht, omdat de beide landen nog steeds niet tot overeenstemming hebben kunnen raken over een normale commerciële luchtvaartovereenkomst. België en Amerika hebben echter in 1946 wel zulk een overeenkomst gesloten, en daarin is de bepaling opgenomen dat beide of een der partijen in de overeenkomst binnen een bepaalde periode voor de ver nieuwing (60 dagen) om nieuwe besprekin gen kunnen verzoeken. Een regeringsfunctionaris verklaarde tegenover United Press dat het op het ogenblik te vroeg is voor een uitspraak. Hij wilde slechts opmerken dat de Belgi sche verzoeken niet noodzakelijkerwijs hoeven worden afgewezen. Het is echter een feit, aldus deze zegsman, dat de Ame rikaanse regering voldaan is over de Bel gisch-Amerikaanse overeenkomst in zijn huidige vorm. Overigens heeft de Belgische onderhan delingsdelegatie dinsdag nog niet gepreci seerd wat zij verlangt. En wat een dienst op San Francisco betreft, die via Montreal, en Gander naar Brussel zou lopen, wordt het onwaarschijnlijk geacht dat de Sabena veel passagiers voor deze lijn zal werven. In Amerikaanse luchtvaartkringen ziet men er derhalve geen belangrijke concur rentie in. Voor de eerste keer, nadat het Maas trichtse Muzieklyceum vorig jaar tot con servatorium werd verheven, zijn aan deze muziekinstelling de staatsexamens voor muziek gehouden. Er werden drie diplo ma's uitgereikt. Als leden van de examen commissie traden op de directeur Alph. Crolla en de heren Gerard Hengeveld, Theo van der Pas, Koos van Overbeek en Jean Franssen. rran ns\ Het inmiddels wereldvermaard gewor den „Achterhuis" van het joodse meisje Anne Frank, aan de Prinsengracht nabij de Westertoren te Amsterdam, is eigendom geworden van de in mei jongstleden te Amsterdam opgerichte „Anne Frankstich ting". De huidige eigenares (de n.v. H. Berghaus) heeft het gehele pand aan de Prinsengracht aan de stichting geschonken. Het gebouw zal worden gerestaureerd, waarvoor de heer Otto Frank, de vader van Anne, de helft van de benodigde kos ten zal fourneren. Het andere deel hoopt de stichting uit financiële bijdragen van binnen- en buitenland te verkrijgen. Het Achterhuis zal na het herstel worden in gericht, zoals het was tijdens de donkere bezettingsjaren, toen de gezinnen Frank en Van Daan (zeven personen) daar waren ondergedoken en worden opengesteld voor bezoekers. Men hoopt het originele dag boek, dat Anne in haar kleine kamertje al daar schreef en dat in het bezit is van de vader, daar ter inzage te leggen. Door een schenking van een textiel firma is het perceel Prinsengracht 263 te Amsterdam - bekend door het ge lijknamige, ook gedramatiseerde -en weldra te verfilmen dagboek als „Het Achterhuis" - het eigendom geworden van de Anne Frankstichting. Het ge deelte, waar de joodse familie Frank LONDEN (U.P.) Honderdduizend man personeel van de busvervoersmaatschap pijen in Engeland zijn vrijdag om midder nacht in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eis voor een loonsverhoging van een pond per week. Particuliere maatschappijen buiten Lon den met in totaal meer dan 28.000 voer tuigen kunnen niet meer rijden, terwijl duizenden vakantiegangers spoorwegsta tions en kantoren van luchtvaartmaat schappijen belegeren om vervoer naar huis te kunnen krijgen. De nationale unie van spoorwegperso neel heeft haar leden echter verzocht, geen extra-treinen te bemannen, die in gezet zouden worden om de van busver voer verstoken reizigers te vervoeren. Gemeentelijke busbedrijven zijn niet door de staking getroffen, wel bedrijven die gezamenlijk door particuliere en ge meentelijke maatschappijen worden ge ëxploiteerd. L.\ s ondergedoken is geweest, zal worden ingericht in de toestand uit de bezet tingsjaren als gedenkplaats. Het voor ste gedeelte van het huis krijgt een niet-commerciële bestemming. De brede foto geeft een beeld van een der slaapkamers voor de onderduikers, waar een groot gedeelte van het dag boek van Anne Frank geschreven werk. Op de smalle foto ziet men de vader van het in Bergen-Belsen omge komen meisje in gesprek met mevrouw G. Wijsmuller-Meyer van het bestuur van de Anne Frankstichting voor het huis. ADVERTENTIE Het een kan niet zonder het ander! Daarom berust de werking van Brylcreem op twéé wetenschappelijke principes: 1 Brylcreem bevat vele waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond! S Brylcreem is geëmulgeerd. Daar door kan Brylcreem iedere haar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meer! Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dag! Koop nu het Brylcreem Vakantiepakket dan hebt u een kans op gratis prachtige i vacantiereizen Beecham lNederland1 N.V. Voor engros: Jacg. Mot N.V., Amsterdam Het toeristische bezoek aan Nederland blijft volgens voorlopige indrukken van de A.N.V.V. en Horecaf op ongeveer hetzelfd- peil als in 1956. De vooruitgang in enkele grote toeristencentra bedraagt tot op he den 2 tot 3 percent. Alleen Rotterdam meldt voor de eerste vijf maanden van dit jaar een toeneming van 21 percent. Het aantal buitenlanders, dat door de onjuiste berichten over een A-griep-epi- demie in Nederland is weerhouden naar ons land te komen, blijkt niet bijzonder groot te zijn. Een aantal buitenlanders, dat aanvankelijk had afgeschreven, is la ter, na inlichtingen te hebben gevraagd, toch gekomen. In de omringende landen neemt het vreemdelingenbezoek jaarlijks met onge veer 10 percent toe. De stijging in Neder land is, na het sterk oplopen der cijfers tot 1955, aanzienlijk minder. De oorzaken daarvan worden in deskun dige kringen in de eerste plaats gezocht in het tekort aan logiesaccommodatie tij dens het seizoen in toeristische centra. Er is bij een aantal buitenlandse reisbureaus en ondernemers van groepsreizen aarze ling te bespeuren om hun cliëntèle naar Nederland te laten gaan. Daarbij komt, dat uit diverse plaatsen en streken moei lijk gegevens over de beschikbare accom modatie en de prijzen te krijgen zijn. Tal van Duitse en Franse ondernemers wen sen verbetering op dit punt. Een ander belangrijk aspect van deze kwestie is, zo menen deskundigen, dat Nederland geen „goedkoopte-eiland" meer is. Onze prijzen verschillen niet zoveel meer met die in de ons omringende landen. Hierdoor is een doorslaggevend „ver koopsargument" voor Nederland als toeris- tenland vervallen. De propaganda voor be- (Van onze correspondent in Djakarta) In andere dan Nederlandse diplomatieke kringen in Djakarta heeft het de aandacht getrokken dat het Indonesische gouverne ment tot dusver nog niet heeft geprotes teerd tegen de beweerde executie van achttien Indonesiërs in Nieuw Guinea, ter wijl deze bewering toch een officieel ka rakter was gegeven, doordat zij in een commentaar van het Indonesische mi nisterie van Voorlichting voor radio Indo nesië te-berde was gebracht. Men achtte het in deze kring bevreemdend, dat men een zo ernstige beschuldiging beperkte tot een radiocommentaar, zonder van Indo nesische zijde een officieel protest tegen het betrokken land, Nederland dus, in te dienen. De beschuldiging over de executie van achttien mensen werd einde vorige maand voor het eerst geuit in een bericht van het persbureau Antara. Dit bericht maakte melding van de aankomst in Surabaia van zeventig gezinnen, bestaande uit 142 personen, die werkzaam waren geweest bij de oliewinning op Nederlands Nieuw Gui nea. Zonder opgave van redenen, zo heette het, waren zij uitgewezen. Volgens Antara hadden» de teruggekeerden onder meer verklaard, dat achttien personen, onder be schuldiging het Nederlands bestuur te heb ben willen omverwerpen, ter dood waren gebracht. Zij behoorden tot de groep van sergeant Kalalo, die bij Hollandia na een storm aan land was gespoeld. Opmerkelijk is, dat de jongste aanklacht tegen Nederland ditmaal in ruimer kring aandacht heeft getrokken dan de vorige beschuldigingen hebben gekregen. Wel licht is deze grotere belangstelling mede een gevolg van het feit, dat premier Neh- roe bij zijn recent bezoek aan Nederland, gevraagd naar zijn mening over Nieuw Guinea, opmerkte, dat het mogelijk goed zou zijn als de Nederlandse en de Indo nesische regering opnieuw aan de confe rentietafel zouden gaan zitten, niet alleen ter bespreking van de kwestie West-Irian, maar ook van de andere problemen, die tussen beide landen bestaan. Maar daartoe, zo zeide onze zegsman, zal de sfeer toch eerst moeten zijn gezuiverd van de bewering, dat het Nederlands ge zag op Nieuw Guinea Indonesiërs zonder vorm van proces laat doodschieten. Op heldering daaromtrent achtte men dan ook wel gewenst. zoek aan ons land dient thans veel ster ker dan voorheen te worden gebaseerd op die aantrekkelijkheden van ons land, die andere landen missen. Daartoe echter, zo menen deskundigen, ontbreekt voldoende financiële armslag. De concurrerende landen zijn in dit op zicht het onze op de „toeristenmarkt" ver voor. Belgfë besteedt jaarlijks vijf miljoen gulden, Duitsland eveneens, Engeland 9 .miljoen gulden en Italië 9,5 miljoen gul den voor propaganda in het buitenland. Het hoogste jaarbedrag waarover de Ne derlandse toeristische propaganda in het buitenland tot dusver kon beschikken was 1,2 miljoen gulden. Zelfs voor de thans tot een aantal landen beperkte propaganda wordt dit bedrag te gering geacht. Volgens deskundigen is de geringe toeneming van het toeristenbezoek een achteruitgang ver geleken bij de veel grotere vooruitgang el ders. 'Ooooocoocx JOOOOOOOOO; BELGIë. Ter herinnering aan hetj feit, dat 50 jaar geleden - in 1907 - de havenwerken van Brugge-Zeebrugge werden voltooid, hebben de Belgische j posterijen een speciale postzegel van 2 fr. (blauw) in omloop gebracht, die f een kijkje geeft op de havendam van: Zeebrugge en enige in de haven gean- kerde schepen. Tot 31 augustus a.s, zal f de zegel aan alle Belgische postkantoren verkrijgbaar zijn. NED. ANTILLEN. - Zoals reeds ge meld in onze rubriek van zaterdag 61 juli zal door de postadministratie van de Ned. Antillen een bijzondere serie postzegels worden uitgegeven naar aan- I leiding van de 8ste Middenamerikaanse en Caraïbische voetbalkampioenschap- pen, die in augustus op Curasao zullen worden gehouden. De zegels van 6 21/8 cent en 7lH 5 cent zijn esthetisch i verzorgd door André van der Vossen te Overveen en die van 15 cent 5 cent en 22Vs cent 7Vï cent door Frans hammers te Haarlem. De tekst en de waardecijfers van alle waarden zijn van de hand van Van der Vossen. De zegels zijn gedrukt bij Joh. Enschedé Zn. te Haarlem. Ze zullen op de Antillen I op 6 augustus verschijnen; in Nederland zijn ze reeds op 5 augustus verkrijgbaar j en wel aan de filatelistenloketten der postkantoren. ISRAEL. - In de loop van augustus a.s. geven de Israëlische posterijen drie t speciale postzegels uit ter gelegenheid van het Joodse Nieuwjaar 5718. Afge- beeld zijn oude Hebreeuwse zegels uit 1 de tijd van de koningen van Israel. De 50 pruta (okerkleurig en zwart op blauwachtig papier) vertoont een paard, j de 160 pr. (groen en zwart op bruin 1 papier) een leeuw en de 300 pr. (rood en zwart op zalmkleurig papier) een gazelle. De postzegels zijn ontworpen 1 door Miriam Karoly uit Haifa. >xx»00<xxx>000000000cx>cxxx3000000000000ax3000000000c>c>0000c Even lachen Als je toevallig op het sportterrein bij Brabantia-HFC in de zon zit te kijken en je hebt uien gegeten en er zit een donder- vliegje in je linkeroog, je das is gekreukt en je goede pak is bij de stomer, door in digestie kijk je scheel en je neus is half zonverbrand; en een fotograaf maakt een kiekje van je, van links-onderJe hebt half gelachen en je mond heeft bewogen en je had net je vulpen verloren en iemand had. je tegen je scheenbeen getraptEn dan ga je kort daarna opeens dood en die opname verschijnt in de krant als „recente foto van de overledene". Hoe voorzichtig moet je zijn met mo mentopnamen. Als je een lelijk gezicht trekt - zo werd mij vroeger verteld - en de klok slaat, blijft je gezicht zo staan. En daar is iets van aan. Als de klok voor het laatst slaat, ben je met je lelijke gezicht veraltijd. En dat geldt voor het hele mensenge slacht en voor de Grote Flits. Als die in slaat, staat het hele mensdom met zijn blote gezicht voor altijd op het plaatje, uien, dondervliegje, scheenbeen en al, half verbrande neus en oud pak. Portret van de overledene. Blïksemopname. Het moeilijke is, dat men nooit weet wanneer de laatste foto gemaakt wordt. Dus dient men terdege op te passen, privé èn gemeenschappelijk. Er zijn mannen, wier foto's we kennen hoog tronend op redenaarsgestoeltes, prij kend op ministerszetels, fier te paard, voortsleeënd in limousines, het glas hef fend aan feesttafels, met een trots gebaar op de planken, glad geborsteld op het wit te doek. Maar dat is niet altijd hun laatste foto. Die is meestal verminkt, beslijkt, scheef, scheel en hongerig. En dat is het portret dat in de herinnering blijft Er zijn anderen, die zich verbergen voor de camera. Ze houden hun hoed voor het gezicht, dragen een zwarte bril, schuilen achter bomen of pilaren. Maar zelfs zulk een schuilportret staat niet aardig in de krant als laatste verschijning. Rembrandt spaarde zichzelf niets. Hij maakte zijn eigen portretten, van glanstijd tot verzakking. Toen het einde kwam, leek hij gereed. Als de fotograaf ons slechts zou waar schuwen voor hij knipte. „Even lachen alstublieft". Maar het wordt ons nooit ge vraagd. Als u dus niet zeker bent van uw laat ste portret, wees dan voorzichtig bij het oversteken, let op de Aziatische griep en gooi geen brandende lucifers in een droog duinlandschap. En dat geldt voor het mensdom ook. H. B. Fortuin ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS BOLLèNE (UP, AFP, Reuter) Het aan tal doden tengevolge van de ontsporing van de exprestrein NiceParijs nabij Bol- lène is gestegen tot 24. Hefschroefvlieg- tuigen hebben vrijdagavond de ernstigste van de 77 gewonden uit Orange en Bollène naar Marseille vervoerd, waar zij met spoed in zuurstoftenten geplaatst zijn. De spoorwegwachter, die niet wakker was geworden door de vreselijke slag van de ontsporing, maar wel werd gewekt door de kreten van de gewonden, plaatste vuur pijlen bij de plaats van de ramp. Zij ont ploften juist op tijd om de „blauwe trein", die op volle snelheid en met vele toeristen aan boord naderde, tot stilstand te brengen. Het is gebleken, dat de machinist van de verongelukte trein niet is omgeko men, zoals aanvankelijk gemeld werd. De man is wel zeer ernstig gewond. Boven het Amerikaanse atoomproefter- rein is gisteren voor de eerste maal een atoomraket door een vliegtuig afgevuurd. De raket werd gelanceerd door een straal jager van het type F-89. Toen het projec tiel ontplofte, vlamde er een heldere vuur bol op meer dan 4 1/2 kilometer hoogte op. Vijf officieren van de luchtmacht ston den op het proef terrein om te bewijzen, dat burgers een atoomontploffing in de lucht kunnen overleven. De officieren hadden geen enkele spe ciale bescherming tegen de luchtdruk van de ontploffing en de uitstraling, zij droegen niet anders dan een normaal zomeruniform van de luchtmacht. Krioelen is verwant met krielen, krieuwen (kibbelen), kriewelen en krauwen. Kenmerkend voor krioelen zijn de begrippen: talrijkheid en: be weging. De eigenlijke betekenis is dan ook: zich wriemelend en in groten ge tale door elkaar bewegen. Merkwaardig is, dat elk der kenmerken geheel op de achtergrond kan komen. In een zeven- tiende-eeuwse tekst leest men: 's Mor gens ten 5 uuren begost ijder te krioe len. Hier is de veelheid geheel verdwe nen. Maar in de zin: dit werk krioelt van de fouten, staat de veelheid juist op de voorgrond en mist men het ken merk van de beweging. De grondgedachte van het woord is: krabben, dus: veelvuldig en snel de hand bewegen over een jeukende plek.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5