Poolse tramstaking „in belang van het land" opgeheven N.S.-exploitatiechef trok te haastige conclusie Regering stemt toe in een onderzoek naar de lonen HET WEER Zelfs Kroesjtsjevs afscheid wekte geen geestdrift DAMES EN HERENCONFECTÏ Haarlems Dagblad Volhardende stakers uit remise gezet Er zal nimmer een breuk komen tussen de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland De oorzaak van de trein ramp Treindienstleider is niet geschorst ee MORRIS 'êeforeyot/óup/ Zaterdagavond lijn Haarlem stremming -IJmuiden Aantal P.N.I.-leiders in Zuid-Sumatra opgepakt Veranderlijke bewolking In zee verdronken Van hier naar ginder, van ginder naar hier Nederlandse straaljager neergestort Piloot omgekomen Het woord is aan Geen nachtdienst meer voor jonge arbeiders Opstand in Oman wordt als afgelopen beschouwd Kroesjtsjev c.s. uit Berlijn naar Moskou vertrokken Stemming in Brits Guyana Aanhangers van afgezette dr. Jagan aan de spits complete meubilering Twee doden in het verkeer V erkeersongelukken Dit jaar: 738 doden De vliegramp bij Merauke Een der gewonden gestorven I 72e JAARGANG No 30 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 302e JAARGANG No 18. Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 cL Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT LODZ, (UP) De grootste Poolse staking sedert de bloedige opstand te Poznan is heden geëindigd na een be lofte der regering een ministeriële com missie naar Lodz te sturen om een on derzoek in te stellen naar de situatie van de lonen der transportarbeiders. Heden ochtend om 5 uur werd het bus- en tramverkeer hervat en drie uur later was 80 percent der transportarbeiders weer aan het werk. De minister voor plaatselijk bestuur, Stanislaw Sroka, heeft de stakers verteld, dat de regering per 1 oktober 50 miljoen zloti beschikbaar zou stellen om in het gehele land de lonen der transportarbei ders te verhogen. En hij zeide, dat op 16 augustus een ministeriële commissie in Lodz zou arriveren om het loonprobleem te onderzoeken. „We hebben tenminste iets bereikt", zo verklaarde een wagenbestuurder van ochtend, „en als de commissie, die naar Lodz komt, eerlijk is, zal zij moeten be amen, dat de lonen, die wij krijgen, niet voldoende zijn om er een gezin van te on derhouden". De staking is over het algemeen vreed zaam geëindigd, ondanks de aanvankelijk gespannen atmosfeer, die gemakkelijk tot gewelddadigheden had kunnen leiden. In de tramremises in de stad hernam de drukte vanochtend zijn oude vorm. Er stonden kleine groepjes militiemannen voor. In het hoofddepot, de „Tramway Owa"-remise, die als hoofdkwartier van de staking gediend heeft, waren de arbei ders ook normaal aan het werk. Geen steun van kranten De twee ochtendbladen Dziennik Lodzki en Glos Robotniczi publiceerden heden ochtend artikelen, waarin de voorstanders van voortzetting der staking verteld werd dat zij „dwaas" deden, dat zij de gehele gemeenschap alleen maar schade berok kenden en voor zichzelf niets goeds kon den doen. Ingezonden stukken die dezelfde geest ademden, werden eveneens gepubli ceerd. (Reuter) „Dziennik Lodzki" meldde, dat de meeste stakers hadden besloten het werk te hervaten, omdat „na twee dagen ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING Wegens werkzaamheden aan de spoor wegtunnel b(j Velsen zal het treinverkeer tussen Haarlem en Velsen-IJmuiden-Oost zijn gestremd van zaterdag 17 augustus, ongeveer 22.50 uur tot zondag 18 augustus, ongeveer 7.35 uur. De verbinding tussen de beide stations zal gedurende de stremming worden on derhouden met autobussen, die ook de sta tions Bloemendaal, Santpoort, Driehuis- Westerveld en Velsen-Zeeweg aandoen. De reizigers dienen rekening te houden met een vertraging bij het gebruik maken -_an deze busdienst. DJAKARTA (ANP) Uit Palembang is gemeld, dat de „Garudaraad" een aantal plaatselijke leiders van de nationalistische partij heeft laten arresteren, op de be schuldiging plannen te hebben gesmeed om het militaire bestur in Zuid-Sumatra om ver te werpen. De volgende maand zullen in Zuid-Su matra regionale verkiezingen worden ge houden. Politieke waarnemers in Djakarta voorspelden, dat noch de nationalisten, noch de communisten in Zuid-Sumatra enige kans zullen maken, evenmin trou wens als in de andere rebellerende buiten gewesten. XXXDOOCOOOOCOOOOCOOOCOOOOOCCOOOOOCOCOOCOOOOOOOOOOOOOCOCXX VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk enige regen, morden opklaringen, maar ook hier en daar enkele buien. Wei nig verandering in temperatuur. In het noorden van het land vrij krachtige, overigens overwegend matige wind tussen zuid en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. L jojut xjtXyjOOOOOOOtXXXXXOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXDOOOOOOO' DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S gebleken is dat de staking door de bevol king veroordeeld wordt" en de fabrieks arbeiders de staking niet steunden. Het werk kon echter niet direct hervat wor den, omdat sommige groepen „bleven aan dringen op voortzetting van de staking", aldus het blad. De ochtendbladen in Lodz publiceerden hedenochtend voorts een officiële bekend making, waarin gezegd werd dat de sta kers er mee hebben ingestemd het werk te hervatten, omdat het in het landsbe lang is. Aanvankelijk werden de trams, die hedenochtend reden door controleurs be stuurd, maar later op de dag meldden zich steeds meer trambestuurders. Remise ontruimd (UP) Militairen en politiemannen hebben vandaag een trolley-remise bezet en er een aantal stakers uitgezet. Onge veer 80 percent van de trolleybussen en bussen van deze stad liep voor het eerst sedert twee dagen, doch de wagenbestuur ders werden door de arbeidersmilitie be waakt. De uitzetting van stakers uit de Dom- browski-remise in een buitenwijk, werd tussen 8 en 9 uur vanochtend uitgevoerd door militiemannen, die stalen helmen droegen. Toen journalisten ter plaatse ar riveerden, was alles achter de rug. Zij zagen nog twee ziekenauto's en een po- litie-auto wegrijden. De overneming van de Dombrowski-remise is een aanwijzing dat een aantal arbeiders geprobeerd heeft de staking voort te zetten en met geweld verwijderd moest worden. Naar schatting 80 percent van het open baar vervoer functioneert, doch de dienst gaat langzaam en met horten en stoten. Iedere bestuurder wordt in zijn comparti ment vergezeld door een stevige bewaker die een rood-witte armband draagt leden van de zogenaamde arbeidersmili tie, de knokploeg van de communistische partij. Naar verluidt is de Dombrowski-remise bezet door ongeveer 100 militairen en po litiemannen. De militiemannen hadden traangasbommen bij zich, doch kennelijk is daarvan geen gebruik gemaakt. In de andere remises lijkt de staking zonder wrijving beëindigd te zijn. In zee bij de Koog op Texel is de 18- jarige Hans Zieren uit Den Haag verdron ken. Het ongeluk geschiedde bij vallend water. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Terwijl Griekse scholieren zich in Nederland vermaken, dwalen Neder landse kinderen door Londen. Twee beelden van een vakantietrip. De bo venste laat ons een groep Nederlandse kinderen zien in het hart van Londen waar zij als gasten van het Britse Legioen van oud-strijders vertoeven. De onderste foto toont ons een aantal leerlingen van Griekse middelbare scholen, die ondanks de regen nog een blij gezicht kunnen zetten. Geen won der, want dank zij een Grieks-Neder landse jeugduitwisseling zullen ze veertien dagen lang in ons land gastvrijheid genieten. Gisteren omstreeks het middaguur is een „Thunderflash"-straaljager van het type R.F. 84-f, behorende tot het fotover- kenningssquadron van de Koninklijke Luchtmacht in Duitsland verongelukt. Het toestel was opgestegen van de vliegbasis Lahrbruch, waar het squadron is gelegerd, en stortte even later door nog onbekende oorzaak neer. Het kwam neer in het ge hucht Ayen ten zuidwesten van Lahrbruch, in de buurt van de Nederlandse grens ter hoogte van Nijmegen. De 27-jarige be stuurder, de tweede luitenant-vlieger A. H. Löbker uit Rotterdam, kwam om het leven. Hij heeft nog wel getracht zich te redden met zijn parachute, maar daar hij op ge ringe hoogte moest springen, kon het val scherm zijn val niet voldoende afremmen. Ooggetuigen zagen het toestel laag over komen. De bestuurder trachtte de machine op te trekken, doch dat lukte niet. De wrakstukken boorden zich diep in de weke grond. Op ongeveer tien meter van het wrak kwam de piloot neer, vlak bij zijn schietstoel. Hij leefde nog, doch overleed korte tijd na het ongeluk. Bij het neer komen is het toestel in brand gevlogen. Het vuur is door de brandweren van Ber gen en van de basis Lahrbruch geblust. Inayat Khan: De armzaligen zoeken altijd naar een verontschuldiging om ongelukkig te zijn. Bij Koninklijk Besluit tot wijziging van het Werktijdenbesluit van fabrieken of werkplaatsen 1936 is het met ingang van 1 oktober aan arbeiders beneden de acht tien jaar verboden, zonder vergunning in fabrieken of werkplaatsen arbeid te ver richten tussen zes uur 's avonds en zeven uur 's morgens, hetgeen in feite neerkomt op een verbod van ploegenarbeid (in opeen volgende ploegen) voor jeugdigen. In ge vallen, waarin toepassing van deze nieuwe maatregel wegens de krappe arbeidsmarkt tot onoverkomelijk bezwaar zou leiden, bestaat de mogelijkheid dat bij vergunning van het verbod wordt afgeweken. Voorts krijgen voortaan alle jeugdigen, die op zaterdagmiddag arbeid moeten ver richten, recht op een vervangende vrije middag of maandagmorgen. Het beperken van de bedrijfsarbeid tot de normale werkuren en het verlenen van het recht onder alle omstandigheden op een wekelijkse vrije halve dag, beogen een betere bescherming van de bedrijfsjeugd. BERLIJN (UP) De Oost-Duitse com munisten hebben opnieuw ervaren, dat men mensen wel kan dwingen aan massa- bqeenkomsten deel te nemen, maar dat het wat anders is, hen te laten juichen. Naar schatting 150.000 personen marcheerden gisteren naar de Marx-Engels Platz in Oost-Berlijn voor de afscheids-massa-mee- ting ter ere van de Rusische partij-secreta ris Kroesjtsjev. Maar nog niet de helft klapte of juichte tijdens zijn toespraak. Honderden wandelden weg, voordat de bü- cenkomst was afgelopen. De Oost-Duit sers werden verplicht naar de massa-by- eenkomst te gaan en te marcheren langs een met bloemen versierde tribune, waar boven een banier was aangebracht met de leuze: „Lang leve de Duits-Russische vriendschap. Voorwaarts voor ons ge~ meenschappeiyke socialistische ideaal". UTRECHT (ANP) In spoorwegkrin gen. maar ook daarbuiten, is men verrast over de verklaring die de chef Exploitatie van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, heeft afgelegd over de oorzaak van de treinramp bij Eindhoven. Ir. Loh mann schreef deze oorzaak toe aan een lastgeving „verkeerd spoor rijden", die MANAMAH (Bahrein) (Reuter/AFP) De Britse politieke resident in Bahrein, Sir Bernard Burrows, heeft verklaard, dat de opstand in Oman „zo goed als afgelopen" is. Hij voegde eraan toe, dat de militaire fase is afgesloten en dat nu de politieke situatie moet worden geconsolideerd. Dit is de taak van de minister van Binnen landse Zaken van de sultan van Muscat, Sayed Ahmed Ibrahim, die vandaag in Nizwa wordt verwacht. Sir Bernard deelde verder mee, dat de Britse troepen Oman zullen verlaten zodra de toestand dit toelaat. Op een persconfe rentie zei hij, dat slechts twee of drie dorpjes in Oman zich nog moeten over geven. Volgens UP is ook het bergfort Tanef zonder slag of stoot gevallen. Alle leiders van de rebellen zijn nog voort vluchtig. De opsporing van de leiders van de opstand is uitsluitend de taak van de soldaten van de sultan. Sir Bernard schat het aantal gesneuvelden bij de opstande lingen op dertig. Beroep op Veiligheidsraad CAIRO (UP) Sjeik El Harithy, woord voerder van de imam van Oman in Cairo, heeft verklaard dat de rebellen zich met Rusland verbinden zullen, „als de Veilig heidsraad of de UNO-Assemblée ons in de steek zouden laten. Hij zei dat hij verwit tigd was dat de Sovjet-regering het ver zoek om hulp van de imam aan president Vorosjilov in ernstige overweging genomen heeft. (Reuter/AFP) Radio-Cairo meldt dat het bureau van de imam in Cairo ver klaard heeft, dat hij zich niet zal over geven. NEW YORK (AFP) De elf UNO-dele- gaties van de landen van de Arabische Liga hebben besloten, de voorzitter van de Veiligheidsraad te verzoeken, een spoedvergadering van de raad te beleggen ter behandeling van de „Britse militaire agressie tegen Oman" aldus is uit welinge lichte bron vernomen. De delegaties leg gen de laatste hand aan een brief bestemd voor de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Columbiaan Urrutia. volgens hem door de treindienstleider te Eindhoven ten onrechte aan de machinist van de trein EindhovenUtrecht is gege ven. De heer Lohmann legde deze verkla ring in eerste instantie af voor het televisie journaal. Later heeft hij desgevraagd nog maals een bevestiging van deze verklaring gegeven. Toen hem door de verslaggever van het journaal verzocht werd, voor de televisie iets over oorzaak en büzonderhe- den van de ramp te vertellen, heeft hy, zo verneemt het ANP, overleg gepleegd met de officier van Justitie in Den Bosch, die op de plaats van de ramp aanwezig was. Deze had geen bezwaar tegen een verkla ring. die uiteraard voor rekening van ir. Lohmann bleef. Nader vernemen wij van de Spoor wegen, dat deze verklaring in het licht gezien moet worden van de eerste in druk die ir. Lohmann kreeg over de toedracht van het spoorwegongeval. Het onderzoek, dat inmiddels door de Spoorwegen is ingesteld, zal moeten uitwijzen, of de treindienstleider of treindienstleiders inderdaad in gebre ke moet (en) worden gesteld. Berichten, als zou de treindienstleider te Eindhoven zijn geschorst, zijn, aldus ver klaren de Spoorwegen, onjuist. Bij elke onregelmatigheid waarbij de veiligheids mensen van de Spoorwegen betrokken zijn, worden deze op nonactief gesteld, althans geplaatst in de binnendienst van de N.S. In het betrokken geval te Eindhoven is van deze gedragslijn niet afgeweken. Nog drie gewonden in levensgevaar Van de 21 gewonden die thans nog in de Eindhovense ziekenhuizen verblijven ver keren er nog drie in levensgevaar, te we ten de heer W. Knauf uit Amsterdam, de hoofdconducteur J. Hamstra en de be stuurder van de stoptrein uit Amsterdam, de heer H. Euger. De toestand van de an dere patiënten baart geen zorg. BERLIJN (Reuter) De Russische de legatie onder leiding van Kroesjtsjev en Mikojan is vanmorgen uit Berlijn naar Moskou vertrokken. In zijn afscheidsrede beloofde de Oostduitse partijleider Ul- bricht dat het Oostduitse volk zijn „broe- derlijke vriendschap" voor het Russische zal bewijzen door een grotere en betere produktie. Hij zei dat de Oostduitse mais- teelt in overeenstemming met de sugges ties en critiek van Kroesjtsjev zodanig verbeterd zal worden, dat Oost-Duitsland in de toekomst meer bacon en boter zal hebben. Kroesjtsjev dankte Ulbricht voor zijn gastvrijheid en wenste de Oostduit sers succes bij hun pogingen. GEORGETOWN (Reuter) De aanhan gers van dr. Cheddi Jagan, die vier jaar geleden door de Britse regering als eerste minister van Brits Guyana werd afgezet op beschuldiging van een poging tot vorming van een communistische staat, hebben de leiding genomen by de maandag in Brits Guyana gehouden verkiezingen voor 14 leden van de wetgevende vergadering. Zij verwierven 5 van de 9 zetels, die tot nu toe zijn verdeeld. Men verwacht dat zij 7 a 8 zetels zullen krijgen. De twee mannen, die naar men aannam de nieuwe regering zouden leiden, werden verslagen. Het zijn Lionel Lukhoo, de leider van de nationale arbeiderspartij en John Carter, de leider van de verenigde democratische partij. ADVERTENTIE MARKTPLEIN - IJMUIDEN De 71-jarige H. Brons is te Nieuw Amsterdam aangereden door een auto en in zeer ernstige toestand naar het Dia- conessenhuis te Emmen vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen is bezweken. Het ongeluk gebeurde toen de bejaarde wielrijder bij het links afslaan naar zijn woning aangereden werd door een hem achteroprijdend busje. Het vierjarig jongetje Dirk Koelewijn te Spakenburg is door een bestelauto overreden en op slag gedood. Het jongetje was achter de auto met enkele vriendjes aan het spelen, maar maakte zich, nadat de chauffeur een signaal had gegeven niet snel genoeg uit de voeten. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om jj j het leven gekomen 738 personen, I van wie 142 kinderen. HOLLANDIA (UP) Een der twee overlevenden van de vliegramp met de Nederlandse marinevliegboot bij Merauke, is dinsdag overleden. Het was de sergeant- vliegtuigmaker A. Moens, uit Katwijk aan Zee. Het aantal slachtoffers van deze ramp is daarmee gestegen tot 9. De menigte was als volgt opgesteld: vooraan de „Vrije Duitse Jeugd" de communistische jeugd-organisatie en achter haar de militie van de arbeiders uit de fabrieken. Ook eenheden van de politie en fabrieks-groepen stonden in het voorste gelid. Leden van het Oostduitse leger en gekazerneerde volkspolitie waren op de daken rond het plein opgesteld. Kroesjtsjev's rede kreeg een lauw ap plaus en zelfs de speciale „claque" kon er met haar herhaald „Frëundschaft" geen geestdrift in brengen. Toen Kroesjtsjev de opmerking maakte, dat de westerse pers berichten over een koele ontvangst „pro paganda" waren, volgde daarop een vol ledig stilzwijgen. Reuter/AFP. Bondskanselier Adenauer bereidt volgens hem de Westduitsers psy chologisch op een nieuwe oorlog voor, door de terugkeer van duizenden Duitsers uit de Sovjet-Unie te eisen. Terwijl hij weet dat deze mensen gesneuveld zijn scheurt hij koelbloedig oude wonden open. Kroesjtsjev zei, dat de westelijke pers pro beert bewijzen te vinden voor een breuk tussen de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland, doch dat zij bedrogen zal uitkomen. Na Kroesjtsjev sprak Walter Ulbricht, de secretaris der Oostduitse communistische partij. Ulbricht, die wees op de „geestdrift" die het bezoek der Russische leiders in Oost-Duitsland had gewekt, besloot met de verklaring dat zijn partij alles in het werk zal stellen om de „invloed van Oost-Duits land op de ontwikkeling van West-Duits- land" te vergroten. Vice-president Otto Nuscke verklaarde onder meer dat de Westduitschers, die bij de komende alge mene verkiezingen op Adenauer stemmen, „tevens hun steun geven aan de ontwik keling die leidde tot het uitwerpen van een atoombom op Hirosjima". Plomp (DPA) „Kroesjtsjev heeft zich op de meest plompe wijze met de Westduitse binnenlandse aangelegenheden ingelaten", aldus heeft dr. Adenauer in een radiotoe spraak verklaard. Hij voegde hieraan toe: „Het bezoek der Russische leiders aan Oost-Berlijn, vijf weken vóór de Westduit se verkiezingen, is evenmin toevallig als het feit, dat de leider der Russische com munistische partij niets dan slechts van de bondskanselier en de regering van West- Duitsland wist te vertellen. Dit alles ge schiedt terwijl tezelfdertijd, op voorstel van het Kremlin, Westduits-Russischo be sprekingen worden gevoerd", aldus Adenauer. Volgens het Westduitse persbureau DPA zijn er maandag tussen de regerings delegaties van de Sovjet-Unie en Oost- Duitsland moeilijkheden gerezen over eco nomische problemen. De Sovjet-delegatie zou met nadruk hebben verklaard, dat de Sovjet-Unie alleen verdere hulp en kredie ten zal verlenen, indien Oost-Duitsland au achterstand in zijn export voor 1957 zou inhalen. In het Oostduitse partijorgaan „Neues Deutschland", wordt aangedrongen op „punctuele uitvoering van onze export" naar de Sovjet-Unie. In een gemeenschappelijk Oostduits-Rus sisch communiqué dat is ondertekend door Kroesjtsjev, Mikojan, Ulbricht en Grote- wohl wordt gezegd, dat de „Euromarkt", de „Euratoom" en 't voorgenomen NAVO- commando voor het Oostzeegebied de kloof tussen oost en west in Europa nog groter en de Duitse kwestie nog ingewikkelder maken, terwijl de internationale spanning vergroot wordt. De Sovjet-Unie steunt het streven van Oost-Duitsland en Polen om met de andere Oostzeelanden tot samenwerking en ge meenschappelijke regeling van gemeen schappelijke vraagstukken te komen. (UP) In de verklaring wordt de West duitse regering beschuldigd van oorlogs voorbereiding en de westerse machten van misleiding door hun vruchteloos gepraat over ontwapening. De ontwapeningsbe sprekingen worden aangewendtom de be wapeningswedloop te maskeren, en om de Westduitse kringen, die een militaristische politiek voeren, steun te geven, aldus deze verklaring. (AFP) Op de receptie van de Russische ambassadeur te Oost-Berlijn, Georgi Poesjkin, bij het afscheid van het bezoek der Russische delegatie aan Oost-Duits land, waren geen vertegenwoordigers der Westerse mogendheden aanwezig.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1