Honderd doden en meer dan duizend vermisten in Japan HET WEER RAF schort gewapende acties in het sultanaat Oman op Haarlems Dagblad 'MORRIS IJ-tunnel Amsterdam aanbesteed Overspoelde grond gaat schuiven Slachtoffers drijven in rivieren af naar zee Bombardementen met strooibiljetten hervat na het strijke n van de vlag Nederlander Schürmann: Komende UNO-Assemblée moet SUNFED oprichten Ook Indonesië en Egypte voor zijn ontwerpresolutie Dr. Adams krijgt boete van 2400 pond Koel en Buiig Frans programma voor „Versterkte versobering" Twee Nederlanders in het buitenland verongelukt Peronista steken het hoofd op in Argentinië Uitnodiging van Tsjoe En Lai voor Hatta? Onderzoek in Algerije naar concentratiekampen Bestedingsbeperking Massa-ontslag van arbeiders in Noordoostpolder Edelhertje geboren SOLEX RÖFHEN Gebr. v. Bugnum en Zoon Politie houdt Amsterdamse hankloper vast Het woord is aan handschoenen Weer 2 hoofdredacteuren in Djakarta opgepakt 72e JAARGANG No 15 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 27 JULI 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 168 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TOKIO, (Reuter) Reddingsschepen zijn zaterdagochtend bij het aanbreken van de dag opgestoomd naar de door overstro mingen geteisterde Noordwestelijke kust van het Japanse eiland Kioesjioe. Een ambtenaar deelde mee, dat nabij de getrof fen kust overal lijken drijven, die door de rivieren naar zee zijn gevoerd. Ook in de nacht van vrijdag op zaterdag hebben zich in het rampgebied weer stortbuien ver- gedaan. Het water zakte zaterdagochtend echter. Van andere zijde werd vernomen, dat alle rivieren op Kioesjioe nog altijd woeste stromen zijn. GENèVE (Reuter) De economische en sociale raad van de UNO heeft vrijdag te Genève de bespreking heropend over de voorstellen tot vorming van een speciaal fonds van de UNO voor de economische ontwikkeling van minder ontwikkelde ge bieden (SUNFED). De Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de UNO, mr. C. W. A. Schür mann, heeft als eerste spreker krachtig ge pleit voor vorming van het fonds zonder verwijl. De Nederlandse afgevaardigde diende mèt die van Argentinië, Egypte, Griekenland, Indonesië, Mexico en Joego slavië een ontwerpresolutie in waarin erop wordt aangedrongen, dat de Algemene Vergadering van de UNO op haar komende zitting het fonds in het leven roept. Mr. Schürmann betoogde, dat de zich verbredende kloof tussen de betrekkelijke weelde van de minderheid van de wereld bevolking en de grote armoede van de meerderheid de oorzaak is van vele poli tieke spanningen en een gevaar vormt voor het economische evenwicht en de wereld vrede. Indien een of meer landen zich op dit ogenblik nog niet in staat achten ver plichtingen op zich te nemen, mag dit an dere landen niet verhinderen door te gaan met het vormen van een dergelijk fonds. Mr. Schürmann zei niet te kunnen begrij pen, waarom, nu de meerderheid van de leden-staten van de UNO voorstandster is van het fonds, deze meerderheid een be sluit langer moet uitstellen. Hij achtte het beter dat er voortgang wordt gemaakt en dat aan elk land wordt overgelaten te be palen of het thans reeds of later aan de werkzaamheden van het fonds wil deelne men. De Nederlandse gedelegeerde wees erop, dat indien de UNO zou nalaten zelfs maar de eerste stap in de richting van op lossing van dit probleem te doen, het gezag van de organisatie bij de volkeren zal dalen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 ^ncielse Suède Dames-Herenjasjes LEWES (Reuter) Dr. Adams, de arts lit Eastbourne die in april op beschuldi ging van moord op een patiënt terecht stond en werd vrijgesproken, is vrijdag in de Engelse plaats Lewes wegens veertien aanklachten, die van valsheid in geschrif te tot schendingen van de wet op zeer schadelijke verdovende middelen variëren, veroordeeld tot een totaal aan boeten van 2400 pond sterling (ruim 25.000 gulden). De arts bekende schuldig te zijn aan de veertien aanklachten. Hij had geknoeid met recepten en crematiepapieren en ge probeerd zware narcotica achter te houden. De veroordeling tot een boete volgde op een verzoek van de verdediger om Adams geen gevangenisstraf te geven. „Deze man heeft een verschrikkelijke tijd doorge maakt", aldus de verdediger. OcxxxxxyxxxxxDOOcxscxxxx x> xxxxxxxxxx x xx xxxxxxxxxxxiorx* xxx VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Nu en dan buien, sommige met onweer, afgewisseld door op klaringen. Matige tot krachtige wind, ruimend van zuidwest naar noordwest. Koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. xxxxxraoooooooooooooooooooooooooooct DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ In de nacht van vrijdag op zaterdag is het reddingswerk bemoeilijkt door een buitengewoon hoge vloed. Reddingsvlotten rondom het getroffen gebied van Isahaja werden door de vloed gegrepen en ver nield. Van Amerikaanse zijde is vernomen, dat eenheden van de Amerikaanse marine van het vlootsteunpunt Sasebo naar een ge bied tussen deze stad en Magasaki zijn ge gaan, waar bij een aardverschuiving meer dan honderd mensen zouden zijn omge komen. Andere berichten maken melding van 1500 vermisten in dit gebied. Br een aardverschuiving nabij Matsoeo zouden zestig mensen zijn omgekomen. (AFP/Reuter) Het hoofdkwartier van de Japanse politie heeft later bekendge maakt, dat er volgens tot dusver bekende gegevens 335 doden, driehonderd vermis ten, 150 gewonden en 82.000 daklozen zijn. Vissers hebben voor de kust van Kioesjioe een vijftienjarig meisje gered, Joke Komori, die 38 uur op een stuk hout was voortgedreven, nadat zij donderdag nacht door het water uit haar ouderlijk huis te Isahaja was mee gesleurd. De Franse minister van Financiën, Fe lix Gaillard, heeft het Franse kabinet vrij dag een begroting van „versterkte verso bering" voor 1958 en ingrijpende nieuwe beperkingen van de overheidsbestedingen voorgesteld. Woensdag zullen de ministers de nadere bijzonderheden van de nieuwe versoberingscampagne uitwerken. Volgens sommige berichten bedragen de nieuwe bezuinigingen, die minister Gail lard voorstelt, 700 miljard frank. Ondanks deze bezuinigingen verwacht men echter dat de begrote uitgaven voor 1958 ongeveer het recordcijfer van 5.270 miljard frank zullen bereiken, vergeleken met een be groting van 4.884 miljard frank voor het lopende jaar. De begroting van het vol gend jaar zal waarschijnlijk ongeveer twee maal zo groot zijn als die voor 1950. Om het enorme tekort, dat de Franse betalingsbalans aanwijst, te verminderen bereidt minister Gaillard voorts een spe ciaal plan ter bevordering van de Franse uitvoer voor. Minister Gaillard deelde het kabinet vrijdag mede, d&yde Franse volkshuishou ding te kampen heeft met een tekort aan arbeidskrachten. Hij zei, dat het aantal ar beidskrachten met minstens 200.000 moet worden üitgebreid. De minister waar schuwde het kabinet, dat de door hem voorgestelde begroting een absoluut maximum vormt en dat geen enkele reden hem kan bewegen een hogere begroting te aanvaarden. De 23-jarige Delftse student W. H. Meeuwisse uit Rotterdam die met vakantie in Zweden vertoefde, is bij een motoron geluk in Skaarby in West-Zweden om het leven gekomen. Hij botste met zijn motor fiets in volle vaart tegen een hem tege moetkomende auto en overleed een uur na het ongeluk. Een vriend, die bij hem op de duo zat, de 26-jarige A. Winters uit Am sterdam, brak een been en kreeg letsel aan het hoofd. Hij wordt verpleegd in het ziekenhuis te Varberg. Een andere Nederlander is bij een soort gelijk ongeluk in Italië om het leven ge komen. Zijn naam wordt door de Italiaan se politie opgegeven als Theodoor Buz zer/?), een 25-jarige jongeman uit Amster dam, die met zijn motorfiets bij Molina di Ledra aan het Gardameer tegen een vrachtauto botste. Zijn vriend, A. Borens, die op de duo zat, kreeg geen letsel. De Jordaners zijn zeer bekwaam in het uitdenken van nieuwe attracties. Zo is er vrijdag in de Jordaan een wedstrijd gehouden voor honden. De mooiste hond werd kampioen. Men ziet hier de hondjes, die zich met een troostprijs tevreden moesten stellen. Het was een 'worst, gulzig door de moeder (rechts) verorberd. BUENOS AIRES (Reuter) Een menig te van tienduizend peronistische betogers is vrijdag in de Argentijnse provincie hoofdstad La Plata slaags geraakt met aan hangers van de regering. De politie moest van traangasbommen gebruik maken om de orde te herstellen. Slechts enkele perso nen raakten bij de vechtpartij licht ge wond. Eén man werd gearresteerd. De straat was bezaaid met strooibiljetten waarop foto's van Peron en wijlen zijn vrouw Evita stonden met de woorden: „stem blanco". (AFP) De campagne voor de verkie zingen voor de Argentijnse constituante op zondag loopt ten einde onder een vrij wel volkomen onverschilligheid van de bevolking. Iedere nacht worden de muren te Buenos Aires beplakt met proclamaties en biljetten, waarbij vooral de communis ten zich zeer actief betonen. Uit de gevangenis, waar hij zich sedert de revolutie van 1955 bevindt, heeft de laatste voorzitter van de peronistische op perste raad, Alejandro Lenoir, aan de vol gelingen van het peronisme het consigne uitgegeven, blanco te stemmen. Het week blad „Mayoria" geeft een fotokopie van deze boodschap op de eerste pagina. SJARJAH (Trucialkust) (Reuter) Alle verdere operaties van de Britse luchtmacht in het gebied van de opstand tegen de sultan van Muskat en Oman zijn volgens een officiële Britse woordvoerder te Sjarjah opgeschort. De aanvallen van de RAF met boordkanonnen en raketten tegen versterkingen van de opstandelingen heb ben drie dagen geduurd. Een woordvoerder van de RAF heeft gezegd, dat vandaag zal worden begonnen met een intensieve ver spreiding van strooibiljetten in het opstan dige gebied, waarin wordt aangespoord tot steun aan de sultan. De rode vlag van de sultan is boven het fort van Izki waargenomen. Voordat dit fort door RAF-vliegtuigen werd aangeval len woei de witte vlag van de Imam boven de versterking. De RAF heeft de drie voornaamste bol werken van de opstandelingen te Izki, Nizwa en Tanoef aangevallen. AFP. Het „Foreign Office" heeft het bericht uit Cairo, als zouden Nizwa en Azki geheel zijn verwoest, met klem tegen gesproken. Op kleine schaal WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft de opstand in Oman „een actie op kleine schaal" genoemd en verklaard, dat de Verenigde Staten geen duidelijke inlichtingen hebben ontvangen of er al dan niet wapens van buitenlandse mogend heden in het omstreden gebied worden ge bruikt. In de verklaring van het State Department wordt de hoop uitgesproken dat de huidige moeilijkheden spoedig kun nen worden opgelost. Voorts wordt opge merkt dat de Verenigde Staten niet be schikken over inlichtingen uit de eerste hand over de huidige moeilijkheden in het gebied, maar in grote lijnen door de Britten zijn ingelicht. „Hoewel bepaalde deel nemers aan de opstand kortgeleden in DJAKARTA (ANP) Volgens Indone sische persberichten, is oud-vice-president dr. Mohamad Hatta door de ministei-pre sident van de Chinese volksrepubliek, Tsjoe En Lai, uitgenodigd een bezoek aan China te brengen. De uitnodiging werd hem overgebracht door tussenkomst van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Subandrio. Volgens de bedoel de berichten zou Hatta, die een uitgespro ken anti-communist is, bezoeken brengen aan verschillende industriële, landbouw- en andere opbouwprojecten op het vaste land van China. Saoedi-Arabië zijn geweest, is het binnen land van Oman geen gebied waarop Saoedi-Arabië soevereine rechten doet gelden", aldus de verklaring. Het State Department zegt verder dat het voor stammen in dit gebied niet ongewoon is wapens uit het buitenland te krijgen. „Het gebied waar de opstand woedt, ligt in een streek, die in concessie is ge geven aan de Iraakse oliemaatschappij, die voor ten naaste bij een vierde in Ame rikaanse handen is. Geen enkele andere maatschappij heeft daar concessies", aldus de verklaring van het State Department. PARIJS (Reuter, AFP) Een delegatie van het internationale comité tegen con centratiekampen is tot de slotsom geko men, dat er in Algerije geen concentratie kampstelsel in de strikte zin van het woord bestaat. Wel is men er van overtuigd, dat er gevallen zijn geweest, waarin de arres tanten zijn gemarteld. De Franse autori teiten hadden echter de verzekering gege ven, dat alles in het werk is gesteld om „een einde te maken aan martelingen en verdwijningen, gevallen, die naar de over tuiging van de delegatie, niet algemeen voorkomen". De afvaardiging, die onder leiding stond van de Belg dr. Georges André, spreekt haar erkentelijkheid uit voor het feit, dat zij bij haar onderzoek, dat van 18 juni tot 5 juli duurde, volkomen vrijheid had over al te gaan waar zij wilde en iedereen, ook gevangenen, te ondervragen, zonder dat hierbij een vertegenwoordiger van de Franse autoriteiten aanwezig was. In haar rapport wordt onder meer ge zegd: „Zij (de delegatie) heeft in een uitzonderlijke situatie en in de hitte van een gewapende opstand, die dikwijls ver gezeld gaat van barbaarse terreurdaden, waarover de delegatie geen oordeel be hoeft uit te spreken ook geconstateerd, dat de burgerlijke of militaire politieauto riteiten maatregelen nemen, welke niet al tijd overeenkomstig de beginselen van eer bied voor de rechten van de mens zijn, waarop de Franse regering en alle demo cratische landen zich beroepen". „Bij de justitiële autoriteiten is een zeer oprechte bezorgdheid met betrekking tot de indi viduele vrijheden en de rechten van de en keling opgemerkt", aldus het rapport. Van de delegatie maakte ook het Am sterdamse gemeenteraadslid mr. C. van Rij (C.H.) deel uit. Op het Amsterdamse stadhuis is het bouwen van een autotunnel onder het IJ in Amsterdam met bijkomende werken overeenkomstig het bestek nr. 5 van Pu blieke Werken aanbesteed. Drie combina ties van aannemingsmaatschappijen heb ben hierop ingeschreven voor bedragen van 103 miljoen gulden tot 139 miljoen. De raming van de dienst der Publieke Wer ken voor uitvoering volgens het door de dienst opgestelde bestek was 110 miljoen gulden. Eén der inschrijvingen kwam van de combinatie n.v. waterbouwkundige wer ken „West-Europa", bestaande uit het Hollands Aannemersbedrijf Zanen Ver stoep n.v., de n.v. Bataafsche Aanneming Mij., de n.v. Nederlandse Aanneming Mij. v/h Fa. H. F. Boersma, de n.v. tot Aan neming van Werken v/h H. J. Nederhorst en het Aannemersbedrijf v/h J. P. Broek hoven n.v. Deze combinatie heeft een samenwerking aangegaan met Philipp Holzmann a.g. te Dusseldorp en Wayes und Freitag a.g. te Frankfort a/M. Deze combinatie heeft voor een bedrag van 103 miljoen gulden ingeschreven op de uitvoe- De directie van de Noordoostpolderwer- ken overweegt ernstig 150 a 200 arbeiders te ontslaan in verband met de bestedings beperking, waardoor de werkzaamheden minder omvangrijk zullen zijn dan aanvan kelijk was gedacht. Als de minister het ontslag goedkeurt, zullen de daarvoor in aanmerking komen den reeds spoedig bericht krijgen, aange zien men voornemens is de ontslagen in augustus te doen ingaan, opdat de arbei ders nog vóór de winter ander werk kun nen vinden. In Den Haag heeft de bestedingsbeper king B. en W. genoodzaakt, een circulaire te richten aan de hoofden van alle gemeen telijke diensten, bedrijven en instellingen, waarin zij mededeling doen van hun be sluit, dat geen nieuw personeel meer mag worden aangenomen, zonder dat zij daar voor een speciale machtiging hebben ver leend. Deze maatregel geldt zowel voor de vervulling van vacatures als voor uitbrei ding van het personeel. In de Hertenkamp in Haarlem is enige dagen geleden een edelhertje geboren. De tekening van de huid van het jonge dier lijkt op die van een damhert, zodat men zou kunnen vermoeden met een vertegenwoordiger van de laatste soort te doen te hebben. Oppasser M. A. Joosten, die de jonge aanwinst met bijzondere zorg omringt, vertelde ech ter, dat de tekening later verdwijnt en dat dan het jonge diertje uiterlijk vol komen op zijn ouders zal lijken. Voor lopig wordt Edelhert jr. nog binnen gehouden, omdat men bang is, dat het dier in het water van de vijver zal val len. Edelherten houden van zwemmen, maar het jong is nog te klein om tegen de steile kanten van de vijver op te klimmen. ring volgens het ontwerp van Publieke Werken, voor 104.300.000 gulden op het ontwerp met varianten van ondergeschikte aard en voor 106 miljoen gulden met varianten van meer ingrijpende aard. De tweede combinatie, de Nederlandse Tunnel Maatschappij n.v., bestaande uit de Hollandsche Beton Maatschappij n.v., de n.v. Internationale Gewapend Beton bouw, Christiani en Nielsen n.v., Van Hat- tum en Blankevoort n.v., de n.v. Neder- landsche Betonmij. BATO en de n.v. Am- sterdamsche Ballast Maatschappij, schreef voor 107.600.000 gulden in op het ontwerp van P.W., voor 106.800.000 gulden voor uit voering met varianten van ondergeschikte aard en voor 107.300.000 gulden met va rianten van meer ingrijpende aard. De derde combinatie, bestaande uit de Koninklijke Nederlandse Mij. van Haven werken n.v., de s.a. Entreprises Acker- mans en Van Haaren, Antwerpen, de s.a. Entreprise Fougerolle, Parijs, de Com pagnie Industrielle de Travaux Entre prises Schneider Citra, Parijs en Grün und Bilfinger a.g., Mannheim, schreef op de uitvoering van het ontwerp P.W. in voor een bedrag van 139.952.841 gulden. Van de twee eerstgenoemde inschrijvers, „West-Europa" en de Nederlandse Tunnel Maatschappij is verder bericht ontvangen, dat zij ieder een buiten de besteksbepa lingen vallende variant hebben uitgewerkt, zonder hiervan voorshands een prijsop gave te doen. ADVERTENTIE VEILIG RIJDEN Wees verstandig en koop ook uw Solex bü SOLEX SERVICE STATION Meervlietstraat 69, Velsen-Zuid, Telef. 5701 Enige personen hebben zich bij de Am sterdamse politie aangemeld naar aanlei ding van de verklaringen van de 33-jarige wisselloper volgens welke hij donderdag ochtend omstreeks tien uur in de Paleis straat te Amsterdam is beroofd van zijn tas met f 55.000 nadat hem een bijtende stof in de ogen was gegooid. Geen van deze getuigen heeft de politie enig hou vast kunnen geven. Zij verklaarden nie mand te hebben gezien die er met de tas vandoor ging. De wisselloper blijft ter beschikking van de politie en mag het bureau Warmoes straat niet verlaten. Het wachten is thans I op het onderzoek dat deskundigen ver- j richten op de kleding van de man naar I sporen van een of andere bijtende stof. Hij blijft volhouden, dat hij plotseling een stekende pijn in de ogen kreeg. Toen hij enkele ogenblikken later weer wat kon zien was zijn tas met de inhoud ver dwenen. De man is nooit eerder met de politie in aanraking geweest. L a R%o chefoucauld: Er is in jaloezie meer eigenliefde dan liefde. Om de Amerikaanse regeringsvoorstellen betreffende de burgerlijke rechten (waarbij het bovenal om de rechten van de neger bevolking gaat) wordt in de Senaat te Washington een strijd op drie fronten ge streden. Er is een front van de pro's, een front van de anti's, en een front van die genen, die geloven en dus niet haasten. Het wetsontwerp van de regering Eisen hower is, in principe, eigenlijk niets anders dan een bevestiging van burgerrechten, die de negers in de Verenigde Staten reeds kort na de burgeroorlog - nu bijna een eeuw geleden - hebben verworven, en een poging tot het scheppen van een goed functionerend gezagsapparaat dat de prak tische uitvoering ervan mogelijk moet maken. Van de rechten, die de negers in 1870 krachtens het Vijftiende Amendement op de grondwet verkregen, hebben zij in feite zo goed als nooit gebruik kunnen maken. Het bewuste amendement is bij de blanke bevolking in de Zuidelijke staten van de eerste dag af in hoge mate onpopulair geweest en heeft er destijds bijna tot nieuwe opstanden geleid. Maar het Zuiden, uitgeput door de burgeroorlog en uitgebuit door avonturiers, parasiterende opkopers en corrupte ambtenaren, was te zwak om zich te verzetten. Het wreekte zich daarom alleen maar, het wreekte zich - niet op hen, die het amendement tot wet hadden ge maakt, maar op de negers, die meenden er zich op te mogen beroepen. Door middel van de lynchings toe te passen, brachten de Zuidelijke blanken hun bruine en zwarte medeburgers wel heel duidelijk aan het verstand, dat ze beter niet konden pro beren, hun burgerlijke rechten uit te oefenen. Nu is het een feit, dat het aantal lyn chings de laatste twee decennia sterk is afgenomen en dat de positie van de neger in de Zuidelijke staten ook in andere op zichten aanzienlijk verbeterd is. De strijd van de negers om toelating van hun kin deren tot scholen en universiteiten, die ook door blanke leerlingen worden bezocht, zou vóór de tweede wereldoorlog niet denk baar zijn geweest; hij zou reeds dadelijk in een bloedbad zijn gesmoord. Nu is er zo goed als geen bloed bij gevloeid en hij heeft zelfs enig (hoewel lang niet het ge hoopte) succes voor de negers opgeleverd. Ook de opheffing van maatregelen inzake rassenscheiding in trams, bussen, stads parken en dergelijke - hoewel in de meest reactionaire staten nog volledig van kracht - gaat gestadig voort, nu eens in een ge meente of district hier, dan in één daar. De emancipatie van de Amerikaanse neger is op weg naar verwezenlijking. Maar dat het een lange en moeilijke weg is, en dat een groot deel ervan nog moet worden afgelegd, is opnieuw uit het jong ste Senaatsdebat gebleken. Weliswaar is men er tot dusver in geslaagd, obstructie door Zuidelijke senatoren te vermijden - de beschamende kermisvertoning, waarbij tegenstanders van een bepaald wetsont werp, die in de minderheid zijn, de meer derheid niettemin hun wil opleggen door zó eindeloos lang te praten tot men maar van stemming afziet, is onze democratische wereld nu dus gelukkig bespaard gebleven; en ook dat is een stap in de goede richting. Maar de voorstanders hebben menige con cessie moeten doen om dit te bereiken en zodoende althans de mogelijkheid te schep pen, dat er over een deel van het wets ontwerp (een ander deel hebben zij, bij wijze van compromis, al laten vallen) zal worden gestemd. Dit compromis is voornamelijk tot stand gebracht door de groep van „langzaam aan, dan breekt het lijntje niet", de groep dus van hen, die er in de allereerste plaats naar streven, waarborgen te verkrijgen voor hei uitoefenen van het stemrecht door de negers, omdat dit volgens hen vanzelf de weg zou banen tot verwezenlijking van de andere rechtens. Voor dit standpunt valt veel te zeggen, maar ertégen valt te zeggen dat de ene concessie altijd tot de andere leidt en dat de volgende concessie nu dan ook reeds in zicht is: de Zuidelijken voelen - niets voor, dat federale rechters zouden worden belast met het bestraffen van hen, die het stemmen door negers zou den trachten te verhinderen; zij willen dit liever toevertrouwen aan burgerlijke jury's dus aan dezelfde soort jury's, die talloze malen lynchers en moordenaars van negers hebben vrijgesproken. De gematigde groep heeft nu, bij wijze van compromis, voor gesteld dat een overtreder van de wet op de burgerlijke rechten (in het verleden ztin dat o.a. gouverneurs, burgemeesters en an dere hoge functionarissen geweest) wel door een federale rechter in staat van be schuldiging kan worden gesteld, maar dat de duur van zijn straf door een jury zou moeten worden bepaald Die jury zou dan volkomen gerechtigd zijn om de straf, ook voor ernstige vergrijpen, bij voorbeeld op één dag te stellen. Het is een lofwaardig streven van de progressieve en gematigde groepen in de Senaat, de situatie der negers te verbete ren door hun tegenstanders met fluwelen handschoenen aan te pakken. Maar in plaats van fluweel dragen ze nu zijde, en dat is te glad voor een vaste greep op de tegenstander. Simon Koster DJAKARTA (ANP) De militaire vei ligheidsdienst in Djakarta heeft opnieuw toegeslagen onder de pers en twee hoofd redacteuren gearresteerd op de beschuldi ging van overtreding der militaire voor schriften, waarbij publikatie van berichten van militaire aard zonder voorafgaande toestemming is verboden. Het betrof hier de heren Suwandi Brata, van de Brata- nieuwsdienst, en Hanifiah Kusumadipradja, van het dagblad Pemandangan.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1