H. J. Maertens N.V. I HET WEER Twee voortvluchtige gevangenen na klopjacht gearresteerd Haarlems Dagblad Kadar van overleg in Moskou in Boedapest teruggekeerd Duizend studenten kwamen in opstand in Midden-China )&ee MORRIS 'He/orepof/fcp/ Nieuwe golf van arrestaties onder politieke en militaire leiders Bureaus van regering en partij in de universiteitsstad Hanjang vernield Jongetje gedood door brekende sleepkabel van zweefvliegtuig Vruchtensap, limonade en jam worden duurder Boerendochter in Nieuw Vennep vond paar oude schoenen en waarschuwde politie f 1275.- Het woord is aan Koninklijke onderscheiding voor drie Papoea's Twee doden in het verkeer Verkeersongelukken Dit jaar: 699 doden 1 j ken in ons land zijn in 1957 om het Boelganin en Kroesjtsjev samen op receptie Amerikaans konvooi kwam Sovjet-controle niet voorbij Westelijke wind Succes voor rijkspolitie Haarlemmermeer 72e JAARGANG No 23 DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 302e JAARGANG No 176 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het vierjarig zoontje van de familie Trompert uit Rijswijk (Z.H.) is gistermid dag op het vliegveld Zuid-Limburg te Beek door een brekende kabel, waarmede zweef vliegtuigen de lucht in worden getrokken, getroffen. Het knaapje was terstond dood. Op het vliegveld wordt een zweefvlieg- kamp gehouden door militairen van de zweefvliegclub „Transva" (Valkenburg) en leden van de Zuid-Hollandse Zweefvlieg club. De vader van het jongetje was met een zweefvliegtuig opgestegen. Het toestel was aan een sleepkabel door een jeep om hoog getrokken. Nadat het vliegtuig vol doende hoogte had, werd de sleepkabel afgeworpen en met een op de jeep geplaat ste lier ingehaald. Vermoedelijk is de kabel even blijven haken en daardoor gebroken. Het stuk, dat door de lier werd opgerold, sprong terug en trof het jongetje, dat op de jeep zat, aan het hoofd. Deskundigen van de rijksluchtvaartdienst, en de rijkspolitie hebben een onderzoek ingesteld. ADVERTENTIE BAR1EUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 STURKA SPORTKLEDING Met een vaart van vijftig kilometer per uur schiet een levende pyramide van waterskiërs over het Braassemer- meer, een wit spoor van schuim achter latend. Het zijn leden van de waterski- school „De Braassemermeer", die een demonstratie geven van deze wijd en zijd populair geworden watersport. Jams, limonades en vruchtensappen worden duurder. De gevolgen van de ver hoogde suikerprijs en de mislukte fruit oogst zullen thans voor de consument merkbaar worden. Tussen de jamfabrikan ten en het ministerie van Economische Zaken is overeenstemming bereikt over de toegestane prijsverhoging in verband met de door de misoogst hoge fruitprijzen en voorlopige overeenstemming over het deel van de verhoogde suikerprijs, dat aan de consument mag worden doorberekend. Voor jams zal doorgaans de verhoging neerkomen op 8 cent per pot prima jam, 4 cent per pot huishoud jam en 3 cent per pot appeljam. Alle soorten limonades worden duurder in verband met de hogere suikerprijs. De prijsstijgingen variëren sterk door de ver schillen in prijs voor het hierin verwerkte fruit. Enkele soorten, waarin rode en zwarte bessen verwerkt zijn, zullen het meest in prijs omhoog gaan. Voor vruch tensappen geldt hetzelfde, hoewel de ver hoging doorgaans hier iets minder groot is, omdat in de vruchtensappen minder suiker verwerkt wordt dan in limonades. (Van twee onzer verslaggevers) Na een spannende klopjacht, die uren duurde, is de rijkspolitie er maandagmiddag in geslaagd de twee uit de Scheveningse strafgevangenis ontsnapte en voortvluchtige gedetineerden de Duitsers Lutger J. Wilke (twintig jaar) en Erwin L. Frese (22 jaar) in de Haarlemmermeer, nabij Nieuw Vennep en bij Mijdrecht weer te arresteren. Beiden waren, nadat zij donderdagmiddag tezamen met nog drie ge detineerden die dezelfde dag nog gepakt zijn ontsnapt waren, na een avontuurlijke tocht, waarbij zij onder meer in Katwijk werkkleding en een auto ontvreemd hebben, via De Zilk, Vogelenzang over Hillegom naar de Hillegommerdijk in de Haarlemmermeer waren gegaan. ADVERTENTIE 53 T 144A grootbeeld 53 cm compleet met antenne en installatie Nwe Groenmarkt 2 - Haarlem Telefoon 15229 Goethe Men smaadt, wat men niet begrijpt. De gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea, dr. Van Baal, is maandagavond met het gouvernementsschip „Oranje" uit Hollandia naar Biak vertrokken, waar hij woensdag koninklijke onderscheidingen zal uitreiken aan drie Papoea's, die een aan deel hebben gehad in de redding van de overlevenden bij de ramp met de „Neu tron". De uitreiking zal geschieden in een van de dorpen in de omgeving van Biak. Waarschijnlijk zullen de leden van de Nederlandse parlementaire missie daarbij aanwezig zijn. De vertegenwoordiger van de K.L.M. in Biak zal aan de redders geschenken over handigen. Bronzen erepenning voor menslievend hulpbetoon Van officiële zijde in Den Haag wordt medegedeeld: „Bij Koninklijk Besluit van 31 juli no. 24 (De Koningin heeft dit besluit in haar va kantieverblijf in La Tour fondue getekend) is de bronzen erepenning voor menslievend hulpbetoon verleend aan Barnabas Wa- kum, dorpshoofd van Magga Tisappi, Jacob Kafiar, sectiehoofd in Mokmer, en Junus Simbiak, werkman bij de Amsterdamse Ballast Maatschappij, allen wonende nabij Biak in Nederlands Nieuw-Guinea. Deze hoge onderscheiding is hun toege kend wegens de door hen op 16 juli tijdens de duisternis verrichte redding uit zee van overlevenden van het bij het eiland Owi verongelukte K.L.M.-vliegtuig „Neu tron". Snel handelen was bij de redding geboden en daarbij moesten zeker risico's worden genomen. Met de primitieve prau wen moest in de duisternis zee worden ge kozen en met een sterke stroom rekening worden gehouden. Kafiar, die in zijn kleine prauw slechts één persoon kon opnemen, zocht daarvoor de meest hulpbehoevende drenkeling uit. Wakum kon in zijn grotere prauw de overige drenkelingen bergen op twee na. Simbiak ging daarna te water om de twee achtergebleven drenkelingen drijvende te houden en in de richting van de kust te brengen tot hem hulp zou wor den geboden, hetgeen ruim een half uur heeft geduurd. De erepenning voor menslievend hulp betoon, in 1822 ingesteld ter beloning van moed, beleid en zelfopoffering, opnieuw ingesteld in 1946, bestaat uit een aan een koninklijke kroon bevestigde ovale draag- penning. Nagegaan wordt of nog anderen, die bij de redding assistentie hebben ver leend, voor een beloning in aanmerking komen." De 73-jarige koopman S. Dijkstra uit Jubbega-Schurega (Fr.) is met zijn fiets in de Eijlewijk te Oudehorne gereden en verdronken. Het ongeval werd betrekkelijk vlug opgemerkt en de man was daardoor spoedig op het droge gebracht. Hij bleek toen echter reeds te zijn overleden. De 31-jarige wielrijdster R. Mathijen uit B o x t e 1 is bij het oversteken van de rijks weg 's HertogenboschEindhoven door een auto aangereden en op slag gedood. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■nnMiaa||ls*laaaaaiaaaiaaaaiiaa^ 2 Tengevolge van verkeersongeluk- leven gekomen 699 personen, van j wie 131 kinderen. •■«(•■■•(■■■••■■■I BERLIJN, (UP) Van de zijde der Rus sische ambassade in Oost-Berlijn is tegen gesproken, dat het feit dat minister-presi dent Boelganin Kroesjtsjev niet vergezelt bij het bezoek aan Oost-Duitsland, erop zou wijzen dat Boelganin eerlang van het poli tieke toneel verdwijnt. De officiële verkla ring van de vervanging van Boelganin door Mikojan is, dat Mikojan een economische deskundige is en dat waarschijnlijk econo mische vraagstukken besproken zullen wor den. De Oostduitse autoriteiten waren door de vervanging volkomen verrast en nog zondag verluidde officiëel dat Boelganin tot de gasten zou behoren. LONDEN, (Reuter) Premier Boelganin heeft maandag een delegatie ontvangen van de Japanse raad die ijvert voor een verbod van kernwapens, zo meldt Tass. Gister avond heeft hij met partijsecretaris Kroesjt sjev twee recepties bezocht. Ook de minis ter van Defensie, maarschalk Zjoekov was daarbij, aanwezig. Boelganin zag er gezond uit en dronk verscheidene glazen wijn, genoeg om een einde te maken aan de geruchten volgens welke hij om gezondheidsredenen niet met Kroestjsjev mee naar Oost-Duitsland zou kunnen gaan. Verscheidene ambassadeurs, onder andere die van Frankrijk, Italië, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, hadden de uitnodiging voor de receptie van het jeugdfestival afgeslagen, omdat hun regeringen zich van het festival gedistan- ciëerd hadden. BERLIJN (UP) Een konvooi Ameri kaanse vrachtauto's, op weg van West- Berlijn naar West-Duitsland, is bij het controlepunt Babelsberg aan de grens van Berlijn opgehouden door Russische wacht posten. De wachten eisten, dat elk van de 82 Amerikaanse soldaten, die het konvooi be geleidden, zijn identiteitspapieren zou tonen. TOKIO (UP) Een duizendtal scholieren van de middelbare school te Hanjang in de provincie Tse Tsjoean (Midden-China) zijn openlijk in opstand gekomen tegen de Chi nese communistische partij en de regering. Zij vernielden, aldus het persbureau Nieuw China, de bureaus van de partij en van het plaatselijke communistische bestuur in de stad. de jongelui plakten aanplakbiljetten aan met de eisen „Treedt af, Mao Tse Toeng", „Weg met het comité van de com munistische partij" en „Wij zijn voor de terugkeer van de Kwomintang op het vasteland". De plaatsvervangende rector van de school, Wang Sjien-Koeo en anderen zijn volgens Nieuw China gear resteerd wegens het „ophitsen" van de agenten tegen de regering. De betogingen hadden op 12 en 13 juni plaats. (Reuter) De ontevredenheid bestond vooral bij de scholieren die eind-examen moesten doen. De regering heeft velen van deze categorie laten weten, dat zij de studie niet kunnen voortzetten, maar produktief ICXDOOCOCOOOOCXXXXXCOCOOOCOOOOCOOOOOOOCXXOOOCOOOOOOCOC'JOa VERWACHTING, medegedeeld door c het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van E dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: :5 Over het algemeen veel bewol- 8 king met aanvankelijk hier en 8 daar enige regen. Matige, morgen s af en toe vrij krachtige westelijke 8 wind. Ongeveer dezelfde tem- g 8 peraturen als vandaag 8 g Volledige weerrapporten op pagina twee ]3 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S werk moeten gaan verrichten in de indu strie of in de landbouw. De contra-revolutionairen hadden ge bruik gemaakt van de oproep der regering om waar nodig critiek te leveren. De be trokkenen, die onder invloed zouden heb ben gestaan van de denkbeelden van de rechtse ministers Tsjang Po Tsjoen (Transport) en Lo Poeng Tsji (Houtindu strie), hadden de landarbeiders willen win nen voor de actie van de scholieren, maar de boeren hadden geweigerd aan de onge regeldheden mee te doen, aldus het rapport. Dit is het tweede bericht over hevige onrust, dat het communistische Chinese persbureau sinds gisteren bekend maakt. Eerder deelde Nieuw China mee, dat de veiligheidspolitie eind juni een groep „re volutionairen" had gevangen genomen aan de vooravond van een gewapende opstand op 24 juni in de provincies Honan en Hoepeh. Onder de gearresteerden bevinden zich grondbezitters, rijke boeren en oud- veroordeelden. De minister van Transport, Tsjang Po Tsjoen zou bij de samenzwering betrokken zijn geweest. (Reuter) De laatste twee weken zijn meermalen dergelijke samenzweringen door officiële persorganen gemeld. HONGKONG (AFP) Het volkstribu naal te Siang-Yang in de provincie Hoepeh heeft een „contra-revolutionaire landeige naar", een zekere Sjang Ming Tong, ter dood veroordeeld, zo meldt radio-Peking. Hij zou drie boeren vermoord hebben tij dens het jongste „rechtse anti-socialisti sche" offensief. Loo nsverlaging Dertig tot vijftig percent van het perso neel van overheidsdiensten en het leger in Peking zal in nieuwe loonklassen ingedeeld en op een minimumsalaris in andere be drijven en overheidsdiensten te werk ge steld worden. De plannen voor deze „re- klassering" zijn volgens radio Peking ont huld door de burgemeester van de hoofd stad, Peng Tsjen. De burgemeester ver klaarde voorts, dat alleen door voltooiing van de campagne tegen de „rechtse bur gerlijke elementen" het socialisme in China opgebouwd kan worden. Daar hebben zij zondagavond een da- messportfiets weten te bemachtigen, waarmee zij in het donker in de richting Nieuw-Vennep zijn gereden. Nabij de brug over de Hoofdvaart werden zij aangeroe pen door een rijkspolitieman, omdat het licht van hun fiets niet brandde. Zij ga ven aan het bevel tot stoppen geen ge volg, maar zijn met grote snelheid door gereden tot ongeveer een kilometer voor bij Nieuw-Vennep, waar zij de fiets heb ben achtergelaten en het op een lopen hebben gezet. Nog even hebben de po litiemannen met behulp van een zaklan taarn gezocht, maar aangezien zij in de mening verkeerden, dat zij met een ge wone overtreder van de wegenverkeers wet hadden te maken, staakten zij spoedig het vruchteloos zoeken. Wilke is vervolgens in het holst van de nacht naar een boerderij aan de Venne- perweg gegaan en heeft daar in de hooi berg overnacht, Frese is door de velden verder getrokken in de richting van Aals- meer-Mijdrecht. In de loop van maandagmorgen werd de rijkspolitie in Nieuw-Vennep gewaar schuwd door de dochter van de 67-jarige landbouwer P. Burghout. De wachtmees ter eerste klasse B. M. van der Meer uit Nieuw-Vennep kwam met een assistent tegen twaalf uur maandagmorgen ter plaatse. Zij vonden in de hooiberg de to taal uitgeputte Wilke. Speurhonden van de campagne „tegen fascistische ele menten" de administratieve leiding van de in oktober opgerichtte christelijke partij is gearresteerd. De gearresteerden onder hielden contact met kardinaal Mindszenty in de Amerikaanse legatie en zij hadden zestig groepen van rechtse elementen ge organiseerd, aldus het blad. Nepszabadzag meldde voorts de arres tatie van verscheidene andere politieke leiders en een aantal oud-officieren, onder wie een voormalige generaal van de gen darmerie, Vilmos Poltari, die met de an dere gearresteerde officieren revolutio naire arbeidersraden zouden hebben opge richt. Onder de gearresteerde politieke leiders bevinden zich Istvan Aszatalos, de stichter van de nationale coalitie van on- afhankelijken, dr. Gyoergy Bezeredy, or ganisator in oktober van de Hongaarse democratische unie, Hugo Payr, een voor aanstaande sociaal-democraat, en dr. Fe- renc Matheovics, die in 1949 bij het proces tegen kardinaal Mindszenty veroordeeld werd, doch die in 1956 werd vrijgelaten. Vluchten (UP) Een Hongaarse vrouw is bij een mislukte poging naar Oostenrijk te vluchten ernstig gewond achtergebleven. In het Hongaarse grensgebied trapte zij op een mijn. Haar man, die ongedeerd bleef, ging in het nabijgelegen plaatsje Ratters- dorf hulp halen. Toen hij met enige dorpe lingen aankwam op de plaats waar hij zijn vrouw hid achtergelaten bleken Hon gaarse grenswachten haar te hebben mee genomen. Twee gewapende Hongaarse grenswachten zijn in uniform de Oosten rijkse grens overgekomen en hebben asiel gevraagd. De vluchtelingen, beiden 22 jaar oud, vertelden, dat zij al maanden lang uitgezien hadden naar een gelegenheid om te ontsnappen. De 29-jarige Lies Burghout wijst hier haar zuster Nel, waar de rijkspolitie maandagmorgen de uitgeputte Wilke in de hooiberg achter de woning van de Burghouts in Nieuw Vennep heeft gevonden. Wilke was één van de vijf gevangenen die donderdagmiddag uit de strafgevangenis in Scheveningen ontsnapten. tocht bezig, of zij boekten succes. In de achter het woonhuis gelegen loods, waar in landbouwmachines staan en een hoop hooi ligt opgeslagen, troffen zij in een hoek Lutger Wilke aan: verborgen onder het hooi, alleen zijn gezicht nog vrij om wat adem te kunnen halen. Onmiddellijk gaf hjj zich gewonnen en liet h(j zich ge willig de boeien aandoen. „Hij zag er zeer verwaarloosd uit, maar wel geschoren. Ik kende hem natuurlijk van de foto's, maar hij was magerder. Hij was gekleed in een wat afgedragen broek en een oud, groen overhemd", vertelde mejuffrouw Burghout. In de huiskamer heeft zij de hongerige ontsnapte ge vangene vijf dikke boterhammen met twee glazen melk voorgezet, waarop hij als een uitgehongerd dier aanviel. Na het ontbijt is Wilke tussen twee politie mannen in naar Hoofddorp vervoerd, van waar hij naar de strafgevangenis in Sche veningen is teruggebracht. Later werd Frese voorbü Aalsmeer in de nabjjheid van Mijdrecht gegrepen. Deze arrestatie was te danken aan de oplettendheid van een vrachtauto-chauf feur, die met zijn auto voor het politie bureau in Mijdrecht stopte en vertelde, dat hij op de provinciale weg van Haar lem naar Hilversum een verdachte figuur had zien wandelen. Een wachtmeester reed er op zijn motor heen en trof op de aangegeven plaats Frese aan, die zonder verzet meeging. Ook hij is inmiddels weer naar Scheveningen overgebracht. Nachtelijk geklop De 29-jarige mejuffrouw Lies Burg hout, dochter van de landbouwer P. Burg hout, Venneperweg 261, Nieuw-Vennep, heeft waarschijnlijk in haar leven nog nooit zo'n sensationele dag gehad als gis teren het geval was. „Wij waren al naar bed gegaan, het was ongeveer tussen kwart over twaalf en half één, toen werd geklopt op het raam van vaders slaap- Even later stond de jongeman voor de voordeur en riep hij door de brievenbus: „Wilt u me toch binnenlaten, doe het licht uit, we worden achtervolgd door de po litie". De familie Burghout heeft hierop niet gereageerd. Daar men geen zeker heid had, stelde men de politie niet op de hoogte. Alles bleef nadien rustig. Op de maandagmorgen stapte mejuf frouw Lies om ongeveer kwart voor elf het land op om wat groente te halen uit de achter de schuren gelegen tuin. Zij zag bij enkele struiken een paar oude afge trapte schoenen staan, met daarbij twee shagdoosjes en een lucifersdoosje. Later vond zij tussen de kool een kort oliejasje. Toen belde zij onmiddellijk de politie in Nieuw-Vennep op. In hooi verborgen Wachtmeester eerste klas B. M. van der Meer en wachtmeester A. Buizert waren spoedig aanwezig en zetten een onderzoek in. Zjj waren niet lang met hun speur- Inmiddels was het gehele rijkspolitie apparaat van de Haarlemmermeer in actie gekomen. Met tien man en drie speur honden werd een jacht ingezet op de toen nog steeds voortvluchtige Frese. Adjudant IJ. IJ. de Jong uit Hoofddorp leidde de speurtocht. De gehele middag is men op zoek geweest in de velden, die gedeelte lijk nog met koren zijn bedekt. De hon den werd lucht gegeven aan het zadel van de damesfiets en het spoor voerde al gauw de landerijen in van de polder. De politie van de omringende plaatsen was gewaar schuwd en de toegangen tot de Haarlem mermeer werden scherp bewaakt. kamer, die gelijkvloers is", vertelde zij. Voor het slaapkamerraam stond een jongeman, waarvan de 67-jarige landbou wer dacht, dat deze in beschonken toe stand was. De jongeman vroeg, of hij bin nen mocht komen. „Maar we dachten dat het geen zuivere koffie was, temeer daar hij gebroken Nederlands sprak". WENEN, (Reuter) Radio-Boedapest meldt dat de Hongaarse premier Kadar, die te Moskou besprekingen heeft gevoerd, in Boedapest is teruggekeerd, waar hij zondag met de president van Noord-Viet- nam, Ho Tsji Minh, heeft beraadslaagd. Ho Tsji Minh is gisteren in Belgrado aan gekomen voor een officieel bezoek van vijf dagen aan Joegoslavië. De Hongaarse onderminister van Land bouw, Janos Matolsci, Js vervangen door Gabor Peteoehazi, zo meldt het Hongaarse persbureau M.T.I. Tot rector van de universiteit Eoetvoes Lorand te Boedapest is benoemd de oud minister van Cultuur Gyula Ortutay. De Hongaarse minister van Onderwijs, Kallai, heeft in het partijorgaan Nepszabadsag verklaard dat er een nieuwe zuivering op handen is onder schrijvers en kunstenaars om het culturele leven in Hongarije van „contra-revolutionaire elementen" te zui veren. Volgens Kallai „bezetten de „tegen- revolutionairen" in de kunst nog steeds vele belangrijke plaatsen en beramen nieuwe plannen voor agressie". Het aantal communistische intellectuelen, waarop de regering moet vertrouwen, is slechts zeer gering, aldus de minister. In de toekomst zal de kunst worden ge leid door de regering en de partij. Schrij vers en beeldende kunstenaars zullen scherp worden onderzocht op hun ideolo gische en politieke opleiding, aldus Kallai. Nepszabadsag bericht, dat als onderdeel

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1