Velsens nieuwe „schatbewaarder" gaf inzicht in de gemeentefinanciën „Arm en naakt, maar niettemin nog toonbaar" Helpt de dieren helpen IJmond-agenda RAAD APPLAUDISSEERDE Te vroeg? Blad van bond En tóch is het nodig Vlottende schuld eind 1957 zestien miljoen Nieuwe BLO-school gegrond op behoefte Hoe staan wij er voor Veisen beperkte Huizen blijven bouwen Tussentijds overzicht Kleuteronderwijs V isserij straten Mijn bok at dit. Mooie reis Ook anderen Scheiding mmm Hoofden en ouders Procesverbaal opgemaakt tegen twee man KW. 129 Goed voorseizoen voor Kennemer tuinders C 31 JULI 1957 MET EEN WETHOUDERSBENOEMING, die de zetel van de heer Ab. de Jong achter de collegetafel bevestigde, is de Velsense raad van gisteravond begonnen aan een agenda, die de vroedschap geruime tijd bezig hield. Vooral om financiële redenen, waardoor de nieuwe wethouder de kans kreeg een zo briljante en duidelijke uiteenzetting te geven van de „portemonnaie der overheid" dat hij met een spontaan applaus werd beloond voor deze maidenspeech. Overigens een uiteenzetting, die de raad tussen de hope van Velsens financiële gezondheid en de vrees voor mogelijke toekomstige debacles deed zweven en waaruit bijvoorbeeld bleek, wat al bij menig financieel debat naar voren kwam, dat de reserves wellicht al te zeer in de nieuwbouw zijn „bevroren", zodat de gemeente in feite in een wat gevaarlijk illiquide positie is komen te verkeren. De vlottende schuld loopt eensdeels onrustbarend op en zal tegen het einde van dit jaar rond 16 miljoen bedragen, maar aan de andere kant heeft men nog enige vaste leningen op het oog tot een totaal van drie miljoen en de begroting voor 1958 zal dan ook onder de huidige financiële verhoudingen tussen rijk en gemeente nog wel sluitend te krijgen zijn. Of dit voor 1959 ook nog lukt, was voor de wethouder een open vraag, en of er dan niet met gestrengheid op de kosten der gemeentelijke huishouding moet worden toegezien, evenzeer. De raad hechtte zijn zegel deze avond voorts aan een nieuwe prot-chr. BLO-school, waarmee het aantal bijzon dere scholen in Velsen op drie zal komen. Dat de zuinigheid in deze bestedingsbeperkingstijd de wijsheid wel eens dreigt te bedriegen, maakte de heer Lips (A.R.) op uit het feit, dat G.S. de aankoop van een pand in de Bloemstraat niet fiatteerden en met hem stemden de heren A n d r i e s- m a (Kath.) en v. O s v. d. A b e e 1 e n in zij het in verschillende akkoorden dat men voorzichtig moet zijn met zulke beperkingen. Inmiddels had laatstgenoemde ge hoord, dat de gemeenten vrij zullen worden gelaten tot f 15.000 bij hun financiering. De algemene spijt deelde de heer Verbeek als wethouder van Openbare Werken, vooral omdat hiermee de aankoop van een voor de gemeente onmisbaar pand moet worden afgesneden. De gemeente heeft G.S. duidelijk op de negativiteit van hun standpunt gewezen, overigens zonder effect en zelfs een bespreking leverde niets op. zodat men „uitgepraat" was op een beroep bij de Kroon na. Er zijn echter wellicht belangrijker beroepskwesties maar bovenal gaat de situatie zich wijzigen, deelde ook de heer Verbeek mee er is te verwachten, dat de gemeenten meer vrijheid wordt geboden mits het geld er voor is het bedrag van f 15.000 als door de heer Van Os genoemd, wist hij te bevestigen. De nieuwbenoemde wethouder van Fi nanciën had daar voorlopig niets aan toe te voegen, zodat de geldlening ad f 500.000 -ter sprake kwam en wederom de finan ciële verwikkelingen der laatste maanden op tafel verschenen. De heer v. O s voegde aan een eerder verstrekt „carte blanche" aan de voorgan ger van de heer De Jong ten aanzien van de financiële bestiering een beschouwing aan het adres van de nieuwe wethouder zelf toe. Hij beklaagde inmiddels dit col legelid, dat opgescheept wordt met aller lei moeilijkheden buiten zijn schuld aan het begin ener carrière als gemeentelijke schatbewaarder, maar durfde hem toch wel enige vragen te stellen aangaande de liquiditeitspositie der gemeente, vertrou wende, dat de heer De Jong zich enigerma te had ingewerkt. „Er moet grote zorg bestaan over éen groot aantal zaken, betreffende de gemeen te", zo ging de heer v. O s verder, en hij vroeg een summier inzicht in Velsens po sitie voor nu en de naaste toekomst. Hij pleitte voor een beleid, dat meer afgestemd is op de veranderingen in de economie dan tot nu werd gevolgd, opdat de gemeentelij ke huishouding door inorthodoxe oplossin gen zich soepeler kan aanpassen bij de vaak snel veranderende omstandigheden. Op het ogenblik zo meende hij dat de reserves van Velsen dusdanig illiquide zijn, dat elke onverwach te gebeurtenis de gemeente voor de on mogelijkheid kan stellen de situatie op te vangen. Meer in concreto stelde de socialistische fractievoorzitter de vraag, waarom men uit de krant heeft moeten lezen dat de brandweerkazerne op kleinere schaal dan oorspronkelijk werd aangenomen moet worden uitgevoerd en de heer Lips (A.R.) dook eveneens op het gemeenteblad in: met evenveel belangstelling voor de huidi ge financiële positie der gemeente verwees hij enerzijds naar de noodzaak van de ver dere ontwikkeling der IJmond en aan de andere kant naar de noodsprongen, die sommige gemeenten al moeten doen, om uit de geldelijke moeilijkheden te komen. Ook hij had in dit opzicht mededogen met de weinig benijdenswaardige wethouder van Financiën en drong aan op een perio dieke voorlichting over de financiële sta tus. Veel had de heer N u y e n s (Kath.) niet aan de formulering van de heer v. O s toe te voegen deze financiële expert van de katholieke fractie zou inmiddels evenzeer graag een tussentijds staatje van Velsens geldmiddelen zien en op al deze vragen en opmerkingen kwam de wethou der A. de Jong terug met een maiden speech. Hij varieerde op Plutarchus: „Arm en naakt moet gij gaan, wethouder van Fi nanciën" en probeerde zijn vragenstellers een bevredigend inzicht te geven in de fi nanciële status der gemeentelijke overheid, door te vertellen, hoe Velsen geleidelijk in de huidige, stroeve positie terecht is ge komen. Het werd het verhaal van de inkrimping der kredieten en de verschuiving van ob jecten naar behoeften als het om geld ging van de aan de andere kant verder gaande investeringen, waarop Den Haag in 1956 scherp repliceerde, dat kasgeldle ningen moeten beperkt blijven tot 25 per cent van de begroting (voor Velsen f 3 miljoen) hetgeen in 1957 uitliep op de op merking, dat kort-geld niet al te zeer in aanmerking mocht komen voor financie ring van grote objecten, behalve voor hui- Velsen dééd aan investeringsbeperking: raadhuis, centraal kantorenpand, openbare leeszaal en centraal wijkhuis in Velsen- Noord bleven uit en Velsen kon daardoor een sluitende begroting handhaven de vlottende schuld bedroeg eind 1955 met meer dan IV2 ton. Inmiddels moest de hui zenbouw met kort geld gefinancierd wor den en nu op 1 juli is de vlottende schuld 9 miljoenMet alle bezwaren van dien, want aan het einde des jaars wordt dat ongeveer 16 miljoen. Anderzijds heeft Vel sen op het moment 50 miljoen aan vaste leningen lopen en de waarde van het hui- zenbezit bedraagt 52 miljoen. Wat de re serve betreft liggen de feiten aldus: mo menteel heeft Velsen 12 V2 miljoen achter de hand, plus 2li miljoen uit de bedrijf s- reserve, waarvan 9 miljoen een bestem ming op korte of lange termijn heeft ge vonden. Hiervan is echter ook zulk een groot bedrag in de huizenbouw gestoken, dat de reserve illiquide werd, hetgeen misschien te critiseren is, maar tezelfder tijd te begrijpen. Op 12 juli werd echter gedecreteerd, dat de huizenbouw niet langer met „kort geld" (vlottende schuld dus, die in een jaar moet worden afgelost) betaald mocht worden, ook niet die huizenbouw, welke al is goed gekeurd door de raad. Alleen als de hui zenbouw in kwestie met „lang geld" ge dekt is, kunnen de plannen doorgaan en de heer De Jong zag aan deze oekase voorlopig nog geen einde, ook als is er een ontheffing van f 15.000 „aan de bodem" in gesteld. In een prognose stelde de heer De Jong, dat de reserve en de bedrijfsreserve vast liggen in de huizenbouw, zodat de gemeen te met grote spoed moet proberen de be groting 1958 sluitend te krijgen, hetgeen swH^A-erwachtUR iatc 2 s Dit is temeer belangrijk, omdat Den Haag heeft meegedeeld, dat verhogingen van sociale lasten en prijsstijgingen niet door berekend worden in de bijzondere uit keringen. De begroting 1959 zal echter veel zwaar der belast worden op dit punt, vooral om dat dan de nieuwe regeling tussen rijk en gemeente wellicht is ingegaan, waardoor diverse posten in het gedrang komen. Hij beloofde echter met klem, dat nimmer het culturele, of sportleven de sluitpost zullen worden, maar wel zal de eigen activiteit nauwkeurig moeten worden onderzocht, opdat men wete, dat gemeentegeld „duur geld" is, terwijl bovendien de kans groot is, dat bepaalde bedrijfstarieven hoger wor den. De huizenbouw kan nog niet geconsoli deerd worden, en er moeten dus wegen worden gevonden om die bouw te laten doorgaan. De wethouder stelde in het kort: Tracht de vlottende schuld te consoli deren. Probeer de bedrijfs- en andere reserves „los te pellen" uit de nieuwbouw, opdat ze zo nodig gebruikt kunnen worden als de nood werkelijk aan de man komt. De huizenbouw moet doorgaan, door bij voorbeeld gemeentelijke obligatieleningen, al is deze kans niet zo rooskleurig, of door andere geldbronnen aan te boren, waarover reeds belangrijke besprekingen gaande zijn. Bovendien kunnen enige vaste leningen verwacht worden tot een totaal van 3 miljoen, gedeeltelijk te gebruiken voor aflossing, van vlottende schulden en deels voor de nieuwbouw. Het halve miljoen, dat de raad deze avond fiatteerde, kan bijvoor beeld alvast dienen tot noodzakelijke wegenaanleg en voor de inrichting van het voorlopige wijkcentrum in Velsen-Noord. De gemeente heeft verder nog 6 ton te goed bij de hand en kan tot 2 miljoen in credit gaan. Dit hele financiële overzicht komt bin nenkort in de vorm van een gedetailleerde staat omstreeks begin september in de financiële commissie, beloofde de wet houder. Resumerende zei de heer D e J o n g, dat Velsen in feite nog niet zo arm en naakt is althans niet dusdanig, dat men niet in het openbaar zou kunnen verschijnen. De raad beloonde de nieuwe wethouder met een dankbaar applaus voor diens duide lijke uiteenzetting en de heer Van Os bracht deze erkentelijkheid ten duidelijkste onder woorden, waarop de heer N u y e n s inhaakte met een onverdacht com pliment jegens het wethouderlijk debuut. Uit de communistische hoek kwam van de heer Floor een pleidooi voor kosteloos kleuteronderwijs en niet, zoals uit een raadsvoordracht bleek, tegen betaling van een bedrag, dat per aanslagbiljet zal wor den geheven. Hetgeen de kleuterleidsters overigens een weldaad zal zijn, daar zij er mee ontheven worden van de schoolgeld- ophalerij. Op deze en andere vragen antwoordde andermaal wethouder De Jong (finan ciën), dat het schoolgeld voortaan via de rijksregeling wordt geheven, hetgeen voor de ouders ongunstiger wordt en dat het bijzonder onderwijs voor de inning geen gebruik kan maken van het gemeentelijk apparaat: deze schoolbesturen moeten er zelf voor blijven zorgen. Wethouder De Boer, onmiddellijk voor gratis kleuteronderwijs zijnde, moest ech ter eveneens de rijksregeling volgen. De veranderde verordening voor het op halen van huisvuil maakte het gelach gaande, toen de heer N uy ens voorlas, dat het desbetreffende voorstel de raad bekend maakt met steeds grotere hoeveelheden en andere soorten huisvuil om dan tenslotte bij „de directeur" te eindigen. De heer Floor (Comm.) wilde de vuil nisemmers gratis uitreiken en ten gebruike geven en over het algemeen de verordening wat goedkoper maken voor de gemeentena ren, waarop hij van de wethouder, die de reinigingsdienst in zijn portefeuille heeft, alweer de heer D e J o n g, te horen kreeg, dat Beverwijk 2°/o van de kadastrale huur rechten aan „reinigingsrechten" heft en dat diverse gemeenten hun emmers ge peperd verkopen, zodat Velsen een waar goedkoopte-eiland in de zee van huisvuil vormt. De communistische veronderstelling als zou de reinigingsaffaire een goed zaakje zijn, moest hij dan ook met kracht van gerede argumenten van de hand wijzen. Maar de heer Floor stelde daar tegen over, dat er „ettelijke gemeenten" zijn, die gratis emmers geven (als Amsterdam). De wethouder gaf dat toe, maar op an dere bedrijven wordt elders dan ook genoeg winst gemaakt om deze geste jegens het publiek weer te dekken. De communist bleef letterlijk alleen staan - zijn beide fractiegenoten waren absenf - kreeg slag op slag en viel tenslotte terug in zijn zetel. Waarna de hamer over de verordening viel met de C.P.N.-stem tegen. Over niéuwe straathamen achter de vi sséfeshaihwiij, Mierk te* do «heer J. Visser (A.R.) op, ctaLhet weféens aardig zou zijn „grote" mensen uit de visserij te ver noemen. Daar was aan gedacht, merkte wethouder Verbeek op, waarbij eveneens gespeeld is met het idee, om enige beroemde vis sersschepen in de straatnamen te doen voortleven. De al breed-besproken schadevergoeding aan de heer M. J. Nijssen werd toevalliger wijze door het raadslid N ij s s e n (Kath.) behandeld - hij verweet de gemeente laks heid bij de uitvoering van een besluit van Rijkswaterstaat om de adressant tevreden te stellen wat de gevolgen der wateront trekking - een pomp slaan - betreft en ried het college aan, de zaak vast te houden tot er een overeenkomst is tussen gemeente en rijk. Deze laatste instantie zag de heer Mar kerink (A.R.) als de uitsluitende zonde bok en hij wilde bij de landelijke overheid dan ook sterk aandringen op afhandeling door het rijk, waarnaast de gemeente de zedelijke plicht heeft de gedupeerde tuin der, die uit Santpoort-Station naar dit nieuwe stuk ondergespoten grond moest verhuizen, te helpen. Ook hij vroeg aan houding, gevolgd door de heer Tabernal (Arbeid) die echter uit een ander vat tapte: het rijk stelde deze afgevaardigde ten volle aansprakelijk en de gemeente zal alles moeten doen om de kweker aan zijn rechtmatige schadevergoeding te helpen, nu de bouw van het viaduct in de Rijksweg zoveel onheil heeft veroorzaakt: had Rijks waterstaat direct een pomp geslagen, dan was er veel te redden geweest. Wethouder Verbeek (O.W.) hield de zaak binnen haar proporties: de tuinder Kennemer v Lantaarn Dit vrolijke groepje officieren volgt geen cabaretprogramma voor de strijd krachten, maar de voorlezing van de aanklacht tegen hen in de zitting van de krijgsraad op het vliegveld Amman. Die aanklacht is niet zo gering: samen zwering tegen koning Hoessein van Jordanië. Aan twintig Syrische advo caten, die de beklaagden wensten te komen verdedigen, werd de toegang tot Jordanië ontzegd. Met enig mededogen volg ik de nijvere verrichtingen van de afdeling Velsen-Beverwijk der Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren, welke afdeling in dit ressort van hon derdduizend IJmonders niet meer dan elfhonderd leden heeft weten te verwerven. Hetgeen één luttel percent is en daarop kan deze afdeling met haar duur asiel en haar asiel-in- oprichting te Beverwijk bepaald niet floreren. Er is nu een hartekreet der dierenbeschermers naar de mensheid gezonden, waarin deze mensheid wordt opgewekt wat meer leden op te brengen dan tot nog toe. En ik kan mij daarbij aansluiten, want wanneer gij ziet, dat er nog steeds honden met stenen om de nek in kanalen worden geworpen en drie weken oude poezen in vuilnisemmers ver zeilen, dat paarden somwijlen worden afgetuigd tot het bloed er uit springt - welaan, dan zegt gij, dat de drie guldentjes per jaar voor dierenbescherming er ook nog wel afkunnen. Met excuses aan het Rode Kruis, die de slagzin uitdacht: asjeblieft: helpt de dieren helpen, want het is zo nodig. Met enige verbazing heb ik jp mijn vloermat een aan- dagbiljet aangetroffen voor het schoolgeld van een Lam peniertje, dat ik wel bereid ben te betalen, maar dan even met een kleine ophelde ring van de kant van de heffers. Gisteravond heeft namelijk de raad pas goedgevonden, dat de schoolgelden voor di verse nog te betalen scholen middels een aanslagbiljet ge heven zullen worden en vèr voor die tijd had ik dit papier al in huis. Als men dacht, dat de raad het tóch wel zou goedkeuren, heeft men goedgedacht, maar ik vind het toch wel een beetje eigenwijs van de hef fers, dat zij zulk een besluit niet even afwachten en maar vast raaksturen. Maar goed, stil maar, dat tientje voor het Lampeniertje kómt er ook wel weer. De Sportbond IJmuiden heeft een nieuwe loot aan de reeds overladen stam der pu- blicatiën toegevoegd in de vorm van een vriendelijk maandschriftje, dat de we derwaardigheden van de Sportbonders op de voet gaat volgen en ik ben daar met de Sportboryders verheugd over, vooral vanwege het voor woord, dat wethouder H. de Boer uit aan het begin van deze nieuwe verschijning. Daarin zegt hij, dat de sport de verbroedering in de hand werkt. Althans kan werken, want men zou het niet altijd zeggen. Niettemin: het streven van de Sportbond is onverdacht genoeg, om het resultaat met een gerust ge moed af te wachten. Als in de loop van deze nieuwe maand de sportbeoefenaren wederom beginnen met hun activiteiten, zal dit blaadje veel kunnen bijdragen tot de onderlinge band en ik hoop met de bond op een lang en rooskleurig leven. Ik moet u mijn verontschuldigingen aanbieden namens mijn bok. Sinds enige tijd waart namelijk in huis en tuin een allerbeminnelijkst wit schepseltje op hoge stokkepoten rond, dat zich over de keukenafvallen, de grassprieten, de seringen en de weekbladen ontfermt, wanneer hij er bij kan. Deze bok „Tik" heeft echter eergisteren enige dichtbeschreven vellen van de Ken- nemer Lantaarn gevonden en nadenkend opgepeuzeld. Hij glimlachte er niet bij, zodat ik er sterk aan ga den ken vervroegd pensioen aan te vragen. Niettemin heb ik enige uren onder hoogdruk geleefd, zodat de Lan taarn van deze woensdag wellicht niet uit de grondverf is gekomen, hetgeen gij dan aan mijn Tik moet wijten. Ten bewijze deze gravure, genomen tijdens de maaltijd. XXXXXXXXXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOCIOOOCJOOCXDOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOCXXXXXXXXXXXXXDÓC Ge hebt gisteren natuurlijk wel iets gelezen van de rare reis, die meneer Luyting uit Velsen-Noord heeft moeten maken naar Italië, voor hij terugkwam met drie bejaarde automobielen in zijn twee laadbakken. Er zijn lieden, die zulke dingen maar onzin nig achten en die de moeite en het geld liever zouden be steden aan het kopen van wasmachines of het storten op spaarbanken. Daar heb ik niets tegen, maar ik wil toch de verzame laar en zijn hobby in be scherming nemen tegen een al te grote kortzichtigheid, want wat meneer Luyting en wat andere geeft een fleur aan het korte leven, welke er door was machines en spaarbanken maar moeilijk aan verschaft kan worden. Onder ons: zou u ook wel eens lokomotieven willen vergaren? Dankzij de voorzorgen der medici is de tuberculose niet langer de felle en onver wachte bespringer van ons levensgeluk, maar een ziekte, die bestreden kan worden. Dat er toch steeds weer een beroep op ons wordt gedaan, om dokter en overheid een steuntje te geven bij de zorg het zo te houden, heeft zijn reden: er is in feite veel meer geld nodig om te voor komen dan om te genezen en degenen, die vijftig jaar ge- meneren doen,QQeden ten dode waren opge schreven, zijn nu ten koste van kapitalen te redden en tot gewone, gezonde mensen te cureren. Tussen vijf en tien augus tus zal in Beverwijk de bus van de „Vereniging tot Be hartiging der T.B.C.-patiën- ten in Nederland' rammelen, waarbij uw offer wordt ge vraagd voor allen, die de na zorg nodig hebben na een ziekbed. Nazorg, welke leidt tot nieuwe levensvreugd en de zo kostbare levensmoed. Als u nu eens even naar de Laan van Kanaan op num mer 117 ging, om u op te geven als collectant? Dan is een stukje schuld, dat elk gezond mens draagt ten op zichte van zijn minder ge lukkige medeburger gedelgd. En als dat beslist niet gaat, is er in de genoemde week een kans met een zilverling alsnog wat goed te maken. Lampenier j? iiiir Nijssen kreeg voor zijn grond in Santpoort- Station percelen bij de Rijksweg terug - er werd voor de viaductbouw gepompt en Waterstaat stelde bepaalde eisen ten aan zien van een bevloeiingspomp Dit geval stagneerde en de grond viel inmiddels droog. Maar het stond voor hem vast, dat ook mèt de pomp schade was veroorzaakt, zo dat het hem juist leek, dat Velsen het standpunt moet handhaven, cjat het rijk voor de schade in eerste instantie moet opdraaien, ook al is de kweker huurder van de gemeente Velsen, naar wie het rijk de gedupeerde nu verwijst. De heer Nuyens hield vol, dat de pomp direct geslagen had moeten worden om veel schade te voorkomen en dat dus het raadstuk beter aangehouden kan worden, waarna de heer Van Os de taktiek van deze behandeling niet acceptabel achtte, al was hij voorstander van de voordracht zelve. Ook anderen dan de tuinders lijden scha de in onze streek door oorzaken van bui tenaf, zo ging hij voort. Dit tast de urgentie van de tuinderskwestie niet aan, maar be wijst wel, dat het schadevergoedingsrecht niet al te duidelijk ligt. „Zolang niet uitgemaakt is, dat het rijk zijn schade-oorzaak erkent, is er geen aan leiding om het raaadstuk terug te nemen" merkte de wethouder op, „temeer omdat er nog meer tuinders in het geding zijn, die wellicht met schade-aanspraken op het rijk komen". De voordracht werd hierop ge accepteerd. De heer T 0 n i n o (Kath.) beklom zijn stokpaardje der volkshuisvesting, toen de volkomen scheiding tussen vorderings- en toewijzingscommissie aan de orde kwam. Hij argumenteerde, dat, als deze scheiding wordt doorgevoerd, alle insinuaties op voorhand worden afgesneden. Aldus ge schiedde. En de rest van de agenda ging vlot onder de hamer door, behalve dan een verzoek van de Stichting voor Christelijk B.L.O. tot oprichting van een nieuwe school. De heer Floor (Comm.) wees er op, hoe de misdeelden zonder verdeeldheid de Wilhelminaschool hebben bezocht, waarna de katholieken een ghetto voor „hun zwak zinnigen begonnen en vervolgens ook de protestants-christelijken loskwamen". Hij zag dit als een ongelukkige versnippering en de beide gehekelde groeperingen in de raad staken hun stekels op. De heer Van Os pakte het probleem echter wat rustiger aan en merkte op, dat hij wel zorgen over deze voordracht koes terde, omdat niet zo heel duidelijk het aan tal leerlingen voor deze nieuwe school vaststaat. Hij kon niet aannemen, dat de „schoolvrede" zal worden aangetast, onder meer doordat het openbaar onderwijs wel licht ten achter komt en wethouder D e Boer (Onderwijs) repliceerde met het aanvoeren der rechten van de verschillende groeperingen ook op het stuk van Buiten gewoon onderwijs. Haarlem is niet langer in staat de Velsense leerlingen op te van gen en daarvoor alleen al zou er een nieu we B.L.O.-school gebouwd moeten worden. Wanneer dan de ouders "kiezen voor pro testants-christelijk onderwijs, moet hier aan gevolg worden gegeven. De opmerking van de heer Floor, dat de oudere Wilhel minaschool zo langzamerhand begint ach ter te lopen wat haar outillage betreft, wees hij terug met de opmerking, dat met tertijd de Wilhelminaschool aan de Hout manstraat op korte termijn wellicht kan uitbreiden in de richting van het post kantoor. Velsen zou plaats moeten hebben voor ongeveer 150 B.L.O.-leerlingen - er is daardoor plaats voor een nieuwe school, die de behoefte van Velsen-Noord even eens zal kunnen opvangen en er is ruimte voor drie goed-geoutilleerde B.L.O.-scholen waaruit dus gemotiveerd kan worden, dat deze protestants-christelijke richting recht heeft op haar gebouw. Daarnaast roerde de wethouder het delicate probleem aan van de medewerking der ouders en school hoofden aangaande de plaatsing van be paalde leerlingetjes op. de B.L.O.-school, een medewerking, die hij kennelijk vaak beneden de maat achtte. s De heer Floor was er wel tevreden mee en ook deze voordracht werd gefiat teerd. Hierna liep de vergadering vlot naar haar einde: na tweeeneenhalf uur kwamen de benoemingen in diverse commissies aan de orde: de heer De Jong gaat de heer Aschoff op diverse posten opvolgen. In aansluiting op ons bericht over de wanordelijkheden op de Katwijkse motor- logger KW 129 „Balie" deelt de Velsense politie nog mee, dat tegen de twee sche pelingen, die weigerden om aan de bevelen van de schipper te voldoen, proces-verbaal is opgemaakt. Een van hen heeft hierbij bovendien de schipper van de „Balie" be lemmerd in het voeren van de juiste navi gatie in de Vissershaven te IJmuiden. Aan de veiling „Kennemerland" heeft men tot nu toe, wat de groente betreft, een goed voorseizoen achter de rug. Er werden tot en met 18 juli 558.818 kisten groente aangevoerd tegen 463.815 in 1956 in dezelf de periode. Nu werd er voor een bedrag van 1.635.806,25 geveild, vorig jaar was dit 1.077.808,68. In de eerste plaats is dit gunstige resul taat te danken aan de uitstekende prijzen. Veel is voor export weg gegaan, zoals sla en bos- en waspeen. Maar ook komt nu de intensivering van vele bedrijven tot uiting. Er zijn in deze streek in de laatste drie jaar een zestigtal rolkassen bij ge komen. VELSEN WOENSDAG 31 JULI Thalia, 20 uur, „De drie musketiers". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Feestweek Santpoort, Terrasweg 18.30 uur: wielerronde van Santpoort; 1424 uur: kermis. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 1012.30, 14 17.30 en 1921 uur. Filiaal Wijkerstraat- weg 77, open van 1417 uur (jeugd). Stormvogels, 19.30 uur: Royal", Kenne- merlaan, algemene vergadering. DONDERDAG 1 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „High Society". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 1012.30 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77, open van 1012.30 uur. Raadhuis, 9.3012 uur: spreekuur wet houder van Openbare Werken. Feestweek Santpoort, 13.30 uur: korte- baandraverij1424 uur: kermis. BEVERWIJK WOENSDAG 31 JULI Kennemer Thèater: 19 en 21.15 uur: „Levensmelodieën''. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Zeg nooit vaarwel". Openbare Leeszaal, wegens vakantie ge sloten tot en met 2 augustus. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uitlening, geopend van 15.1516.45 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10—13 uur; lees- en studie zaal geopend van 1013 en 1518 uur; jeugdleeszaal geopend van 14—17 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. DONDERDAG 1 AUGUSTUS 't Centrum, 14 uur: huizenveiling door notaris Bölger. R.K. Leeszaal uitleenbibliotheek geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1013 en 1518 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9