Kerkdiensten Naast katholiek nu ook prot. chr. „buitengewoon" onderwijs in Velsen Havenberichten J. Jansen leed de eerste nederlaag tegen zijn clubgenoot Hart WONINGINRICHTING Voltooide Lek-waterleiding komt september in gebruik Voorstel tot stichting van vijfklassige BLO-school honderden modelkamers „Kohier" Naaimachines Het einde Grollen Oud verhaal Geheim en moord Sprookje Oerwoud en liefde Vlot „Western' Belangstelling bij „Ons Belang" voor zwarte bessen ALS DE RAAD GOEDKEURT Raad voor de Scheepvaart Kapitein van Breezand schuldig aan stranding Liberiaans schip onder Engelse kust aan de grond KAMPIOENSCHAP MIDDEN-KENNEMERLAND Uw woning gereed? De stoffering verzorgen wij Tienjarige jongen onder vrachtauto Kees Deenik zingt in Grote Kerk te Beverwijk K inder kerkdiensten Halve slagbomen bij overweg in Gastricum -x'i EKUAG 20 JULI 1957 (Thalia, tot en met zondag). Het derde deel van de reeks 08.15 naar de romans van Hans Helmuth Kirst is trans ook in roulatie gekomen. „Het einde" heet de film, getrouw naar de titel van het boek. De overeenkomst houdt daarmee nog niet op, want welke pogingen Paul May, regisseur van de films 08.15 ook aanwendt om het tegendeel te bewerkstelligen, het laatste deel kan het niet halen bij het eerste: „Het einde" doet over alle linies onder voor „De kazerne". Precies zo is het met dë pennevruchten van Hans Hel muth Kirst het geval. Wat in „De kazerne" een vaak verrassende, beschamende en in ieder geval vlijmscherpe typering mocht heten van de Pruisische drilgeest, de gesel van het Duitse leger onder Hitier, een typering die in de film vaak een sarcas tische karakterisering werd met voortref felijke expressieve kwaliteiten, verloopt nu in een gewrongen en in de uitbeel ding der Amerikanen bijna belachelijke caricatuur met de intrige van een doodge wone detective-story, zeer onsamenhan gend, een armzalig restant. Slechts bij vla gen proeft men wat Kirst in zijn boek en May in zijn film willen tonen: de reddeloze ondergang van het Derde Rijk op het mo tief van „besiegt und zerschlagen das tap- fere Heer". En ongeloofwaardig worden alle figuren, die met de wrok aan de nazi's in het hart rondlopen, maar braaf de arm heffen en de Führer heil toewensen of hem in zulke krasse bewoordingen afzweren, dat men zich afvraagt hoe ze hem nog konden overleven nu ze niet in de oorlog gesneuveld zijn. De kans om alsnog een indrukwekkend documentair tijdsbeeld op te roepen heb ben noch Kirst noch May aangegrepen. Ze vergenoegen zich met de ons al bekende gezichten te tonen in een omgeving, die aangepast is aan de dagen van '45. Wat er in de gemoederen der Duitsers omgaat, wat er echt in hun innerlijk gebeurt, blijft in het duister. Maar misschien is dat te veel verlangd, wanneer men uitgaat van een gegeven als Kirst presenteeert. Misschien moet men met de „ersatz" vooralsnog te vreden zijn. Van maandag tot en met woensdag en bovendien op zondagmiddag kan men genieten van „Houten koppen", waarin Stan Laurel en Oliver Hardy hun (soms) oude grollen aan de man trachten te brengen. „Liefdesroes" (Thalia, donderdag) De geschiedenis van de man, die zijn echt genote verlaat om zijn geluk te zoeken bij een meestal aantrekkelijker en met meer uiterlijk schoon bedeeld meisje is niet nieuw. En ook in deze film met Frangoise Arnoul en Raf Vallone is men er niet in geslaagd dit probleem op een origineler wijze tot een oplossing te brengen. Fran- goise Arnoul is dit keer het meisje, dat na tientallen avontuurtjes haar hart ver liest aan een getrouwde man, die ondanks het feit, dat hij beseft, dat hij zijn vrouw in het ongeluk stort steeds weer zijn vrien dinnetje opzoekt. Tenslotte besluit hij met zijn nieuwe „enige" liefde te emigreren en op deze wijze alle moeilijkheden op te lossen. Dan pas ziet het meisje in, dat zij verkeerd ge handeld heeft en op het laatste moment trekt zij zich terug. Het camerawerk valt in deze film voornamelijk te prijzen in de landschap-opnamen. De regie kon de af faire niet boven het normale peil ver heffen. Tot en met zondag kan men „Het ge heim van de biecht" gaan bekijken in het Kennemer Theater. Een jonge pas toor raakt in een klein dorpje gewikkeld in allerlei moeilijkheden die veroorzaakt worden door enkele vurige jongens die allen naar de hand van een knap meisie dingen. Er komt zelfs een moord van, de pastoor komt de oorzaak door de biecht te weten maar mag dit geheim niet verraden. Het slot is dan dat de pastoor zelf in de gevangenis geworpen wordt. Hij blijft daar vijf lange jaren opgesloten totdat de wer kelijke moordenaar bekent. Van maandag tot en met woensdag kan men hier luisteren naar „Duizend melo dieën" en in de middagvoorstellingen draait „Peter Pan". Een ieder kent waar schijnlijk het vriendelijke sprookje van Peter Pan, het wondere manneke, dat een drietal kinderen meeneemt naar een sprookjeswereld ergens in de wolken en hen laat genieten van alle pretjes daar- ooven. Walt Disney heeft de hele historie uit voerig in een tekenfilm vastgelegd, waar bij hij, zoals zo dikwijls, zijn fantasie dar tele buitelingen laat maken, maar toch steeds de draai van het verhaal weer op pakt. Een enkele keer doen de tekeningen wat al te iel aan en de Nederlands gespro ken tekst is af en toe niet te verstaan, maar deze kleine oneffenheden doen toch niets af aan het feit, dat Disney opnieuw getoond heeft een meester in zijn vak te zijn. Een andere zijde van zijn filmtalent wordt getoond in het voorprogramma met een kostelijke film over het berenleven in de Rockey Moutains. De prachtige opna men zijn tot een vlot verhaal aaneenge- vlochten, waarbij de bijzonder humoristi sche muziek voor de bescheiden begelei ding zorgt. In het Luxor Theater draait tot en met zondag „Congo Desperados". In een armzalig stukje Afrikaans oerwoud, een schuilplaats voor moordenaars, inbrekers, oplichters en andere misdadigers raakt een ex-mannequin (Virginia Mayo) verzeild en uiteraard moet zij alle mogelijke moeite doen om alle mannen van zich af te hou den. Dat lukt tenslotte. Met behulp van °en knappe ingenieur. (Luxor Theater, tot en met woens dag) Het is een sterrenparade van je welste in „High Society" en in het uiterst vlotte verhaal, met humor en standaard- psychologie gelardeerd, komen alle sterren goed tot hun recht. Tracy (Grace Kelly) zal gaan trouwen met George, die van iets mindere klasse is dan de schatrijke mil jonairsdochter, wier eerste man Dexter (Bing Crosby) even schatrijk in een na burige villa woont. Iedereen heeft wat tegen George, behalve Tracy; zelfs de sensatie journalist (Frank Sinatra) en de fotografe (Celeste Holm). Dexter doet wat hij kan om Tracy, die hij nog steeds be mint, tegen te houden. Louis Armstrong doet daaraan mee met muziek. Door tal loze verwikkelingen gaan Tracy de ogen open: of liever: in enkele dagen ontdooit zij van een heerszuchtige godin tot een warm liefhebbend vrouwtje. Zij trouwt op het vastgestelde uur en het laat zich raden met wie. De film demonstreert natuurlijk het onbevredigende van soepele rijkdom en het bevredigende van een goed mens te zijn. De dialogen zijn dikwijls kostelijk, de kleuren aangenaam, de rijkdom is over weldigend, het spel geslaagd. In de middagvoorstellingen loopt George Formby rond in „Geef 'm de ruimte". Om te lachen. Het W. B. Theater brengt James Stewart weer eens op het doek en wel tot en met vanavond in „De man uit Laramie", een „western" van het beste soort, zondag en maandag draait in de „Witte" „A Prize of Gold" en in de middagvoorstellingen „Geheime wapens". Op de veiling van Ons Belang werd vrijdag grote belangstelling getoond voor de zwarte bessen. Er komt helaas slechts een geringe hoeveelheid aan de markt en deze worden daarom gretig afgenomen voor prijzen die variëren van 4.106.00. Ook de rode bessen worden goed betaald terwijl kruisbussen en witte bessen tot 2.00 en 3.40 per mandje kwamen. Aard beien die nog slechts in kleine partijtjes worden aangevoerd noteren prijzen van 3.005.00 per slof. Per doosje brengen zij nog 6167 op. De groentennoteringen waren als volgt: sperziebonen 1.211.31, stamsnijbonen 1.37, doperwten 7273, tuinbonen 2239, capu- cijners 3778, boskroten 6%14, bosuien 919, bospeen 1224, waspeen 1618, ra barber 2123, bloemkool 1139, sla 814, andijvie 10. MARKTBERICHTEN BEVERWIJK 19 juli. Aardbeien 34-76 doosje, 160-500 slof; frambozen 56-92 doosje; rode bessen 180-300 slof; klapbessen 200-310 slof; sla 4-17; rabarber 14-32; bloemkool 19-54; to maten 18-47; komkommer 12-26; spinazie 32-53; postelein 11-24; sperziebonen 100-155; snijbonen 110-205; doperwten 54-130; bos peen 22-48; waspeen 15-36; soepgroenten 5-12. GESLAAGD Aan de Amsterdamse Huishoudschool te Amsterdam is geslaagd voor huishoud kundige voor inrichtingen mej. Ingrid van Es. Velsens gemeenteraad besloot destijds de Don Boscostichting te helpen met de stich ting van een zesklassig schoolgebouw (met een handenarbeidlokaal) voor een r.-k. school voor buitengewoon lager onderwijs. Het „Besluit buitengewoon lager onderwijs 1949" bevat alleen een regeling voor de toekenning van een jaarlijkse vergoeding voor de exploitatiekosten en de jaarwedden der onderwijzers; de kosten van stichting en inrichting van schoolgebouwen blijven ten laste van de schoolbesturen, aangezien de financiële gelijkstelling van het bijzon der met het openbaar onderwijs ten aan zien hiervan nog niet is tot stand gebracht. Vele gemeenten, die openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs in stand houden, vergoeden echter vrijwillig geheel of gedeeltelijk de kosten der gebou wen en de inrichting der bijzondere scho len. De leerlingen, waarvoor de ouders Chris telijk buitengewoon lager onderwijs ver langen, zijn thans aangewezen op de Prin ses Marijkeschool in Haarlem-Noord. Door 27 leerlingen uit Velsen wordt deze school reeds bezocht. De nieuwe school biedt ech ter onvoldoende ruimte om aan alle ver zoeken tot toelating te voldoen. Er is al een groot aantal in Haarlem wonende kin deren op de wachtlijst geplaatst, terwijl voor tenminste 10 leerlingen uit Velsen geen plaats is. B. en W. zijn het met het bestuur der Stichting eens, dat een chris telijke school voor buitengewoon lager onderwijs in deze gemeente noodzakelijk is. Ook in dit onderhavige geval zal de ge meente medewerking kunnen verlenen tot de stichting van een schoolgebouw, evenals ten aanzien van het r.-k. buitengewoon lager onderwijs is geschied. Voorts merkt het college nog op, dat het bestuur der Stichting krachtens een besluit van de Provinciale Staten van Noordhol land aanspraak kan maken op een provin ciale bijdrage in de stichtingskosten tot een maximum van 30.000. Met het oog op een en ander stellen B. en W. de raad voor, aan de Stichting voor Christelijk buitengewoon lager onderwijs medewerking te verlenen tot de stichting De Raad voor de Scheepvaart heeft schriftelijk uitspraak gedaan inzake de stranding voor de Adourrivier op 11 februari van dit jaar van het motorschip „Breezand" op zjjn reis van La Pallice naar Bayonne. De kapitein van de „Bree zand", de 27-jarige A. M. uit Delfzijl had, komend uit het noorden, voor de haven van Bayonne gewacht op de loodsboot. Via de radio was hem medegedeeld, dat hij zich voor een loods moest vervoegen te St. Jean de Luz. M. had dit verkeerd verstaan en in de veronderstelling, dat de loodsboot van Bayonne wel spoedig de haven uit zou komen, heeft hij geruime tijd gewacht. Het was toen omstreeks kwart voor zeven in de ochtend. Gedurende die tijd dreef het schip echter steeds dichter naar de kust en werd tenslotte door de hevige branding op het strand gezet. Het schip werd ernstig beschadigd, de opvarenden werden met een Iqn van boord gehaald. De raad vindt in ernstige mate te laken, dat betrokkene eerst met volle kracht voor- uitvarend, recht op de monding van de Adourrivier is toegevaren en deze koers heeft gehouden, terwijl hij daarbij geen enkele dwarspeiling heeft genomen. Daar naast acht de Raad het absoluut onjuist, dat betrokkene met zijn schip in gemelde koers wilde doorvaren tot de vijfvaamlijn bereikt zou zijn alvorens eventueel op te draaien en zo nodig ten anker te gaan om een loods af te wachten. Naar het oordeel van de Raad is betrok kene in goed zeemanschap te kort gescho ten. Gezien de gevaarlijke situatie, waarin de „Breezand" toen verkeerde, was de enig mogelijke redding van dit schip, dat het zo spoedig mogelijk uit de kust in dieper water zou geraken. Het mag een geluk worden genoemd, dat de „Breezand" bij de stranding geen ernstige schade heeft opge lopen en tenslotte, zij het met grote in spanning en grote kosten, gelukt is om on geveer twee maanden later het schip weer in zee te brengen en een haven binnen te slepen. De „Titan" van bureau Wijsmuller verrichtte dit karwei. De stranding is te wijten aan de schuld van de kapitein, die zowel in goed zeeman schap als in verantwoorde navigatie is te kort geschoten, aldus het oordeel van de Raad. Daarom straft de Raad kapitein M. door hem de bevoegdheid om als kapitein op een zeeschip te varen, te ontnemen voor de tijd van drie maanden. van een vijfklassig schoolgebouw (voor de huisvesting van een school voor buitenge woon lager onderwijs voor zwakzinnigen) onder bepaling, dat het bestuur der Stich ting ten aanzien van de bouw hetzelfde overleg moet plegen als in de Lager onder wijswet 1920 is voorgeschreven ten aanzien van de bouw van bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs. Toen dit plan in de commissie van on derwijs behandeld werd, behielden twee leden zich hun stem voor. De Belgische sleepboot „Scaldis" is gister avond uit Vlissingen vertrokken, op weg naar het 8.440 brt. grote Liberiaanse motor schip „Aegean Island", dat onder de En gelse kust aan de grond is gelopen. Dit schip is op 17 januari 1957 te water gelaten. Het is eigendom van een rederij in Mon rovia. De sleepboot „Maas" is later uit Maas sluis ter assistentie uitgevaren. De positie van het schip was toen 51.08 noorder breedte en 01.50 oosterlengte, dit is onge veer 60 mijl van Vlissingen. Om half tien berichtte de „Aegean Is land" dat er geen assistentie meer nodig was en de „Maas" keerde daarop naar Hoek van Holland terug. De „Scaldis" ging echter toch een kijkje nemen. Op vrijdag kwamen.in IJmuiden binnen: Goote van Rotterdam, Ritornel van As- kaja, Dietert van Oslo, Novian Coast van Goole, Spurt van Rotterdam, Zuiderzee van Nantes, Ridderkerk van Antwerpen, Gretchen Muller van Onega, Edda Cotz van Libreville, Corona van Rotterdam, Harrowgate van Goole, Gordias van Ant werpen, Loke van Antwerpen, Borneo van Londen, Möwe II van Oxelosund, Mayfrid van Swansea, Tor van Londen, Gooiland van Antwerpen, Trude K van Halmstadt, Louise Emile van de Noordzee, Vindicat a Polit van Rotterdam, Strabo van Oporto, Gravesteyn van Antwerpen, Calland van Nantes, Volchosovsk van Windar, Dione van Caen, Marsworth van Swansea, Rad- jah van Gdynia, Saint Paul van Duin kerken. Vertrokken zijn: Ruhr naar Vestervick, Pavo naar de Noordzee, Grebbestroom naar Manchester, Wica naar Rotterdam, Dietert naar Boston, Leineas naar Hamina, Beja naar Sundsvall, Adros Caroll naar Porto Ordas, Heinrich Grammersdorff naar Le Havre, Frits Holmer naar Norrköping, Albert L naar de Noordzee, Charlitte Bohl naar Wienersee, Mangen naar Gothenburg, Cottica naar Dover, Zuiderzee naar Ant werpen, Novian Coast naar New Castle, Maasland naar Las Palmas, Arctic Ocean naar Porto Allegro, Bomma naar Oslo, Co rona naar Abö, Möwe II naar Antwerpen, Ilias naar Gothenburg. De partijen uit de derde ronde van de strijd om het persoonlijk schaakkampioen schap van Midden-Kennemerland hebben weer enkele belangrijke resultaten opge leverd. In groep „A" incasseerde leider J. Jansen zijn eerste nederlaag. Dit gebeurde in een gevecht met zijn clubgenoot P. Hart, die reeds in de opening het beste van het spel wist te verkrijgen. De daaruit voort vloeiende pionwinst bleek in het eindspel van beslissende betekenis. A. Kistemaker ging op de goed ingeslagen weg voort en staat in zijn afgebroken partij tegen F. Wester op winst. In het middenspel wist Kistemaker twee stukken voor een toren te winnen. Toen even later nog enkele pionnen volgden, verkeerde niemand meer over de uiteindelijke uitslag in 't onzekere. Voor Tj. de Jong schijnt in dit toernooi geen succes weggelegd te zijn. Evenals in zijn eerste partij verschafte hij zich nu in zijn ontmoeting met D. van Vuuren weer uitstekende kansen. Van Vuuren gaf de kwaliteit om erger te voorkomen. Beide spelers kwamen in moeilijkheden met de klok. De laatste zet voor de tijd-controle had Tj. de Jong keus uit een tweetal dame- zetten. Hij koos de voortzetting, waardoor dit belangrijke stuk werd ingesloten! De andere voortzetting bleek bij analyse de volle winst voor hem op te leverenDe partij werd nog afgebroken, maar zal ver moedelijk zonder verder spelen door Tj. de Jong worden opgegeven. De stand in deze afdeling luidt nu: 1. ir. D. G. Huygen 2 2 - - 2 2. J. Jansen 3 2 - 1 2 3. G. L. de Haas2 1 - 1 1 4. P. Hart 2 1 - 1 1 5. A. Kistemaker 2 1 - 1 1 6. D. van Vuuren ..21-11 7. Tj. de Jong 1 - - 1 0 8. F. Wester 2 - - 2 0 Het programma voor de komende week luidt: D. van VuurenF. Wester, Tj. de JongF. Wester, G. L. de HaasA. Kiste maker, D. van Vuurenir. D. G. Huygen. In afdeling „B" werd de afgebroken partij uit de tweede ronde tussen H. Dui- senberg en L. Mostertman volgens ver wachting remise. De vooruitgespeelde be langrijke ontmoeting tussen M. P. Suiker en H. Duisenberg werd een volledig succes voor Suiker. Door goed spel herstelde hij zich van zijn onfortuinlijke nederlaag uit de eerste ronde en hield hierdoor de kan sen in eigen hand. Overigens had hij in zijn ontmoeting tegen J. C. de Haas uit de derde ronde geen reden tot klagen. De Haas, die verrassend goed voor de dag kwam, kreeg drie pionnen voor een stuk in een vrijwel gewonnen stelling. Hij raakte echter in tijdnood. Met nog twaalf zetten te spelen in slechts één minuut beging hij enkele fouten, waardoor de kansen keerden en Suiker de volle winst boekte. J. v. d. Berg schijnt met ernstige plannen rond te lopen. Tegen Mostertman lanceerde hij een felle aanval welke echter uitstekend door Mostertman werd gepareerd. In tijd nood met een pion achter lag een neder laag voor v. d. Berg in het verschiet. Hij moest zijn zetten a tempo verrichten. Mos tertman, die over voldoende tijd beschikte, begon uit reactie ook snel te spelen, zag kwaliteitsverlies over het hoofd en staat in de afgebroken stelling vermoedelijk ver loren. J. L. Wijdoogen en B. de Heer speelden een interessante ontmoeting. De partijen hielden elkaar in evenwicht, waarna tot remise werd besloten. A. Rijke verdedigde zich tegen H. Duisenberg niet geheel cor rect en moest derhalve voor de felle ko- ningsaanval van zijn tegenstander het hoofd buigen. De stand luidt: 1. H. Duisenberg 4 2 1 1 2Vz 2. M. P. Suiker 3 2 - 1 2 3. J. L. Wijdoogen 3 1 1 1 U/2 4. J. v. d. Berg 1 1 - - 1 5. A. Rijke 3 1 - 2 1 6. L. Mstertman 1 - 1 - V2 7. B. de Heer 2 - 1 1 »/2 8. J. C. de Haas 1 - - 1 0 ADVERTENTIE Voor de meubilering laten wij u zien. Modern, Gematigd modern, Klassiek, in alle prijsklassen. „FORMULE"-meubelen, „PAS TOE" enz. in alle uitvoeringen. Keuze volop. Adviezen en begrotingen gratis. Snelliusstraat 25 - Tel. 5555 Het komende programma luidt: J. C. de HaasB. de Heer, J. L. WijdoogenM. P. Suiker, A. RijkeL. Mostertman, J. v. d. BergH. Duisenberg. Buis van lf/2 meter Er is een storend misverstand geslopen in de kop boven ons verslag van gisteren over de afsluiting van de Rijn-duinleiding nabij Velsen. Uit het bericht en uit de foto bleek, dat de omvang van de laatste buis anderhalve meter was in de kop stond echter zes meter. Dit had eveneens ander half moeten zijn. De tienjarige jongen P. E. uit IJmuiden is vrijdagmiddag op de Oude Tegeltjes- markt aan de Vissershaven onder een vrachtauto geraakt. Hij moest door de on- gevallendienst met inwendige kneuzingen en een hersenschudding naar het Anto- niusziekenhuis worden vervoerd. Dinsdagavond 23 juli geeft de organist Geert Jurjen Moed op het orgel van de Grote Kerk te Beverwijk een zomeravond concert. Medewerking verleent de N.C.R.V.- zanger Kees Deenik die in het bijzonder grote bekendheid verwierf door zijn unieke vertolkingen van het geestelijke lied en als solist van het Christelijk Vocaal En semble van Marinus Voorberg. Het pro gramma bevat een tweetal Oud-Duitse liederen van Krieger en Cruger, een solo cantate van Hans Fr. Micheelsen („Herr, wie sind deine Werke so grosz und viel") en een viertal geestelijke liederen op Hol landse teksten, waaronder een tweetal van de organist-componist Moed: Ic wil van Heer Jesu gevhangen sijn" en ,,'t Is goed in 't eigen hert te kijken". De concert gever speelt werken van Buxtehude, Hel mut Walcha (koraalvoorspelen), Hugo Dist- Ier en Moed (Chaconna Orgelsonate c moll over een thema van Chopin). XX»(»mmYW<mmrimmYYyyYYYyYYVVYyvwyvYVVyvy WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ER IS EEN OUD GRAP JE OVER de Zwitser, die op bezoek komt in de lage landen en met een trots gelaat beweert, dat zijn land in feite aanspraken kan doen gelden op grote delen van Nederland, die dank zij vader Rijn met Zwitsers materiaal werden opgebouwd. Vader Rijn is inderdaad een belangrijke bouwer van de lage landen, maar of de aanspraken van Zwitser land op de Rijndelta daar door houdbaar zouden zijn, staat te bezien. Bovendien is het maar een grapje. Een grapje, dat echter gisteren weer nieuwe glans heeft gekregen, toen by Velsen de laatste anderhalve me ter betonnen waterleiding werd gelegd in de verbin ding Jutfaas-Castricum en dus binnenkort - men re kent op een officiële ope ning in september - het Rijnwater door deze 83 kilometer lange buis naar de Hollandse duinen wordt gepompt. Want men zou het nog verder door kunnen zetten, dat grapje: wanneer Zwitserland ergens bij Ba sel eens een meter in de Rijn plaatste en Nederland het water op vastrechtta rief zou laten betalen? Dan zou Nederland altijd nog kunnen zeggen, dat het dit Zwitserse water niet nodig heeft, tenzij het in gezui verde toestand en zonder de vervuilingen, die de Duitse en Franse industrieën er laten in deponeren, wordt afgeleverd Dergelijke fantasietjes zijn tot in het oneindige door te zetten. Daarboven echter blijft dé harde waar heid staan, dat de Neder landse duinen en daarmee de Nederlandse drinkwa tervoorziening alleen maar te redden zijn met een groots infiltratieprojekt, dat gisteren werd afgesloten bij de Velser tunnel. Betondak in Arkel bij Gorkum heeft de 4600 bui zen van Heemstede-Voge lenzang geleverd en daar naast de 9000 buizen, die tussen Jutfaas en Heem stede liggen - 83 lange kilo meters door het Nederland se land, bestemd voor een durende stroom van Rijn water naar het duinzand van West-Nederland. Vijftig kolossen met een middellijn, die varieerde van 1,50 tot 1 meter, de grootste, welke ooit in dit opzicht zijn vervaardigd door de vaderlandse beton- industrie. Alles, uit voor gespannen beton om de druk, die er straks op komt van 6 tot 7 atmosfeer op te vangen, is in ongeveer twee jaar in zijn bedding gelegd. Door de polders en de duinen, golvend van 2,50 boven N.A.P. en 8,50 boven N.A.P. strekt zich deze buisleiding uit en er is gis teren, nadat de laatste schakel in deze gigantische keten gelegd is bij de Vel ser tunnel, in hotel Ter Burg te Beverwijk nog eens even over nagepraat in het bijzijn van allen, die direct bij dit werk betrokken zijn geweest. Van de zijde der fabrikant was men er ui teraard enigszins trots op, dat dit eerste projekt van deze omvang in ons land in haar beton kon worden uitgevoerd en de directie van de N.V. Watertran- sportmaatschappij Rijn- Kennemerland heeft zich bijzonder tevreden betoond over de samenwerking, die aan deze voltooiing vooraf ging. OQOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOOQOOQOOOOC Horizontaal: 1. broodsuiker, 5. zoogdier, 6. vordering, 8. bergplaats, 9. loot, 11. trekdier, 13. vreemde munt, 15. ivoor, 16. bewaarplaats, 17. ik (lat.), 19. plaaggeest, 21. thans, 22. plaats in N.-Br., 24. deel van de bijbel (Afk.), 25. traag, 27. Myth, figuur, 29. zuidvrucht. Verticaal: 1. familielid, 2. plaats in Gelderland, 3. onbep. vnw., 4. muzieknoot, 5. bloeiwijze, 7. muzieknoot, 8. prijzen, 10. vriend van Cicero, 12. stoelspaak, 14. Haar lemse voetbalclub, 15. wandversiering, 18. kleine kabeljauw, 20. meisjesnaam, 22. na kroost, 23. Japanse munt, 26. klein kind, 28. deel van de bijbel (afk.). Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad f7,50, f5, en f2,50 dient men uiterlijk dinsdag 17 uur de oplossing per briefkaart in te zen den aan een van onze bureaus in Haarlem, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden, Lange Nieuwstraat 427. Oplossing vorige puzzel: Horizontaal: 1. Mantilla, 9. ree, 10. aar, 11. ik, 13, Est, 15. mi, 16. nap, 18. tas, 20. krot, 22. mes, 24, Noor, 26. nop, 29. klit, 31. fa, 32. e.k., 34. keer, 36. ion, 37. klak. Verticaal: 2. ar, 3. nee, 4. test, 5. la, 6. lam, 7, aria, 8. kink, 12. karn, 14. tam, 17. pook, 19. sen, 21. tolk, 23. sof, 25. riek, 27, pad, 28. lei, 30, tel, 33. k.o., 35, ra. Prijswinnaars: f7,50 J. ZWART, Kops- straat 14 Haarlem; f 5,— L. WINTER, Van Broekhuisenstraat 2 IJmuiden-Oost; f2,50 S. H. BOOIMAN, Slachthuisstraat lb Haarlem. Zondag 21 juli IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 8.30 uur: ds. W. Ph. Leenmans; 10 uur: ds. J. van den Berg: jeugdkapel; 19.15 uur: de heer W. Doevedans van Santpoort. Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. de Vries van Haarlem; 17 uur: ds. L. Brink van Velsen. Gebouw van Chr. Belangen, 10 uur: mej. G. de Wilde (jon- gerendienst). Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. M. Hamming van Den Helder; 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 9.30 en 16.30 uur: ds. O. J. Douma van Vlissingen. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hertog. Gemeente Gods, zondag, maandag, dins dag, 10, 16 en 20 uur: woensdag 10 en 20 uur, bijeenkomsten in het Cultureel Cen trum. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 19.30 uur: ds. J. P. Jacobszoon. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Vespers, woens dag 19 uur: Heilige Mis. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: de heer G. Planting. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingssa menkomst, 19.15 uur: openluchtsamen komst, 20 uur: Verlossingssamenkomst, algehele leiding majoor J. de Bree. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 9 en 10.30 uur: ds. J. H. W. Dickhout; jeugdkerk, 10 uur: de heer Bierling. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. van Buuren van Amsterdam. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, geen dienst. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: A. T. Polderman van Den Haag, 19.30 uur: Th. Dikkes van Leiden, woensdag 19.45 uur, openlucht samenkomst Kennemerlaan, spreker H. C. van der Flier van Assen. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, geen dienst. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. J. H. Grolle van Utrecht. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10.30 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal, Van Diepenstraat, 10 uur: de heer Kloos van Gouda. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. C. Sikkesz van O verveen. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: K. A. Weeda van Amsterdam. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer A. Boer. Vrqz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10.15 uur: heer J. B. Assendorp van Velsen. Geref. Kerk, Moensplein, 10 uur: ds. Schouten van Utrecht 17 uur; ds. F. R. Elders van Amsterdam (Z.). Maranatha, zondag 10 uur: J. Sevensma van Amsterdam, dinsdag 23 juli 20 uur: openluchtsamenkomst Wijk aan Zee. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. Alle sa menkomsten staan o.l.v. le luitenante L. Benjamins. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. Geref. Badgastenkerk, Julianaweg, 10 uur: ds. F. R. Elders van Amsterdam (Z.), 19.30 uur: ds. Schouten van Utrecht. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 9 uur: ds. Huisman van Velsen (N.). CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. De Roest van IJmuiden. Kapel Duinenbosch, 9 uur: ds. De Roest van IJmuiden. Geref. Kerk, 9 en 17 uur: ds. C. de Kuyk van Benschop. Kerktent t/o kampeerterrein 10.30 (idem). SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, „Dorpskerk", 10 uur: ds. A. J. van Rhijn van Haarlem; 19 uur: ds. J. O. Norel van Bloemendaal. Adventskerk (ziekenhuiskerk), 10 uur: ds. G. H. van Willenswaard. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. C. Maris. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. H. J. ten Brink, van Vriezenveen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 17 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 3 p.m. Evening service. STRAND IJMUIDEN: Uitgaande van het „Comité van Samen werkende zondagsscholen te Velsen", zondagsschool 10 uur, strandhuisje „Zee en Duin", aan de noordzijde van het restaurant Zeezicht. IJMUIDEN-WEST: Herv. kinderdiensten, Creutzbergschool 10 uur; Comitéschool 10 uur; Insinger- school 10 uur. Geref. Evang. zondagsscholen, Groen v?n Prinstererschool 10.45 uur; Ichthusburcht 11 uur. Leger des Heils kinderdienst, Gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. IJMUIDEN-OOST: Herv. zondagsschool, Julianaschool, 10 uur. Geref. kinderdienst, Lariksburch, 11.30 uur. VELSEN-NOORD: Herv. kinderdiensten, Kleuterschool aan de Banjaertstraat, 12 uur, 5 t/m 8 j. C.V.O.-school aan de Langeveldstraat, 12 uur, 8 t/m 13 j. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. SANTPOORT: Herv. kinderdiensten, Kapel aan de Pas- torieweg, 12 uur, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, 12 uur, 8 t/m 10 j. „School met de Bij bel", 12 uur, 11 en 12 jaar. In Castricum zullen bij de spoorweg overgangen halve slagbomen worden ge plaatst. Reeds zijn de betonnen standblok ken aangebracht en men verwacht dat alle overwegen tegen maart 1958 van halve bomen zullen zijn voorzien. DE EERSTE CHRYSANTEN Dat het najaar alweer voor de deur staat kon men vrijdag weer op de bloe menveiling zien. De eerste chrysanten werden aangevoerd en vonden al direct een gunstig onthaal.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9