Sacha Guitry overleden bevat 20 van de Nehroe verzoekt „buitenlandse machten" Hongarije te verlaten Oman en Muscat een vip Hongaarse schrijvers blijven zwijgen WOENSDAG 24 JULI 1957 Grootmeester van het boulevardtoneel en maker van spectaculaire films Roofoverval berecht Twee zeiljachten in moeilijkheden Medewerking gevraagd voor onderzoek naar zwaluwstand s ÉmP „Cadettenbal" komt in Bloemendaal Geleide projectielen op Farnborough 1957 Dp de <~Pracitótoel Gaat u met vakantie? De Wereldtentoonstelling groeit, gidsen werken al rWoe is het ontstaan?^ Dit woord: BELABBERD J Hoe noodzakelijk het is dat Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten het eens worden over een gemeenschappelijke poli tiek in het Nabije en Midden-Oosten, blijkt nu weer uit de weerslag die de binnenland se ruzie in een vergelegen sultanaat, waar van de naam herinneringen wekt aan grootmoeders specerijenkast, op hoog- niveau in Washington en Londen heeft. Groot-Brittannië is rechtstreeks en de Ver enigde Staten zijn zijdelings bij de rebellie in Oman en Muscat betrokken. Engeland als vriend van deze sultan en vele andere weelderige hoogmogenden in het gebied van de Perzische Golf en Amerika als bondgenoot van Saoedi-Arabië en ter wille van de belangen van de Arabisch-Ameri- kaanse oliemaatschappij Aramco in dat land. De sultan van Muscat en Oman is ge brouilleerd met koning Saoed over het be zit van de oase Boeraimi en nu is de gees telijke leider van de opstandelingen, de imam van Oman, met wapens en munitie uit Saoedi-Arabië zijn achterland binnen gevallen. Deze imam houdt kantoor in Caïro en geniet daar faciliteiten van de Stem der Arabieren en de Arabische Liga, zodat de Britten vrezen voor een nieuwe aanslag op hun posities in het Nabije Oos ten, ditmaal in het gebied van de Perzische Golf, waar zij hun veiligste winplaatsen en uitvoerhavens van olie hebben. De sultans maken voor het besturen en verdedigen van hun sultanaten gebruik van de diensten van Britse onderdanen, zodat hun posities staan of vallen met die van de Britten, en omgekeerd. De Britse regering heeft geen andere keus dan het gezag van de sultan te bevestigen, ook al om zich het vertrouwen van de andere sultans waardig te betonen. Anderzijds wekt het Britse ingrijpen op het Arabische schiereiland niet alleen het misnoegen van koning Saoed op, maar het geeft president Nasser en de Sovjet-Unie een welkome ge legenheid stemming tegen het „imperia lisme" en het „kolonialisme" te maken in de Afro-Aziatische landen. De Britse regering zal de Amerikaanse regering ongetwijfeld verzoeken koning Saoed te bewegen zijn steun aan de op standige sultan te onthouden. Deze vriend van Amerika heeft echter Boeraimi op zijn verlanglijstje en de Aramco in zijn debi- teurenboek staan, zodat Washington het wel zal moeten laten bij een beleefd ver zoek. De Britse regering heeft indertijd ook al geen oren gehad naar een Amerikaanse suggestie, dat Saoed de oase zou krijgen in ruil voor zijn lidmaatschap van de Bag- dadse Verdragsorganisatie. a Dat er nu veel meer belangrijke per soonlijkheden op de wereld zijn dan bij voorbeeld ten tijde van Maximiliaan de Grote, wordt alléén al bewezen doordat er een verzamelnaampje voor hen gevonden is. Het ontstond uit een Amerikaanse uit drukking „very important persons", waar van de afkorting „v.i.p." blijkbaar zo heer lijk op de tong ligt, dat de puntjes ertus sen ook al zijn weggevallen. Niet alleen in de internationale luchthavens is „vip" een begrip geworden, waarbij het dienst betoon onmiddellijk belangrijk wordt opge voerd. Maar ook op de wordende Wereld tentoonstelling te Brussel lopen er nu reeds psychotechnisch uitgezochte vrou welijke gidsen rond om de „vips" onder de bezoekers er uit pikken en waar mogelijk in vervoering te brengen. Wij zien de meisjes al argeloos koutend bij een der in- gangen staan terwijl een onopvallend man netje voorbijhompelt. Dan een telefoontje en algemene ontsteltenis: Grote goedheid, het was een vip! Er achterheen, dames! Het Amerikaanse woord wekt inderdaad de suggestie van iets dat er inééns is en er ineens ook niet meer is. Kortom, van iets dat zenuwachtige organisatoren uit de hand kan lopen. Wat dat aangaat, zou „vip" wellicht ook een aardige naam zijn voor geleide projectielen. Maar die geeft men, evenals veel ander oorlogstuig, nog bij voorkeur de eigenna men van de „vips". Voorbeelden: Chur chill- tanks, Stalin-orgels, Molotovcock tails (een naam, die nu misschien ook voor wijziging in aanmerking komt), enzo voortBij de geleide projectielen wordt deze gewoonte voortgezet. Een treffend staaltje daarvan is de „Red Dean", die straks op Farnborough de lucht inspuit. Wij zijn benieuwd of de „rode" Deken van Canterbury daar zijn toestemming voor ge- Hedenmorgen in alle vroegte is de ver maarde Franse acteur, regisseur, toneel schrijver en filmmaker Sacha (eigenlijk Alexandre Pierre Georges) Guitry in zijn woning te Parijs overleden. Gisteravond herkende hij geen van de vrienden meer, die waren gekomen om afscheid te nemen. Hij genoot vooral bekendheid als auteur van talrijke luchtige komedies, waarvan de beste dateren uit de tijd dat hij er samen met zijn vader (de eveneens zeer bekende acteur Lucien Guitry) en zijn toenmalige echtgenote Yvonne Printemps in optrad. Aan deze samenwerking kwam in 1925 door het overlijden van Lucien Guitry een einde. Verscheidene van zijn blijspelen zijn ook in Nederland opgevoerd. Enkele jaren geleden heeft Cees Laseur zijn zilveren acteurs jubileum met „Luistert u niet, dames" ge vierd. Van zijn ernstige, hoofdzakelijk bio grafische stukken is „Pasteur" het meest geprezen en vertaald. Als curiositeit is nog zijn stuk over Frans Hals te vermelden, dat mede een mislukking werd, doordat de titelheld er na de pauze niet meer in optrad. Van zijn boeken moeten zeker ook zijn amusante herinneringen („Si j'ai bonne mémoire") worden genoemd. De 22-jarige pompbediende A. van A„ die in mei van dit jaar een roofoverval heeft gepleegd op een collega in het ben zinepompstation aan de Weesperzjjde te Amsterdam, is door de rechtbank te Am sterdam veroordeeld tot twee jaar jeugd gevangenis. Van A. was met een gestolen auto naar het zuiden gereden omdat hij in het vreemdelingenlegioen wilde. Voordien had hij reeds een bedrag van f 400, verduis terd. Toen hij onderweg in financiële moeilijkheden kwam keerde hij naar de hoofdstad terug om zijn oud-collega te beroven. Op de zitting van vorige week verklaarde Van A. dat hij dit alles gedaan had om zijn verloving te verbreken. De officier van Justitie had drie jar- jeugd gevangenis geëist. Een der laatste foto's van Sacha Guitry. Van zijn vele films is artistiek gesproken „De roman van een valsspeler" de meest opzienbarende geweest, niet alleen omdat hij daar dertien rollen in vervulde, maar vooral omdat hierin voor het eerst de dia loog werd vervangen door gesproken com mentaar. Voor en na de eerste wereldoorlog trok hij de aandacht met de documentaires „Ceux de chez nous" over het Parijse kun stenaarsleven, waarin men kennis kon maken met Rodin, Monet, Degas, Renoir, Anatole France, Saint-Saëns en Sarah Bernhardt. Ome correspondent" vri Parijs, Frank Onnen, schrijft naar aanleiding van Gui- try's overlijden het volgende: Hedenochtend om half vier is in zijn grote, als een museum ingerichte huis aan de avenue Elysée-Reclus, in de schaduw van de Eifeltoren, de wereldberoemde Franse acteur en toneelschrijver Sacha Guitry op 72-jarige leeftijd overleden. Met hem is een der bekendste, zo niet de ver- maardste figuur van het Franse toneel van tussen twee wereldoorlogen heengegaan. Op 21 februari 1885 werd hij in het toen malige St. Petersburg als zoon van de eveneens beroemde acteur Lucien Guitry, tijdens een van diens tournee's in Rusland, geboren. Hij was zestien toen hij debuteer de als acteur. Een jaar daarna werd zijn eerste toneelstuk „Nono" gespeeld. Hij heeft er daarna nog tegen de honderddertig geschreven. Sommige daarvan zijn snel vergeten, andere zijn in alle theatercentra opgevoerd. Wat hij schreef was boulevard toneel, maar dan in de beste betekenis van het woord. Hij verzorgde als regel zelf de mannelijke hoofdrol. De vrouwelijke werd gespeeld door een van de vijf echtgenoten, welke hij achtereenvolgens heeft gehad en die allen actrices zijn geweest: Charlotte Lyses, Yvonne Printemps, Jacqueline de Lubac, Geneviève de Sereville en de laatste Lana Marconi, wier eigenlijke naam, wan neer ik tenminste Kees van Dongen mag geloven, Markovitsj luidt. De intrige van zijn toneelstukken was hem bijzaak. Evenals de karaktertekenin gen, op enige uitzonderingen na, zoals die van de grote clown Debureau, eigenlijk ook. De teksten, de woordspelingen, waarin hij een meester is geweest, vormen een doorlopend vuurwerk. Evenals bij echt vuurwerk waren er vaak ogenblikken waarop het spel mislukte, doch zij bleven in de minderheid. Guitry zelf was in zulke stukken onvermoeibaar. Hij stond, zelfs nog een jaar of drie geleden, voordat zijn maagkwaal zich openbaarde en hij een ernstige operatie moest ondergaan, bijna de gehele avond op het toneel en het was van hem bekend, dat hij al spelende een deel van zijn tekst improviseerde of ver beterde. .Hij is ook cineast geweest. De jongste generatie kent hem vooral als de maker van de gekleurde kijkspelen over Versail les, over Parijs of over Napoleon, doch hij heeft veel beter werk gemaakt. Voor-oor- logse films als „Les perles de la couron- ne" of „Remontons les Champs Elysées" worden evenals „De roman van een vals speler" tot de klassieken van de Franse cinematografie gerekend. Bovendien is Sacha Guitry eigenlijk de eerste cineast geweest, die documentaires over kunste naars heeft gemaakt. Zijn meest bekende is wel die, waarin men de oude en voorname schilder Auguste Renoir aan het werk ziet, de penselen met verbandgaas aan zijn ge kromde vingers gebonden. Guitry, onverbeterlijk enfant terrible, met een op den duur bijkans vermoeiende egocentriek (zijn „moi" was alles voor hem) is van het Parijse publiek jaren de lieveling geweest. Na de oorlog is die genegenheid sterk verminderd. Men verweet hem zich misdragen te hebben en hij heeft kort na de bevrijding zelfs twee maanden opgeslo- te gezeten, doch hij werd vrijgesproken, in het bijzonder ook naar aanleiding van ver klaringen van zeer velen, die hij bleek te hebben geholpen uit Duitse handen te blij ven. Het resultaat zijn twee boeken met herinneringen geweest: „Vier jaar bezet ting" en „Zestig dagen gevangenis". Na zijn huwelijk met Lana Marconi waagde hij een „come-back" met een natuurlijk door hem zelf geschreven toneelstuk: „Tu m'as sauvé ma vie" (Je hebt me het leven gered). Hij vond een groot deel van zijn publiek terug en meer nog, zijn zelfvertrouwen en zijn charme. Hij was een harde werker, die zijn nachten opofferde aan het schrijven van stukken en draaiboeken, die hij later zelf regisseerde en waarin hij een hoofdrol ver vulde. Zijn huis, dat hij had geërfd van zijn vader, is een museum gelijk. Hij bezat een zeer grote verzameling schilderijen, alle van betrekkelijk klein formaat van de Franse impressionisten. Verder verzamelde hij manuscripten en documenten, boeken en voorwerpen, die het eigendom waren geweest van befaamde acteurs. Kwade ton gen beweerden, dat hij dit alles alleen ter verhoging van zijn eigen glorie deed, doch iets dergelijks had hij nauwelijks nodig. Veel zal er waarschijnlijk noch van zijn toneelstukken, noch van zijn creaties blij-: vep, maar hij heeft zeker vier decennia de Continuïteit van een belangrijk facet van het Franse toneelleven verzekerd. Eigenlijk reeds buiten kennis sprak hij gisteravond tegen achten zijn laatste woord: „Laat ik er voor zorgen op tijd op te gaan." Politieboot haalde scheepje uit benarde positie De RP 3 van de rijkspolitie te water heeft gisteravond het aan de Amerikaan Williapa Goldman toebehorende zeiljacht „Amadeus", dat op de Noordzee bij Ame land in moeilijkheden verkeerde en lek was geslagen, de haven van Harlingen binnengesleept. De heer Goldman was met zijn Deense echtgenote uit de Deense ha ven Humelebalk vertrokken met als be stemming een havenplaats in Engeland. Ten Noord-Westen van Ameland kwam het houten tweemast-zeiljacht echter in ernstige moeilijkheden, toen het bij wind kracht zeven en een zeer ruwe zee te dicht bij het Bornrif kwam. Naar latei- bleek waren aan boord van het scheepje slechts Engelse zeekaarten waarop de details van de gevaarlijke plaatsen langs de Nederlandse kust niet voldoende wa ren aangegeven. Vermoedelijk gaat, ondanks het, in ver gelijking met verleden jaar, beter weer de zwaluwenstand achteruit. Om de vraag te beantwoorden of dit vermoeden juist is, wordt een onderzoek op grote schaal in ons land gehouden door de heer Jan Ivangh, Heemkerkerweg 236 te Beverwijk. De heer Ivangh wil gaarne weten hoe veel zwaluwnesten er dit jaar meer (of minder) zijn dan in 1956. Hij heeft van be langstellenden reeds vele opgaven ontvan gen. Als men hem gegevens zendt, ziet hij gaarne vermeld of de opgave de huiszwa luw met witte borst of de boerenzwaluw met rood keeltje betreft. Men is voorne mens kunstnesten op te hangen, waar mede in Zwitserland succes is bereikt. ADVERTENTIE yavAirrrx V;: V'. f\ ;\W TOBACCO COMPANY NEW DELHI (U.P.) Premier Nehroe heeft dinsdag in het Indiase parlement een dringend beroep gedaan op „de buiten landse machten in Hongarije" om dat land te verlaten en het volk het zelfbeschik kingsrecht te geven. Dit geschiedde tijdens het debat over Buitenlandse Zaken. De premier sprak in zeer emotionele bewoor dingen over de Hongaarse opstand. „Dit was een werkelijk nationale opstand," zei hij, „die ongelukkig eindigde tengevolge van twee externe factoren". Op de eerste plaats werden de nationale krachten ver pletterd onder de Russische tanks en ten tweede had de Israelisch-Frans-Engelse aanval op Egypte een verkeerde uitwer king op de Hongaarse kansen het doel van de opstand te bereiken". Nehroe verklaarde, dat hij het betreurde, dat verschillende elementen, die buiten de eigenlijke opstand stonden erin betrokken raakten. Hij ging er niet op in, wat voor elementen dat waren. Nehroe wees op de liberalisatie in Polen als een voorbeeld van hoe het in Hongarije gegaan zou kunnen zijn. „In Polen kreeg het volk wat het verlangde in de vorm van een nationalistisch communistisch bewind van Gomoelka". Gedurende de afgelopen dagen heeft het Nederlands Ballet in de Stadsschouwburg te Amsterdam het grootste gedeelte van zijn repertoire laten zien. Hierbij werd on der meer bewezen van hoevel belang voor het behalen van succes bij het publiek een vrolijk sluitstuk als „Graduation Ball" van David Lichine betekent. Dit „Cadettenbal" op allerlei door Antal Dorati gearrangeerde muziek van Johann Strauss wordt ook in Bloemendaa^s Openluchttheater vertoond, als de weersomstandigheden toelaten dat het gezelschap daar zaterdagavond op treedt, voor welke aantrekkelijke voorstel ling men een zeer grote belangstelling ver wacht. „Graduation Ball" is intussen ook in het repertoire van het London Festival Ballet opgenomen. De Nederlandse uitvoe ring voldoet thans aan de hoogste eisen, nu deze „gedanste operette" volledig is in gespeeld. Linda Manez en Marianna Hila- rides overtreffen zichzelf en elkaar (de eerste door haar snelle draaien, de tweede door haar prachtig getrokken bewegingen) in het opwindende „concours de danse". In Bloemendaal wordt ook het ballet op de Symfonie nr. 29 van Mozart door Rudi van Dantzig vertoond, gemaakt in opdracht van de gemeente Amsterdam, waarvan de première plaats had in de Kunstmaand en in het Holland Festival een geslaagde herhaling werd gegeven. Men zal deze meesterproeve van een jong talent kunnen zien met Marianna Hilarides, Andrea Jun- gen en Jaap Flier als solisten. Dit werk heeft zijn geschiktheid voor de openlucht bewezen bij een uitvoering in de tuin van het Singermuseum in Laren, welke door de televisie is uitgezonden. Marianna Hilarides, eerste soliste van het Nederlands Ballet, in „Graduation Ball" (Cadettenbal) van David Léchine De hoofdstedelijke toeschouwers hebben enkele dagen geleden kunnen kennismaken met de vertolking door Marianna Hilarides van de titelrol in „Giselle" van Perrot op muziek van Adam, die meer dan alleen een schitterende belofte bleek te zijn. Welis waar komt de gevoelige pantomime in de eerste akte nog niet helemaal over het voetlicht, zoals dat heet, maar onmisken baar is de juiste instelling aanwezig. Haar aandeel in de tweede akte durf ik zonder aarzelen ideaal te noemen dank zij de ge demonstreerde lichtheid en tederheid, twee beslissende kwaliteiten. Voor het overige gaf de reeks voorstellingen in Amsterdam geen aanleiding tot nieuw commentaar, be halve wat betreft „Het Proces" van Jaap Flier op muziek van Jan Mul, waarover ik binnenkort afzonderlijk enkele kantteke ningen zal maken. Ter aanvulling van het bovenstaande diene nog, dat het programma in Bloe mendaal ook „Le Rencontre" (De ontmoe ting van Oedipus en de Sfinx) van David Lichine op muziek van Sauguet en de Po- lowetser dansen uit de opera „Prins Igor" van Borodine in de choreografie van Michael Fokine bevat. Intussen is de Deen se balletmeester Harald Lander in Den Haag gearriveerd om met het Nederlands Ballet het oudste der bewaard gebleven „klassieke" werken, namelijk „Les caprices de Cupidon et du maïtre de ballet" van Vincenzo Galeotti, in te studeren. Na een korte serie voorstellingen in de Belgische badplaats Oostende begint de vakantie. En daarna zal de beroemde choreograaf Leo- nide Massine naar Nederland komen om nieuwe uitbreidingen yan het repertoire te leveren. David Koning „Over het geheel klaart de wereldsituatie echter op", zei India's premier. „Er vinden ontwikkelingen plaats in de goede richting. Voor Hongarije zou echter iets beters ver wacht kunnen worden. India moet trach ten verbetering van de wereldsituatie te bevorderen," aldus Nehroe. WENEN (UP) De meerderheid van de Hongaarse schrijvers, aldus wordt in het hoofdartikel van het laatste nummer van het Hongaarse litteraire weekblad „Elet Es Irodalom" toegegeven, is het niet met de partij eens. „Acht maanden na de „contra-revolutie" zwijgen „onze schrijvers" nog en weigeren zij voor de periodieken van de partij te schrijven," klaagt het Boedapester week blad. Het blad voegt er aan toe, dat zelfs de communistische schrijvers door innerlijke twisten worden verscheurd. De voornaam ste taak noemt het weekblad het herstel van de eenheid en de aaneensluiting van alle Hongaarse schrijvers. Maar die een heid moet gebaseerd zijn op het „marxis- me-leninisme" schrijft het weekblad met nadruk; Doodvonnissen j'io j&sxf) .ofs^fTonni nx -c^n- WENEN (UP) In Wenen is vernomen, dat sinds het uitbreken van de opstand in Hongarije 105 personen door „volksge rechtshoven" ter dood zijn veroordeeld. Za terdagavond heeft een rechtbank te Boe dapest Ferenc Horvath en Gyoergy Spam- berger schuldig bevonden aan „mede daderschap in poging tot moord op Sovjet soldaten en subversieve activiteit". Beiden werden ter dood veroordeeld. Elf andere verdachten, eveneens beho rend tot een „christelijke jeugdorganisa tie" te Boedapest, kregen gevangenisstraf fen variërend van twee jaar tot levenslang. BOEDAPEST (Reuter) De Hongaarse krant Nepakarat heeft dinsdag geschre ven, dat drie Hongaarse arbeiders, die vol gens een leider van een Westelijke vakver eniging ter dood waren veroordeeld, nog niet berecht zijn. Het was een reactie op het recente beroep van J. H. Oldenbroek, al gemeen-secretaris van het I.V.V.V., tegen het doodvonnis dat naar zijn zeggen tegen het drietal was uitgesproken. Nepakarat schreef, dat het ging om de arbeiders Bur germeister, Olah en Lachki. Volgens het blad worden de drie voor het plegen van verscheidene moorden en overvallen ver volgd. (Speciale berichtgeving) Op het jaarlijkse vliegfeest van Farn borough bij Londen, dat gedurende de eer ste volle week van september gehouden wordt, zal naar wij van de zijde der organisatoren vernamen voor het eerst een grote en indrukwekkende collectie ge leide projectielen te zien zijn. De militaire autoriteiten hebben bepaalde veiligheids maatregelen opgeheven, zodat de Britse industrie in staat gesteld wordt een be langrijk deel van haar produktie van ge leide wapens aan het publiek te tonen, al hoewel het grootste deel uit vroegere mo dellen zal bestaan, terwijl geen gegevens verstrekt worden over alle (nog geheim zijnde) eigenschappen. Onder meer zullen tentoongesteld wor den de Fairey „Fireflash", reeds in gebruik bij de R.A.F., een door vliegtuigen mee te voeren wapen, uitgerust met twee raket motoren, en bestemd voor de afweer van vijandelijke vliegtuigen, de „Firestreak", die als standaard-bewapening gebruikt zal worden voor de P-l, de Javelin en Sea Vixen, een wapen, dat zijn doel vindt door middel van de infra-rode stralen, uitge zonden door de motoren van het doelwit. De „Firestreak" is dan ook immuun voor anti-radar stoorzenders en kan afgevuurd worden van vliegtuigen, die een snelheid, liggend boven de geluidsgrens, hebben. Verder worden onder meer getoond de Bristol „Bloodhound", een raket, van de grond af te schieten en bestemd voor het onderscheppen van bommenwerpers, de Armstrong-Whitworth „Seaslug", reeds besteld door de Royal Navy, een standaard luchtafweer-raket, en de „Red Dean" (de „Rode Deken"!) van Vickers Armstrong, een geleide raket, monteerbaar op jagers. Verder werd reeds bekend gemaakt, dat de English Electric P-la die onlangs het snelheidsrecord brak voorgevlogen zal worden, evenals de nóg moderne P-lb. Tenminste drie vliegtuigen, die de 1000 mijl snelheidsgrens kunnen overschrijden, zul len dus getoond worden: de P-la, de P-lb en de FD-2, alle van English Electric. Napret „Wat een land! Wat een land!", zakte mijn vriend in mijn makkelijkste zetel. Hij was net van drie weken vakantie terug. Wat-ie drinken wou? informeerde ik, gastvrij als altijd. „Wat heb je?" Ik somde zo het een en ander op, zonder dat iets zichtbaar zijn goedkeuring weg droeg. „Gééf maar wat. Als het maar fris is". Ik bood hem m'n laatste flesje pils, dat- ie gelaten accepteerde. Het is tenminste koud!", vergoelijkte hij mijn, voor hem blijkbaar, povere gebaar. „Nou vertel maar", hielp ik hem, want hij popelde, „als je maar géén foto's laat zien, want dat houdt zo op!" En toen kwam het. „Wat een land!", begon hij opnieuw. „Wat een land!!" Met zijn linker hand bracht hij zijn glas aan de mond en met zijn rechter legde hij mij het zwijgen op. „En een wégen!! Een wégen!!Een biljart, zeg ik je, waar je kómt!! En een léüke ménsenén gemóédelijkü Staan je gewoon na te wuiven, wadr je kómt. D'r is maar één keertje een rakker ge weest die met iets gooide, maar die miste Maar vérderwaar je kómtgéén gólid zo góéd!! En verderwat je maar wilt!Vruchtenzó van de kou- we grond Of zó van de bomen En die bóérenéngelenstuk vóór stuk! En alles voor een habbekrats! We reden door een merendistrictfan tas ties En„hij maakte een grappig drink-gebaartje, dat ik nog niet kende Vól-óp! Twéé, néé, drie soorten melkzó maar; en een vóórtréffelijke cacaodrank, waar je mee op moet passen want daar wor' je moddervet van Kof fie en thee voor een héél schappelijk prijs je, zoals je ze nérgens op de wereld drinkt. En dan dan „dinges" hè Er kwam wéér dat grappige drinkgebaartje, nu met een knipoog; wat hij daar mee be doelde begreep ik toch nog niet. Maar het scheen prima te zijn en ook vól-óp! „O ja dat zou ik nog vergeten Die rivieren ach man als je die gezien hebtmet van die schépenwat een rustEn vóór je 't weet zit je in een gedroomd heuvelland!Je denkt, waar zit ik nóü ineensZit je zó maar in een heuvelland, met van die zacht-glooien de korenvelden en pracht paarden voor de ploegpaarden, zeg ik je, geen motóren, maar paarden! De hotelsallemaal kraak-en-kraak!En sigaren, sigdren! Nou had ik genoeg sigaren bij me, dus daar gaat het niet om. Maar sigdren!" Hij sloeg het laatste slokje bier naar binnen. Toen hij zag dat ik geen aanstalten maakte om zijn mislukte bacchanaaltje te rekken, stond-ie op en beende in de richting van mijn hoofduitgang. Jij gaat van de week weg?", informeer de hij, met één been in m'n voortuin. „Waar ga je heen?" „Och", zei ik, een uitleg vermijdend, „we stappen zo maar in een wagen met een kennis, en dan een beetje „wilde vaart" „Niet dóén, kerel! Doe het niet! Niks i,wilde vaart". Blijf in je eigen landje net as ik! Géén-góüd-zó-góéd! Salut!" En wég was ie. En dat was de hoofdzaak. Jan van E es Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam: vast adres: van: t/m naar De abonnees, die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. De ADMINISTRATIE (Van onze correspondent in Brussel) Op de Brusselse wereldtentoonstelling zullen vrouwelijke „gidsen" de bezoekers gaan rondleiden. Hun werk is thans ech ter reeds begonnen. Zij ontvangen nu al „VIPs" oftewel „very important perso nages" (zéér belangrijke persoonlijkheden) om hen de werken van de wereldtentoon stelling op het terrein van de Heizei te to nen. Het korps vrouwelijke gidsen draagt een kardinaalsrode uniform en een zwart ruitershoedje. De jonge chef van de psy chotechnische dienst, die de kandidates be oordeelt is een doctoranda in de psycho logie, mej. Van Liedekercke, die haar op leiding onder meer genoot op het KLM recruteringscentrum te Den Haag. Onder haar medewerksters bevinden zich veel meisjes uit de hoge Vlaamse burgerij of uit de adel. In de informatiecentra van de wereldtentoonstelling, in de organisatie „Logexpo", die aan alle bezoekers logies zal verstrekken en aan de grensposten, ziin de gidsen ook reeds aan het werk. Zij worden met een variant op „air-hostess" (de stewardessen aan boord van vliegtui gen) „fair hostess" genoemd. Uitgegaan moet worden van het werk woord labben, dat betekende: babbelen, kwaadspreken, maar ook: slurpen, slob beren. Het frequentativum van labben is labberen, zoals wiegelen van wiegen, schuifelen van schuiven en bibberen van beven. Belabberen is dus: iemand bebabbelen en: iemand bevuilen. Er was in vroeger tijd echter ook een werkwoord belammeren, dat voortleeft in ons belemmeren en dat natuurlijk verwant is met het bijvoeglijk naam woord lam. De werkwoorden belabbe ren en belammeren oefenden nu invloed op elkaar uit, zodat belabberd ook ging betekenen: onvrij, belemmerd. Tande loze mensen spreken belabberd, zegt een oud leerboek der geneeskunde. De overgang naar gebrekkig, slecht, onweL ligt dan voor de hand.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5