HET WEER Haarlems Dagblad Jury-amendement zet recht in de V.S. op losse schroeven Britse troepen zullen aan de strijd in Oman deelnemen De twee Duitse uitbrekers zijn nog spoorloos Eisenhower laakt Senaat Huis zal burgerrechten-ontwerp op deze manier ook niet aanvaarden Mokkende arbeiders in Hongarije Dulles hoopt dat het optreden rspoedig afgelopen zal zijn" ee MORRIS before t/oefóut// Bewaking in de Scheveningse gevangenis wordt verscherpt Droog weekeinde Koning Haakon VII viert zijn 85ste veriaardag Arabische Liga waarschuwt tegen erkennen van Israel Demonstratie in Londen Vragen aan Ged. Staten over stank in Velsen Vijf doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 684 DODEN Vijf kinderen verdronken Handdruk ten besluite Tunesische steun aan Algerijns verzet gelaakt Het woord is aan Slotervaart protesteert tegen hogere huur voor nieuwe huizen Nog een veroordeling in de zaak-Röhm 72e JAARGANG No 21 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519, Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 174 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: F. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft vrijdag te Washington verklaard, dat de goedkeuring door de Amerikaanse Senaat van een amendement op het ontwerp van de president ter ver zekering van de burgerrechten en voor al van het stemrecht der Amerikaanse negers, waardoor schendingen van dit stemrecht niet door onafhankelijke rech ters, doch door jury's zullen worden be handeld, het gerechtelijke stelsel der Ver enigde Staten op losse schroeven dreigt te zetten. Het amendement bepaalt, als gemeld, ook dat arbeids- en andere geschillen, waarbij negers zijn betrokken, door jury's zullen worden behandeld. De president verklaarde, dat de aanvaar ding van het amendement ertoe zal leiden, dat. grote aantallen Amerikaanse burgers hun stemrecht niet zullen kunnen gebrui ken. De woordvoerder van het Witte Huis, James Hagerty, weigerde verslaggevers mede te delen of Eisenhower het ontwerp door zijn veto zal treffen, wanneer het in zijn huidige vorm wordt aanvaard. De Republikeinse senator Charles Pot ter verklaarde vrijdag, na een bezoek aan het Witte Huis, dat Eisenhower de aan vaarding van het amendement door de Senaat „ten zeerste betreurt". Aan de goedkeuring was een debat van twintig dagen voorafgegaan. (UP) In kringen van de Republikeinse leiders in het Huis van Afgevaardigden uitte men de veronderstelling, dat door het nu aangenomen amendement het ge hele wetsontwerp wel niet tot wet verhe ven zal worden, althans niet in dit jaar. Het Huis, zo zeide men, zal waarschijnlijk weigeren het amendement over te nemen, dat de Senaat nu heeft aangebracht. In hoofdartikelen in de New York Times en de New York Herald Tribune van van- WENEN .Reuter) In Wenen zijn don derdag berichten ontvangen over nieuwe onrust en ontevredenheid onder de arbei ders in Boedapest. Het Hongaarse vakver enigingsblad „Nepakarat" schreef in zijn nummer van zondag, dat de arbeiders van de grote fabriek voor elektrische appara ten „Mavag" zich ongerust maken over „de onrechtvaardige loonsverlagingen, die naar men verwacht binnenkort bekendge maakt zullen worden". Het blad zegt, dat de onzekerheid onder de arbeiders over hun toekomst vermeden had kunnen worden als de bedrijfsleiding zich meer tot samenwerking bereid had getoond. Ruim 20 gespecialiseerde arbeiders zou den de fabriek in de laatste paar dagen hebben verlaten. „Er worden in de fabriek zekere geruchten verspreid. De vijanden van de regering voelen zich weer sterk en trachten de ontevredenheid aan te wak keren", aldus het blad. Radio-Boedapest berichtte, dat de minis ter van Staat Marosan woensdagavond op een fabriek tegen arbeiders gezegd heeft dat „elke verstoring van de vrede en orde zwaar gestraft zal worden". Marosan ver klaarde, dat de stabiliteit van de forint met alle mogelijke middelen nagestreefd moet worden. Suzanna WENEN (UP) Een 23-jarig fabrieks meisje uit Boedapest, Susanna Demcs, heeft het aan haar mooie gezichtje te dan ken, dat zij in Wenen haar verloofde te rugvond, die al tijdens de opstand van ok tober uit Hongarije vluchtte. Vlak voor de grens werd Susanne Demcs gearresteerd, maar toen de wachten in het licht van hun zaklantaarns het gezicht van het meisje zagen, dat schreiend om vrijheid smeekte, voelden de mannen zich meer heren dan knechten van het totalitaire systeem. Dienovereenkomstig begon hun verantwoordelijkheidsgevoel te functio neren en zij wezen het lieve kind zelfs de beste en veiligste weg door de mijnenvel den naar de Oostenrijkse grens, die zij donderdag passeerde. Susanna Demcs was de laatste maanden herhaaldelijk ondervraagd door de gehei me politie, maar slaagde er steeds in te verzwijgen dat haar verloofde tegen de Russen gevochten had tijdens de opstand en nu in Wenen verbleef. XXXXXJOOOOOOOOOCXDOOCCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXXXXXX VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Droog weer met zonnige perio den, maar voornamelijk in het noordoosten van het land ook af en toe veel bewolking. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. XXXXXXXXXXKXXDOOOCXXXXXOOOOOOOOOOOOOCXDOOOOOOOOOOCXXXDOOOO DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S OPGENOMEN ERBIJ daag werd de aanvaarding van jury-recht spraak bij overtredingen van de kieswet door de Senaat, ernstig betreurd. Het amendement, dat hiertoe door de zuidelijke senatoren is aangebracht heeft het volgens beide bladen onmogelijk gemaakt, dat het ontwerp voor de burgerrechten dit jaar nog tot wet wordt verheven. „Het heeft er alle schijn van, dat de Senaat het in deze zitting tot geen enkele werkelijke uitbrei ding van de burgerrechten heeft gebracht", aldus de New York Times, „en daarmee heeft de Senaat zich dus niets aangetrok ken van de meerderheid van het Ameri kaanse volk" Het is nu volgens het blad wel zeker, dat het Huis de wet met dit amendement zal verwerpen, zodat het „vijftiende amendement", dat voorziet in het stemrecht voor alle burgers van de V.S., ongeacht hun huidskleur, „wel weer zal blijven liggen, waar het al twee gene raties lang gelegen heeft, onder het stof van de archieven." „Niet zo wit" „Wij geloven, niet dat dit het zuiden goed zal doen, nóch de interne aangelegenheden van de Verenigde Staten, nóch onze plaats in de wereld. Want in het belang van onze eigen veiligheid hebben we de vriendschap nodig van landen, die dichtbevolkt zijn met mensen, wier huid niet zo wit is als die van de mannen, die vrijdagmorgen vroeg voor het amendement van de jury-recht spraak stemden.aldus de N. Y. Times. De New York Herald Tribune noemde het een droevige dag voor de Senaat en vroeg zich eveneens af of het Huis de wet zo zou accepteren. Na de opmerking, dat het „liberale" Democraten waren, die het. amendement voor de jury-rechtspraak ontwikkelden, schreef dit blad: „De blaam voor dit falen van de Senaat rust op de zelfde groep, die een jaar geleden met compromissen aankwam voor het deel van het partijprogramma betreffende de bur gerrechten bij het nationale convent der Democratische partij in Chicago, de libe rale Democraten, wier aanhankelijkheid aan hun partij, wanneer het er op aan komt groter is d-n hun liberalisme". OSLO (UP) Noorwegen viert vandaag de 85ste verjaardag van koning Haakon VII, de oudste regerende vorst ter wereld. In zijn -52-jarige regeringsperiode is hij, zo schrijft het blad „Oslo Dagbladet", een symbool geworden van de eenheid van de Noren in een mate, als slechts toegeschre ven kan worden aan de oude vikingvorsten. Toen in 1905 de unie tussen Noorwegen en Zweden verbroken werd, was het aan de persoonlijkheid van deze vorst te danken dat Noorwegen een monarchie werd en geen republiek. In de tweede wereldoorlog werd hij het symbool van de Noorse strijd voor de vrijheid. In alle bladen verschenen vanmorgen artikelen ter ere van de vorst, die nog steeds herstellende is van een heupfractuur. BONN (UP) De Westduitse regering is verontwaardigd getoond over opmerkin gen, die de Arabische Liga over de even tuele erkenning van Israel door Bonn heeft gemaakt. „Arabische correspondentie", het orgaan van de Arabische Liga dat in West-Duits- land wordt uitgegeven, heeft gewaar schuwd tegen de toenemende communisti sche invloed in Israel. „En met een derge lijk land wil de christelijk Westduitse re gering diplomatieke betrekkingen aankno pen", zo heet het. Van Westduitse zijde is dit een inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van West-Duitsland ge noemd. „Arabische Correspondentie" wijst er te vens op dat Israel het enige land van het Nabije Oosten is waar een communistische partij officieel bestaat. Verscheidene Arabische regeringen heb ben gedreigd bij een eventuele erkenning van Israel door Bonn de betrekkingen met West-Duitsland te zullen verbreken en het bewind in Oost-Duitsland te erkennen. f** BAHREIN (Reuter) Britse troepen worden op het ogenblik over land en door de lucht naar het kustgebied van Muscat gebracht voor een aanval op het hoofd kwartier van de opstandige imam van Oman te Nizwa. Het kustgebied, waar reeds aanhangers van de pro-Britse sul tan verzameld zijn, wordt door drieduizend meter hoge bergen gescheiden van Nizwa, waar de rebellen over ongeveer zeshon derd man troepen beschikken. De Britse bevelhebber op het Arabische schiereiland, vice-luchtmaarschalk Sin clair, verklaarde in Bahrein, dat de Brit se troepen (Cameronians), gesteund door een klein aantal pantserwagens uit Aden, als een onafhankelijke strijdmacht zullen opereren. Zij staan onder commando van brigade-generaal Robertson, een deskun dige op het gebied van oorlogvoering in de bergen. Maarschalk Sinclair zei, dat in dit stadium vooral snelheid een factor van grote betekenis is. (UP) Van Britse zijde is officieel toe gegeven, dat de opstandelingen op 15 juli negen „landrovers" (jeeps) en drie drie- tons-vrachtwagens hebben buitgemaakt. Deze voertuigen zijn donderdag door de R.A.F. vernietigd. Voorts hebben dé re bellen drie vrachtauto's van een olie-ex ploratiemaatschappij buitgemaakt. Officieren gevraagd LONDEN (UP) De sultan van Mus cat heeft in het Britse legertijdschrift „Iron Duke" een advertentie doen plaat sen waarin hij officieren vraagt om zijn leger in de strijd tegen de opstandelingen te leiden. (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft vrijdag in een vraaggesprek voor radio en televi- In de Londense straten is donderdag avond betoogd om kracht bij te zetten aan de vertogen van de „Britse natio nale raad voor het staken der kern proeven en om te protesteren tegen het trage verloop der Londense ontwa peningsbesprekingen. Vertegenwoor- iiaers van de raad hebben memoranda bestemd voor vertegenwoordigers der vijf staten, die aan de bespre kingen deelnemen, op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, de Canadese diplomatieke vertegenwoor diging, en de Amerikaanse, Franse en Russische ambassades te Londen over handigd. In de memoranda wordt er bij de wijf regeringen op aangedrongen de proefnemingen met kernwapens ge durende een proefperiode onvoorwaar delijk stop te zetten. In dit tijdsbestek zou moeten worden gepoogd overeen stemming te bereiken over andere ont wapeningsmaatregelen. De demon stranten, hierboven gefotografeerd op Kingsway, kregen geen toestemming langs het gebouw van de Amerikaanse ambassade te trekken. ADVERTENTIE BARTEIJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 MOTOROVERALLS VALHELMEN Het lid van de Provinciale Staten in Noordholland, de heer W. Mensink (Arb.) heeft aan Gedeputeerde Staten enkele schriftelijke vragen gesteld over een on dragelijke stank, die in het bijzonder in de gemeente Velsen niet alleen thans maar ook op andere tijden wordt verspreid en afkomstig is van een vismeelfabriek of iets dergelijks in de IJmond. De heer Mensink vraagt, of het aan het college bekend is, dat de verspreiding van de stank plaatsvindt over een zeer uitge breid gebied, dat de grenzen van de betref fende gemeente en zelfs van de IJmond in zijn geheel overschrijdt. Gevraagd wordt, of Gedeputeerde Staten het noodzakelijk achten, dat van de zijde der provincie wordt bevorderd, dat aan de situatie een einde wordt gemaakt, althans dat de om vang en de intensiteit van de stankver spreiding worden beperkt. Tenslotte vraagt de heer Mensink of reeds stappen in deze zijn ondernomen en, zo Gedeputeerde Staten niet over de nood zakelijke bevoegdheden beschikken, of het college dan mogelijkheden ziet, die be voegdheden alsnog te verkrijgen. Uit zee gered. Twee leden van de Haagse Vrijwillige Reddingsbrigade, be horende bij de strandpost de Savornin Lohmanlaan, hebben de 8-jarige Ben Mer- tens uit Hattem, die bij golfbreker 32 in moeilijkheden kwam te verkeren, gered. De jongen bezocht voor de eerste maal het strand. sie in Londen meegedeeld met premier MacMillan en de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Llyod, de toestand in Oman besproken te hebben. Het onder werp was echter van zeer ondergeschikte betekenis geweest in de besprekingen die Dulles in Londen heeft gevoerd. De Ver enigde Staten, zo zei Dulles, weten niet genoeg van het Britse optreden in Oman om het te kunnen beoordelen, hetzij in gunstige dan wel in ongunstige zin, „maar wij hopen, dat het spoedig afgelopen zal zijn". Op de van automatische knipperlichten voorziene overweg in de Wieldrechtse Zee dijk tussen Lage Zwaluwe en Dor drecht is een wielrijder aangereden en ge dood door de trein die om 14.31 uur uit Lage Zwaluwe was vertrokken naar Rot terdam. Nabij sluis acht aan de Zuid-Willems vaart is te M i e r 1 o de 22-jarige ser geant Van de Meienhorst uit Heerlen, die per motor op weg was van de vliegbasis Volkel naar huis, in aanrijding gekomen met de 71-jarige van den Bogaard uit Hel mond, die per fiets plotseling de weg overstak. De heer Van den Bogaard werd ernstig gewond. In de loop van de nacht is hij in het ziekenhuis te Geldrop over leden. Op de Maasbrug bij Hedel is de Bel gische mevrouw O. V.F. om het leven gekomen toen de door haar man bestuurde scooter op de brug met een vrachtauto in aanraking kwam. De bestuurder van de scooter, de 21-jarige B. J. V. uit Mouscron (België) werd ernstig gewond naar het Groot Ziekenhuis te Den Bosch overge bracht. Zijn echtgenote, de 21-jarige O. V.F., die op de duozitting zat, werd zo zwaar gewond, dat zij in de loop van de avond in hetzelfde ziekenhuis is over leden. Op de Grebbeberg nabij Ouwehands Dierenpark te R h e n e n is de 87-jarige heer H. uit Enschedé, die ter plaatse de rijweg wilde oversteken, door een motor rijder, komende uit de richting Wagenin- gen aangereden, tengevolge waarvan hij onmiddellijk werd gedo'od. In E r m e 1 o o r d in de Noordoostpolder is de 60-jarige heer L. de Jong uit Ermel- oord om het leven gekomen. Hij reed op zijn bromfiets op de Urkerweg en werd gepasseerd door een vrachtauto. Toen de chauffeur in zijn achteruitkijkspiegel keek, zag hij dat de bromfietser naast zijn fiets op de weg lag. Hij bleek reeds te zijn over leden. Een band van de bromfiets was leeg. Men vermoedt dat deze band ge sprongen is en dat de bromfietser daar door tegen de juist passerende vrachtauto is gevallen. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 684 personen, van wie 131 kinderen. In Cadzand zijn gisteren twee meisjes in zee verdronken. De slachtoffers zijn de respectievelijk 15- en 16-jarige meisjes Van Kampen uit Oostburg en De Reu uit IJzendijke. Met nog twee andere meisjes waren zij gaan zwemmen. Toen het viertal in moeilijkheden raakte, konden er slechts twee het strand bereiken. De lichamen Van de verdronken meisjes zijn later aange spoeld. In het onbewaakte gedeelte van het Staalbergven te Oisterwijk is de 11-jarige J. Hoevenaars uit Tilburg verdronken. Personeel van het nabijgelegen natuurbad slaagde er pas na een uur in de jongen op het droge te brengen. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht toen ech ter niet meer baten. In Heerhugowaard is het driejarig doch tertje van de familie Bakker tijdens het spelen op een steiger aan het kanaal Alk maarKolhom in het water gevallen en verdronken. In Rotterdam is bij het spelen op de Ael- bregtskade het 6-jarig knaapje J. van der Wiele uit de Van Heusdenstraat in de Delfshavense Schie gevallen en verdronken. Na afloop van de bijeenkomst van de subcommissie voor ontwapening van de UNO te Londen, waar hij de weste lijke plannen voor inspectiezones van uit de lucht had ingediend, drukte de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken John Foster Dulles zijn Britse collega Selwyn Lloyd de hand. De leider van de Franse delegatie Jules Moch staat links en in het midden, achter minister Lloyd, ziet men de aanvoerder van de Amerikaanse afvaardiging Harold Stassen. PARIJS (Reuter) De Franse minister van Defensie, André Morice, heeft donder dag op een persconferentie de Tunesische steun voor de Algerijnse opstandelingen „onduldbaar" genoemd. Morice, die kortgeleden een inspectiereis heeft gemaakt in Algerije en het gebied aan de Tunesische grens heeft bezocht, zei dat Tunesië tenminste een houding van werkelijke neutraliteit dient aan te nemen. Het was volgens hem onduldbaar, dat het aan de ene kant toeliet, dat wapens naar Algerije gaan en aan de andere kant Frankrijk om financiële hulp verzocht. ALGIERS (UP) Het Franse militaire hoofdkwartier heeft meegedeeld, dat Al gerijnse rebellen, die hun schuilplaats heb ben in Tunesië, weer een nieuwe uitval over de grens hebben gedaan. Het was vrijdag het vierde „incident" van dien aard, dat bij de grens tussen Algerije en Tunesië plaats had. Een nationalistische groep, die in hin derlaag lag, opende het vuur uit automa tische pistolen en met granaten op een Franse legerauto met verkenners, juist één kilometer van de noordelijke sector van de Algerijns-Tunesische grens. Vijf Franse soldaten vielen onder de regen van kogels gewond neer. De rebellen snelden daarna ijlings terug over de grens van Tunesië toen de Fransen een gemoto riseerde eenheid infanterie naar voren brachten om de auto met verkenners te ontzetten. Inayat Khan: Zwakke persoonlijkheden zoeken red ding in het gemeenschappelijke. B. en W. van Amsterdam wenden zich tot de minister De onverwachte huurverhoging van de nieuwe woningen in de Tuinstad Sloter vaart te Amsterdam heeft de gemoederen daar nogal in beroering gebracht. Een paar honderd mensen hebben vrijdag avond tijdens een openluchtvergadering op een bouwterrein in Slotervaart ge protesteerd tegen de maatregel. Voor som mige huizen, waarop volgens officiële mededelingen geen huurverhoging van toepassing zou zijn, is thans toch de huur verhoogd met 16, 20 of 25 percent. Er werden toespraken gehouden door het communistische raadslid W. B. Jansz, die tegen elke vorm van huurverhoging was, door de heer J. S. Boetje (P.v.d.A.), die zei dat een huurverhoging weliswaar in het belang is van een voortzetting van de volkswoningbouw, maar dat in dit ge val een huurverhoging toch wel een ern stig bezwaar is. Tot slot verklaarde een vertegenwoor diger van het „Huurcomité Slotervaart" dat de buurtbewoners bij het betrekken van de nieuwe huizen volkomen onjuist waren voorgelicht. De talloze protesten tegen de voorge nomen huurverhogingen in de tuinsteden in West hebben B. en W. van Amsterdam ertoe doen besluiten zich tot de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid te wenden met de vraag welke resultaten de motie-Hellema, die op 24 juli door de Eerste Kamer werd aangenomen, zal heb ben ten aanzien van de huurverhoging. Deze motie hield een verzoek in aan de regering, „nauwlettend toe te zien, dat een eventuele verhoging van de huur der wo ningwetwoningen, waarvoor steun uit 's rijks kas is verleend, in elk geval wordt beperkt tot wat strikt noodzakelijk is". Het Tweede Kamerlid de heer Bommer (P.v.d.A.) heeft de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid vragen gesteld over deze kwestie. Hij vraagt: „Is de minister van oordeel, dat de richtlijnen aan de gemeentebesturen, wel ke hij uitvaardigde met betrekking tot huurverhoging voor woningwetwoningen, gebouwd met steun ingevolge de bijdrage regeling 1950, kunnen worden beschouwd als een wettelijk besluit tot nadere vast stelling van een huurprijs, als bedoeld in artikel 5 van het besluit bijzondere huur prijzen 1954? Zo niet, welke betekenis moet dan worden toegekend aan de mede deling, welke huurders van deze wo ningen ontvingen omtrent een vastgestel de voorlopige huurverhoging? Tenslotte vraagt de heer Bommer of de minister, alvorens enig wettelijk besluit te nemen, alsnog de vaste commissie voor Volkshuis vesting en Bouwnijverheid van de Twee de Kamer in de gelegenheid te stellen haar zienswijze kenbaar te maken. De twee Duitsers, de 22-jarige Ludwig Frese en de 20-jarige Lutger Johannes Wilke, die uit de gevangenis in Scheve- ningen wisten te ontvluchten, zijn nog steeds onvindbaar. Het vermoeden be staat dat zij zich in de duinen schuil houden. Het spoor van de beide mannen eindigt in De Zilk, waar zij de auto achterlieten, die zij in Katwijk hadden gestolen. Als zij zich inderdaad in de duinen verbergen, dan zullen zij echter moeten proberen op de een of andere manier aan voedsel te komen. De kans, dat hun dat zal gelukken, is niet groot, omdat de politie overal zeer scherp naar hen uitkijkt. Inmiddels heeft de minister van Justitie, prof. Samkalden,naar aanleiding van de recente ontsnapping van gevangenen, niet alleen in Scheveningen, maar ook in Haar lem en Amsterdam, de bewaking laten verscherpen. De minister heeft verklaard, dat het personeel in de gevangenis in Sche veningen geen blaam treft. Iedere gevan genis heeft zijn kwetsbare punten. Die, welke in Scheveningen aan het licht zijn gekomen, waren niet bekend. De aanwezig heid van de hoop steenkolen bijvoorbeeld, die de vluchtelingen in staat heeft gesteld op een gemakkelijke manier op een muur te komen, is geen kwestie van nalatigheid, omdat de binnenplaats waar zij ligt niet voor de gedetineerden toegankelijk is. Kwetsbaar zijn in het Scheveningse com plex de afgekeurde werkzalen, die niet overzichtelijk genoeg zijn. De minister ver heelde niet, dat de bewaking onvoldoende was. Er waren twee bewakers, een chef en een tweede man, die inviel voor een be waker die met verlof is. Het is begrijpelijk, dat deze invaller niet zó op zijn taak was ingeschoten, als de man die dit anders altijd doet, aldus de minister. Er zullen thans ingrijpende maatregelen worden getroffen om de bewaking te ver beteren. Personeel zal aan andere binnen bewakingsdiensten worden onttrokken om het toezicht te verscherpen. De buiten bewakingsdiensten zullen voorzover dit nodig is door de rijkspolitie worden over genomen. Minister Samkalden heeft opdracht ge geven hem een overzicht te verstrekken van de bijzondere kwetsbaarheden in de andere gevangenissen in ons land, waaruit de laatste tijd ook gedetineerden zijn ont snapt. Veiligheid In een gisteravond gehouden radiotoe spraak heeft minister Samkalden onder meer gezegd, dat de tenuitvoerlegging van de vrijheidsstraf mede dienstbaar wordt gemaakt aan het opnieuw geschikt maken van de gevangene voor de maatschappij. De veiligheid van de samenleving vraagt een zodanig regiem in de strafgestichten, dat de best mogelijke kansen voor het voorkomen van misdaad daarin mede zijn opgenomen. De veiligheid binnen de ge stichtsmuren is door de kerker en de cel, de ketting en de gesloten deur op een voudige wijze te verzekeren. De veiligheid van de samenleving vraagt iets anders, iets meer en iets beters. De veiligheid binnen de muren mag echter niet worden opgeofferd aan het moderne gevangenisregiem. Maar even min mag men vervallen in het omgekeer de. Dat zou betekenen het prijsgeven van een koers, die men niet zonder schade voor de volksgemeenschap als geheel in gevaar zou mogen brengen, aldus de mi nister. OSNABRüCK (Reuter) Udo von Woyrsch, een vroegere adjudant van Himmler, is in Osnabrück tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de „nacht van de lange mes sen" (30 juni 1934), toen de S.A.-leider Röhm en een aantal van diens volgelingen door de nazi's vermoord werden. Hij wordt medeplichtig geacht aan het vermoorden van acht mannen. Hij zal slechts twee-en- een half jaar van zijn straf hoeven uit te zitten. De rest wordt afgetrokken wegens vroegere veroordelingen. Een medebe- klaagde, voormalig hoofd van de gestapo in Silezië, werd vrijgesproken wegens ge brek aah bewijs. I

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1