„Materialisme maakt het leven koud, mechanisch en leeg" Verloop van bloembollenhandel is zeer onoverzichtelijk Frankrijk wil met statuut voor Algerije voor de dag komen Bisschop Otto Dibelius: Rede voor het luthers wereldcongres Schijn bedriegt menselijk oog m:Ê Dikke bollen verdwijnen in de molen voor veevoeder Lacoste's dubbelzinnige constructie lijkt tot mislukken gedoemd Willy van Hemert wordt filmregisseur WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1957 Tijdelijk Junior-bus van f. 1,43 voor Katoen toewijzing in China verminderd Kerkelijk Nieuws Jongen dood in goederen lift aangetroffen Aangespoelde lijk was van vermiste marinier «3 Nederlandse zeeman pleegde roofoverval in Emden Vonnis 15 maanden Vijf vermiste berg beklimmers terug Britse kernwapens naar Malakka Rollenkweker mag tien jaar niet autorijden Dronken woesteling reed in op echtgenote In hoger beroep opnieuw twee maanden geëist Duitse grenspolitie schoot op dragline-machinist Hefkraan viel om op het wereldexpositie-terrein ADVERTENTIE PROBEER M NESCAFÉ ll28 MINNEAPOLIS (Reuter) De 77-jarige lutherse bisschop van Berlijn, Otto Dibe lius, wiens diocees voor het grootste deel in het communistische Oost-Duitsland ligt, heeft op de bijeenkomst van de lutherse wereldfederatie in Minneapolis (V.S.) ge wezen op de strijd, die in Europa en el ders gaande is tussen het christelijke ge loof en de „materialistische wereldopvat ting". Ook sprak hij zijn dank uit voor de grote materiële en geestelijke steun, die de kerken in de Verenigde Staten aan de door oorlog getroffen volken overal ter wereld hebben verleend. Een voorstander van de materialistische opvatting zal de dankbaarheid „van de tallozen, die het grootste deel van de laat ste twaalf jaar geweend hebben" en waar van ik de woordvoerder ben, verwerpen als ouderwetse burgerlijke sentimentaliteit, aldus de bisschop. Voor hem is het niet belangrijk of hier en daar een enkeling geholpen wordt, of voor de hongerdood bewaard blijft. Voor hem is de enkeling niets. Slechts de nieuwe wereld waarvoor hij strijdt, te bereiken via de dictatuur van het proletariaat, is alles". Doch volgens de bisschop zal, als het medelijden verdwijnt, ook de dankbaarheid en menselijke warm te ophouden te bestaan en het leven koud, mechanisch, leeg naar ziel en lichaam worden. „Het materialistische leven is ge doemd een vormloos massaal bestaan te worden op dierlijk niveau of lager zelfs". Er zouden in Oost-Duitsland vrijwel geen lutherse ziekenhuizen zijn, als de luther se wereldfederatie niet op het kritieke ogenblik voor uitrusting had gezorgd, geen bijbels als'de federatie het papier niet ge leverd had. Voorts heeft de kerk in Oost- Duitsland een paar christelijke onderwijs instellingen kunnen oprichten voor kinde ren van christelijke ouders, die geen toe gang kregen tot het middelbare onderwijs of universiteiten, aldus bisschop Dibelius. MINNEAPOLIS (UP) Een luthers leider uit India heeft maandagavond een pleidooi gehouden voor een evangelisch- lutherse campagne in Azië tot afweer van het communisme en de niet-christelijke godsdiensten. Bisschop Rajah Manikam van de evengelisch-lutherse kerk in India heeft gewaarschuwd, dat „met de versprei ding van de communistische ideologie de opvatting, dat godsdienst opium is voor het volk, terrein wint". Hij deelde aan de derde vergadering van de lutherse wereld-federatie, bijgewoond door vertegenwoordigers van 50 miljoen lutherianen, mede, dat de communisten er in geslaagd zijn, studenten en industrie arbeiders van de godsdienst te vervreem den. Taak voor de kerk Manikam, de eerste inheemse luthe- riaanse bisschop van India, zei: „Azië maakt een revolutionaire verandering door. En de kerk kan en moet een belang- ADVERTENTIE rjjke rol spelen bij het tot stand brengen van een klassenloze, kastenloze en ge mengde rassen-maatschappij". ,De toekomst van dit continent hangt in grote mate af van het succes van pro gramma's van economische ontwikkeling, ondernomen door landen, die een midden weg zoeken tussen de uitersten van onbe perkte particuliere exploitatie en een tota litair bewind", zei bisschop Manikam. Sprekende over hetzelfde onderwerp, deed dr. Fridtjow Kirkeli uit Noorwegen een beroep op de christenen „zich met al hun kracht, hoeveel pijn en moeite dat ook zou kosten" in te zetten voor de evangeli sche en hulpprogramma's. (Reuter) Friedrich Wilhelm Krum- macher, de bisschop van Pommeren in Oost-Duitsland, heeft op het congres van de lutherse wereldfederatie te Minnea polis verklaard, dat beproeving, onder drukking en zelfs bloedige vervolging voor de kerk zegeningen kunnen zijn. Bisschop Krummacher, zei, dat in lan den, die door het communisme geregeerd worden, de kerk wellicht van gedaante zou moeten veranderen en zelfs vrije en ac tieve gemeenten moet instellen, die bereid zijn te getuigen en desnoods te strijden. „Wij strijden nimmer voor een verloren zaak, ook al zou de huidige gedaante van de kerk veranderd moeten worden." Hij meende, dat het traditionele parochiale stelsel van de volkskerk moet worden ver vangen. PEKING (Reuter) De regering van communistisch China heeft bekendge maakt, dat de toewijzingen van katoen aan de bevolking met één tot twee meter per jaar zullen worden verminderd tot zes a zeven meter per persoon. Deze maatregel die eind volgende maand van kracht wordt, treft de hele bevolking van 650 miljoen mensen, die allen katoenen kleding dragen. In april waren de toewijzingen ook al verlaagd, zulks met het oog op de slech te katoenoogst van vorig jaar. Volgens de bekendmaking zal de oogst van dit jaar als alles goed gaat, ongeveer 1.350.000 ton katoen opleveren, hetgeen ongeveer 150.000 ton minder is dan de cijfers, die op de kort geleden gehouden bijeenkomst van het volkscongres waren genoemd. Op de boe ren is een beroep gedaan, zoveel mogelijk van de oogst aan de staat af te staan. On geveer vijftien percent van het areaal, dat vorig jaar voor het verbouwen van katoen werd gebruikt, wordt nu aangewend om de voedselvoorziening te verbeteren. Overigens wordt in het regeringscom muniqué meegedeeld, dat het tekort aan bepaalde produkten, zoals gewalst staal, cement, varkensvlees, eieren en papier inmiddels is opgeheven. Ook zijn er dit jaar meer sigaretten, wijnen en gedistil leerde dranken. Ned. Herv. kerk Beroepen te Klooster-ter Apel (toez.) H. Bosma te Weidum c.a. te Arnhem (als ziekenhuispred.) dr. H. C. Funke, kand. aldaar te Leerbroek J. Bakker te GiesendamN eder-Hardinxveld. A*angenomen naar Apeldoornhet Loo (als pred. voor de Vrijz. Herv.) G. B. W. A. Thoden van Velzen, voorg. afd. Ver. van Vrijz. Herv. aldaar naar Silvolde H. W. Abbink, kand. te Utrecht. Ds. E. H. Kalkman te Voorhout is be noemd om bijstand te verlenen in het pas toraat voor de leden van de Herv. Evang. te Waddinxveen. Geref. kerken Beroepen te Leek (Gron.) A. F. Goeden- dorp te Den Burg op Texel. Aangenomen naar Wapenveld Y. Stien- stra, kand. te 't Zandt (Gron.), die be dankte voor Eniimatil. Chr. Geref. kerken Tweetal te Woerden G. J. Buys te Pa- pendrecht en M. Vlietstra te Eemdijk te Opperdoes J. W. de Bruin te Zwaag- westeinde en S. v. Zwoll te Kampen. In een confectiebedrijf in Enschedé is een veertienjarige schooljongen, Gerard Rosens, maandagmiddag levenloos in de goederenlift gevonden. Deze lift was ver boden voor personenvervoer, maar enkele jongens, die in hun schoolvakantie bij het bedrijf werkten, hadden wel eens met de lift gespeeld en waren op de hoogte met de werking ervan. Gistermiddag vond een vriend Gerard Rosens dood in de lift liggen. Vermoedelijk heeft de jongen een welvelfractuur opgelopen, nadat hij in de liftkoker bekneld geraakt was. Uit de sectie, die de politiedeskundige dr. J. P. L. Hulst uit Leiden op het zon dag in Noord Stroe (gemeente Wieringen) aangespoelde lijk heeft verricht, is komen vast te staan dat dit het stoffelijk over schot is van de sedert 30 juni te Den Hel der vermiste korporaal der mariniers J. van Berkel uit Schipluiden. .-V U': ";.S ;Si (Van onze medewerker voor bloembollencultuur HET ZAL NOG NIMMER in de geschiedenis van de bloembollenveilingen zijn voorgekomen, dat een veiling aan haar relaties de mededeling moest zenden, dat een aangekondigde veiling niet zou doorgaan wegens gebrek aan ruimte. De veiling „West-Friesland" te Bovenkarspel is deze week tot deze noodmaatregel overgegaan, omdat de aanvoer zo overstelpend groot was, dat zij deze niet kon verwerken. Vandaag zal dus in Bovenkarspel geen veiling zijn en zullen de tulpen in de „molen' verdwijnen om er als veevoeder uit te komen. De andere veilingen, in Lisse, hebben baar gebouwen uitgebreid, zodat zij bij een minder vlotte handel niet te veel moeilijkheden zouden ondervinden. Bij de huidige grote aanvoer wordt van die uitbreidingen reeds ten volle het nut ondervonden. Een variatie op de fotografische truc om een kleuter de Eiffeltoren op zijn hand te laten balanceren. De vrouw van een Hamburgse fotograaf gebruikt de vijftig meter hoge waterkoeltoren van de Shell-raffinaderij te Hamburg als bloemvaas. AURICH (UP) Maandagavond heeft een Westduits gerechtshof in Aurich de Nederlandse zeeman J. F. uit Amersfoort wegens roof van 470 mark uit het station Emden-West veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. In de nacht van 10 op 11 juni was F. met een Noorse matroos aan het drinken geslagen in een café te Emden. Toen geen van beiden meer geld, maar nog wel dorst hadden, heeft F. een agent zijn pistool ontstolen, waarmee hij naar het spoorweg station van Emden-West ging. Terwijl hij met het pistool de lokettisten in bedwang hield, stal hij daar 470 mark. Daarvan be taalde hij eerst zijn drankschuld, waarna het gelag in ander café werd voortgezet. Enkele uren na zijn roofoverval werd de Nederlander daar gearresteerd. F. had ook geld naar Nederland willen sturen. Hij had een schuld bij zijn moeder. Het geld daarvoor had hij gereserveerd maar later verdronken. De Nederlandse consul weigerde hem daarna te helpen. Een psychiatrisch rapport noemde F. een onzelfstandig man, een drinker, die noch tans volledig verantwoordelijk kan worden gesteld voor zijn daden. (Van onze correspondente in Parijs) Voor de tweede maal in zijn vakantie zal president Coty vandaag van het kas teel Vizille bij Grenoble per vliegtuig naar Parijs komen om op het Elyssée een zitting van de ministerraad te presideren. Deze zal zijn gewijd aan de bespreking van de plannen voor het nieuwe statuut van Al gerije, waaraan thans al zo lang is gedok terd. Met de mogelijke behandeling van de Algerijnse kwesite door de UNO in het vooruitzicht, zou Frankrijk thans trachten de publieke opinie een slag voor te blij ven door het publiceren van zijn plannen. Helaas bestaat hierover binnen de rege ring en zeker nog meer binnen de Assem- blée Nationale weinig of geen overeen stemming. Lacoste, de socialistische minis ter voor Algerije, die sterke proconsuls neigingen heeft en die zeer beïnvloed schijnt door wat men de Franse kolonis ten in Algerije noemt, heeft een plan op gesteld, dat in grote trekken neerkomt op de volgende punten: 1. Algerije is een onverbrekelijk deel van Frankrijk, de bevolking heeft dus de Franse nationaliteit en er is geen discri minatie; 2. De competentie van de republiek, dus van de Franse regering en het Franse parlement, is in Algerije geldig met be trekking tot essentiële volmachten van de soevereiniteit, zoals bijvoorbeeld de rela ties met het buitenland, de landsverdedi ging, justitie, financiën, economie enzo voort; 3. In Algerije zal, naar Zwitsers voor beeld, een soort intern federalisme wor den ingesteld en ieder „kanton", dat weer een eigen volksvertegenwoordiging zal krijgen, zal een pigen begroting opstellen, zelf sociale kwesties kunnen regelen, enzovoort; 4. Algerije krijgt een Algerijnse As- semblée, gevormd door een deel van de leden van de kantonale volksvertegen woordigingen en een federale raad, die TRENTO (UP) De vijf bergbeklimmers die maandag v-rmist werden op de Mar- molada in de Italiaanse Dolomieten, zijn dinsdagavond veilig teruggekeerd. Van de twee Duitsers die op deze berg zijn omgekomen is nu een geïdentificeerd aan de hand van een briefkaart die de reddingsploeg aantrof in de tent waar de twee de nacht voor de beklimming hadden doorgebracht. De naam die daarop voor kwam was Erwin Pfeffle uit Tubingen- Lustenau. De redders hebben door de sneeuwval de twee stoffelijke overschotten nog niet kunnen bereiken. wordt gepresideerd door een vertegen woordiger van Frankrijk; 5. Tenslotte wordt er een hof van arbi trage ingesteld, voor de helft uit Alge rijnen en voor de helft uit Franse kolo nisten bestaande. Het is duidelijk, dat een dergelijke con structie, die niet op twee, maar op nog wel meer gedachten hinkt en waarbinnen dus eigenlijk de Fransen, ondanks de be vestiging van één nationaliteit worden onderscheiden naar geloof en ras, bij voor baat tot mislukken gedoemd schijnt. Een van de belangrijkste tegenstanders van het plan-Lacoste is dan ook minister-pre sident Bourgès-Maunoury zelf, die van oordeel is, dat het statuut van Lacoste niet reëel genoeg is. Bourgès-Maunoury wil aan de „kantons" een werkelijke autono mie geven, omdat hij terecht van oordeel is, dat men alleen daarmee de Algerijnen aan zich zou kunnen binden. Ook over detailkwesties heeft de premier andere en gezondere opvattingen dan zijn minister voor Algerije. Bij dit alles komt dan nog, dat ook de Algerijnse nationalisten onderling ver deeld zijn, er tegenover de Fransen in feite geen volwaardige gesprekspartners staan, die zich erop kunnen beroepen het vertrouwen van het numeriek verre in de meerderheid zijnde Algerijnse deel van de bevolking te bezitten. Een deel van de nationalistische leiders, zoals onder meer Ben Bella, zit bovendien al ongeveer een jaar in een Parijse gevangenis, nadat zij door de Franse regering ontvoerd waren. Eisen RABAT (UP) De leider van de Ma rokkaanse onafhankelijkheidspartij (Isti- qlal) Allal El Fassi heeft tijdens een pro- pagandatoernée in de streek rond Fez de eis geuit, dat de onder Spaanse en Franse heerschappij staande Sahara aan Marokko wordt gegeven. Luidkeels werd door de omstanders ge roepen „De Sahara is van ons". Aldus is te lezen in Al Alam, het blad van de Isti- qlal. Al met al heeft de Istiqlal nu reeds teruggave geëist van de enclave van Ifni (een eis, die de regering heeft overge nomen), Frans Mauretanië, Spaans Rio de Oro, en de Sahara. LONDEN (Reuter) De omvang der Britse troepen op Malakka zal iets ver- j minderd worden, maar zij zullen over kernwapens kunnen beschikken, waardoor hun vuurkracht zal toenemen. De Can- berra-straalbommenwerpers, die op Ma lakka gestationeerd zijn, zijn reeds ver bouwd en geschikt gemaakt voor het ver voer van kernwapens, aldus heeft de Brit- j se minister van Defensie Sandys verklaard. I „Ik wil graag nog een kans hebben", zo sprak de 51-jarige bloembollenkweker H. T. T. P. uit Nieuw-Vennep tot de leden van het gerechtshof te Amsterdam. Hij was in hoger beroep gegaan tegen zijn derde vonnis wegens het onder invloed besturen van een auto: twee maanden gevangenisstraf en (de maximale straf) tien jaar ontzegging van de rijbevoegdheid omdat dit delict binnen vijf jaar na een veroordeling voor eenzelfde feit was ge schied. In 1953 heeft de bollenkweker namelijk twee maanden in de gevangenis doorgebracht en het daarna twee jaar zonder rijbewijs moeten stellen. De procureur-generaal wees er in zijn requisitoir op, dat de verdachte een onge val veroorzaakt heeft. Hij reed op 11 december van het vorige jaar, bedronken, in zijn auto te Nieuw-Vennep een wiel rijder aan, die met een hersenschudding naar een ziekenhuis moest worden ver voerd. Het alcoholpercentage in het bloed van de kweker bleek 1.95 pro mille te be dragen. De procureur-generaal vond de gevangenisstraf op haar plaats, doch de tien jaar ontzegging van de rijbevoegdheid achtte hij wat overdreven. Hij vroeg hier voor vijf jaar. De raadsman deelde mee, dat de ver dachte thans zelf maatregelen heeft ge nomen om een herhaling te voorkomen. Hij heeft een ontwenningskuur onder gaan. De verdediger achtte de onvoor waardelijke straf noodlottig voor het ge zin en het bedrijf van de kweker, over wie een gunstig rapport is uitgebracht. Het hof zal op 3 september arrest wijzen. Een groot aanbod en een waarschijnlijk iets gedaalde vraag, daarmede is de situatie in de bloembollenhandel getekend. De ver koop is dit jaar bijzonder onoverzichtelijk, zodat over de vraag moeilijk iets valt te zeggen. Er zijn exporteurs, die met sombere gezichten lopen te praten over een ver mindering van de export naar Duitsland met dertig percent, daarbij waarschijnlijk de eigen handel als basis nemend, en an deren jubelen over een veel grotere ver koop naar Amerika dan in voorgaande ja ren. De aanvoer is bovendien zodanig, dat in alle rust wordt gekocht, zodat de soms paniekerige sfeer van andere jaren ont breekt. Kleine bollen in trek Merkwaardig is, dat de dikke bollen worden aangeboden om te worden ver malen, terwijl naar de kleine wordt ge zocht. Dit is een gevolg van de zich ge stadig uitbreidende „doosjeshandel". Vroe ger werden de bloembollen aan particu lieren in winkels per stuk verkocht. Na de oorlog is men begonnen de bollen in aan trekkelijke doosjes te verpakken. Om ver schillende redenen gebruikt men hiervoor de bollen van de tweede grootte, die als de dikke goed bloeien en normaliter goed koper zijn. De aantrekkelijke doosjes met bollen hebben hun plaats gekregen in de zelfbedieningswinkels, waar zij de blikken van de winkelende huisvrouwen op zich doen vestigen. De vraag naar de kleine bollen stijgt dus, maar daartegenover staat dat de kwe kers zodanig worden voorgelicht, dat zij door middel van ziektebestrijding, tempe- ratuur-behandelingen, juiste bemesting enz. steeds meer grote bollen gaan oogsten. Bij de hyacinten is dit verschijnsel zeer sterk, want hiervan halen de prachtige dikke bollen de minimumprijs en de kleinere komen er soms twee tot drie gulden bovèn! Er zullen dus heel wat dikke hyacinten worden vermalen. De „schande" zou enigszins kunnen worden verminderd als in de ook fidF véë'l (voorkomende losse zcndingën bóllen db 'klëfne door grotere zouden mogen worden vervangen. Maar volgens verordening van het Produktschap voor Siergewassen is dit niet toegestaan om oneerlijke concurrentie te voorkomen. Daarbij komt nog, dat de kwekers in slechte jaren liever grote bollen uit hun overschotten opplanten. Ze oogsten er meer van dan van kleinere bollen, maar hebben er minder werk aan. Vaststelling areaal Deze week gaan de tulpenkwekers zich in verscheidene kringen van het bloem- bollengebied beraden over de vraag, of zij dit jaar hetzelfde of minde, dan vorig jaar zullen opplanten. Het bestuur van de ver eniging „De Tulp" adviseert de leden vijf percent minder op te planten. Gaan zij hiermede akkoord, dan stelt het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen vast, dat het areaal op 95 percent van dat van 1956 komt. Maandag houden de tulpen kwekers een algemene vergadering in Haarlem. Hun stemming zal waarschijnlijk worden beïnvloed door het bericht van „Boven karspel" dat de veiling een week moest stoppen. Zij zullen tevens wel hebben ge hoord, dat al veel bollen zijn opgeslagen, die onverkocht bleven. Op zulke berichten, eigenlijk slechts momentopnamen, wordt altijd scherp gereageerd. Daarom worden ieder jaar nieuwe maatregelen of wijzi gingen van bestaande vastgesteld. Het zijn allemaal beschermende maatregelen, waar bij men producent en handelaar een waar borg voor winst wil geven. De moeilijkheden zouden te overzien zijn als men de produktie en de afzet kon regelen en dat gaat nu eenmaal niet bij een tuinbouwartikel. „Een beetje leiding is niet erg" zei ons een exporteur, „maar we mogen nooit vergeten, dat wij vrijwillig kweker of exporteur zijn geworden en daarvan de risico's moeten aanvaarden. Als we geheel zeker van onze inkomsten willen zijn, moeten we een staatsbedrijf instellen". In de veilinghallen staande manden en kisten vol bloembollen rij aan rij. Als gevolg van de overstelpende aanvoer is in de veilingen alle ruimte benut om de bollen tijdelijk een plaats te geven voor zij naar de koper of de „molen" gaan. „Dit is geen optreden tegenover een vrouw. U hebt wel een heel rare schaats gereden", zo sprak maandag de president van het Amsterdamse gerechtshof tot de 27-jarige verkoper G. R. uit de hoofdstad, die wegens het dronken besturen van een scooter en zware mishandeling van zijn echtgenote door de Utrechtse politierechter was veroordeeld tot twee maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf en zes maan den ontzegging van zijn rijbevoegdheid. „Ik heb geen enkel excuus" gaf ver dachte toe. Deze mening deelde de procu reur-generaal, die vond dat de verkoper zich als een bruut en een wildeman heeft gedragen. Hij vroeg dan ook bevestiging van het vonnis van de politierechter. De verdachte was met zijn echtgenote naar het café van zijn broer in Vinkeveen gegaan. Na het een en ander te hebben ge dronken, wilde hij mét zijn vrouw de terug reis op de scooter aanvaarden, dooh deze laatste wilde met de bus terug, omdat haar man zich zeer vreemd gedroeg. De vrouw begaf zich daartoe reeds naar de bushalte, maar de verkoper reed haar achterop en duwde haar met zijn voertuig van de weg af. De vrouw vluchtte vervolgens het erf van een huis op en riep luid „Help me, want hij wil me dood rijden". De dronken echtgenoot echter greep haar bij de pols en zei „als je niet mee gaat, breek ik je pols". Een in het huis wonende 71-jarige man kwam de vrouw te hulp, evenals zijn huishoudster. Deze laatste werd ook aange reden, waarna de verkoper ook de oude man attaqueerde. De verkoper reed daarna alleen naar Amsterdam, waar hij met zijn scooter op het Olympiapiein over de kop sloeg, tengevolge waarvan hij negen weken in een ziekenhuis moest worden verpleegd. De verdachte ontkende aanvankelijk, te veel te hebben gedronken, doch zijn broer had verklaard dat hij negen glazen bier naar binnen had gewerkt. Desgevraagd deelde de verkoper het hof mee, dat er een scheiding tussen hem en zijn echtgenote was uitgesproken, doch hij voegde er direct aan toe, dat hij weer met haar zou gaan trouwen. „Als ik uw vrouw was, bedacht ik me nog eens ernstig" merkte de president op. De 71-jarige bewoner van het „vlucht- adres" en zijn huishoudster gaven uitvoe rige verklaringen over het gebeurde. „Hij stompte zijn vrouw in haar gezicht en draaide haar arm om" vertelden zij. De president twijfelde er niet aan of de verdachte was stomdronken geweest. Uit het rapport bleek, dat de man als kind grondig verwend was en dat hij al eerder met de justitie in aanraking was geweest. De raadsman vroeg een voorwaardelijke straf. Het hof zal op 3 september arrest wijzen. Aan de grensweg te Schinveld in de buurt van Heringsbosch nabij café Heuis is dinsdagavond de 25-jarige dragline machinist Duschak uit Schinveld door een schot van de Duitse grenspolitie getroffen. D., die van Joegoslavische nationaliteit is, zou in café Heuts, dat op Duits gebied liegt, een flesje bier hebben meegenomen. De Duitse grenspolitie zou geweigerd heb ben D., die hevig bloedde, naar een Ne derlands ziekenhuis te laten vervoeren. Hij werd eerst café Heuts binnengebracht en daarna naar een ziekenhuis in Geilenkir- chen vervoerd. Tot nu toe is D. nog niet teruggekeerd. (Van onze correspondent in Brussel) Op de Brusselse wereldtentoonstelling is gistermiddag een 28 meter hoge hef kraan omgevallen, waardoor een persoon is gedood en vijf anderen zwaar gewond werden. Het werktuig viel op het „Paleis van het vorstenhuis", dat een van de nieuwe gebouwen wordt van de „Kunst berg". De Kunstberg, waarop ook de naar koning Albert genoemde Albert-biblio- theek wordt opgericht, zal België's grote culturele centrum worden. Het moet klaar zijn voor de wereldtentoonstelling. In het „Paleis van het vorstenhuis" zouden re cepties en congressen worden gehouden, De Kunstberg ligt in het centrum van het hooggelegen deel van de hoofdstad, niet ver van het paleis van koning Boudewijn. De heer Willy van Hemert, die als tele visieregisseur werkzaam is bij de VARA, heeft een uitnodiging ontvangen zijn mede werking als regisseur te verlenen bij de vervaardiging van een Nederlandse speel film. Mede in verband met verdere film plannen van de heer Van Hemert heeft de VARA erin toegestemd, de overeenkomst met de heer Van Hemert zodanig te wij zigen, dat deze zijn werkzaamheden kan verdelen tussen film en televisie.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7