Djilas velt een vernietigend oordeel over communisme DE ONZICHTBAREN Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda voor Haarlem Ton Lutz docent aan „De Toneelschool" Kort en bondig Renault Frégate WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1957 4 Göbeliaanse propaganda in dienst van de vijanden van ons volk, zegt Borba Plassenschap Loosdrecht en Omstreken geïnstalleerd Matroos veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf Nieuw kort geding over de radiohandel Meningen over de bezuinigingsnoodzaak Feike Asma speelt composities van Zwart Neerstortende balen suiker bedolven twee controleurs Doorgaand verkeer wordt om Tilburg geleid Flitslampjes vergroten het „jachtveld" van de vakantie-earner a VERVOLGVERHAAL D KOST IN El Verbruik; 13 liter op 150 km Prijs vanaf f7.990. GARAGE „DEN HOUT" NEW YORK (UP) Milovan Djilas, eens de boezemvriend van maarschalk Tito, doch thans boetende voor zjjn rebel lie in een gevangenis in Joegoslavië, doet in zijn boek „The new class" („De nieuwe klasse") dat thans in New York is ver schenen een felle aanval op het commu nisme. Toen enkele weken geleden het een en ander over de inhoud van dit werk be kend werd, vergeleken sommigen het toen met ,,J'Accuse" van Emile Zola. Het com munisme is een „monsterachtig bedrog en een tirannie", de communistische staat „corrumpeert zichzelf", de ware commu nist is „een mengsel van een fanaticus en een ongeremde machthebber", bij de com munisten is „de dorst naar macht onver zadigbaar en onweerstaanbaar". Dit zijn enkele krasse uitspraken van Djilas in zijn boek over de leer en haar aanhangers, die hjj van nabij heeft gekend. De nieuwe klasse, die het communisme in het leven heeft geroepen, is volgens Djilas een klasse van „oligarchen, die waden in het bloed van alle aanhangers van de communistische leer en die zich voeden door middel van de slavenarbeid van de verraden massa's, die hen volgen". Het communisme heeft, aldus Djilas, „de meest verfijnde tirannie en de meest brutale exploitatie" teweeggebracht. Waar het communisme aan de macht komt, wordt het „het juk, waaronder het bloed en het zweet van alle leden der maatschappij vloeit". „De communistische revolutie, uitgevoerd in naam van het denkbeeld dat alle klassen verdwijnen, heeft geleid tot het meest volstrekte gezag van een enkele klasse". „De geschiedenis zal het communisme veel vergeven", zo betoogt Djilas. „Zij zal vaststellen dat het tot vele brute daden is gedwongen door de omstandigheden en door de noodzaak zijn bestaan te verdedi gen. Maar het verstikken van iedere af wijkende gedachte, het uitsluitende mono polie over het denken, met het doel per soonlijke belangen te verdedigen, zal de communisten in de historie aan een kruis van schande nagelen". Marx opzij gezet Djilas noemt zijn boek een beeld van het „hedendaagse communisme". Nog nimmer tevoren heeft een eens vooraanstaand communist zich zo fel gekeerd tegen de levensbeschouwelijke wortels van het communisme en tegen zijn levende pro feten: Tito, Stalin, Kroesjtsjev, Mao Tse Toeng. Ook Lenin ontkomt niet aan een veroordeling van zijn fouten en „stupidi teiten" en Marx wordt opzij gezet, omdat er tussen hem en het moderne communis me geen enkele band meer bestaat. De communistische revolutie is een ver draaiing der waarheid, zo betoogt Djilas. „De communistische revolutie kan geen enkel ideaal aanwijzen, dat onder haar drijfveren wordt genoemd en dat ver wezenlijkt is. Geen andere revolutie heeft zo veel beloofd en zo weinig tot stand ge bracht. Demagogie en valse voorstellingen zijn onvermijdelijk onder communistische leiders". Communisten kunnen dit niet toegeven, aldus Djilas, zonder te bekennen dat hun revolutie overbodig was en dat zij slechts een nieuwe klasse heeft voortgebracht, „die sterker wordt naarmate de partij verzwakt". „Het lidmaatschap van de partij be tekent dat men behoort tot een bevoor rechte klasse. In het hart van de partij zitten de oppermachtige exploitanten en volksmenners. De nieuwe klasse heeft het leeuwendeel genomen van de economische winst die bereikt werd dank zij de offers en de inspanningen der marsa", zo zegt Djilas. Hitler ten tonele gevoerd Djilas zegt verder dat de Sovjet-Unie schuldig is aan de massamoord op duizen den Polen in het woud van Katyn, dat het communisme in Oost-Europa is gevestigd door de sterke arm van het Russische leger, dat Stalin een „communistische tsaar" was en dat zijn tegenhangers in de satellietlanden satrapen zijn, dat er geen dictatuur van het proletariaat heeft be staan, doch slechts een totalitaire dicta tuur. Het „socialistische realisme", zo zegt hij, verschilt zelfs niet in de terminologie, van Hitler's nationaal-socialisme. De nieuwe klasse oefent de volledigste macht over de mensen uit, die de historie ooit gekend heeft. Zij kan nu niets meer doen dan haar brute macht versterken en het volk plunderen. Haar geestelijke erfenis is overwonnen door duisternis, haar methoden van controle behoren tot de schandelijkste bladzijden uit de men selijke geschiedenis. Men zal zich verbazen over de grandiose waagstukken die zij volbracht heeft, en men zal zich schamen over de daartoe aangewende middelen". De commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht mr. C. Th. E. graaf Van Lynden van Sandenburg heeft op een bij- eeitkomst in de Statenzaal van het pro vinciehuis het Plassenschap Loosdrecht en Omstreken geïnstalleerd, nadat hij een overzicht had gegeven van de lange ge schiedenis van de totstandkoming van het plassenschap. Dit rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam is opgericht ter behar tiging van de recreatieve en de land schappelijke belangen van de Loosdrecht- se plassen. Het plassenschap oefent zijn taak uit over het gebied, gevormd door de vijf Loosdrechtse plassen, de Breukelerveense plas, de Loenderveense plans, de Vuntus en het Wijde Blik. Het hoog militair gerechtshof te Den Haag heeft de 22-jarige matroos J. H. uit Vlaardingen veroordeeld tot een gevange nisstraf van één jaar met aftrek. De be klaagde werd ten laste gelegd zich in no vember 1956 in de omgeving van Den Hel der te hebben schuldig gemaakt aan en kele kleine diefstallen. Hij was door de zeekrijgsraad veroordeeld tot één jaar ge vangenisstraf met ontslag uit de mili taire dienst, maar was tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan omdat hij in mili taire dienst wilde blijven. „Als de nieuwe klasse het toneel der geschiedenis zal verlaten en dat moet gebeuren zo zegt Djilas, „dan zal er minder spijt zijn over haar ondergang dan er ooit over de ondergang van enige andere klasse geweest is. Alles onderdruk kende, behalve wat in haar kraam te pas kwam, heeft zij zich veroordeeld tot mis lukking en een schandelijke ruïne". Op sommige plaatsen in zijn boek, merkt men dat Djilas met moeite schrijft, alsof hij lijdt onder zijn intellectuele zelf-ont- dekking. Met marxistische dialectiek en communistische logica valt hij de commu nistische „mythe" aan. Zijn autoriteit voor deze aanval ligt in zijn carrière. Als stu dent was hij een radicaal-politiek leider, later een verzetsman, tenslotte met Tito, Rankowitsj en Kardelj lid van het viertal dat het Joegoslavische communisme be heerste. BELGRADO (UP) „Geschreven in de geest van de Göbbels-propaganda", aldus zegt het Joegoslavische communistische partijblad „Borba" over het boek. „Djilas is in dienst van de vijanden van ons volk. Hij is een instrument geworden van bui tenlandse bemoeienis met onze binnen landse aangelegenheden. Zijn anti-com munistisch pamflet krijgt alleen zoveel publiciteit in het westen, omdat het ge schreven was door Djilas, wiens naam door de internationale reactie gebruikt kan worden als wapen tegen het socialis me. Daarom werd er ook zoveel geld be schikbaar gesteld voor de publikatie". Borba vaart uit tegen het Amerikaanse tijdschrift „Life", waarin de Britse pu blicist Edward Crankshaw Djilas' boek besprak, en tegen radio „Vrij Europa", dat gedeelten van het boek uit zond in het Pools, Tsjechisch, Boelgaars, Hongaars en Roemeens. „Het feit, dat zo'n ellendig en dwaas persoontje als Djilas de grote verwachting is van de internationale reactie, is een bewijs dat het socialisme en de internationale arbeidersbeweging sterk staan op het ogenblik", aldus Borba. Djilas werd in 1954 uit het centrale comité van de partij gestoten wegens zijn critiek op het communistische stelsel en op Tito. Kort daarop zegde hij zijn partij lidmaatschap en zijn vice-president- schap op. Een jaar later werd hij wegens „propaganda tegen de staat en de sociale orde" veroordeeld tot achttien maanden voorwaardelijk. Zijn misdaad was zijn wens vrije discussie en oppositiepartijen toe te staan. In november 1956 werd hij veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf vanwege zijn publikaties in westelijke bladen, waar dan nog een jaar bijkwam vanwege de vroegere voorwaardelijke straf die hem opgelegd was. Het manu script van zijn boek werd uit de gevange nis gesmokkeld met de opdracht van Djilas om het te publiceren, wat ook de gevolgen voor hem zouden zijn. Zeven radiohandelaren uit Amsterdam- West, beducht voor de concurrentie, die de eveneens in dit deel van de stad gevestigde firma L. H. hun aandoet, zijn samen een kort geding tegen deze concurrent begon nen, die Duitse radiotoestellen in zijn zaak verkoopt tegen veel lagere prijzen dan de officiële. Wel zijn andere handelaren, die bijvoor beeld zelf buiten de officiële importeur om, Duitse radiotoestellen in ons land invoeren en deze met extra korting aan het publiek verkopen, tot dusverre door de Nederland se rechter in het gelijk gesteld, doch dit maal ligt de zaak iets anders, want de thans gedaagde firma bezit geen vergun ning voor de détailhandel in radio-artike len. Hierop baseerde dinsdag de raadsman der zeven eisers, zijn verzoek aan de presi dent van de rechtbank om de gedaagde te gelasten met de verkoop op te houden tot hij een vergunning heeft gekregen op straffe van een dwangsom van 5000 voor iedere overtreding. De raadsman van de gedaagde onthulde dat zijn cliënt juist gisteren een Amster dammer had gevonden, die in het bezit is van een vestigingsvergunning en die zich bereid heeft verklaard deel uit te gaan maken van de vennootschap. „Daar komt nog bij," aldus deze raads man, „dat de Vestigingswet er is om het publiek tegen beunhazerij te beschermen en niet om die handelaren te beschermen, die zelf over een vergunning beschikken." Ook betoogde hij, dat de gedaagde firma al, zeer lange tijd radiotoestellen verkoopt, dat de zeven eisers dit al lang weten en dat zij nu plotseling - en nog wel in vakan ti etijd - een kort geding aanhangig hebben gemaakt. „Voor een kort geding komt al leen een zaak in aanmerking, die een spoedeisend karakter heeft," besloot hij, „waarvan in dit geval geen sprake is." Verlopen vergunning? In zijn repliek bestreed de raadsman der zeven handelaars allereerst de geldigheid van de overgelegde vergunning, waarvan niet onomstotelijk vast kwam te staan, dat deze niet verlopen is. De zaak van gedaag de was eerst een lampekappenwinkel. In de afgelopen jaren is men er zomaar radio toestellen gaan verkopen en dat is een on wettige toestand, die ten spoedigste beëin digd moet worden," aldus pleiter. Wel was hij het er mee eens, dat de Vestigingswet er is om het publiek tegen beunhazerij te beschermen, „maar," zo zei hij, „dan stel ik, dat de gedaagde partij over te weinig technische kennis beschikt en dus in zekere zin als beunhaas kan wor den beschouwd." Ook achtte de pleiter deze zaak wel degelijk spoedeisend, want ieder toestel dat door gedaagde verkocht wordt betekent voor de radiohandelaren in de buurt een strop. SCHATKISTPROMESSEN Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de bedragen waarvoor op 13 augustus is ingeschreven op schatkistpro messen met een looptijd van drie maan den, vervallende 15 november 1957, wordt toegewezen een bedrag van f 31,1 miljoen tegen de prijs van f 98.934,37 per f 100.000 (dit is een disconto van 4 l/8°/o). Opinie-onderzoek Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft aan een representatieve steekproef van vrouwen en mannen boven de stemgerechtigde leeftijd gevraagd: Er wordt tegenwoordig zo vaak op ge wezen dat wij Nederlanders allemaal ver soberen moeten. Vindt u dat er versoberd moet worden of niet? Van ons Nederlanders, vindt 42°/o dat wij moeten versoberen en 47 °/o vindt dat niet nodig; 11 °/o heeft er geen mening over. In 1951 vond 59 °/o dat wij moesten ver soberen en 31 °/o vond dat niet nodig. Toen was er dus een duidelijke meerderheid vóór versobering, maar nu zijn de meningen verdeeld. De lonen te laag; er is nog teveel ar moede. De helft van de Nederlanders die versoberen niet nodig vinden, geven daar bij als nadere uitleg, dat de lonen te laag zijn, dat er nog teveel armoede heerst. Eén op de tien van hen vindt, dat we de wel vaart verdiend hebben en er dus ook de vruchten van mogen plukken. De overigen die niet overtuigd zijn van de versobering vinden dat de arbeiders nog niet genoeg welvaart hebben, dat er allerlei economi sche moeilijkheden door versobering zullen ontstaan of dat de overheid het goede voorbeeld moet geven. De mensen leven op te grote voet. Dat is het meest gebruikte argument bij degenen die vóór versobering zijn. Meer dan de helft van hen zegt dat de mensen boven hun stand leven, dat er teveel luxe is of dat men teveel geld uitgeeft aan luxe. Eén op de vijf van hen vindt versobering nood zakelijk om de algemene financiële toe stand van ons land te verbeteren. De overi gen vinden het nodig omdat er te weinig gespaard wordt, omdat de mensen maar doen waar ze zin in hebben. Ter gelegenheid van de Jan Zwarther- denking 1937-1957 zal de organist Feike Asma vrijdag 16 augustus in de Grote Kerk in Haarlem een orgelconcert geven waar van het programma bestaat uit werken van Jan Zwart en Johann Sebastian Bach. Van Bach speelt de organist Fantasia en Fuga in g en van Jan Zwart de orgelhym ne „Wilt heden nu treden", Musyck over de Voysen der Psalmen Davids, drie orgel koralen: „Gebed des Heeren", „O Heil'ge Geest, daal op ons neer" en „Morgenglans der Eeuwigheid", Musyck over de Voysen der Psalmen Davids: psalm 24 vers 4 (fan tasie), trio psalm 6 en Canonisch voorspel voor psalm 84 en Postludium en Fuga. Met ingang van 1 september is Ton Lutz, acteur en regisseur bij het Rotterdams Toneel, verbonden aan de Academie voor Dramatische Kunst „De Toneelschool" in Amsterdam, in Let bijzonder als docent voor het versdrama. Het dek van een schip moet altijd goed schoon geboend worden: dat noemt men zwabberen, en de bezem waarmee dat gebeurt, heet zwabber. Ik moest ook altijd meedoen, als 't zwabberen was. Plens, zwiep, plens, zwiep ging het- Op 'n emmertje water werd niet gekeken. Toen kreeg ik opeens van de matroos, die naast me stond, de kletsnatte zwabber vlak in m'n toet gedrukt. Ik stond te proestenen alle matrozen hadden natuurlijk n reuzenschik 18-19 Een hunner gedood, de ander gewond Aan boord van het Columbiaanse stoom schip Ciudad de Cucuta, dat in de Rotter damse IJselhaven lag, heeft zich dinsdag middag een zeer ernstig ongeval voorge daan, waarbij een controleur is gedood en een zwaar werd gewond. Een hijs met balen suiker bevond zich ongeveer vijf meter boven het schip, toen hij plotseling uit elkaar viel. De 34-jarige controleur J. J. Pak en zijn collega, de 71- jarige M. Jansen, beiden uit Rotterdam, werden bedolven. De heer Pak werd ge dood; de heer Jansen is in zeer ernstige toestand in het havenziekenhuis opgeno men. Tilburg zal de eerste stad in Nederland worden, die voor alle doorgaand verkeer gesloten wordt. De ringbaan rond de stad is onlangs voltooid en de ANWB heeft reeds veertig wegwijzers gewijzigd. Binnenkort zullen zes nieuwe richtingsborden en 31 nieuwe voorrichtigsborden worden geplaatst. Het verkeer uit de richtingen Turnhout en Hilvarenbeek naar 's-Hertogenbosch, Dongen, Waalwijk en kaatsheuvel zal langs de zuid- en oostzijde van de stad worden geleid, °venals het verkeer van uit Eindhoven met de Langstraat. Het ver keer in omgekeerde richting zal de noor delijke en westelijke ringbaan volgen. Ook het verkeer van Breda naar 's Her togenbosch en Eindhoven wordt langs de rondweg geleid. ADVERTENTIE 1 lójdill &D tllO ifclÜOV J"ï -1.UW ilL..- Breng dit jaar de volle buit aan vakantie-foto's mee terug. Kiek niet langer alleen buiten-in-de-zon, maar ook „onderdak" of bij avond en slecht weer! Met Philips „Photoflux", het moderne, handige flitslampje, dat overal komt waar de zon niet komt. Steek enkele doosjes „Photoflux" in uw bagage en ga flitsen: feilloos, goedkoop en gemakkelijk! Het onmisbare vakantie-zonnetje Tafereeltjes tn de tenttn de boot op een lommerrijk terrasje komen (Flits!) nu óók in uw vakantie-album! HEBT U NOG GEEN FLITSCAMERA SCHAF ER DAN NU EEN AANI 45. Ik wilde het wapen juist uit mijn gordel trekken, toen de stem van de boodschapper weerklonk. „Nog eenmaal vraag ik u. „Vraagt u nu maar niet meer! U had eindelijk wel kunnen weten, dat al uw moeite tevergeefs is". „U wilt dus niet naar mij luisteren? Goed! Ik smeek u daarom naar uzelf te luisteren. Hoort u uw bloed niet ruisen, voelt u geen angst, voelt u niet, wat op u loert? Bent u wérkelijk zo sterk, dat u alles kunt trotseren? Of bent u gelijk de blinde in het maanlicht, die niet bemerkt, dat hij door het zilveren licht beschenen wordt?" „Loopt u nu maar verder", zei ik, proberend mijn stem zo normaal mogelijk te laten klinken. De Chamba had het bij het rechte einde. Ik had een onbehaaglijk gevoel. Meermalen kreeg ik de impuls om om te keren, maar dan verzette ik mij daar met hand en tand tegen. Ik onderdrukte al die gedachten met geweld. „Loopt u toch door", zei ik nog eens en klemde de tanden op elkaar. „Zoals u wenst", antwoordde de Chamba en deed enkele stappen voorwaarts. Ik volgde hem. Plotseling zag ik een lichtschijnsel voor mij. Het was alsof achter een sluier een vuur brandde. Gemakkelijker kwam ik nu vooruit en spoedig bemerkte ik, dat ik mij niet ver gist had. Door een gordijn van zware, gele zijde, dat de gang afsloot, schemerde een mat licht. De Chamba bleef staan, schoof het zijden kleed terzijde en beduidde mij rnet een handbeweging dat ik door moest lopen. Toen ik hem voorbijging, kruisten onze blikken elkaar. In zijn ogen gloeide zulk een brandende haat, dat ik tot in mijn binnenste huiverde. Een bleek, flakkerend licht werd verspreid door de vlammen, die oplekten uit drie op hoge voetstukken staande schalen en verlichtte een ruimte, die ongeveer 400 m2 groot was. Het plafond en de wanden waren met brokaat bekleed, waarvan ik de verwarrende kleuren maar nauwelijks kon onderscheiden. Een nevel-sluier steeg op uit de schalen. De grond was bedekt met een geel kleed. In het mid den van de ruimte stond een sarcofaag van robuust geelachtig hout, die voor het grootste deel bedekt werd door een oude vlag van gele zijde, die op vele plaatsen al bijna verteerd was. Daarop rustten, door reukvaten (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE RAN VAN TEMOEDSJIN omgeven, vele gouden kronen en enkele zilveren, alle rijk met edelstenen versierd. Rond de sarcofaag, tegen de wanden, stonden negen lama's, feestelijk gekleed en in gebed verzonken. Ieder van hen hield een rozenkrans in de hand en draaide het kraaltje tweemaal tussen duim en wijsvinger rond, voordat hij het liet vallen. Aan het plafond hing een grote, ouderwetse klok, waarin vreemde tekens gegra veerd waren. De Chamba wierp vers reukwerk in de schalen. Zil verwitte, zwavelgele en roestbruine wolken stegen op. Een ondefineerbaar gevoel bekroop mij en mijn keel werd dichtgesnoerd. Ik beefde van top tot teen. Slechts met inspanning van al mijn krachten kon ik de armband uit de zak halen en ik moest het uiterste van mijn krachten vergen om de enkele passen te doen, die mij van de sarcofaaf scheidden. Mijn rechter arm was zo zwaar als lood en de armband, die ik kramp achtig vastgeklemd hield, scheen plotseling zó zwaar ge worden te zijn, dat ik hem nog maar nauwelijks met één hand kon torsen. Het zweet brak mij aan alle kan te uit, toen ik het sieraad op de bijna geheel verteerde vlag legde. Op hetzelfde moment, dat het goud de stof beroerde, weerklonk een machtige klokslag. Geschrokken en in de war gebracht keek ik om mij heen. Wie had de klok geluid? De negen lama's stonden, gelijk stenen standbeelden, langs de muur. Slechts hun lippen bewogen. „Om mani padme hum", las ik van hun monden. Het eeuwige gebed! Juist toen ik enkele stappen terug wilde doen, bruiste een tweede slag van de klok door de stilte. Een koude huivering doortrok mijn gehele lichaam. Mijn tong was als verlamd, mijn voeten schenen wel in de grond vast gezogen. Een onbeschrijflijke angst overviel mij en dreigde mij te overweldigen. Met mijn laatste krachten dwong ik mijzelf me te beheersen. Eindelijk week de ban, waar in ik was geraakt. Ik was weer heer en meester over mijn ledematen. Doch toen ik een stap terug deed, wankelde ik, greep met beide handen doelloos in de lucht en voelde geen grond meer onder de voeten Ik viel dieper en dieper, wilde het uitschreeuwen, maar bracht geen geluid voort. Ik tuimelde met grote snel- Luchthaven „Rotterdam". De luchtha ven „Rotterdam" heeft de 50.000ste bezoe ker sinds de openstelling op 21 april gehad. Het was de 16-jarige verkoopster Yvonne Brand uit de Wouwerlaan te Rotterdam. Het meisje had vakantie en besloot het vliegveld eens te bezoeken. Zij kreeg ver schillende geschenken aangeboden, onder meer een rondvlucht en een doorlopende gratis toegangskaart. .Verdronken. In Italië, waar momen teel een hittegolf heerst en honderddui zenden verkoeling zoeken in het water, zijn zeven personen verdronken, onder wie een Nederlandse jongen van acht jaar. De jongen werd door de politie in Verona, waar hij verdronk, geïdentificeerd als Hen drik van Leer uit Maasbree. Koningin naar Schouwen. De Ko ningin is voornemens op donderdag 22 augustus een werkbezoek te brengen aan enkele gemeenten op Schouwen-Duive- land. Achtereenvolgens zal de Koningin een bezoek brengen aan Bruinisse, Nieu- werkerk, Haamstede en Zierikzee. Club der oudjes. Van 15 tot 22 aug. zal de Engelse club van bezitters van oude motorrijwielen „The Happy Wanderers MCC" een tocht door Nederland maken. Het gezelschap zal uit tien rijders bestaan en op 12 augustus in Duinkerken aanko men. Op 15 augustus zullen de rijders via België in Breda arriveren, waar een pauze zal worden gehouden. Vandaar wordt de tocht voortgezet naar Rotterdam, waar men vier dagen blijft. Op 18 augustus zal des middags een show worden gegeven op dé boulevard te ScheVeningen. Appelboom. In de tuin van de heer J. de Jong te Bergum staat voor de derde keer in dit seizoen een appelboom in bloei. De boom draagt nu behalve flinke hand appels, kleine appeltjes en de bloesem van bet derde geslacht, dat nog dit jaar wordt verwacht. Behalve deze boom bloeide in cjezelfde tuin ook nog een peren- en ap pelboom voor de tweede keer. Nieuwe vicarjs-generaal. Met ingang van 30 augustus is benoemd tot vicaris- generaal van de aartsbisschop van Utrecht als opvolger van de onlangs overleden mgr. H. C. J. A. Venings, pastoor Th. G. A. Hendriksen te De Steeg. Pastoor Hendrik- sen werd op 27 juli 1907 te Wehl (Geld.) geboren. Hij werd op 24 juli 1935 tot priester gewijd. Instituut voor de Statistiek. Prof. G. Goudswaard, raadadviseur van het Cen traal Bureau voor Statistiek, is gekozen tot secretaris-generaal van het Internationale Instituut voor de Statistiek. De Fransman G. Darmois is als voorzitter herkozen op het jaarlijks congres van het instituut in Stockholm. Padvinders op bezoek. De Antilliaan se en Surinaamse padvinders, die, nu de jamboree in Engeland ten einde is, een bezoek aan Nederland brengen, zullen vandaag in ons land aankomen. Morgen ochtend zullen zij door Koningin Juliana op Soestdijk ontvangen worden; Vrijdag vertrekken de 30 Surinamers op de „Bos koop" huiswaarts. Hun 53 Antilliaanse collega's blijven nog een week in ons land om enkele uitstapjes te maken. heid omlaag en moest erkennen, dat ik verloren was. Toen werd het duister om mij heen.... Dromen over meesterden mij. „....Uw naam echter, oh heerser over de zeeën, zal blijven voortleven zolang nog mensen over de steppe trekken. Uw naam zal de armoede van uw volk vergul den, zal een licht zijn voor on telbaren". „Heb je mij niets beters te zeggen, Schan-Doe? Moet je mijn naderend einde nog verduisteren met de som bere beelden, die je ziet?", viel Dzjengis-Khan uit. „Jij, wijze Schan-Doe, die zelfs de geheimste gedachten van de Goden kent, weet jij geen middel?" Vreemd fonkelden de ogen van de ziener, toen hij Temoedsjin zo hoorde praten. „De Goden zijn u welgezind, maar niet alle. De Khan had zich bij deze laatste woorden verheven en het rood-zijden, met hermelijn afgezette kleed ruiste. Zijn blikken waren als vastgenageld aan de lippen van Schan-Doe. Hij boog zich naar voren en vroeg: „Waarom zwijg je? Spreek verder!" De ziener keek naar Dzjengis-Khan, maar het was alsof hij dingen zag, die voor de stervende verborgen waren. Hij sloot de ogen en begon met zachte, zingende stem te mompelen: „Zomer en winter volgen elkaar in eindeloze opeen volging op, hitte en koude wisselden elkaar gedurig af, steeds weer. Ik kan ze niet meer tellen, meer, stééds meer zie'ik. Het laatste zaad van u rijdt over de steppe. Sneeuw valt en de storm raast over het gebergte. Steeds sterker huilt de storm, steeds dichter valt de sneeuw Schan-Doe zweeg. „Vertel verder, wat zie je nog meer?" De ziener zei echter niets. „Welke voorwaarden stellen de Goden?", vroeg na een lange pauze Temoedsjin. Schan-Doe opende de ogen en keek de Khan met een blik aan, die duidelijk verraadde, dat zijn gedachten ver weg waren geweest en dat de stem van zijn meester hem tot de werkelijkheid had teruggeroepen. „De laatste moet de eerste vinden, dan sluit zich de kring, en een armband, door u gedragen en door mij bezworen, moet in zijn bezit zijn. Met deze dolk echter, die de Goden mij gaven, moet u de geest van Mi-Lu uit zijn hol steken". (Wordt vervolgd). ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT WOENSDAG 14 AUGUSTUS Minerva: „Anna Karenina", 18 jaar, 20.15 uur. Lido: „Daar is de dokter", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Studio: „De ge heime dienst grijpt in", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Het nichtje uit Texas", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Tyfoon over Nagasaki", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Heuvels in vlammen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Een huishouden van Jan Steen", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Niets dan pech", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Grote Kerk: Avondstilte, 20 uur. DONDERDAG 15 AUGUSTUS Minerva: „Hét Tom en Jerry festival", alle leeftijden, 14.30 uur; „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 20.15 uur. Lido: „Daar is de dokter", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: Kinder programma, alle leeftijden, 10.30 uur. „De geheime dienst grijpt in", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: Vakantie- jeugdprogramma, alle leeftijden, 10.30 uur. „Het nichtje uit Texas", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: Mon- tagne's Jeugdvariété, alle leeftijden, 10.30 uur. „Tyfoon over Nagasaki", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Heu vels in vlammen", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft" en „Stormy", alle leeftijden, 10.30 uur. „Een huishouden van Jan Steen", alle leeftijden, 14, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Niets dan pech", alle leeftijden, 14.30, 19 en 21.15 uur. Grote Kerk: Piet Kee bespeelt het orgel, 15 uur. Sjef van Balkom verzorgt beiaardbespeling, 20 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6