Geruchten over militaire revolutie in Syrië Indonesisch nationalisme deinst terug voor front met Masjumi Lustrumbeurs Reactorcentrum ontvouwt een driejarenplan HET WEER Dit zou oorlogsverklaring aan Sukarno betekenen 'MORRIS w® mm Haarlems Dagblad Dictatuur zou zijn ingesteld onder de Russischgezinde kolonel Serraj Geen radicale koers wijziging te wachten Zwitserlands bergstromen overbelast m - i o De treinramp Gewonde hoofdconckctenr overleden Afro-Aziaten wensen N.-Guinea op agenda Jordanië, Ghana en Japan tekenden niet Opklaringen erom Het woord is aan Prins Bernhard met parlementsleden naar Hoogovens Energieke steun van de regering Zeven doden in het verkeer V erkeersongelukken Dit jaar: 756 doden 72e JAARGANG No 33 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uür 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 302e JAARGANG No 186 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: F. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT JERUZALEM (UP) Volgens berichten, krijgen voor machinerieën, technische bij die Israel bereiken, zou er een Iinks-mili- tair dictatorschap in Syrië aan de macht zyn gekomen onder de leiding van de chef van de geheime dienst kolonel Eddin Ser raj, die Russischgezind is. De weg voor het dictatorschap zou geëffend zyn door het ontslag van de staf-chef van het leger, generaal Tewfik Nizameddin, die zich ver zet had tegen de toenemende invloed van de Russen over het Syrische leger. Onlangs wees hij Serraj de functie van militair attaché in Cairo toe, maar de Russisch gezinde minister van Oorlog, Khaled Azim, hield Serraj in het land. Volgens berichten uit Arabische bron is Nizameddin vervan gen door de linksgezinde kolonel Afif Bizri. In Arabische kringen verwacht men op grond van deze inlichtingen, dat de militairen junta spoedig het aftreden van president Sjoekri El Koewatli zal eisen ten gunste van Khaled Azim, waarmee de revolutie zou zijn voltooid. DAMASCUS (UP) Minister Khaled Azim heeft in een rede voor radio-Damas cus verklaard dat Syrië en de Sovjet-Unie „in beginsel" overeenstemming hebben be reikt over een verdrag van bijstand en een handelsverdrag. Ingevolge deze overeen komsten zal Syrië langlopende kredieten Vrijdagavond brak, in de Amsterdamse binnenstad, brand uit in een motor wagen van lijn 13. Men neemt aan dat de regen kortsluiting veroorzaakt heeft in de motor. De tramwagen brandde geheel uit; de passagiers kwamen er met de schrik af. De eenenzestigjarige hoofdconducteur der N.S. J. Hamstra uit Amsterdam, die bij het spoorwegongeluk nabij Eindhoven ernstig werd gewond, is in het ziekenhuis te Eindhoven aan zijn verwondingen over leden. Tijdens het ongeluk bevond de heer Hamstra zich in de trein uit Amsterdam naar Maastricht. Het aantal doden als ge volg van het ongeluk is daarmee gestegen tot zes. ïn Amsterdam is vrijdag het stoffelijk overschot van de bij de treinramp om het leven gekomen P.T.T.-treingeleider P. C. Ruijter ter aarde besteld. NEW YORK (Reuter) Eenentwintig leden van de Afrikaans-Aziatische groep in de UNO hebben vrijdag besloten om opneming van de kwestie-Nieuw Guinea op de agenda van de Algemene Vergade ring te verzoeken. Het verzoek, dat naar verwacht werd later op de dag zou wor den ingediend, was ondertekend door Af ghanistan, Ceylon, Birma, Egypte, Ethio pië, India, Indonesië, Perzië, Irak, Laos, Libanon, Libië, Marokko, Nepal, Pa kistan, de Philippijnen, Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië, Tunesië en Yemen. Japan, Ghana en Jordanië waren ver tegenwoordigd op een bijeenkomst van de groep, maar zij tekenden niet. Volgens in gelichte kringen was het oorspronkelijke ontwerp van een toelichtend memoran dum, dat mede zou worden ingediend, verzacht als gevolg van een discussie in de groep. Een belangrijke doorhaling was volgens deze kringen een verwijzing naar Neder landse „onderdrukkende maatregelen" tegen de bevolking van Nederlands Nieuw Guinea en, naar het beweerde, „aanvoe ren van militaire versterkingen door de Nederlandse regering". Aanvankelijk was gemeld dat Jordanië ook tot de onderteke naars behoorde, maar later bleek dat niet het geval te zijn. Het officiële verzoek tot plaatsing van de kwestie Nieuw Guinea op de agenda is door de Indonesische afgevaardigde bij de UNO, Sastroamidjojo, ingediend. Japan liet slechts mededelen, dat het sympathiek stond ten aanzien van de In donesische zaak. De gedelegeerde van Ghana had geen instructies van zijn re gering. ooocoooooooocoooooooooooooocooocxxxxxxxxxocxxxxxxxxxxxxxx VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Hier en daar enige regen of motregen, maar ook opklaringen. Iets hogere temperaturen. Matige westelijke wind. i Volledige weerrapporten op pagina twee. o^xjotxxxxxx«x)ocooocxx»cxx)oocioooocooooooooooooooooocjot» DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S OPGENOMEN ERBIJ (Van onze correspondent in Djakarta) DE NATIONALISTISCHE PARTIJ, de P.N.I., en de islamietische Nahdatul Ulama, tot dusver niet afkerig van samenwerking met de communisten, blijken thans tot het besef te zijn gekomen dat er iets gedaan moet worden om een dam op te werpen tegen de „rode vloedgolf", die blijkens de eclatante ver kiezingssuccessen der communistische partij over Java gaat. De grootste ver liezer is, voorzover de reeds bekende verkiezingscijfers een beoordeling mogelijk maken, de P.N.I. Daarmee schijnt de voorspelling bewaarheid te worden, dat zij door haar samenwerking met de communisten de kans liep haar eigen poli tieke graf te graven. Morele winnaar is de Masjumi, die, in tegenstelling tot de andere grote islamietische partij, de Nahdatul Ulama, consequent geweigerd heeft met de P.K.I. samen te werken. Die consequentie voerde zij zover door, dat zij haar leden, die deelnamen aan het door president Sukarno gevormde kabinet, uit de partij stootte, en ook medewerking weigerde aan de samen stelling van de Nationale Raad. De P.N.I. heeft zich nu min of meer be reid verklaard om samen te werken met de islamietische partijen. Het ging echter nogal aarzelend, gezien het feit dat de secretaris-generaal van de P.N.I.I. B. D. Manuaba, verklaarde dat zijn partij „elke uitnodiging van de kant der islamietische partijen om samen te werken zal aanvaar den. De P.N.I. hoopt dus blijkbaar, dat het initiatief van de Nahdathul Ulama en de Masjumi zal uitgaan, kennelijk 'uit over wegingen van politiek prestige, dat zij ove rigens, gezien het verkiezingsverloop toch wel volkomen verloren heeft. Die aarzeling om nu radicaal het roer om te gooien en een consequente anti-commu nistische politiek te voeren, vindt men ook terug in verklaringen van de algemeen voorzitter van de P.N.I., ex-minister Su- wirjo, die meedeelde dat de samenwerking met de P.K.I. en de mohammedaanse par tijen opnieuw nauwkeurig zal worden be studeerd na afloop van de verkiezingen in West-Java. Als besloten zou worden niet langer met de P.K.I. samen te werken, dan behoefde dit nog niet te betekenen dat de P.N.I. zon der meer met de Masjumi in zee zal gaan, aldus Suwirjo. Deze aarzelende houding van de P.N.I. is politiek wel te verklaren. Immers als de nationalisten de samenwerking met de communisten verbreken en zich scharen naast de Nahdatul Ulama en de Masjumi, dan is de consequentie daarvan dat de P.N.I. en de Nahdatul Ulama haar mede werking aan 't kabinet-Djuanda opzeggen. In dit, door „burger" Sukarno gevormde kabinet, zitten immers communistisch- georiënteerden. De Masjumi heeft getoond dat zij op dit punt tot geen concessie bereid is. En de P.N.I. en de Nahdatul Ulama zullen dus als prijs de opzegging van hun steun aan het kabinet-Djuanda hebben te betalen, wanneer zij met de Masjumi in zee willen gaan. Doch ook aan een her ziening van de standpunten dezer partijen ten opzichte van de Nationale Raad zal men dan niet kunnen ontkomen. Dit betekent 'echter een regelrechte „oorlogsverklaring" aan president Sukarno, die immers de geestelijke vader is zowel van het Djuanda-kabinet als van de Natio nale Raad. Dit vooral doet de P.N.I. aarze len, al is men in nationalistische kringen er dan wel van overtuigd, dat Sukarno's dri ven om ook de communisten aan de rege ring te laten deelnemen de P.K.I. by de verkiezingen in de kaart heeft gespeeld. De ongewisheid over wat te gebeuren staat als de twee grote party en, de P.N.I. en de Nahdatul Ulama, het kabinet de rug toekeren lijkt voorlopig de P.N.I. te zullen weerhouden van een directe radicale koers verandering. Er zijn geruchten geweest, dat het in de bedoeling lag van de president het parle- I ment te bevriezen en wellicht zou hij in nieuwe moeilijkheden rond het kabinet voor een dergelijke maatregel rechtvaar diging vinden. Het parlement mag dan weinig te betekenen hebben in de huidige politieke krachtsverhoudingen, het zou de P.N.I. echter toch wel te ver gaan als ook de schijn, dat Indonesië parlementair- democratisch wordt geregeerd, zou wor den vernietigd. Premier Djuanda heeft weliswaar ver zekerd, dat het niet in de bedoeling ligt het parlement geheel onmondig te maken, maar het is nu eenmaal op het ogenblik niet helemaal duidelijk gelijk ook in de Indonesische pers is opgemerkt wie er regeert in Indonesië. In dit verband heeft een uitlating van de premier de aan dacht getrokken. Zijn steun gevende aan de door de leider der christelijke partij (Parkindo) mr. Tambunan, geopperde ge dachte om een ronde-tafel conferentie met de gebieden buiten Java te beleggen ter beëindiging der daerah-perikelen, zei premier Djuanda, dat het voorstel aan de nationale raad zou worden voorgelegd. Dit lijkt op een erkenning van dit lichaam als een soort super-kabinet zonder welks goedkeuring de regering blijkbaar niet kan handelen en dat maakt dus ook de positie van de premier onduidelijk. Een factor, welke de leiding van de P.N.I. bij het bepalen van haar toekomstige poli tiek niet kan verwaarlozen, is overigens de sterke aandrang, die er uit tal van partij-afdelingen op Java op haar wordt uitgeoefend, om de samenwerking met de P.K.I. te verbreken. Intussen stijgt de vrees, dat Indonesië een tweede Tsjechoslowakije zal worden door infiltratie van communisten en haar aanhangers in de staatsapparaten, met de kans op een zekere dag wakker te wor den en te bemerken, dat Indonesië com munistisch is geworden. De vraag is of de P.N.I.-leiding ditmaal de waarschuwing ter harte zal nemen. Drie jaar geleden negeerde zij de stem van Manai Sophiaan (toen nog een pro minent P.N.I.'er), die zich fel tegen samen werking met de communisten richtte. De stroming, die hij in de P.N.I.-leiding ver tegenwoordigde, moest het echter afleggen tegen die, welke belichaamd was in de in middels overleden voorzitter der partij, Sidik Djajusukarto, van wie beweerd wordt, dat hij aan de P.N.I.-afdelingen een geheime instructie had gezonden orrt de samenwerking met de P.K.I. te ver stevigen. Had men in de P.N.I. toen naar Manai Sophiaan geluisterd, het politieke beeld van Indonesië van vandaag zou er wellicht héél anders hebben uitgezien. ADVERTENTIE BARIEUORISSTR. HAARLEM TEL. f3439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 STURKA SPORTKLEDING stand en materialen ten behoeve van eco nomische ontwikkelings-projecten. Rus land heeft, evenals Tsjechoslowakije, „in beginsel besloten tot de aankoop van Sy- risch graan, zijde en katoen. Minister Azim verklaarde dat de onderhandelingen nog niet afgesloten zijn. Beschuldigde beschuldigt ROME (UP) Een half dozijn leger officieren zijn er op uit de regering in hun macht te krijgen en dan een linkse mili taire dictatorstaat te stichten en zo nodig het land tot een Sovjet-satelliet te maken, als zij communistische hulp nodig mochten hebben om aan de macht te blijven, aldus meent de Syrische militaire attaché in Rome, Ibrahim Hoesseini, die, beschuldigd van samenzwering tegen zijn regering, teruggeroepen werd naar Damascus, maar tot dusver in Italië bleef. In een interview met UP vergeleek hij deze groep officieren met het „komplot der kapiteins", dat Nasser in Egypte aan de macht bracht. Het verschil is, dat de Syrische officieren openlijk pro-Russisch zijn, terwijl Egypte, volgens Hoesseini, neutraal is ten aanzien van de tegenstel ling oost-west. Hoesseini is van mening dat de beschul diging als zouden de Verenigde Staten de leiding hebben in een Syrische samenzwe ring vals is. „Het is zuiver een kwestie van interne strijd om de macht. De rege ring moet telkens wachten, totdat deze officieren hun mening over de gang van zaken gegeven hebben", zo zei hij. De be schuldiging van een komplot dat tegen de regering gesmeed zou zijn maakt, volgens Hoesseini, deel uit van een zuivering waardoor de militaire junta zich zou kun nen bevrijden van de mensen die haar in de weg staan. Over zijn terugkeer naar Syrië verklaar de Hoesseini, dat hij nog geen officiële be vestiging heeft gekregen van de beëindi- j ging van zijn missie. Hij vraagt zich af, I of hij in Damascus de gelegenheid zal krijgen op eerlijke wijze over zijn stand punt verhoord te worden. Hoesseini is geen vriend van Washing- ton. De Verenigde Staten begrijpen de j Arabische wereld niet, zo zei hij. Zij onder- I Multatuli: In iedere kunst vinden de pioniers een roeping, zij die hen navolgen een beroep. steunen het Franse en Britse kolonialisme en de feodale vorsten. Rusland heeft be grip voor het Arabische nationalisme en is bereid dit als feit te aanvaarden. „Mijn vijanden", zo zei hij, „zijn Israel, het kolo nialisme en het feodalisme en er is nooit sprake van geweest, dat ik mijn land on trouw zou zijn". BEIROET (UP) Van Amerikaanse zijde in Beiroet is vernomen, dat de leden van de Amerikaanse vertegenwoordiging in Damascus onder streng toezicht van de Syrische veiligheidsdiensten en politie zijn geplaatst. Onschuldige ontkent Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Damascus heeft verklaard, niets te weten van een Amerikaans vlieg tuig, dat volgens Egyptische radio- en persberichten boven Syrië tot landen zou zijn gedwongen. Een zorgvuldig onderzoek en navraag bij alle verantwoordelijke in stanties heeft uitgewezen, dat dit verhaal niet op waarheid berust. DAMASCUS (Reuter) Van ambtelijke zijde in Damascus is verklaard, dat don derdag geen Amerikaans vliegtuig boven Syrië heeft gevolgen zonder toestemming. Prins Bernhard heeft het verlangen ken baar gemaakt het bezoek van de groep parlementsleden in de ochtend van de tiende september aan de Hoogovens in IJmuiden mee te maken. ADVERTENTIE 51 augustus t/m 7 september BEURS INDUSTRIE MIDDENSTAND UMOND CONOJ» MJVUXh Storno KUWCMJI coorjounoi OtMHNrt UHUOIN)^ MARKTPLEIN IJMUIDEN DE DIRECTIE VAN het Reactor Centrum Nederland de stichting die alle activiteiten op het terrein van de atoomenergie in Nederland coördineert heeft een driejarenplan opgesteld, dat onder meer voorziet in de aankoop en inbedrijfstelling van een zogenaamde Hoge Flux Reactor ten behoeve van bedrijfsleven en overheid, Het verlenen van experimentele en adviserende diensten aan de bedrijven, de universiteiten en de overheid, de opleiding van deskundigen, het ontwikkelen en in praktijk brengen van nieuwe ideeën, ont wikkeling van energiereactoren van groot vermogen (eventueel voor de elektrici- teitsproduktie), verwijdering van radioactieve afvalstoffen, bestudering van de werking der straling op mensen, dieren en planten en andere activiteiten. De bergbeken in Zwitserland kunnen het vele regenwater, dat de laatste dagen gevallen is, niet meer verwerken. Zij stromen buiten hun beddingen met grote kracht naar en door de dalen, van een woonhuis heeft meegesleurd. waar ernstige schade wordt aangericht. Deze foto is gemaakt in het dorp Amsteg bij Goschenen in Midden- Zwitserland, waar de bergstroom, die uit het Maderanerdal komt, een stuk De regering, overtuigd, dat Neder land zyn achterstand op het gebied der kernvorsing en der praktische toepassingen van de atoomenergie zo snel mogelyk dient in te lopen, heeft reeds haar steun toegezegd (behoudens goedkeuring van het parlement) aan dit driejarenplan, dat zij van nationaal belang acht. Het plan, dat volgend jaar zou moeten starten, zou voor het jaar 1960 ongeveer zeven miljoen gul den vergen. De financiële zijde De destijds toegezegde bedragen f 28 miljoen voor investering en 1,7 miljoen voor exploitatie waren gebaseerd op de toenmalige plannen voor de bouw van een z.g. „natuurlijke uranium-„pile". Dit plan is evenwel losgelaten, toen zich, dankzij het „atoomverdrag" met de V.S., de moge lijkheid voordeed, een veel krachtiger Hoge Flux Reactor aan te kopen. Om van deze reactor een zo groot mogelijk rende ment te krijgen, zal echter met de bij komende activiteiten, veel meer geld nodig zijn dan de destijds toegezegde 1,7 mil joen per jaar. Totnogtoe droegen de overheid en het bedrijfsleven elk voor vijftig percent bij in de fondsen van het Reactorcentrum. Nu de regering zich bereid verklaard heeft, haar bijdragen in verband met het nieuwe drie jarenplan aanzienlijk te verhogen, moet het bedrijfsleven beslissen, of het de be staande half-om-half-verhouding voor de financiering van het Centrum wil hand haven. Zou het bedrijfsleven deze hogere bijdragen niet op korte termijn kunnen of willen opbrengen, dan is de regering bovendien bereid, voor het daardoor ont staande tekort een garantie te verlenen, echter op voorwaarde, dat de overheid dan een evenredige grotere zeggenschap in het Reactorcentrum zal kunnen verlangen. Alles wijst er dus op, dat er Den Haag zeer veel aan gelegen is, het Driejarenplan met de grootst-mogelijke spoed te doen verwerkelijken. Stadsverwarming door atoom energie Het plan berust op twee grondgedachten: 1. Gerichte activiteit met het oog op een spoedige realisering van een programma voor de produktie van elektriciteit door middel van kernenergie en 2. Medewerking aan een zo snel moge lijke verbreding van de West-Europese energiebasis door Europese samenwer king. Gedacht is voorts aan werkzaamheden op gebieden als scheepsvoorstuwing, stads verwarming en de niet-kernenergetische toepassingen zoals die van isotopen. Het driejarenplan, dat in 1958 begint, voorziet voor 1960 in een jaaarrekening van 7.000.000. Bij S c h o o r 1 is een personenauto aan de achterzijde door een bestelauto aange reden en in het water van het Noord Hol landskanaal geduwd. Van de zes inzitten den konden er vier worden gered. De 37- jarige mevr Minnema en haar 8-jarig dochtertje Wietse lieten bij dit ongeval het leven. De auto werd bestuurd door de 37- jarige heer S. Minnema uit Harlingen, die met zijn. echtgenote, hun dochtertje en beide zoontjes, de 12-jarige Menno en de 10-jarige Theo, benevens de 20-jarige zus ter van mevrouw Minnema, mej. D. Volle- ma, van hun vakantie uit Schoorl terug keerden. Mej. Vollema was buiten de wa gen te water geraakt. Zij kon vrijwel ter stond op het droge worden gebracht door de chauffeur van de bestelauto. Een aantal automobilisten en fietsers redden de vader en de beide jongens. Nabij de onbewaakte overweg te D e Hulk (gemeente Berghout) is de 29-jarige mevrouw L. van der V. uit Hoorn door een passerende trein aangereden en gedood. Op de Hengelosestraat te Enschede is de 24-jarige groentehandelaar P. A. Jacobs uit Enschede met zijn vrachtauto door on bekende oorzaak ter hoogte van de tol tegen een boom gereden. De bestuurders cabine werd totaal ingedrukt en J. moet op slag dood zijn geweest. In R ij s s e n is het 8-jarige meisje Janna Rouwendal van haar fiets gevallen en door een vrachtauto overreden. Het meisje was op slag dood. De 65-jarige C.. van D. is te L i n n e (L.) bij het oversteken van de weg door een personenauto aangereden en op slag ge dood. Te Hal er brug (gemeente Beilen) is de 30-jarige B. Drent door een vrachtauto aangereden. In een ziekenhuis te Assen is «hij overleden. Tengevolge van verkeersonge- vallen in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 756 personen, f van wie 147 kinderen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1