r PANDA EN HET DING Oeral-Kozakkenkoor zong in het Openluchttheater Vrij veel bewolking r J Renault Frégate De radio geeft dinsdag Wereldnieuws Toch ió het zo MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 2 Luchtmacht exposeert op vliegbasis Twenthe GARAGE „PEN HOUT" Felix Rutten in oktober vijfenzeventig jaar Lotte Goslar maakt tournée door Verenigde Staten Eduard van Beinum neemt rust in Nederland Prof. dr. C. de Boer t Ernstige aanrijding in Beverwijk Weer een „wilde" bus aangehouden Franse taal facultatief bij het V.H.M.O. Komeet Mrkos verdwijnt straks uit het gezicht Kerkelijk Nieuws Mislukte roofoverval in Rotterdam Dader gegrepen Echtpaar door gas bedwelmd; man overleden Deze week nog volop Zeeuwse pruimen Nederlander bij ongeluk in Frankrijk zwaar gewond N.V. Nederlandse Tunnel ij. te Amsterdam opgericht Mij 'N TAAL DER MIEREN Het Oeral-Kozakkenkoor leidt als de anderen uit Russische emigranten gevorm de gezelschappen, een zwervend bestaan op onze aardbol. Het handhaaft daarbij een traditie, die teruggrijpt op verhoudingen, die bestonden in het tsaristische Rusland en die voor wat het muzikale repertoire betreft, beperkt blijft tot de zangen, die de generaties uit de tijd vóór de eerste wereld oorlog al konden bekoren. Eenvoudiger gezegd: het Oeral-kozakkenkoor verzorgt een museum van Russische muziek uit een vervlogen tijdperk. Die verzorging ge schiedt op een ook al tot traditie geworden liedertafel-interpretatiewijze, waarvoor nog altijd wel belangstelling bestaat. Voor het concert, dat het Oeral-kozakkenkoor zaterdagavond in het Openluchttheater te Bloemendaal gegeven heeft, waren althans vrij talrijke toehoorders gekomen, die zich weer hebben kunnen laven aan de ver trouwde klanken van de „Avondklokken" en van het Patrouille-lied, het lied van de Wolgaslepers en van het al even beroemde „Stenka Rasin". Er waren ook een paar minder bekende volksliederen bij als „Op de weg naar Sint Petersburg", een lied over „Moedertje" Rusland, „Eentonig klinkt het klokje" en „Rode Bessen", die alle met een vaak ge raffineerde effect-dynamiek en met de stereotiepe klank van de Russische koren werden gezongen. Tenoren, baritons en bassen kregen naar gewoonte de gelegen heid hun goedklinkende stemmen mooi te laten contrasteren met de warme klank van begeleidende bromstemmep. De dirigent van het koor, Andrej Scho- luch, had aan kerkzangen de eerste plaats in het programma gegeven. Bij het luiste ren naar de uitvoering hiervan kon men Op de vliegbasis Twenthe is zaterdag een luchtmachttentoonstelling geopend, ge organiseerd door de stichting luchtmacht demonstraties. De expositie, die tot en met aanstaande zaterdag geopend is, wordt ge houden in een der hangars. Zij geeft een beeld van het vliegbedrijf bij de Konink lijke Luchtmacht. Zij omvat een gedemon teerde „Hunter"-straaljager, voorts boord- wapens, bommen en parachutes. Ook wordt aandacht geschonken aan luchtverkenning, brandweer en dergelijke. Er zijn voorts zo wel zuiger- als straalmotoren te zien. Bui ten de hangars staat van alle vliegtuig typen die bij de Koninklijke Luchtmacht in gebruik zijn, een toestel opgesteld. Ongeveer 15.000 toeschouwers hebben de vliegdemonstraties bijgewoond, die na de opening van de tentoonstelling ten beste werden gegeven. De expositie werd geopend door de plaatsvervangende chef van de luchtmacht staf, generaal-majoor H. P. Zielstra, die in zijn toespraak onder meer zeide, dat de Koninklijke Luchtmacht thans 25.000 man sterk is en beschikt over een tiental grote vliegvelden, waar enige honderden moder ne jagers zijn gestationeerd; een aantal radar-stations om de vliegtuigen te leiden, opleidingsscholen om het benodigde perso neel op te leiden, en depots en werkplaatsen voor opslag en herstel van het materieel. ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT Verbruik: 13 liter op 150 km Prijs vanaf ƒ7.990.— HILVERSUM I 402 M 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Pla ten. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.05 Pla ten. 9.15 Wat zullen wij vandaag eens gaan doen in Nijmegen? 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Amusementsmuziek. 11.30 Sopraan en piano. 11.50 Blaastrio. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw - mededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Me- tropole orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Platen. 14.30 Geestelijke Hygiëne, cause rie. 14.50 Kinderkoor. 15.05 Land voor de boeg!, klankbeeld. 15.40 Platen. 16.00 So praan en piano. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17.30 Amusementsmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 De dieren wereld en wij, causerie. 18.40 West- indisch orkest. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Radio Filharmonisch orkest en so liste. 19.35 Pianorecital. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.50 Pla ten. 22.00 Reportage Trofeo d'ltalia. 22.20 Pianorecital. 22.45 Wereldkampioenschap pen wielrennen. 23.00 Nieuws. 23.15 Koer sen. 23.16 Actualiteiten. 23.25-24.00 Platen. HILVERSUM II 298 M 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Idem. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok - nood- klonk. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Platen. 13.25 Omroeporkest. 13.45 Platen. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Platen. 15.05 Idem. 15.35 Ka merkoor. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee. Rechtspreken in pri mitief Nieuw-Guinea, door mr. L. O. A. Moll. 18.00 Pianovoordracht. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Platen. 19.00 Nieuws. 19.05 Commentaar op het nieuws. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Salzburger Fest- spiele: Le Nozze di Figaro, opera. (21.10- 21.25 Actualiteiten). 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA'S 20.30 Journaal en weeroverzicht. 20.45- 22.20 Filmprogramma. BRUSSEL 324 M 12.00 Platen. 12.15 Voor de soldaten. 12.30 Weerberichten. 12.34 Voor de sol daten. 13.00 Nieuws. 13.11 Platen. 14.00 Omroeporkest. 14.30 Operettemuziek. 15.45 Platen. 15.55 Parsifal, opera. (Eerste bedrijf). 18.15 Platen. 18.45 Nieuws. 19.05 Parsifal, opera (tweede bedrijf). 20.25 Pla ten. 21.15 Parsifal, opera (derde bedrijf). 22.50 Platen. 22.55-23.00 Nieuws. zich tegenwoordig wanen bij de Grieks- orthodoxe eredienst. Maar de galm van de kerkruimte moest men natuurlijk in het Openluchttheater onder het indrukwekken de uitspansel met zijn voortjagende don kere regenwolken missen. Een concert door kozakkenkoren zonder kozakkendansen is een onvolledigheid. Ook op deze avond ontbraken zij niet, al vorm den zij slechts een bescheiden onderdeel van het programma: zij werden lenig en vlot uitgevoerd door een danspaar. Voor de begeleidende zang zorgde het koor. Ik heb mij bij dit optreden wel afge vraagd hoe lang de traditie van het kozak- kenkoor nog volgehouden kan worden. Want de jaren gaan voorbij en de invloed daarvan kan men niet ontgaan. Ook een kozakkenkoor van emigranten kan dat niet. Dit was bij de uitvoering van zaterdag enkele keren te constateren, al waren er ook ogenblikken te beleven, die aan de eerste kennismaking met kozakkenkoren in het westen deden herinneren. P. Zwaanswijk De Nederlandse letterkundige dr. Felix Rutten zal in de maand oktober zijn vijf enzeventigste verjaardag te Rome vieren, waar hij woonachtig is. Dan zal ook de door zijn vrienden bijeengebrachte feestgave, waarschijnlijk door prof. dr. J. J. M. Tim- mers, directeur van de Jan van Eyck-aca- demie te Maastricht, worden overhandigd. Het cabaret van Lotte Goslar zal binnen kort een tot maart durende tournee door de Verenigde Staten maken. Tot de mede werkenden behoren de Nederlandse pianist Will Hartingsveldt en de danser Aart Brouwer. Dr. Eduard van Beinum en zijn echtge note zijn zaterdagavond per auto uit Salz burg in Nederland teruggekeerd en hebben voorlopig hun intrek in hun vakantiehuis te Garderen op de Veluwe genomen. De heer van Beinum, die nog veertien dagen vakantie heeft, zal op aanraden van zijn medicus nu wat rustig aan doen. Op advies van zijn arts te Salzburg moest de dirigent er vrijdagavond van afzien in het Festspiel- haus het Berlijns Filharmonisch Orkest te dirigeren, zoals wij zaterdag reeds bericht ten. Mevrouw Van Beinum vertelde zondag middag, dat de ontzaglijke hitte van de föhn op ieder verlammend had gewerkt. Dit had de acute storing in de bloedsomloop van haar man, die daar extra gevoelig voor is, veroorzaakt. Er is geen sprake van aldus mevrouw Van Beinum dat me ningsverschillen met het Berlijns orkest zo als een Weens blad meldde, de oorzaak zou den zijn geweest, dat de dirigent zijn op treden had afgelast. Op Westerveld is zaterdag in alle stilte het stoffelijk overschot gecremeerd van prof. dr. C. de Boer, oud-hoogleraar van de Rijksuniversiteit te Leiden, die dezer dagen in de ouderdom van 77 jaar is over leden. Prof. dr. De Boer, die van 1931 tot 1950 hoogleraar was in Leiden, was ook buiten het terrein van zijn dagelijkse werkzaam heden een zeer geziene figuur. Hij heeft vóór zijn Leidse periode het onderwijs, het hoger onderwijs en de wetenschap gediend in Groningen, Amsterdam en Utrecht. C. de Boer werd geboren op 26 mei in Leiden. Kort nadien werd zijn vader hoog leraar in de wiskunde te Groningen, waar door hij in het noorden des lands zijn schoolopleiding en zijn universitaire op leiding kreeg. In Parijs zette hij zijn stu dies in de klassieke letteren en in het Frans voort. Hij promoveerde daar in 1909. In datzëlfde jaar werd hij benoemd tot leraar Frans aan de h.b.s. met vijfjarige cursus te Groningen. Twee jaar later volg de zijn benoeming aan het gymnasium te Amsterdam. In 1912 aanvaardde hij een privaatdocentschap aan de Rijksuniversi teit te Utrecht in de Franse taal en de Middeleeuwse letterkunde. Na nog een lec toraat in Amsterdam te hebben bekleed, werd dr. De Boer in 1920 benoemd tot lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1931 tot hoogleraar werd be noemd. Hij aanvaardde zijn ambt met een oratie over „De drift naar het verleden in de Romaanse linguistiek". Reeds voor zijn benoeming tot hoogleraar werden de we tenschappelijke verdiensten van het werk van prof. De Boer erkend door zijn be noeming tot lid van de Koninklijke Aka- demie van Wetenschappen in 1927. Tevens viel hem het eredoctoraat van de univer siteit van Rijssel ten deel. Dr. De Boer was officier van het Legioen van Eer en ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw. Zondagmiddag omstreeks vijf uur reed de heer A. S. uit Waalwijk met zijn auto uit de Regulierstraat naar de Alkmaarse- weg. Op het kruispunt Regulierstraat- Munnikenweg kwam een vrachtauto, be stuurd door de heer P. V. uit Beverwijk, die geen voorrang verleende. Door de ge weldige schok bij de daaruit volgende aan rijding werden de heer S. en zijn echtge note door een portier, dat opengegaan was, op straat geslingerd. Na onderzoek door dokter Fierstra zijn zij per ziekenauto naar het Rode Kruis-ziekenhuis gebracht, waar men bij beiden een hersenschudding con stateerde. Bovendien had de heer S. nog een paar gekneusde ribben. Een kind van het echtpaar, dat achterin de wagen zat, kreeg hoegenaamd geen letsel. De perso nenauto werd met een kraanwagen weg gesleept. Bij het onderzoek bleek, dat het rijbewijs van de heer V. verlopen was. Ondanks het krachtige ingrijpen van de Rijksverkeersinspectie tegen de nieuwe vorm van „wilde" bussen, is er zaterdag toch weer zulk een voertuig aangehouden en wel in Nieuwerkerk, waar een groot aantal ambtenaren van de inspectie con trole uitoefende. De chauffeur toonde een toestemming voor het vervoer van een groep kinderen. Er zaten echter bijna geen kinderen in de bus. Het ging hier weer om vervoer van particulieren naar vakantie adressen in Epe en Apeldoorn. De bus werd naar Rotterdam terugge bracht, waar de inzittenden de trein kon den nemen. Zowel tegen de busverhuurder als tegen de huurder, een Rotterdams reis bureau, is proces-verbaal opgemaakt. Minister Cals: geen commentaar Het bestuur van de Vereniging tot be vordering der studie van het Frans heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te kennen gegeven, dat er in brede kring verontrusting heerst over de plannen welke ten departemente zou den bestaan ten aanzien van het onderwijs in de moderne talen bij het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs en die de plaats, welke deze talen in het bijzon der het Frans in ons onderwijsbestel innemen, zouden kunnen aantasten. Deze verontrusting wordt sterk in de hand gewerkt door de heersende onzeker heid, aangaande de vorm, waarin deze plannen zullen worden gegoten. Om deze redenen heeft het bestuur er bij de minister et klem op aangedron gen, alle plannen, die de studie van het Frans raken, op korte termijn ter alge mene kennis te willen brengen, zodat tijdig een openbare en vruchtdragende discussie, met name in de betreffende verenigingen en organisaties, zal kunnen plaats hebben. Het departement van Onderwijs wenst geen commentaar te geven op dit bericht. Naar geruchten willen, zou onder andere het plan bestaan, het onderwijs in een der moderne talen bij het V.H.M.O. facultatief te stellen. Volgens Deense astronomen, die de baan van de komeet van Mrkos hebben be rekend, heeft deze komeet, die op 2 augus tus werd ontdekt, nu reeds zijn perinelium bereikt, dat wil zeggen zijn kortste afstand tot de zon. Tegen het einde van de maand zal de komeet niet langer voor het blote oog zichtbaar zijn. Maar alvorens te ver dwijnen zal hij volgens de astronomen op zijn terugweg nog zichtbaar zijn achter eenvolgens in de sterrenbeelden Lynx, Grote Beer en Berenice. De Deense astronomen achten het op merkelijk dat zo kort na elkaar twee ko meten zijn verschenen, die met het onge wapende oog zichtbaar waren: enkele maanden geleden de Arend-Roland en nu de Mrkos. Gemiddeld zijn per eeuw slechts twintig kometen voor het blote oog zicht baar, dat is één per vijf jaar. Ned. Herv. kerk Beroepen te Boven-Hardingxveld B. Haverkamp te Nieuw-Lekkerland. Aangenomen naar Dokkum (toez.) D. J. Miedema te Tzummarum. Bedankt voor Lunteren (2e beroep) J. J. Poot te Delft. Gref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Nijverdal O. Mooiweer, kand. te Utrecht. Geref. gemeenten Beroepen te Artesia (Californië) H. Rijk- sen te Vlaardingen, die bedankte voor H. I. Ambacht. Dank zij het doortastend optreden van een surveillerende agent van politie kon zaterdag in Rotterdam een 29-jarige koop man worden aangehouden, die enkele uren tevoren een roofoverval gedaan had op een sigarenwinkel annex postagentschap aan de Rechthuislaan aldaar. Omstreeks kwart voor twaalf kwam de koopman de winkel binnen. Hij vroeg naar een pakje sigaretten en informeerde tevens bij de winkelierster, de weduwe De R., tot hoe laat de winkel open bleef. Later kwam de man terug. Weer vroeg hij naar diverse merken sigaretten en sigaren. Toen de vrouw zich omkeerde om verschillende dozen van de schappen te halen, kreeg zij plotseling ter hoogte van de schouderbla den een klap in haar nek. Zij schrok hef tig, maar begon direct om hulp te gillen, waarop haar aanvaller de vlucht nam. Een agent van politie zag een halfuur later een man lopen, die aan het door de winkelierster opgegeven signalement be antwoordde. Hij nam hem mee naar het bureau, waar hij met de weduwe en een klant, die hem ook had gezien geconfron teerd werd. Aanvankelijk ontkende hij. maar tenslotte gaf hij toe, in de winkel te zijn geweest en de slagen te hebben toegebracht. Het was zijn bedoeling geweest geld te roven. De eerste keer was hij poolshoogte komen nemen en de tweede keer was hij met oen stuk hout teruggekomen. Het was hém evenwel niet gelukt iets buit te ma- Een depressie die over Engeland naar de Noordzee koerste heeft het weer ge durende het weekeinde een stormachtig karakter gegeven. Om het eigenlijke de pressiecentrum* trokken enkele randsto- ringen die de wind en de buiïgheid perio diek deden toenemen. De grootste wind snelheden kwamen zondag voor. Er werden gemiddelden van 70 en maximale stoten van 90-100 km per uur gemeten. Onweersbuien brachten gistermiddag vooral in zuidwest-Brabant veel neerslag, waarbij ook hagel voorkwam. De hoofd depressie trok vanmorgen over Scandina vië in noordoostelijke richting weg. In ver band hiermede kan vandaag een afneming van de wind worden verwacht. Deze zal bovendien naar west tot noordwest ruimen en van de Noordzee enigszins onstabiele lucht aanvoeren waarin vrij veel bewol king voorkomt. Ook morgen zal daaruit plaatselijk nog een bui vallen. Over de oceaan trekt een rug van hoge druk in de richting van de Britse eilanden, Dinsdag 13 augustus Zon op 5.22 uur, onder 20.11 uur. Maan op 20.46 uur, onder 8.35 uur. Maanstanden 18 aug. 17.16 uur laatste kwartier. 25 aug. 12.32 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 13 augustus Hoog water: 5.15 en 17.38 uur. Laag water: 1.07 en 13.20 uur. maar deze zal morgen ons land nog niet kunnen bereiken. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten b0 land maxima van giste s 2 g ren. Binnenland: heden -ö-g d S g 7 uur. Neerslag: laatste •So s o, c 24 uur O c 5 Stockholm geheel bew. z 23 2 Oslo regenbui z 20 47 Kopenhagen onbewolkt z 22 0,2 Aberdeen motregen nnw 16 8 Londen regen zw 21 0,4 Amsterdam regenbui zzw 21 9 Luxemburg zwaar bew. zw 19 0 Parijs licht bew. zzw 22 1 Bordeaux regenbui zzw 22 9 Grenoble regen windst. 26 15 Nice zwaar bew. nnw 26 0 Berlijn zwaar bew. z 28 4 Frankfort zwaar bew. zw 24 0,6 München zwaar bew. zo 26 30 Zürich regen w 25 11 Genève geheel bew. windst. 24 26 Locarno zwaar bew. O 26 80 Wenen regenbui nw 28 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 29 3 Rome zwaar bew. z 36 0 Ajaccio licht bew. ono 36 0 Den Helder regenbui wzw 17 4 Ypenburg geheel bew. zzw 16 8 Vlissingen zwaar bew. zw 16 2 Eelde zwaar bew. zzw 16 2 De Bilt geheel bew. zzw 16 0,2 Twente geheel bew. zzw 15 3 Eindhoven zwaar bew. z 15 3 Vlv. Z.-Limb zwaar bew. z 15 3 Gistermiddag hoorden buren van een bejaard echtpaar aan de Assendorperstraat te Zwolle klopsignalen op de muur. Zij spoedden zich naar het huis, maar konden niet binnenkomen. De politie werd gewaar schuwd en deze trad, na de deur gefor ceerd te hebben, het huisje binnen. In de huiskamer trof men het echtpaar bewus teloos aan. De vrouw werd onmiddellijk zuurstof toegediend. Zij knapte vrij spoe dig op. De man echter, de 82-jarige heer J. Rodink, moest naar het ziekenhuis ver voerd worden, waar hij in de loop van de nacht is overleden. Bij onderzoek bleek, dat de gasleiding in de keuken voorzien was van twee kraan tjes. Aan het ene was een gascomfoor met een slang aangesloten. Het andere had geen aansluiting. Dit laatste kraantje stond open. De gehele woning was gevuld met gas- lucht, hetgeen erop wijst dat het kraantje geruime tijd heeft opengestaan. Op de Zeeuwse fruitveilingen is het thans volop pruimentijd. De afgelopen week was een van de drukste aanvoerwe- ken van dit seizoen en ook deze week zal het aanbod nog ruim zijn. Daarna zal de aanvoer echter reeds gaan minderen. Lan delijk is er dit jaar een zeer geringe oogst. In verscheidene fruitcentra wordt zelfs van een mislukking gesproken. De Zeeuw se kwekers zijn er iets beter van afgeko men. Hier is de oogst toch nog wel ruim een derde van de normale opbrengst. Zo waren er vorige week in Kapelle- Biezelonge nog dagaanvoeren van ruim 30.000 kilo pruimen. Door veel zon gedu rende de laatste weken is de kwaliteit zeer goed en de smaak eveneens voortreffelijk, waardoor er grote vraag is naar deze vruchten. Doordat landelijk het aanbod gering is, zijn de prijzen hoog opgelopen. Voor beste kwaliteit wordt f 1.25 tot f 1.50 per kg. betaald; de mindere kwaliteiten noteren nog tot f 1 per kg. Deze prijzen lig gen ongeveer driemal zo hoog als vorige jaren. Voor de Zeeuwse kwekers betekent dit, dat de mindere oogst een even grote of misschien nog grotere financiële uit komst zal geven dan in normale jaren. Bij een botsing met een personenauto zijn twee Nederlanders, die per motorfiets in Frankrijk een tocht maakten, nabij Vil- lefranche sur Saone gewond. De 35-jarige Jacob Vrösch werd hierbij licht gewond en zijn vader, de 68-jarige Simon Vrösch, kreeg een dubbele schedelbasisfractuur. Beiden zijn in het ziekenhuis te Villefran- che sur Saone opgenomen. Zij wonen in Kerkrade. De auto werd bestuurd door de 39-jarige Italiaanse advocaat Pompeo Ric- citelli uit Castel di Sangro. 44. Na het voorafgaande, zal menigeen de behoefte gevoelen om eens nader ken nis te maken met de Militaire Vlieger, Commandant George Bonsang, die het op hefmakende bericht over de Landing der Vliegende Schotels doorgaf aan de pers Welnu, deze vooraanstaande militair be vond zich op dit ogenblik op het redactie bureau van het dagblad „Het Grote Nieuws", waar de hoofdredacteur hem onthaalde op drank en sigaren, terwijl zij nog even nababbelden over de sensatie die door het bericht ontstaan was. „En toch zo merkte de hoofdredakteur in dit gesprek op, „en toch, commandant, heb ik het gevoel dat er nog méér aan dit ver haal vast zit! U hebt me niet alles ver teld „Goed opgemerkt!", sprak de kranige vlieger, terwijl hij opstond en zijn handschoenen begon aan te trekken. „Ha- ha! Er zit meer aan vast - maar dat is ge heim! Een top-geheim! Neen - neen! Geen woord meer! Ik moet trouwens met spoed vertrekken hm haast, waarde heer! Ik moet eens even gaan kijken of de mar- tiaanse gezant naar behoren in zijn hotel is ondergebrachtDus goeden dag!" Toevallig echter was de hoofdredacteur nogal vlug van bevatting - en die per on geluk gemaakte opmerking over een mar- tiaanse gezant gaf hem veel te denken. Hij hoorde hier bevestigd, dat er nog véél meer nieuws aan het verhaal vast zat... Met een snelle, stevige en toch vriendelijke beweging duwde hij Commandant George Bonsang terug in diens zetel. „Maar néém dan toch nog een glaasje!", riep hij uit. „Steek toch nog eens een sigaartje op! Laten we nog eens gezelligjes wat napra ten!" De eenvoudige militair liet zich deze behandeling welgevallen. iirïö'Qitswjii Met het doel het aannemen van water bouwkundige en utiliteitswerken, alsmede voorbereidende en bijkomende werken enzovoorts is opgericht de n.v. Nederland se Tunnel Maatschappij te Amsterdam. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 6.000.000, verdeeld in 6.000 aandelen elk groot f 1.000. Geplaatst en in contanten volgestort zijn 1.200 aandelen. In het ka pitaal wordt deelgenomen door de n.v. Amsterdamsehe Ballast Maatschappij, Am sterdam, de n.v. Nederlandsche Beton- maatschappij „Bato", 's-Gravenhage, Christiani en Nielsen n.v., 's-Gravenhage, Van Hattum en Blankevoort n.v., Bever wijk, de Hollandsche Beton Maatschappij n.v., 's-Gravenhage en de Internationale Gewapendbeton-bouw n.v., Breda. De maatschappijen nemen deel voor 200 aan delen. Tot leden van de raad van bestuur zijn benoemd de heren C. F. de Vilder, ir. A. van der Plas, ir. A. C. van Loo, ir. C. van Leeuwen, ir. J. C. Deknatel en ir. C. Mulders. Aansluiting. - De democratische partij van het Saargebied onder voorzitter dr. H. Schneider heeft zich zondag op een partijdag in Saarbrücken aangesloten bij de vrije democratische partij van West-Duitsland. Delegatie. President Eisenhower heeft Zaterdag de leider van de Amerikaanse delegatie bij de UNO, Cabot Lodge, als zodanig herbenoemd. Ook Lodges plaatsvervanger Wadsworth behoudt zijn functie tijdens de volgende zitting van de Algemene Vergadering. De film ster Irene Dunne is een der plaatsver vangende leden van de Amerikaanse delegatie. Zitbed. Volgens het Hongaarse persbu reau M.T.I. hebben Hongaarse geleer den een nieuw apparaat voor kunstma tige ademhaling, te gebruiken bij ge deeltelijke verlamming der ademha lingsorganen, geconstrueerd. Het is een soort zitbed, dat ritmische bewegingen maakt die de ademhaling stimuleren. Vergetelheid Het dagboek van Musso lini, dat dezer dagen zou zijn ontdekt, zal ten minste vijftig jaar als geheim stuk in de Italiaanse staatsarchieven bewaard moeten blijven, aldus de rijks archivaris prof. Candarella. Niemand, ook de familieleden van de duce niet, kunnen inzage van de geschriften krij gen. Uitwisseling. De Sovjet-Unie en de V.S. zullen missies uitwisselen op het gebied van de medische voorlichting. Op 13 augustus gaan vijf artsen van de Ame rikaanse dienst voor volkgezondheid naar Rusland voor een studiereis van vier weken. In oktober komt een der gelijk Russisch gezelschap naar de V.S. Ziekte. De premier van Nieuw-Zee- land, Sydney Holland, heeft verklaard, dat hij zich aan het einde van het hui dige parlementaire zittingsjaar uit de politiek zal terugtrekken. Hij is reeds enkele maanden ziek en kon daardoor ook de conferentie van premiers der Gemenebestlanden in Londen niet bij wonen. Bezitspreiding. Ruim 200.000 boeren uit de streek Haikang in Kwantoeng heb ben met succes een „tegenaanval" ge daan op de rijke boeren en „onwettige" grondeigenaren, die onlangs „met ge weld het land, waarvan zij zich bezit ters noemden, hadden hernomen", al dus het persbureau Nieuw China. Een tachtigtal van deze grondeigenaren moet binnenkort voor volksrechtban ken verschijnen. Nalatigheid. Een Israëlische cipier, die dienst deed op het dak van de gevan genis in Jeruzalem, is geschorst omdat hij nagelaten heeft te schieten op vijf gevangenen, die hij over een open veld uit de gevangenis zag vluchten. De man bekende niet geschoten te hebben omdat hij bang was, dat hij de vluchte lingen zou raken. Taille. De Amerikaanse adviescommis sie voor aëronautiek heeft meegedeeld, dat de snelheid van toekomstige straal vliegtuigen met 80 kilometer per uur verhoogd kan worden door toepassing van wat officieel heet de „area rule". Minder plechtig heet deze uitvinding reeds de „Marilyn-Monroelijn" en ook wel de „Cola-Fleslijn". Zij komt neer 'bp' ëèrf' vefnauwirig in het midden van de vliegtuigromp, die het remmende effect van schokgolven op het vliegtuig opheft. Storm. In berichten uit het gebied van Gunma in Midden-Japan wordt gezegd, dat meer dan tienduizend redders zich in gevaar bevinden na een verschrik kelijke storm, waarin naar men vreest tweehonderd mensen zijn omgekomen. Vele reddingsploegen zijn geïsoleerd en er zouden dertig aardverschuivingen voorgekomen zijn. Breuk. De algemene vergadering van de Italiaanse bond van arbeiders ter zee heeft zondag in Genua de band met het onder communistische leiding staan de Italiaanse algemene vakverbond verbroken. De vakvereniging telt 40.000 leden. Tussenlanding. De „Reina del Pacifico", het schip, dat de vorige maand dagen lang op een koraalrif bij Bermuda ge zeten heeft, is hedenochtend vroeg in Liverpool binnengelopen. EEN TAALBOEK dat op enige volledig heid aanspraak wil maken zal, behalve allerlei wijsheden over grammatica, zins constructies, woordschikking e.d., ook de klanken van de taal bevatten en trachten deze zo goed en zo kwaad als dat gaat weer te geven in speciaal daarvoor ont worpen schrifttekens. Is ons taalboekje zo volledig mogelijk, dan zullen zelfs de or ganen, waarmee deze klanken te voorschijn worden gebracht aan een ge detailleerde bespreking wor den onderworpen, opdat lezer en leerling beseffen hoe de taal uit de keelholte vloeit, of - bij krachtiger manifestaties - wordt gestoten. Nu hebben we alle aanspra- V. ken op volledigheid weliswaar altijd verre van ons gehouden, maar van daag kunnen we best eens „doen alsof" en het „Handboek tot de taal der mieren" laten aanvangen met een korte inleiding over de spraakorganen die deze dieren in sommige gevallen ter beschikking hebben Want laten we op de voorgrond stellen, dat de mogelijkheid om geluiden voort te brengen die als „mierentaai" kunnen wor den uitgelegd slechts aan een beperkt aan tal soorten is toegedeeld. Dit voorbehoud bleek vooral noodzake lijk na de uitspraak van Lubbock, die be weerde dat mieren geen geluiden kunnen voortbrengen die voor het menselijke oor waarneembaar zijn. Het is begrijpelijk dat hij tot een dergelijke conclusie kwam, want hij had mieren in handen gekregen die de geschikte organen daarvoor misten en dus niet konden dienen als proefdieren voor een uitspraak van zo algemene strekking Gebogen over een groot nest met bos mieren, kunnen we een geruis waarnemen, veroorzaakt door tienduizenden trippelen de mierenpootjes over dorre bladeren ol ander droog materiaal. Naar alle waar schijnlijkheid is dit geluid echter van geen enkele biologische betekenis, al werd het wel eens voor de microfoon gebracht om de radioluisteraars de indruk te geven dat zij daardoor de intieme gesprekken in de mierenstaat zouden kunnen afluisteren. Desondanks produceren sommige soorten echte geluiden met speciaal daarvoor in gerichte organen die zich bevinden tussen achterlij] en borststuk. Het abdomen is bij mieren niet onmiddellijk met het borststuk, verbonden, zoals dat bij bladwespen te zien is: ook niet door middel van een wespen taille, zoals bij wespen en bijen, maar door een beweeglijk tussenstuk of steel. Deze steel kan bestaan, hetzij uit één stuk, hetzij uit twee knobbelvormig afgeronde ringen, zoals het geval is bij knoopmieren - die daaraan dan ook hun naam ontlenen. Op de plaats, waar het achter lijf in de tweede steelknoop geschoven is ligt het. eigenlijke geluidsorgaan, bestaande uit een zeer fijn geribd gedeelte van het chitinepantser. Door een op en neergaande bewe ging van het achterlijf, kan deze geribde plaat tegen de kraa.gvormige overhellende zoom van de tweede steelknoop gewreven worden, waar door een typisch geluid ontstaat, dat door de een op onvriendelijke wijze raspen wordt genoemd, maar door een welwillen der toehoorder als strijken wordt aange duid Precies dezelfde termen kunnen ook op de violist in de menselijke samenleving worden toegepast. Hoe het ook zij. het vlugge heen en weer schuiven van de kam over de ribbeltjes, veroorzaakt tussen elk ribje kleine stootjes, die - elkaar met grote snelheid opvolgend - een trilling geven die op het menselijke oor de indruk van zwak getjirp maakt. Aangezien zowel het aantal, als de onder linge afstand van de chitineribjes van soort tot soor variëren en er bovendien binnen dezelfde soort nog verschillen bestaan tus sen de unifies en de mannetjes, zijn de mooeliikh ad en voor verschillende talen binnen de mierpnmaatschawij ropds in voldoende mate voorhanden Fr zijn soor ten. waar dp rihies slechts pen hnlvp mi cron van elkaar ligoen zodat er 2000 ov een millimeter liggen bij andere soorten Honen ze op grotere afstanden, tot 2 micron toe. Ts de korte inleiding van ons handhoek thans voldoende recht gedaan, we zullen nu overgaan tot een even korte fonetiek. Daarover morgen. H. Pétillon (Nadruk verboden

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2