Van grottekening tot abstracte kunst Noordhollands Philharmonisch Orkest vaart onder nieuwe leiding een nieuwe koers Representatieve vertegenwoordiging van de grote stijlperioden Vakantie Tentoonstelling van Felison Hoofdpijn? Grieperig? VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1957 5 HENRI ARENDS BEPAALT EEN DUIDELIJK BESTEK REISWEKKER Circeshuwelijk in Hilversum Kerkelijk Nieuws Gezin met drie kinderen huist dag en nacht huiten Grote loterij van het Koningin Julianafonds Hoofdprijzen: vijf compleet ingerichte huizen Subsidie voor onderwijs in kindersanatoria Morgen olFIL* hopen voor Zondag Zandvoortse politie doet nieuwe vondsten Extra-aflossing nationale schuld door hogere dan geraamde fiscusopbrengst Radiohandelaars verloren hun kort geding Werk van Verwey op expositie in Bergen Rumoer over Hongaar op Luthers wereldcongres Protest tegen zijn komst kreeg echter geen steun Het ongeluk bij Dresden in Canada Tijdelijk Junior-bus YOJiMJ#43iï00r Nieuwe heren maken nieuwe wetten, dat geldt ook in het artistiek gerichte uitgaansleven. Dat wil zeggen: er worden hervormende maatregelen beraamd, waarbij de economische toe laatbaarheid over de uitvoeringsmogelijkheden beslist. Een be faamd adagium van Goethe zal men thans als volgt moeten variëren: onder de bestedingsbeperking toont zich de kapel meester als wij zo'n populair woord mogen gebruiken voor Henri Arends, die met ingang van het komende seizoen zijn functie als dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Or kest aanvaardt. De door de overheid voorgeschreven bezuini- gingspolitiek brengt de verwezenlijking van de reeds lang voor genomen uitbreiding van het aantal musici nodig niet alleen voor de blazers, maar zeer zeker óók voor de strijkers voor lopig van de baan. Desondanks ziet men in het repertoire voor de nieuwe abonnementsconcerten duidelijk een nieuwe, vooruit strevende lijn. In vrijwel ieder programma is hedendaags werk opgenomen, waarbij meer dan vroeger aandacht wordt geschon ken aan muziek uit de Latijnse landen. Wat het klassieke ge deelte betreft: van bekende componisten worden ter afwisseling minder bekende stukken ten gehore gebracht. Misschien dat men het volgend jaar een thans nog impopulair experiment gaat wagen: in iedere serie een concert zonder solist. Thans is er ge streefd naar meer verscheidenheid bij het engageren van de solisten, waarvan er velen behalve nummers uit het standaard repertoire in hetzelfde concert ook een moderne compositie zullen vertolken. Een andere (reeds aangekondigde) noviteit is, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest zich tweemaal voor de radio zal laten horen. Op 24 januari wordt een concert door de AVRO en op 7 maart door de KRO uitgezonden. Daar tegenover staat in de dinsdagavondserie een concert door het Radio Filharmonisch Orkest onder leiding van Bernard Haitink (op 25 februari). Er zullen 62 concerten door Henri Arends en 11 door Marinus Adam worden gedirigeerd. Een van de grootste attracties van de dinsdagavondconcerten in het komende seizoen door het Noordhollands Philharmonisch Orkest is ongetwijfeld de medewerking van de pianist Robert Casadesus, Er is bij de samenstelling van het reper toire voor de abonnementsconcerten een duidelijke lijn gevolgd, waarbij gestreefd werd naar representatieve vertegenwoor diging van de grote stijlperioden. Zo wor den er in totaal elf werken van vroeg- klassieke of barokke meesters Arne, Bach, Boccherini, Clark, Handel, Leo, Pro- venzale en Vivaldi uitgevoerd. Met der tien werken staan de „klassieken" op de programma's: zeven keer Mozart, vier keer Beethoven, eenmaal Gluck en eenmaal Haydn. Het talrijkst is de afdeling der romantici driemaal Brahms, tweemaal Mendelssohn, Géza Frid is als componist en als uit voerend kunstenaar in de nieuwe N. Ph.O.-cyclus te beluisteren: zijn Sere nade wordt gespeeld op het laatste vrijdagavondconcert, hijzelf vertolkt met Luctor Ponse in de dinsdagavond serie de Sonate voor twee piano's en slagwerk van Bartök. ADVERTENTIE Laat onze uw trouwe begeleider zijn heeft 't voor U De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 Circusdirectrice Elly Strassburger is donderdagmiddag in Hilversum in het hu welijk getreden met de circusdirecteur en leeuwentemmer Harry Edwin Stefan Bel li. Toen het paar in een zwarte auto voor Hilversums raadhuis arriveerde, hadden honderden langs de galerij en de vijver post gevat om van dit circushuwelijk ge tuige te zijn. Men had misschien wel op een gevolg van trompetterende olifanten en volbloed Friese hengsten gerekend, een circusoptocht, compleet met clowns en acrobaten, maar dat was echt niet de be doeling van Elly en Belli, die eenvoudig als ieder ander paar naar de trouwzaal stapten, waar Karei Wunnink, directeur van Carré, en de heer H. E. Vlaskamp, ad junct-directeur van de Exploitatiemaat schappij Zeebad Scheveningen, als getui gen optraden. Elly en Stefan werden soms in het nauw gedreven door tientallen foto grafen, die allemaal plaatjes wilden „schie ten" en de stadhuisbodes hebben hard moeten werken, om het bruidspaar veilig en wel voor burgemeester Boot te leiden. Hilversums eerste burger „trouwt" niet zo veel, maar voor deze gelegenheid had hij zijn toga aangetrokken. 's Middags hield het bruidspaar een re ceptie waar de beroemdheden uit de cir cuswereld, artisten en theatermensen hen geluk kwamen wensen. tweemaal Schubert, tweemaal Tsjaikofsky en eenmaal Berlioz, Borodine, Bruckner, Dvorsjak, Gounod, Glazoenov, Franck, Lia- dov, Mahler, Rossini, Saint Saëns, Schu mann en Richard Strauss, waarop dan Ra- vel en zijn tijdgenoten volgen, te weten: Debussy, De Falla, Dukas, Willem Landré, Moussorgsky en Roussel, tezamen met vijf tien werken. Van levende componisten of reeds over ledenen, wier muziek moderner is dan de hiervoor genoemden, staan wederom der tien werken op het repertoire, namelijk van Atterberg, Bartök, Bloch, Castellanos, Von Einem, Honegger, Peragallo, Sjosta- kovitsj en Zador, benevens van de Neder landse toonkunstenaars Henk Badings, Gé za Frid, Hans Henkemans en Guillaume Landré. Vele noviteiten Ongeveer de helft van het aantal solisten bestaat uit Nederlanders, hetgeen gedeel telijk op toeval berust. Op de dinsdagavond serie staan vier pianoconcerten. De andere solisten zijn drie violisten, een cellist en een zanger. De vrijdagavondserie bevat drie pianoconcerten. Twee violisten, een cellist, een klarinettist, een zangeres, een harpiste en een organist laten zich hier solistisch horen. Vermelding verdient nog dat Bernard Haitink ter afwisseling van de vaste dirigenten, ook tweemaal het N.FhtO. zal leiden. i:, Het is onmogelijk om hier de program ma's volledig op te nemen. Wie daar ken nis van wil nemen, dient de nog deze week verschijnende folder te raadplegen, een aantrekkelijk document dit keer ook door de typografische verzorging, met op de voorpagina een reproduktie van de tekening „Het Orkest" door Raoul Dufy uit 1947. Wij moeten volstaan met ver melding van de werken, die nieuw zijn voor 't Haarlemse publiek en/of 't orkest. Daarbij moet opgemerkt worden, dat mo derne werken steeds omgeven zijn door gangbare of Overtrouwde. In enkele ge vallen werd ook voor een sterk contrast gezorgd, zoals op 17 december: het Viool concert van de dodecafonist Peragallo (ge speeld door de Hongaars-Belgische solist André Gertler) omgeven door de ouver ture „Semiramis" van Rossini en de Vier de Symfonie van Beethoven. Op de vrijdagavondserie komt nog een eerste uitvoering in Nederland voor: het Capriccio van Von Einem, op welk con cert van 13 december de Zwitserse pia niste Margrit Weber de Burleske van Strauss vertolkt. Nieuw voor het N.Ph.O. in deze reeks zijn: de Mars van Mozart, het Concerto grosso vóór twee trompetten van Vivaldi, het Concert voor orgel in g van Arne (te spelen door Albert de Klerk) en de Tweede Symfonie van Dvorsjak, volgens Henri Arends „muzikaal hoger staande dan de populaire vijfde" (die meestal als „Uit de Nieuwe Wereld" wordt aangeduid. Verder: Ballade en Passacag- lia van Atterberg, het Hongaarse Capric cio van Zador, zeven Spaanse volksliede ren van De Falla (te zingen door Irma Kolassi) en een aria van Provenzale, de Tweede Symfonie voor strijkers en trom pet van Arthur Honegger, het Harpconcert (met Phia Berghout) van Hans Henke mans en de Serenade van Géza Frid. Houders van een D-abonnement krijgen de volgende noviteiten: „The trumpet vo luntary" van Clark, Alborada del Gra- cioso van Ravel, de Eerste Symfonie („de mooiste van de tien" zegt Arends) van Di- mitri Sjostakovitsj, Schelomo van Ernst Bloch, de Symfonie K.V. 201 van Mozart, de Sonate voor twee piano's en slagwerk (zonder orkest) van Béla Bartök en „Ca leidoscoop" van Guillaume Landré, be nevens het reeds genoemde vioolconcert van Peragallo, waarvoor de nieuwe diri gent een warm pleidooi wil houden. Ter afwisseling van de lange symfonische Ned. Herv. Kerk Beroepen te Blauwkapel-Groenekan en te Opheusden B. Haverkamp te Nieuw- Lekkerland; te Colmschate W. C. C. Pol- huijs te Zeerijp. Beroepbaars telling: Ds. E. C. Burgstede, oud-zendingspred. te Laren (N.-H). stelt zich beroepbaar. Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Bunschoten-Spaken burg (als miss.pred. voor West-Borneo J. Klamer kand. te Roodeschool. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Vlissingen J. M. Visser te Dokkum. werken zijn in vrijwel alle concerten en kele korte of zeer korte composities op genomen. Ook nieuwe solisten Solisten in de dinsdagavondserie zijn achtereenvolgens: de wereldberoemde pianist Robert Casadesus, de violist Chris tian Ferras, de violoncellist Caspar Cas- sado, de door haar medewerking aan de Salzburger Festspiele vermaarde „Mo- zartpianiste" Ingrid Haebler, de violist André Gertler, de pianisten Géza Frid en Luctor Ponse, de pianiste Monique Haas, de bas Herman Schey (bij het Radio Phil harmonisch Orkest) en de violist Herman Krebbers. Bezitters van een V-abonnement kun nen luisteren naar solistische prestaties van de pianiste Maria Curcio, de violon cellist Eduard Biele en de organist Albert de Klerk, de violiste Elise Cserfalvi, die het Vioolconcert van Glazoenov speelt, de pianiste Margrit Weber, de violiste Annie Jodry, de mezzo-sopraan Irma Kolassi, de klarinettist Bram de Wilde, de harpiste Phia Berghout en de pianist Hans Henke mans. Wegens de alom gestegen kosten zijn de prijzen van de abonnementen iets ver hoogd. Het zal duidelijk zijn geworden, dat men alles in het werk heeft gesteld en ongetwijfeld door de wijze van uit voering nog zal stellen om de kwaliteit der concerten daarmee in overeenstem ming te brengen. De door bovenstaande feiten aangetoonde principiële gedragslijn van Henri Arends is verheugend en wekt vertrouwen. Margrit Weber, die op 13 december de solopartij in de Burleske van Richard Strauss speelt, behaalde op veertien jarige leeftijd de eerste prijs op een in Zwitserland gehouden internationaal jeugdconcours. Zij heeft zich sindsdien in de Duitssprekende landen een grote reputatie verworven. Langs de Kerkweg in Ede huist nu al bijna drie weken lang een gezin met drie kleine kinderen, een nest jonge honden, een poesje en al het meubilair dag en nacht buiten. Zij vinden slechts enige beschutting on der een afdakje van de fietsenbergplaats van een in aanbouw zijnd atelier. Het gezin, de familie Van de Pol, ver liet zaterdag 27 juli, tezamen met de fami lie Bos, die inmiddels weer is teruggekeerd, de barakken van kamp Schuttershof in Ede en nam clandestien bezit van een leeg staande, voor afbraak bestemde woning aan de Kerkweg, waaruit het maandag 29 juli weer werd verwijderd. Geen enkele instantie voelt zich tot ingrijpen geroepen, omdat de mensen weer terug kunnen naar kamp Schuttershof, dat zij vrijwillig ver lieten. Dat durven ze naar hun zeggen echter niet, omdat in dit kamp een mengelmoes van gezinnen is gehuisvest. Men treft er normale en a-sociale gezinnen en ook zijn er elementen, die het de goed willende bewoners moeilijk proberen te maken. De heer Van de Pol en zijn gezin trokken een paar jaar geleden naar de Limburgse mijnstreek, doch enige maanden geleden keerden zij naar Ede terug, waar evenwel geen woning voor hen beschikbaar was. Zij werden toen ondergebracht in kamp Schuttershof, dat uit houten barakken be staat. Het Koningin Julianafonds dat reeds meer dan f 1.600.000 heeft uitgekeerd ten behoeve van instellingen van alle gezind ten, die zich bezig houden met maatschap pelijk werk, zal ter aanvulling van zijn financiële middelen op 17 augustus de actie „Bijstand" beginnen. Van die datum af zal men bij kiosken, benzinestations, sigarenwinkels, kruideniers en de bureaus der staatsloterij loten van f 1,per stuk kunnen aanschaffen. (Ook te bestellen via gironummer 433 ten name van „Bijstand" Rotterdam). Ruim f 200.000 aan belastingvrije prijzen, waaronder vijf woonhuizen zijn voor de gelukkige winnaars beschikbaar. Het be drijfsleven zal deze huizen geheel instal leren. Sommige winnaars zullen een jaar lang gratis sigaren kunnen roken terwijl andere een jaar lang voor niets koffie zul len drinken. Ook auto's, televisietoestellen, koelkasten, stofzuigers en dergelijken wor den verloot. De trekking zal voor of op 28 september geschieden door notaris mr. M. J. Meijer te Amsterdam en via de radio en waarschijnlijk ook de televisie worden uitgezonden. Van 30 september af zullen op alle verkoopadressen trekkingslij sten verkrijgbaar zijn. Om de loten verkoop te steunen zullen in het gehele land drie mil joen kranten worden verspreid. Aan deze krant, waarvan de uitgifte door het Neder landse bedrijfsleven wordt mogelijk ge maakt, is ruim f 25.000 „geheim geld'! ver bonden in de vorm van waardevolle prij zen. Een donderdag bekend gemaakte wijzi ging van het Besluit Buitengewoon Lager Onderwijs 1949 opent de mogelijkheid tot het subsidiëren van het onderwijs aan kin deren, die in sanatoria worden verpleegd, omdat zij lijdende zijn aan of herstellend van langdurige ziekten. Vooral is deze re geling van belang voor de polio- en asth- mapatiëntjes, die in afzonderlijke afdelin gen in kindersanatoria worden verpleegd. ADVERTENTIE PA 160 Lugubere vondst Nadat twee jongens zondagmiddag in de modderkommen in de Zandvoortse dui nen menselijke overblijfselen hebben aan getroffen en de politie-deskundige, dokter J. P. L. Hulst uit Leiden hierop maandag sectie heeft verricht, heeft de Zandvoortse politie onafgebroken gespeurd naar ont brekende lichaamsdelen. De modderkom werd aan een nauwgezet onderzoek onder worpen. Het speuren van de politie is woensdag bekroond. In de loop van de dag vond men bij graafwerkzaamheden in een dichtgescho ven deel van de modderkom een halswer vel, in de loop van donderdag een rib en een substantie, die veel overeenkomst met menselijke hersens vertoonde. Indien wat dit betreft de vermoedens juist zijn, wordt de veronderstelling gewettigd, dat het stoffelijk overschot van de waarschijnlijk vermoorde man een kortere tijd begraven is geweest of in de modderkom heeft ge legen, dan de politie-deskundige, dokter Hulst, bij de sectie aanvankelijk veronder stelde. De Zandvoortse brandweer is thans bezig de modderkom, waarin de stoffelijke res ten werden gevonden, leeg te pompen. Deze werkzaamheden zullen twee dagen in be slag nemen. Nadat de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, don derdag van vakantie is teruggekeerd, heeft hij zich van het speurwerk op de hoogte gesteld. In het gymnasium „Felisenum" te Velsen wordt tot 26 augustus een grote tentoon stelling gehouden, die men „Van grot tekening tot abstracte kunst" noemde. De vereniging „Felison" heeft door de vakan tie kunnen profiteren van een grotere ruimte om de vleugels eens uit te slaan. Men stelle zich niet voor dat de naam dezer tentoonstelling duidt op een bepaalde lijn of tendens. Men ontmoet hier copieën en andere reprodukties naar rotsteke ningen, Hollandse schilderijen uit de zes tiende, zeventiende, achttiende en negen tiende eeuw en werk van tijdgenoten. Voorts exposeert Felison behoorlijke re produkties van tekeningen van Rembrandt en enkele van schilderijen van Van Gogh, Chagall en Dufy. Het interessantste zijn misschien voor ons de grottekeningen, omdat de meesten onzer die vermoedelijk tot nu toe slechts uit foto's of helemaal niet kenden. De catalogus bevat over dit werk een kleine, maar genoeg zeggende inleiding. De co pieën werden naar schilderingen in de grot van Lascaux in het dal van het riviertje Vézère nabij het stadje Montignac ge maakt. Andere reprodukties tonen werk uit het oosten van Spanje, het noorden van Afrika en het noorden van Noorwegen. Meestal bleken de dieren in die tijd van dertigduizend jaar voor Christus beter ge observeerd te zijn dan de mensen. Wel licht door het feit dat men er op jaagde, hetgeen bij de mensen onderling blijkbaar toen minder noodzakelijk was. Geloofde de jager macht te verkrijgen over de dieren door ze af te beelden? Een feit is dat de hedendaagse figuratieve schilder ook in zekere zin met zijn objecten af rekent. Hoe dan ook bleek de menselijke behoefte aan een figuratieve kunst al zeer oud. Deze copieën' hebben, zoals ze aan ons worden voorgedragen, iets van moderne schilderijen. Ze maken het zo misschien begrijpelijk hoe sommige abstracte schil ders tot hun werk kwamen. De toevallig heden in de structuur van een rotswand en eventuele slijtage van de kleur maken zo'n oppervlakte tot iets levends voor ons, waarin onze fantasie zich vermeien kan. Sommige abstracte schilders nu trachten dergelijke oppervlakten voor zich op te roepen op hun linnen. De hier bij de tijd genoten vertegenwoordigde Jaap Wage- maker is daar één van. De schoonheid van de oude rotstekeningen moeten we toch echter vooral zien in hetgeen door de makers bedoeld werd: de door hen zo merkwaardig raak en eenvoudig geschil derde dieren. Er is niets primitiefs in zo'n benadering van het onderwerp, nergens een kinderlijk omschrijven. Men zou van daag al een goed geschoolde schilder moe ten zijn om zo iets op te brengen. Er is in deze tekeningen sprake van hetgeen wij „visie" zijn gaan noemen. Er zijn grotten- schilderingen gevonden, waarbij geprofi teerd werd van de toevalligheden in het relief van de rotswand bij het vormgeven dier dieren. Als we ook de kleuren als bij zonder fraai ondergaan, moeten we echter toch bedenken dat de makers nooit veel van die kleur konden zien bij het licht van hun vuren. In sommige moderne schilderijen en beeldhouwwerken is het duidelijk hoe men eens geraakt werd .door de magie van vormen en tekens bij primitieve volken en iets wilde oproepen in die geest. Men koos nogal eens werk voor deze expositie van tijdgenoten die al meer bij „Felison" op traden. Het weerzien kan goed zijn. Dat was voor mij zeker met werk van G. I. de Geus en Arie Schouten het geval. Men kon beslag leggen op werk van Leo Gestel en Piet Wiegmans. De grote stier van de laatste verhoudt zich uitstekend tot die grottekeningen. Het behoeft geen betoog dat men bij de oude Nederlandse schilderkunst niet de be schikking had over de beste voorbeelden. Maar toch stond ik er weer verbaasd over hoeveel goede schilderijen er toch nog buiten de bekende openbare collecties van de musea gevonden worden. Duidelijk tekenen zich de verschillen van deze vier eeuwen zich af. Toewijding groeit naar beheersing en rust. De rust wordt gezapig en roept als reactie een hernieuwd zoeken op aan het eind der vorige eeuw. De over gang naar onze tijd voelen we als een schok, die hier door de keuze uit het be schikbare en de beperking tot Nederlandse kunst niet gemakkelijk duidelijk gemaakt kan worden. Een verklaring daarvan zou pagina's eisen. Ik moet het dus laten bij een aanbeveling van deze waarlijk interes sante tentoonstelling. Bob Buys ADVERTENTIE oooooooooooooo O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Aspirin heeft een krachtige werking tegen de in de zo mer zo vaak voorkomende hoofdpijn. Tegen griep is Aspirin") het ideale middel, daar het de koorts doet dalen en de pijn in hoofd en ledematen, waardoor de griep als regel begeleid wordt, onderdrukt. Aspirin hoort in huis èn in Uw bagage. Gedeponeerd handelsmerk O O O O O O O O O O O O O O O O O oooooooooooooo De Tweede Kamer is voorgesteld de be groting van het ministerie van Financiën, afdeling buitengewone aflossing van na tionale schuld, voor het dienstjaar 1956 te verhogen met f 0.674.700. Blijkens de Memorie van Toelichting is deze aflossing van staatsschuld mogelijk doordat de heffingen aan vermogensaanwasbelasting en vermogensheffing ineens in 1956 f 9.674.700 meer hebben opgebracht dan oorspronkelijk was geraamd. De zeven radiohandelaren uit Amster dam-West, die, beducht voor de concur rentie van de eveneens in dit stadsdeel gevestigde firma L. H. tegen deze een kort geding aanhangig hadden gemaakt, hebben dit verloren. Hun concurffent, die geen vestigingsvergunning heeft, verkoopt Duit se radiotoestellen tegen een veel lagere prijs, dan de officiële. In zijn uitspraak overwoog de president van de rechtbank, dat de vestigingswetten beogen, het publiek tegen beunhazerij te beschermen en niet ten doel hebben de belangen van de gevestigde bedrijfsgeno- ten te dienen. De stelling, dat door het uitoefenen van het gewraakte bedrijf zon der de vereiste vergunning schade wordt toegebracht aan de zeven handelaren, gaat niet op. Voorts kan geenszins worden aan vaard, dat optreden van beunhazen - (daar gelaten of daarvan in dit geval sprake is) - alszodanig schade toebrengt aan de con currentie in de omgeving zoals eisers be togen. De gevraagde voorziening: stopzetting van de verkoop tot gedaagde een vergun ning heeft, werd geweigerd De eisers wer den veroordeeld tot betaling der kosten In de kunstzaal „De Rustende Jager" in Bergen wordt zaterdag 17 augustus 's mid dags om vier uur door Hans Redeker een tentoonstelling geopend van werken van de Haarlemse schilder Kees Verwey. Deze expositie heeft plaats onder auspiciën van het Kunstenaarscentrum Bergen. De derde assemblée van de Werldfede- ratie van Lutherse Kerken in Minneapolis in de Amerikaanse staat Minnesota is voorafgegaan door een roerige protestver gadering in deze stad tegen de aanwezig heid van Lutherse bisschoppen van achter het ijzeren gordijn en speciaal van de lu therse primaat van Hongarije, bisschop Lajos Ordass. De spreker op de protestvergadering, dr. Carl Mc Intire uit Collingswpod, pre sident van de internationale raad van christelijke kerken (de I.C.C.C. een te genhanger van de Wereldraad van Ker ken), werd uitgejouwd door de aanwezi gen, toen hij bisschop Ordass beschreef als een „met instemming van de communisten aangestelde kerkvorst, die evenals de an dere kerkvorsten van achter het ijzeren gordijn niet de lijdende christenheid daar vertegenwoordigt, omdat de communisten alleen maar kerkvorsten laten gaan, die zij kunnen vertrouwen. Zijn toespraak werd onderbroken door geschreeuw, toen hij uit het kerkblad van de Hongaarse evangelische kerk een citaat wilde voorlezen, waarin gezegd werd, dat het Hongaarse volk achter de socialistische orde staat. De ongeregeldheden liepen zo hoog, dat dr. Mc Intire door de politie naar huis gebracht moest worden. „Er waren zeker communisten op de bijeenkomst aan wezig", verklaarde de spreker, „en ook studenten van het Lutherse seminarie he kelden mij''. Naar aanleiding van deze protestverga dering heeft de Lutherse kerk van Minne sota een verklaring uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat deze kerk instemt met de aanwezigheid van de kerkvorsten van ach ter het ijzeren gordijn en deze niet be schouwt als voorstanders van de commu nistische ideologie. De assemblée, die onder leiding van bis schop Lil je van Hannover 11 dagen zal duren, heeft tot onderwerp de verhouding tussen kerk en staat. Bisschop Lajos Ordass, hoofd van de lutherse kerk in Hongarije, heeft in zijn openingstoespraak tot meer dan 10.000 personen die bijna 50 miljoen lutheranen ifit 50 naties vertegenwoordigen, geen ge wag gemaakt van Mclntires aanval op zijn persoon. De lange, schale man van 56 jaar met zijn witte haar, beschreef zichzelf als een „bejaard leerling van Christus" en legde getuigenis af van zijn geloof dat hem 20 maanden in de gevangenis en zes jaar huisarrest door de communisten had doen doorstaan. DRESDEN (Reuter) De zes immigran ten uit Nederland, die om het leven zijn gekomen, toen de wanden van een 10 me ter diepe bouwput, waarin zij werkten, in stortten, hadden allen de Canadese natio naliteit. Zij waren allen vijf tot zeven jaar geleden naar Canada geëmigreerd. Van de 45-jarige Jan Oldervening was bekend, dat hij vroeger gewoond heeft in Zuidlaren, de 46-jarige Dick Rijksen woonde vroeger in Wageningen. De stoffelijke overschotten van drie der zes slachtoffers zijn geborgen. Reddings ploegen pogen ook de resten der drie an dere omgekomenen te bergen. Er zal op korte termijn een gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van het onge luk worden ingesteld. Enne Hovius was vader van acht kinde ren, waarvan er één met hem is omgeko men, namelijk Wilfred. ADVERTENTIE PROBEER M NESCAFÉ f.1.28

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7