EEN LELIJK JONGETJE Ucheefappaifadt laag in enorme dank zij wereldproduktie Gesloten Het Japonnenhuis ZWANENBURG ZWANENBURG P.deVriesenZoon 69 DE BEURS van gisteren Vanzelfsprekend en ontstellend Amsterdamse Beurs Halve waarheden Wek de gal in uw lever op LIKDOORNS altijd voordeliger Aardbeien op sap een prima winkelchef DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1957 9 Over oude litteratuur Apeldoorner licht in Keulen landgenoten op Invoering van nieuwe Duitse vervoersvoorschriften zou ons land zwaar treffen Scheepvaart REM schoenreparatie verwijderd met WONDEROLIE REM HEEFT Uit de bakkerij In de groente-afdeling SUPERMARKET DE TITEL „de grootste der kleine schrij vers" kan misschien op niemand zo goed toegepast worden als op Jules Renard, 1864 1910, die het zelf trouwens al gedaan heeft. Zijn onderwerpen, zijn klein en in kleine zelfstandige hoofdstukken verdeeld in korte boeken. Bij een eerste lezing lijkt het volmaakt, ontdaan van alle overtollige woorden en mededelingen als het is en in het overblijvende zo doelmatig in zijn woordgebruik, dat men soms in een lach schiet alleen van voldoening daarover. Bij de tweede lezing is de indruk niet minder gunstig, alleen wordt men niet verrast, want alles wat er te zien was, heeft zich de eerste keer al vertoond. Er zijn geen dieptes en verten, die in dit werk ontdekt moeten worden door wie het goed wil be grijpen. 'Alles is gezegd. Als de onderwer pen niet zo precies afgemeten waren, was dat niet mogelijk geweest. Als aan de an dere kant de stijl niet zo afgemeten was, zouden de onderwerpen onbruikbaar zijn geweest. Het verhaal van „Poil de Carotte" had makkelijk een sentimentele geschiede nis kunnen worden van een miskend knaapje, daar zijn al de elementen van voorhanden - maar men leest het met de ogen even droog alsof het de beschrijving van een industrieel produktieproces was. MET DIE VERGELIJKING wordt Renard geen oneer aangedaan. Men moet in aan merking nemen dat er mensen zijn die estetisch plezier ondervinden aan goed ver lopende produktieprocessen: zo ondervindt men hier het plezier aan de goed ver lopende litteratuur. De belangstelling die men zou kunnen hebben voor de waar neming en analyse van menselijke gedra gingen raakt op de achtergrond. Alles wordt gezegd, maar alles was de lezer ook eigenlijk al bekend. Poil de Carotte - Peen- haar - is een lelijk jongetje, dat door zijn moeder wordt dwarsgezeten en door zijn vader niet in bescherming genomen, door zijn oudere broer bespot en door zijn zuster uit de hoogte bezien. De moeder is de erg- AMSTERDAM Een flauw New York, alsmede de ge ruchten dat de verhoging van de rente tarieven door de Bankers Trust wel eens een voorloper zou kunnen zijn voor een discontoverhoging in Amerika, brachten in Amsterdam verkooporders, waartegenover bijna geen kooporders van het publiek stonden. De grootste oorzaak van de flauwe tendentie op het Damrak moet ge schreven worden op rekening van Zwit serland, dat na een koers van f 214 in het niet-officiële ochtendverkeer in aandelen Kon. Olie, steeds met stukken kwam aan dragen tengevolge waarvan de koers snel daalde. De opening was 's middags reeds zeer teleurstellend op f 211,70 tegen dins dag slot f 217, maar aanhoudende ver kopen deden de prijs nog verder zakken tot f 210,70 hetgeen op oude basis ongeveer een verlies van 30 punten betekent in één dag. De enige steun kwam nog van Parijs waar, een lichte verbetering in de mone taire toestand is ingetreden, blijkbaar door de aangekondigde versoberingsmaat regelen. Philips daalde van 279 Vfc tot 277 V2 op welke koers vrijwel gesloten werd. Het verlies was hier ongeveer 7 percent. AKU deelde uiteraard ook in de malaise en ver loor ongeveer 3 punten. Met Unilever was het anders gesteld. Hier werd een verlies geleden van ongeveer 8 punten zonder spe ciaal daarvoor aan te wijzen redenen. KLM was wel lager op f 130 tegen dinsdag f 131,60 maar toch boven pariteit Amerika. Er ging in dit fonds bitter weinig om. De scheepvaarten openden over de ge hele linie met opnieuw lagere koersen van 1-3 percent. In het verdere beursverloop echter werd iets van het verlies ingehaald en tegen het slot bedroeg dit 1 tot 2 per cent. In staatsfondsen was bijna niets te doen. De weekstaat van de Nederlandsche Bank was hier niet van invloed op de koersen die over het algemeen ongeveer lager werden genoteerd. Cultures 1 per cent lager voor HVA, Amsterdam Rubber en Deli Mij nauwelijks prijshoudend. Aan delen Fridor werden wederom iets lager geadviseerd op 21, de 4 percent obligaties op 50 latend. Prolongatie 4% pet (ANP). NEW YORK Vlak voor beurseinde deed zich een scherpe stijging voor, waardoor meer dan de helft werd ingelopen op de verliezen, die dinsdag werden geleden na het bekend worden van het hogere rentetarief van de Bankers Trust Co. Door dit herstel deden zich koersstijgingen van een tot meer dan vier dollar voor bij individuele fondsen in de staal-, olie-, metaal-, chemicaliën-, auto-, spoorweg- en verscheidene andere groepen. Door de vraag nam de reeds actieve handel toe en de omzet bedroeg dan ook 2.460.000 aandelen; dit is 540.000 meer dan op dinsdag. Staal, en auto-fondsen trokken sterk de aandacht bij het herstel; zij liepen scherp op bij flinke vraag, waardoor Bethlehem Steel, General Motors en U.S. Steel boven aan de activiteitsgroep kwamen te staan. De olie- en spoorweg-waarden hadden koersstijgingen die tot meer dan drie dol lar bedroegen. De voornaamste zwakke plekken waren de luchtvaartmaatschappijen, die een of meer dollar daalden op een weigering van de Raad van de Burgerlijke Luchtvaart om de tarieven te verhogen. Van de 1167 verhandelde fondsen sloten er 538 hoger, 386 lager en 243 onveranderd. Het industriegemiddelde kwam van 494,13 op 498,48; dat voor spoorwegen van 147,16 op 148,21 en dat voor openbare nutsbedrij ven van 69,63 op 69,44. ste en zij is dan ook na Poil de Carotte zelf de hoofdpersoon van het boek. Als Poil de Carotte met inspanning van alle krachten een keer bedwateren heeft weten te voor komen, maar tenslotte bij gebrek aan een po niet beter heeft kunnen doen dan een plas in de haard, schuift zij de volgende morgen een po onder zijn bed om hem naar hartelust te kunnen beschuldigen van kwade wil. Broer Félix wordt, als hij Poil de Carotte bij vergissing een gat in het hoofd geslagen heeft, met zorgen omringd omdat hij akelig is geworden bij het zien van het bloed, maar het slachtoffer wordt alleen berispt voor zijn onhandigheid. Ma dame Lepic is ook niet te goed om ver leidingen voor Poil de Carotte te organi seren, zodat zij de gelegenheid zal hebben hem te slaan wanneer hij ervoor is ge zwicht. De haat die Poil de Carotte haar toedraagt, is verder niet alleen gemotiveerd door haar behandeling van hemzelf: hij vindt haar harde, zure karakter ook gede monstreerd in haar gedragingen tegenover anderen, tegenover zijn vader in het bij zonder. Als wij van scène tot scène Poil de Carottes jeugd doorlopen hebben, zien wij hem tenslotte tegen haar in opstand komen en kortweg weigeren een boodschap voor haar te doen. Als hij die weigering later aan zijn vader moet verklaren, wordt het hem niet kwalijk genomen, maar steun kan hij daar ook niet krijgen. De laatste ssène van het boek is een onverbeterlijk geformuleerde vloek van onmacht: als Poil de Carotte, die zich alleen waant, uitge roepen heeft dat niemand ooit van hem houden zal, ziet hij het gevreesde gezicht van zijn moeder vlakbij boven een muur uitsteken en hij voegt er wanhopig aan toe: „Behalve moeder". Maar ook dat tafreel bezien wij zonder verontwaardiging, als een welluidende wending in een koel muziekstuk. Het komt ook doordat Renard ons niet met de illusie voedt dat Poil de Carotte tegen de verdrukking in een lief karakter ontwikkelt. Hij wordt ons verscheidene keren van zijn minst innemende kant ge toond. Dat hij een mol, die hij langs de weg vindt, doodt door hem op een steen te gooien en driftig doorgaat met gooien als de buik blijft trillen en hem de indruk geeft dat de mol nog leeft, is niet eens een i erg ongunstig verhaal, vergeleken met een vals stukje verraad tegen een school vriendje waar hij jaloers op is. Misschien kunnen wij het van hem beter begrijpen en zijn wij minder geneigd hem er verant woordelijk voor te stellen, maar interpreta ties in termen van schuld en verontschul diging onderneemt de lezer geheel voor eigen rekening: Renard betoogt niets, hij laat alleen in Poil de Carotte zien wat hem is blijven obsederen uit zijn hopeloze jeugd. „Niet iedereen kan wees zijn," mompelt het jongetje na een moeilijke manoeuvre tegenover zijn vader en moeder tegelijk. Wie zou willen veronderstellen, dat Re- nards jeugd zich door zijn overgevoelige temperament gezien verschrikkelijker voordeed dan zij in werkelijkheid was, moet er rekening mee houden, dat zijn bei de ouders door zelfmoord aan hun eind gekomen zijn. Als het objectiever verteld was dan het is, zou het verhaal van Poil de Carotte integendeel veel triester zijn. Nu bijna al zijn wanhoop en zijn woede tussen de lijnen van de beschrijving weggelaten zijn, ondervindt de ..lezer..eerder het pessi misme van de auteur, dan het ongeluk van de kleine hoofdpersoon. Poil de Carotte heeft eens geprobeerd zelfmoord te plegen, door zijn mond en neus in een emmer water te steken. Hij zou het misschien vol gehouden hebben, als zijn moeder niet ge komen was en de emmer weggeschopt had, zodat het water over zijn schoenen liep. Men lacht om dat tafreel, dat in één zin van middelmatige lengte een compleet hoofdstuk van het boek oplevert. Men lacht misschien ook maar half, maar wordt er in ieder geval niet toe gebracht te gaan den ken aan het verdriet, dat het hoofd van Poil de Carotte in de emmer gebracht heeft. Al de scènes zijn zo, ontstellend en vanzelfsprekend. De beschrijving van de menselijke diersoort dient hier om haar van een afstand te kunnen bezien, zonder afgeleid te worden door illusies die wij zouden kunnen hebben over de motivering van de gedragingen der verschillende per sonen. Als wij aan het eind misschien pro beren onze ideeën over menselijke waar den toe te passen op de ondervinding van Poil de Carotte, blijkt pas goed hoe groot de afstand is. DE ZUIVER artistieke reden dat hij er het effect van zijn tafrelen mee bederven zou, had al voldoende reden kunnen zijn om Renard van alle morele toelichting af te houden, maar waarschijnlijk kwam hij aan die overweging niet eens toe, tenmin ste niet voordat zijn stijl al vastgelegd was. De functie van „Poil de Carotte" was voor hem vooral die van een aanklacht tegen het onrecht, dat na zijn jeugd ook zijn volwassen leven vernielde en dat hem een voortdurende inspanning om zich „zo klein mogelijk te maken" als levenstechniek op drong. Het onrecht moest al duidelijk ge noeg zijn als het manoeuvreren met ter men en argumenten dat zijn moeder toe paste, vervangen werd door een eenvoudige 3% »/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew. PhilipsGloeil. pref.PhilipsGloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 83% 89% 177% 344 187% 293 248 271 277 149% 431V2 225 996% 211,50 69% f 129,80 165% 154 237% 115% 82% 201'% 157 165 165% 63 48 67% 43% 35% Voorbeurs koersen 180 282 437 214,20 demonstratie van wat er gebeurd was. Als er andere termen en argumenten tegenover gesteld werden, zou het alweer een kwestie geworden zijn van één opvatting tegen de andere ,die de mogelijkheid opende van een verwarrende discussie waar tenslotte beide partijen ieder hun eigen soort gelijk uit zouden kunnen overhouden, want waar was een maatstaf waar het onrecht aan gemeten kon worden? Het gemis van zo'n maatstaf is de eerste inspiratie van het pessimisme van „Poil de Carotte" en men kan vandaar verder redenerend begrijpen dat Renard spoedig na de publikatie van dat boek in 1894 Parijs verliet en terug keerde naar de landstreek waar hij opge groeid was, om met de bomen en de dieren te leven en met de boeren, die vaak zelf wel bomen leken. Op die manier werd het probleem van recht en onrecht opgelost in de trotse groei van de natuur zelf. Men houdt uit „Poil de Carotte" al een soort herinnering over alsof men naar het leven van katten, schapen en vogels heeft ge keken, meer dan naar dat van mensen. Dat bepaalt er in zekere zin juist de fasci nering van, maar tenslotte is het natuurlijk toch een kleine visie, niet voldoende. MEN VINDT de eerste aanwijzing van een zekere ontmenselijking al in de ver houding tussen de auteur en zijn personen. Hij laat wel merken dat hij Poil de Carotte zelf is, maar alleen doordat wij in de ge dachten van het jongetje kunnen zien, voorzover die tenminste dadelijk verkla rend voor zijn woorden en handelingen zijn: verder blijven wij erbuiten en bezien hem uit de hoogte, uit een soort belvedere, terwijl hij zijn gesprekken met zijn familie leden voert, die vaak gesteld zijn alsof het verhaal al een toneelstuk was, waartoe Renard het later inderdaad bewerkt heeft: de namen van de sprekers staan boven hun woorden en aanduidingen in de trant van „zei" en „vroeg" en „lachte" zijn weggela ten. Poil de Carotte spreekt dan bovendien in welovergelegde zinnen, die vroegwijs genoemd zouden kunnen worden, als dat woord niet een te ongunstige betekenis had: zijn bedrevenheid in zinsbouw stelt hem alleen in staat des te korter uit te drukken wat hij bedoelt en waar het eigen lijk in de relaties om gaat. Hij kan in wer kelijkheid niet zo evenwichtig geklonken hebben als hij hier lijkt, dat wil zeggen de kleine Jules Renard moet heel wat ver warder geweest zijn dan zijn herschepping van zichzelf. Het grappige is dat die kunst matigheid, die overigens teveel goede for muleringen oplevert om op zichzelf hinder lijk te zijn, juist ontstaat doordat de men sen op weg zijn bomen en dieren te wor den: „natuur". Men vindt bij Renard trou wens ook sporen van het omgekeerde: dieren en bomen, die begiftigd zijn met fragmenten van een menselijke geaardheid. Zo zouden de twee elkaar op den duur kunnen ontmoeten, maar voordat het zover is heeft de litteratuur het afgelegd, achter gebleven op het menselijke terrein. In 1909 schreef Jules Renard in zijn journaal dat hij zeker nooit meer iets zou schrijven. Het uitzicht uit zijn raam maakte hem afkerig van al de halve waarheden van de litteratuur. Daarmee was ook zijn leven beëindigd, dat zonder litteratuur toch geen zin had - tenminste, een jaar later stierf hij. Haarlemmers zouden zijn gedupeerd De laatste tijd zijn enige Nederlanders, die op vakantie de Dom van Keulen be zoeken, op het plein voor de Dom aange sproken door een man, afkomstig uit Apel doorn, die meedeelde, dat hij in geldnood verkeerde. Hij verzocht de vakantiegan gers, als zij terug in Nederland zouden zijn, een kennis in Deventer te bellen en deze te verzoeken geld te sturen. Inmid dels vroeg de man aan de vakantiegangers een voorschot, welk geld hij onmiddellijk terug zou zenden, als hij het geld uit Ne derland had ontvangen. Verscheidene vakantiegangers hebben de man geld gege ven. Als zij echter de zogenaamde kennis in Deventer belden, bleek deze de Apel doorner in het geheel niet te kennen. Ook enige Haarlemmers zouden de man geld hebben voorgeschoten. De politie verzoekt hun zich met haar voor hef" geven van in lichtingen in verbinding te stellen In spanning wacht men in Nederlandse kringen van het internationale wegver voer op de uitkomst van de in dit najaar te houden conferentie van Europese ministers van Verkeer. Het zal er om gaan of West-Duitsland dan zal toetreden tot de Geneefse conventie van 1949 en de daar bij gestelde technische normen voor vrachtauto's zal aanvaarden. Handhaaft West-Duitsland het eigen, in maart 1956 aangekondigde normensysteem, dan zullen bij de stand van het tegenwoordige Ne derlandse wegenpark voor internationale vervoer de gevolgen ernstig zijn. Het Duitse systeem laat als grootste lengte voor een 2- of 3-assige wagen tien meter toe, voor een trekker met aanhan ger veertien meter en voor een trekker met oplegger dertien meter. De gewichten mogen respectievelijk niet hoger dan 12, 18 en 24 ton zijn. Een enkelvoudige as mag hoogstens acht ton druk hebben en een dubbele twaalf ton. Deze voorschriften treden 1 juli 1960 voor alle vrachtauto's in Duitsland in werking en voor nieuwe Duitse en buitenlandse wagens op 1 januari 1958. Een per bedrijf in Nederland ingesteld onderzoek naar het materieel, dat op Duitsland wordt gebruikt, wijst aan dat per 1 juli 1960 voor 40 miljoen gulden Ne derlands materieel voor gebruik op Duitse wegen onbruikbaar zal worden. Dit be tekent, dat ruim 76 percent van 1 -J laad vermogen van het wagenpark geen ver voer op of vervoer door West-Duitsland meer zal kunnen doen. Dit percentage is voor vrachtauto's 63, voor opleggers 61 en voor aanhangwagens ruim 95. Slechts 23 percent van de naar of door Duitsland vervoerende bedrijven zou geen hinder ondervinden. Twee percent verliest 1 tot 30 percent aan laadvermogen, 8 ver liest 3050 percent, achtendertig verliest 50 tot 90 percent en 29 percent der bedrij ven kan geen enkele wagen dan meer naar Duitsland sturen. Indien dit najaar Duitsland toch tot de Geneefse conventie zou toetreden, dan zou dit land zich verplichten ook na 1960 de onder de Geneefse normen vallende bui tenlandse vrachtauto's toe te laten. Gezien de grote, op zo hoog mogelijk rendement afgestemde Nederlandse investeringen in het internationale vrachtwagenpark, zal de beslissing van dit najaar van aanzien lijke invloed op de gang van zaken in deze bedrijfstak kunnen zijn. Aalsdijk, 8 te Singapore. Agamemnon, 7 te New Orleans. Alioth, pass. 7 Kp. Finistere n. Las Palmas. Aegis 9 te Philadelphia v. Fort Liberte. Amsteldiep, 10 te Rotterdam verw. Arkeldijk, 8 te Paulsboro verw. v. Newport News. Attis, 8 te Naracaibo v. New Orleans. Axeldijk, 9 te Tampa verw. v. Mobile. Alwaki, 8 te Yokohama. Ameland, 7 te Curagao. Artemis, 8 te Ciudad Trujillo verw. Angolakust, pass. 7 Kp. Finistere n. Le Havre. Antonia, 7 v. Pladju n. Tjilatjap. Alphare, 7 v. Ilheos n. Las Palmas. Aludra 8 te High Roads n. Hampton Roads. Ampenan, 7 v. New York n. Alexandrië. Amstelvaart, 8 te Karachi. Argos, 7 v. Cadiz n. Oran. Alcor, 7 v. Rotterdam n. Bremen. Bintang, 9 te Colombo verw. Bogowonto, 8 te Surabaja. Borneo, 8 te Aden verw. Batu, 8 v. Suez n. Rastanura. Britsum, 7 150 m. z.o. Cape Guardafui n. Aden. Bloemfontein, 8 te East-London. Both, 8 te Semarang verw. Bennekom, 7 te Maracaibo v. Punta Cardon. Balong, 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Caltex Delft, 7 v. Calcutta n. Colombo. Calamares, 8 te Puerto Libertator v. Santa Marta. Concepcion, 7 135 m. w. Kp. St. Vincent n. Antw. Calt. Nederland, pass. 7 Kp. St. Vincent n. Sidon. Celebes, 7 v. Balikpapan n. Tj. Massi. Camerounkust, 6 te Hamburg v. Amsterdam. Charis, 7 te New Orleans verw. v. Houston. Castor, 7 v. Paramaribo n. Barbados. Cradle of Liberty, 12 te Philadelphia verw. Caltex The Hugue, 7 v. Bahrein n. Stockholm. Cottica, 8 te Paramaribo. Camitia, 8 te Rotterdam. Dongedijk, 8 te Londen. Dorestad, 7 270 m. n.o. Sombrero n. Rotterdam. Dordrecht, 19 te Antwerpen verw. Duivendijk, 8 te Cristobal verw. v. Londen. Duivendrecht, 11 te Houston verw. Esso Den Haag, 9 te Pernis verw. v. Rastanura. Erinna, 7 rede Calcutta. Elizabeth B, 8 1150 m. o. Tokyo n. Honolulu. Eemland, pass. 7 Madeira n. Bahia. Garoet, 7 v. Singapore n. Bangkok. Ganymedes, 8 te Santiago de Cuba verw. Guineekust, 7 165 m. n.o. Finisterre n. Dakar. Giessenkerk, 7 v. Antwerpen n. Hamburg. Hathor, 7 v. Lissabon n. Amsterdam. Hera, 7 250 m. z.w. Flores n. Amsterdam. Hersilia, 10 te Cap Haitien verw. v. Baltimore. Heemskerk, 7 v. Manilla n. Hongkong. Hilversum, 7 v. Port Said n. Landsend. Hoogkerk, pass. 7 Gibraltar n. Marseille. Hector, 8 te Rotterdam. Hestia, 8 te Rotterdam. Isis, 7 v. Port of Spain n. Caracol. Ivoorkust, 7 v. Port Harcourt n. Warri. Japara KRL, 7 v. Marseille n. Le Havre. Jason, 8 te Pto. Cabello verw. v. La Guaira. Japara KPM, 8 te Dar Es Salaam. Kloosterdijk, 7 v. Bremen n. Rotterdam. Kota Agoeng, 7 v. Belawan n. Port Sudan. Kalydon, 7 v. Punta Cardon n. Rotterdam. Kara, 8 v. Singapore n. Balikpapan. Karossa, 8 te Surabaja v. Balikpapan. Kertosono, 8 te Port Sudan. Korovina, 7 te Rotterdam. Kota Gede 7 te Rotterdam. Limburg, 7 te Cuba. Liberty Bell, 13 te Philadelphia verw. Lemsterkerk, 8 te Bremen verw. Lombok, 9 te Port Elizabeth verw. Maashaven, pass. 7 zd. v. Wight n. Antwerpen. Malea, pass. 7 Luzon n. Miri. Munttoren, 6 v. Port Said n. Rotterdam. Maasdam, 8 te Southampton. Moordrecht, 13 te Mena A1 Ahmadi verw. Mijdrecht, 12 te Port Said verw. Mentor, 7 v. Paramaribo n. Amsterdam. Maasland, 8 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Mariekerk, 7 v. Port Said n. Genua. Nestor, 7 v. Rotterdam n. Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 7 te New York. Oranjefontein, 6 620 m. n. St. Helena n. K'stad. Oranjestad, 7 v. Trinidad n. Barbados. Osiris, 7 te La Guaira. Oldekerk, 8 te East-London. Pygmalion, 8 te Antiqua v. Guadeloupe. Pendrecht 14 te La Plata verw. Prins Alexander, 8 te Antwerpen verw. Peperkust, 7 190 m. w.z.w. Cape Three n. Lagos. Purfina Nederland, 9 te Fiumicino verw. Prins Casimir, 7 te Le Havre. Prins Willem III, 7 te Hamilton. Reyniersz, 8 te Tj. Priok verw. Rita, 8 te Pladju verw. Raki, 8 te Abadan verw. Riouw, 7 v. New Orleans nog naar onbekend. Rondo, 7 te Suez. Rotti, 8 te Surabaja. Seven Seas, 7 v. Rotterdam n. Bremen. Stad Gouda, 7 v. Vlaardingen n. Wabana. Stad Maassluis, pass. 7 Ouessant n. Melilla. Stad Vlaardingen, 8 te Narvik. Statendam, 8 v. Southampton n. New York. Steven, 7 v. Sevilla n. Lissabon. Straat Soenda 7 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Stat, of Liberty 7 360 m. z.z.o. Halifax n. P. Said. Stad Delft, 8 te Seven Islands verw. Sambas, 8 te Kumai. Stanvac Benakat, 8 te Penang verw. Stan vac Selo 8 te Singapore verw. Swartenhondt, 8 te Gorontalo v. Posso. Stanvac Lirik, 8 te Tj. Uban v. Sungeigerong. Sirrah, 8 te Bombay. Straat Torres, 7 v. Singapore n. Brisbane. Tiberius, 7 60 m. n.o. Ouessant n. Georgetown. Telamon, 6 750 m. n.o. Barbados n. Rotterdam. Tabian, 7 v. Surabaja n. Djeddah. Tabinta, 8 te Tandjong Priok. Tegelberg, 10 te Rio de Janeiro verw. Tarakan, 8 te New York. Van Riemsdijk, 7 v. Singapore n. Tj. Priok. W. Alton Jones, 14 te Philadelphia verw. Wieldrecht, 8 te Rastanura verw. Willem Ruys, verm. 8 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Willemstad, 6 v. Pta. Del Gada Az. naar Port of Spain Trinidad. Weltevreden, 8 te Antwerpen. IJssel, pas. 7 Barbados n. Antwerpen. Zaanland, 8 te Buenos Aires. Zonnekerk, pass. 7 Minikoi n. Rangoon. Zuiderkruis, 8 v. Walvisbaai n. Kaapstad. Zaankerk, 8 te Rotterdam. Zaanland, 8 te Buen. Aires verw. v. Montevideo. Zuiderzee, 6"v. Durban n. Lourenco Marques. KLEINE VAART Bab T, 5 v. Stocka te Zaandam. Elsa, 6 v. Zaandam te Valdemarsvik. Joost, 4 v. Soernaes te Amsterdam. Kaap Falga, 5 v. Kristinehamn te Otterbacken. Kaap St. Vincent, pass. 6 Brunsblittel n. A'dam. Pavo, pass. 6 Brunsbüttel n. Amsterdam. Phidias, 6 v. Lissabon n. Genua. Plato, 5 v. Cadiz n. Amsterdam. Ponza, 4 v. Antwerpen te Trolhattan. Tilly, v. Zaandam te Sundsvall. Westerdok, 7 te Gravesend n. Amsterdam. SLEEPVAART Clyde en Oceaan, 8 26.43 n. 159.15 w. m. kruiser. Friesland, 7 v. Rotterdam n. IJmuiden. Gele Zee, 6 v. Nuevitas n. New Orleans. Humber,8 39.47 n. 59.51 w. met m.s. Oostzee, 8 33.14 n. 27.24 w. Rode Zee, 8 34.45 n. 73.35 w. m. 2 kraanpontons. Zwarte Zee, 6 200 m. n.n.w. Kaap Finisterre naar Fayal. Op 17 aug. a.s. hopen onze lieve ouders JOH. HIEMSTRA en G. HIEMSTRA-BOLTHOF de dag te herdenken, dat ze voor 25 jaar in het huwelijk traden. Hun dankbare kinderen: Herman Miep en Piet Gelegenheid tot feliciteren 17 aug. van 35.30 uur. v. Wassenaerstraat 60 IJm.O. zonder schadelijkelaxeermiddelen - en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd, u bent humeurig, voelt u na&r en loom. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. Neem CAR TERS LEVERPILLETJES - on schadelijk, plantaardig en zacht- om de liter gal op te wekken, die uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer een ander mens voelen. Vraag Carters Leverpilletjes, f. 1.20 per flacon. in één dag klaar. Dameshakken v a f 1. KENNEMERLAAN 147 Weg met onhandige lik- doornringen en gevaar lij ke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXA- CORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplek- sen en eksterogen ver schrompelen met wortel en ai. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. ontvangen leuk klein speelgoed b.v. kinder televisie 0.25. Kom vrijblijvend binnen rondkijken. Let op het juiste adres: KENNEMERLAAN 147 10 RIJLESSEN a 60 MIN. VOOR f 47.50!!!!! In nieuwe Opel Rekord door gedipl. in structeur. Theorie, halen en brengen gratis. Erkende B. E. A. Bondsautorijschool „Rekord", van Wassenaer straat 47, IJm. SPOEDOPL. stuurman en machinist, Zeev. Inst. Sta tionsweg 66, Velsen. K 2550 4704. D. en av.lessen, geen toelatingseisen. le KAPSTER, dipl. Vaksch., wenst van betrekking te ver anderen. Alleen in IJmuiden of direkte omgeving. Aan biedingen L 1670. Weg. teleurstell. in gez. v. 2 pers. in kleine mod. gemakk. woning m. oliestook te Hrl. gevr. FL. HULP i. d. HUIS HOUDING v. d. e. n. goed kunn. koken, v. g. g. v. Flink loon. Aan-m. vrijd.- en zat.- av. na 7.30 u. Prins Maurits- laan 37, H'lem, tel. 39007. Gevr. voor 26 aug. a.s. (of eerder) FLINK MEISJE ca. 18 j. of ouder v. g. g. v. alle werkdagen 8-4 uur, netto f 30 p. w. Gunstige vakan tieregeling. Aanm. 5-7 uur Mevr. Mouthaan, Houtplein 4, Haarlem. Deze week bij de boodschappen: (Nieuwe oogst) 1 blikje van 85 voor SIAM RIJST, droogk., 500 gr45 KANTKOEK, 500 gr35 Echte CHOC. PUDDING, 2 pak49 VOLVETTE KAAS 500 gr135 SMEERKAAS 2 pakjes 59 GEVULDE ANANAS 150 gr29 NOUGAT MONTELIMAR 200 gr49 DE HEER BONBONS 200 gr79 HETE BLIKSEM 150 gr. 29 ZWANENBERG'S VLEESWAREN 'n symbool van klasse 150 gram ZURE ZULT MET AUGURKJES 'n lekkere frisse belegging DEZE WEEK 28 HAM150 gr. 79 PLOCKWORST 100 gr. 49 GELARDEERDE LEVER100 gr. 49 SAKSISCHE SMEERLEVERWORST 150 gr. 52 HAMSPEK150 gr. 53 ROOKVLEES150 gr. 79 LEVERKAAS100 gr. 43 PALINGWORST150 gr. 32 MAGER SPEK 100 gr. 39 2 potten Zwanenberg's PRUIMENJAM nu nog 99 KRENTENBROOD35—100 10 EIERKOEKEN30 15 TAFELKOEKEN59 150 gr. SOESJES49 VERS BROOD CADETJES 10 GROTE CITROENEN 98 5 kg AARDAPPELEN (Zeeuwse gewone grote) 85 ENORME AFSLAG TOMATEN GROTE SORTERING FRUIT: Pruimen, meloenen, perziken, sinaasappelen, grape-fruits, appelen, peren, druiven, bananen. - LAGE PRIJZEN LANGE NIEUWSTRAAT 5 0 5 - 507 GEVRAAGD tegen hoog salaris, met of zonder papieren, bij voorkeur, wegens woningnood, ongehuwd. SLAGER IJ EN Laat 144-146 BERNARD KOOMEN - Alkmaar - Telefoon 3896 Voor direkt gevr. FLINKE WERKSTER, 3 ocht. p. w. f 1.50 p. uur. Adres te vern. bur. v. d. blad. Voor een mooie PANTALON of COLBERTJASJE kunt u voordelig slagen bij Textiel handel Fraanje, Keizer Wil helmstraat 16. AMBACHTSSCH. OVER ALLS in blauw, khaki en wit. Zeeman, Bloemstraat 70, IJmuiden. Telefoon 4235. LOMPEN, OUD IJZER, OUD PAPIER, worden tegen de hoogste prijs bij u gehaald door Fa. Max Gosschalk, Industriestraat 2, tel 5852 TE KOOP AGB.: haard kachel z. g. a. n., buffet don ker eiken, houten ledikant 2 pers. m. spiraal, kinderle dikant m. matras, kamerspie- gel, rookstoel. Lange Nieuw- straat 417. Te koop: prima SNEL- BROMMER, m. Alpino, b.j. '56. Daltonstraat 24. Prima VOLKSWAGEN f1250 Lange Herenstraat 34, H'lem Tel. 13793. Te koop gevr.: ANTIEKE KAST, console of muurtafel tje. Brieven met opgave van maat en prijs L 1669. Te koop aangeb. goed spe lende PHILIPS RADIO met visserijgolf. Prijs f 85. Ge- leenstraat 29 (achter de westkant v. h. Marktplein). TE KOOP: pracht haard merk Frisia en Etna kachel. Da Costalaan 20, Driehuis. Te koop: opvouwb. FIETS- ZITJE f 8.50. Te koop gevr. poppen wandelwagen. Sire nestraat 11. Te koop een prima KEU- KENGEYSER. Torenstr. 17, Velsen. .PhiUshava" xneer Morgen, vrijdag 9 augustus de gehele dag Van maandag 12 aug. t/m. zaterdag 17 aug. (vakantie). KENNEMERLAAN 48

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3