Suiker niet 94, maar 93 cent ge MORRIS beforef/ouéut;/ „Iedere maand uitstel vergroot het ontwapeningsvraagstuk" Kwestie over premieregeling in de mijnen nog onbeslist HET WEER R.A.F. hervat operaties tegen de rebellen in Oman en Muscat Ook in Oost-Java stemt een meerderheid communistisch Haarlems Dagblad Verklaring van minister Dulles bij zijn aankomst in Londen Britse infanterie in de oase Boeraimi P.K.L heeft flinke voorsprong blijkens de eerste uitslagen immi DINSDAG 30 JULI 1957 „Misverstanden opgelost" Koninklijk gezin in Nice Vijf doden in het verkeer Regering is bereid alleen voor het ondergrondse personeel een verbetering toe te staan Droog en iets warmer Twee Nederlanders bij auto ongeluk in België omgekomen V erkeersongelukken DIT JAAR: 665 DODEN Door stroom gedood PEN verhoogt prijzen voor kleinverbruikers Het woord is aan SOLEX RIJDEN VEILIG RIJDEN Gebr. v. Bugnum en Zoon 1907 -1957 72e JAARGANG No 17 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 170 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: F. W. Peereboom en A. D. Huijsman De kruideniersvakorganisaties hebben de handel thans geadviseerd, de consu mentenprijs voor suiker niet op 94, maar op 93 cent per kilo te stellen. Dit is het resultaat van een bespreking, die de organisaties gistermiddag hebben gehad met de staatssecretaris van Economische Zaken. Het eerder gegeven advies van de krui deniersvakorganisaties tot verhoging van de suikerprijs tot 94 cent per kilo is, zo wordt thans door deze organisaties meege deeld, veroorzaakt door een reeks van mis verstanden, waarin tijdens de bespreking met de staatssecretaris klaarheid is geko men. „Deze misverstanden zijn in de hand gewerkt door een voortijdige en onjuiste publikatie vanwege de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening in de Staatscourant van zaterdag", aldus ver klaren de organisaties. Bij het onderhoud met de staatssecretaris is komen vast te staan, dat aan het toegezegde overleg tus sen de organisaties van de handel en over heid met betrekking tot de marges geheel de hand wordt gehouden", zo zeggen zij. Koningin Juliana, prins Bernhard en de drie oudste prinsessen hebben hun intrek genomen in de villa „La Clarière" te Beauvallon in de omgeving van Nice. De villa ligt op driehonderd meter afstand van de Middellandse Zee. De koninklijke familie kwam op het vliegveld van St. Raphael aan in een vliegtuig, dat door de Prins bestuurd werd. Het koninklijk ge zin reist incognito. De aankomst geschied de zo onopgemerkt dat zelfs de bewoners van de villa naast „La Clarière" niet wis ten dat de Nederlandse koninklijke fa milie het huis naast het hunne had be trokken. (UP). ADVERTENTIE BARTEUORISSTR, HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 PLASTIC REGENJASSEN 9.75 LONDEN (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, is maandag te Londen aangekomen voor besprekingen over het vraagstuk der ont wapening. Hij werd begroet door zijn Britse ambtgenoot, Lloyd, de Amerikaanse ambassadeur te Londen, Whitney, en de leider van de Amerikaanse vertegenwoor diging op de ontwapeningsbesprekingen, Stassen. In een tevoren opgestelde ver klaring herinnerde Dulles er aan, dat presi dent Eisenhower twee jaar geleden op de conferentie van regeringsleiders te Genève zijn voorstel inzake wederzijdse lucht- inspecties had gedaan. Iedere maand, die voorbijgaat zonder dat er een akkoord wordt bereikt, vergroot het ontwapenings vraagstuk, zo zei Dulles. De V.S. zijn ech ter hoopvol gestemd, dat er weldra, in een of andere vorm, een praktisch begin kan worden gemaakt. Dit zou maatregelen in houden om het gevaar van een verras singsaanval te verminderen. Hierna zou het eenvoudiger zijn, de bewapeningslast te verminderen en de grote politieke vraag stukken, welke de vrede bedreigen, op te lossen. Dulles zei, dat hij de gelegenheid zou aangrijpen ontwapeningskwesties te be- deze richting heeft gedaan", zo zei Steven son bij zijn aankomst in Bonn tijdens zijn reis door West-Europa. Bondskanselier Adenauer heeft zijn in stemming betuigd met het voorstel van professor dr. Hahn om een internationaal congres van natuurkundigen te beleggen voor het ontwerpen van een controle systeem voor een overeenkomst over af schaffing van kernwapens. De 59-jarige mevrouw M. J. C.K. uit Heerlen is om het leven gekomen toen de auto, waarin zij met drie van haar kin deren op weg was naar Amsterdam, bij 's-H ertogenbosch, ter hoogte van Rijksweg 55 slipte en met volle snelheid tegen een tegemoetkomende vrachtwagen botste. De auto werd bestuurd door een van haar zoons, de heer J. C., die met zijn broer voor in de wagen zat. Zij werden min of meer ernstig gewond. De dochter, die met haar moeder achterin had plaats genomen werd zeer ernstig gewond. De echtgenote van de bij het auto-onge- spreken met premier MacMillan en minis- I va* te Orvelte (gemeente Westerbork) ter Hoyd, alsmede met de Franse en Cana dese afgevaardigden in de subcommissie voor ontwapening. Voorts zou hij een ont moeting hebben met Perkins, de Ameri kaanse ambassadeur bij de NAVO. WASHINGTON (UP) De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, zal zich naar Londen begeven voor een ontmoeting met Dulles, indien de Rus sische minister Gromyko, inderdaad in Londen komt voor bijwoning van de ont wapeningsbijeenkomst, zo verwacht men in Washington. Men verwacht dat Pineau het Franse standpunt ten aanzien van het luchtverkenningsplan opnieuw naar voren zal brengen. Volgens het Franse standpunt moet geheel Sovjet-Rusland tot aan de Oeral voor luchtverkenning worden open gesteld, indien West-Europa in dit plan wordt betrokken. BONN (UP) De Amerikaanse demo cratische leider, Adlai Stevenson, is van oordeel dat de Sovjet-Unie oprecht naar atoom-ontwapening streeft. „Het doet me bijzonder veel genoegen dat mijn regering eindelijk voorstellen in De regering gaat nog niet akkoord met de premieregeling, die in onderling over leg tussen werkgevers en werknemers voor het m(jnpersoneel is vastgesteld. De MUnindustrieraad, die vorige week dins dag deze regeling zou goedkeuren, kreeg kort tevoren het telegrafisch verzoek van de regering, de beslissing uit te stellen. De M.I.R. verklaarde zich bereid tot een uitstel tot 31 juli. In een gisteren tussen de ministers Zjjlstra en Suurhoff en het bestuur van de M.I.R. gehouden bespre king bleek, dat de regering wèl voor de ondergrondse, maar niet voor de boven grondse mijnarbeiders verbeteringen wil toestaan. De ministeries van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid, alsmede de Mijnindustrieraad hebben over de gisteren gehouden besprekingen ge zamenlijk een communiqué gepubliceerd. Daarin wordt gezegd dat het dagelijks be stuur van de M.I.R. met verschillende ar gumenten heeft betoogd, dat het een bij zondere premieregeling zowel voor het ondergrondse als voor het bovengrondse personeel noodzakelijk acht. Tegenover deze mening stelden de mi nisters, dat de regering wel bereid is ze kere verbeteringen toe te staan voor de ondergrondse mijnarbeid, over de vorm waarvan nog nader overleg gepleegd zou dienen te worden, maar dat de regering van oordeel is dat in de beloning van de bovengrondse mijnarbeiders met het oog op consequenties voor andere bedrijfstak ken geen wijziging kan worden gebracht, ook al omdat geen reële achterstand ten opzichte van andere bedrijfstakken aan wezig is. De regering zou er daarom de voorkeur aan geven als de verordening in zake de premieregeling morgen nog niet definitief zou worden vastgesteld. Het dagelijks bestuur van de M.I.R. ver klaarde dat het voor de M.I.R., gezien zijn besluit van 23 juli, wel bezwaarlijk zal zijn, zijn beslissing nogmaals op te schor ten. Het bestuur heeft nog nadere ge gevens overgelegd omtrent de inkomens van bovengrondse arbeiders in verge lijking tot die van arbeiders in andere in- XXXX)C<XXXXXXXXXX)OOOOOCXX)CXX)OOOC<XXXX)OOOOCXXXX)bOOOOC)0'XX> VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog weer met opklaringen en iets hogere temperaturen. Over wegend zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. XXvOOOOOC JOOOOOOCOOOOOOOC DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's dustrietakken, waaruit naar de mening van de M.I.R. wèl een reële achterstand zou blijken. De ministers hebben toege zegd deze gegevens te zullen bestuderen en hierover zo nodig overleg met de M.I.R. te plegen. Maandagmiddag zijn bij een auto-onge luk bij Julemont in België twee Nederlan ders om het leven gekomen. De bestuur der van een kleine Nederlandse auto, die van Batisse naar Mouland reed, wilde te Julemont een jeep met aanhangwagen passeren, maar remde toen hij een tegen ligger, een zware Belgische auto. zag nade ren. De Nederlandse auto slipte op het as falt, dat tijdens de afgelopen hittegolf zacht was geworden en nu door de regen uiterst glad was. De auto werd in de flank door de tegenligger geramd. De twee inzittenden, de Utrechtse steen houwer Jacob Serpstra (in 1903 te Leeuw- arderadeel geboren) en diens echtgenote, waren op slag dood. Van een derde inzit tende, mej. J. E. de Waay uit de Paulus Potterlaan te Amsterdam, werd de rech tervoet bekneld. Zij is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis te Heusy overgebracht. De bestuurder van de Bel gische auto, welke tegen een boom opreed, schijnt slechts licht gewond te zijn. omgekomen heer J. Naber is aan haar verwondingen overleden. Zij was met een schedelbasisfractuur opgenomen in het zie kenhuis te Assen. De beide kinderen van het echtpaar Naber verblijven nog in het ziekenhuis. Hun toestand is redelijk. Op het terrein van het „Bastion Oud molen" te Naarden is de dienstplichtige soldaat H. Sieuwers met zijn hoofd bekneld geraakt tussen twee vrachtauto's. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. Soldaat Sieu wers, die afkomstig was uit Hoorn, was 21 jaar oud en ongehuwd. Te Horst is de 42-jarige P. Smulders overleden tengevolge van verwondingen, die hij zondag opliep bij aanrijding door een vrachtauto. Op de Rijksstraatweg te Wassenaar is vannacht ter hoogte van Den Deyl de 57-jarige H. Th. E. uit Amsterdam met zijn kleine personenauto tegen een vracht auto met aanhangwagen gereden, die naast de rijbaan geparkeerd stond. De personen auto werd aan de voorzijde geheel inge drukt. De bestuurder werd zo zwaar ge wond dat hij tijdens het vervoer naar de Ursulakliniek te Wassenaar is overleden. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 665 personen, van wie 127 kinderen. Rotterdam heeft zijn ophouw na de oorlog grootscheeps aangepakt. Hoge flatgebouwen zijn verrezen om de Lijnbaan heen tegenover het Groot Handelsgebouw. In de schemering, wanneer achter ieder venster het licht aangaat, krijgt de Maasstad door deze gebouwen het aanzien van een metropole. Een 18-jarig meisje uit de Weidestraat te Nijmegen, dat aan het werk was met een wasmachine, is door de elektrische stroom getroffen en enkele uren later in een zie kenhuis overleden. Bij onderzoek is ge bleken, dat door een defect in de leiding de wringer onder elektrische stroom was komen te staan. De 8-jarige Jan Fiselier uit Glanerbrug is gistermiddag in een plantsoen in Glaner brug bij het spelen waarschijnlijk gestrui keld over een defect geraakte boven grondse leiding van het elektrisch net en door de elektrische stroom gedood. Minister Dulles werd gisteren bij zijn aankomst op London Airport begroet door zijn Britse collega Selwyn Lloyd. (Telefoto). Het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noordholland zal met ingang van augus tus/september de elektriciteitstarieven voor kleinverbruikers verhogen. Deze tariefsverhoging is nodig gewor den door de inmiddels opgetreden prijs stijgingen, vooral wat betreft de brand stoffen. In 1955 zijn de tarieven verlaagd, dank zij de toepassingen van technische ver beteringen, die hebben geleid tot een zui niger brandstoffengebruik. De basistarieven van het algemeen-, kook- en nachttarief zullen met verho gingen van respectievelijk 1, 0,9 en 0,5 cent per kWh worden gebracht op respectieve lijk 10, 8 en 4,5 cent per kWh. Teneinde deze basistarieven te kunnen aanpassen aan de prijsbeweging van de brandstoffen zullen zij verhoogd of ver laagd worden naar gelang de prijzen der brandstoffen stijgen of dalen. In augustus/september en september/ oktober zullen zij met 0,8 cent per kWh worden verhoogd. Aan de verbruikers zal aan de achter zijde van de kwitantie vooraf mededeling worden gedaan van de prijzen, die voor elke volgende verbruiksperiode van twee maanden zullen gelden. Inayat Khan: Bescheidenheid is de sluier der ijdel- heid. Perzische SJARJAH (Reu- ter/AFP) Tien Britse bommen werpers hebben vandaag van Bah rein uit stellingen van de opstande lingen in Centraal Oman aangeval len. Tien „Ve- nom"-j achtbom- menwerpers heb ben gisteren het fort Birkat be stookt. De bezet ting was achten veertig uur te voren met pam fletten gewaar schuwd. Noch in het fort, een vier kante versterking met twee torens, noch in twee na burige dorpen wa ren mensen ge zien. De vliegers hadden verder de witte vlag van de Imam waargeno men op een fort te Bakhlah, twintig kilometer ten wes ten van Nizwa. Een afdeling Britse infanterie is de oase Boeraimi binnengerukt, al dus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken maan dagavond te Bahrein bekendgemaakt. Deze oase ligt ongeveer 240 kilometer ten noord westen van het gebied, dat in handen is van de opstandelingen onder leiding van de Imam van Oman. De woordvoerder deelde mee, dat reeds sedert het begin van de opstand van de imam de Arabische eenheden onder Brits bevel zijn gelegerd in de oase, waar zij haar operationele hoofdkwartier hebben. De woordvoerder zei verder, dat Britse IRAN I Petroleumbronnen Putten in aanboring Pijpleidingen DJAKARTA (ANP). Bij de re gionale verkiezingen, die maandag in Oost-Java zijn gehouden, hebben de communisten opnieuw een overwin ning op de grote niet-communistische partijen behaald. Blijkens de eerste uitslagen hebben zij een flinke voor sprong op de P.N.I., de Nahdatul Ulama en de Masjumi. Zij hebben de leiding in Surabaja, Malang, Ma- diun en Ngawi. ■BH De uitslagen van 132 van de in totaal 873 stembureaus in Surabaja waren: Communisten 23.000; Nationalisten 5000; Nahdatul Ulama 9000; Masjumi 3000. In Surabaja kwam ongeveer zestig per cent van de geregistreerde stemgerechtig den naar de stembus. In de uitgesproken communistische gebieden maakten echter vrijwel alle kiezers van hun stemrecht ge bruik. De communistische zege begon bij de gemeenteraadsverkiezingen in Djakarta, waar zij van de vierde naar de tweede plaats klommen. Bij de regionale verkie zingen in Midden-Java verdrongen zij de P.N.I. van de eerste plaats, die zij sedert de algemene verkiezingen in september 1955 hadden ingenomen. Volgens de resul taten van negentig percent der kiesdistric ten van Midden-Java kregen de commu nisten daar 2.7 miljoen stemmen, de P.N.I. 1.9 miljoen, de Nahdatul Ulama 1.5 miljoen en de Masjumi slechts 0.6 miljoen. Bij de algemene verkiezingen in 1955 kregen de communisten in Midden-Java 2.2 miljoen stemmen, de P.N.I. 3 miljoen, de N.U. 1.7 en de Masjumi 0.9 miljoen Politieke waarnemers in Djakarta ver wachten, dat de communisten een goede kans maken op Java de grootste partij te worden. Tegelijkertijd wijzen zij er op, dat zij op Sumatra en in Oost-Indonesië aan invloed inboeten. In Oost-Java was de Nahdatul Ulama, na de verkiezingen van twee jaar geleden, de leidende partij. Zij kreeg toen 3.1 mil joen stemmen tegen 2.3 miljoen voor de P.N.I.2.2 voor de communisten en 1.1 voor de Masjumi. militairen leiders van een „incident" in een afdeling Arabische soldaten naar Sjar- jah hebben gevoerd. Een aantal soldaten wilde geen water hebben, dat door middel van moderne pompen wordt verkregen, deze Arabieren wilden uitsluitend water gebruiken dat in geitevellen wordt aan gevoerd. Geen plicht LONDEN (Reuter) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lloyd, heeft in antwoord op een vraag in het Lagerhuis gezegd nog niet te weten waar de wapens van de opstandelingen van de imam van Oman vandaan komen. Een socialistisch parlementslid had gevraagd of de minister de persberichten kon bevestigen volgens welke er geen bewijzen zijn, dat de Egyp tische of de Saoedi-Arabische regering de opstand van de imam tegen de sultan van Oman en Muscat heeft uitgelokt. Het is echter heel duidelijk, aldus minister Lloyd, dat de anti-tankmijnen en mitrailleurs niet in Oman zijn gemaakt. In antwoord op een andere vraag zei de minister, dat Groot-Brittannië niet op grond van het vriendschapsverdrag ver plicht is de sultan te hulp te komen bij het onderdrukken van ondermijnende ac tiviteit. De regering is niet verplicht tot het ondernemen van de huidige actie. Ver der zei de minister, dat hij met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, zonder twijfel over de gebeurte nissen in Oman zal spreken. De liberale leider Grimond zei, dat de steun, die Groot-Brittannië in het verleden aan Arabische vorsten heeft gegeven, op zich niet een voldoende rechtvaardiging is voor de hulp aan de sultan in de huidige omstandigheden. Hij stelde voor, dat de Britse regering haar verplichtingen jegens de sjeiks formuleert. Minister Lloyd zei dat dit een punt was om in gedachten te houden. De minister had gezegd, dat Groot-Brittannië besloten had de sultan te helpen op verzoek van de bevriende vorst, die altijd op Groot-Brittannië heeft vertrouwd. Bovendien was er „een direct Brits belang" bij betrokken. LONDEN (AFP/Reuter) De legatie van Jemen in Londen heeft Groot-Brittannië beschuldigd van een nieuwe „duidelijke aanvalsdaad". ADVERTENTIE Wees verstandig en koop ook uw Solex bt1 SOLEX SERVICE-STATION Meervlietstraat 69, Velsen-Zuid, Telef. 5701 Het moet voor velen een verblijdende tijding zijn geweest, die vandaag vijftig jaar geleden per telegraaf de wereld rond ging: de tijding, dat in Den Haag de eerste steen was gelegd voor een Vredespaleis - voor een „tempel des vredes", zoals Carne gie het gebouw bij voorkeur noemde. On danks de pessimistische commentaren, waaraan het in de pers niet had ontbroken, scheen de eerste Haagse Vredesconferentie (die van 1899) dus toch vrucht te hebben gedragen en scheen er bijgevolg ook reden te zijn om goede resultaten te verwachten van de tweede, die nog in volle gang was. Helaas hadden zij, die zo dachten, zich laten verblinden door het grootse en goed bedoelde gebaar van de Amerikaanse staal- koning en filantroop en wellicht meer nog door de fraaie communiqués, waarin de resultaten van de eerste Vredesconferentie waren bekendgemaakt. Zo op het oog wa ren die resultaten dan ook indrukwekkend genoeg. Voorop het „Verdrag voor de vreedzame beslechting van internationale geschillen", dat voorzag in de oprichting van een Permanent Hof van Arbitrage in Den Haag. Dan de twee verdragen inzake de wetten en gebruiken van de oorlog te land en de toepassing van Öe Conventie van Genève op de oorlog ter zee. En ten slotte de drie „verklaringen" (over het for muleren van verdragen was men het in die gevallen niet eens geworden) waarin „het werpen van projectielen of ontplofbare stoffen uit ballons of op dergelijke nieuwe wijzen", het toepassen van gifgassen en het gebruik van dumdum-kogels werden verboden. Het akkoord hieromtrent moet een pak van het hart zijn geweest voor velen, die beangst hadden kennis genomen van steeds weer andere berichten over uit vindingen op militair gebied, waardoor een eventuele nieuwe oorlog ongekend gruwe lijke vormen dreigde te zullen aannemen. Aan deze indrukwekkende lijst van „re sultaten" van 1899 werd in 1907, bij het einde van de tweede Vredesconferentie, nog een hele serie toegevoegd. Men was het toen o.a. eens geworden over de „rechten en verplichtingen der onzijdige mogend heden" in geval van oorlog te land of ter zee, en ook dat moet een hele geruststel ling zijn geweest, vooral voor de inwoners van kleine landen zonder ambitie tot deel neming aan de strijd der wereldmachten. Dit alles werd gesymboliseerd door het gebouw, dat daar aan het begin van de Scheveningse Weg begon te verrijzen en dat de plaats zou worden, waar in de toekomst alle internationale geschillen op vreedzame wijze zouden worden beslecht. De teleurstelling en verslagenheid van hen, die op deze dingen hun hoop hadden gevestigd, moet wel heel groot zijn geweest, toen nog geen jaar na de opening van het Vredespaleis de eerste wereldoorlog uit brak zonder dat het Permanente Hof van Arbitrage zich ook maar even met het geschil had kunnen bemoeien, zonder dat België kon profiteren van de „rechten en verplichtingen der onzijdige mogendheden" en zonder dat het verbod op „het werpen van projectielen of ontplofbare stoffen uit ballons" de Duitsers ervan weerhield, Londen vanuit zeppelins te bombarderen. De oorlogvoerenden hielden zich (wellicht uit eigenbelang) wèl aan enige andere af spraken van de vredesconferenties, >maar hun voornaamste doel - het voorkomen van oorlog - hadden die conferenties gemist, omdat zij over hun voornaamste agenda punt - de ontwapening - geen overeen stemming hadden kunnen bereiken. Het kan zijn nut hebben, dat wij ons dit herinneren op deze dertigste juli, een halve eeuw nadat de eerste steen voor het Vre despaleis werd gelegd, op deze dertigste juli ook waarop John Foster Dulles in Londen een laatste poging schijnt te komen doen om de ontwapeningsconferentie van 1957 voor mislukking te behoeden. Het kan zijn nut hebben, ons voor ogen te houden dat het sluiten van een aantal overeenkomsten over onderdelen van de hoofdzaak - in het huidige geval bijvoor beeld over proeven met atoombommen en over luchtinspectie-zones - op 't oog wel indrukwekkend kan zijn en ook wel iets kan betekenen als bijdrage tot het grote werk van de ontwapening. Maar dat geen enkele bijdrage van deze aard ons op den duur de vrede kan garanderen, als omtrent die hoofdzaak - de algehele, universele ontwapening in al haar facetten - geen af doende, duurzame en controleerbare over eenkomst wordt gesloten. Het grote verschil tussen 1907 en 1957 is, dat we dit nu uit bittere ervaring weten en dus minder lichtgelovig zijn dan vijftig jaar geleden. Maar de grote gelijkenis tus sen toen en nu is, dat er ook deze keer weer een aaneenschakeling van compro missen uit de bus dreigt te komen, waar mee wel de reputatie van vredelievendheid der grote mogendheden, maar niet de vrede zélf kan worden gered. Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1