7- Mannetje Grommelebrom J DE ONZICHTBAREN f' IJmond-agenda DE DRIE MUSKETIERS Agenda voor Haarlem PRISMA Voor PRISMA-horloges naar P. DE GROOT A- yl PRISMA-dealer Fa A. R. DE BOER 't SILVER STOEPKE in THALIA Kort en bondig 4 Kinheim-jeugd was in KNVB-zomerkamp Tunnelopening met kermisvermaak Na 42 dienstjaren bij Van Gelder met pensioen Velsen deels brodeloos Examens Rooswijk won honkbal- wedstrijd van DWV Tippelaars met volharding MAANDAG 29 JULI 1957 Een zonnige vakantieweek werd zater dagmiddag bij terugkeer in Velsen-Noord door de adspirantenjeugd van de voetbal vereniging „Kinheim" afgesloten. Een vakantieweek, die bovendien met de wed strijden twee eerste prijzen opleverde aan de 23 jongens en vier leiders onder leiding van dé heer A. J. Snijders. Maandagmorgen werd de groep na een mooie bustocht in het K.N.V.B.-jeugdkamp te Zeist begroet door de kampchef de heer J. Baardolf. Tweehonderdtachtig jongens en zevenentwintig leiders vonden tijdens de maaltijden en de gezellige bijeenkomsten een plaats in een grote tent. Maandagmid dag werd de omgeving van het kamp ver kend en 's avonds was er een filmvoorstel ling. Dinsdag begon de kampcompetitie, waarbij de Kinheim A-aspiranten van 12 tot 15 jaar in de zwaarste afdeling terecht kwamen en de B-spelers het met hun tegenstanders evenmin troffen. De EDO- jongeren uit Haarlem verzorgden 's avonds een muzikale bijdrage. De woensdag werd besteed aan wandelen naar het natuurbad „Mooi Zeist", waar de gehele dag werd doorgebracht om 's avonds opnieuw een filmvoorstelling in de grote tent bij te wonen. Donderdag werd het voetbalpro gramma voortgezet en afgewerkt en hierbij kwam Kinheim A met zeven punten in de C 1-groep als winnaar uit de strijd. In C 3 moest Kinheim B met twee punten de laatste plaats overlaten aan UVS (1 punt). Een spectaculaire wedstrijd tussen acht verenigingen met 32 deelnemers werd vrij dagmorgen gehouden over 400 m veldloop, 500 m fietsen, 80 m sprint en 20 m zak- lopen. De Kinheimgroep met respectievelijk J. Waagmeester, J. Tiems, F. Roemer en H. Muskee zorgde voor een tweede eerste prijs, een kolossale taart, die 's avonds om elf uur in de tent werd verorberd als sluit stuk van de dag. 's Middags bonden een kampelftal (met W. Sellen van Kinheim) en een leiderselftal (met de heer Snijders, aanvoerder, van Kinheim) de strijd aan, die puntloos ein digde, maar na strafschoppen door de lei ders werd gewonnen. De afscheidsavond demonstreerde de uiterst prettige sfeer van deze kampweek. De EDO-muziekboys, enige jeugdige ASVK leden en een beroepsband omlijstten de prijsuitreiking met een zeer gevarieerd programma. Nu de officiële opening van de Velser tunnels naderkomt, was dit voor het actie comité voor het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding te Velsen-Noord aanleiding om de zomerkermis ook nu weer te houden, doch thans rond de datum van de tunnelopening. Het is thans zeker, dat Velsen-Noord kermis zal krijgen van 28 september tot en met 5 oktober. Ver moedelijk zal deze kermis wegens de bouw van de nieuwe Delcourt van Krimpért- school opnieuw een plaats krijgen bij de nieuwe melkfabriek aan de Heirweg. Het K.W.F.-comité Velsen-Noord had het voor nemen de festiviteiten met nog enige an dere spectaculaire vermaken aan te vul len, doch hiervan is afgezien, daar in an dere delen van de gemeente Velsen, in Haarlem en Beverwijk reeds voorbereidin gen worden getroffen. Hout voor papierfabriek 13U do* -« - 4»J jLOAivj iJL-j. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is zaterdagmorgen aangekomen het Duitse s.s. „Sankt Johann" met een lading van 780 vadem papierhout uit de Finse haven Abö. Het schip meerde vrijdagavond al aan de Kanaaldijk. ADVERTENTIE JUWELIER-HOR LOG ER KENNEMERLAAN S0 - TELEFOON 4127 Grote sortering verlovingsringen VELSEN MAANDAG 29 JULI Thalia, 20 uur: „De drie musketiers". Rex: geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. Gem. Openbare Leerzaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur; filiaal Wijkerstraat- weg 77, Velsen-Noord, geopend van 14 tot 17 uur. Santpoortse feestweek, 20 uur: inschrij ving ringrijderij op fiets, paard en voor paren met paard en tilbury. DINSDAG 30 JULI Thalia, als maandag. Rex, als maandag. Pieter Vermeulenmuseum, als maandag. Gem. Openbare Leerzaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wij- kerstraatweg 77 van 19 tot 21 uur. „Alcoholics Anonymous", van 20 uur af, zaal Abelenstraat, spreekuur. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Banjaertstraat 13. Open van 1012 uur. Raadhuis, 19.30 uur: raadsvergadering. Feestweek Santpoort, Hoofdstraat: 9, 10.30, 13.30 uur: ringrijderij. BEVERWIJK MAANDAG 29 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Strijd tegen verdovende middelen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Niets dan pech". W.B. Theater, 20 uur: „De bruid der wrake". Openbare Leeszaal: wegens vakantie ge sloten tot en met 4 augustus. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1518 uur; lees- en studie zaal geopend van 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. DINSDAG 30 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Le vensmelodie". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Zeg nooit vaarwel". Openbare Leeszaal: wegens vakantie ge sloten tot en met 4 augustus. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15—18 en 19—21 uur; lees- en studieclub geopend van 1013, 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16—17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 17—18 uur. ADVERTENTIE Chroom v.a. f 49.75 Doublé |v.». f 59.- Goud vf 120.- Aan het begin van het nieuwe levensjaar heeft de heer J. B. W. Westerburger we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd afscheid genomen van de havendienst van Van Gelder's papierfa briek, in welke afdeling hij bijna al zijn tweeënveertig dienstjaren doorbracht. De heer Westerburger heeft zijn laatste va kantieperiode onderbroken om vrijdag en zaterdag zijn loopbaan officieel te beëin digen. Vrijdagmiddag kwam de scheidende havenwerker in de kring van zijn supe rieuren en kameraden, waar hij op harte lijke wijze werd toegesproken door de heer G. H. W. Blom, hoofdbaas, die herinnerde aan de jaren toen alles, wat werd gelost en geladen veel meer op de individuele- en groepskrachten van de mensen aankwam, dan thans met de voortschrijdende mecha nisering. Desondanks wordt nu nog zeer veel van de werkers aan de haven gevergd; een omschakeling, waarin de heer Wester burger zich uitstekend aanpaste. Namens de afdeling en het jubileum fonds dankte de heer P. J. B. Bakker voor de goede kameraadschap. Hij schonk als herinnering een envelop en bloemen. Zaterdagmorgen nam de heer J. H. Smidt van Gelder, bedrijfsdirecteur, op hartelijke wijze afscheid van de trouwe havenarbeider, die veel dank kreeg voor zijn goede verdiensten voor het bedrijf, welke werden beloond met het fraaie her inneringsbord. ?pooooooc>oc)ococ)cxDooocxx>ooocoooooc>ocococoocoooooooc)Oooooo( Of het nu kwam door de hakkers vakanties, door de vele zomergasten en -loge's of door de slordigheid van menige huisvrouw, die op het laatste moment s nog bedacht, dat zij voor het weekeinde j brood moest hebben zal wel nimmer f geheel worden uitgemaakt. Feit was, dat in de meeste Velsense bakkerszaken geen kruimel brood meer te bekennen ij was en dat vele moeders onverrichter- zake of met een paar rollen beschuit, een rogge- of krentebrood naar huis terugkeerden. Er is, onder meer in Vel- sen-Noord, nog gauw brood bijgebak- j ken en ook dat verdween als sneeuw j voor de zon en verscheidene detaillisten zijn tot ver na het officiële sluitingsuur opengebleven om nog een aantal klan- ten te kunnen helpen, die de gemeente al waren afgezworven naar een „heel wit" of „anderhalf bruin". )00c)000000000000cx5000coc00c0000cxx)000000000c0000c0000000c „Arion" speelde onder andere leiding Ondanks de minder gunstige weersom standigheden was er toch nog veel pu bliek aanwezig bij het concert dat het fanfarekorps „Arion" zaterdagavond in „Oud Wijk aan Zee" ter ontspanning van de badgasten gaf. Het was jammer dat de 76-jarige directeur de heer A. Meyns niet aanwezig kon zijn. Nu stond het orkest onder leiding van de heer D. Schellevis, één van de leden van „Arion". Na de pauze was het de beurt aan het zangkoor „Amicitia" uit Akersloot onder leiding van de heer Alb. Louwe uit Be verwijk. Het gevarieerde programma had een aandachtig gehoor en op goede wijze werden een aantal liederen gezongen. Het Russische Vesperkoor van Bortnianski en lm weissen Rösl van Benantsky oogstten een groot succes. Voorafgaande aan het concert maakte het tamboerkorps van „Arion" een rondgang door het dorp. Hoogovenharmonie in „Heliomare" Zaterdagmiddag heeft de Hoogovenhar monie in het sanatorium „Heliomare" te Wijk aan Zee voor patiënten en personeel een concert gegeven. Het optreden is zeer goed geslaagd. Het moet voor de orkest leden een grote voldoening zijn geweest om enige ontspanning te brengen aan mensen die in vele gevallen voor jaren aan bed gekluisterd zijn. Een bijzonder hartelijk applaus na elk nummer vertolkte de dank der toehoorders. Deze dank kwam ook tot uiting in de woorden die na afloop gesproken werden, waarbij op een spoedig weerzien werd gehoopt. Haarlem. Voor het middenstandsexamen zijn te Haarlem geslaagd: Johannes de Valk, N. C. J. v. d. Vecht, C. L. Vedder, Jac. van Veen, A. J. van Veenendaal, H. A. Veenman, A. M. P. Veenstra, F. J. Vee rings, D. G. Verboom, W. J. A. Verburg, J. C. Verhulst, A. M. Verkerke, B. Vis, C. A. Visser, P. Vlaar, D. Voerman, C J. Voe telink, S. H. Vogel, C. B. M. Vocrham, C. H. J. v. d. Vossen, J. L. Vreeken, B. A. M. Vreeswijk, W. T. de Vries, H. J. Waanders, B. W. v. d. Woord, L. C. Wabeke, M. T. G. Walthaus, R. Warmerdam, R. H. Warmer dam, T. Wassenaar, S. v. d. Wateren, R. H. v. d. Wees, J. M. L. v. d. Weiden, E. Werle, L. J. Westmaas, A. Schoon-Hoog- lugt, B. W. Weijers, J. G. H. Weiiers, J. G. Wilderom, L. Wildschut, J. P. Wilhelmus,' P. H. van Willegen, J. B. A. Willemse, J. van Wonderen, A. H. van Wijk, J. H. van Wijk, R. van Zalen, M. J. N. Q. M. Zand wijk, Jan v. d. Zee, M. C. Zeestraten, B. G. Zwaai, W. J. v. d. Zwaard, C. Zwemmer, C. J. Zwemmer-Kreijger, M. C. Prins, P. A. Molenkamp, C. Nat, H. E. Rosbach, C. A. Sabel, C. A. Terstal, H. Teske, C. P. Zwetsloot, K. B. F. M. Zwetsloot, J. P. H. Zijlstra. Hoogste puntenaantal van de examen plaats Haarlem is behaald door mej. P. Kroon, Gen. Cronjéstraat 74 rood, Haar lem. (Voor zes vakken behaalde zij 58 pnt). Afgewezen vijf kandidaten. De examens zijn geëindigd. Haarlem. Voor de hoofdakte-examens zijn geslaagd voor de gehele akte: mej. H. J. v. d. Plaat te Huisduinen en de heren: W. F. Pauw te IJmuiden, H. J. Plekker te Amsterdam, R. D. Schouwvlieger te Am sterdam, M. B. Birkenfeld te Den Helder, G. A. v. Eldert te Amstelveen, J. A. M. Kwakman te Haarlem, C. A. G. Noten boom te Amsterdam. Voor gedeelte A: J. R. van Oordt te Zwanenburg. Voor ge deelte B: mej. O. E. van Santen te Heem stede en de heren T. Souwer te Haarlem, C. A. Schreuder te Haarlem, P. J. N. Scha- vemaker te Haarlem, W. Rood te Opmeer, C. Roos te Beverwijk, D. L. v. Rooijen te Amsterdam, R. Roozendaal te Amsterdam, P. Rus te Alkmaar. Utrecht. Geslaagd voor het examen Frans m.o.-A J. G. Thissen te IJmuiden. Amsterdam: Geslaagd voor het examen Engels m.o.-a: A. D. M. Pols, Haarlem. Leerlingen namen afscheid Voor de leerlingen, die dit jaar de H. Hartschool te Wijk aan Zee verlaten, werd een afscheidsavond gehouden in het schoolgebouw. De meisjes van de hoogste klas werden toegesproken door pastoor J. B. v. d. Linden. Als afscheidsgeschenk werd namens de oudercommissie een her inneringstegel uitgereikt. De voorzitter van de oudercommissie de heer J. W. Balm sprak het openingswoord waarin hij met voldoening gewag maakte van het feit dat deze onderwijsinrichting de enige in de gemeente Beverwijk is die een oudercommissie bezit. Onder leiding van het hoofd der school de heer P. W. N. Heynis werd door de leerlingen een pro gramma van zang en spel uitgevoerd, dat de goedkeuring der aanwezigen kon weg dragen. Medegedeeld werd dat de school per 1 september de beschikking zal krij gen over twee nieuwe leerkrachten. Burgerlijke Stand van Heemskerk GEBOREN: Trijntje M., d. van J. F. Stengs en H. Schreuder. Wesselina H. P., d. van C. F. IJzerman en C. L. Pletting. Nicolaas J. F., z. van K. Westland en M. J. Komman. Anita, d. van J. Andringa en L. W. Bartelds. Bernadet C. A. M„ d. van A. Modderman en J. A. Heynis. ONDERTROUWD: P. Koper en K. Vis- ser. GETROUWD: J. Castricum en H. G. M. Gooyer. OVERLEDEN: P. Koelman, 16 jaar. ^j^EEBAlYK CT ZAKTE DE BRAADSCHELVIS zaterdag ook wat weg, de hele week heeft de han del goede prijzen gegeven: woensdag werd er nog menig kistje piepers voor plm. f 35 verkocht, donderdag bij een zeer flinke aanvoer was er te kust en te keur te koop voor f 20, doch vrijdag moest de handel zeker toch een f 25 neertellen, wilde zij een kist „zomerbraadjes" bemachtigen. Ook de wijting was gevraagd deze week, al zakte vrijdag ook de prijs weg tot een gulden of 12. De Belgische vraag was over het alge meen rustig, behoudens dan een enkele dag deze week, toen de rijen opliepen tot een f 130, en voor de kleine regels een goede f 60 kwam. De kist kabeljauw was niet zo gewild, en alleen woensdag kon de prijs oplopen tot een goede f 130 per kist, waarna vrijdag de allerbeste nauwelijks de f 80 per kist kon halen. Grove schelvis, eveneens „zomervis", werd tot en met woensdag voor de Belg gekocht. Doch donderdag zakte de prijs in elkaar en kon men de beste der drie grofste soorten kopen voor een kleine f 30. Vrijdag, bij te schrale aanvoer van grove schelvis, liep de prijs weer op, en werd er graag een kleine f 40 voor een kist betaald. DE SCHOL-AANVOER blijft uiterst schraal, alleen vrijdag, zaterdag en maan dag is er wat voor de handel te koop. De andere dagen der week regeert ook weer België de markt. En die schijnt te kunnen betalen, doch dat ook Engeland schijnbaar goede prijzen wil geven, bleek vrijdag, toen de drie grofste soorten schol niet onder de f 50 per kist te koop waren, terwijl de schol I hier vlak tegenaan zat, met een goede f 38 voor de schol II. ALS GEVOLG van te weinig aanvoer blijven de tongen duur. De lappen liggen geregeld boven de f 5 per kg, terwijl de grootmiddel bijna niet onder de f4,50 te koop zijn. Halfpondjes zitten vast op de f 4, en als de aanvoer maar even onder het minimum blijft, rijzen de tongen I boven de f 3,50, terwijl de slips een goede f 3 per kilo maken. Ook de tarbot wordt door de hoge tong- prijzen „meegenomen". De tarbot I (grote) zijn niet onder de f 2,70 per kilo geweest, terwijl de kleinere soorten eveneens hoge prijzen hebben opgebracht. Er is een zware aanvoer geweest van haring en makreel. Was de haringprijs ook maandfeg wat aan de stijve kant, met de grote aanvoer daalde de prijs aanzienlijk, en het gemiddelde lag voor een kist haring op ongeveer f 14. Makreel werd in flinke hoeveelheden aangevoerd en ook ingevro ren. Het gemiddelde zat hier rond de f 15. Resumerend kan er worden geconsta teerd, dat er aan de Noordzijde, (dank zij de „kantjes") flinke reizen zijn gemaakt. De handel heeft een drukke week achter de rug, alleen werd er gemerkt, dat dé „binnenlandse" juffrouw na enige weken haring nu wel weer eens een schelvisje of wijtinkje blieft. Doch de conservenfabrie- ken houden heus wel de prijs op de haring, (evenals op de makreel). Mede als gevolg van moeilijkheden met het lossen, zijn er minstens een vijftiental kotters geëindigd met het vissen op de zendspiering. De. resultaten, waren.xie iaf gelopen weken ook niet bepaald goed te noemen. En al mag de kustvisserij dan ook niet ruim zijn, de hoge prijzen maken veel, zo niet alles, goed. En de doorsnee visser man houdt er niet van, om het „voer van de vis", ondanks rapporten van biologen, weg te vissen. Hoe de handel, en nu heb ben wij speciaal die „oude rotten" op het oog, over de zandspiering-visserij denkt: de wetenschapsmensen moeten maar eens 's morgens om half zeven met deze of gene gaan praten. Het kón wederzijds een leerzame discus sie zijn. ADVERTENTIE LANGE NIFUWSTRAAT 413 - CENTRUM GALERIJ TEL. 6321 ADVERTENTIE PRISMA-HORLOGES VERKRIJGBAAR BIJ De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 Haarlem Telefoon 20049 Maar niemand had er eigenlijk erg in, dat die vrolijke Mannetje Grommelebrom niets anders was dan zijn spiegelbeeld. En Mannetje Grommelebrom zelf? Die zat nog altijd gevangen in de spiegel; en dat ergerde hem verschrikkelijk. En toen verscheen, na enkele weken, de vreemdeling weer. „Zo", sprak die. „Nu heb je kunnen zien, hoe je spiegelbeeld overal vrienden ge maakt heeft, alleen door tegen iedereen prettig en vrolijk te zijn. Ik hoop, dat je iets geleerd hebt. Dan zal ik je vrijlaten, als je belooft, de les ter harte te nemen! 52 ADVERTENTIE DE BEROEMDSTE VAN ALLE ROMANTISCHE AVONTUREN ALEXANDRE DUMAS' roman in prachtige kleuren Lana Turner - Gene Kelly - June Allyson. Een wonder van schoonheid, actie en humor Toegang 14 jaar. Hedenavond, dinsdag en woensdag 8 u. Het eerste herenteam van de honkbal club „Rooswijk", dat zaterdag op bezoek was bij DWV in Amsterdam, moest het stellen zonder K. Heinen, K. Klesser en J. Gaartman, waardoor de kans om van de op de ranglijst laagst geplaatste DW Vers te winnen, gering leek. Het slagwerk van de bezoekers was wegens de wijzigin gen van minder gehalte dan dat van de Amsterdammers, die echter wat minder geluk hadden. Niettemin lieten de hoofd stedelingen in deze wedstrijd merken tot betere prestaties in staat te zijn. In de zesde innings was het E. Sauer, die honk loper C. Heemskerk (met een lichte bles sure) verving, welke voor Rooswijk het enige punt van de wedstrijd scoorde, mede omdat DWV tijdens dit belangrijke ogen blik enige foutjes in het veld maakte. F. Kooimans, die voor de Velsense ploeg ge woonlijk tweede honk staat, fungeerde nu uitstekend als achtervanger. Ook de DWV- veldscheidsrechter maakte een zeer prettige indruk. Harddraverij vormt hoogtepunt van volksfeesten Het belangrijkste onderdeel van de ko mende volksfeesten in Heemskerk zal op nieuw worden gevormd door de korte' baandraverij op 'de Marquettelaan op .5 .septemberi De feestelijkheden zullen twee dagen duren en ook voor woensdag 4 september zal een aantrekkelijk pro gramma worden samengesteld. Vooral aan de schooljeugd zal worden gedacht. Het comité staat voor de taak 1600 kinderen gedurende deze twee dagen op prettige wijze bezig te houden. Het dorp zal di verse kermisattracties rijk worden en in het Marquette-theater worden diverse voorstellingen voor de kinderen gegeven. Onder voorzitterschap van de heer J. Dekker heeft de vereniging „Koninginne dag" zich tijdens een in zaal Dam gehou den bijeenkomst beziggehouden met de voorbereiding van het programma. Het voornaamste punt van bespreking vormde de stand der financiën. Een beroep op de burgerij zal worden gedaan om alles te doen slagen. Hiertoe zal op 2, 3 en 5 augus tus een collecte in de gemeente worden gehouden. Bijeenkomst van „Vogelvreugd" De volièrevereniging „Vogelvreugd! houdt op dinsdag 30 juli in hotel „Park zicht" te Beverwijk een ledenvergadering. Op deze avond zal een deskundige spre ken over diverse soorten vogels. Het ge sprokene zal worden toegelicht met een filmvertoning. 31. Ik besprak de kwestie met Komoroff en wij beslo ten met het oog op onze angstige Mongolen nog die zelfde dag verder te rijden en pas in het volgende Mon golen-kamp enkele dagen rust te houden. Eerst wilden wij echter nog enkele uren slapen. Onze sluimer was ech ter van korte duur. Door een luid schreeuwen werden wij plotseling ge wekt. Tui-Jaroen riep ons uit de verte iets toe. Komoroff schreeuwde terug, dat hij bij ons in de jurtte moest komen, maar daar was Tui-Jaroen met geen mogelijk heid toe over te halen. Vloekend kleedden wij ons aan. Toen we naar buiten kwamen, vertelde de Mongool ons opgewonden, dat de wolven de afgelopen nacht twee van onze paarden hadden gedood. „Hai mai! De boze geesten willen ons in het verderf storten. Dat heb ik gisteren al gezegd, maar u heeft mij toen uitgelachen", zei hij op verwijtende toon en liet ons toen de resten van de twee dieren zien. Rond de twee kadavers vlogen de raven al rond, telkens grote stukken vlees losrukkend. Over een paar uur zouden nog slechts de blanke botten resten. Khiltei-shoho noemt men in Mongolië de raven, „spre kende vogels". De Mongool gelooft namelijk, dat de raaf de mens geluk en ongeluk kan voorspellen. Alles, wat het dier op het moment doet, dat men het in het oog krijgt, heeft zijn bijzondere betekenis en wordt ten goede of ten kwade uitgelegd. Tui-Jaroen drong er nogmaals op aan, dat wij zo gauw mogelijk het kamp zouden verlaten en dat we de minder belangrijke bagage maar achter moesten laten. Daarvan kon natuurlijk geen sprake zijn. Toen ik hem terecht wees, zei hij koppig: „Hai mai! Als wij hier blijven, zullen we allemaal sterven. Gisteren heb ik al een khiltei-shobo gezien, die achter ons aanvloog en angstig met de vleugels sloeg. Weet u, wat hij ons daarmede wilde zeggen? Dat een groot gevaar ons bedreigt. En toen ik vandaag naar onze paarden zocht, zag ik een khiltei-shobo, die zijn eigen veren uitpikte en daarbij jammerlijk schreeuwde. Dat betekent de dood! Daarom moeten wij zo snel moge lijk weg!" Ik wilde hem al op barse toon antwoorden, toen ik mij bedacht en mij realiseerde, dat ik met strengheid niets zou bereiken. Ik sprak hem daarom op kalme toon toe. „Je weet toch, dat de boze geesten ons vreemdelingen (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN niet kunnen deren en ook niet de mensen kunnen tref fen, die bij ons zijn? Waarom ben je dan zo bang?" Komoroff mengde zich op dit moment in het gesprek en gaf Tui-Jaroen opdracht twee van zijn mensen hout te laten zoeken. Hij zelf wilde met Tui-Jaroen in zuid westelijke en ik zou met de vierde Mongool in zuid oostelijke richting naar een kamp moeten gaan zoeken. Onze begeleiders trokken een vertwijfeld gezicht, maar ze volgden onze aanwijzingen tenminste op. Toen ik laat in de middag van een vruchteloze tocht terugkwam, trof ik Komoroff al in ons kamp aan. Ook hij had tevergeefs gezocht. De twee Mongolen, die waren achtergebleven, hadden het verzamelde hout ver van onze jurtte opgestapeld, maar zij waren er niet toe over te halen een deel naar binnen te brengen. Toen de Rus zijn zweep greep en hen hiertoe wilde dwingen, vlucht ten zij luid schreeuwend het bos in. Wij moesten toen zelf het nog vochtige hout naar binnen slepen en het vuur aanmaken. „Met slaan en bedreigingen maken wij het maar erger, Komoroff", zei ik. „Wij moeten èdles doen om die bange en bijgelovige mensen'bij ons te houden. Wat zou den wij trouwens moeten aanvangen als zij er vandoor gingen?" „Je hebt eigenlijk wel gelijk, Bühler, maar ik ben vandaag nu eenmaal niet 100Ik hoop, dat we van nacht tenminste eens goed kunnen slapen, zodat we morgen weer met frisse moed op zoek kunnen gaan naar een kamp. Ik heb een stekende hoofdpijn!" Op dat moment hechte ik niet veel belang aan Komo- roffs woorden, maar toen de Rus de volgende morgen over moeilijk ademen en steken in de rug klaagde en ik hem eens aandachtig bekeek, schrok ik. Zijn ogen glansden koortsachtig. Ik voelde hem de pols; zij was veel te snel. Ik zei hem, dat hij moest blijven liggen en dat wij niet verder zouden rijden, maar hij lachte mij uit „Maak je maar geen zorgen, Bühler! Wat denk je wel van mij? Ben ik soms een zwakke vrouw, die in bed moet blijven omdat ze wat verkouden is? Een goede rit, die mij flink aan het zweten brengt, en alles is weer in orde. Daar kun je staat op maken!" Hij liet zich er niet van weerhouden. Lachend reed hij samen met Tui-Jaroen weg. Ook dit keer bleven twee Mongolen achter om hout te verzamelen, terwijl ik met de vierde er op uit trok. Het geluk was mij ditmaal gunstig gezind. Na enige uren rondgezworven te hebben, ontmoette ik een troep nomaden. Na veel vieren en vijven slaagde ik er ten slotte in door ruiling twee krachtige paarden te verwer ven. Nadat ik hun gezegd had, dat onze kleine karavaan zich de volgende dag bij hen zou voegen, reed ik in een opgeluchte stemming terug naar ons kamp. Alle som bere gedachten, die ik over mijn reisgezel had, waren verdwenen en de wetenschap dat we gauw enkele rust dagen konden houden, stemde mij vrolijk. Toen ik echter kort voor het invallen van de duister nis ons kampement bereikte en de jurtte binnenging, trof ik Komoroff in zijn slaapzak aan. Hij had een vuurrood gezicht en koortsig-glanzende ogen. Haperend en met zwakke stem vertelde hij mij, dat hij twee uur nadat hij vertrokken was, weer had moeten terugkeren omdat hij zich nog maar met moeite in het zadel had kunnen houden. Zijn hoofdpijn was erger geworden en de koorts was gestegen. Hij voelde zich erg zwak en doodmoe. Ademen deed hem pijn en gaf hem steken in de longen. De sombere voorgevoelens, die mij 's morgens vroeg al gekweld hadden, keerden weer, doch ik liet hier niets van merken. Wat zou ik ook voor Komoroff kunnen doen? Ja, ik zou hem enkele bekers hete thee kunnen laten drinken en kinine laten slikken, in de hoop, dat hierdoor zijn zware verkoudheid iets zou verminderen. Het vuur was inmiddels uitgegaan en het kostte me de grootste moeite het natte hout aan het branden te krijgen. Het walmde en stonk en een bijtende rook vulde de jurtte. Komoroff huiverde en koude rillingen trokken door zijn lichaam. Haastig dronk hij de hete thee op. Ik trok hem vervolgens met slaapzak en al dichter bij het vuur en dekte hem nog eens met alle vellen, die ik in de jurtte kon vinden, toe. Toch kon hij niet warm worden. Toen ik de volgende morgen wakker werd, sliep de Rus nog. Ik liep op m'n tenen naar hem toe en schrok toen. Zijn ogen lagen diep in hun kassen, zijn wangen waren ingevallen en het rochelend ademhalen wekte het vermoeden, dat hij een zware longontsteking had opge lopen. Zwijgend ging ik naast hem zitten. (Wordt vervolgd Gratis reis. Met het s.s. „Rijndam" van de Holland-Amerika Lijn arriveerde te Rotterdam mej. Kathie Bol, die op, 19 mei 1954 met de „Groote Beer" naar Ca nada vertrok en als de 100.000e Neder landse immigrant in Canada te boek werd gesteld. De H.A.L. heeft haar toen voor fa miliebezoek in Nederland vrije overtocht aangeboden, waarvan zijn nu gebruik maakt. Benzinecheques. De K.N.A.C. advi seert Nederlanders, die naar Frankrijk gaan en benzinecheques nodig hebben, deze cheques in Nederland te kopen we gens de staking van de Franse bankbe dienden. Bij ontploffing gewond. In de verf spuitafdeling van een fabriek te Gronin gen is een 40-jarige arbeider ernstig ge wond toen plotseling een steekvlam door de werkplaats schoot. Hij is met ernstige brandwonden naar het Academisch Zie kenhuis gebracht. In de verfspuiterij ont stond brand, welke door het personeel kon worden geblust. Bussen duurder in Dordt. De begro ting voor 1957 van het gemeentelijk auto busbedrijf in Dordrecht, dat op 1 januari van dit jaar is gaan functioneren, sluit met een tekort van f 388.870. B. en W. stel len nu de raad voor de tarieven voor de stadsdiensten met ongeveer 30 percent te verhogen en die voor de interlocale lijnen met 20 tot 28 percent. Hierdoor hoopt men te bereiken, dat het tekort zal worden te ruggebracht tot f 151.000. ADVERTENTIE TEL.6000 DAG EN NACHT MAANDAG 29 JULI Rembrandt: „Sissi. de romance van een prin ses", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het verdachte huis" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Studio: ,,'t Is feest vandaag", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Strijd tegen verdovende middelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De familie moordslee", alle leeftijden 7 en 9.15 uur. Roxy: „De dief van Damascus", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De politie volgt het spoor", 18 jaar, 8.15 uur. Begijnhofkapel: In terkerkelijk Evangelisatiecomité, A. Rama kers uit Rotterdam over „Gekregen geloof", 8 uur; zangdienst van 7.30 uur af. Gemeente kwekerij: voor het publiek geopend, 10-12, 14-17 en 18.30-20.30 uur. DINSDAG 30 JULI Rembrandt: Montagne's jeugdvaritété, a.l. 10.30 uur; „Sissi, de romance van een prin ses", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het verdachte huis", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The lady and the tramp", alle leeftijden, 10.30 uur; „De Afri kaanse leeuw", alle leeftijden, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: ,,'t Is feest vandaag", alle leef tijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Om 10.30 uur kin derprogramma. Lido: „Houten koppen", alle leeftijden, 2 en 4.15 uur. „Strijd tegen verdo vende middelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cine ma Palace: Vakantie-kinderprogramma, 10.30 uur; „De familie moordslee", alle leeftijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De dief van Da mascus", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Dansmeesters", alle leeftijden, 2.30 uur; „De politie volgt het spoor", 18 jaar, 8.15 uur. Grote Kerk: Piet Kee bespeelt het orgel,8 uur. Gemeentekwekerij: voor het publiek geopend 10-12, 14-17 en 18.30 tot 20.30 uur. JOCXXX)OOOOCXXXXXDOOOOOOOOOC)OOOOOOOCKXXXX)CXX)OOOOOOOOOC)C>OOq< Onder de ruim elfduizend tippelaars die deel hebben genomen aan de Nij- meegse Vierdaagse was ook de Sant poorter Ko Slinger. Dit was de vijftien- j de keer dat hij, individueel, met goed gevolg de zware tocht volbracht. Maar j dat is niet alles: ook vele andere af standmarsen hebben hem onder hun deelnemers geteld: zo heeft hij acht keer gewandeld van Amsterdam naar j Leeuwarden (135 km aan een stuk) en I de afstand Enschedé-Delft (200 km) die aan een stuk de inspanning eiste van 40 uur lopen, heeft evenmin de geharde j tippelaar kunnen breken, zodat die vier dagen Nijmegen eigenlijk maar een j blokje om betekenden. <xxxxx»xxxxx«xxxxxxx)c00000000000000000000000cx)0txx300<x

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6