Nederlandsche Bank neemt maatregelen ter bescherming van de gulden Disconto tot 5pet. verhoogd Valutahandel ingetoomd HET WEER Congres begint Eisenhowers plannen tegen te werken Raket kwam op 1850 km. hoogte DEKKERS Ontwapeningsconferentie van Londen weer op dood spoor Haarlems Dagblad MORRIS fjeforet/ouSwj/ Vlucht in dollars en marken gestuit Presidentiële protesten tegen het beknibbelen helpen geen zier Zorin stelt terugtrekken van troepen en opheffen van bases als voorwaarden Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1957 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 302e JAARGANG No 185 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DEVIEZENVERLIES WORDT TEGENGEGAAN Verpleegtarieven gaan omhoog Rijksbijdrage gestaakt Grieks koninklijk paar zal president Nasser ontvangen Tijdelijk opklaringen Lord Jowitt op 72-jarige leeftijd overleden Bovenste deel compleet uit oceaan opgevist Het woord is aan P. Visser verkoopt de bergingstoren Nu met duikers aan de slag K.L.M. heeft poolroute naar Tokio aangevraagd Zes doden in het verkeer Dit jaar: 749 doden Algerijnse rebellen tot onderhandelen bereid 72e JAARGANG No 32 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. ider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. De Nederlandsche Bank heeft enkele ingrijpende maatregelen genomen ter bescherming van de gulden. Zij heeft het officiële disconto met percent tot vijf percent verhoogd; zij heeft de vergunning ingetrokken volgens welke mar ken en dollars mogen >vorden afgegeven voor zakelijke transacties; zij staat de vorming van niet-zakelijke tegoeden in Duitsland niet toe. Op de valuta-termijn- markt worden de vreemde valuta's voor zakelijke transacties door de Neder landsche Bank ter beschikking gesteld. De aan- en verkopen van deviezen door toeristen zullen door deze maatregelen niet beïnvloed worden. De rentetarieven zijn thans: wisseldisconto 5 pet.; promessendisconto 51/z pet.; rente voor voor schotten in rekening-courant en beleningen voor particulieren 6V2 pet. en voor anderen 51/t pet. Onder „particulieren" zijn te verstaan alle natuurlijke en rechtspersonen, behalve de Staat der Nederlanden, de ingevolge de wet Toezicht Kredietwezen in het register der kredietinstellingen ingeschreven handelsbanken, centrale kredietinstellingen, landbouwkredietbanken en algemene spaarbanken en tenslotte de leden van de verenigingen, die aangesloten zijn bij de Nederlandse Organisatie van het Effecten bedrijf en de leden van de Vereeniging van Valutamakelaars en Discontohandelaren. (Van onze financiële redacteur) Onverwacht komen deze maatregelen zeker niet. Ook voor de gulden is de span ning op de valutamarkt de laatste dagen snel toegenomen, zoals wel blijkt uit het agio van de zogenaamde Libkamark (libe- ralisierte Kapitalmark), waarmede Neder landse ingezetenen Duitse fondsen op Duitse beurzen kunnen kopen. Deze Libka mark is tot ongeveer 1 gulden gestegen bij een officiële notering van ongeveer 91 cent, zodat zij, die Duitse fondsen in Duitsland willen kopen, bereid blijken te zijn een Zestig Zeeuwen dongen mee naar de hoofdprijs in de jaarlijkse ringrijderij voor boerenpaarden te Middelburg. Op de foto een der deelnemers in volle actie De verpleegtarieven van diverse zieken huizen en sanatoria zullen binnenkort zo danig verhoogd worden, dat deze inrich tingen hun eigen kosten kunnen dekken. Dit is het gevolg van het feit, dat de tot nu toe gebruikelijke rijksbijdrage aan zieken huizen en dergelijken wordt stopgezet. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft dit, na overleg met zijn ambtgenoten van Financiën en Van Econo mische Zaken, donderdag aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het besluit om de rijks bijdragen, te staken, is genomen op grond van het feit dat de toestand van 's lands financiën ook in dit opzicht tot beperking der uitgaven noopt. De ziekenhuizen en sanatoria krijgen echter toestemming, aan hun patiënten „kostendekkende tarieven" in rekening te brengen, zodat zij zelf de rente en aflossing van geleend kapitaal aan hun geldgevers kunnen voldoen, zonder dat het rijk borg behoeft te staan. Met de be sturen dezer inrichtingen zal hieromtrent overleg gepleegd worden. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL.' 13439 FERD. BOLSTR. 48 A" DAM TEL 717162 PLASTIC REGENJASSEN ƒ9.75 CAIRO (AFP) President Nasser van Egypte zal begin november op uitnodiging van koning Paul een officieel bezoek aan Griekenland brengen, zo meldt het Egypti sche regeringsblad „Al Messa". Koning Paul en koningin Frederika zullen Egypte in de herfst bezoeken, aldus het blad. >TOOOO(XXXXXX>DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO(XX XXXXXXXXXXXXX> VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk nog plaatselijk enkele buien; daarna opklarin gen, maar morgen in de loop van de dag waarschijnlijk hier en daar weer enige regen. Dezelfde middagtemperaturen of iets hogere. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee jCXSOOOOüCXXXXXXXXXXXDOOOCOOOOOOOOCXXXXXDOOCOClCOOOOOOOOOOOCX DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S WASHINGTON (Reuter) Het Witte Huis heeft gisteren een verklaring van president Eisenhower uitgegeven, waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over een nieuwe beknotting van de hulp aan het buitenland. Een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden had, kort nadat de president gewaarschuwd had dat hjj het Congres in speciale zitting zal laten bijeen komen als er te weinig geld voor de hulp beschikbaar is, een vermindering van 809.650.000 dollar aanbevolen. De president waarschuwde in zijn tweede verklaring dat vermindering van de buitenlandse hulp een gevaarlijke vertraging van de moder nisering van de strijdkrachten der vrije wereld tot gevolg zal hebben. Voorts pro testeerde de president tegen beknotting van de financiële en technische hulp aan de bondgenoten van de Verenigde Staten. Desondanks heeft het Huis de aanbeve ling van zijn commissie overgenomen met 252 tegen 130 stemmen en zijn goedkeuring gehecht aan toewijzing van een bedrag van 3.191.810.000 dollar voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland in het nieuwe belastingjaar. Het wetsontwerp voor de buitenlandse hulpverlening gaat nu weer naar de Se naat. Het Huis heeft de volgende drie voorstellen van Eisenhower verworpen: 1. Een voorstel van de president om de gel den voor de economische hulpverlening niet met 165.000.000 doch met 36.000.000 dollar te verminderen. 2. Het bedrag voor het stichten van een nieuw fonds voor de Amerikaanse economische hulpverlening aan het buitenland is met 200.000.000 dol lar verminderd. Eisenhower had voorge steld de vermindering ongedaan te maken, Het nieuwe fonds zal nu over 300.000.000 dollar kunnen beschikken, tenzij de Se naat dit bedrag nog wijzigt.3. Het Huis verwierp een voorstel, om het bedrag voor de Amerikaanse technische hulpverlening aan het buitenland met 26.900.000 dollar te verhogen. (AFP) Het Huis en de Senaat heb ben reeds in het algemeen het program voor hulp aan het buitenland, tot een be drag van 3.367.083.000 dollar in het be lastingjaar dat op 1 juli begon, goedge keurd, doch nu moeten de gelden nog toe gekend w rden. Het bedra-1 van 3.367.083.000 dollar was reeds 500 miljoen minder dan president Eisenhower aanvankelijk nodig achtte. De commissie voor de toewijzingen wilde ech ter slechts 2,5 miljard dollar beschikbaar stellen, rekening houdend met het feit dat van vorig jaar nog 667.050.000 dollar over is. De Republikeinse leden van het Huis konden hun democratische collega's er niet toe overhalen de door de begrotingscom missie aangebrachte besnoeiingen gedeel telijk ongedaan te maken. Het Huis ver wierp met 172 tegen 123 stemmen een motie, die ten doel had de militaire hulp met 350.000.000 dollar te verhogen. Nog niet zo boos In Congreskringen verklaart men, dat het voor president Eisenhower een grote politieke nederlaag zal zijn, als ook de Senaat de nieuwe vermindering goed keurt. Volgens waarnemers is Eisenhower in de viereneenhalf jaar dat hij president is, nog niet zo boos geweest als nu. De tegenslag van donderdag is de jongste van een serie nederlagen die Eisenhower in het Congres heeft geleden. Men begint zich af te vragen, in hoevere zijn invloed onder mijnd is door het feit, dat hij als eerste president valt onder de nieuwe bepaling van de Amerikaanse grondwet die een derde ambtstermijn uitsluit, zodat hij niet meer herkiesbaar is. premie van ongeveer 10 pet te betalen. Ook de afvloeiing van ongeveer 100 miljoen gulden goud en deviezen in de week, ge ëindigd 5 augustus, wees er reeds op dat de gulden onder vrij zware druk staat en het onlangs tot 41/4 pet verhoogde dis conto, althans ten aanzien van het buiten landse kapitaalverkeer, geen of weinig effect heeft gehad. Ook voor de effecten dollar wordt meer betaald dan de officiële notering, hoewel het verschil hier minder groot is. Toch liggen de dollarobligaties aan de Amsterdamse Beurs enige percen ten boven die, welke in guldens luiden, waaruit dus ook de appreciatie van de dollar blijkt. De N yerlandse bank tracht nu de ver dere ontwikkeling op de valutamarkt in de hand te houden door alleen voor zake lijke transacties dollars of marken af te geven en niet meer om in het buitenland een tegoed te kweken, waarmede wordt beoogd de speculatieve transacteis in die valuta te voorkomen. Daar men op de Amsterdamse beurs vrij dollar- en mar ken-fondsen kan kopen, richt de speculatie zich uiteraard op deze fondsen; donderdag is er dan ook, wat de marken-obligaties betreft, een scherpe koersstijging ontstaan. Hier biedt dus de ene Nederlander tegen de andere en er wordt op een devaluatie van de gulden vooruitgelopen. Duidelijk is dat de regering en Neder- De Antilliaanse padvinders, die de Jamboree in Engeland hebben bijge woond, zijn donderdag door de Konin gin op paleis Soestdijk ontvangen. landsche Bank alles in het werk stellen om die devaluatie te voorkomen, waartoe ook vermoedelijk niet zal worden overge gaan «zonder dat met de regeringen van andere landen Engeland, België en de Verenigde Staten overleg wordt ge pleegd. Dat het kwaad me( deze maat regelen van de Nederlandsche bank be zworen is, kan helaas niét worden gezegd, omdat de oorzaken van het wantrouwen in de gulden dieper schuilen en met interne factoren van de Nederlandse huishouding verband houden. Het is wel zeker dat de gehele ontwik keling van de valutamarkt tezamen met de devaluatie van de Franse franc naar een internationale conferentie dringt, waarop de onderlinge valutaverhoudingen door deskundigen kunnen worden bestu deerd en eventueel op een nieuwe basis worden vastgesteld. Hoe eerder dit ge schiedt, des te beter, want de grote onzekerheid, welke thans bestaat, leidt tot allerlei speculaties, welke voor de T iro- pese valuta met uitzondering van de Duitse mark een ernstige bedreiging vormen. BURY ST. EDMUNDA (Reuter) Lord Jowitt, die onder het jongste Labourbewind voorzitter van het Hogerhuis (Lord Chan cellor) was, is in de afgelopen nacht in zijn woning te Bury St. Edmunds op 72- jarige leeftijd overleden. WASHINGTON, UP) Technici van het Amerikaanse leger hebben een raket afge vuurd, die tot een hoogte van „vele honder den kilometers" boven de aarde gestegen is en bij het terugkeren in de luchtlagen rond de aarde niet in stukken uiteengeslagen of verbrand is. Het was een drietraps-raket, die een snelheid had van 21.000 km. per uur. Het bovenste deel (de laatste van de drie „trappen") van de raket is uit de At lantische ceaan opgevist. Een woordvoerder voor het Amerikaanse leger verklaarde te Washington, dat de ra ket slechts ongeveer 300 meter verwijderd was van het punt, waarop men deze gericht had, ondanks het feit, dat de raket een af stand van ruim 1850 kilometer had afge legd. Hoewel niet bekend werd gemaakt van welk materiaal de raket gemaakt was, blijkt uit het feit, dat de kegel ervan heelhuids op de aarde is teruggekeerd, dat een van de grootste problemen is opgelost. Met de tot dusver bekende materialen zou een raket namelijk bij het terugkeren in de dampkring door de wrijving in bijzonder snel tempo verbrand, eerder zelfs: ver dampt zijn. Men heeft berekend, dat de wrijving van de dampkring op de huid van. i de raket in tot nog toe bekende gevallen een temperatuur van omstreeks 20.000 gra- j den fahrenheit zou veroorzaken en deze hoge temperatuur leverde tot dusver een der problemen van de ruimtevaart op. (In een op 16 juli in ons blad gepubli ceerd artikel van dr. J. J. Raimond Jr. werd de aandacht erop gevestigd dat voor het omhoogbrengen van de kunstmaan een hoogte van 500 kilometer bereikt moet wor den, echter met een snelheid van 28.000 km. per uur. De in bovenstaand bericht vermelde snelheid van 21.000 km. per uur werd vermoedelijk pas op veel grotere hoogte bereikt in het laatste stadium van deze drietraps-raket. Red.) Etienne Rey Dienstbaarheid is vaak gemakkelijker te dragen dan vrijheid. De goud-bergingstoren van de coöpera tieve bergingsvereniging „Renate Leon- hardt", die nu ai enige jaren op vertrek uit het Noordzeekanaal naar het wrak van het Duitse kolen- en goudschip „Re nate Leonhardt" bij de Haaksgronden, staat te wachten, zal worden gesloopt. Dit besluit heeft de voorzitte van de vereni ging, de fruitteler P. Visser uit Wijde Wormer gisteren meegedeeld. De toren die f 240.000,bij de bouw heeft gekost en waaraan nog eens voor ettelijke tiendui zenden guldens is verbouwd, is voor de verkoop aan sloopfirma's aangeboden. De heer Visser is de laatste weken bij mooi weer steeds met de Helderse kotter HD. 47 „De Eendracht" met schipper P. Ruiten en een amateur-duiker boven het wrak van de „Renate" geweest. De duiker Van de zijde van het ministerie van Ver keer is medegedeeld, dat Japanse en Ne derlandse luchtvaartdelegaties besprekin gen voeren over een Nederlands voorstel om vergunning te verkrijgen om van Am sterdam uit over de Noordpool naar Tokio te vliegen. Een zegsman van het Japanse ministerie verklaarde, dat de luchtvaart overeenkomst tussen de regeringen van beide landen van februari 1953 dateert en dat in verband met het Nederlands verzoek om een lijn tussen Amsterdam en Tokio via de Noordpool en terug te openen, dit verdrag herzien zou moeten worden. Van Japanse zijde wordt voorts medegedeeld, dat het Nederlandse voorstel tot nu toe nog niet de goedkeuring van de Japanse delegatie heeft kunnen wegdragen. Rede nen hiervoor werden niet opgegeven. De onderhandelingen duren voort. ADVERTENTIE VERWEN U ZELF of tracteer eens op een GEBAKJE - GEVULDE KOEK of KANO van PATISSERIE want die verwerkt ALLEEN ROOMBOTER CENTRUM GALERIJ - TELEF. 4302 LONDEN (Reuter) De westelijke af gevaardigden hebben de Russische ver tegenwoordiger, Zorin, tijdens de ont wapeningsbesprekingen te Londen meege deeld, dat zij bereid blijven in te stemmen met een vermindering van de strijdkrach ten van de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie tot 2.500.000 man en die van Groot- Brittannië en Frankrijk tot 750.000 man, zonder hieraan de voorwaarde te ver binden voor de oplossing van internatio nale problemen. Een dergelijke inkrim ping zou deel moeten uitmaken van een gedeeltelij ke ontwapeningsovereenkomst. Verdere beperkingen zouden echter af hankelijk moeten zijn van vorderingen bij de oplossing van internationale pro blemen. Zorin heeft zich verzet tegen het verbinden van politieke voorwaarden aan vermindering der strijdkrachten. De Russische afgevaardigde drong er thans bij de westelijke vertegenwoordigers op aan antwoord te geven op de Sovjet-voor stellen van 30 april aangaande verminde ring en terugtrekking van buitenlandse troepen in Europa en de opheffing van buitenlandse bases. Hij verklaarde, dat overeenstemming over deze kwestie een absolute voorwaarde is voor het sluiten van een gedeeltelijke ontwapeningsover eenkomst. De besprekingen zullen dinsdag worden voortgezet. (UP) Zorin deelde aan de conferentie mede, dat Rusland het terugtrekken van een-derde van de buitenlandse strijd krachten uit Europa eist als een „eerste stap". Om onze soepele houding aan te tonen en om een overeenkomst te verge makkelijken, stellen wij voor, dat de om vang van de daaruit volgende verminde ring van de gewapende strijdkrachten, in Duitsland gelegerd en van de gewapende strijdkrachten van de vier (grote) mogend heden op het grondgebied van de NAVO en van de leden-landen van het Pact van Warschau het onderwerp zullen zijn van een wederzijdse overeenkomst, zo zei hij. Het westen heeft altijd geweigerd het terugtrekken van strijdkrachten van het gebied van de NAVO in overweging te nemen. De woordvoerder van de Russische de legatie zei, het te betreuren dat de vol gende bijeenkomst pas dinsdag zal worden gehouden. Hij onthulde echter, dat in die tussentijd „niet-officiële bijeenkomsten" gehouden zouden worden tussen het wes ten en Zorin. Amerikaanse kringen deel den mede, dat Stassen de leiding zou ne men bij die informele contacten. heeft nu in 21 meter diep water gecon stateerd dat het wrak van het goudschip niet onder een dikke laag klei en zand ligt, maar er gedeeltelijk boven uitsteekt. Triomfantelijk toont de heer Visser een ieder, die het bewezen wil zien, enige stukjes cokes, die door deze duiker boven water zijn gebracht. Omdat het schip nu boven de zeebodem uitsteekt is de toren naar de mening van de heer Visser onbruikbaar geworden. De toren kan uitsluitend rusten op een vlakke zeebodem. Of de heer Visser nu plotseling een ander wrak op het oog heeft, wenst hij niet toe te geven. Hij is van mening dat de „Renate" plotseling door de zee stromingen vrij is gekomen. Helderse vissers betwijfelen dit, want hun netten, waarmee op platvis wordt ge vist, blijven al tientallen jaren vastlopen op dit niet door een boei aangegeven wrak. Volgens de heer Visser heeft de duiker ook al een deur in het wrak gevonden. „Het is nu nog een kwestie van mooi weer en het openen van die deur, dan halen we het goud er met duikers uit", aldus de heer Visser. Te Leiden is de 42-jarige A. J. Duk overleden aan de gevolgen van een aanrij ding op 1 mei in Voorschoten. Te Amsterdam is de 53-jarige brom fietser G. Brink overleden na een aan rijding op de Haagweg. De 36-jarige bromfietser P. Heinstra, vader van acht kinderen, is te S t i e n s (Fr.) door een autobus aangereden en op slag gedood. Op de Stekkeberg te G r o e s b e e k bij Nijmegen is de 4-jarige Piet Gerrits door een vrachtauto aangereden. Hij was on middellijk dood. De 64-jarige J. Arler uit de Tweede Schuytstraat teDenHaagis overleden in het ziekenhuis Westeinde, nadat hem woensdagavond op de Laan van Meerder- voort een ongeluk was overkomen. De juis te toedracht van dit ongeval staat niet vast. Een 22-jarige bromfietser kon de politie alleen meedelen dat hij, rijdende op de Laan van Meerdervoort, plotseling voelde dat hij „over iets heen reed". Hij stapte af en ontdekte dat de heer Arler naast zijn rijwiel op het wegdek lag. De 54-jarige huisvrouw E. Kooijma-Turf- boer is, toen zij per fiets overstak, aange reden door een bestelauto, zij gaf geen voorrang. Zij is naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overgebracht, waar zij korte tijd later is overleden. j Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 748 personen, van wie 145 kinderen. ■■■■ma PARIJS (Reuter) Een lid van de oor logsraad van het Nationale Bevrijdings front in Algerije, Saad Dahlab, schrijft in het orgaan van deze organisatie, dat de opstandelingen bereid zijn met Frankrijk over herstel van de vrede te praten. De Franse onderhandelaars moeten echter optreden namens de gehele regering en niet uit naam van een bepaalde minister aldus Dahlab.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1