VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE IJmond-fonds voor steun aan de invalide sportbeoefenaars Velsen THALIA Visserij varia Wild Havenberichten IJmond-agenda erom em A f&fOv\(Wi <te foM"bokk£M DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1957 6 I vertoont VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur en MAANDAG t.m. WOENSDAG 8 uur (dus 6 dagen) Waar Smits slepers in de komende maand zijn Vijf reizen naar de Oost Faillissementen J. Wijsmuller: „Geen conflict met Doeksen" Naar aanleiding van het assisteren der „Leendert B" Duitsers in Velserbeek uit tenten geregend VZV in Heerenduinen Waterpolofeest en recordpogingen Weekmarkt in Beverwijk trok veel belangstellenden Britse „Arcadia" liep in IJmuiden binnen Vrijdag weer naar zee Beverwijkse raad naar „Het Atoom" Veilingberichten Burgerlijke Stand van Velsen vruchtengebak Jongen gewond door vallende vaten Inzegening van nieuw r.-k. schoolgebouw Enkele weken geleden mochten wij mel ding maken van een zeer lofwaardig initia tief om een fonds in het leven te roepen, waaruit invalide sportbeoefenaars het leven aangenamer gemaakt zou kunnen worden. Er is toen een comité gevormd, waarin on der meer de burgemeester van Beverwijk de heer J. G. S. Bruinsma, de voorzitters functie aanvaardde. Woensdagavond had in café „Sport" in Beverwijk de oprichtingsvergadering onder voorzitterschap van burgemeester Bruinsma plaats. Na de vertegenwoodigers der diverse sportverenigingen hartelijk welkom te heb ben geheten vervolgde de voorzitter zijn inleiding met er op te wijzen, dat deze avond in het bijzonder een avond was voor hen die door ongelukken hun sportloop- baan moesten afsluiten. Het is niet de be doeling deze personen met geldelijke bij dragen te steunen, doch men wil hen door het verschaffen van bijvoorbeeld een rol stoel, radiotoestellen of televisieapparaten het leven veraangenamen. Vanzelfsprekend zo ging spreker verder, zal uitgezocht wor den of de persoon in kwestie recht kan doen gelden op zulk een geschenk en hier toe wilde hij een vaste commissie in het leven roepen, die met behulp van de huis arts en of andere instanties hiertoe van ad vies kan dienen. Naast deze taak, zal de technische commissie ook tot taak hebben een sportmiddag of -avond te organiseren, ten bate van de invalide sportbeoefenaar. Zijn gedachten gingen uit naar een soort Olympische dag in het sportpark te Bever wijk, waarbij dan tevens getracht zal moe ten worden prominente sportbeoefenaars naar Beverwijk te trekken.Hij vond het daarom wel zeer jammer, dat de beste dingsbeperking het bouwen van een vaste tribune voorlopig nog in de weg staat. De sportavond wilde spreker meer in de geest van de zaalsporten zien, zoals tafel tennis, krachtsport, enz. Om het geheel een groots karakter te geven zijn alle vereni gingen in en rond de IJmond uitgenodigd zitting te nemen in de Raad van het ADVERTENTIE g het theater met de beste films Een feest van daverende vrolijkheid CARNAVAL IN WIEN in prachtige kleuren met Hans Moser, Sonja Ziemann, Johan Heesters, Theo Lingen, Hertha Feiler Een vuurwerk van humor, liefde en muziek Bruisend als champagne ZONDAGMIDDAG 3 uur DE ZWARTE RIDDER DONDERDAG 22 AUG.. 8 uur op veler verzoek nog éénmaal James Stewart - Doris Day in Alfred Hitchcock's grote succesfilm DE MAN DIE TEVEEL WIST HEDENAVOND 8 uur Mario Lanza in TOT ZIENS IN NEW-ORLEANS Groots van zang en muziek, vaart en humor i De sleepboten van L. Smit en Co's In ternationale Sleepdienst te Rotterdam, waarvan er velen de laatste weken heb ben binnengelegen te Maassluis, zijn thans vrijwel allen weer in de vaart. Het contactblad van de Internationale, „De Sleeptros" meldt omtrent de door de sleepboten te maken reizen de volgende bijzonderheden: Zwarte Zee te Horta, Fayal voor sta tionsdienst; Clyde wordt deze week in Hi- kari, Japan verwacht met slagschip „Mo reno"; Thames moet binnenkort een drif ting platform van Audorf in Duitsland naar Daz Island in de Perzische Golf sle pen; Gele Zee is te New Orleans aange komen en sleept twee bakken naar Mara- caibo; Oceaan als de Clyde; Oostzee is in ballast onderweg van Rotterdam naar de Golf van Mexico; Rode Zee sleept twee kraanpontons van Charleston naar Bor deaux in Frankrijk; Barentsz Zee moet een dokdeur van Rotterdam naar Puerto Cabello in Venezuela brengen; Humber sleept thans een stoomschip van New Or leans naar Engeland en wordt eind augus tus verwacht; Loire is onderweg van Phi ladelphia naar Gent met een stoomschip; Tyne ligt op station te Ferrol, maar ver trekt weldra naar Beiroet om drie pontons naar Kuweit te brengen; Maas, in repara tie, half augustus op station Hoek van Holland; Noordzee sleept bok en twee bakken van Tanger naar Le Havre; Pool- zee sleept twee bakken van Mobile naar Maracaibo en een bak van New York naar Purto Ordaz; Witte Zee vertrekt deze week uit Engeland met sleep naar Nieuw Guinea; Hudson is 12 augustus met een sleep van Engeland naar Calcutta ver trokken; Ebro ligt te Maassluis en de Blankenburg is met twee bakken van Marseille in Mersin in Turkije aange komen. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: G. Ras, koopman, Vechtstraat 193 te IJmui- den-Oost. Rechter-commissaris: mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator: mr. A. A. M. Lees berg, advocaat en procureur te Beverwijk, Vondellaan 20. Jan ten Have jr, handelaar in muziek instrumenten en radiotoestellen, Tromp straat 121 te IJmuiden. Rechter-commis saris: mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator: mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procu reur te Beverwijk, Vondellaan 20. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij st is geëindigd het fail lissement van: Maartje Vellekoop, weduwe van J. Spaargaren, handelende onder de naam Fa. J. Spaargaren, Uiterweg 17 te Aalsmeer. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. Jansonius, advocaat en pro cureur te Haarlem, Parklaan 5. „IJmond-Fonds", voor hulp aan invalide sportbeoefenaars. Op een enkele uitzon dering na, hebben alle verenigingen uit Velsen, Beverwijk en Heemskerk hun me dewerking toegezegd. Uit de vergadering kwam toen de vraag naar voren wat men zou gaan doen indien de kasmiddelen een te grote vlucht zouden nemen. De voorzitter achtte het in het ge heel niet uitgesloten om dan ook aan hen, die niet aktief de sport beoefenen, doch die door hun onvermoeide medewerking aan hun geliefde tak van sport in de zelfde omstandigheden zijn komen te verkeren, het leven te veraangenamen. Hiermede konden alle aanwezigen zich verenigen. De heer Grapendaal zei ter aanvulling nog, dat men ook het plan had de industrie en de middenstand warm te maken voor dit plan. Hij had hiertoe reeds van een grote conservenfabriek in Beverwijk een niet onbelangrijke geldelijke toezegging ontvangen, zodat hij vol vertrouwen ook de andere industrieën zou aanschrijven. Diverse plannen kwamen toen ter tafel, waarbij o.a. het houden van amateuravon den, klaverjasdrives enz. naar voren wer den gebracht. Tot slot werden de leden van de tech nische commissie aangezocht. Daarbij stel den zich de heren Grapendaal, Tabak, Log ger en Reinders beschikbaar, terwijl nog naar een vijfde lid zou worden uitgezien. Het voorlopige bestuur van aanbeveling zal bestaan uit de heren J. G. S. Bruinsma, burgemeester van Beverwijk, voorzitter; M. H. A. Melchior, arts; H. J. Blaauw, le raar lichamelijke oefening en-masseur; M. Lindner, voorzitter V.V. „De Kennemers"; J. v. d. Kolk, voorzitter klaverjasvereni- ging „Hollandia"; N. G. GrapendaaJ voor zitter V. V. „Beverwijk"; N. Hoogerwerf, de geestelijke vader van dit fonds; J. H. S. de Graaf en de heer J. G. Logger, secretaris, Na de rondvraag, sloot de voorzitter om ongeveer negen uur deze voor de sportbe oefenaars in de IJmond belangwekkende vergadering. Tot slot kunnen wij nog vermelden, dat op initiatief van de heer N. Hoogerwerf, eigenaar van het café ..Sport", op zaterdag 7 september in zijn café, dat hij gratis ter beschikking stelt ten bate van het IJmond- fonds een grote klaverjasdrive zal gehou den worden, waarbij een thee- en ontbijt servies, door de heer Hoogerwerf te be schikking gesteld, de inzet zullen vormen. De heer Hoogerwerf vertrouwt dat zeer velen aan deze drive zullen deelnemen, zodat de kas van het IJmond-fonds een mooi begm-saldo rijk zal worden. Naar aanleiding van berichten in enige Rotterdamse dagbladen, onder andere in het „Rotterdamse Parool", deelt de direc teur van Bureau Wijsmuller n.v. te IJmui den ons mee, dat de verstandhouding tus sen de IJmuidense zeesleepmaatschappij en de rederij G. Doeksen op Terschelling van de meest aangename aard is. De Rotterdamse bladen meldden naar aanleiding van het binnenlopen van de „Leendert B." door de sleepboot „Fries land" van Bureau Wijsmuller, dat de rederij Doeksen met haar „Holland" al eerder ter plaatse was geweest, maar door de kapitein van de „Leendert B." werd geweigerd omdat de IJmuidense maat schappij onderhands al een contract had afgesloten. Er zou, aldus deze bladen, weer een conflict zijn uitgebroken in de zeesleperswereld. De heer Wijsmuller wijst erop, dat er nimmer een conflict met de rederij Doek sen is geweest en dat het ook nu zeker niet het geval is. De elf Duitse jongeren, die in Velser beek kampeerden in verband met het niet doorgaan van de jeugduitwisseling met Bergisch Gladbach hebben het kampeerterrein dinsdag ijlings moeten verlaten. Door de hevige regenval werd het ondoenlijk langer de tenten te bewo nen. De Duitsers zijn overgebracht naar het clubhuis „De brulboei" aan de Kanaal straat en zullen daar tot eind van deze week verblijven. Op zondag 25 augustus zal in het zwem bad „de Heerenduinen" aan de Heeren duinweg te IJmuiden-Oost door V.Z.V. een waterpolofeest gehouden worden, met daar aan verbonden een recordpoging door de herenestafetteploegen van L.Z.O.(Leeuwar den) en H.P.C. (Heemstede) op de 4 x 200 m vrije slag, welke twee ploegen hiermee tevens revanche zullen nemen op dit num mer van de Nationale kampioenschappen te Rhenen. Aan het waterpolo-toernooi, dat zeer aantrekkelijk wordt om te zien, nemen deel de herenploegen van D.A.W. (Alkmaar), L.Z.O. (Leeuwarden), De Vest (Naarden) en V.Z.V. (IJmuiden), terwijl een dameswed strijd ingelast zal worden tussen de water- poloteams van D.A.W. (Alkmaar) en V.Z.V. (IJmuiden). De aanvang van de wedstrijden is be paald op 14 uur. Als onderdeel van de feestweek in Be verwijk van het VVV trok woensdag de feestelijke weekmarkt een ongekend grote mensenmenigte. De markt was geheel met vlaggen versierd en de gehele dag was er muziek. Er was een verkoopaktie met prij zen vervaardigd door chronische zieken uit Beverwijk en omgeving. Tegen het einde van de markt werd de verloting ge houden. Wethouder W. Alberda verrichtte de trekking en menigeen kwam in het be zit van een mooie prijs. De hoofdprijs, een wasmachine, werd gewonnen door me vrouw Ol lenburg uit de Voorstraat in Wijk aan Zee. Vannacht omstreeks drie uur is te IJmuiden binnengelopen het Britse pas sagiersschip „Arcadia", dat 29.734 ton meet en 1660 opvarenden, waaronder 939 toe risten, aan boord heeft. De „Arcadia" maakt een cruise van twintig dagen in de wateren van West- Europa en vertrok uit Southampton. Ber gen, Oslo en Helsinki stonden onder meer op het programma en als laatste onder deel van de reis brengen de toeristen, die in hoofdzaak uit Engeland en Frankrijk komen ,nu een bezoek aan Amsterdam. De „Arcadia" als agent treedt te Am sterdam „General Steam Transport Co." op vertrekt vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur uit Amsterdam. Het schip kan omstreeks half vier in IJmuiden worden verwacht en zal tussen vier uur en half vijf de Noordersluis verlaten. Burgemeester, wethouders en de raads leden van Beverwijk zullen op maandag 2 september een excursie maken naar de tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol. Het vertrek is bepaald op half twee van Scheybeeck. Andijvie 12-27, sla 3-14, bloemkool 18-55, sperziebonen 35-76, snijbonen 20-47, pronk- bonen 22-39, bospeen 16-27, waspeen 12-26, tomaten 15-43, komkommer 8-17, spinazie 14-48, postelein 7-18, prei 18-22. GEBOREN: Chr. A. Uijtendaal-Van Lier, d., Stratingplantsoen 18, Velsen- Noord; O. M. van der Linde-Müller, d., Bornstraat 34, Velsen-Noord; H. G. de Jong-Rotteveel, d., Grahamstraat 174, IJmuiden; J. C. Tol-Geldorp, z„ Pres. Krugerstraat 66, IJmuiden; J. E. de Vries- Van der Lee, d., Leeuwendalerstraat 25, Haarlem; M. de Winter-Peters, d., de Noostraat 56, IJmuiden-Oost; W. Nieuwen- huisen-Haverkamp, z„ Eksterlaan 27, IJmuiden-Oost; Th. Holstein-Folkertsma, d„ Hofdijklaan 14, Driehuis; M. van Ben- nekom-Dekker, z„ Berglaan 19, Santpoort; G. Siewertsen-Van den Bos, d., Amster- damseweg 70, Velsen. OVERLEDEN: J. Gouda, 69 jr., echtge noot van N. de Graaff, Koningsplein 4 rd„ IJmuiden; L. C. Matthijs, 70 jr., echtge note van J. Boergonje, Meldijk 36, Uit geest; J. Jupijn, 73 jr., weduwe van Chr. Keehnen, Willebrordstraat 51, IJmuiden- Oost; W. H. Duzink, 78 jr., weduwe van Ph. T. Tammen, Bloemendaalsestraatweg 142, Santpoort; W. van Zwol, 60 jr., echt genoot van A. Blok, Zeeweg 237, IJmui den-Oost. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Cornelia Catharina Maria, dochter van Th. Eibers en N. Stelling, Dorpsstraat la; Gerda, dochter van H. A. .van Daelen en. G. G- J-. Schaap, Prinses Marijkestraat 11; Maria Anna, dochter van Th. Grnadiek en G. Vrouwe, Bakkum- A Q ONDERTROUWD: P. M. Out, wonende te Castricum en A. C. Schermer, Van Ol- denbarneveldtweg 5; J. Th. Hollander, wo nende te Castricum en A. J. Zoontjes, Bra- kersweg 4; W. H. Kraakman, wonende te Castricum en G. A. van de Ven, Pr. Irene- straat 14. J. M. Visser, wonende te Heems kerk en G. C. Kraakman, Dorpsstraat 26. GEHUWD: M. C. Mertens, wonende te Velsen en J. C. Kijzers, wonende te Cas tricum. OVERLEDEN: G. Zonneveld, 90 jaar, wonende te Castricum. G. Woutersz, 81 jaar wonende te Amsterdam. G. Veldhuis, 72 jaar, gehuwd met Th. Bakkum, wonen de te Castricum. Prjjzen van woensdag Per 1 kg: heilbot f3.502.60, gr. tong f 5.405.30, grm. tong f 4.504.30, kim. tong f 4.10—3.70, kl. tong I f3.40—3.10, kl. tong II f3.20—2.90, tarbot I f3.40—2.10, zalm f7. Per 50 kg: kl. schol II f40—13.50, schar f2412, bot f 1611, v. haring f 14 11.40, makreel f 15.4010, gr. schelvis f 3430, grm. schelvis f 3328, kim. schel vis f 2821, kl. schelvis I f 2513, kl. schelvis II f 15.5010, wijting f 1610, gr. "gul f50—41, mid. gul f32—24, kl. gul f 17 15.50, poontjes f 12.50. Per 125 kg: gr. kabeljauw f21696, gr. koolvis zw. f75 70. Aanvoer van woensdag 362 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 315 schol, 30 schar, 40 bot, 2850 haring, 1600 makreel, 1016 schelvis, 198 wijting, 315 kabeljauw en gul, 2 poon, 60 koolvis, 34 diversen. In totaal 6825 kisten. Besommingen van woensdag IJM 85 f 18.200, IJM 10 v. Hattem f 12.200 VL 7 f 8200, VL 27 f 10.600, KW 54 f 1560, KW 52 f4800, KW 81 f8620, KW 15 f800, KW 65 f280, KW 71 f 1330, KW 53 f830, KW 35 f 625, KW 88 f 1210, WR 25 f 3900, HD 79 f7900, IJM 204 f4400, IJM 221 f 7630, IJM 54 f 800, IJM 59 f 1630. ADVERTENTIE Steeds een groot assortiment H ■GEBAK Deze week speciaal aanbe H volen ons fijne KENNEMERIAAN 88. IJMUIDEN. TELEFOON 5520 Op woensdag kwamen in IJmuiden bin nen: Aerdenburgh van Rotterdam Aurora van Californië, Pegasus van Waterford. An- taris van Kotka, Lotzai van Stettin, Roelf Buisman van Whitness, Patuco N van Kingsley, Senator van Hamburg, Lissy van Hamburg, Lippe van Ronnebeck, Midgard van Oxelosund, Schippersgracht van Wal- com, Holwierde van Londen. Clara Blu- menfeld van Kristinastadt, Balong van Hamburg, Camita van Hamburg, Treyonia van Dover, Marietje Böhmer van Kotka, Egbert S van Rouen, Stad Vlaaraingen van Narvik, Evertsen van Norrköping, Solglynt van Bergen, Buenos Aires van Hamburg. Amaconte van La Koruna, Kentung van Rotterdam. Vertrokken zijn:Leendert B naar Felix- town, Steenwijk naar Rotterdam, Grey- fjord naar Gothenburg, Riternel naar Trel- leborg, Beja naar Stockholm, Centaurus naar Hampton Roads, Vaasaborg naar Rot terdam, Rien Teekman naar Kristinahamn, Sancta Margaritha naar Swansea. Jonrisc naar Goole, Terschelling naar Tonsberg, Hansestadt Hamburg naar Mesana, Heriot naar Leith, Tilly naar Karlstadt, Emmy Friedrichs naar Lulea, Citanje naar de Westgolf, Simara naar Hampton Roads, Clio naar Antwerpen, Aerdenburgh naar Karlshamn, Trito naar Rotterdam. Barlynt naar Rotterdam, Annie G naar Gothenburg, Penwich Head naar Newcastle, Drie Ge broeders naar Sarpsborg, Nero naar Rot terdam, Strabo naar Rotterdam, Niobe naar Helsinki, Sylvia naar Bremen, Pega sus naar Londen, Arendskerk naar Mar seille. Dollard naar Hamina, Laertes naar Londen, Alcetas naar Rotterdam, Philetas naar Rotterdam, Brgitt naar Archangel, Luxembourg naar Lulea. AMSTERDAM De inflatietendentie waarvan dinsdag de aandelen Unilever plus de scheepvaart fondsen de voorlopers waren, heeft zich gisteren, door flinke publieke aankopen, verder met kracht voortgezet. Na de publi- katie van de weekstaat van de Nederlandse Bank is deze marktstemming niet te ver wonderen, aldus deskundigen ter beurze. Immers, een deviezenachteruitgang van 100 miljoen in één week tijds is geen klei nigheid. Temeer, daar de voorafgaande we ken reeds behoorlijk aan de kwaliteit van onze deviezen werd geknabbeld. Het is lo gisch, dat er in deze financiëed verwarde tijd er plotseling geen verkopers te vinden zijn, waardoor de stijging wel eens een ge forceerd karakter zou kunnen krijgen. De vrijwel enige tegenpartij ter beurze wordt gevormd door de beroepshandel, die van tijd tot tijd tot winstnemingen overgaat, om een uur later of de volgende dag weer in de markt te stappen. Het publiek dat de laatste tijden Duitse, Amerikaanse en Canadese waardén kocht, is thans tot de conclusie gekomen, dat er in ons eigen land mogelijkheden voor een prima geldbelegging aanwezig zijn. Men vlucht thans in de Nederlandse waarden. Koninklijke Olies werden rond de 218.50 verhandeld en wonnen 3.50 ofwel ongeveer 17 punten bij dinsdag. Philips, dat dinsdag niet zoveel hoger kwam steeg 10 punten, koers 294. Unilever, waarvoor bij opening flinke strijd werd geleverd tus sen hoeklieden en commissiehuizen tenge volge van middenkoersbelangen voegden zeven punten winst aan de vijf van dins dag toe; koers 459. AKU met goede per spectieven in Duitsland en Amerika, ver béterde pühten bp 187V2, en K.L.M. no teerde een gulden hoger op 130. Dé scheepvaarten bleven in de running: Holland Amerikalijn plus 4, Van Nievelt 5, de overige waarden 2 tot 4 punten hoger. Ook de cultures pikten hun graantje mee: Deli's Mij., HVA en Amsterdam Rubber ongeveer 2 punten beter. Een zeer verwonderlijke markt was er in de staatsfondsen. De angst voor een even tuele devaluatie van de gulden was hier in financiële kringen aanwezig en na een in gewikkelde prognose, kwam men tot de conclusie, dat een devaluatie tot aankopen van de Staatsfondsen tengevolge zou kun nen hebben, omdat door een devaluatie het geld ruimer wordt en de rente op een lager niveau zou kunnen komen. De staffels wa ren ongeveer Pet. hoger niettegenstaande de ongunstige weekstaat van de Neder landse Bank. De overige obligaties verbe terden tot i/2 Pet. Prolongatie 454. NEW YORK Vlak voor beurseinde deden zich in alle groepen koersdalingen voor van een tot drie dollar, waardoor het koersniveau daal- de tot het laagste sinds vier maanden. De ticker kon de ontwikkeling niet bijhouden. De totale waarde der ter beurze genoteer de fondsen daalde met ongeveer drie mil jard dollar door deze poging van de beurs- lieden, om een koersniveau te bereiken dat een vraag zou kunnen veroorzaken. De grote koersverschillen werden toege schreven aan de voortdurend nauwe markt, waarop de beroepshandel grote invloed kan uitoefenen. De ontwikkeling werd be schouwd als een nasleep van de onsucces volle poging van dinsdag tot herstel. Niettemin was de omzet van 2.040.000 niet erg omvangrijk in vergelijking met de 1.580.000 van dinsdag. Van de 1152 verhandelde fondsen sloten er 823 lager, slechts 145 hoger en 184 on veranderd. Het industriegemiddelde sloot 6,21 lager op 485.93; dat voor spoorwegen 2.14 lager op 142.18 en dat voor openbare nutsbedrij ven 0.56 lager op 68.34. (UP) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3% °/o Nederl. '47 81 3 °/o Nedl. 1962/64 87"/i6 A. K. U 187% 189 Calvé Delft 368 Van Gelder Zonen 197 K. N. Hoogovens 305 Nederl. Ford 253 N. Kabelfabriek 285 gew. Philips Gloeil. 294 290 pref .Philips Gloeil. 147 Unilever 457'/J 451 Wilton Fijenoord 240 Dordtsche Petrol. 1040 Konkl. Petroleum 218,— 215, A'dam Rubber 72% K. L. M 130,10 .Holl. Amer. Lijn 176 N. Scheepv. Unie 160% Phs. v. Ommeren 247 H. V. A 119 Verg. Deli Mijen 84% Amsterd. Bank 206 Ned. Handel Mij. 160 Rotterd. Bank 166 Twentsche Bank 166 Anaconda Copper 63% Bethlehem Steel 49 U. S. Steel 69% General Motors 44% Shell Union 87% 36% Vandaag ruim 4300 kisten Ruim dertig schepen voorzagen de IJmuidense donderdagmarkt van 4300 kis ten vis, waarbij 720 schelvis, 25 wijting, 60 gul en kabeljauw, 2700 haring, 450 makreel, 345 stokkebit, 250 schol, 610 stuks stijve kabeljauwen en 3500 kg tong. Er waren 3 schepen met rondvis en drie met haring en makreel. Wie vandaag losten Van de trawler- en trawlloggervloot losten vandaag: de „Job Gouda" (van 3 aug.) met 1000 kisten, waarbij 150 makreel, 800 haring en 50 diversen; de „Dirkje" (van 5 aug.) 1200 kisten, waarbij 1150 ha ring en 50 diversen en de SCH 117 (van 1 aug.) met 800 kisten, waarbij 600 haring, 150 makreel en 50 diversen. De „Swift" bleef van gisteren overlig gen met 510 kisten, waarbij 350 schelvis, 140 makreel, 15 gul en kabeljauw en 5 wijting; de „Mercator" IJM 19 loste 330 kisten, waarbij 10 schol, 200 schelvis, 110 gul en 530 stuks stijve kabeljauwen en de KW 108 160 kisten, waarbij 15 schol, 90 schelvis, 20 wijting, 35 gul en 80 stuks stijve kabeljauwen. De kleine vaart was met de schol- en tongaanvoer present. Wat er komt Het was slecht weer op de Noordzee, maar enige schepen begonnen aan de thuisstoom en hoopten de vrijdag- en anders de zaterdagmarkt te halen. De „Vios I" (van 6 aug.) gaf als vangst op 1410 kisten, waarbij 170 makreel, 1200 haring, 40 diversen, 300 kleine kisten ha ring en 50 kantjes en de „Haarlem" (van 5 aug.) komt eraan met 1140 kisten, waar bij 1050 kisten haring en verder 300 kleine kisten haring. Ook de SCH 27 komt op IJmuiden aan. De vangst is 340 kantjes en 500 kisten verse haring, 40 makreel en 60 diversen. Oudste boten De oudste boten zijn thans: VL 153 (van 3 aug.). Postboy, SCH 171, KW 87 en KW 101 (van 5 aug.) en de Beatrice, Arie Ouwehand KW 122 en Petronella VL 131 (van 6 aug.). Voor de export De export had vanmorgen belangstelling voor kabeljauw, grove schelvis, grove en middel schol en tong uitgezonderd de lap pen. De regels grote kabeljauw maakten f96—126, kleine f 49—60, kisten grote ka beljauw f 160 en kleine f 140. Grote schel vis deed f 45, grootmiddel f 3642, grote, middel, zetschol en schol I f 4856. De grootmiddel tong ging van de hand voor f 44.20, kleinmiddel voor f 3.303.70, tong I voor f3.10—3.20 en tong 2 voor f 2.70—2.80. Het binnenland in De binnenlandse handel en industrie namen de haring vandaag af voor f 1511 en de makreel voor f 2213. De wijting deed vandaag f 1310, klein middel schelvis f 2535, pennen f 3218 en braadschelvis f 1410.Zwarte koolvis haalde f69—74, grote gul f 51—42, middel f32—22 en torgullen f 21—12. De schol 2 ging van de hand voor f 3540, schol 3 voor f 18—28, grote tong per kg voor f 5— 5.40. Besommingen van heden „Job Gouda" f 13.800, „Dirkje" f 14.600, SCH 117 f 10.600, IJM 54 f3700, IJM.,19 f8500, KW 108 f4230, KW 16 f600, IJM 40 f2600, KW 92 f1320, KW 94 f 1100, TX 33 f 1980, RO 29 f 790. Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren in de afgelopen nacht: KW. 92 k„ 237, 138—2, 147—90, IJM. 75—85, 283—10, KW. 5415, 70—4, 22—4, 127—8, 163—4, 48—5, 86—5, 37—5, 130—15, 151—12, 29—3, 78—5, 438, 4415, 974, 1985 uit 40 n. De vangsten van de trawlloggers waren: KW.6—30, 73—100, 129—34, 9585, 7440, 80—10, 12240, 135—50, 176 geen vangst. Gemiddelde vangst vleet 16 kantjes en trawl 50 kantjes. Binnengesleept De SCH. 24 van de rederij Jaczon heeft gistermorgen omstreeks acht uur de SCH. 333 van dezelfde rederij veilig de Scheve- ningse haven binnengesleept. De SCH.333 had korte tijd na aankomst op de vis gronden rond de 56ste breedtegraad, te kampen met een gebroken krukas. Na radiotelefonisch overleg, nam de SCH. 24 de logger maandag op sleeptouw. De sleep reis over ruim 250 zeemijlen verliep zeer voorspoedig, niettegenstaande een bries op de kop. Ook het binnenlopen in de Sche- veningse haven verliep zonder moeilijk heden. Reparatie van de gebroken krukas zal zeker enige weken in beslag nemen. De bemanning van de SCH. 333 zal daar om een reis maken met de SCH. 110 van dezelfde rederij, die wegens gebrek aan bemanning werkeloos in de Scheveningse haven ligt. En op zee Op de gehele Noordzee leed de visserij gisteren en vanmorgen onder het slechte weer. De trawlers om de Noord meldden windkracht 6 tot 7 en vingen bij deze weersomstandigheden nog 100 tot 150 mand.n haring en makreel. De loggers op de Engelse wal, vissend ter hoogte van Blyth, vingen 25-30 kantjes per trek. Het weer was ook daar slecht. Op 't Zand was de visserij schraal; etmaalvangsten van 40-50 manden hoops en 30-50 stuks kabel jauwen. Op de kust werden 30-70 kg tong en 10-12 mandjes vis gevangen. Naar trawlnet Op 22 mei vertrok in de eerste ploeg ook de te IJmuiden "vertoevende logger SCH 7 „Willy" naar zee. Ondanks het feit, dat het resultaat na elf weken niet slecht is (f 68.000), gaf de schipper er de voor keur aan om de haringtrawl aan boord te krijgen. Verbouwd De VL 27 „Burgemeester Heusdens" heeft een gedeelte van het visruim laten verbouwen voor tonnenopslag om meer kantjes te kunnen bergen. Ook vele IJmuidense trawlers hebben concessies aan het visruim moeten doen om kantjes te bergen. Pelsers in de markt De spanvissers UK 174 en UK 76 hebben woensdagmorgen pelsers in de IJmuidense markt gelost. De aanvoer van haring was zo groot, dat er voor de pelsers en bliek geen belangstelling bestond. Alles ver dween naar de vismeelfabrieken en dan is een vangst van ruim 200 kisten geen lonende besomming voor twee grote kot ters. Geen tijd De vleetlogger KW 50 „Jan" kwam te IJmuiden met een eigen vangst van 519 kantjes binnen. Bijrfti de gehele met de vleet gevangen buit was gesteurd. De be manning had op zee geen tijd gehad om te kaken. De KW 2, die woensdagavond naar zee vertrok, heeft met veel moeite twee jongens in IJmuiden gevonden, die de bemanning compleet wilden maken. Weer als schipper Nu schipper Cor Zwart op de „Medan" vaart is stuurman G. Visser uit IJmuiden schipper op de „Klaas Wijker" geworden. Schipper Visser, die een der oudste schip pers van de IJmuidense trawlervloot is, heeft onder meer nog gevaren op de reeds gesloopte V.E.M.-trawler „Mary" IJM 60. Daarna is Visser niet meer als schipper naar zee geweest. Voor de eerste reis on der zijn commando maakte de bejaarde „Klaas Wijker" na een reis van negen da gen aan de woensdagmarkt f 18.000. Hier voor werden 1300 kisten haring en ma kreel aangevoerd. Palinkje Voor een schoonmaakbeurt is deze week op de helling geplaatst het palingschip van de Spaarndammer reder- en paling handelaar Kok. Het schip haalt altijd pa ling rondom de Middelandse Zee. De ar beiders hebben in de leeggelopen tanks, waar de levende paling tijdens de over tocht wordt bewaard, toch nog een maal tje levende paling aangetroffen. Duur visje De haringloggers en trawlers vangen zeer weinig verse bijvis. Maar de kabel jauw en koolvis, die op de haring jacht maakt en daarom zeer dik is, wordt tegen goede prijzen voor de export gekocht. De „Maria van Hattem" IJM 10 bracht aan de woensdagmarkt een dikke heilbot van 41 kg, waarvoor f 3 per kilo werd betaald. Nederlandse export Uit door de Dienst der Nederlandse ha ringcontrole gepubliceerde statistieken blijkt, dat in het tweede kwartaal van 1957 een netto-hoeveelheid van 3.281.505 kg pekel- en steurharing met een aange geven waarde van 2.603.547 gulden naar het buitenland werd gezonden. De over eenkomstige cijfers voor het tweede kwar taal van 1956 waren 4.047.172 kg en 2.987.285 gulden. De aangegeven waarde per kg netto bedroeg respectievelijk f 0,79 en f 0,74. Gistermiddag heeft een jongen, die ach ter op een vrachtauto aan de Zuidzij te IJmuiden stond, een aantal vaten augurken over zich heen gekregen. Met inwendige kneuzingen moest hij door de auto vdn de Velsense ongevallendienst naar huis wor den overgebracht. De plechtigheid van de inzegening van het nieuwe schoolgebouw de Don Bosco- stichting voor Katholiek Buitengewoon Lager Onderwijs te Velsen aan de Willems- beekweg zal donderdagmorgen 29 augustus worden verricht door pater drs. Victoria- nus, oud-rector van de parochie, waarin het gebouw is gelegen. De heer N. Y. Vlietstra, hoofdinspecteur voor het Buitengewoon Lager Onderwijs, heeft <Z'ioh bereid verklaard het schoolge bouw daarna officieel te openen. Op dezelfde dag wordt in de parochie kerk te IJmuiden-Oost een H. Mis opge dragen voor de schoolgemeenschap. VELSEN DONDERDAG 15 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Tot ziens in New Or leans". Rex, geen opgave. Felison: expositie „Van grottekening tot abstracte kunst", in het gymnasium aan de Van Hoogendorplaan. open van 10 tot 17 en 19 tot 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Gebouw IJmuiden, open van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 10 tot 12.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, geopend van 10 tot 12 uur. Alcoholic Anonymous, zaal Abelenstraat, spreekuur van 20 uur af. VRIJDAG 16 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Carnaval in Wien". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als donder dag. Felison, als donderdag. Gem. Openb. Leeszaal en bibliotheek, Heidestraat, open van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Filiaal, Wijkerstraatweg 77 geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. Raadhuis, 1112 uur, spreekuur wet houder A. de Jong (financiën). R.-K. Openb. Leeszaal en bibliotheek, Banjaertstraat 13, open van 1417 en 1921 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 15 AUGUSTUS Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Rose Marie". Marktplein, 20 uur: Openbaar dansen m.m.v. „The Moonliners". R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; lees- en studie zaal geopend van 1013 en 1518 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 uur. Dorpsweide, 21.30 uur: Groot vuurwerk. VRIJDAG 16 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „An- thing Goes". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De ondergang van Graf Spee". W.B.-Theater, 20 uur: „De onzichtbare vijand". Park „Scheybeeck", 20 uur: Concert Hoogoven Harmonie. Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1517 en 1920 uur; lees- en studiezaal geopend van 1517 en 18.3020.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.3020 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013, 15 18 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal ge opend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. O.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 12