Mannetje Grommelebrom J MAGGI DE ONZICHTBAREN Kunstmatige eendevariëteit op natuurlijke wijze behouden Bezienswaardige expositie van Arti et Amicitiae r Agenda voor Haarlem Koninginnesoep Frans experiment met jonge eendjes voor zeventig percent geslaagd J Kor! en bondig 4 Nieuwtjes op komende najaarsbeurs Overleg over broodprijs nog zonder resultaat Rubberfabriek in Rhenen ging in vlammen op Leerling-brandwacht stichtte brand Grenswijziging in Gedeputeerde Staten behandeld Britse onderscheiding voor de heer H, Götzen DE NEGEN MUZEN EEN LEKKERE SOEP VOOR WEINIG GELD ONS VE VOLGVERHAAL KOSTNER Marine-officier voor het militair gerechtshof WOENSDAG 24 JULI 1957 Op 18 mei publiceerden wij twee foto's van professor Jacques Benoit en de jezui- tenpater Leroy, die langs kunstmatige weg een nieuwe variëteit eenden hadden ge kweekt en die met spanning wachten op de resultaten van een broedproces van 32 eieren van de nieuwe eendesoort om te zien of de kunstmatige verandering langs natuurlijke weg gehandhaafd zou blijven. Professor Benoit heeft dinsdag op een ver gadering van de Franse Academie van Wetenschappen bekendgemaakt, dat de uitslag van het broedproces een bevesti ging lijkt van zijn theorieën, dat door omstandigheden verworven eigenschappen erfelijk kunnen zijn. PARIJS (UP) Aan het begin van dit jaar inoculeerde prof. Benoit eenden van het „witte Peking"-ras met een serum, afkomstig van eenden van het „Khaki"-ras Hieruit ontstond een geheel nieuw ras, dat de geleerden „sneeuwwit" noemden. De dieren waggelden op een zeer eigenaardige wijze. De nakomelingen van het „sneeuw witte" ras vertonen dezelfde eigenschap pen als hun ouders. Ongeveer zeventig percent van de 26 jonge eer.djes heeft dezelfde karakteristie ke eigenschappen als hun ouders: het ont breken van pigment en de typische wag gelende gang. Het aantal jonge eendjes behoort echter tot het normale „Peking"- ras. Prof. Benoit waarschuwde tegen voor barige conclusies. Hij wees er op dat de karakteristieke eigenschappen wellicht zijn verdwenen als de eendjes volwassen zijn. De dieren zijn thans negentien dagen oud. Het serum desoxyl-ribo-nucleix waarmede de „Peking"-eenden werden in gespoten is reeds negentig jaar bekend. Het is een kleur- en geurloze vloeistof die uit het bloed en bepaalde organen, zoals de lever, wordt gewonnen. Tegen het einde van de eerste wereldoorlog ontdekte men dat dit DNA-zuur genen bevatte, micros copisch kleine deeltjes die de erfelijke eigenschappen bepalen. Het serum dat prof. Benoit gebruikte was afkomstig van de geslachtsklieren van mannelijke „Campbell" Khaki-eenden. Zes maanden lang werd het serum in het buikvlies van een aantal jonge Peking- eendjes gespoten. Geleidelijk werden de veranderingen merkbaar. Hun gang werd waggelend, en een van de drie mannelijke en acht van de negen vrouwelijke eenden veranderden in een nieuw, tot op heden onbekend ras. Het experiment lijkt de theorie van de Russische geleerde Trofim Lysenko, dat erfelijke kwaliteiten door de omgeving kunnen worden beïnvloed te bevestigen. Demonstraties met goederenwagons Op de komende najaarsbeurs te Utrecht, die van 3 tot 13 september wordt gehou den, zal een nieuwe afdeling worden ge ïntroduceerd voor een expositie van voe- dings- en genotmiddelen. Behalve produk- ten van Nederlandse oorsprong zullen hier ook buitenlandse te zien zijn. De afdeling voedings- en genotmiddelen wordt geor ganiseerd in nauwe samenwerking met de Federatie van Nederlandse Bonden van Groente- en Fruithandelaren, die tot 1956 jaarlijks onder de naam „Schakels tussen Tuin en Tafel" een tentoonstelling hield, welke thans in de nieuwe jaarbeursafde ling wordt opgenomen. De nieuwe afdeling zal omvatten koffie, thee en specerijen, tabak, sigaren en sigaretten, limonades, bier en wijnen, groenten en fruit, vis- en vleesconserven, chocolaterie en suiker werken, koek en banket. Er zal ook een overzicht worden gegeven van moderne materialen voor winkelinrichting en -be timmering, koel- en diepvries-apparatuur, verkoopautomaten, weegapparaten en groenten- en vleessnijmachines. Op het Croeselaanterrein zal een plaats worden ingeruimd voor een internationale expositie van laadkisten en spoorweg wagons, ingericht door het „Bureau Inter national des Containers" in samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs. Behalve fabrikanten en importeurs van containers zullen de Nederlandse, Britse, Belgische, Duitse, Franse en Zwitserse spoorwegen met inzendingen deelnemen. Voor de expositie en daaraan verbonden demonstraties zullen zeven spoorweg emplacementen worden aangelegd en twin tig goederenwagons worden opgesteld. Het doel van deze expositie is het transport door middel van laadkisten in Nederland meer bekendheid te geven. In de Bernhardhal zullen kantoormachi nes en administratiesystemen worden ge toond. In de Juliana- en Margriethal zullen elektro-technische huishoudelijke artike len te zien zijn. Importeurs van merkpro- dukten, die tot nu toe nog niet op de jaar beurs waren vertegenwoordigd, zullen dit maal zeker deelnemen. De indeling van de Vredenburggebouwen blijft vrijwel ongewijzigd. De vorig jaar geïntroduceerde groep muziekinstrumen ten zal weer van de partij zijn. Het gisteren tussen minister Zijlstra en de Bakkerij stichting gevoerde overleg in zake de prijs van het witbrood heeft, naar wij vernemen, nog geen resultaten afge worpen. „Het overleg wordt voortgezet" was het enige commentaar, dat men ons van de zijde van het ministerie van Econo mische Zaken kon geven. Begin vorige week had minister Zijlstra het bestuur van de Nederlandse Bakkerij stichting verzocht de bakkers te adviseren de prijs van het witbrood met één cent per 800 gram te verlagen. De minister baseer de zijn verzoek op de gedaalde bloemprij- zen. De Nederlandse Bakkerijstichting was echter de mening toegedaan, dat de tijd riog niet rijp was voor een prijsverlaging. Wel was de stichting bereid de verlaging in September door te voeren. Naar het schijnt heeft de stichting zich nog niet ge wonnen gegeven voor het standpunt van de minister en heeft ook de minister zich niet gewonnen gegeven voor het stand punt van de bakkerijstichting, want het overleg duurt voort, zonder dat gewag wordt gemaakt van een eventuele prijsstop voor brood. Op de foto ziet men professor Benoit en pater Leroy met de nieuwe variëteit eend (links), die volkomen afwijkt van de Peking-eend (rechts). De beide biologen namen hun proeven in een laboratorium te Auteuïl bij Parijs. Een grote brand heeft de fabriek van de Recticel Rubber Company te Rhenen in de as gelegd. De brand is ontstaan in het magazijn en nam in korte tijd zo'n grote omvang aan dat het gehele bedrijf met inventaris verloren ging. De schade schat men op anderhalf miljoen gulden. De oorzaak is nog niet bekend. Het bedrijf was verzekerd. De Rhenense brandweer bestreed het vuur met acht stralen en wist het kantoor te behouden. Op de Zomertentoonstelling van Arti et Amicitiae, die tot 12 augustus in de zalen van het genootschap aan het Rokin te Amsterdam gehouden wordt, herdenkt men drie leden: wijlen H. B. Dieperink (1887- 1957), A. G. Hulshoff Pol (1883-1957) en Jan Sluijters (1881-1957). Dieperink was vooral bekend als lithograaf. Hij schilderde echter ook en men exposeert van hem drie fijn gedetailleerde bloemstukjes, die een lichte hang naar het decoratieve vertonen. Huls hoff Pol was één der nog belangrijke, typisch Gooise schilders. De stemming van zijn werk is meestal wel romantisch te noemen. Zijn manier van doen was breed en fors. We ontmoeten hier van hem twee sterke landschappen en een stilleven met strobloemen van bezonken en sonore kleur. Van Jan Sluijters wordt een naakt, een stilleven en een portret getoond. Vooral dat portret - van zijn vrouw is een uitstekend voorbeeld van zijn kunnen in deze en een ontroerend werk wat betreft de expressie. De zomertentoonstelling van Arti ver schilt verder niet zo veel van de andere exposities van dit genootschap. Men is meestal geneigd bij deze gelegenheid wat meer aan de mogelijkheid tot verkoop te denken. Zo ontmoet men eigenlijk maar één belangrijk portret in olieverf, dat van F. Bobeldijk, beneyëns. een 'schild'erkunsti'g evenzeer overtuigende aquarel naar een oude man van H. F. Boot naast mooie koppen van de beeldhouwers H. J. J. Dan- nenburg en H. van Lith. De overige figuur stukken hebben een andere pretentie. De beeldhouwer J. Sterenberg, wiens lidmaat schap van Arti weer een aanwinst blijkt, stuurde een fijn baadstertje in. In goede aquarellen van Th. Heynes en W. G. J. Kouwer Boomkens domineren figuren. Mooi is ook de penseeltekening naar een staande vrouw van W. J. van der Kerke en geestig een lezend mannetje, getekend door Henk Broer. D. Schutman, naast wijlen Hulshoff Pol de andere belangrijke Gooise schilder, boeide mij persoonlijk met zijn gewassen tekeningen wel eens meer dan met zijn ongetwijfeld knappe schilderijen. Eén der aantrekkelijkste zaken van deze tentoon stelling is zijn landschap, gedaan in Oost- indische inkt, met het werk van Hulshoff Poll, Van der Kerke en H. Storks uitste kende aquarel een voor Arti kwalitatief goede entree vormend naar de grote zaal, die wel het beste bevat van wat er aan schilderijen verder te zien is. Van de Amsterdamse Joffers schept Coba Ritsema even verwondering met een uit stekende pastel van een stilleven, waar onder bij oppervlakkige beschouwing mis schien de handtekening verwacht zou wor den van mevrouw Westendorp-Osieck, die ditkeer niet inzond. Mej. M. E. van Regte- ren Altena zond een atelier-interieur in, voor haar een niet zo vaak voorkomend onderwerp. Jacoba Surie is vertegenwoor digd met een stilleven van fijne grijzen met enkele fellere kleurnoten, Lizzy Ansingh met een breedgeschilderd stuk met een pop weer en Sorella, haar zuster, met een kater, die op zijn eten zit te wachten. Cor Dik heeft vaak een bijzonder gevoel voor het ruimtelijke in zijn werk. Toonde hij dat meestal in interieurs, nu geeft hij daar blijk van in een brokje stad, dat hij zag onder een sneeuwlucht en vertolkte in waarlijk bijzonder fraai afgewogen kleur. J. Kuijper blijft één van de zeldzame figuren, die aan het IJ tot belangrijke schilderijen weet te komen. Een echt Hol lands landschip schilderde Jan Sluijters jr. - altijd wel een goed schilder, maar nu werkelijk uitstekend voor de dag komend en het goed uithoudend met zijn werk naast dat van zijn vader. D. H. W. Filarski, D. van Gulik en Th. Swagemakers streepte ik verder aan in mijn catalogus in deze zaal. In de andere zaal waren dat jonk- vrouwe E. de Ranitz om een kleine char mante, wat primitieve aquarel, de „Rotter damse Joffer"; H. J. Reuchlin-Lucardi om Sen landschapje, mevrouw Lous Sluijters om bloemen, die sterk aan het werk van haar vader herinneren en G. Rueter om zijn weer knappe schilderij. Bij de grafici tenslotte excelleert de fan tasierijke etser W. J. Nijs. Bob Buys In Soest ging 's nachts een hooiberg van een landbouwer in vlammen op. Direct rees het vermoeden dat deze brand was aangestoken, een indruk welke nog werd versterkt door de voortvarendheid, waar mee een 23-jarige jongeman zich na de brandmelding naar de garage had gerept. Hij was sedert drie maanden in opleiding bij de brandweer. De haast waarmee hij zich naar de garage had begeven, had daarom argwaan gewekt, omdat hij het verst weg woont. De politie heeft de jonge man eens duchtig aan de tand gevoeld. Hij bekende toen spoedig, dat hij de hooi berg had aangestoken, omdat hij wel eens een nachtelijke brand had willen mee maken.... Die heeft hij dan gehad. Het zal wel tevens zijn laatste zijn geweest. Hij is overgebracht naar het Huis van Be waring in Utrecht. In een openbare vergadering van Gede puteerde Staten van Noordholland zijn de gemeentebesturen van Monnikendam en Broek in Waterland in de gelegenheid ge steld bezwaren toe te lichten tegen de aan hangig gemaakte grenswijziging. Een ge deelte van Broek in Waterland, groot 220 hectare, zal als de grens gewijzigd wordt, bij Monnikendam worden gevoegd. Deze gemeente heeft bij de grens van Broek grond bouwrijp gemaakt voor de bouw van woningen ten behoeve van hen die in Am sterdam-Noord werken. Om het aantal woningen uit te breiden moet Monniken dam de beschikking hebben over grond in Broek in Waterland. De gemeentebesturen hebben geen bezwaren tegen de voorge nomen grenswijziging, maar Broek in Wa terland wenst een schadevergoeding te ontvangen en die omschreven te zien in de wet. De heer G. Biesheuvel, gemeentesecre taris van Monnikendam, die als vertegen woordiger van de gemeenteraad optrad, lichtte de gedachte over het toekennen van de schadevergoeding toe. Tegen de grens wijziging bestaan geen bezwaren, maar er wordt prijs gesteld op een vergoeding. Van belang wordt geacht, dat deze aangelegen heid in de wet wordt geregeld. De burgemeester van Broek in Water land, de heer H. te Boekhorst, deelde mee, dat er een goede samenwerking tussen beide gemeenten bestaat en dat reeds over het toekennen van schadevergoeding is ge sproken. Globaal zal het gaan over een bedrag van f 50.000, wegens derving van inkomsten van dertien inwoners, voor wie de gemeente een jaarlijkse uitkering ont vangt. Spreker vermoedde, dat de partijen elkaar wel zullen vinden. Als een overeen komst gesloten wordt zullen Gedeputeerde Staten die moeten goedkeuren. De Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, merkte op, dat het opnemen van een financiële regeling in de wet bij grens wijziging een novum is. Gedeputeerde Staten zullen het standpunt van de ge meentebesturen aan de minister van Bin nenlandse Zaken meedelen en zich nader beraden welke gedachte zij over deze aan gelegenheid hebben. Het gevraagde bedrag van Broek in Waterland is onbekend en mogelijk zal het voor de Staten-Generaal die de grenswijziging moet vaststellen, moeilijkheden opleveren. Tenslotte deelde de burgemeester van Broek in Waterland mee, dat als de scha devergoeding niet geregeld wordt zijn ge meente prijs stelt op een ander plan tot grenswijziging. Maar de jongens bleven verbaasd staan, toen Mannetje Spiegelbeeld hen riep en vriendelijk tegen hen lachte. „Zo, jongens, zijn jullie fijn aan 't ravotten?", lachte hij vrolijk. „Mooi zodat m.ag ik graag zien, hoor. Lekker weertje, hé?" De jongens konden hun oren en ogen niet gelovenwas dat het grimmige Mannetje Grommelebrom, dat ze altijd dwars zat en wegjoeg? „Kijk 'es, hier heb ik voor ieder 'n lekkere peer, eet die maar gauw op!", zei Manne tje Spiegelbeeld. Toen wisten de jongens helemaal niet meer, hoe ze 't hadden43-44 De voorzitter van het Nederlands Oor- logsgravencomité, de heer H. Götzen, is door koningin Elisabeth van Engeland be noemd tot „honorary commander in the Order of the British Empire". Deze hoge onderscheiding is hem toegekend wegens zijn verdiensten voor de vriendschap tus sen Engeland en Nederland en in het bij zonder voor het werk dat hij in en buiten zijn functie van voorzitter van het Oor- logsgravencomité heeft gedaan voor de na gelaten betrekkingen van de Britten en Canadezen, die in de oorlog hun leven ga ven en in Nederland begraven liggen. Reliëfs. De beeldhouwer Gradus van Eden in Delft heeft twee reliëfs vervaar digd voor de telefooncentrale in Rijswijk, welke op 5 augustus officieel zal worden geopend. De reliëfs die ter weerszijden van de hoofdingang komen, brengen het overbruggen van de lange afstanden in beeld. Van Eden heeft reeds eerder op drachten voor de P.T.T. uitgevoerd. ADVERTENTIE Een crèmesoep, gebonden met bloem van de fijnste graansoorten. Andere voordelige Maggi soepen a 15 ct zijn: POULETSOEP OSSESTAARTSOEP TOMATENSOEP ASPERGESOEP RIJST-JULIENNE GROENTESOEP KERRYSOEP WINDSORSOEP 27. Duidelijk wist ik mij nog voor de geest te halen hoe de lama, het lichaam enigszins voorovergebogen, bij de uitgang van de jurtte had gestaan. Gisteren had ik geen speciale betekenis aan zijn woorden gehecht, maar vandaag werd het mij eigenaardig te moede. „Ik krijg de indruk', zei Komoroff, „dat jij momenteel in dezelfde toestand verkeert als ik enige dagen geleden. Mij ging het toen al niet anders. Iets maakte mij onge rust, maar ik wist niet wat. Zo zal het bij jou nu ook wel zijn. Heb ik niet gelijk? Maar nu we het toch over de lama hebben, heeft hij jou niet een bepaalde droom voorspeld?" „Ja, dat heeft hij gedaan, en ik héb t A gedroomd. Het was allemaal erg verwarrend, en ik begreep er dan ook geen sikkepit van. Ik geloof dat de walm van de lamp meer schuld heeft gehad aan mijn onrustige slaap en die vreemde droom, dan die lama". Lachend stemde de Rus hier mee in. „Dromen hebben geen lang leven. Ze zijn vluchtige zeepbellen, die schitteren in de zon en dan als een grijs druppeltje op de aarde vallen. Dat is alles wat van ze overblijft. Weet je, Bühler, de eeuwige eentonigheid hier, de dagelijkse eenzaamheid, de drukkende monotonie brengen ons een beetje uit ons evenwicht. Maar we zullen die wel weer terugvinden. Zullen we eens kijken, hoe lang onze paarden kunnen galopperen? Als we wat gegeten hebben, ziet de wereld er weer anders uit". Enige tijd later hield Komoroff zijn paard echter in en riep mij lachend toe: „Eindelijk is dat luikje gevallen". „Wat is gevallen?", vroeg ik verbaasd. „Het luikje, het vakje is eidelijk open gegaan....". „Zo", antwoordde ik lachend, „ben je er eindelijk op gekomen?" „Ja! Het was Balch, je weet wel, die oude kultuurstad, die men lange tijd voor Baktra heeft aangezien. De inwoners van Balch onthoofdden de onderhandelaar van Dzjengis-Khan, die uit naam van hem de overgave had geëist. Ze beschouwden hun goed verdedigde stad na melijk als onneembaar. Dzjengis-Khan's soldaten namen de stad echter toch in. Alle bewoners werden toen om het leven gebracht, terwijl de stad verbrand werd". „Is dit één van de vele sagen, die hier onder de bevol king nog voortleven?" De Rus haalde de schouders op. „Ik heb het ergens gelezen, maar ik weet heus niet (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) meer waar en wanneer. Het is bést mogelijk, dat ik dat heb gedaan, toen ik met een gebroken been bij dat klooster lag". Intussen waren wij de plek genaderd, waar wij op onze schreden waren teruggekeerd. Daar de Mongolen over het algemeen nogal lui zijn uitgevallen, hadden wij aangenomen, dat we ze weer zouden treffen op de plek, waar we hen verlaten hadden, maar ze bleken al na een korte rust te zijn opgebroken. Mismoedigd en met knorrende magen volgeden we hun spoor. „Waarom zou Tui-Jaroen zo gauw verder gegaan zijn?", vroeg Komoroff. „Waarom? Waarom! Steeds weer stelden wij deze vraag aan het lot. Maar we kregen er nooit antwoord op. Wie had er ook op kunnen antwoorden?" „De Tijd", antwoordde Komoroff na enig nadenken. „De Tijd is het, die iedere vraag tenslotte beantwoordt. We moeten geduld oefenen. Maar mijn „waarom" sloeg niet op het lot, maar op mijn maag", voegde hij er lachend aan toe. We lieten onze paarden er een flinke draf in zetten. Na ongeveer een half uur verbreedde zich het dal en boog het sterk naar links. Wederom begroetten ons in de verte de glinsterende sneeuwpieken van het Changai- gebergte, terwijl vlak voor ons negen jurtten oprezen. Zo ver onze blikken reikten, zagen wij talrijke kudden, die bijeengedreven werden. De strenge majesteit van de ruw-doorkloofde bergen stak scherf af tegen het drukke, gelijk nijvere mieren, dooréénlopen van de naar voedsel zoekende koeien, scha pen, varkens, paarden en kamelen. De Mongoolse honden gaven ons echter geen gelegen heid om eens rustig naar al deze levendige drukte te kijken. We moesten ze met onze zwepen terugdrijven. Tui-Jaroen en de andere mannen hadden het zich reeds gemakkelijk gemaakt. Tien minuten later zaten ook wij in een jurtte om het vuur, waarboven de thee ketel hing te zingen, en toen ik ten lange leste in mijn slaapzak lag en het uitstervende vuur fantastische scha duwen op de wanden van de jurtte tekende zat de Rus nog steeds in gedachten verzonken. „Ben je niet moe?", vroeg ik. Komoroff hief langzaam het hoofd op; zijn gelaats- trekken waren zó eigenaardig, zó zachtmoedig, als ik nog nooit gezien had. Geschrokken ging ik rechtop zitten. „Er is toch niets met je aan de hand, Komoroff?" De Rus lachte. „Ach, ik moest plotseling aan iets denken, aan een gebeurtenis uit een ver verleden. Hoe zou ik het je moeten uitleggen? Ben je in je leven nooit een vrouw tegengekomen, van wie je later om één of andere reden weer bent gescheiden? Haar beeld heeft 7*ch echter voor eeuwig in je geheugen gegrift en alle andere vrouwen, die in je verdere leven een rol spelen, kunnen haar beeltenis niet meer uitwissen. Steeds weer komen er dan tedere gedachten in je op, een vaag hopen." Toen hij zweeg, meende ik op te merken, dat hij zich eigenlijk schaamde mij een blik in zijn gevoelsleven te hebben laten slaan. „Ik begrijp je maar al te goed, Komoroff", antwoord de ik. „Ook ik heb zo'n vrouw gekend; haar beeld laat me niet meer los, het is verankerd in mijn hart en ik kan het niet kwijtraken". Verbaasd keek Komoroff mij aan. „Wat? Jij óók? Hoe is het mogelijk!" „Hoe bedoel je? Het zal toch wel héél wat mannen zo vergaan? En veel vrouwen. Niet steeds vinden de men sen, die voor elkaar bestemd zijn, elkaar direct". Geen van ons beiden zei iets. Toen Komoroff tenslotte in zijn slaapzak kroop, lachte hij luid. Die lach klonk echter alsof hij er de stilte mee wilde verbreken. „Met de telegraaf en de ra^'o hebben wij de afstanden overwonnen, die de mensen vroeger op vaak zo smar telijke wijze gescheiden hielden. Maar toch komen wij tegenwoordig niet gemakkelijker met elkaar in contact. Niet de uiterlijke, maar de geestelijke remmingen schij nen ons daarvan te weerhouden". „Maar Komoroff", zei ik zuchtend, „wat zeggen ons de telegraaf en de radio? Die behoren tot de civilisatie. Vergeet niet waar wij zijn!" De Rus gaf geen antwoord. Ik zweeg ook. Mijn ge dachten zwierven vele duizenden kilometers weg naar het vaderland. Mijn naar binnen gerichte blik concen treerde zich op Maria's beeld. Ja, ik was van haar gaan houden van het moment af, dat ik haar voor het eerst had gezien. Maar acht, wat schonk mij dat? (Wordt vervolgd). Onderscheiding. De heer P. F. W. Mouton te 's-Gravenhage, directeur van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, is benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Verdronken. Een op Terschelling lo gerende Duitser is bij het baden in zee ver dronken. Nieuwe onderzeebootjager. Op 1 augustus zal de nieuwe onderzeebootjager „Drenthe" bij de werf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam in dienst worden gesteld. Het vaartuig is het vijfde van een serie van acht in deze klasse, dat aan de Neder landse zeestrijdkrachten wordt toegevoegd. Den Haag leent. De gemeenteraad van Den Haag heeft een voorstel van B. en W. aangenomen tot het aangaan van een onderhandse geldlening van twee miljoen gulden. De rente zal 4'/, procent bedragen. De lening heeft een looptijd van dertig jaar en is bestemd voor financiering van de woningbouw. Niet gevonden. Men heeft het zoeken naar de Nederlandse student J. B. Smoor, die in de Pyreneeën verdwenen is, opge geven. De vader van de jeugdige geoloog, die naar Spanje was gereisd om aan de na sporingen deel te nemen, heeft een belo ning van 5000 peseta's uitgeloofd voor de gene, die het lichaam van zijn zoon vindt. Een 24-jarige luitenant ter zee derde ■klasse uit Den Helder-is door de zeekrijgs raad veroordeeld tot een boete van 250 en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. Hij was in januari van dit jaar des nachts nabij de Hobbemakade te Amster dam de Boerenwetering ingereden doordat hij de bocht niet had gezien. Zowel hij als zijn medepassagiers, eveneens jonge ma rine-officieren, hadden zich echter kunnen redden. De fiscaal was tegen het vonnis van de zeekrijgsraad in beroep gegaan omdat hij van oordeel was dat de luitenant onder de invloed van alcohol zou hebben verkeerd en daarom een zwaardere straf verdiende. Bij de behandeling voor het Hoog Mili tair Gerechtshof te 's-Gravenhage ver klaarde de advocaat-fiscaal ervan over tuigd te zijn dat de luitenant teveel had gedronken. In elk geval heeft hij de vei ligheid van het verkeer ernstig in gevaar gebracht door op een weg die hij niet ken de met een snelheid van 60 km te rijden terwijl de ruiten beslagen waren, en dat hij de aanwijzingen heeft opgevolgd van een gezelschap dat „flink in de olie" was. De advocaat-fiscaal vorderde bevestiging van het vonnis van de zeekrijgsraad. De verdediger merkte op dat de luite nant, toen de auto in het water was ge reden, allereerst de achter hem gezeten passagiers gelegenheid heeft gegeven de auto te verlaten. Zijn grote tegenwoordig heid van geest zou een aanwijzing zijn dat hij niet bovenmatig gedronken had. Ook zijn matige leefwijze mag tot deze con clusie leiden. Hem kan slechts worden verweten te hard te hebben gereden onder omstandigheden die hij niet kende. De ver dediger vroeg daarom een voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs. Over drie weken zal het hof uitspraak doen. WOENSDAG 24 JULI Rembrandt: „Annie get your gun", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Studio: „Je komt er wel uit", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Strijd tegen verdovende middelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Stan Laurel en Oliver Hardy als dansmeesters", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „In de bus van Coronado", alle leeftijden, 7 en 9.15 u. Luxor: „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „IJsco- mankijk uit". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 25 JULI Rembrandt: Montagne's jeugdvariété, alle leeftijden, 10.30 uur. „Annie get your gun", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Jeugdprogramma, alle leeftijden, 10.30 uur. „Je komt er wel uit", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Strijd tegen verdovende middelen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Vakantie-kinderprogram ma, alle leeftijden, 10.30 uur. „Stan Laurel en Oliver Hardy als dansmeesters", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „In de bus van Coronado", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The lady and the tramp", alle leeftijden, 10.30 uur; „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „IJscomankijk uit", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Water vogels", alle leeftijden, 2.30 uur. „Phffft", 18 jaar, 8.15 uur. Grote Kerk: Deelnemers aan de internationale zomeracadëmie voor het orgel bespelen het Müllerorgel, 3 uur. Minerva: „Phffft", 18 jaar, 8.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6