Fraaie zege van in wielerronde Ab van Egmond van Beverwijk Mostertman leidt in B-klasse van toernooi om Kennemerland-titel Stormsein in augustus! „Van grottekening tot abstracte kunst" in „Felisenum" geopend IJ mond-agenda De Nijs kreeg de prestatieprijs DRIE WEKEN LANG IN VELSEN Mej. C. Beentjes (DEM) nationaal kampioene 8 Kampioen H. Diederiks in vergadering gehuldigd Beverwijk speelde tegen VVB gelijk CSV—Vitesse 2—3 Examens Door glazen deur gestapt Botsing bij Noordersluis ADO '20Limn^en 00 Kennemerland leed onder de „bonenstorm" ^LeEQAij-Ker Blauw-ZwartDEM 3—6 MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 De negentienjarige Haagse wielerama- teur Ab van Egmond die zaterdag aan staande ons land zal vertegenwoordigen in het wereldkampioenschap op de weg te Waregem in België heeft zondag middag in de door de rennersclub „Ken- nemerland" in het sportpark „Adrichem" gehouden wielerronde van Beverwijk be wezen, dat hij momenteel in een perfecte conditie verkeert. Met een volle ronde voorsprong op zijn toch heus niet zwakke tegenstanders, waaronder Chris de Nijs, Coen Visser, de Noordhollandse kampioen Wim Klebach, Mik Snijder, Tonny Peters en de gebroeders Rabe, ging Ab van Eg- mond als winnaar over de eindstreep. Al leen de Schiedammer Gerrit van Straten, die als tweede finishte, had de achter stand op Van Egmond door een succes volle vlucht in de slotfase tot driekwart ronde weten te beperken. In de voorwedstrijd voor nieuwelingen wisten Toon v. d. Bos, Rutte, Hopman, Balk, Van der Lans en Cees Lute al spoe dig uit het peloton te ontsnappen. Deze zes renners verstonden elkaar opperbest en even over de helft van deze zestig kilo meter lange wedstrijd bezorgden zij het peloton dat door de krachtige wind al sterk gedecimeerd was een ronde achterstand. Nog niet tevreden met deze verrichting gingen de actieve Rutte, Hop man, Lute en Van der Lans opnieuw in de aanval. Balk en v. d. Bos, welke laat ste later eefï lekke band kreeg, bleven in het peloton hangen en verspeelden daar mee hun kansen op de overwinning. Want de vier werden niet meer achterhaald en in het beslissende sprintje toonde Hop man zich duidelijk de sterkste. Vlucht De 63 amateurs en onafhankelijken wa ren nog maar amper vertrokken of er ont lastte zich een regenbui boven het sport park gepaard gaande met rukwinden. Voor Henk Buis, Ab van Egmond, Geurt Pos en Jan van Wetten vormde dit slechte weer geen beletsel om in het offensief te gaan. Integendeel. Zij hadden er zelfs voordeel van, want toen zij ijverig samen werkten om de voorsprong op te voeren, bleven hun concurrenten zoveel mogelijk in de beslotenheid van het peloton han gen. En toen na deze bui de druipnatte toeschouwers de stand eens in ogenschouw namen, bleken de vier moedige vluchters reeds een flinke voorsprong te hebben op het peloton, waaruit al vijftien renners naar de kleedgelegenheid waren gevlucht. En het waren heus niet de eersten de bes ten die daar de kansen van de deelnemers aan het wereldkampioenschap in België zaten te bespreken, want onder hen be vonden zich Snijders, Vaars, Teysse, Lute, De Boer, Blauw en Sieveking. De verschillende tegenaanvallen die uit eindelijk loskwamen, konden de vier kop lopers geenszins verontrusten, want al bij deze acties ontbrak het aan samenwer king. En na veertig kilometer koers vol tooiden Van Egmond, Pos en Van Wetten hun opmars, door het peloton een ronde achterstand te bezorgen. Buis, die er ook stellig in geslaagd zou zijn om een winst ronde te veroveren, was enkele ronden voordat de aansluiting een feit werd ten val gekomen en kreeg daarop een lekke band. Voordien waren ook Van Houwe- ADVERTENTIE lingen en Wuurman al door valpartijtjes uitgeschakeld en had Bosman er een ach terstand door opgelopen. De Njjs ontsnapt Van de drie leiders deden achtereen volgens Van Wetten en Pos nog enkele moedige pogingen om met enige andere renners het peloton met favoriet Van Eg mond te ontlopen, maar zij kregen geen kans. Pos verspeelde nadien zelfs zijn ronde voorsprong door een lekke band. Uit de verschillende schermutselingen kwam tenslotte een nieuwe „aanvalsspits" van dertien man tot stand, waaruit met nog 35 kilometer te fietsen de plaatse lijke favoriet Chris de Nijs ontsnapte. Luide aangemoedigd door zijn supporters liep De Nijs steeds verder uit op de door hem verlaten groep. Maar toen zijn voor sprong bedenkelijke afmetingen begon te krijgen en het er zelfs naar uitzag dat hij een ronde uit zou gaan lopen, kwam lei der Van Egmond in actie. Samen met Vis ser en Van Straten voegde hij zich, na een felle en door hem geleide jacht, bij de Beverwijker. Van Wetten, die de slag van de dertien man gemist had en met een in zinking worstelde, werd door de vier ge passeerd en verspeelde daarmee zijn ron de voorsprong. Vanaf dat moment er waren nog 19 van de 100 te rijden ronden af te leggen reed Van Egmond een ge wonnen wedstrijd en stond hij oogluikend toe dat Van Straten zich in de eindfase van de strijd uit het groepje van vier los rukte om de tweede plaats te veroveren. De Nijs en Visser werden door Van Eg mond in bedwang gehouden. Uitslagen Voorwedstrijd nieuwelingen: 1. J. Hop man, Egmond a. d. Hoef, de 60 kilometer in 1 uur 31 min. en 16 sec.; 2. P. v. d. Lans, Sassenheim; 3. C. Lute, Castricum; 4. A. Rutte, Haarlem; 5. E. Balk, Badhoeve dorp; 6. F. Balvert, Amsterdam; 7. J. Vis ser, Wieringen; 8. A. Alting, Loenersloot; 9. J. Freyee, Uitgeest; 10. A. Kalee, Am sterdam. Amateurs en onafhankelijken: 1. A. van Egmond, Den Haag, de 110 kilometer in 2 uur 41 min. en 25 sec.; 2. op ronde; G. van Straten, Rotterdam; 3. op 1 ronde C. de Nijs, Beverwijk; 4. C. Visser, Sant poort; 5. W. Klebach, Amsterdam; 6. M. Snijder, Halfweg; 7. T. Peters, Haarlem; 8. C. Rabe, beiden Amsterdam; 10. C. Els- wijk, Zaandam; 11. H. Hendriks, Heems kerk; 13. T. Markus, Halfweg; 15. H. Ko- ger, Haarlem; 16. M. van Keulen, Heems kerk; 17. A. Kuilman, Beverwijk. TEL.6000 DAG ËN NACHT Tijdens- de algemene ledenvergadering van de Beverwij kse Damclub in de grote zaal van het „Statenhuis" te Beverwijk is de clubkampioen, de heer H. Diederiks door de voorzitter der vereniging de heer J. G. Hagenaar gehuldigd. Voor de derde maal achtereen is het de heer Diederiks gelukt beslag op de cubtitel te leggen. De voorzitter overhandigde hierna de overige prijswinnaars hun prijzen. Voor de eerste afdeling waren het de heren Chr. Bakker (tweede prijs) en W. Hoogenboom en C. Snel. Voor de tweede afdeling: E. Andrea (kampioen en eerste prijs); J. Broersma (tweede prijs), A. van Son en E. Stam. Voor de derde afdeling was het de ben jamin der vereniging A. Diemeer, die de kampioens- en eerste prijs had behaald, terwijl Chr. Dijcks beslag op de tweede prijs legde. Hierna werden door de vergadering en kele besluiten genomen. Voor de volgende onderlinge competitie zal volgens het Beunder-systeem worden gespeeld. Het voordeel is dat vele leden der vereniging, die in continudienst werken en vele clubavonden niet aanwezig kunnen zijn, toch aan de onderlinge strijd kunnen deel nemen. In tegenstelling tot het voorgaande damseizoen zal thans in plaats van 45 zet ten per anderhalf uur, gespeeld worden met een tempo van 32 zetten per uur. Hier mede wordt bereikt dat er minder afge broken partijen zullen zijn. Aan de bonds- competitie zullen twee tientallen deel nemen. Het eerste tiental zal inschrijven voor de eerste klasse met de spelers H. Diederiks, Chr. Bakker, P. Smit, W. Hoo genboom, J. G. Hagenaar, N. Adelaar, K. Kikke, L. Haver, A. Peekei en E. Rein- hout. Het tweede tiental zal inschrijven voor de tweede klasse. Hieraan nemen deel de spelers S. D. Hoogvorst, C. Nijman, D. van As, H. L. Nijman, W. A. de Graaf, E. Andrea, A. Albers, A. van Son, E. Stam en G. Hoogland. Op 15 augustus zal voor de Beverwijkse dammers door de meesterdammer H. Laros een simultaanseance worden gegeven in de grote zaal van het „Satenhuis" aan de Velserweg. Hieraan kan door belangstel lende dammers worden deelgenomen. Wijkertorentoernooi De voetbal rolde voor de opening van het nieuwe seizoen voor de eerste maal weer op „Watervliet" in de eerste wed strijdcyclus om de zilveren Wijker-toren voor het jaarlijkse Wijkertorentoernooi. Zowel VVB als de gasten van Beverwijk speelden met gewijzigde, verjongde elf tallen. De Beverwijkers kregen met de harde wind mee het beste van het spel., totdat de VVB-linksbinnen Koppen èen hoekschop forceerde. Dit bracht VVB tot overtuigender aanvallen, waarbij Kwi- mans de motor was. Dit leidde tot een goede combinatie, die v. d. Linde na 12 minuten met een ver, keihard schot langs de onthutste Raap afsloot (één-nul). Nog geen drie minuten later zond de naar bui ten gezwenkte Kwimans een boogbal langs de grond en was het Verswijveren, die Paap net even te vlug af was (twee nul). Na de hervatting had Beverwijk te genwind een vlotter combinatiemogelijk heid met steun van de prima spil Minne- boo. Beverwijk beheerste nu enige tijd het middenveld, waarbij de thuisclub ver zuimde de rechtervleugel meer in te scha kelen en de vaart uit de aanval was. Een ongelukkige trap van v. d. Schans, die een voorzet van rechts wilde onderschep pen, deed na een kwartier de bal in eigen doel belanden (twee-één). VVB werd nu wat vuriger. Beverwijk voelde een kans nog gelijk te maken. Jammer voor de ver dere strijd, die wegens fataal fluiten van de scheidsrechter er niet beter op werd, was het dat Beverwijk op onverklaarbare wijze een strafschop kreeg toegekend, die Minneboo na een half uur in een doelpunt omzette (twee-twee). De in het kader van het Wijkertoren toernooi gespeelde wedstrijd (zaterdag op het CSV-terrein aan de Zeeweg) CSV Vitesse is door laatstgenoemde ploeg met 3-2 gewonnen. CSV scoorde door v. Diggelen het eer ste doelpunt. Het was echter de Vitesse- ploeg die na goed samenspel in de voor hoede door middel van Stuifbergen de stand weer op gelijke voet bracht. 1-1. Jonker maakte er 1-2 man, maar het werd nog voor rust 2-2. Na de hervatting lieten de bezoekers zich gelden en mede door het uitstekende werk van de halflinie boekten zij winst uit een doelpunt gescoord door Stuifbergen uit een vrije trap. 2-3. In de strijd om de persoonlijke schaak titel van Midden-Kennemerland heeft de Pat-Mat vertegenwoordiger M. P. Suiker de gelegenheid aangegrepen de Haarlem mer J. van der Berg de eerste nederlaag toe te brengen. Hierdoor is de spanning in de B-afdeling voor een groot deel terug gekeerd. Niettemin beschikt Van der Berg, die een gunstig staande afgebroken partij heeft tegen een van zjjn felste belagers L. Mostertman, nog steeds over zeer goede kansen. In zijn ontmoeting met Suiker liet Van der Berg zich verleiden met de c-pion te openen. Gewoonlijk speelt hij de e-pion. Aanvankelijk scheen ook de nu gekozen beginzet hem goed spel op te leveren. Sui ker toonde echter aan dat de ogenschijn lijk goede stelling van zijn rivaal minder solide was dan hij er uitzag. Hij posteerde een paard op Van der Berg's terrein waarvan deze veel hinder ondervond. Toen hij ook de open c-lijn nog veroverde, kon de Haarlemmer pion- verlies niet voorkomen. De stelling zakte hierna in elkaar. Een tweede en derde verkenner gingen verloren, de dames wer den geruild waarna een glad gewonnen toreneindspel voor Suiker ontstond. Van der Berg wachtte de genadeslag niet af en capituleerde. L. Mostertman behield zijn kans door een zege op J. L. Wijdoogen, die zich in een Franse partij iets te kramp achtig verdedigde tegen een felle aanval van zijn tegenstander. Mostertman drukte door en bezorgde Wijdoogen hiermee de derde nederlaag. A. Rijke kon tegen B. de Heer niet in zijn normale spel komen en zag zelfs een gevaarlijke aanval op zijn koningsstelling gericht. Vermoedelijk verzuimde De Heer de beste voortzetting waarna A. Rijke via een grootscheepse afwikkeling de partijen in evenwicht kon brengen. Het hierna ont stane toreneindspel leverde beide spelers een half puntje op. Na het uitvallen van H. Duisenberg in deze afdeling verdween nu ook nog de Pat-Mat speler J. C. de Haas door drukke werkzaamheden van het toneel. In tegenstelling met H. Duisen berg had hij nog niet de helft van het aan tal te spelen partijen voltooid waardoor de wedstrijdleiding zijn wedstrijden voor vervallen moest verklaren. Voor Suikei- betekende dit een winstpunt minder, voor De Heer daarentegen het vervallen van een verliespunt. Door bovenvermelde resultaten luidt de stand nu: I. Mostertman 4 2 2 0 3 2. Suiker 5 3 0 2 3 3. Van der Berg 4 2 112% 4. Duisenberg 6 2 112% 5. Rijker 6 1 3 2 2% 6. Wijdoogen 6 2 1 3 2% 7. De Heer 3 0 2 1 1 In de zesde ronde wordt alleen de ont moeting gespeeld tussen J. v. d. Berg en B. de Heer. In afdeling A kon leider D. v. Vuuren ternauwernood remise houden tegen zijn concurrent P. Hart. Lange tijd beschikte Hart over de beste kansen. Toen hij een pion kon winnen durfde hij echter de hier aan verbonden consequenties niet te aan vaarden. D. v. Vuuren zorgde er daarna wel voor dat hij althans nog een belangrijk half puntje binnen kreeg. Succes scheen voor Hart te zijn weggelegd in zijn treffen met G. L. de Haas, die reeds spoedig in een Siciliaanse opening een pion achter raakte. Bovendien had De Haas nog een dubbelpion. Hij verdedigde zich echter doelbewust en zorgde er bij afruilingen wel voor niet meer materiaal te verliezen. In de afgebroken stelling staat Hart nog steeds een pion voor maar het staat nog te bezien of hij de uitstekend verdedigende De Haas door de knieën zal krijgen. Ook ir. D. G. Huygen en J. Jansen zochten hun heil in een Siciliaanse partij. Huygen kreeg hier het beste van het spel maar zag toch geen kans een beslissende aanval op te zetten. J. Jansen wist onheil te voorkomen waarna beide spelers besloten het punt te delen. Een interessante partij speelden A. Kis- temaker en Tj. de Jong, die zich beiden nogal belust op een winstpunt toonden. Een onregelmatige opening wees reeds in die richting. In een geladen stelling in het middenspel was met geen mogelijkheid te zeggen wie over de beste kansen beschikte. Tj. de Jong dacht een stuk te kunnen win nen maar vergat hierbij dat het bewuste stuk kon vluchten naar een veld dat vrij gemaakt werd door de pion die de ver overing moest volbrengen. Nu verloor hij zelf een pion en enkele zetten later zelfs de kwaliteit. Lopers van ongelijke kleuren kunnen in de afgebroken stelling nu nog zijn enige hoop op redding van een half puntje zijn. 1. Van Vuuren 6 4 114% 2. Hart 4 2 112% 3. Huygen 4 2 112% 4. Jansen 6 2 1 3 2% 5. De Haas 3 2 0 1 2 6. De Jong 3 2 0 1 2 7. Kistenmaker 4 10 3 1 8. Wester 4 0 0 4 0 Het programma voor de zesde ronde luidt: F. WesterG. L. de Haas; P. Hart Tj. de Jong; A. Kistemakerir. D. G. Huygen. HAARLEM. Geslaagd voor de hoofd akte-examens (gehele akte) de heren B. Th. Oudejans te Edam; A. Woestenburg te Purmerend; H. A. Mol te Duivendrecht; J. Pereboom te Amsterdam; L. M. Duijm te Volendam. Voor gedeelte A: de dames A. E. Roggeveen te Haarlem; M. Oepts te Amsterdam. Voor gedeelte B: mejuffrouw W. B. Kloet te Aalsmeer en de heer L. Koning te Bloemendaal. Een zuidwesterstorm met windkracht acht ranselde dit weekeinde de Neder landse kust. Bij elk kustwachtstation hing de stormbal en in IJmuiden, waar het sein op het semafoorduin altijd duidelijk zicht baar is voor de scheepvaart, moest de Ioodsdienst zelfs voor alle schepen worden gestaakt. Nadat de Ioodsdienst om kwart voor negen 's morgens voor kleine schepen was gestopt, kwam de IJmuidense loodsboot „Bellatrix" zondagmiddag om kwart voor vier de haven binnen en moesten de zee schepen tot 's avonds laat buitengaats of in de sluizen blijven tot de zeegang wat zou afslechten. De exploitanten van de strandpaviljoens maakten over het algemeen goede zaken. Duizenden uit het gehele land en ook vele vakantiegangers uit het buitenland trok ken naar het duin en de pieren om het ruwe geweld te aanschouwen. De strandhuisjes op het IJmuidense strand kwamen er goed van af. Er werd niet veel schade geleden. Wel ontstond er zaterdagmiddag een angstige spanning aan het strand toen een enthousiasteling zich te ver op de Zuider- pier waagde. De waaghals moest deze „pierwande- ling" met een levensgevaarlijk avontuur beëindigen, want de golven en de wind sloegen hem van de pier af. Dank zij het feit, dat de man de zwemkunst goed mees ter was, wist hij de vaste wal weer onder de voeten te krijgen. In een woning aan de Grahamstraat te IJmuiden is een dame zondagmiddag par does door een glazen deur gestapt. Zij dacht dat de deur openstond toen zij iets uit de andere kamer wilde halen. Met een wond aan een van de benen moest zij door de ongevallendienst naar het An- toniusziekenhuis in IJmuiden-Oost wor den vervoerd. Op de Sluisweg bij de Noordersluis te IJmuiden zijn zondagmiddag een Neder landse en een Franse personenwagen met elkaar in botsing gekomen. Beide wagens werden aan de voorkant beschadigd. Een Franse dame liep bij deze botsing een lichte hersenschudding op en is door een wagen van de ongevallendienst te Velsen overgebracht naar hotel Duin en Kruid- berg te Santpoort. Twee aanrijdingen in Beverwijk Zondagmiddag omstreeks kwart over vijf vond op de hoek Munnikenweg-Re- gulierstraat te Beverwijk een botsing plaats tussen een personenwagen, be stuurd door de heer N. uit Waalwijk en een vrachtauto van de firma K. uit Bever wijk. Toen de vrachtwagen geen voor rang verleende was een aanrijding niet te voorkomen. De vrachtauto kwam er zonder kleerscheuren af maar de andere wagen werd zo zwaar beschadigd dat er een kraanwagen aan te pas moest komen. De bestuurder en zijn echtgenote werden uit de wagen geslingerd en kwamen op straat terecht. Een dochtertje van het echtpaar dat achterin zat liep geen letsel op. Het echtpaar werd naar het Rode Kruisziekenhuis overgebracht om ver bonden te worden. DE BELANGWEKKENDE TENTOONSTELLING „Van grottekening tot abstracte kunst", waarop in het Velsense gymnasium aan de Van Hogendorplaan ruim honderd werken zijn te zien, is zaterdagmiddag officieel geopend door de wethouder van Onderwijs en Culturele Zaken in Velsen, de heer H. de Boer. Vele schilders van werken, die vooral in een van de zes lokalen zijn opgehangen met het praedicaat „Hedendaagse kunst", waren bij deze opening in de hall van het gymnasium bijeen, toen de voorzitter van de Vereniging ter bevordering van de beeldende kunsten in Velsen, de heer L. Probst, een inleidend woord sprak. Hij betoonde zich namens „Felison" vooral dankbaar jegens de vele gemeentelijke bedrijven en instanties, die meehielpen van deze expositie iets te maken. In de Rue de la Consolation te Schaer- beek bij Brussel is waarschijnlijk door de vele stortbuien, die de grond onder het wegdek hebben weggespoeld, een vuilnisauto door het asfalt gezakt. De bestuurder dacht dat hij door de grond gingHij werd niet gewond. De heer Probst merkte óp, dat „Felison" bij het organiseren en houden van deze tentoonstelling is ontgroeid aan de ruimte van het lokaal aan de Heidestraat. „We openen hier een expositie, zoals wij die altijd hebben gedroomd", merkte hij op, „groots, instructief en voor de kenner om van te genieten". De commissie van voorbereiding heeft er veel w^rk aan verzet en is vooral vorige weken dagenlang in de gangen en lokalen van het gymnasium aan de slag geweest. Vooral de gemeente Zaandam werd dank toegezwaaid voor de bereidwilligheid om een grote collectie werken af te staan. Velsens wethouder van, onderwijs,,, de heer H. de Boer, die voor de opening van de tentoonstelling zijn vakantie had onder broken, bracht eveneens de dank van het gemeentebestuur over aan een ieder, die aan de komst en de inrichting van „Van grottekening tot abstracte kunst" heeft meegeholpen. De heer De Boer hoopte, dat velen uit de IJmond van deze expositie zullen genieten en wees daarbij terloops op de vaak geringe belangstelling voor het werk van „Felison". „We hebben er zorg voor te dragen," aldus stelde hij, „dat Felison haar werk altijd kan voortzetten. Uit de organisatie van deze expositie blijkt wel, dat Felison zelf springlevend is". Vooral op het onderwijzend personeel wilde de heer De Boer een beroep doen om met de leerlingen na de vakantie naar het gymnasium te komen en deze expositie te bezichtigen. De heer De Boer heeft er tenslotte nog op gewezen, hoe men in een stad, waar spectaculaire dingen gebeuren en die be- Erg bemoedigend was het treffen van ADO en Limmen niet. Men liet de sup porters een slechte partij voetbal zien. Voor rust probeerde ADO enige malen om tot de Limmer-achterhoede door te drin gen maar voor doel ontbrak het aan een schutter. In de tweede helft hetzelfde spel, maar nu ontkwam ADO ternauwernood aan de nederlaag. Want kort voor het einde kreeg Limmen een vrije trap te nemen. Pepping plaatste zich achter de bal en in de duisternis ging het harde schot tegen de paal en ketste het veld weer in. Het bleef 00. hoort tot het deel van het land, dat de naam „IJmond" draagt, ook moeilijkheden voorkomen bij de opbouw: deze stad moet levend worden gemaakt. „De mens zal het leven erin moeten brengen en wie kan hieraan beter meehelpen dan de kunste naar", aldus de heer De Boer. „Het is de kunstenaar in deze tijd, die ons naar het „Felisenum" stuurt om de mens gelegen heid te geven zich te confronteren met deze tijd". Hij hoopte tot besluit, dat voor deze kunstenaars niet alleen steunregelingen zullen worden ontworpen, maar dat men in het land meer en meer de kunst zal gaan dienen. Overal, zowel in scholen, parken als andere gebouwen, is de kunst bij de mens te brengen. Opdat men prettig kan wonen en leven. De Nederlandse atletiekkampioenschap- pen van de Koninklijke Nederlandse At letiek Unie, die zondag door de Haagse atletiekclub „Vlug en Lenig" op de nieuwe sintelbaan aan de Zuidlarenstraat zijn ge houden, hebben voor de atleten uit de IJmond enige mooie resultaten opgeleverd. Verrassend was de overwinning van de Beverwijkse DEM-atlete mej. C. Beentjes, die in haar wedstrijd op de 800 meterloop voor dames op fraaie wijze het Neder landse kampioenschap veroverde in 2 min. 25 sec. en dus voor een jaar deze titel mag dragen. De sterke wind op de baan be ïnvloedde uiteraard de prestaties ongun stig, maar niettemin kwam mej. Beentjes door haar kracht boven deze invloed uit. Voor de Suomi-atleet P. G. Dekker, natio naal jeugdkampioen op de 300 meter, die pas van een ziekte is hersteld, was het resultaat tegen zijn sterke tegenstanders desondanks van grote waarde. Aangezien hij zijn training enige tijd heeft moeten onderbreken viel zijn prestatie op de 400 meter voor heren des te meer op, nu hij in zijn serie met 52,2 seconde de eerste plaats bezette. Ondanks zijn verminderde conditie bleek hij toch in staat om in de eindstrijd deze tijd nog aanmerkelijk in te lopen. Hij was echter tegen de PSV'er Haus niet opgewassen. Na felle strijd moest Dekker capituleren om na Haus met 49,9 sec. de tweede plaats te bezetten met 50,6 sec. Voor de lange afstandloper van Suomi Jan Oosterman waren de krachten van Roovers (Thar), Henk Viset (Cialfo) en J. Borst (Olympus-Alkmaar) te sterk op de 5000 meter heren. Roovers, die met Viset tot de sterkste atleten behoort en een zeer taktische loper is, leverde felle strijd, waarna Borst en Dosterman op de derde en vierde plaats elkaar de eer be twisten. In de laatste fase was de strijd beslissend. Roovers won met 15 min. 4 sec. vóór Viset met 15 min. 5,4 sec., ge volgd door de Alkmaarder Borst in 15 min. 22 sec. en Oosterman (Suomi) als vierde in 15 min. 29 sec. Van de DEM-atletes bereikten de Be verwijkse dames Jo Duin op speerwerpen met 34.595 meter de zesde plaats en Truus Maathuis eenzelfde plaats op hoogsprin gen met 1.40 meter. De zuidwesterstorm heeft ook bij de land- en tuinbouw in Kennemerland scha de veroorzaakt. Het was de „bonenstorm", die meestal in augustus te verwachten is. Menige hoek snij- of pronkbonen, die niet beschut stond is verloren gegaan. Vooral de snijbonen waren het kind van de re kening, want deze bonen waren volgroeid en hadden de meeste windvang. De scha de aan de bloemen is van grotere omvang, dan werd vermoed, want soorten zoals dahlia's, heliantus en andere hoge bloemen zijn door elkaar gewaaid. Ook de appelen en peren, die hier weinig staan, zijn in grote hoeveelheden van de bomen ge waaid. Minder groot is de schade aan de veldgewassen, zoals de sla, peen en an dijvie Het had nu flink geregend, zodat niets van stuifzand had te lijden. In de polder is de zaadoogst op vele plaatsen tegen de grond geslagen, wat veel hinder geeft bij het maaien. a A a De week begon met een lawine van vis, zowel haring, makreel als schelvis. Met de makreel wilde het in het geheel niet en ook dinsdag ging er meer dan de helft naar de vismeelfabriek. Van de haring werd bijna alles nog verkocht, al schom melde de prijs tussen fll en f 12. Naar mate de week verstreek, werden de aan voeren beduidend minder en liep de prijs, zowel van de haring als van de makreel, flink op. De goede haring maakte tot f 16 en de makreel haalde van f 14 tot f 17. De makreelvangsten zijn nu beduidend minder geworden. Zette de handel de braad maan dagmorgen in met f 10 tot f 20, de tweede afslag liet al een flinke daling zien, terwijl dinsdag vele kistjes goede braad naar de pufschuit gingen. Bij mindere aanvoer ging ook hier de prijs tegen het weekeinde om hoog en werd zaterdag voor goede braad graag f 16 betaald. De kistenkabeljauw zijn deze week eindelijk weer eens boven de f200 geweest. De prijs zakte vrijdag en zaterdag weer weg tot de helft daarvan. Dat de rijen-kabeljauw eveneens topprij- zen haalden, ligt voor de hand. Nu praktisch weer de hele kotter- en loggervloot op de verse visvangst is, (de zandspiering-visserij is afgelopen), ziet men in de hal weer grotere aanvoer van tongen. De prijs bleef echter hoog, niettegenstaan de er vrijdag en zaterdag tezamen 40.000 kg aan de markt was. Lappen deden rond de f 5 per kg, grootmiddel f 4, halfpondjes f3,25. terwijl de tongen I en slips respec tievelijk f3 en f2,80 opbrachten. De schol voor export bleef hoog aan de prijs. Grote, middel en zetschol schommel den tussen de f 48 en f 58 per kist, schol I even onder de f 50, terwijl de schol II - zodra ze f 30 deed ook voor export werden gekocht. Alleen de schol III was goedkoop. Bij aanvoeren, zoals vrijdag en zaterdag kon men de beste soort kopen voor f 16 per kist. Lagen de haring- en makreel- prijzen heel laag in het begin van de week - voor een kist opgehouden makreel krijgt de reder slechts f4.27 per kist, wat volgens de handel een goudmijntje moet zijn voor de vismeelfabrieken, omdat de kwaliteit nu weer goed en vet is - toch vielen de besommingen over het algemeen niet tegen. Waren het niet de hoops", dan waren het weer de kantjes, die de reis lonend maak ten. al was er zonder twijfel een flinke daling merkbaar, vergeleken met voor gaande week. Tegen het einde der week, toen er geen vis werd opgehouden, lagen alle besommingen boven de f 20.000. Het waren ogenschijnlijk twee gelijk waardige tegenstanders die de strijd aan bonden, maar bij het einde sloeg de balans royaal naar DEM over. DEM heeft een produktieve voorhoede, die uiterst snel is. Voor rust scoorde G. de Vries drie doel punten waar tegenover Blauw Zwart er maar één stelde. Na de hervatting werd het zelfs 23, maar verder kwam men niet want doelpunten van Bakker, De Vries en Appel brachten de stand op 36. VELSEN MAANDAG 12 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Straatvijand nr. 11". Rex, geen opgave. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei destraat IJmuiden-Oost, geopend van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur; Filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-N., geopend van 14 tot 17 uur. Felison: expositie „Van grottekening tot abstracte kunst", in het gymnasium aan de Van Hoogendorplaan, open van 10 tot 17 en 19 tot 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Ge bouw IJmuiden, open van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 13 AUGUSTUS Thalia, als maandag. Rex, als maandag. Pieter Vermeulenmuseum, als maandag. „Felison", als maandag. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur; Filiaal Velsen-Noord, open van 19 tot 21 uur. R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Banjaertstraat 13, open van 10 tot 12 uur. Alcoholics Anonymous, van 20 uur af, zaal Abelenstraat, speekuur. BEVERWIJK MAANDAG 12 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur „Schurken gaan naar de hel". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Don Juan". W.B. Theater, 20 uur: „IJscoman.kijk uit". Marktplein, 19 uur: Oplaten van 500 postduiven. Marktplein, 19.30 uur: Demonstratie ge wicht heffen. Marktplein, 20 uur: Demonstratie Jiu Jitsu. Openbare Leeszaal, Prinsesselaan 19, ge opend van 15 tot 17 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 15 tot 17 en 18.30 20.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16 tot 17.30. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; lees- en studiezaal geopend van 15 tot 18 en 19 tot 21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16 tot 17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17 tot 18 uur. Oude dorpskerk, 20 uur: Zomeravond concert door de heer G. J. Moed. DINSDAG 13 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Schurken aan naar de hel". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Rose Marie". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Tafeltenniswed strijden. Park Scheybeeck, 20 uur: Concert door show-orkest „De Klavierschippers". Openbare Leeszaal, Prinsesselaan 19 ge opend van 15 tot 17 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 15 tot 17 en 18.30 tot 20.30 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; lees- en studiezaal geopend van 10 tot 13, 15 tot 18 en 19 tot 21.30 uur; jeugdlees zaal geopend van 16 tot 17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, eopend van 10 tot 11 en 17 tot 18 uur. Café ,,'t Zwaantje", 20 uur: Dam- en schaakwedstrijden, na afloop vlotbrug en kienspel.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8