Volgende week begint de bouw van nieuwe Gereformeerde Kerk 3. Zelfs koningen dienden het Vreemdelingenlegioen Toren wordt onafhankelijk van kerkgebouw opgetrokken Gedegen overzicht van Velsen vroeger en nu in „Bouwrevue" IJmond-agenda TUSSEN SPAARNE- EN MERWEDESTRAAT Textiel en woninginrichting Een weinig kieskeurig vechtapparaot Franse landverraders zijn welkom „Watervliet" houdt haar clubkampioenschappen Ambtelijke samenwerking Beverwijk-Heemskerk Kapitein van „Moby Dick" krijgt een berisping Verweer in hoger beroep over woonruimtevordering Druk bezet programma van de VV „Kinheim" Suezmaatschappij weet van geen aanbod aan Egypte Staking in Londense haven uit solidariteit Speciale projectielen in de V.S. op parate bases PRIMA DAMAST ONTBIJTLAKENS 98 Wereldhavens moeten groter worden voor reuzetankers Britse werven boeken orders voor 71 schepen OLD CLOTHES NEW JENSDAG 7 AUGUSTUS 1957 TROOSTELOOS, ALS EEN KALE PLEK midden in de stad ligt in IJmuiden een terrein braak. Dit terrein wordt begrensd door de Merwedestraat, de Spaarnestraat en de Rijnstraat. En daar tegenover ligt een dergelijke armoedige vlakte, die door de Lange Nieuwstraat wordt begrensd. Bij een stevig briesje waaien de zandkorrels huizenhoog, dringen door tot in ae kleinste hoekjes van de omliggende huizen, tot groot ongenoegen van de IJmuidense huismoeders. Deze dorre woestijn, nog een overblijfsel uit de oorlogsjaren, zal echter over enige tijd worden omgetoverd in een waar lustoord. Aan de Lange Nieuwstraat zal waarschijnlijk een modern postkantoor verrijzen en op het ter rein aan de Rijnstraat zal de nieuwe gereformeerde kerk worden gebouwd. Waar nu nog tal van kinderen in het zand ploeteren, huisvaders hun hondjes uitlaten en de wind vrij spel heeft, zullen binnenkort de stellages van de hei machines staan. Arbeiders zullen bedrijvig in de weer zijn en onder hun handen zullen gebouwen verrijzen, waar kerkgangers tot bezinning zullen komen en P.T.T.-ambtenaren hun enerverende werk zullen verrichten temidden van het geratel van talrijke schrijf- en rekenmachines, sorteer- en stempelapparaten. De volgende week zal reeds een begin worden gemaakt met de bouw van de gereformeerde kerk op het terrein aan de Rijnstraat. Oorspronkelijk was het plan de- kerk te bouwen op hetzelfde terrein, waar het postkantoor uit de grond zal worden gestampt. Dit plan is, wellicht tot veler teleurstelling, gewijzigd. De kerk zou in derdaad op het terrein, waar het oorspron kelijk was gepland, beter tot haar recht zijn gekomen. De kerk, die onder architectuur van J. Roodenburgh uit Amsterdam door het aan nemersbedrijf D. Versloot uit Nieuwerbrug aan de Rijn wordt gebouwd, zal in zand kleurig steen worden uitgevoerd. T orencmet pergola Aanvankelijk was het plan om de toren aan de kerk vast te bouwen. Dit plan heeft men laten varen. De toren wordt nu onafhankelijk van de kerk gebouwd en slechts met enige betonnen balken, een soort pergola, ermee verbonden. Dit zal het bouwwerk een royalere in druk geven, hetgeen ook wel nodig is, nu de kerk meer achteraf komt te staan, dan oorspronkelijk het plan was. Het gebouw zal plaats bieden aan ongeveer zevenhon derd kerkgangers en zal benevens de kerk ruimte ook een ruimte bevatten voor bij eenkomsten en vergaderingen. Laatstgenoemde ruimte zal gedeeltelijk onder de grond worden gebouwd. De ra men komen dus ongeveer op straathoogte. Wanneer men in de vergaderruimte staat, komt men dus precies met het hoofd voor het raam. Er zijn in deze ruimte drie wijk- zalen geprojecteerd, die met tussenschotten van elkaar zijn gescheiden. Er bestaat echter de mogelijkheid de tussenschotten weg te halen, zodat men dan de beschik king krijgt over een toneelzaal, temeer, daar er ook een podium in zal worden aangebracht. C at echisatielo kalen Voorts zijn in deze ruimte gedeeltelijk ohder de kerk catechisatielokalen gepro jecteerd. De zalen onder de grond zal men kunnen betreden door een draaideur die aan de achterzijde van de kerk zal worden aangebracht, waarna men enige treden moet afdalen. De toegang tot de kerk ruimte geschiedt via de voorzijde, waarin drie ingangen zullen zijn. Voordat men de trappen - aan weerszijden - naar de kerk beklimt, komt men echter in een grote ruime hal. Effectief De kerk zal zodanig worden uitgevoerd, dat degenen, die de kerkruimte willen be zoeken en degenen, die een bezoek willen brengen aan de wijklokalen, respectievelijk niet onnodig veel treden behoeven te be klimmen of af te dalen. In de kerkruimte zullen drie rijen ban ken worden aangebracht, waartussen twee gangpaden zullen zijn. Aan de achterzijde, op een verhoogd gedeelte, zullen twee orgels verrijzen. Het preekgestoelte zal ter hoogte van het middelste gangpad aan de achterzijde van de kerk komen te staan. Nu de vakantietijd geleidelijk verstrijkt wordt er bij de korfbalvereniging „Water vliet" al weer aan de nieuwe competitie gedacht, die voor de K.N.K.B. begint, maar pas later voor de H.K.B. 'start. De H.K.B. wil op 8 september een atletiekdag houden met 10 leden van elke vereniging. Een goede voorbereiding hiertoe meent „Water vliet" te hebben met de op 25 augustus op „Watervliet" te houden clubkampioen schappen, waarvan de senioren-bekerhou ders zijn mej. J. Kluft en de heer S. Hart man. De kampioenschappen kunnen wor den behaald met vèrwerpen, zuiver werpen, sneldoelen, strafworpen, streepdoelen en hardlopen. Op 1 september wordt met een aspiran tentwaalftal deelgenomen aan de in Sant poort door Sport Vereent te houden serie wedstrijden. Symbool De ramen van de kerk zullen in zeven verschillende tinten glas en lood worden De gemeentebesturen van Beverwijk en Heemskerk hebben besloten tot instelling van een commissie voor ambtelijke samen werking. De realisering van de uitbrei dingsplannen Oosterwijk en Meerestein, die zich over het grondgebied van beide gemeenten uitstrekken, roept tal van pro blemen op die gezamenlijk overleg en veelal eenzelfde gedragslijn noodzakelijk maken. Dezer dagen is ten stadhuize te Bever wijk de commissie door burgemeester J. G. S. Bruinsma, in tegenwoordigheid van burgemeester H. Nielen en de gemeente secretarissen, geïnstalleerd. In zijn toe spraak tot de commissie, die bestaat uit een viertal ambtenaren van beide ge meenten, wees burgemeester Bruinsma er op, dat de commissie zich vooral tot taak moet stellen van Oosterwijk en later van Meerestein bewoonbare wijken te maken, opdat de grote woningnood, althans ten dele, zo spoedig mogelijk gelenigd kan worden. De colleges van burgemeester en wethouders hebben, uitgaande van deze gedachte, gaarne hun medewerking aan de totstandkoming van de commissie ver leend, echter met volledige handhaving van hun standpunt ten aanzien van de be stuurlijke indeling. Spreker hoopte dat de commissie in een geest van sportieve sa menwerking er in zal slagen de haar voor gelegde problemen aan te pakken en daar omtrent aan de gemeentebesturen te rap porteren. Burgemeester Nielen sloot zich bij de woorden van zijn ambtgenoot aan. Hij wees er op dat de commissie zodanig is samengesteld, dat alle takken van dienst, die met de verwerkelijking van de uit breidingsplannen te maken hebben er in vertegenwoordigd zijn. Spreker wenste tenslotte de commissie een goede afvaart toe. De Raad voor de Scheepvaart heeft de 54-jarige kapitein H. D. S. uit Vlaardin- gen, gezagvoerder van het 786 ton meten de m.s. „Moby Dick", dat op de reis van Goole naar Malmö op 9 november 1955 tijdens slecht zicht op de Zweedse kust is gestrand, gestraft met het uitspreken van een berisping. Naar het oordeel van de raad is de stranding, behalve aan het min der goede zicht, te wijten aan de minder zorgvuldige navigatie van de kapitein. Nadat het schip, eigendom van een Gro ningse rederij, in de mist tijdens schemer duister aan de grond was gelopen, liet men 90 ton van de lading steenkool lossen, waardoor het enige tijd later vlot kwam. Op eigen kracht voer men naar Helsing- borg. Bij een onderzoek door een duiker werd de volgende dag ernstige bodem- schade vastgesteld. Besloten werd de la ding te lossen en het schip daar te doen herstellen. De kapitein had zich beroepen op het feit, dat hij al enkele dagen in de mist had gevaren en bij het naderen van Zwe den vermoeid te kooi was gegaan. De kapitein had echter, volgens het oor deel van de raad, ervoor moeten zorgen tijdig op de brug te zijn, omdat het zicht vrij slecht was. De stuurman had hem ge roepen, maar de kapitein kwam pas later naar boven. Hij had moeten zorgen, dat tijdig peilingen met de richtingzoeker wérden genomen. De kapitein is, zo oor deelt de raad, in bepaalde verplichtingen tekort geschoten en daardoor schuldig aan de stranding van zijn schip. In kort geding heeft de president van de arrondissementsrechtbank te Haarlem aan de heer B. van den Heuvel, Noorderweg 8 te Beverwijk, een vordering tot het niet uitvoeren door de gemeente van woon ruimtevordering van het pand Noorderweg 11, ontzegd, zo deelt het college van B. en W. te Beverwijk de gemeenteraadsleden mede. De heer Van den Heuvel is echter bij het Gerechtshof te Amsterdam in hoger beroep gegaan en B. en W. stellen de raad voor tegen dit beroep in verweer te gaan. Mevrouw Groen zomerkampioen De r.k. bridgeclub „Never Down" te Be verwijk heeft de zomercompetitie beëin digd. Na een spannende en sportieve strijd werd mevrouw Groen met 346.95 pet. zo- merkampioene 1957. Tweede werd de heer J. Schaaper met 342.87 pet.; 3. dr. Vos 342.87 pet.; 4. de heer A. Tervoort met 342.87 pet; 5. de heer Hogerheide 329.16; 6. de heer J. Mohr 326.17; 7. de heer D. Schmit 326.04; 8. mej. Boerlage 315.12; 9. de heer A. Vendel 313.77; 10. de heer Wil- lems 309.51. Een overzicht van de nieuwe gerefor meerde kerk. De toren zal echter af zonderlijk van de kerk worden gebouwd. uitgevoerd. Aan de voorzijde van de kerk zal een groot plein komen van straatklin kers, afgezet met verscheidene banden tegels. Het kruis aan de achterzijde (zie foto) zal uit staal worden vervaardigd. Op de nok van het dak zal, eveneens aan de achterzijde, een globe«met een kruis wor den geplaatst als symbool van het geloof (kruis)'"op de wereld (globe). De toren komt dus apart van de kerk te staan. Ramen zullen in de toren niet worden aangebracht, wel zal voor de vormgeving en voor breking van de vlakke muren door middel van luchtgaten worden zorg gedragen. Een enigszins terugspringend ge deelte aan de achterzijde draagt er toe bij, dat het daglicht indirect in de kerkruimte kan doordringen, hetgeen ongetwijfeld tot de intieme sfeer van het kerkje zal bij dragen. Het plein zal met heesters, bomen en planten worden afgezet. Hoewel de voetbalcompetities pas in sep tember beginnen is er voor de v.v. Kinheim behalve als deelneemster in het „Wijker- torentoernooi", dat zaterdag begint, in deze maand veel te doen. Zaterdagavond speelt Kinheim voor het Wijkertorentoernooi tegen Wijk aan Zee voor de eerste ronde. Kinheim komt uit met: J. Pigmans; A. Paap en N. Blom; H. Nicolai, W. Mol en C. Luntz; F. van Weel, T. Weidemann, W. Boeren, G. Sluiter en H. de Vries. Om drie uur speelt op hetzelfde terrein het eerste Kinheim-zaterdagmiddag-elftal vriendschappelijk tegen Wijk aan Zee met: Janssen; De Reus en Looyen; A. J. Bax jr., Sparreboom, Velthuizen; L. Nieuwenhuis, J. Bax, L. van Hesselingen, A. Geerlofs, Boender. Op zondag 18 augustus begint voor Kin heim de voorronde om de K.N.V.B.-beker tegen Ripperda, welke wedstrijd op „Roos- wijk" wordt gespeeld. Het jaarlijkse jeugdtoernooi voor junio ren en aspiranten om de J. M. W. Hout beker, dat door de belangeloze medewer king van de directie der papierfabriek op het Van Gelder's sportpark in „Tussen- wijk" kan worden gespeeld, is op 25 augus tus. Met elk twee elftallen nemen hieraan deel de bekerhouder Stormvogels, Sloter- vaart (Amsterdam), Wijk aan Zee, Water loo (IJmuiden), Roodenburg (Leiden) en Kinheim. Tenslotte gaat Kinheim met alle drie zaterdagmiddagelftallen op 31 augustus naar De Zwaluwen 1930 in Hoorn voor vriendschappelijke wedstrijden. PARIJS (Reuter) De Suezkanaalmaat- schappij heeft een bericht van het Egypti sche blad Al Ahram tegengesproken vol gens hetwelk de maatschappij bereid is Egypte's naasting van het kanaal te er kennen in ruil voor een compensatie van bijna 170 miljoen gulden (15.375.000 pond sterling). CAIRO (AFP) Volgens „Al Ahram" is dit aanbod via secretaris-generaal Ham- marskjoeld van de UNO gedaan. Het blad voegt hieraan toe, dat Egypte de opvatting huldigt, dat de eigendommen van de maat schappij volledig vernield zijn bij de vijan delijkheden in november van het vorige jaar, „welke door de maatschappij werden gesteund". LONDEN (Reuter) Functionarissen van het Britse ministerie van Financiën en van de Bank van Engeland gaan de vol gende week naar Cairo om te spreken over het in beslag genomen Brits bezit in Egypte. Het tijdschrift voor bouwwereld en in dustrie „De Bouwrevue" is dit keer geheel gewijd aan Velsen. Dit is temeer interes sant, omdat deze gemeente, die vopr,al na de oorlog is uitgegroeid tot een van de modernste in ons land, momenteel in het middelpunt van de belangstelling staat, nu de Velsertunnel, het ontzaglijke miljoenen project, zo goed als voltooid is en zeer bin nenkort officieel in gebruik zal worden genomen. Daarom is het te begrijpen, dat de foto op de omslag op dit project betrek king heeft. Een opname van zeer nabij van de luchtverversingstorens, die huizenhoog boven het project uitsteken als een monu ment voor al degenen, die hebben meege werkt om dit grootse bouwwerk te verwe zenlijken. Een groot gedeelte van de uit gave is overigens aan de tunnelbouw ge wijd. Na een inleidend woord van Velsens bur gemeester, mr. M. M. Kwint, volgt een his torisch overzicht van de gemeente, die in 690, toen Willebrord van Engeland naar de lage landen aan de zee kwam om de Ger maanse stammen te kerstenen, nog „Feli- son" heette. Dan hoort men een hele tijd niets van Velsen. Pas in 1604 wordt het plaatsje weer genoemd in stukken, die be trekking hebben op het in rechten herstel len van bisschop Willem door keizer Hen drik IV. Het geschiedkundige overzicht strekt zich uit tot de tegenwoordige tijd. Een beknopte, maar gedegen kijk gevend op het Velsen van vroeger en nu. De stede- bouwkundige ontwikkeling wordt en hoe kan het ook anders zeer uitvoerig behandeld. Een overzicht, waarin vele we tenswaardige details zijn verwerkt. Zo ver haalt dit artikel de ontwikkeling van de gemeente na de aanleg van het Noordzee kanaal. Voor de aanleg ervan lag oorspron kelijk tussen de Noordzee en het dorpje Velsen een eenzaam uitgestrekt duinge bied. De bouw van het eerste sluizencom- piex bracht hierin echter spoedig verande ring. Velsen breidde zich aanzienlijk uit, omdat woongelegenheid moest worden ge schapen voor de kanaal- en grondwerkers. De vestiging van het eerste grote in dustriële bedrijf, namelijk de Papierfa briek van Van Gelder en Zonen had pas een werkelijk grote ontplooiing van Velsen tengevolge, evenals de snelle groei van de Hoogovens met aanverwante bedrijven. Hoe groot de groei van dit gigantisch be drijf is, blijkt wel uit een staatje in de uit gave. In 1928 werkten er duizend arbei ders. Thans dat is een kleine dertig jaar later werken er tienduizend arbeiders. Door de evacuatie in de bezettingsjaren liep het bevolkingscijfer met sprongen te rug. Ook van deze jaren wordt een uitge breide beschrijving gegeven. In een artikel van de hand van de heer J. Stuurman, di recteur van de gemeentelijke dienst voor de volkshuisvesting en de „Woningstich ting Velsen", verlucht met vele recente foto's, wordt de woningbouw, vooral van de projecten, die op het ogenblik worden uitgevoerd, beschreven. Uit dit artikel blijkt overduidelijk de grote zorg, die men zich getroost om de woningen geheel aan het stadbeeld aan te passen, zo geriefelijk en comfortabel mogelijk. Tenminste voor zover dit bij de woningwetwoningen mo gelijk is. Dan een overzicht van de kerken, de scholen en de openbare gebouwen, een belangwekkende beschrijving van het toe komstige raadhuis, dat menig Velsenaar zal interesseren. Het plantsoenbedrijf van Velsen doet een boekje open, wat de be planting betreft. Ook de werking en de betekenis van het gas-, water- en elektrici teitsbedrijf wordt uitvoerig uit de doeken gedaan, evenals de riolering en het wegen net. Ruim vijf pagina's zijn gewijd aan de Vel sertunnel. Een zeer deskundig artikel, dat echter ook voor de leek belangwekkend is om gelezen te worden. Het artikel behan delt echter alleen de bouw, niet zozeer de sociologische aspecten ervan. Tot slot een aantal -artikelen van. Velsehs; voornaamste industriën, waarbij' voornamelijk Van Gel ders Papierfabrieken en de Hoogovens naar voren worden gebracht. Ook is grote aandacht besteed aan IJmuiden als visse rijcentrum. Wij kunnen deze uitgave van harte aan bevelen voor een ieder, die belang stelt in de ontwikkeling van de IJmond in het algemeen en Velsen in het bijzonder. LONDEN (Reuter) Meer dan twee duizend Londense bootwerkers hebben, uit solidariteit met de stakende sjouwers der Londense groentenmarkten, het werk neergelegd, waardoor het laden en lossen op twaalf schepen moest worden stopge zet. De bootwerkers weigerden voor de Londense groentenmarkt bestemde groen ten te lossen. De besprekingen, om een einde te maken aan de staking der groen tesjouwers zijn gisteren hervat. Ook in Argentinië BUENOS AIRES (UP) Het werk in de haven van Buenos Aires ligt nagenoeg stil tengevolge van een wilde staking. De dokwerkers, die al enkele dagen een lang- zaam-aan actie gevoerd hadden ter onder steuning van hun eis tot hogere lonen, legden het werk maandag neer, toen hun actie door de regering voor onwettig werd uitgemaakt. Soldaten en zeelui werden in gezet om de schepen te lossen en laden. (Reuter) Ook het werk in de haven van La Plata ligt nagenoeg stil. De rege ringsmaatregel om troepen te zenden die veilig werken moesten garanderen en eventueel voor normaal loon te werk ge steld konden worden, had een averechts resultaat. WASHINGTON (AFP) In een com missie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is dezer dagen gesproken over een aantal bases voor „speciale projectielen" in de V.S. waar het personeel dag en nacht pa raat moet zijn en geen verlof krijgt. Het hoofd van de dienst materieel van het leger, generaal Shuler, gaf deze bijzonder heden, toen hem gevraagd werd, waarom er een miljoen dollar werd gevraagd voor de bouw van kantines en bioscopen op het terrein van de bases voor „speciale projec tielen". Volgens (A.F.P. is het niet uitge sloten, dat er op deze bases kernwapens zijn opgeslagen). Generaal Shuler noemde de volgende bases: Clarksville (Tennessee), Fort Camp bell (Kentucky), Killeen bij Fort Hood (Texas), Bossier (Louisiana), Medina (Texas), Lake Nead (Nevada) en Manzano (Nieuw Mexico). C. Post wel gecontracteerd C. Post stond niet op de lijst van con tract-spelers van Stormvogels, welke lijst wij maandag plaatsten in onze editie. C. Post is echter wel gecontracteerd. Houtaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is dinsdagmorgen aangekomen het Finse s.s. „Thornbury", dat van de Finse haven Hamina een lading van 900 vadem papier hout aanvoerde. ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Nauwelijks is de opruiming ten einde of wij konden op het gebied van ONTBIJTLAKENS werkelijk iets bij- zonders op de kop tikkenmaar deze aanbieding is dan ook zo voor- delig, dat u het niet mag missen. met fijne gekleurde randen of donkere gekleurde ruiten die minstens een waarde hebben van 5.90 kosten nu in de maat 120/150 Alleen donderdag, vrijdag en zaterdag zo lang de voorraad strekt mn. epu Lange Nieuwstraat Telefoon 5205 Marktplein IJmuiden Enkele belangwekkende persoonlijke denkbeelden over de toekomst van reuze tankers werden onlangs uitgesproken door de heer A. W. Percy, directeur van de Eagle Oil and Shipping Co., Ltdin een rede ter gelegenheid van de tewaterlating van de eerste super-tanker van de Eagle groep de 31.000 ton grote „San Gregorio". De heer Percy drong er bij de havenautoriteiten over de gehele wereld op aan om gelijke tred te houden met de initiatieven die scheepsbouwers en reders van tankschepen ontplooien wat betreft het ontwerpen en bouwen van grotere tankschepen. De heer Percy zeide dat met het oog op de publi citeit voor reuze-tankers van 65.000 tot 100.000 ton leken van mening zouden kun nen zijn dat een tanker van 31.000 ton niet bijzonder groot is. Dit is echter geenszins het geval, omdat de mate waarin reuze tankers kunnen worden gebruikt nog altijd beperkt is tot het betrekkelijk geringe aan tal havens waar de olie van deze schepen kan worden gelost. In het tweede kwartaal van dit jaar heb ben Britse scheepswerven orders ontvangen voor 71 schepen met een gezamenlijke in houd van 590.000 bruto register ton, aldus heeft de Scheepsbouwconferentie in Lon den medegedeeld. Hiermee is het totale aantal nieuwe orders dat de Britse scheeps- bouwindustrie in de zes maanden eindi gende per 30 juni gestegen tot 161 schepen met een totale inhoud van 1.190.000 bruto ton en in de twaalf maanden voorafgaande aan 30 juni 394 schepen met een totale in houd van 2.913.000 ton. Op 30 juni hadden de gezamenlijke Britse scheepswerven or ders voor 879 schepen met een inhoud van 6.952.000 ton en een vermoedelijke waarde van 955 miljoen in hun orderboeken. Tweeentwintig procent van deze tonnage is bestemd voor buitenlandse scheepvaart maatschappijen en 52 procent voor olietan kers. SIDI-BEL-ABBES (UP). - De meeste legenden over het Franse Vreemdelingen legioen berusten op waarheid, zo heeft de speciale United Press-correspondent op het hoofdkwartier van het legioen in Sidi-bel- Abbes vernomen. De eerste halte voor rekruten - het le gioen noemt hen „les bleus" (de blauwtjes) - is nog altijd Sidi-bel-Abbes, precies zoals het was in de dagen van „Beau Geste". Na enkele dagen van controle en inde ling gaan de rekruten naar „instructiekam pen'1 voor fundamentele opleiding. Elke gezonde man van elke nationaliteit kan tot het legioen toetreden. Nog steeds is het zo, dat een Fransman die in het legioen wil, kan voorgeven dat hij in Brus sel of Genève geboren is. Het legioen be waakt de identiteit van iedere legionair angstvallig. De eerste diensttijd is vijf jaar en het volgende dienstverband kan variëren van één tot vijf jaar. „Indien een man bij zijn verstand is en gezond, dan telt zijn verleden niet", zegt een officier van het legioen, „gewoonlijk accepteren we elke man, van wie we maar denken een legionair te kunnen maken". Zodra een man achttien jaar is, vormt zijn leeftijd geen probleem meer. Hoewel de rest van het Franse leger geen man neemt die ouder dan 45 is, heeft het legioen mannen opgenomen van zestig of zelfs nog ouder, als ze maar goede longen en een sterk hart hebben, want de dienst is hard en lang niet zo'n zacht eitje als men uit de vele films en avonturenroman netjes over het „Legioen" zou kunnen op maken. Duitse invasie Zij die de betaling van onderhoudsplicht van vrouw of kinderen ontvluchten, wor den toegelaten en bovendien worden zij nog beschut tegen diegenen die hun een proces willen aandoen. Ook politieke vluchtelingen zijn welkom zelfs als het toevallig Fransen zijn die in de tweede wereldoorlog tegen Frankrijk hebben ge streden. „We zijn niet geïnteresseerd in de poli tiek", vertelt een officier. „Als we dat wel waren, zouden we geen legioen hebben. Het legioen wordt gerekruteerd uit slacht offers van politieke en maatschappelijke strubbelingen en iedere revolutie, oorlog of malaise levert een nieuwe stroom re kruten". Kort na de tweede wereldoorlog bijvoor beeld, bestond ongeveer tachtig percent van het Legioen uit Duitsers. Thans is dit gezakt tot ongeveer 40 percent. Bijna 30 percent zijn Slaven. De tegenwoordige commandant van het vijfde regiment in fanterie van het legioen is een Wit-Rus die aan de beroemde militaire academie van St. Cyr gestudeerd heeft. Er zijn ook tal van Spanjaarden, Italianen en Fransen. Totaal zijn ongeveer vijftig nationaliteiten vertegenwoordigd. Het legioen heeft ook koninklijke rekru ten gehad, bijvoorbeeld prins Norodom Sihanouk van Cambodja en Prins Pierre van Servië, die beiden later koning ge worden zijn, alsmede de twee tegenwoor dige pretendenten voor de Franse troon, de graaf van Parijs, die in 1940 korte tijd als gewoon soldaat gediend heeft onder de naam d'Orliac en prins Napoléon. Prins Louis van Monaco, de vader van de tegenwoordige vorst Rainier, is majoor in het legioen geweest. Hongaren bleven uit Men had gaarne vele Hongaren opgeno men na de mislukte Hongaarse revolutie van november, doch er zijn er slechts enkelen gekomen. „We hadden er veel meer kunnen gebruiken", zegt een officier. „Het zijn pracht soldaten. Er is nog ge opperd, een Hongaars bataljon te vormen in het legioen, maar dat is van de baan". Er is een tijd geweest, dat eenheden van het legioen naar de nationaliteiten georga niseerd werden: Duitsers in een bataljon, Italianen in een ander. Dat leidde echter voortdurend tot twist en ongezonde riva liteit. Binnen weinige jaren begon het legioen de nationaliteiten te mengen, tot zelfs in de kleinste afdelingen en dit sys teem wordt nog steeds toegepast. Het vreemdelingenlegioen werd op 10 maart 1831 door koning Louis Philippe opgericht. „La Legion Etrangère" heeft gestreden op de Krim, in Dahomey, op Formosa, in Syrië, in beide wereldoorlogen, in Indo china en Algerije. Op haar staat van dienst staan de beroemde veldslagen als Sebas- topol, Magenta, Narvik en Dien Bien Phoe. Het legioen is het meest uitgedund in de Indochinese oorlog, die acht jaar heeft geduurd. Ruim 300 officieren sneuvelden daar meer dan in alle vroegere veld slagen bij elkaar. De .tegenwoordige sterkte van het legioen is 22.000 man, geformeerd in tien regimen ten (zes infanterie, twee gepantserde en twee parachutisten). En met uitzondering van kleine een heden in Frankrijk, Frans West-Afrika en Madagaskar, is het legioen thans weer terug waar het begonnen is: in Algerije. ADVERTENTIE DRY CLEANING ONLY KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 VELSEN WOENSDAG 7 AUGUSTUS Thalia, „Tarzan in de gouden stad", 8 uur. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel ge bouw, open van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat IJmuiden-Oost, geopend van 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur. Filiaal Wjjkerstraatweg 77, Velsen- Noord, geopend van 14 tot 17 uur (jeugd). DONDERDAG 8 AUGUSTUS Thalia, „Als de Alpenrozen bloeien", speciale voorstelling. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heide- straat, open van 10 tot 12.30 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77, geopend van 10 tot 12.30 uur. Alcoholics Anonymous, van 20 uur, zaal Abelenstraat, spreekuur. BEVERWIJK WOENSDAG 7 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Als de heide roept". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Vincent van Gogh". Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 1517 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 1517.30 uur; jeugduitlening, Zeestraat 26, geopend van 1516 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uitlening, geopend van 15.1516.45 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geo pend van 1013 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013 en 1518 uur; jeugd leeszaal geopend van 1417 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. Julianaplein, 14.30 uur: excursie naar het P.W.N.-duinterrein. „De Zon", 20 uur: Internationale kon- taktavond. DONDERDAG 8 AUGUSTUS Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Vin cent van Gogh". Stadhuis, Scheybeeck, 19.30 uur: Ge meenteraadsvergadering. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; lees- en studie zaal geopend van 1013 en 1518 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 uur. V. V.V.-bureau, Puzzelrally voor de jeugd van 1420 jaar.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7