Twee ontsnapte boefjes weer opgepikt T&hciX BOUILLON DE ONZICHTBAREN Ouwe Job vertelt zijn avonturen Agenda voor Haarlem Renault Frégate BANDRECORDERS Spoor van diefstallen en inbraak markeert hun vluchtroute Worden Nederlandse mannen het meest verwend? DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1957 4 Barrevoets door Nederland Verbruik: 13 liter op 150 km Prijs vanaf ƒ7.990. GARAGE „DEN HOUT" Landhuis op Holterberg tot de grond toe afgebrand Kampioen van Ambon bleek oplichter Minister Luns naar New York Ter bijwoning van speciale UNO-zitting over Hongarije Kamerlid stelt vragen over departementale tweesprong Belastingontduiker krijgt drie weken H. J. MAERTENS N.V. Commissie-Van Wijnbergen Raad voor ruimtelijke ordening gewenst Surinaamse begroting gaat in Nederland langs 17 ambtelijke instanties Twee deserteurs lichtten winkeliers op KRO brengt nieuw spel voor de zaterdagavond Zeepost van kostelijk vlees voor krachtiger soep! 35 cf per dubbel tablet ONS VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER TWEE JEUGDIGE BOEFJES, de veer tienjarige H. L. uit Apeldoorn en zijn twee jaar oudere makker P. V. uit Rotterdam, die vrijdag uit het Rijksopvoedingsgesticht Valkenheide ontvluchtten, zijn na een korte vrijheidsroes door de politie in Hoek van Holland aangetroffen en weer in bewaring gesteld. Het veelbelovende duo had de tijdelijke vrijheid echter wel uitgebuit, zo als blijkt uit het verslag van hun beleve nissen, dat zij aan de politie ver telden. Na de ontsnapping uit Valkenheide - de jongste had daar barrevoets de benen genomen! - hadden zij in Veenendaal eerst een zo goed als nieuwe bromfiets gekaapt, waarmee ze naar Lunteren toerden. Daar braken zij op een kampeerterrein brutaal weg een forse tent af, die ze achter op de bromfiets bonden. Ook de levensmiddelen en een voetbal die zij in de tent aantroffen, werden tot buit verklaard. Foto's voor de brommer Later stalen zij uit een geparkeerde per sonenauto een wollen deken en een foto toestel, waarmee zij elkaar voor de brom fiets fotografeerden. Toen gingen zij langs de kant van de weg bramen zoeken, nadat zij de camera, in de deken gewikkeld, zo lang in de wegberm legden. Een voorbijganger vond het bundeltje en bracht het naar de politie, die het filmpje liet ontwikkelen en afdrukken, in de hoop, op die manier de eigenaar van de „verloren voorwerpen" te kunnen vaststel len. Toen de knapen op de afdrukjes her kend werden, waren die op de brommer alweer verder getrokken, op weg naar Utrecht. Kort voor Utrecht echter was de benzine op, maar dat was geen bezwaar. In een laadstation werden vier flessen ge mengde smering „georganiseerd". Sandalenjacht Zondag doken de jongens in Schevenin- gen op, waar de jongste de wens te kennen gaf, zijn nog altijd blote - en niet meer brandschone - voeten van passend schoei sel te voorzien. Hij probeerde dus op het strand een paar fraaie sandalen te stelen van een aldaar geparkeerd hoopje kleren, hetgeen echter mislukte door de oplettend heid van de eigenaar. Deze zette zelfs een achtervolging in, maar de beide jongens waren hem te vlug af. Het tweetal zette daarna de reis voort naar Hoek van Hol land, waar zij eerst een paar uur op het strand hebben liggen luieren. Daarna gin gen zij op roof uit. Eerst werden twee truien en een paar kinderbroekjes buit gemaakt uit een bestelauto, daarna braken de boefjes een houten consumptiewagen open, in welks binnenste zij zich tegoed deden aan balletjes gehakt, worstjes en limonade. Van een grote consumptietent aan de Strandweg vernielden zij diezelfde avond een ruit om geld uit een muziekautomaat te stelen. De pachter, die ook 's nachts in zijn etablissement is, werd door het glas gerinkel wakker en zag een jongen in zijn café staan. De knaap verdween echter met grote snelheid in de duinen. De politie werd gewaarschuwd, die direct een intensieve speurtocht begon, maar de rovers niet ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT Achtendertig gerepatrieerden uit Indonesië thans elders ondergebracht Chalet „De Oldenhove" op de Holter berg te Holten, dat dienst doet als con tractpension voor gerepatrieerden uit In donesië, is geheel door brand verwoest. Een schoorsteenveger, die de rookka nalen van het huis van roet gezuiverd had, had een brandende krant in de lood rechte schoorsteen gedaan om de trek te proberen. Een brandend stuk papier kwam op het rieten dak, dat daardoor on middellijk vlam vatte. De Holtense brand weerlieden, die spoedig hulp ontvingen van de brandweren van Rijssen en Mar- kelo, konden weinig tegen het vuur uit richten. Zij bepaalden zich vooral tot het nathouden van de omringende denne- bossen. Het gebouw is bijna tot de grond toe afgebrand. Er waren acht gerepatrieerde gezinnen, in totaal 38 personen, in de chalet gehuis vest. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Hun bezittingen zijn voor het grootste deel verloren gegaan. De schade wordt op tenminste f 100.000 geschat. De dakloos geworden gezinnen zullen tijdelijk worden ondergebracht in hotel „In de Swarte Ruyter" op de Holter berg. Het Haagse gerechtshof heeft de 37- jarige schrijver en ex-journalist S. ter zake van een indrukwekkende serie op lichtingen die hij pleegde onder het motto „Helpt Ambon", veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd en onder toezicht- stelling van de reclassering. De schrijver pleegde de oplichtingen ge durende de jaren 195056 ten nadele van de dochter van een oud-gouverneur van West-Java. In totaal wist hij van deze de 51-jarige mejuffrouw H. H. uit Den Haag een bedrag van meer dan f 40.000 los te praten, met allerlei fantastische verha len over een ondergrondse militaire actie, die hij ter bevrijding van Ambon zou or ganiseren. Ook pleegde hij verduisteringen ten na dele van „Pro Patria". vond. Later is gebleken dat zij de in Lun teren gestolen tent bijzonder goed ver borgen aan de Nieuwelandsedijk hadden opgezet. Maandag scharrelde de jongste delin quent - nog altijd barrevoets - opnieuw wat door het Hoekse kampeerterrein, waar hij recht tegen een politieman opliep. Streng ondervraagd over zijn onvolledige kledij, viel de knaap tenslotte door de mand en bekende al zijn euveldaden. Zijn kameraad echter bleek onvindbaar, totdat de politie eens ging horen aan het ouder lijk huis in Rotterdam. Tot grote verbazing van de vader vond men de jongen slapend in een hoekje van de zolder: niemand van de huisgenoten had ook maar iets van zijn thuiskomst gemerkt. Enige panden verder werd de gestolen bromfiets tegen de gevel van een winkel aangetroffen. Ook de truien en de kinder broekjes zijn teruggevonden, de rest van de buit was opgesoupeerd of onderweg weer afgedankt. De minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns zal de speciale zitting van de UNO over het Hongaarse vraag stuk in New York bijwonen. Deze zitting, die op 10 september een week voor de aanvang van de 12de zitting van de UNO- Assemblee begint zal gewijd worden aan de bespreking van het rapport van de UNO over Hongarije. Minister Luns' aan wezigheid vloeit voort uit het standpunt van de regering, dat het rapport over de Hongaarse opstand ernstige aandacht ver dient. Dit is ook gebleken uit het antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Goed hart, dat de regering een vertaling in het Nederlands van dit rapport zoveel mogelijk zal bevorderen. Van Nederlandse zijde wordt het ook zeer belangrijk geacht, dat de verdere behandeling van de Hongaarse kwestie op de twaalfde vergadering van de UNO-Assemblee op de speciale zitting zo goed mogelijk wordt voorbereid. Minister Luns zal in aansluiting op de speciale bijeenkomst de leiding op zich nemen van de Nederlandse delegatie bij de twaalfde zitting van de Algemene Ver gadering der UNO. Het Tweede Kamerlid de heer Vrolijk heeft aan de staatssecretaris van Marine de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat vanwege het departe ment van Marine op 8 augustus naar aan leiding van een vraag van journalistieke zijde met name van de Haagse redac teur van „Het Parool" nadrukkelijk is ontkend, dat een technisch hoofdambte naar van dit departement reeds geruime tijd niet van verlof zou zijn teruggekeerd? 2. Is het juist, dat dezelfde vraag op 9 augustus tot een bevestigend antwoord heeft geleid, zonder dat daarbij een be hoorlijke motivering van de ontkenning van de vorige dag kon worden gegeven? 3. Indien de beantwoording van de vra gen 1 en 2 bevestigend moet luiden, is de staatssecretaris dan niet van mening, dat het geven van onjuiste voorlichting aan de pers ten sterkste afkeuring verdient, en wil hij van dit oordeel te bestemder plaatse doen blijken? Een Hilversumse banketbakker, is we gens opzettelijke onjuiste aangifte voor de Inkomstenbelasting door de Amsterdamse politierechter tot drie weken gevangenis straf onvoorwaardelijk veroordeeld. De officier had een maand geëist. De bakker zou in de jaren 1947 tot en met 1955 ruim 54.000 gulden aan inkomsten voor de fis cus hebben verzwegen. (ADVERTENTIE) Nassaustraat 5 Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 De commissie-Van Wijnbergen, ingesteld door het R.K. Centrum voor Staatkundige Vorming om haar zienswijze te geven op het ontwerp van wet op de ruimtelijke ordening, heeft thans rapport uitgebracht. Daarin wordt medegedeeld, dat zij de in stelling van een raad voor de ruimtelijke ordening wenselijk acht. De commissie ziet niet voldoende reden om de uitvoering van de wet in elk geval op te dragen aan de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid en deelt voorts mede, dat in de in te stellen raad bepaalde instituten, die nauw bij de ruim telijke ordening betrokken zijn, zitting zouden kunnen hebben. De raad zou ge vraagd en ongevraagd advies aan de mi nister moeten kunnen uitbrengen, die ver volgens het advies van de vaste commissie vraagt. In deze opzet zou aansluiting kun nen worden gezocht bij de raad voor de volkshuisvesting. De commissie acht het goed, dat het streekplan de burgers niet rechtstreeks kan binden. Wel verdient het haars inziens aanbeveling, in de wet tot uitdrukking te brengen dat de gemeentebesturen bij de vaststelling en herziening van bestem mingsplannen rekening moeten houden met streekplannen voor het betrokken ge bied. De commissie vindt het gewenst, dat de minister aan Gedeputeerde Staten aan wijzingen kan geven omtrent de inhoud van streekplannen en dat hij deze Staten kan verplichten, aanwijzingen van gelijke strekking aan de gemeentebesturen te geven. De bevoegdheid van de minister, de gemeentebesturen rechtstreeks aanwijzin gen te geven, dient naar de mening van de commissie te vervallen. Voor te schrij ven ware, dat het streekplan aan de minis ter wordt medegedeeld. Het bestemmingsplan, dat de wetgever zag als een middel in handen van de ge meentebesturen, is zo constateert de commissie in de praktijk meer een mid del geworden voor het provinciaal bestuur om toezicht op de gemeentebesturen uit te oefenen. Het juiste bestuursrechtelijke evenwicht is hier vaak zoek. Meer begrip bij de gemeentebesturen voor de waarden van een goede ruimtelijke ordening zou mede tot een bevordering van dit even wicht leiden. Naar het oordeel van de commissie is het noodzakelijk, dat de gemeenten des kundige stedebouwkundige ambtenaren aanstellen. Het verdient aanbeveling, dat de wet daaromtrent uitdrukkelijke bepa^ lingen inhoudt, overeenkomstig de artike len 13 en 14 van de huidige Woningwet. Vlottere procedure mogelijk? In het rapport wordt gewag gemaakt Van dè* moeilijkheden,"''die 'cfe sarfefihg "in bepaalde gebieden meebrengt, hetzij door de houding van zich minder sociaal ge dragende bevolkingsgroepen, hetzij door dat de aldaar gevestigde zakenlieden na de herverkaveling op hun oude perceel willen herbouwen. Als deze wens te ver vullen is, zal naar de mening van de com missie de aankoop der percelen een vlot ter, en de eventuele onteigening een meer bevredigend verloop hebben, indien aan betrokkenen een garantie tot herbouw wordt gegeven. Bovendien dient volgens de commissie in de onteigeningswet de mogelijkheid te worden geopend, vergoe ding van onteigende grond te doen geschie den door toewijzing van grond. Om de nodige verbeteringen aan te kunnen bren gen in het gebied der oudere bebouwing (die echter in hoofdzaak in stand kan blij ven) dient volgens de commissie het op leggen van een afbraakverplichting moge lijk te zijn. Ook voor het gebied buiten de bebouwde kom kan afbraakverplichting nuttig zijn. Wat betreft de vergoeding van schade tengevolge van bestemmingsplannen is de commissie van mening, dat de wet bepa lingen dient te bevatten, volgens welke, dat de vraag of er in een bepaald geval schade is die moet worden vergoed, aan de gemeenteraad (met beroep op gedepu teerde staten) wordt overgelaten. De vraag, hoe groot in het bevestigend geval de schadevergoeding moet zijn, zal door de gewone rechter te beoordelen zijn. Dr. Ferrier: „Nederlanders hebben te grote zeggenschap in tienjarenplan" Bjj de behandeling van de Surinaamse begroting 1957 heeft minister-president dr. Ferrier, sprekend over het tienjarenplan, meegedeeld dat de Surinaamse regering geprobeerd heeft binnen het protocol van conclusies te geraken tot een vereenvoudi ging van het huidige systeem, volgens welke een ontwerpbegroting in Nederland zeventien instanties moet passeren al vorens het de Staten ter goedkeuring kan worden aangeboden. Het is niet logisch dat, alhoewel Suri name verantwoordelijk is, Nederlandse ambtenaren in het tienjarenplan een te grote zeggenschap hebben. De mening van de oppositie, dat door de invoering van een aantal wijzigingen gemaakte afspraken niet zouden worden nagekomen, kan de regering niet delen. Thans worden in Nederland tussen de Nederlandse regering en de leider van de Nederlandse missie in Suriname, bespre kingen gevoerd die hopelijk zullen leiden tot spoedige invoering van de gewenste vereenvoudigingen. De Amsterdamse rechtbank heeft twee uit het Canadese leger in Duitsland ge deserteerde militairen, de 19-jarige J. M. de W. en de 29-jarige J. W. wegens oplich ting veroordeeld tot respectievelijk twaalf maanden met aftrek, waarvan vijf voor waardelijk, een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling en een jaar gevange nisstraf met aftrek. Tegen de W.. was twaalf maanden met drie maanden voor waardelijk geëist en tegen de oudste mili tair een jaar en drie maanden, beide met aftrek van het voorarrest. Van de ongeveer vijfentwintig oplich tingen van winkeliers in Amsterdam en Hilversum waren er aan het tweetal maar vier tenlastegelegd. Bij vier winkeliers in deze steden kochten zij ringen, een foto toestel, schoenen en een horloge. Betaald werd met meestal door W ondertekende chèques op de „Bank of Nova Scotia" in Montreal, die ongedekt bleken te zijn. De gedupeerde winkelier had in de meeste gevallen het verschil in tegenwaarde in Nederlandse guldens uitbetaald. De W., in Ravesteijn geboren, emigreerde vijf jaar geleden naar Canada, maar heeft volgens zijn advocaat nog de Nederlandse nationaliteit. Hij kan niet worden uitge leverd. W„ die in Rusland is geboren, wordt door de Canadese militaire autori teiten als statenloos beschouwd. Na het ondergaan van zijn straf in Nederland, heeft de Canadese legerleiding nog iets voor hem in petto. Het tweetal was in het najaar van 1956 voor de tweede keer ge deserteerd. In het begin van dat jaar wa ren zij met een vriend naar Frankrijk ge vlucht en hadden door oplichting in hun levensonderhoud voorzien. Na hun arres tatie en het ondergaan van een discipli naire straf in hun legerplaats waren zij opnieuw nu naar Nederland gedeser teerd. 1 „Maar dat liet ik nu 'es niet op me zitten", zei Ouwe Job. „Die natte zwabber in m'n gezicht en dat lachen van de matrozen maakte me 'n beetje kwaad". „Wacht maar!", dacht ik. En weet je, wat ik deed? Ik nam de emmer vol water op, die naast me stond, en rrrtsj met 'n flinke zwaai kieperde ik de hele inhoud naar de matroos, die me met zijn zwabber geplaagd had. 20-21 De KRO gaat in de zaterdagavonduitzen dingen van haar komende winterprogram- ma onder de titel „Weet je veel?" een nieuw wedstrijdspel invoeren, waarvoor iedereen boven de 21 jaar zich kan opge ven. Het ligt in de bedoeling, dat iedere week twee kandidaten voor de microfoon komen. Dezen hebben beiden drie weken tevoren tot taak gekregen een bepaald - door de KRO uitgezocht - onderwerp grondig te bestuderen. Tijdens de uitzen ding worden zij hierover danig aan de tand gevoeld. In totaal wordt aan ieder van hen vijftien vragen over het vastgestelde on derwerp gesteld. Bij de eerste zes vragen zal iedere gemaakte fout door de vingers worden gezien. Daarna betekent struikelen het einde van de wedstrijd. Als prijzen worden produkten van de Nederlandse kledingindustrie beschikbaar gesteld. De besten van alle deelnemers komen later nog eens in een wedstrijd uit, waarbij als hoofdprijs een studieverzekering voor een kind is 'uitgeloofd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop cor respondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: s.s. „Libertad" 19 aug.; Australië: s.s. „Himalaya" 19 aug.; Brazi lië: m.s. „Brasil Star" 20 aug.; Canada: m.s. „Prins Alexander" 20 aug. en m.s. „Noordam" 22 aug.; Chili: via New York 22 aug.: Indonesië m.s. „Merwe Lloyd" 22 aug.; Nederlandse Antillen: m.s. „Themis" 19 aug. en m.s. „Oranje Nassau" 24 aug.; Nederlands Nieuw Guinea: m.s. „Merwe Lloyd" 22 aug.; Nieuw Zeeland: via Enge land 24 aug.; Suriname: m.s. „Hera" 22 aug.; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Jagersfontein" 21 aug en m.s. „Car narvon Castle" 24 'aug.; Brits-Oost-Afrika: via Frankrijk 24 aug. ADVERTENTIE Nederlandse vrouwen zorgen bijzonder goed voor de man. De verwennerij begint al in de keuken, in de pannen! Vooral de laatste tijd komen daar bijzonder lekkere maaltijden vandaan. Moeder heeft iets nieuws ontdekt Knorr bouillon. Knorr bouillon tabletten uit Zwitserland! Smaakverfijners voor alles en nog wat: soep, sausen, groenten, ragouts, hachee, puree en ga zo maar door. Van één zo'n Knorr tablet tovert ook met kokend water een hele liter bouillon. Door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurig verse groenten; licht gezouten en gekruid, precies zoals u alles wenst! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten. U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 ct. met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. Vervaardigd onder licentie en controle van Knorr A.G. Thayngen Zwltjerland. door Mondo N.V. Brussel. 46. De ziener reikte de Khan een dolk over, welks heft versierd werd door de kop van een demon, waarin drie rood-geel omrande ogen vreemd oplichtten onder een verwarde rode haardos. De ziener verliet het vertrek. Ik ijlde Zacht weerklonk het spel van een snaren-instrument en een donkere stem zong: „Al op de vroege morgen, wanneer de eerste vogel zijn stem verheft, denk ik onophoudelijk aan jou. Hoe lang moet ik wachten totdat je komt? Op de late avond, wanneer de laatste vogel nimmer zingen wil, denk ik nog steeds aan jou". Hoe heerlijk zong Maria toch dit oude lied! De een voudige melodie greep mij aan. Of werd ik getroffen door Maria's stem, die ik zo lang niet gehoord had? „Onzin!" Komoroff schudde de sneeuw uit zijn pels. „De dood verheerlijkt, wat hij verteert, dat wisten de Chinezen 300 jaar geleden al. Het zijn de wolven, die voor mijn heil huilen". „Nee, het is het leed, dat aan uw hart vreet, maar u moet nog vele wegen gaan, voordat u uzelf vindt", zei de ziener, en zijn blik scheen mij te doorboren. Toen reikte Oebar-Tschur mij de armband, terwijl zijn ogen smeekten en baden. „Mijn ouders hadden het beter. In hun beste jaren leefden ze in een tijd, waarin men in plaats van een zelfbinder nog een halsdoek droeg en bij het ontbijt soep lepelde in plaats van koffie dronk". Peter Techen knikte. „Ja, dat was nog die goede, oude tijd, maar nu Ik droomde koortsig. Tui-Jaroen nam vervolgens de dolk uit Dzjengis- Khans hand en stiet deze in Maria's hart. De drie geel rood omrande ogen van de demonenkop, die nu, gelijk een afschuwelijke vampier, aan Maria's hart lag, grijns den mij boosaardig aan. „Zo velen gaan weg, zo velen, en komen nimmer meer. Niemand komt terug, zoals hij heengegaan is. Niemand. De druppel glijdt in de zee, het uur in de eeuwigheid. Wie kan hen tegenhouden?" Grote, vurige kringen daalden op mij neer. Zij kwa men al dichter en dichterbij. Ik voelde een afschuwelijke (Vertaald uit het Duits Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) hitte. Ik ademde een felle gloed in en mijn longen sche nen te verzengen. Mijn tong was een stuk stug leer en mijn verhemelte brandde. Toen voelde ik iets vloeibaars in mijn mond, iets wonderbaarlijks koels. Het kostte mij grote moeite om te slikken. Ik wilde de ogen openen, maar kon het niet. Het leek wel alsof zware, brandende granietblokken op mijn oogleden drukten. Schaduwen gleden voorbij, werden groter en verdwenen weer, blik ken drongen door het duister, blikken uit met haat vervulde, angstaanjagende Aziaten-ogen. De demon met de drie grote geel-rood omrande ogen zat op mijn borst en stak mij bij iedere ademtocht met duizenden gloeien de naalden in de longen en blies zijn giftige adem in mijn gezicht. Plotseling werden de gloeiende granietblokken echter opgetild en kon ik de ogen openen. Verwonderd keek ik om mij heen. Een verloren zonnestraal scheen op een oude kist, die bij mijn legerstede stond, en danste trillend heen en weer. Een vlieg zat op het fel verlichte, bewegende plekje. Ze deed een paar passen, bleef staan en begon zich toen met de voorpootjes over het kopje te wrijven. Eindeloos lang. Ik keek verwonderd naar dit vreedzame schouwspel, dat zo scherp contrasteerde met de afschu welijke visioenen, die ik zo juist had beleefd. Toen ik eindelijk weer logisch kon denken en de din gen, die om mij heenstonden, duidelijk herkende, kreeg ik het gevoel, dat het werkelijke leven iets ver ver wij derds was, dat het een kaleidoscoop was. Toen ik rond keek, zag ik dat ik in de jurtte lag, die de Chamba voor mij buiten de muren van het klooster had laten opstellen. Toen ik de hoge muren en de tempel met de vele kleurrijke gebedsmolens onder het vèr-vooruitspringen- de dak voor mijn geestesoog zag verschijnen, moest ik plotseling aan de armband en het graf van Dzjengis- Khan denken, waarop ik het sieraad had neergelegd. Een duizeling overviel mij plotseling. Zou ik slechts ge droomd hebben....? Was alles een droom geweest ofDe gedachten flitsten door mijn hoofd. Even later viel ik bewusteloos op mijn bed terug. Ik ontwaakte pas, toen ik iets vloeibaars in mijn mond voelde. Een lama stond naast mijn legerstede en liet mij wat melk drinken. De volgende dagen en weken werd ik steeds weer in de ban van hoge koortsen gevangen door dui zelingen overvallen. Slechts langzaam kwam er verbete ring in mijn gezondheidstoestand. De koorts kwam met grotere tussenpozen terug en was niet meer zo hevig. Toen ik eindelijk zover hersteld was, dat ik al was het dan ook maar voor korte perioden het bed kon verlaten, wilde ik de Chamba spreken. Ik wilde zeker heid hebben of ik de armband nu wérkelijk op het graf van Temoedsjin had neergelegd of dat de koorts mij dit had doen geloven. „De abt van het klooster is hier een Gusul", zei de lama, die mij verzorgde, op mijn vraag. „Hier is geen Chamba". „Maar ik heb toch met hem gesproken, toen ik hier kwam!" De lama schudde verwonderd het hoofd. „Toen wij u naar hier brachten, was uw geest in de war. De boze geesten van de ziekte hadden u overval len. Mijn Gusul heeft ze verdreven. Aan hem dankt u uw leven". „Zoudt u dan de Gusul willen zeggen, dat ik hem dringend wil spreken?" „De Gusul is reeds drie dagen bij Boeddha. U moet nog even geduld oefenen; hij zal echter spoedig bij u komen". Goed, dacht ik, als ik zo niet achter de waarheid kan komen, zal ik mij zélf zekerheid verschaffen. En toen, op een goede nacht, terwijl de maan het land rondom in een zilveren schijn had gezet, verliet ik de jurtte, klauterde over de muur, die het klooster om ringde, en liep in de richting van de grote tempel. Het ijle maanlicht streelde de rood-gelakte, wonderlijke uit gesneden houten torentjes en de breed uitlopende ge welfde daken. Ik liep de brede trap op en schoof het gordijn terzijde. De stilte van het graf overviel mij. In het schemerige licht zag ik de beelden van de Goden, die op hoge zuilen prijkten, zacht glanzend. Aan de wanden waren wierookvaten en kaarsen bevestigd. Ik bleef staan, als werd ik door onzichtbare krachten tegen gehouden. Uit nissen keken mij van achter vergulde hekken houten, bronzen en stenen Goden aan. (Wordt vervolgd). Scholierenuitwisseling. Op het Cen traal Station te Amsterdam zijn 30 leer lingen (15 jongens en 15 meisjes) van gymnasia uit Athene en omgeving aange komen, tezamen met de 30 leerlingen van de hoogste klasse van lycea en gymnasia uit de hoofdstad, die drie weken in Grie kenland te gast zijn geweest. De Griekse scholieren zullen ongeveer een maand in Nederland verblijven waar zij de gasten zullen zijn van de ouders der Amsterdam se scholieren. De laatsten genoten in Athe ne gastvrijheid bij de ouders van de Griek se leerlingen. Grensverkeer. De Venlose politie heeft drie diefstallen opgehelderd, waarvan de daders Duitsers bleken te zijn. In één ge val betrof het een leren jas, die een inwo ner van Rheijdt in een Venlose winkel had gestolen. Twee andere Duitsers maakten zich in Venlo elk van een fiets meester. Zij werden aan de grens ingerekend. Aantal kijkers en luisteraars. Het aan tal aangegeven radiotoestellen bedroeg op 1 augustus 1957 2.309.041 tegen 2.300.710 op 1 juli 1957. Op 1 augustus 1957 waren er 532.341 aangeslotenen op het draadom- roepnet tegen 534.496 op 1 juli 1957. Het aantal geregistreerde televisietoestellen steeg in hetzelfde tijdvak van 159.998 tot 168.762. Grote veilingaanvoeren. Op de Ven lose veiling komen deze week zeer grote aanvoeren van allerlei produkten. Dinsdag reeds kwam men tot 640.000 kg. augurken, 275.000 kg. tomaten en 200.000 stuks krop sla. Ook de s'pekbonen waren reeds aan de markt, in een hoeveelheid van 50.000 kg., ofschoon de oogst hiervan nog slechts in het beginstadium is. De stand van het augurkengewas is thans zodanig, dat een zeer grote oogst kan worden verwacht. De prijzen ondergaan de invloed van de grote aanvoeren. Bloemententoonstelling. De stichting „Poetinchem Streekcentrum" houdt de jaarlijkse feestweek te Doetinchem dit jaar van 23. augustus tot. 1 september. Het hoogtepunt van deze feestweek wordt ge vormd door de „Nationale bloementen toonstelling". Burgemeester St. Oedenrode. Tot bur gemeester van St. Oedenrode is benoemd mr. J. J. M. H. Werner, burgemeester van Zeeland (N.-B.), met ingang van 1 septem ber 1957. Ronde of vierkante kaas. De vereni ging van Westduitse kleinhandelaren heeft een brief gepubliceerd van de Nederlandse ambassade te Bonn. Daarin wordt medege deeld, dat er nog geen definitieve beslis sing is genomen ten aanzien van de vorm van de Goudse kazen De Duitse klein handelaren hebben aangedrongen op een vierkante vorm van deze kazen, daar deze economischer is in het vervoer, bij de op slag en bij de verkoper. Zij zijn van me ning, dat de Nederlanders slechts uit liefde voor de traditie de ronde vorm handhaven. Volgens het schrijven worden de proefne mingen door de zuivelproducenten voort gezet. Parlementaire missie. De parlemen taire missie, die een reis door Nederlands Nieuw-Guinea maakt, heeft de afgelopen dagen bezoeken gebracht aan Seroei, Wa- sior/Miei, Oransbarie en Manokwari. Voor dat zij op 30 augustus naar Nederland zal terugkeren staan op het programma Fak- Fak, Sorong, Merauke, Bade, Kepi, Tanah Merah, Hollandia en Biak. Ook zullen ont wikkelingsprojecten worden bezocht in Koeme en Genjem. DONDERDAG 15 AUGUSTUS Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 20.15 uur. Lido: „Daar is de dokter", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Studio: „De geheime dienst grijpt in", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace:,.Het nichtje uit Texas", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Tyfoon over Na gasaki", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Heuvels in vlammen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Een huishouden van Jan Steen", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Niets dan pech", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Grote Kerk: Piet Kee bespeelt het orgel, 15 uur. Sjef van Balkom verzorgt beiaardbespeling, 20 uur. Zuiderkapel: Th. Dikkes met bijbelbespreking en bid stond, 20 uur. Elimkapel: Opwekkingssa menkomst „Jezus is ook uw helper", 20 uur. VRIJDAG 16 AUGUSTUS Minerva: „Als de kat van huis is alle leeft., 14.30 en 20.15 uur. Cinema Pa lace: Vakantiejeugdprogramma, alle leeft., 10.30 uur. „The kid", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De zoon van Sin- bad", 14 jaar, 14,30 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Zet je zorgen op zij", alle leeft., 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft" en „Stormy", alle leeft., 10.30 uur. „Liefde langs de weg", 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Montagne's jeugd- variété", alle leeft., 10.30 uur. „De baby sitters van de marine", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: kinderprogramma, alle leeft., 10.30 uur. „De knock en rolfilm", alle leeft., 14.15 uur. „Daar is de dokter", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Lido: „Als de Alpenrozen bloeien", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Grote Kerk: Orgelconcert ter gelegenheid van de Jan Zwartherden- king door Feike Asma, 20 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6