REGENMAKERS BOVEN AUSTRALIË jongens ot meisjes 449: 2Je laMemiddets Havenberichten de Opecaiie tBa Blijvend succes te verwachten WÊÈSÊmlil Zilverjodide in de wolken Vliegramp in Canada: 79 mensen omgekomen Amsterdamse Beurs 3'4 °/o Nederl. '47 88'4 f 215,- CBaMÓüu}- Gpctt MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 9 r hp Lugubere vondst in Zandvoortse duinen Tandartsen stemmen in met arbitrage G.S. verlenen vergunning voor kernreactor in Petten Dorstige Delftenaren Twee aanvaringen in Zeeuwse wateren Belgische kotter ramde „Westhinder" Scheepvaart NETTE WERKSTERS en KNECHT, in algemene dienst ATTENTIE TOEN DIT DAAR de winter in Australië zijn intrede begon te doen, dus toen het bij ons ging zomeren, besloten de mannen der wetenschap om een belangrijke uitbreiding te geven aan hun „Operatie regenmaken". Zij gingen de lucht in vol vertrouwen, dat het hun zou gelukken, althans enige controle te verwerven over de elementen, waarvan het wel en wee der boeren zozeer afhankelijk is. Anders gezegd: zij hadden (en hebben) goede en gefundeerde hoop, dat zij de regenval in hun land op den duur voor een groot deel in de hand zullen krijgen. Als echte beoefe naren der wetenschap maakten zij tot dusver geen ophef van hun vorderingen in de regen makerij. Zij wachten met hun definitieve publikaties, tot zij de definitieve resultaten hunner onder zoekingen kunnen overzien en zodra vaststaat, dat het mogelijk is om op voldoend grote schaal door menselijk ingrijpen regenval te veroorzaken. Op kleine schaal zijn zij daar reeds in geslaagd HET GROTE PUBLIEK heeft geen idee, hoe baanbrekend en opwindend het huidige Australische „regenpro gramma" is. De thans aan de gang zijnde proeven in het vijfde wereld deel behoren tot de belangrijkste ex perimenten op aarde. Naar buiten blijkt daar vooralsnog weinig van Het werk in de laboratoria te Sydney vindt in volmaakte rust plaats. De geleerden en hun assistenten analyseren daar grote hoeveelheden statistische gege vens. Zij fotograferen het gedrag van waterdruppeltjes in een luchtdicht af gesloten ruimte met glazen wanden. Zij onderzoeken met hun microscopen en andere instrumenten heel kleine kristallijne deeltjes opgevangen in spinnewebben die werden uitgeworpen door op grote hoogte vliegende toe stellen. 7-1 n hoewel er dagelijks van die wetenschappelijke regenvliegtuigen" uitgerust met ingewikkelde apparaten, bemand met geleerden in de lucht Op de bovenste foto ziet men een AVRO-Anson tijdens een experiment in menselijke regenproduktie boven de stad Wagga, bijna vijfhonderd kilome ter ten zuidwesten van Sydney, waar zilverjodide in ae wolken werd ge zaaid. De middelste afbeelding toont een dergelijk toestel, dat onderzoekin gen boven de StiUe Zuidzee verricht De onderste plaat geeft een indruk van de Blauwe Bergen van Australië, zo genoemd naar het waas dat er boven deze streek lijkt te hangen. DE AUSTRALISCHE regenmakers be horen tot de afdeling radiofysica van de „Wetenschappelijke en Industriële Orga nisatie" (Commonwealth Scientific and Industrial Organisation, kortweg CSIRO genoemd) De CSIRO heeft een zeer veel omvattende taak. Hoe kwam het, dat de afdeling radiofysica belast werd met het Tegenonderzoek? De reden is, dat de man nen, die daaraan verbonden zijn, in de laatste oorlog veel bijdroegen tot de ont wikkeling van de radar. En radar is na de oorlog gebleken een zeer belangrijk hulpmiddel te zijn bij onderzoekingen op het gebied der wolkenfysica. De „regen- makerij" werd niet zozeer met praktische oogmerken begonnen als wel om na te gaan hoe de natuur zelf regen maakt. De resultaten van dit onderzoek leidden tot nieuwe inzichten op het stuk van de regenval, theoretische inzichten, die ver sterkt en gecorrigeerd werden door de uitkomsten van ter plaatse, dus boven de aarde, met behulp van vliegtuigen ge nomen proeven. Tenslotte gelukte het, de juistheid der nieuwe inzichten te bewijzen en wel doordat de wetenschappelijke wer- zijn, slaat vrijwel niemand acht op die luiden: de mens maakte regen! Die proef vliegmachines. Toch is de inzet van bij de Blauwe Bergen wordt thans alom het „Tegenspel" het ontfutselen van op aarde erkend als de eerste ten volle belangrijke geheimen aan de natuur, bewezen kunstmatig veroorzaakte regen- Tien jaar zijn de „regenmakers" val van enig formaat, reeds bezig met hun werk. Stap voor stap en met een eindeloos geduld ver- NA DAT SUCCES zijn er talloze proe- wierven zij een gedetailleerd beeld van ven genomen. Soms zaaide men „droog ijs" het ontstaan van regen hoog boven de (vaste kooldioxyde) en soms fijne deeltjes aarde. Zij gingen na hoe wolken rea- zilverjodide in de wolken. Nu eens had geren op temperatuurswisselingen. Zij men succes, dan weer niet. Het waren onderzochten welke krachten een re- allemaal proeven van beperkte omvang, genbui en (ruimer) de regenval veroor- Hierin kwam verandering injuni 1955. zaken. Zij weten nu, hoe zij regen kun- Toen besloot men om boven de Austra- nen maken, althans, hoe zij de regen- lische Alpen regen op groter schaal te val kunnen stimuleren. Thans wor- gaan maken. Die bergen, gelegen in het stelen zij nog met hun laatste en (voor zuidoosten v-"" Australië, hebben tot vier de praktijk) belangrijkste probleem, te entwintigho:^ 1 meter hoge toppen, die weten: hoe kan de mens op de gewens- een groot deel des jaars met sneeuw zijn te plaats en tijd een voldoende hoe- bedekt. De CSIRO vatte het plan op in veelheid regen afdwingen aan de na- een deel der Australische Alpen regen tuur? Zodra dit vraagstuk zal zijn op- te maken Twee gebieden werden vastge- gelost, is de regenmakerij economisch steld: Het „doelgebied" waarboven de re- van nut en financieel verantwoord. genmakers zouden opereren) en het „con- trolegebied" (waarboven niet geopereerd zou worden en dat moest dienen om ver gelijkingen mogelijk te maken). Elk dezer gebieden besloeg ongeveer vijfentwintig honderd vierkante kilometer. De proeven vonden plaats van juni tot december in 1955 daarna van juni tct de cember 1956 en zij bevinden zich thans in de laatste fase. Reeds zijn er heel veel gegevens verzameld, doch aleer de uit komsten van de aan de gang zijnde proe ven bekend zijn, zullen de leiders van de „Operatie regenmaken" geen definitieve mededelingen doen Wel zijn enige voor lopige resultaten bekend geworden. In 1955 was de regenval in het „bezaaide" areaal aanmerkelijk groter dan in het controlegebied, terwijl er in het „bezaai de' gebied duidelijke verschillen waren waargenomen in de hoogte van de regen val tussen de perioden waarin „gezaaid" on waarin zulks niet gedaan was. Het jaar 1956 leverde minder positieve resultaten op doch dat kwam waarschijnlijk door een van die van 1955 verschillende weersge steldheid, waardoor meer wolken eigener beweging regen produceerden. Samenvat tend kan men zeggen, dat de Australische regenmakers het beeld veelbelovend vin den, zó veelbelovend, dat besloten werd, ook elders regenproeven te nemen In de Australische Alpen (het eerste oroefterrein) is de natuurlijke regenval tamelijk hoog. Als tweede proeiierrein koos men een veel drogere streek, name lijk het wijn leverende Barbarossadal in de Mount Lofty Bergen, in Zuid-Ai.istralië ongeveer tachtig kilometer ten westen van Adelaide gelegen. Boven het tweede proefterrein is de hemel veel minder vaak dan boven de Australische Alpen bewolkt Ook het vliegen ondervindt minder moei lijkheden, want de bergen zijn daar veel lager. Bovendien is daar een goede moge lijkheid om de „supergekoelde" wolken de eigenlijke „regendragers" met een temperatuur beneden het vriespunt te observeren. Ook in het tweede proefter rein is zowel een „doelgebied" als een „controlegebied" vastgesteld. Het laat zich denken, dat de werkers van de CSIRO en vooral de eigenlijke „regenmakers" („wol kenridders" noemde een Australiër hen) met spanning uitzien naar de resultaten van de Operatie Barbarossa. VROEGER werkte men veel met „droog ijs' als regenpoeder" Tegenwoodig past men in de regel zilverjodide toe, omdat kooldioxyde in vaste toestand tamelijk duur is en men thans grotere wolkenpar tijen bewerkt dan vroeger. De „weer- vliegers" hebben aan de vleugels hunner toestellen branders, waaruit op de ge wenste hoogte (voet aan het wolkendek) een stroom zilverjodiderook komt, die dan belandt in de wolken en daar regen moet veroorzaken. Het lijkt zo eenvoudig maar heel wat knappe koppen hebben jaren nodig gehad om dat „eenvoudige regenmiddel" uit te denken. Onder hen verdient vooral dr Bowen (hoofd van de afdeling radiofysica) vermelding. Hp stel de bovendien een nieuwe theorie op, vol gens welke uit de wereldruimte afkomstig meteoorstof perioden van hevige regenval zou doen ontstaan. Ook op dit punt kun nen de regenproeven in Australië mis schien opheldering brengen Maar het is reeds heel mooi, dat naar alle waarschijn lijkheid de mens eerlang in staat zal zijn om „regen op bestelling" te leveren' IJmuider Harmonie speelde voor badgasten Ter ontspanning van de badgasten in //ijk aan Zee heeft de IJmuider Harmo nie zaterdagavond in „Oud Wijk aan Zee" ien concert gegeven. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden was er een grote belangstelling. Een dankbaar ap- kers er in slaagden om wolken te bewegen plaus na elk nummer toonde de gevoelens der aanwezigen, 's Middags vond een con cert in „Heliomare" plaats. Na afloop hiervan werden vele dankwoorden ge sproken en hoopte men op een spoedig weerzien. regen af te geven Het eerste succes dateert uit februari 1947. Het werd nabfj de Blauwe Bergen meter van Sydney aan de kust van de Stille Zuidzee geboekt. Op een hoogte van omstreeks zevenduizend meter lieten enige wetenschappelijke onderzoekers een kleine hoeveelheid „droog ijs" (kooldi oxyde, C02) in een wolkenpartij vallen. Vijf minuten later zagen zij „regen echo's" op ongeveer hondervijfentwintig kilo toestel. Binnen eenentwintig minuten za gen zij de regen vallen. Na drie kwartier regende het op een terrein van ruim vijftig kilometer. Buiten dit „regenterrein" viel er tot op honderdzestig kilometer af stand nergens ook maar een druppel re gen, hoewel de hemel voor tachtig per cent bewolkt was. Natuurlek werd op alle mogelijke manieren critisch nagegaan of inderdaad de mens en niet de natuur voor die regenval bij de Blauwe Bergen verantwoordelijk was. Het antwoord bleef Zondagmiddag ontdekten enige jongens, die nabij de zogenaamde „modderkommen" van de Zandvoortse riolering in de duinen nabij de oostelijke ingang van het circuit speelden, in de laatste modderkom ten noorden van de Noorderduinweg in Zand- voort, de stoffelijke resten van een in ont binding verkerend lichaam. Zij hebben van hun vondst onmiddellijk aangifte gedaan bij de politie, die onder leiding van de korpschef, hoofdinspecteur H. P. Huysman, een onderzoek instelde. Hierbij bleek, dat men met een romp te doen had, waaraan hoofd, armen en benen ontbraken. De korpschef van politie meende dat het gevondene een menselijke romp was, maar de gemeentearts, dokter J. van der Meer, durfde dit, gelet op de staat van ontbinding, niet met stellige zekerheid te verklaren. Naar zijn mening zou het ook mogelijk kun nen zijn, dat de romp van een dier afkom stig is. Dokter Van der Meer adviseerde een politie-deskundige te raadplegen. De stoffelijke resten zijn naar het lijken huisje op de Algemene Begraafplaats over gebracht. In de loop van vandaag zal door de gerechtelijke deskundige, dokter J. P. L. Hulst uit Leiden, sectie worden verricht. Nader vernemen wij nog, dat de sectie, die door dokter "luist is verricht, heeft uitgewezen, dat het stoffelijk overschot is van een manspersoon, waarvan de leeftijd niet is vast te stellen. Het parket in Haar lem is gewaarschuwd en vanmiddag zal op de plaats van de vondst een uitgebreid on derzoek worden ingesteld, waarbij gedregd zal worden naar andere lichaamsdelen. De algemene vergadering der Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde heeft zaterdag het beleid van het hoofdbestuur ten aanzien van het conflict met de ziekenfondsen goedge keurd. Dit betekent, dat aan de leden van de Maatschappij het advies gegeven zal worden, de medewerking aan de zieken fondsen te hervatten, zodra de kwestie van het inroepen van een bindend advies in zake de honorering van de tandheelkun dige hulp aan ziekenfondsverzekerden definitief is geregeld. Tussen de Maatschappij en de zieken fondsorganisaties is overeenstemming be reikt over de nodige maatregelen in ver band met de liquidatie van het conflict. Over een aantal wensen der tandartsen zullen de partijen na schriftelijke voorbe reiding op korte termijn besprekingen openen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is van het besluit van de algemene vergadering op de hoogte ge bracht. De tandartsen en de ziekenfondsen zullen ieder twee mensen als leden van de arbitrage-commissie benoemen. Daarna zullen de vier arbiters gezamenlijk een vijfde lid aanzoeken om als hun voorzitter op te treden. Nu de tandartsen ook de arbitrage heb ben aanvaard, is te verwachten dat zij het werk voor de ziekenfondsleden zullen her vatten, zodra de arbitrage-commissie is benoemd. Uitsluitend het salaris zal dus onderwerp van arbitrage zijn. Andere wensen, zoals de bijbetaling voor conser verende hiilp aan gesaneerdè ziêkehforids- leden, zullen door de ziekenfondsraad moeten worden geregeld. MONTREAL (Reuter-AFP) Tussen Quebec en Montreal is zondag een Cana dees vliegtuig met 79 inzittenden (73 pas sagiers en een bemanning van zes) bran dend neergestort. Er zijn geen overlevenden. Het toestel behoorde aan de „Maritimes Central Airways", een maatschappij, die drie vliegtuigen van het type DC-4 exploi teerde. Het was van Schotland op weg naar Toronto, gehuurd door een vereniging van Britse oudstrijders, die na de oorlog naar Canada emigreerden. De passagiers waren leden van deze ver eniging en hun vrouwen. Veertig van de passagiers waren vrouwen. Zij hadden in Engeland, Schotland en Wales hun vroegere woonplaatsen bezocht. De DC-4 brandde nog ongeveer vier uur nadat zij was neer gestort. Het werd aanvankelijk tussen Quebec en Montreal vermist. Later werd het wrak van het toestel uit de lucht waargenomen op 25 km ten zuidwesten van Quebec. De eigenaars van het verongelukte vliegtuig, de Maritimes Central Airways, vervoert voornamelijk immigranten uit Europa naar Canada. Op het vliegveld Malton te Toronto is medegedeeld, dat twee toestellen van de Maritimes Central Airways met oudstrij ders uit Londen zondag zouden arriveren. Zij waren echter beide te laat. Eén ervan was het verongelukte toestel, het andere is inmiddels veilig geland. Ook daarover had men ernstig in spanning gezeten, omdat er ook op een andere plaats een wrak was gesignaleerd. Maar deze waarneming bleek later onjuist te zijn. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het gemeentebestuur van Zijpe medegereeld, dat krachtens artikel 20 van de Wederopbouwwet vergunning is ver leend aan de stichting Reactorcentrum Nederland voor het inrichten van een kernreactor te Petten. PRIJZEN STAATSLOTERIJ. Op pagina 4 treft men een opgave van prijzen der Staatsloterij, abusievelijk zijn daarbij niet vermeld twee prijzen van f200, namelijk de nummers 4289 en 5436. Zaterdagavond omstreeks half twaalf za gen voorbijgangers, dat op het bordes van een der gebouwen der Technische Hoge school aan het Oostplantsoen in Delft een man, die tegen een pilaar geleund stond, zich een mes in de borst stak en de trap afrolde. Zij alarmeerden de politie, die de man overbracht naar het gasthuis, waar bleek, dat zijn wond van geringe betekenis was. Men vermoedt dat de man, een Delf tenaar, onder de invloed van sterke drank wat ccanedie heeft willen spelen. Terwijl de politie in het oostplantsoen met het onderzoek bezig was, reed een dienstplichtige militair S„ student aan de Technische Hogeschool aldaar, in volle vaart met zijn scooter tegen de stationcar van de politie op. S„ die eveneens flink ge borreld bleek te hebben, kreeg een hersen schudding en wonden aan het hoofd. Een verpleegster uit Delft, die bij hem op de duo zat, brak een dijbeen en een pols. Zij is in het gasthuis opgenomen. Op de Schelde voor Antwerpen zijn za terdag kort na middernacht de Nederlandse vracht-pakketboot „Diemerdijk" van de H.A.L. 11.000 ton), die van San Francisco kwam, en de Britse kustvaarder „Lanrick", die de haven verliet, met elkaar in botsing gekomen. De „Lanrick", die op weg was naar Grangemouth, liep ernstige averij op en keerde in de dokken terug. De „Diemer dijk, die een vijftigtal passagiers aan boord heeft, liep aan de grond, maar kon twee uur later door sleepboten worden vlotge- bracht en aan zijn ligplaats gemeerd wor den. Het schip liep geen noemenswaardige schade op en er werden geen persoonlijke ongevallen gemeld. Het 630 ton metende Belgische motor schip ,.Monike" is zondag tijdens het bin nenvaren van de havenmond bij Hans- weert in aanvaring gekomen met het Bel gische motorschip „Magiana" (854 ton). De „Monike" werd ter hoogte van het achter schip even voorbij de stuurhut geramd en verkeerde onmiddellijk in zinkende toe stand. Op eigen kracht wist het schip de Vluchthaven binnen te lopen waar het is gezonken en in tweeën gebroken. De zeven opvarenden liepen geen letsel op. De „Mo nike" was geladen met hoogovenslakken en op weg van Sint Lambert naar Lange- brugge. De „Magiana" liep lichte schade op aan de boeg en heeft in afwachting van het onderzoek ligplaats gekozen in Hans- weert. Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden binnen: Zaankerk van Rotter dam, Oosterburg van Rotterdam, Birgitt van Mosen, Rhein van Vestervick, Anna Marie van Hamburg, Theseus van Bre men, Swennau van Antwerpen, Senegal- kust van Le Havre, Eilbeck van Antwer pen, Jonrics van Swansea, Steenwijk van Norfolk, Greyfrors van Swansea, Conrad van Nyköping, Annie G van Otterbacken, Daphnis van Antwerpen, Plato van Cadiz, Zaanstroom van Swansea, Vera van Bol- sta, Jell van Dordrecht, Juno van Kotka, Amstelstroom van Londen, Viona van Kristinahamn, Tilly van Sundsvall, Ge- ralda van Hamburg, Gerd van Londen, Amerskerk van'Antwerpen, Netherlands Coast van New Gëstlèv Hathor van Lissa bon, Amazone van Antwerpen, Trito van Dublin, Lingestroom van Hull, Visten van Kristinahamn. Vertrokken zijn: Nan naar Skutskar, Wexford naar Boston, Jutland naar Bos ton, San Denis naar Rayeka, Montferland naar Buenos Aires, Bab T naar Mantyluo- to, Niagara naar Griffon, Luna naar Oran, Draco naar Bordeaux, Peru naar Ham burg, Elsa naar Nordenham, Jagersfontein nara Bremen, Arthur Stove naar Hamp ton Roads, Oosterburg naar Stockholm, Zaankerk naar Hamburg, Heelsum naar Bremen, Loke naar Stockholm, Hinde naar Londen, Erkalin naar Madeira, Drake naar Flekkefjord, Westerdok naar Lon den, Flevo naar Odessa, Saint Jacques naar Duinkerken, Woltheim naar Rio de Janeiro, Congostroom naar Bordeaux, Vechtstroom naar Leeds, Gooiland naar Hamburg, Hestia naar San Juan, IJstroom naar Huil. Prinses Wilhelmina naar New castle, Balticborg naar Domsö, Jonan naar Emden; Bele naar Antwerpen, Gordias naar Christobal, Nestor naar Barbados, Kennemerland naar Hamburg, Delft naar Binta Gordon, Thornbury naar Köping. Slotkoers Voorbeurs vrijdag koersen 81 '/2 3 Nedl. 1962/64 A. K. U 179/, 180 Calvé Delft 347/ Van Gelder Zonen 187/ K. N. Hoogovens 295 Nederl. Ford 250 N. Kabelfabriek 274 gew. Philips Gloeil 280/ 281 pref. Philips Glqeil 149/ Unilever 436/ 435 Wilton Fijenoord 220/ Dordtsche Petrol 1019 Konkl. Petroleum 214,80 69/ A'dam Rubber K. L. M 128,60 Holl. Amer. Lijn 166/ N. Scheepv. Unie 154 Phs. v. Ommeren 240 H. V. A 115/ Verg. Deli Mijen 80/ Amsterd. Bank 202/ Ned. Handel Mij 159/ Rotterd. Bank 165 Twentsche Bank 165/ Anaconda Copper 61 Bethlehem Steel 48/ U. S. Steel 68l3/i« General Motors.. 44/ Shell Union 87 36 Dringende noodseinen kwamen vannacht van het Belgische vissersvaartuig „Oosten de" 170, dat bij het lichtschip „Westhinder" water maakte nadat het in aanvaring was geweest. De kotter had dringend hulp nodig. De loodsboot van de Wielingen, de sleepboot „Scaldis" uit Viissingen en de Belgische zeesleper „Zeekrijger" zetten koers naar het schip. De Belg bleek tegen het vuurschip „West hinder" aangevaren te zijn. Het lichtschip liep achter een scheur op, die men trachtte te dichten met dekens en alles wat verder bruikbaar is. De O-170 verkeerde in zinkende toestand. Onmiddellijk na de aanvaring zijn de schipper en een matroos van de vissersboot op de „Westhinder" overgesprongen. Door de ruwe zee heeft men nog geen poging kunnen ondernemen om de rest van de bemanning van boord te halen. Bij de O- 170 lagen later de veerboot „Roi Leopold" van de dienst OostendeDover, de Bel gische sleepboot „Zeetijger" en een red dingssloep van de „Westhinder". De „Zeetijger" nam de 0-170, die een mijl van de „Westhinder" was weggedre ven, op sleeptouw. Ook de „Westhinder" maakte zich gereed om zijn ligplaats te verlaten. Het lichtschip zou naar Oostende worden gebracht. In de loop van de och tend is de sleep daar behouden binnen gekomen. Aagtekerk, 12 v, Genua n. Port Said. Aardijk, 11 te Savannah. Abbedijk, 11 te Vera Cruz. Abbekerk, 12 te Singapore. Akkrumdijk, 10 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alhena, 10 te Montevideo. Alwaki, 10 v. Kobe n. Shanghai. Amerskerk. 11 te Amsterdam. Amsteldiep, 12 te Rotterdam. Amstelkroon, 12 te Curagao. Amstelland, 11 te Rosario. Axeldijk, 11 te Panamacity. Amsteïsluis, 12 te New Orleans. Balticborg, 10 v. Amsterdam n. Domsjö. Banda, 11 te Khorramshar. Bantam, 11 v. Penang n. Colombo. Batjan, pass. 11 Gibraltar n. Halifax. Breda, 12 te Bremen. Bengkalis, 12 te Singapore. Beninkust, 11 v. Freetown n. Le Havre. Billiton, 11 te Port Said. Bintang, 11 v. Colombo n. Belawan. Blijdendijk, 12 v. New York te Antwerpen. Boschkerk, 11 v. Amsterdam n. Antwerpen. Britsum, 10 v. Aden n. Suez. Caltex Delft, 11 te Colombo. Caltex Leiden, 11 v. Rastanura n. Suez. Caltex Nederland, pass. 11 Malta n. Sidon. Carrillo, 11 te New Orleans. Congokust, 10 v. Amsterdam n. Bordeaux. Colytto, 14 te Rotterdam verw. Corilla, 11 te Karachi. Crania, 13 te Curagao verw. Dalerdijk, 10 te Schiedam. Daphnis, 11 te Amsterdam. Delft 11 v. Amsterdam n. West-Indië. Diemerdijk, 12 te Rotterdam. Duivendrecht, 11 te Houston. Duivendijk, 12 te San Jose. Eenhoorn, pass. 11 Cicilië n. Emden. Esso Den Haag, 10 v. Rotterdam n. Sidon. Friesland KRL, 11 dw. Muscat n. Suez. Gaasterland, 12 te Las Palmas. Garoet, 12 te Bangkok. Gordias, 10 v. Amsterdam n. Z.-Pacific. Groote Beer, pass. 11 Belle Isle n. Quebec. Groote Kerk, 11 v. Fremantle n. Adelaide. Guineekust, 13 te Dakar verw. Hathor, 11 te Amsterdam. Heelsum, 10 v. Amsterdam n. Hamburg. Hestia, 10 v. Amsterdam n. West-Indië. Hilversum, pass. 11 Malta n. Antwerpen. Hispania, pass. 11 Ouessant n. Bilbao. Hoogkerk, 11 v. Genua n. Port Said. Houtman, 13 te Tandjong Priok verw. Ivoorkust, 12 te Lagos. Jagersfontein, 10 v. Amsterdam n. Hamburg. Japara KRL, 13 v. Le Havre verw. v. Marseille. Johannes Frans 12 te Seven Islands. Joh. v. Oldenbarnevelt, 11 v. Halifax n. N. York. Joseph Freririg, pass. 11 Ouessant n. L. Palmas. Kara, 11 te Balikpapan. Kenia, 11 te Sint Vincent Kp Verdische eil. Kennemerland, 11 v. Amsterdam n. Hamburg. Kertosono, 11 te Suez. Korenia, pass. 11 Kaap Leeuwin n. Geelong. Korovina, 11 te Fredericia. Kosicia, pass. 11 Azoren n. Curagao. Kota Inten, pass. 11 Maladiven n. Mahe. Langkoeas, 11 v. Surabaja n. Djeddah. Loppersum, 12 te Brownsville. Laurenskerk, 11 v. Aden Antwerpen. Leersum, 12 rede Port Churchill. Leopoldskerk, 14 te Aden verw. Lieve Vrouwekerk, 14 te Rotterdam verw. Lombok, 11 v. Port Elizabeth n. East-London. Louis Lantz, pass. 12 Finisterre n. Rotterdam. Lutterkerk, 11 te Khorramshar. Maashaven, 8 te Antwerpen. Maasslloyd, 10 v. Rotterdam n. Tandjong Priok. Maasland, 11 te Santos. Malea, 11 v. Miri n. Pulu Sambu. Mariekerk, 11 te Genua. Mataram, 12 te Belawan. Meerkerk, 10 v. Rotterdam n. Bombay. Meliskerk, 11 te Suez. Mitra, 12 te Sydney. Montferland, pass. 11 Ouessant n. Recife. Nestor, 10 v. Amsterdam n. West-Indië. Nias, 11 v. Cebu n. Singapore. Ondina, 13 te Curagao verw. Ootmarsum, 11 v. Antwerpen n. Hamilton Berm. Oranje, 10 v. Aden n. Suez. Oranjefontein, 12 te Kaapstad. Orion, pass. 11 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Overijsel, 11 v. Bugo n. Singapore. P. G. Thulin, 11 te Baltimore. Pendrecht, 15 te La Plata verw. Poelau Laut, 11 te Moji. Polydorus, 11 te Port Said. Polyphemus, 11 te Aden. Prins Alexander, 12 te Rouaan. Prins Frederik Willem, 12 te Rotterdam. Prins Philips Willem, pass. 11 Straat Belle Isle. Prins Willem II, 14 te Montreal verw. Prins Willem III, 12 te Chicago. Prins Willem IV, 11 v. Rotterdam n. Montreal. Rempang, pass. 11 Finisterre n. Port Said. Roepat, 11 te Abadan. Roggeveen, 11 te Singapore. Rondo, 12 te Napels. Rotti, 11 te Balikpapan. Schelpwijk, 12 v. Rotterdam n. Viissingen. Scherpendrecht, 11 v. Brunsbüttel n. Sidon. Schiedijk, 11 te Newport News. Sibaiak, 11 te Tahiti. Sibigo. 14 te Tawao n. Borneo. Stad Schiedam, 13 te Gibraltar verw. Stanvac Pendopo, 13 te Bangkok. Steenwijk, 10 te Amsterdam. Straat Madura, 12 te Brisbane. Soestdijk, 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Tabinta, 11 te Tandjong Priok. Tasman, 14 te Tj. Priok v. Padang. Tawali, 11 te Karachi. Teiresia, 11 v. Palembang n. Bunbury (Austr.). Titus, 10 te Antwerpen. Tiba, 10 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Tibia, 10 v. Rotterdam n. Curagao. Tomocyclus, 11 v. Port Said n. Liverpool. Utrecht, 11 te Tandjong Priok. Vasum, 11 te Rotterdam. Willem Ruys, pass. 11 Gibraltar n. Port Said. Woensdrecht, 11 v. Punta Cardon n. Rotterdam. Zaankerk, 10 v. Amsterdam n. Hamburg. Zonnewijk, 13 te Beira verw. Zuiderkerk, 11 te Beira. Weltevreden, 12 te Rotterdam. Westerdam, 10 v. Rotterdam n. New York. SLEPVAART Clyde en Oceaan, 9 870 m. z.o. Yokohama n. Jap. Titan. 10 240 m. z.z.w. Lagos n. Barbados. Gele Zee, 12 te New Orleans. Oostzee, 12 29.26 n. 44.42 w. Rode Zee, 12 36.02 n. 66.15 w. m. 2 kraanbakken. Humber, 12 41.08 n. 50.36 w. m. motorschip. Noordzee, 12 46.50 n. 7.03 w. m. bok en 2 bakken. GEVRAAGD voor direct voor werkzaamheden in bloembollenpakkerij. ANTON N OSSEN EN ZN. N.V. Rijksweg 297 - Santpoort - Telefoon K.2560 - 8329 GEVRAAGD voor spoedige indiensttreding leeftijd boven 18 jaar, v.g.g.v Aanmelden bij de Portier van Café-Restaurant Gebrs. BRINKMANN, Grote Markt 9—13, Haarlem. met de wereldberoemde J.L.O.-motor lager van prijs dan haar klassegenoten! ijk 400 dealers over 't hele land over enkele weken wacht u 'n sensatie: de 1e Nederlandse auto! *en volwaardige automobiel voor I. 3500.-

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3