Sport in het kort DE ONZICHTBAREN „De Kampioen" neemt morgen nieuw wielerparcours in gebruik Ouwe Job vertelt zijn avonturen^) r Agenda voor Haarlem Wedstrijd tegen „De Bataaf"-renners uit Halfweg Renault Frégate Kort en bondig Nederlandse tennisleraren verloren van Frankrijk „Tenniscircus" van Kramer komt naar Nederland Moeilijkheden tussen Kramer en Gonzales Ab Geldermans morgen naar Rocourt (België) HPC-reserves eindigden op de onderste plaats Pirolley kwam beneden Europese recordtijd De centrale training van Nederlands elftal Het honkbalprogramma voor het komende weekeinde Het open schaakkampioen schap van Nederland GARAGE „DEN HOUT" Televisiedistributie op ,Het Atoom" Dr. Drees bezocht „Het Atoom" Haagse dame miljoenste bezoeker op Schiphol v VERVOLGVERHAAL ALFRED KOST IN EI Gaat u met vakantie? JoUSDAG 7 AUGUSTUS 195 7 Morgenavond (donderdag 8 augustus) wordt het nieuwe wielerparcours, waar over de Haarlemse wielerclub „De Kam pioen" in het gemeentelijk sportpark „Noord-Akendam" de beschikking heeft gekregen, officieel in gebruik genomen. Onder auspiciën van de „Stichting Haar lem-Noord" wordt er een wielerronde ver reden tussen renners van „De Kampioen" en van „De Bataaf" uit Halfweg. Wethou der D. J. A. Geluk is verzocht om voor dit eerste treffen op het nieuwe parcours het startschot te lossen. Een uitgesproken wielerbaan is het nieuwe parcours niet, maar een geasfal teerd circuit waarbp uitsluitend wegwed strijden gehouden kunnen worden en dat als zodanig een meer dan waardig ver vanger is van de straatronden. De toe schouwers en uiteraard ook de wedstrijd leiding hebben nu in tegenstelling tot de rondes om een blok huizen, een goed over zicht op de wedstrijd. Het parcours, dat door de medewerking van verscheidene overheidsinstanties tot stand is geko men, heeft een lengte van 1345 meter en een breedte van 4 meter. In de bochten, die enigszins hellend zijn, is de breedte 4,5 meter. Behalve de verschillende open wedstrijden die er in de toekomst op dit parcours zullen worden gehouden, zal „De Kampioen" het ook gaan gebruiken voor zijn club- en trainingswedstrijden. Voor de wedstrijd van morgenavond, die over een afstand van zestig kilometer gaat Dinsdag is in Oldenzaal de wedstrijd NederlandFrankrijk voor de tweede ron de van het toernooi voor tennisleraren ge speeld. Frankrijk won met 2-1 en heeft zich geplaatst voor de finale, die woensdag in Doetinchem wordt gespeeld. De gedetailleerde uitslag was: Enkelspel: Buytelaar (Ned.) versloeg Contet met 7-5 6-2; J. de Mos (Ned.) verloor van Jemetti met 7-9 2-6. Dubbelspel: Buytelaar en De Mos verloren van Contet en Jemetti met 2-6 7-9. Voor de tweede ronde werd in Emmen de wedstrijd AustraliëDuitsland gespeeld. Australië won met 3-0 en komt woensdag in Doetinchem in de finale tegen Frankrij uit. Tevoren had Australië met 2-1 van Pa kistan gewonnen (eerste ronde) de uitsla gen uit de verliezersronde waren: Oosten rijkPakistan (gespeeld in Amsterdam) 3-0, EngelandZwitserland (gespeeld in Noordwijk) 2-1. De finale van de verlie- zersronde, waarin Engeland Oostenrijk ont moet, wordt woensdagmiddag op de banen van het tennispark Leeuwenburgh in Leid- sdhendam gespeeld. In Noordwijk is een begin gemaakt met de individuele wedstrijden van de interna tionale kampioenschappen van Nederland voor tennisleraren. De uitslagen van de wedstrijden uit de eerste ronde (enkelspel) waren: Poot verslaat J. van der Torre met 4-6, 6-4, 6-3, Dekkers verslaat Kauling met 6-3, 6-2, Warmenhoven verslaat Noordhoek met 6-2,6-2, Hazebroek verslaat K. van der Torre met 6-3,6-2. Het „tenniscircus" van de Amerikaan Kramer komt ook dit jaar naar Nederland. Op zaterdag 7 en zondag 8 september zul len op de Metz-banen in Scheveningen en kele wedstrijden worden gespeeld door de profs die aan het gezelschap van Kramer zijn verbonden. Vast staat al dat Lewis Hoad Wimbledon kampioen 1957 Ken Rosewall, Pancho Segura, Dinny Pails en Jack Kramer, naar Scheveningen zullen komen. Promotor Jack Kramer heeft ruzie met Pancho Gonzales, de grootste ster van zijn tenniscircus. Hun meningsverschil is zo groot geworden dat Kramer besloten heeft er de rechtbank in te mengen. Gonzales, wereldkampioen der tennisprofs, wenst meer geld en bovendien wenst hij zijn contract op enkele andere punten ge wijzigd te zien. Herhaaldeijlk heeft hij meer gevraagd dan de 20 percent, die in het contract genoemd worden. Hij wil 30 percent. Er heeft een samenkomst plaats gehad tussen Kramer en Gonzales en hun advo caten. Beide partijen hielden aan hun standpunten vast. Zelfs als Gonzales een combinatie was van Tilden, Budge en Vines, zou ik niet aan zijn eisen kunnen voldoen. Gonzales weigert de zware ver plichtingen te erkennen die aan een succesvolle promotie verbonden zijn. Ik heb zelfs aangeboden mijn boeken open te leggen om aan te tonen dat zijn eisen onmogelijk zijn, aldus Kramer. Hij zeide dat hij Gonzales meer wedstrij den wil geven, waardoor het inkomen van de kampioen met ongeveer 17.500 dollar per jaar zou kunnen stijgen, maar Gon zales wees dit aanbod af. Kramer heeft thans aan zijn advocaat opdracht gegeven de kwestie aanhangig te maken bij de rechter, om uitgesproken te krijgen welke rechten hij, Kramer, heeft krachtens het contract dat in november 1955 met Gon zales voor vijf jaar gesloten is. De Beverwijkse wieleramateur Ab Gel dermans, die door de KNWU is aangewezen om samen met de Amsterdammer Herman van Bruggen deel te nemen aan het wereld kampioenschap achtervolging, zal donder dagmorgen vroeg met de andere leden van de baanploeg afreizen naar Rocourt in Bel gië, waar van 10 tot 15 augustus op de plaatselijke wielerbaan de wereldkampioen schappen wielrennen op de baan worden gehouden Ondanks het feit dat Ab Geldermans, die ook de nationale titelhouder is van het nuimmer achtervolging, elke morgen zijn normale werkzaamheden op de tuinderij van zijn vader moest verrichtten, heeft hij toch kans gezien om zidh terdege op deze titelstrijd voor te bereiden. en waarvan de start om zeven uur is, zul len beide deelnemende clubs met hun sterkste renners naar naar Noord-Aken- dam" komen. En dat zijn van „De Kam pioen" onder meer: de wegkampioen der amateurs Piet Steenvoorden, Adrie Voor- ting (winnaar Ronde van Santpoort), Hein Koger, Coen Visser, Piet en Tonny Peters, Cees v. d. Aar, Henk van der Geest, Toon Rutte, Flens Koek, Cor Bijster en Arend van 't Hof. Van „De Bataaf" zijn Dik Ent hoven, Krijn Post, Harry en Gempie Cu- velier, die al zeven rondes voor nieuwelin gen op zijn naam bracht; Mik Snijder, Wim Bogers, Ton Markus, Wim Snijder, Bert van Beem en Gerard Wesseling de meest bekenden. Er kan dus een spannende strijd verwacht worden. HPC 2 is op de onderste plaats van de reserve eerste klasse heren van de water- polozomercompetitie geëindigd en gaat met De Robben 3 en Merwede 2 een halve de gradatie competieie spelen om twee plaat sen in de reserve tweede klasse. Vrijdag 9 augustus om kwart voor acht krijgt HPC 2 in de zwemvijver „Groenendaal" in Heem stede Merwede 2 op bezoek. Op vrijdag 16 augustus moet HPC 2 naar Hilversum voor de ontmoeting tegen De Robben 3. De Franse zwemmer René Pirolley is beneden de Europese recordtijd op de 200 meter vlinderslag gebleven. Hij liet in een 25 meterbad in Saint-Ouen (Fr.) 2 min. 23.1 sec. afdrukken en bleef daarmee n 9 sec. onder de recordtijd van de Duitser Manfred Maesel, die op 10 maart 1956 in Hof (Did.) het record op zijn naam bracht door 2 min. 24.0 sec. te laten noteren. Weliswaar is de Hongaar Gyorgy Tumpek reeds tot 2 min. 21.7 sec. gekomen een prestatie die hij verrichtte op de 19e juni 1956 in München doch het schiint dat. deze verrichting niet voor erkenning in aanmerking kan komen. Hoewel de F.I.N.A. ten aanzien van de wereldrecords bepaalde, dat deze alleen kunnen worden gevestigd en verbeterd in 50 meterbaden heeft de L.E.N. fEuroneso Zwemliga) zich nog niet over het analoge probleem bij de Europese records uitge sproken. Deze prestatie van Pirolley kan derhalve als Europees record worden er kend. Men verwacht dat de L.E.N. tijdens een vergadering die op 11 augustus in Zagreb wordt gehouden, zal vaststellen dat ook voor Europese records de bepaling gaat gelden dat zij moeten zijn gemaakt in grote bassins. HAMIA. De Fransman Cherif Hamia, Europees kampioen vedergewicht, zal zijn titel verdedigen tegen de Belg Jegn Sneyers. Het gevecht zal vóór 22 novem ber 'worden geleverd. De technische commissie van de KNVB heeft in Utrecht met de bondscoach Schwartz en de trainers en de gedele geerden van de clubs besprekingen ge voerd over de komende landen wedstrij den en de voorbereidingen daartoe. Besloten werd om, met het oog op de wedstrijd Luxemburg-Nederland die op 11 september in Rotterdam wordt ge speeld, de centrale training te beginnen op 14 augustus. De spelers zullen worden aangewezen door de bondscoach. Daarna volgen trainingsavonden op de woens dagen 21 augustus en 4 september. Waar de centrale training wordt gehouden zal op korte termijn worden beslist. Tussen 21 augustus en 4 september zal, zoals bekend, een oefenwedstrijd worden gespeeld, en wel op woensdag 28 augustus in Groningen tussen een voorlopig Neder lands elftal en een ploeg van Neder- Saksen. In de vergadering werd het voorstel ge opperd om in de week vóór elke landen- wedstrijd de spelers en de reserves van het Nederlands elftal drie dagen bijeen te brengen. Het plan zal nader worden bestudeerd. Het honkbalorogramma voor het aanstaande weekeinde luidt: Zaterdag Eerste klasse A: 16 uur AjaxEHS; 16 uur Blauw Wit—VVGA. Eerste klasse B: 16 uur ABC SC Haarlem; 16 uur VolewijckersKennemerland. Overgangsklasse A. 16 uur CatchersHFC „Haarlem"; 16 uur WV „HEDW"—Thor. Tweede k'asse A: 16 uur ShellVVGA 2; 16 u. TOG—APGS. Tweede .klasse B: 16.30 uur Kennemerland 2 Rood Wit. Tweede klasse D: 16 u. All. Weerb.Hilversum. Derde klasse A: 16 uur EDO 3-RCH 3; 14.30 uur Kennemerland 3Terrasvogels. Derde klasse B: 16.uur TYBB 2Rooswijk 2. Vierde klasse B: 15 uur HHC 4—VI. Vogels. Vierde klasse C: 15 uur EHS 3DSS 2. Zondag Eerste klasse A: 14 uur EDOHHC; 14 uur TI W—TYBB. Eerste klasse B: 14.30 uur HCKSchoten; 14 uur OVVO—Sparta. Overgangsklasse B: 14 uur NeptunusHHC 2; 10 uur RHC-UVV; 14 uur De Spartaan—RFC. Tweede klasse A; 10 uur ABC 2JOS. Tweede klasse B: 14 uur DSS—HCK 2; 10 uur SC Haarlem 2-RCH 2. Tweede klasse C: 14.30 uur LaakkwartierDe Hazenkamp 2; 14.30 uur PSV—DOS; 14 uur SVV Pacifico; 12 uur USCSchiedam. Tweede klasse D: 14 uur TIW 2—Holland; 12 uur De Spartaan 2VVGA 3. Derde klasse A: 10 uur DIOEHS 2. Derde klasse B: 12 uur HCK 3-Rood Wit 2. Vierde klasse A: 10 uur Bloemendaal 2DSS 3; 10 uur Schoten 5SC Haarlem 4. De 36-jariae Amerikaanse zwemster Florence Chadwick is het Kanaal van Bristol overgezwommen van Weston Super Mare naar Penarth Head in de recordtijd van 6 uur en 7 minuten. Het record bij de heren, gevestigd in 1933, stond met 7 uur en 3 minuten op naam van Harry Temme en dat bij de dames werd in 1950 door Jenny James op 8 uur en 29 minuten gebracht. Op de foto ziet men hoe mejuffrouw Chad wick aan de pier bij Penarth uit de boot stapte, die haar na haar recordprestatie ued opgepikt. Dinsdag is het toernooi om het open schaakkampioenschap van Nederland, dat in Bodegraven wordt gehouden, voortge zet met het spelen van de partijen uit de tweede en de derde ronde. De uitslagen waren: Tweede ronde: Van Wezel (Amstelveen) Diemer (Did) afgebr. Kloostra (Roer mond)Roessel (Amsterdam) 01. Beye (Den Haag)Plokker (Den Haag) afgebr. Quakkelaar (Oldenzaal)Donk Dordrecht) remise. Bredewout (Zwolle)Dries (Rot terdam) 10. Hoogendoorn (Dordrecht) Van Perlo (Velp) 10. Derde ronde: BredewoutVan Wezel 01. RoesselHoogendoorn remise. Die merKloostra afgebr. DonkPlokker re mise. QuakkelaarBeye afgebr. Dries Van Perlo afgebr. Na drie ronden luidt de stand: 1. Van Wezel 2 punten en 1 afgebroken partij; 2. Roessel 2 punten; 3., 4. en 5. Bredewout, Donk en Hoogendoorn allen IV2 pnt; 6. Diemer 1 punt en 2 afgebroken partijen; 7., 8. en 9. Quakkelaar, Plokker en Kloostra allen 1 punt en 1 afgebr. partij. 10. Beye V2 punt en 2 afgebroken partijen; 11. en 12. Dries en Van Perlo 0 punten en 1 afgebro ken partij. ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT Verbruik: 13 liter op 150 km Prijs vanaf ƒ7.990.— SCHOLZ TEGEN HUMEZ? De Duitse manager Fritz Gretzschnell heeft de Euro pese kampioen in het middengewicht, de Fransman Charles Humez, een beurs van ruim 40.000 gulden aangeboden voor een titelgevecht tegen de Duitse kampioen Gustav Scholz. De wedstrijd zou in Berlijn moeten worden gehouden. Scholz zou zelf een bedrag van 36.000 gulden ontvangen. Het wordt evenwel zeer onwaarschijnlijk geacht, dat Humez bereid is om op deze aanbieding in te gaan. BALDINI. Ercole Baldini heeft in de sprint de Ronde van de Romagna gewon nen, de derde wedstrijd die meetelt voor het Italiaanse kampioenschap op de weg. Uitslag: 1. Baldini, 275 km in 7 uur 15 min. 22 sec., 2. Boni, 3. Conterno, 4. Falaschi, 5. Scudellaro. OOSTDUITSE PLOEG. De Oostduitse (amateur) wielerploeg voor de wereldkam pioenschappen in Rocourt en Waregem is samengesteld uit de navolgende renners: sprint: Staeber; achtervolging: Kohier; weg', ingeschreven zijn: Schur, Grünwald, Braune, Henning, Wustrow, Adler, Scho- ber en Stolper. ANNAPOERNA. De Britse bergbeklim mer, P. J. Wallace, heeft toestemming ge kregen om de 8077 meter hoge bergpiek Annapoerna in West-Nepal alleen te be klimmen. Wallace zal zijn poging volgend voorjaar ondernemen. Het zal de eerste maal zijn dat een berg beklimmer deze' poging geheel 'alleen on derneemt hij zal slechts door drie of vier sherpa-dragers worden vergezeld. Dé Annapoerna werd voor het eerst in 1950 door een Franse expeditie beklommen. WILLIE SCHAGEN. De zwaargewicht kampioen van Nederland, Willie Schagen, zal op 14 september in Coutances (Fr.) uit komen tegen de Fransman Gilbert Char- ron. Het gevecht in de halfzwaargewicht- klasse gaat over tien ronden van drie mi nuten. Gilbert Charron was vorig jaar amateurkampioen van Frankrijk. Als pro fessional heeft hij tien wedstrijden ge bokst, welke hij alle door knock out won. DAN WAERN. De Zweed Dan Waern is tijdens internationale atletiekwedstrijden in Malmö op de Engelse mijl opnieuw be neden de 4 minuten gebleven. Hij won dit nummer in 3 min. 59,7 sec., de Brit Gor don Pirie werd tweede in 4.05,7 en de Noor Tor Hammerslad derde in 4.05,9. Op 19 juli heeft Waern reeds een snellere tijd gemaakt; hij kwam toen tot 3 min. 59,3 sec. BLAUW WIT. De Amsterdamse ere divisieclub Blauw Wit heeft in Wuppertal met 4-4 gelijk gespeeld tegen Viktoria. De Amsterdammers hadden last van het har de speelveld en onderschatten bovendien hun tegenstanders. Bij de rust had Blauw Wit een 1-2 achterstand. De doelpunten werden bij de Amsterdammers gemaakt door: Koekebakker (2), Bommel en Koers. „Ga daar maar op je gemak zitten", zei Ouwe Job. En luister goed! Dat waren Kees en Ankie ook van plan. Ze zochten een plaatsje bij de bank en keken de ouwe zeeman vol verwachting aan; ze wisten wel, dat er weer 'n leuk verhaal zou komen. „Nou zal ik je iets vertellen uit de tijd, toen ik nog als scheepsjongen de zee op ging", begon Ouwe Job. 6-7 yf Op de internationale tentoonstelling „Het Atoom" is een televisiestudio in ge bruik gesteld, van waaruit een tele visieprogramma via draaddistributie wordt verspreid. Op diverse plaatsen op de luchthaven Schiphol zijn ontvangers opgesteld waar op het publiek de programma's kan vol gen, die betrekking hebben op de atoom wetenschap en de toepassing ervan. Ook het normale programma van de N.T.S. kan worden overgenomen. In principe is het systeem van draad televisie ook reeds door de P.T.T. ont wikkeld, maar nog niet toegepast. De di rectie van de stoomvaartmaatschappij Nederland overweegt als het experi ment op Schiphol slaagt een van haar grote passagiersschepen met dit systeem uit te rusten. Minister-president dr. Drees heeft dins dagavond een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Het Atoom". Na zijn rondwandeling over de expositie zei dr. Drees, dat de regering aanvanke lijk weifelend tegenover de tentoonstel ling had gestaan, in de eerste plaats we gens de financiële situatie en het tekort aan arbeidskrachten, in de tweede plaats vanwege de twijfel die was gerezen, of men er in zou slagen deze materie duide lijk te maken voor het grote publiek. De tentoonstelling had zijn verwachtingen echter overtroffen. - v. /(.liaClUi: -7I-M ,i I»j ii -' <.d Dinsdagmiddag kwamen aan de loketten van de Amsterdamse luchthaven de heer en mevrouw J. F. van der Kolk-Mosselaar uit Den Haag, bezoekers voor Schiphol en tevens van de tentoonstelling „Het Atoom". Mevrouw Van der Kolk bleek dit jaar de miljoenste bezoeker van Schiphol te zijn. Namens de luchthaven werd haar een retourbiljet AmsterdamBrussel en een bedrag voor verblijfkosten in de Belgische hoofdstad aangeboden. Namens de K.L.M. werd haar een model Lockheed 1049, een der vliegtuigen van de K.L.M.-vloot aan geboden. Ook een tweetal van de veertien buiten landse luchtvaartmaatschappijen. die Schiphol in geregelde dienst aandoen, liet dit feit niet onopgemerkt voorbijgaan. Een grondstewardess van de Pan American World Airways bood namens haar maat schappij een reistas met inhoud aan. Van de vertegenwoordiger van de Belgische Sa bena kreeg mevrouw Van der Kolk een fraaie schemerlamp. Daarna maakten de heer en mevrouw Van der Kolk tezamen met het comité van ontvangst met het feesttreintje een rondrit over de lucht haven. Het is thans de derde keer in de geschie denis van Schiphol dat in één jaar een dergelijke mijlpaal in het bezoek werd be reikt. 39. Plotseling ontdekte ik, vlak naast mij en aan mijn rechter zijde, een rotsspleet. Ik stootte een jubelkreet uit! Zo snel mogelijk leidde ik de doodvermoeide paar den voorzichtig tussen de beschermende rotswanden. Ik was volkomen buiten adem en kon nagenoeg niets meer zien. Toen ik weer enigszins op verhaal was ge komen, zocht ik tastend verder een weg en kwam al na enkele passen in een grot, die mij groot genoeg toescheen voor mij en de paarden. Dit was mijn redding! Goed beschut tegen de tomeloze elementen wilde ik hier het einde van het onweer afwachten. De grot was vochtig. Langs de wanden druppelde water. De lucht was ijzig koud en ik maakte mij zorgen over mijn verhitte paarden. Nadat ik hun de bepakking had afgenomen, legde ik dekens over hen heen. Toen wikkelde ik mijzelf stevig in een pels en luisterde naar het huilen van de storm, die van tijd tot tijd de sneeuw tot bij ons naar binnen deed wervelen. Uitgeput was ik op het zadel gaan zitten, dat ik op de grond had gelegd, en blikte apatisch voor mij uit. Langzaam kwam een loodzware moeheid over mij. Ik leunde tegen de rotswand en viel in een korte, onrustige sluimer. Wilde droombeelden overvielen mij. Toen ik weer ontwaakte, heerste er een onwerkelijke stilte en rust. De ingang van het hol was bijna geheel dichtgewaaid. Nog steeds vielen grote, zware sneeuw vlokken uit de loodgrijze hemel. De sneeuwbergen wer den gedurig hoger. Hier en daar gleed de witte last van overhangende rotsen naar beneden. De storm was uitgewoed, de witte vlokken vlogen niet meer in wilde jacht voorbij, maar dansten rond. Dit duidde er op, dat het weer spoedig beter zou worden. En werkelijk, kort daarop straalde de zon weer uit een schone hemel. Ik meende in een andere omgeving beland te zijn. De gevallen sneeuwmassa's hadden alle contouren veranderd, het glinsterend wit had het gehele landschap een ander aanzien gegeven. Een oneindige witte wereld van sneeuw en ijs omgaf mij, zo ver ik blikte. Achter mij lag een zee van gespleten bergruggen, waarboven witte plekken uitrezen. In een dal, ver van mij verwijderd, schemerde een brede rivier. Diep bene den mij begon het woud. Ik besloot te proberen om van daag nog door het woud te trekken en de rivier te be reiken. Dan zou ik nog maar vier of vijf dagen nodig hebben om in Oeljasoetai te komen. In korte tijd had ik de paarden opgetuigd. Langzaam (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) liep ik met hen de grot uit en steeg toen in het zadel. Met de grootste voorzichtigheid vervolgde ik de weg naar het dal. Daar de sneeuw over spleten en scheuren verraderlijke bruggen had gebouwd, lag een ongeluk permanent op de loer. Langzaam gingen de uren voorbij. De zon was aangenaam warm en liet de sneeuw glanzen en glinsteren. De volkomen stilte werd slechts verstoord door het stampen van de paardehoeven en het kraken van mijn zadel. De paarden snoven hongerig, maar ik had niets eet baars voor hen. Wij werden slechts omgeven door sneeuw en naakte rotsen. De dieren moesten even veel geduld oefenen als ik zelf. Ook ik had honger, maar mijn onrust stond mij niet toe, dat ik even rust hield. Verder, voortdurend verder moest ik gaan! De paarden gleden steeds weer uit. Toch ging de af daling nog vrij snel, alhoewel niet steeds even gemak kelijk. Spoedig was ik dicht bij de boom-grens en kon ik op de met sneeuw bedekte boomtoppen neerkijken. Achter het bos verwijdde zich het dal met de brede rivier, die ik zo graag nog vóór het invallen van de nacht wilde bereiken. Was ik eenmaal in het bos, dan zou ik het ergste achter de rug hebben, meende ik. Ik dreef de paarden tot groter spoed aan. De uren vergingen. Het bos kwam naderbij, slokte mij op en ik trok er doorheen. Ik had de dieren graag het zo verdiende voedsel gegund, maar alles lag zó diep onder de sneeuw, dat er voor de paarden niets te vinden was. Ik moest verder. Steeds dieper daalde ik af. Het bos lag al lang weer achter mij, toen het pad plotseling steil naar beneden liep en met grote brokken rots bezaaid bleek te zijn. Ik steeg af en leidde mijn paard voorzich tig aan de teugel verder. Het tweede paard volgde angstig snuivend. Ik sprak met zachte, gelijkmatige stem de dieren toe, wat hen gelukkig enigszins rustiger maakte. Ver kon ik over het land blikken, dat zich in zachte golvingen voor mij uitstrekte. Een halsbrekende afdaling was begonnen. Ik hield de paarden in, keek om mij heen, zocht naar een pad, dat iets minder steil naar beneden zou lopen, doch tevergeefs. Met de grootste voorzichtigheid leidde ik eerst het ene paard en toen het andere langs de steile wand naar beneden. Ik herademde bevrijd, toen ik beide dieren zonder ongelukken over deze gevaarlijke rotspunten had ge voerd. Juist wilde ik mij weer in het zadel zetten, toen.... wat was dat? Vóór mij, tussen enkele rotsblokken, lag een mens, nagenoeg geheel door de sneeuw bedekt. Of het een man was of een vrouw, kon ik niet zien. Snel liet ik de teugels los en knielde naast het lichaam neer. Het was een oude Mongool met witte haren, die, zo vermoedde ik, evenals ik door de sneeuwstorm was overvallen en hier door uitputting in elkaar was gezakt. Ik greep naar zijn pols.... zij klopte nog maar zwak. Daar ik geen uiterlijke verwondingen ontdekken kon, nam ik aan, dat hij hier, tegen de rotswand gedrukt, het voorbijtrekken van het noodweer had willen afwach ten en door uitputting in slaap was gevallen. Hij had geluk, dacht ik toen ik zijn slapen met sneeuw inwreef, want was ik hier niet voorbij gekomen, dan zou hij ongetwijfeld bevroren zijn. Mijn pogingen om hem weer bij te brengen, werden na enige tijd met succes bekroond. De oude man sloeg de ogen op en keek verwonderd om zich heen. Nauwelijk hadden wij echter enkele woorden gewisseld, of hij verloor opnieuw het bewustzijn. Alle verdere pogingen om hem weer bij te brengen, bleven vruchteloos. Daar de zon in het westen al dicht bij de kim stond en ik de komende nacht niet in dë bergen wilde door brengen, tilde ik de bewusteloze oude man op mijn paard en voerde het dier aan de teugel verder, tot ik het met stenen bezaaide pad achter mij had. Het tweede paard volgde gewillig. Een paar honderd stappen verder liet ik de dieren wederom stil staan. Een paard lag op de weg. Het rechter achterbeen was gebroken. Tevergeefs probeerde het beest overeind te komen. Uit het Mongoolse zadel meende ik te mogen opmaken, dat dit het paard van de oude man was. Een goed gemikt schot uit mijn browning verloste hem uit zijn lijden. De oude Mongool verroerde zich geen moment, toen de echo, gelijk de donder, het geluid van het schot honderdvoudig van de rotswanden terugwierp. Ik ging achter de bewusteloze op het paard zitten. Het dier had nu wel een dubbele last te dragen, doch het ging niet anders. (Wordt vervolgd). Kogeltje in het oog. Toen de 11- jarige W. M., wonende aan de Waalsdor- perweg te Scheveningen, met zijn broer voor de schiettent aan de Strandweg te Scheveningen stond te kijken, werd hij plotseling door een loden kogeltje in het linkeroog getroffen. Hij moest naar het Ooglij dersinstituut in de Tasmanstraat te 's-Gravenhage worden overgebracht. De politie stelt een onderzoek in naar de toe dracht van dit ongeval. Dure boom. Een inwoner van Apel doorn heeft onlangs op het bij zijn huis behorend terrein een boom laten rooien. Bij de verkoop van de grond was destijds als voorwaarde gesteld, dat geen bomen mochten worden geveld zonder toestem ming van de gemeente, teneinde schade aan het landschapsschoon in „Berg en Bos" te voorkomen. Op overtreding is een boete van f 10.000 gesteld. B. en W. hebben de overtreder tot dusverre vergeefs tot be taling van deze boete gesommeerd. Zij stellen nu de raad voor een rechtsvorde ring tegen hem in te stellen. Terug naar Indonesië. Met de „Wil lem Ruys", die donderdag naar Indonesië vertrekt, zullen 12 Ambonese gezinnen Ne derland verlaten. Hiermede zullen dit jaar in totaal 142 Ambonese mannen, vrouwen en kinderen naar Indonesië zijn terugge keerd. Lelystad. Het tentoonstellingge bouwtje in Lelystad, waar een overzicht wordt gegeven van allerlei zaken die ver band houden met de Zuiderzeewerken, heeft de 50.000ste gast ontvangen. Het was een Belgische onderwijzeres, die een boek werk kreeg aangeboden. Directeur. In een buitengewone alge mene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Magazijn „De Bijenkorf" te Am- ^;terdam.Jis..toi,.directeur benoemd-drs. J.' Bons jr. in de plaatsvan dr. G. van der Wal, die is afgetreden. De directie. bestaat„„ nu uit de heren H. I. Isaac, N. H. Benninga en drs. J. Bons jr. G. Lebbink overleden. Op een vakan- tietocht in Oostenrijk is op 72-jarige leef tijd overleden de gepensioneerde officier van het Leger der Heils luitenant-commis- sioner G. Lebbink uit Amsterdam. De heer Lebbink is 27 jaar als zendingsofficier in Indonesië werkzaam geweest, waarvan de laatste zeven jaar als territoriaal leider van het Leger des Heils. Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt: Naam: vast adres: van: t/m naar De abonnees, die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. De ADMINISTRATIE WOENSDAG 7 AUGUSTUS Minerva: „De glorie van het leven", 18 jaar, 20.15 uur. Lido: „Piloot Quax in Afrika", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Studio: „Charlies tante", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Koning Voetbal", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Nattigheid", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Luxor: „Trouw nooit in Monte Cario", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De hel van Silverrock", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. EDO- terrein: Luchtacrobaten Bügler, 20.30 uur. Grote Kerk: Avondstilte. Spreker: ds. J. W. van Nieuwenhuijzen uit Heemstede, m.m.v. Piet Halsema, orgel en Didi San ders, sopraan. DONDERDAG 8 AUGUSTUS Minerva: „Abbott en Costello en de rock 'n roll", alle leeft., 2.30 uur. „De glorie van het leven", 18 jaar, 20.15 uur. Lido: „Piloot Quax in Afrika", alle leeft., 2, 4.15, 19 en 21.15 uur. Studio: Kinderprogramma, alle leeftijden, 10.30 uur. „Marcellino, brood en wijn", alle leeftijden, 2.15 uur. „Charlies tante", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Sjors van de rebellenclub'alle leeftijden, 10.30 uur. „Koning Voetbal", alle leeft., 2, 4.15, 19 en 21.15 uur, Rem brandt: Montagne's jeugdvariété, alle leef tijden, 10.30 uur. „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Nattigheid", alle leeft., 2.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Citylights", alle leeft., 10.30 uur. „Trouw nooit in Monte Carlo", 14 jaar, 2, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De hel van Silverrock", 14 j., 2.30, 19 en 21.15 uur. EDO-terrein: Lucht acrobaten Bügler, 20.30 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door Charles J. de Wolff, 15 uur. Vergierdeweg: Wielerronde onder auspiciën van de stichting „Haarlem- Noord", 19 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6