Geruchten over aftreden van Koewatli houden aan Veiligheidsraad neemt kwestie- Oman niet in behandeling Luchtmachtarts zweefde vele uren aan rand van stratosfeer HET WEER Haarlems Dagblad Ace MORRIS 'êeforef/w/tfv/// Zweden stemde voorAmerika onthield zich en China stemde niet mee Record-ballonvaart boven V.S. Syrië vestigt aandacht van de UNO op komplot van Amerikaanse ambassade Westelijker tracé voor de IJtunnel? A msterdam wil Rijksplan opnieuw bekijken Bonn schort besprekingen in Moskou voorlopig op Het woord is aan EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Irak steunt het beroep van Jordanië op Veiligheidsraad Ontwapeningsoverleg voor een dag opgeschort Opnieuw ontkenningen in het proces te Cairo Twee doden in het verkeer I DIT JAAR: 766 DODEN j Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 766 personen, van wie 147 kinderen. Ramp op Merauke Russische kunstmaan komt dit jaar niet gereed Ingenieurs komen niet aan raketten toe I Zonnige perioden s Westelijk beraad Russische wapens Britse bedrijvigheid bij Christmas-Island Nederlandse duiker in Noorwegen verongelukt Nieuwe kernproeven? 72e JAARGANG No 36 WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1957 302e JAARGANG No 189 Overzichtsfoto van de waterbouw kundige werken in de Hollandse IJsel bij Kapelle, waar een storm vloedkering wordt gemaakt. Eind 1958 zal men de IJsel kunnen af grendelen met twee stalen schuiven van 80 meter breedte en 11 meter hoogte. Ze zullen worden opgehan gen in torens, die 44 meter hoog zijn. In geval van nood laat men ze neer op drempels, die op de bodem van de rivier zijn aangebracht. Van twee der vier torens is het beton- skelet nagenoeg gereed. Zoals reeds eerder is gemeld, gelden de bezwaren van de Rijkswaterstaat niet in de eerste plaats het feit, dat er in Amster dam een IJtunnel moet komen, maar wel het zogenaamde „Plan 5" van Publieke Werken, dat de gemeente Amsterdam thans in uitvoering heeft genomen. De dienst van de Rijkswaterstaat heeft tijdens het over leg tussen de gemeente en het rijk een nieuw voorstel gedaan om de IJ-tunnel meer westelijk te leggen van de plaats, waar zij door de gemeente was geprojec teerd. Dit zou niet alleen een besparing opleveren, aldus Rijkswaterstaat, omdat het marine-etablissement dan niet ver plaatst zou behoeven te worden naar de overzijde van het IJ, maar bovendien zou den ook de andere delen van Noordholland, en met name de Zaanstreek, een groter profijt van een dergelijke tunnel kunnen hebben. In Amsterdam voelt de dienst van Pu blieke Werken hier echter niet veel voor, omdat er dan te veel in de Amsterdamse binnenstad zou moeten worden wegge broken. Overigens was het plan, dat de indus triëlen aan de overzijde van het IJ des tijds hebben laten ontwerpen, ook gericht op een veel westelijker gelegen tunnel dan thans door de gemeente Amsterdam is geprojecteerd. De plannen van het rijk zullen thans nogmaals in alle rust door de gemeente worden bekeken. Met dat al kan de dele gatie van Publieke Werken op het ogen blik weinig doen, omdat de verantwoorde lijke man, de wethouder Van 't Heil, mo menteel met vakantie is. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 ENGELSE DAMESVESTEN 29.50 BONN (UP) West-Duitsland over weegt, de besprekingen met de Sovjet- Unie over een handelsovereenkomst en de repatriëring van Duitsers uit Rusland uit te stellen tot na de verkiezingen die op 15 september in de Bondsrepubliek ge houden zullen worden. Vauvenargues: Het gewone voorwendsel van hen, die anderen kwaad doen, is: dat zij het welzijn dier anderen op het oog hebben. Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: F. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK (Reuter/AFP) De Veilig heidsraad heeft besloten de Arabische klacht over een „Britse gewapende aan val" in Oman niet op de agenda te plaat sen. Vier van de elf leden van de raad spraken zich uit voor plaatsing van de kwestie op de agenda. Vijf landen stemden tegen. Nationalistisch China nam niet aan de stemming deel en de Verenigde Staten onthielden zich. Voor aanneming van het voorstel waren zeven stemmen vereist. Voor stemden de Sevjet-Unie, Irak, Zwe den en de Philippijnen. Tegen: Groot- Brittannië, Australië, Columbia, Cuba en Frankrijk. In Britse kringen toonde men zich teleurgesteld over de houding van de Verenigde Staten. Westelijke diplomaten zeiden verrast te zijn door Zwedens be sluit voor plaatsing op de agenda te stemmen. De Iraakse vertegenwoordiger Irak is de enige Arabische staat in de raad zei dat hij plaatsing op de agenda wenste om „de wereld duidelijk te maken hoe zeer de vrede in gevaar is gebracht", maar dat Iraaks daad geenszins de vriend schap en het wederzijds respect tussen Groot-Brittannië en Irak vermindert. Sir Pierson Dixon van Groot-Brittannië zei dat gewapende agressie een actie van een soevereine staat tegen een andere is. Er bestaat geen onafhankelijke soevereine staat Oman. Het is een deel van de ge bieden van de sultan, die daarenboven in een brief aan de voorzitter van de Veilig heidsraad heeft verklaard dat de kwestie een binnenlandse aangelegenheid is. De Britse militaire operaties waren op ver zoek van de sultan uitgevoerd om deze bij te staan in het herstel van de orde en rust, die door een van buiten af aange moedigde en gesteunde opstand tegen zijn gezag waren verstoord. Indien de onge regeldheden niet onderdrukt waren, zou men misschien ver buiten het sultanaat de gevolgen ervan hebben kunnen voelen, zo zei hij. „Agressief voorspel" De Rus Sobolev zei dat de jongste ge beurtenissen in Oman waren voorafge gaan door een aantal agressieve Britse maatregelen in dat gebied. In 1955 be zetten Britse troepen de Boeraimi-oase, die aan Saoedi-Arabië behoorde. Nadat be kend was gemaakt dat er in Oman belang rijke oliebronnen waren ontdekt trokken soldaten van Muscat onder Britse offi cieren Oman binnen, aldus Sobolev. De Amerikaan Lodge zei de feiten inge wikkeld en niet geheel duidelijk te vinden. Er bestaat bovendien twijfel over de identiteit van de werkelijke partijen, zo zei hij. De Zweed Jarring zei moeilijk het Britse standpunt te kunnen delen, dat de kwestie van binnenlandse aard is, daar er sprake is van inmenging door een derde mogendheid. BAGDAD (Reuter) Irak heeft zijn UNO-vertegenwoordiger opdracht gegeven een onmiddellijke bijeenkomst van de Veiligheidsraad te vragen ter bespreking van de Jordaanse klacht over Israëlische agressie in het gebied van Jeruzalem, zo wordt officieel in Bagdad vernomen. De Iraakse vertegenwoordiger zal de raad verzoeken dadelijk maatregelen te nemen om een dergelijke agressie te voor komen. MOSKOU (Reuter) Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op een persconfertentie te Moskou Groot- Brittannië van „onmenselijke oorlogvoe ring" in Oman beschuldigd. De leden van de UNO wordt verzocht een einde te hel pen maken aan de Britse interventie. Het gaat volgens de verklaring om een strijd van de bevolking van Oman voor volle dige onafhankelijkheid. CAIRO (UP) De vertegenwoordiger van de opstandige imam van Oman in Egypte heeft verklaard, dat de weigering van de Veiligheidsraad om de kwestie Oman op de agenda te plaatsen „Oman's vastbeslotenheid om te vechten voor vrij heid en onafhankelijkheid nog zal ver groten". Een zeker land (hij noemde niet de naam van de Verenigde Staten) heeft er de voorkeur aan gegeven een kleine onbeschermde natie in de steek te laten, zo zei hij. LONDEN (Reuter) De bijeenkomst van de subcommissie voor ontwapening van de UNO, die gistermiddag zou worden ge houden, is uitgesteld. Het uitstel, waar mee de vijf deelnemers aan de bespre kingen Groot-Brittannië, Frankrijk, de V.S., Canada en de Sovjet-Unie hebben ingestemd, zou meer tijd geven voor infor mele besprekingen, ook tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie, die sinds donderdag, na de laatste vergadering van de commissie, zijn gevoerd. (UP) Het overleg zal vandaag op zijn vroegst worden hervat. Niet alleen zal Stassen (V.S.) trachten in westelijke kring een vergelijk te treffen, men meent boven dien te weten dat hij met Zorin (USSR) het Amerikaanse plan voer inspectie van uit de lucht zal bespreken, en wil aan dringen op spoedig antwoord over dit voor stel. Welke suggesties Stassen de drie westerse afgevaardigden heeft gedaan is niet bekend. Hoewel Frankrijk en Groot- Brittannië pessimistisch zijn, lijkt Stassen nog steeds te hopen dat er een inleidende overeenkomst kan worden opgesteld. CAIRO (Reuter) In het proces te Cairo tegen dertien mannen die beschul digd worden van plannen om het bewind van Nasser omver te werpen, heeft bri gade-generaal Atef Nasser verklaard on schuldig te zijn. Abdel Fattah Hassan, een gewezen minister die zichzelf verdedigde zei dat de acte van beschuldiging een innerlijke tegenspraak bevat. Twee ver dachten worden namelijk beurtelings Russisch en Amerikanas gezind genoemd. Hij zei dat' er geen bewijs tegen hem is en noemde het proces een vertoning. Een andere ex-minister, Mohamed Sala- hedin, weigerde een verklaring af te leg gen. „Mijn advocaat zal mij verdedigen", zei hij. Vijf van de beklaagden hebben tot dusver hun bekentenissen ingetrokken, aanvoerend dat zij waren afgedwongen. Op de Nieuwe Hemweg bij de Spaarn- dammerdijk te Amsterdam is de 31- jarige heer Sargentini uit Amsterdam, ver moedelijk doordat hij slipte, met zij motor rijwiel in aanrijding gekomen met een militaire vrachtauto. Ernstig gewond werd liij naar het Wilhelminagasthuis overge bracht, waar hij later is overleden. Op het kruispunt Groene Kruisweg- Rijsdijk te Rotterdam is de 59-jarige E. Groeneveld van de Rijsdijk met haar fiets tegen de derde wagen van een tram trein van de R.T.M. gereden. De vrouw maakte een ernstige val en werd naar het Westerziekenhuis gebracht. Daar bleek dat zij v/as overladen. V erkeer songelukken CROSBY (Reuter) De arts David Simons, majoor van de Amerikaanse luchtmacht, die in een kleine aluminium- gondel aan een geweldige plastic-ballon ruim een etmaal op zeer grote hoogte heeft doorgebracht, is dinsdag veilig geland. De majoor is 32 uur in de lucht ge bleven. Naar van officiële zijde verluidt, bereikte hij een hoogte van 30,6 kilometer. Volgens onofficiële berichten zou hjj zelfs tot 35,4 kilometer zijn gestegen. De tijd, die dr. Simons in de lucht is gebleven, betekent een nieuw record. De hoogte, die hij bereikte, is al eens ge durende zeer korte tijd overtroffen door een invlieger van de Amerikaanse lucht macht, die met een door raketten aange dreven toestel op 37 kilometer hoogte kwam. Dokter Simons was maandagochtend om 9.30 uur te Crosby in de staat Minnesota opgestegen. Dinsdagmiddag om 17.28 uur landde hij nabij Ellendale in Noord- Dakota. De bedoeling van de tocht was gegevens te verkrijgen omtrent biologische vraagstukken betreffende de ruimtevaart. Oorspronkelijk zou majoor Simons slechts een etmaal in de lucht blijven, maar de daling moest worden vertraagd met het oog op een zeer krachtige wind op een hoogte van twaalf kilometer. Dok ter Simons is hoofd van de afdeling ruimtebiologie van het vliegmedisch labo ratorium der Amerikaanse luchtmacht. Kolonel John Stapp, de superieur van dr. Simons, verklaarde dat de toestand van de majoor uitstekend was en dat hij alleen maar moe was. Een volgende stap in de reeks proeven betreffende de om standigheden op grote hoogten zal zijn, Vorige week is kort na de start op het vliegveld Merauke in Nederlands Nieuw Guinea, de „Master Mariner"- vliegboot PB-312 van de Koninklijke Marine neergestort. De ramp eiste ne gen doden. De bovenste foto toont de verwrongen resten van de verongelukte machine. Daaronder: een beeld van de begrafenis der slachtoffers in Merauke. dat niet één man, maar vier of vijf man nen in een gondel aan een ballon zo hoog mogelijk zullen stijgen. Majoor Simons verklaarde, dat op grote hoogte de lucht over dag donkerpaars is en 's nachts nog donkerder wordt. „De sterren schitterden niet, maar zij brand den aan de hemel", aldus Simons. Moeilijke daling Niet alleen op twaalf kilometer, maar ook op andere hoogten had dokter Simons bij de daling moeilijkheden ondervonden, doordat sterke windstoten de ballon deden schudden. Volgens deskundigen is het aan de bekwaamheid, waarmee de majoor de ballast heeft uitgeworpen, te danken dat het experiment zonder ongelukken is af gelopen. De daling nam negen uur in beslag. Majoor Simons, die slaperig maar zeer voldaan was, noemde de terugkeer op de aarde het ogenblik, dat hem het meest getroffen had. Hij vertrok later In een hefschroefvliegtuig met onbekende be stemming. De ballon werd van de gondel losge maakt en losgelaten. Hij steeg tot onge veer 500 meter en kwam toen drie kilo meter verder weer op de grond neer, waar zij door soevenirjagers in stukken werd gesneden. (UP) De arts had twee records geves tigd. Hij kwam bijna twee kilometer hoger dan de recordhouder van bemande ballons. En hij bevond zich langer aan de rand van de stratosfeer, dan ooit een mens voor hem. (Reuter/AFP) Tijdens zijn tocht had dokter Simons uit zijn nauwe gondel per radio doen weten, dat hij van een onbe schrijfelijk uitzicht genoot. Hij vertelde, dat de kleur van de lucht van inktzwart tot donkerpaars varieerde. Hij had een prach tig gezicht op het noorderlicht gehad. Hij kon ook de rondheid van de aarde waar nemen. SAN FRANCISCO (Reuter-AFP) Dr. Vladimir Kotelnikov, die als hoofd van de afdeling radio en elektronica van de Sovjet-academie van wetenschappen een Russische delegatie naar een tentoonstel ling en een congres over elektronica te San Francisco (V.S.) leidt, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat de Sovjet- Unie, tengevolge van een gebrek aan in genieurs, nog niet de raketten kan vervaar digen, die nodig zijn voor het lanceren van een kunstmaan. Het tekort aan inge nieurs noemde hij voornamelijk een gevolg van de snelle groei van de Russische elek tronische industrie. Dr. Kotelnikov verklaarde, dat de Sovjet- Unie toch tijdens het geofysische jaar een aardsatelliet zal lanceren. Het noemen van een datum hiervoor is echter moeilijk. De V.S. wilden aanvankelijk in de loop van dit jaar een dergelijke satelliet lan ceren. Volgens de Russische geleerde zal de Sovjet-satelliet verder in de ruimte door dringen dan de Amerikaanse. Voor een botsing tussen de twee kunstmanen bestaat 1 zijns inziens geen gevaar. 8 VERWACHTING, medegedeeld door 8 het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van 8 8 woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: 8 Wisselend bewolkt met op de 8 g meeste plaatsen droog weer. 8 Zwakke, tijdelijk overwegend 8 matige wind tussen west en 8 noordwest. Ongeveer dezelfde 8 temperaturen als vandaag. Sj Volledige weerrapporten op pagina twee jj OUUUUUUUCXXXXXXXXJUOOt x xXXXXDOOGOOOOODOCOOOCOOOOOOOOOOOOO DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S LONDEN (Reuter) Volgens gewoon lijk welingelichte kringen in Londen heeft de voormalige Iraakse premier, generaal Noeri Es Said, op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken informele bespre kingen over de toestand in Syrië gevoerd. Noeri E Said kwam in juli naar Enge land voor een medische behandeling. Een Britse woordvoerder zei dat Groot-Brit tannië op het ogenblik de toestand in Sy rië met „regeringen, die dezelfde belan gen hebben" bespreekt. Volgens UP is van Washington uit contact opgenomen met de Iedenstaten van het pact van Bagdad: Tur kije, Irak, Perzië en Pakistan. PARIJS (Reuter) Volgens het Franse blad „France-Soir" zal de Sovjet-Unie voor 1960 in Syrië acht vliegvelden aanleggen en na dat jaar nog acht. Uit „goede bron" LONDEN (UP) Uit officiële bron is te Londen vernomen, dat de Engelse re gering bevel heeft gegeven om de Engelse basis op Christmas-Island weer in gebruik te nemen. De bedoeling van deze maat regel is een situatie te scheppen, waarin het mogelijk zal zijn op korte termijn proe ven uit te voeren met kernwapens. Op het ogenblik worden reeds genie soldaten en ingenieurs van het Engelse leger per vliegtuig naar Christmas Island overgebracht en officieel is verklaard, dat het garnizoen van het eiland versterkt wordt. Het is niet de bedoeling direct nieuwe kernproeven te ondernemen. De voornaam ste overweging is dat Engeland moet kun nen beschikken over een direct te gebrui ken proef terrein voor zijn kernwapens. BEIROET (Reuter, AFP) Waarnemers in Beiroet vragen zich af of president Koe watli van zyn Egyptische reis naar Damas cus zal terugkeren. Volgens berichten uit Damascus heeft het pro-communistische blad Al Nasr geschreven dat Koewatli al voor z(jn reis naar Egypte om gezond heidsredenen ontslag heeft gevraagd. Het ontslag zou niet in verband staan met de huidige ontwikkeling in Syrië. Volgens het rechtse Libanese blad AI Hayat is het jiangend ontslag van Koewatli een gevolg van de spanning tussen hem en linkse of ficieren, die een hoogtepunt bereikte met het op pensioen stellen van tien oudere of ficieren. Koewatli zou geweigerd hebben de ontslagen te tekenen en de rekenkamer zou geweigerd hebben kolonel Bizri's pro motie tot generaal en opperbevelhebber goed te keuren omdat dit tegen de regels was. De bevelvoerende officieren hadden de besluiten toch gepubliceerd als of ze ondertekend en goedgekeurd waren. Koe watli was in woede ontstoken, had zijn ontslag aangeboden en was naar Cairo ge vlogen in de hoop dat zijn ontslag Syrië zou schokken en hij Nassers steun tegen de eigenzinnige officieren zou verwerven. Volgens het blad zou ook de waarnemende president, El Koedsi, geweigerd hebben de decreten te tekenen. In Damascus denkt men aan de mogelijkheid van een confe rentie tussen Nasser, Koewatli en koning Saoed, waarvan men goede resultaten ver wacht. De Syrische ministerraad heeft in zijn laatste zitting niet wenselijk geacht de staat van beleg af te kondigen. De secreta ris-generaal van de Arabische Liga, Has- soena, is met spoed uit Amman naar Caïro ontboden. In de Jordaanse hoofdstad verluidt uit officiële bron dat zijn aanwe zigheid daar in verband staat met de. Sy rische crisis. verneemt het blad verder, dat de Sovjet- Unie spoedig 120 vliegtuigen aan Syrië zal leveren. CAIRO (UP) Volgens het Egyptische dagblad Al Gomhouria krijgt Syrië twee Russische onderzeeboten, krachtens een met de Sovjet-Unie gesloten overeenkomst. Volgens het blad zal Syrië in de nabije toe komst nog twee onderzeeboten van Rus land kopen. LONDEN (UP) In NAVO-kringen heerst enige ongerustheid over berichten, dat de Sovjet-Unie de bouw voorbereidt van een onderzeeboot-basis in Syrië. Rus land heeft, naar men in diplomatieke krin gen verneemt, Syrië een aantal onderzee boten beloofd, die gestationeerd zullen worden op een nieuw te bouwen basis ln Syrië. De 38-jarige Nederlandse in Oslo wo nende duiker Jan Vonk is dinsdag om het leven gekomen toen hij bezig was met lassen aan een duikboot, die op een diepte van twaalf meter op de zeebodem bij Narvik, in het noorden van Noorwegen, ligt (N.T.B.) Vonk is direct na de oorlog in Noor wegen gekomen, waar hij sindsdien als duiker gewerkt heeft. Hij woonde met zijn vrouw en drie kinderen te Oslo. Hij be vond zich alleen bij het schip op een diepte van twaalf tot vijftien meter. Vermoede lijk is een explosie veroorzaakt door gas sen die uit zijn snijbrander zijn gestroomd en tussen van het schip verwijderde delen van de scheepswand zijn blijven hangen en daar door de vlam van de snijbrander tot ontploffing zijn gebracht. JERUZALEM (UP) De Israëlische am bassadeur in Washington, Abba Eban, heeft dinsdag in Jeruzalem een onderhoud ge had met president Ben Goerion. Het be- i langrijkste onderwerp van gesprek was, j naar verluidt, de toestand in Syrië ge weest. DAMASCUS (Reuter) De Syrische re gering heeft haar UNO-vertegenwoordiger opgedragen de aandacht van de Veilig heidsraad te vestigen op „de samenzwering van leden van de Amerikaanse ambassade in Damascus tegen het huidige regime in Syrië", zo wordt van officiële zijde in Da mascus vernomen. Volgens Syrië loopt de vrede in het Nabije-Oosten gevaar als der gelijke samenzweringen voortduren. (AFP) De Syrische minister van staat voor de Voorlichting, Salch Akil, heeft verklaard dat Syrië Italiaanse bemiddeling ter oplossing van de kwesties tussen de Arabische en de westerse landen wil aan vaarden, indien deze bemiddeling er op gericht is de eensgezindheid in de betrek kingen met het westen te herstellen mits het normaliseren van die betrekkingen aan geen enkele voorwaarde is verbonden en de voortuitgang van het Arabische volk in geen enkel opzicht belemmert, noch dit volk verhindert zijn hoogste doelen te be reiken. f-

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1