Syrische leiders spreken fel tegen communistisch te zijn Algerijnse rebellen beweren 300 Migs te hebben gekregen I HET WEER j DEKKERS Spoedberaad in Washington; MacMillan terug in Londen Professor Kantorowicz naar West-Berlijn gevlucht Haarlems Dagblad EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Pineau naar Zuid"A merika Frankrijk zoekt steun in de UNO-Assemblée Afschaffing der doodstraf op de Antillen I Toenemende bewolking Minister Cals overweegt de luisterbijdrage te verhogen Inzake voetbalpool Secretaris-penningmeester KNVB gedagvaard „Leugen omwille van het moreel", zeggen de Fransen Verraadproces in Cairo PTT-tarievenweer omhoog? Koningin en Prins naar de „Taptoe Delft" Het woord is aan Twee groepen brommers slaags in Rijswijk Amerikaanse journalisten naar communistisch China Washington gewaagt van nieuwe factoren" Twee doden in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 772 DODEN j In zee verdronken Tevredenheid over het Franse statuut 72e JAARGANG No 38 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Iluijsman Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Donderdag heeft de Koningin een werkbezoek gebracht aan het eiland Schouw en-Duiv eland waar zij onder meer een der nieuwe woningen bezich tigde, die Denemarken en Noorwegen na de stormramp op hun kosten in de gemeente Nieuwerkerk lieten bouwen. Omstuwd door de Zeeuwse jeugd ver liet Hare Majesteit het huisje, in gezel schap van Nieuwerkerks burgemeester, de heer A. A. Eeten. PARIJS (Reuter/AFP) De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau is per vliegtuig naar Zuid-Ameri- ka vertrokken, waar hij gedurende een tournee steun wil verwerven voor het Franse standpunt ten aanzien van Alge rije, voordat de herfstzitting van de UNO- assemblée begint. Het eerste doel van zijn reis was Rio de Janeiro, waarna hij als voorzitter zal fun geren van een conferentie van Franse am bassadeurs, die eind augustus te Santiago in Chili wordt gehouden. De datum van terugkeer te Parijs is vastgesteld op 9 september. (UP) Pineau zal ook naar Washington gaan voor een bespreking met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles en wel op 7 september. „Ik zal van de gelegenheid gebruik ma ken om aan mijn collega's uiteen te zetten, dat de Europese markt ook van belang is voor Latijns-Amerika en dat men daar ginds geen reden heeft zich ongerust te maken. Het ruilhandel-niveau tussen de Europese gemeenschappelijke markt en deze landen zal hoger komen te liggen, nadat de Europese markt effectief zal zijn geworden". De regering van de Nederlandse Antil- 'en hebben bij de Staten een ontwerp mgediend tot afschaffing van de dood straf, behalve voor misdrijven en strafbare handelingen, die kunnen leiden tot het ontstaan van vijandelijkheden met vreem de mogendheden, hulpverlening aan de vijand of benadeling van de staat in tijd van oorlog. Gezien de zeer kwetsbare industrie van de Nederlandse Antillen acht de regering handhaving van de dood straf voor zulke gevallen gewenst. (Van 1870 tot heden werd op de Neder landse Antillen de doodstraf slechts aan drie mensen opgelegd. In geen van deze drie gevallen werd zij echter voltrokken. In januari 1955 werd een commissie in het leven geroepen, die de regering moest adviseren over de vraag, of er aanleiding bestond tot afschaffing van de doodstraf. In oktober 1956 bracht deze een uitgebreid rapport uit, waarin de meerderheid der commissie tot afschaffing van de doodstraf adviseerde). TXSOOOOOOOOOCCIOCOOOOOCOOOOOCOOOOCOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOO VERWACHTING, medegedeeld door 8 8 het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van 8 vrijdagavond tot zaterdagavond, op- q gemaakt om 11.15 uur: 8 8 Toenemende bewolking met van- 8 8 nacht of morgenochtend tijdelijk 3 8 regen, gevolgd door opklaringen, 8 afgewisseld door enkele buien. 8 Matige tot krachtige wind rui- mend van zuid naar west. Iets 8 lagere middagtemperaturen. 8 Volledige weerrapporten op pagina twee S XXXAX-X X K WKXXXXX ^xyXKXKXXXXXYXXXXXXXXXXXO DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S In het Westen is men minder gerust op de ontwikkeling, evenals in andere Ara bische landen. Koning Hoessein van Jor danië is, officieel voor een vakantie, in Stamboel aangekomen voor besprekingen met president Bayar en premier Menderes Zijn achterneef Feisal, koning van Irak, die reeds enige tijd in Turkije verblijft, zal aan de besprekingen deelnemen. Hoes sein reist met kroonprins Mohammed en zijn oom sjerif Nasser. Tijdens een tussen landing in Bagdad, sprak de Jordaanse vorst met de Iraakse premier Ali Djawdat. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft donderdag een bespre king gevoerd met de nationale veiligheids raad, het voornaamste Amerikaanse rege ringsorgaan voor het ontwerpen van plan nen voor de militaire veiligheid, over de Van twaalf tot vijftien gulden per jaar Er is reden om aan te nemen, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bij de Tweede Kamer een voorstel zal indienen ter verhoging van de luisterbijdrage. Deze zou dan worden ge steld op vijftien gulden per jaar. Er zijn hierover reeds besprekingen gevoerd tus sen het departement en de Nederlandse Radio Unie. Deze hebben niet tot een be vredigend resultaat over de gehele linie geleid, omdat de omroepverenigingen zich unaniem op het standpunt blijven stellen, dat het beter zou zijn geweest, indien de financiering van de Wereldomroep niet zou geschieden uit de luisterbijdragen. Het gehele kabinet, zo vernamen wij van bevoegde zijde, heeft zich achter de minister van O. K. en W. gesteld, die financiering van de Wereldomroep uit de schatkist ongewenst acht. Wel delen de vertegenwoordigers der omroepverenigin gen het standpunt van minister Cals, dat een luisterbijdrage van 12 gulden per jaar onder de huidige omstandigheden te laat moet worden geacht. Een verhoging van de bijdrage met 25 percent ineens acht men echter te groot, vooral ook gezien de kostenstijging in andere sectoren. De vrees bestaat, dat een luisterbij - drageverhoging zijn terugslag zal hebben op het ledenaantal der verenigingen. Van de zijde der omroepen blijft men erop aan dringen om de financiering van de Wereldomroep niet uit de luisterbijdragen te doen plaatshebben. Voor deze opvat ting vindt men steun bij een groot deel van het parlement. Voorts blijkt, dat men in omroepkringen het bijzonder op prijs zou stellen, indien de regering, alvorens een voorstel tot verhoging der luisterbij drage in te dienen, eerst een duidelijke uitspraak doet, hoe zij het vaderlandse omroepbestel wettelijk denkt te regelen. toestand in Syrië. De vergadering was strikt geheim en had plaats in het Witte Huis. Ook minister Dulles en de voorzitter van de commissie van stafchefs waren aan wezig. LONDEN (UP) Premier MacMillan is van zijn vakantie teruggekeerd, en zal hoogstwaarschijnlijk de leiding op zich nemen van de diplomatieke aktiviteiten die te Londen ontplooid worden met het oog op de ontwikkelingen in Syrië. Hoewel men in Whitehall akkoord gaat met de opvatting van Eisenhower wordt veel critiek geoefend op de Amerikaanse besluiteloosheid. Men zegt dat Dulles de zaken alleen behartigt, en dat Washington radeloos is. Een officiële woordvoerder verklaarde desgevraagd dat MacMillans terugkeer in Londen niet het karakter van een spoed- bespreking heeft, maar men ontkomt niet aan de indruk ctat de Britse regering diep verontrust is door de gebeurtenissen in Syrië. In diplomatieke kring verwacht men dat MacMillan spoedig een bespreking met de ministerraad, en wellicht ook met de chefs van de militaire staven zal voeren. Tot nu toe heeft de Britse regering, en hebben ook de diplomatieke zegslieden, de gebeurtenissen in Syrië niet als „een com munistische aangelegenheid" willen be stempelen, al is men er in deze kringen wel van overtuigd dat de hoofdfiguren thans links gezind zijn. ADVERTENTIE FALCON AUTOCOATS 59.50 De secretaris-penningmeester van de K.N.V.B., de heer L. Brunt, is door de officier van Justitie bij de Ha'.gse recht bank, mr. dr. J. C. Maris, op dinsdag 10 september gedagvaard in verband met de K.N.V.B.-pool. Primair is aan de heer Brunt ten laste gelegd, dat hij, als organi satorisch uitvoerder van deze pool, ge legenheid geeft tot deelneming aan hazard-spel, hetgeen een misdrijf is, sub sidiair overtreding vari de loterijwet. De K.N.V.B.-secretaris-penningmeester zal worden verdedigd door mr. C. R. C. Wijckerhald Bisdom, uit Den Haag. De pool zal waarschijnlijk voorlopig worden voortgezet tot de rechtbank uitspraak heeft gedaan in deze zaak. ALGIERS (UP) De Algerijnse nationa listen beweren thans, dat zij 300 door de communisten vervaardigde MIG-17 straal jagers bezitten, die ondergebracht zijn op een basis in Libië, aldus deelden de Franse autoriteiten vandaag mede. De Fransen hebben daaraan toegevoegd, dat die beweringen van de rebellen „hoogst onwaarschijnlijk" klinken. Zij zeiden, dat andere, evenzeer „hoogst onwaarschijnlijke" beweringen van de re bellen daaruit bestonden, dat Rusland hun 40 miljard francs (400 miljoen gulden) zou hebben gegeven en dat buitenlandse olie trusts „hun 100 miljoen francs zouden hebben doen toekomen". De Franse autoriteiten zeiden donderdag nog, dat de wapenverschepingen uit Egypte, Libië en Tunesië „voortdurend toe nemen en dat zij nu ook vrachtauto's met rupsbanden en luchtafweergeschut" bevat ten. Maar daarbij werd niet gesproken van communistische wapenen. De bewering der rebellen wordt beschouwd als een poging om het ingezonken moreel te herstellen. In een instructie aan het militaire en ci viele personeel in Algerije stelde Lacoste, de Franse minister-resident, vast, dat de Franse strijdkrachten thans per week acht honderd rebellen buiten gevecht stellen. Vijftienduizend loyale Algerijnen zijn nu in militie-eenheden opgenomen. De oogst van dit jaar is in goede condities binnen gehaald en „Algerije heeft nooit zo'n in- Voor de krijgsraad te Cairo, die de zaken van dertien van staatsgevaar lijke samenzwering verdachte personen behandelt, heeft Ahmed Hoessein, raadsman voor Hassan Aiyam, in zijn pleidooi betoogd dat het openbaar ministerie geen bewijs heeft kunnen leveren voor de kwaadwillige opzet der verdachten. Onder degenen, die terecht staan, bevinden zich de voormalige minister Abdell Fattah Hassan en Atef Nasser (tweede en derde van links), die men hier tussen politieagenten in de rechtszaal ziet. tens economisch leven gekend". De bevol king is voorts de misdaden van het Natio- nele Bevrijdingsfront beu, aldus Lacoste. „Daar staat tegenover, dat het ingrijpen van onze buren (Tunesië en Marokko) in onze binnenlandse aangelegenheden is toe genomen". Algerije heeft nu 800.000 werk lozen of gedeeltelijk werklozen en zijn bevolking groeit ieder jaar met 200.000 mensen aan. PARIJS (Reuter) In de eerste twee weken van augustus zijn, volgens een don derdag gepubliceerde, niet-officiële ra ming, zestig mensen gedood en honderd eenenveertig gewond bij gewelddaden tus sen Noord-Afrikanen in Frankrijk. (UP) Verscheidene geheime financie ringskanalen voor de rebellen in Algerije zijn deze maand in Parijs ontdekt, naar de prefect van politie heeft medegedeeld. Bij een overval in het begin van deze maand vond de politie niet slechts wapens, maar ook munitie en nationalistische docu menten, die verborgen waren in de schoor steen van een hotelkamer in een wijk, waar veel Algerijnen wonen. Onder die do cumenten waren regu's van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront (F.L.N.) naar aanleiding van de verzending van in to taal 655.000 francs (ongeveer 6500 gulden). Later werden ook andere kanalen ontdekt. In Den Haag circuleren hardnekkige ge ruchten, dat de telefoontarieven opnieuw omhoog zullen gaan en ook de briefport duurder zal worden. Noch bij de centrale directie van de PTT, noch ten departe- mente van Verkeer en Waterstaat, waar onder PTT ressorteert, was vandaag een bevestiging of een ontkenning van deze be richten te krijgen. Onmogelijk is een en ander stellig niet, want er wordt geen ge heim van gemaakt dat de begroting van de PTT voor 1958 een aanzienlijk tekort zal laten zien. In welke richting een eventuele verho ging zal gaan, is nog niet bekend. Men kan hieromtrent alleen maar gissen: de tele foon, de telegraaf of/en de postzegels wor den duurder. Wanneer het inderdaad gebeurt dan be tekent dat in enkele maanden tijd een tweede tariefsverhoging. De forse verho ging van april van dit jaar heeft de PTT 56 miljoen opgebracht: evenveel als het geschatte tekort voor 1957. Koningin Juliana en Prins Bernhard heb ben het voornemen op 30 augustus de „Taptoe Delft" bij te wonen. Donderdag heeft in Delft de generale repetitie van dit jaarlijks weerkerend muziekfeest plaats gehad. 302e JAARGANG No 191 R e u s n e r Wie niet weet te wijken, weet niet te overwinnen. In de Steenstr-at te Rijswijk is het gis teravond tot handgemeen gekomen tussen twee groepen jeugdige bromfietsers uit Voorburg en uit Rijswijk, die op deze wij ze een lokaal geschil, dat in Voorburg zijn oorsprong vond, wilden uitvechten. Bijna veertig jongelui waren toen de strijd op zijn heetst was, betrokken bij het straatge vecht, waarbij op een gegeven ogenblik zelfs met straatstenen gegooid werd. Zelfs de ter plaatse geparkeerde auto's en het passerende verkeer ondervonden hinder van deze veldslag, zodat de Rijswijkse po litie krachtdadig moest ingrijpen. In een kwartier tijds had zij de vechtenden ge scheiden en de orde hersteld. Twee jongens werden meegenomen naar het bureau. Te gen hen is proces-verbaal opgemaakt. ADVERTENTIE VERWEN U ZELF of tracteer eens op een GEBAKJE - GEVULDE KOEK of KANO van PATISSERIE want die verwerkt ALLEEN ROOMBOTER CENTRUM GALERIJ - TELEF. 4302 WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse regering heeft „bij wijze van proef" toegestaan, dat 24 Amerikaanse journalis ten naar communistisch China gaan. Vol gens het departement van Buitenlandse Zaken is dit besluit genomen op grond van „nieuwe factoren". De paspoorten van de correspondenten zullen zeven maanden geldig zijn. Van gezaghebbende zijde werd vernomen, dat verlenging van de geldig heidsduur in sterke mate zal afhangen van het feit of de verslaggevers vrijheid van berichtgeving wordt toegestaan. In de bekendmaking van het departe ment wordt gezegd, dat dit besluit geen verandering betekent van de Amerikaanse politiek jegens het communisme in China. In 1949, toen de communisten de nationa listen op het vasteland hadden verslagen, heeft de regering te Washington Ameri kaanse staatsburgers verboden naar com munistisch China te reizen. (UP) Volgens de woordvoerder van het Witte Huis, Lincoln White, wordt met de nieuwe factoren gedoeld op de ontwik kelingen op economisch, politiek en sociaal terrein. Hij merkte ook op, dat uit de rede voering die Mao Tse Toeng in februari ge houden heeft, duidelijk is geworden, dat de gebeurtenissen in Oost-Europa een gro te weerklank hebben gevonden in commu nistisch China. In de verklaring wordt de hoop uitgesproken, dat de Amerikaanse journalisten in staat zullen worden gesteld onder meer verslag uit te brengen over de Amerikanen die nog op onwettige wijze in Chinese gevangenschap worden gehouden. De journalisten worden gewaarschuwd te gen de risico's die zij op hun reis zullen lopen „aangezien het communistische regi me van China Amerikaanse burgers niet behandelt in overeenstemming met de ge bruiken van beschaafde landen". De verklaring van president Eisenhower dat Syrië gevaar loopt een commu nistische satelliet te worden, is van Syrische zijde onmiddellijk heftig tegen gesproken en scherp gecritiseerd als een inmenging in de Syrische binnen landse aangelegenheden. Wel heeft de fungerende minister van Defensie, Kha- led El Azem op een persconferentie met Amerikaanse journalisten het Westen bezworen „Syrië niet over de rand der positieve neutraliteit te dringen". De correspondent van het Amerikaanse persbureau UP in Damascus is van mening dat er geen communistische staatsgreep heeft plaats gehad en dat evenmin het leger de macht in handen heeft genomen. De president van Syrië, die vandaag in Alexandrië weer een onderhoud zal hebben met premier Nasser van Egypte, heeft op een persconferentie ontkend, dat Syrië ooit communistisch zou worden. Ook de ambassadeur van Saoedi-Arabië in Washington is van oordeel, dat Syrië niet door communisten wordt overheerst, omdat „tussen het communisme en de islam fundamentele verschillen bestaan". In de Ertsstraat te Rotterdam is bij het spelen het 7-jarige meisje A. Stichter, dat bij haar grootouders in de Katendrecht- sestraat woonde, onder de wielen van een vrachtauto gekomen. Met ernstige inwen dige verwondingen is het kind naar het St. Franciscusgasthuis overgebracht, waar het later is overleden. Een vrachtwagen, die de Mariastraat te Schiedam inreed, heeft het 2 H-jarig jon getje R. van 'Lingen voor de ouderlijke woning overreden. Het kind werd op slag gedood. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 772 personen, j van wie 151 kinderen. Tussen Monster en Kijkduin is een 15- jarige jongen in zee verdronken. Het was de scholier K. H. Schmitz uit Hungen bij Sittard. De jongen kampeerde met een vriendje op het kampeerterrein Ockenburg bij Den Haag en was samen met het vriendje gaan zwemmen. Daarbij waagde hij zich te ver in zee. Aanvankelijk kon zijn vriend hem nog helpen, maar toen deze zelf te moe werd, moest hij de jongen loslaten. Nadat het vriendje de politie had gealarmeerd, is een onderzoek ingesteld. Het stoffelijk overschot is echter nog niet gevonden. Professor Alfred Kantorowicz van de Oostberlijnse Humboldt-universiteit is naar West-Berlijn gevlucht. De 58-jarige hoog leraar in de moderne letterkunde en direc teur van het instituut voor germanistiek heeft reeds voor de Westberlijnse radio - Sender Freies Berlin - gesproken. Kantoro wicz is een bekende communistische theo reticus en publicist. In zijn toespraak verklaarde hij, dat de opstand in Oost-Duitsland van 17 juni 1953, de omwenteling in Hongarije en een „nieu we golf van terreur tegen intellectuelen" in Oost-Duitsland hem gedwongen hadden te vluchten: „Na de gebeurtenissen der laat ste jaren verloor ik de laatste illusie dat een betere wereld uit dit bezinksel der maatschappij geboren kon worden." Kantorowicz emigreerde uit Duitsland in de Hitler-tijd, en vertoefde achtereenvol gens in Frankrijk en Amerika voor hij, in 1945, naar Oost-Berlijn terugkeerde. Hij was bevriend met Heinrich en Thomas Mann en Ernest Hemingway. Bij zijn vlucht heeft hij zijn correspondentie met deze schrijvers moeten achterlaten, evenals zijn bibliotheek, zijn manuscripten en alle ver dere bezittingen. „Ik kan niet langer ontkennen, dat ik heb bijgedragen tot datgene, wat ik wilde bestrijden: wetteloosheid, uitbuiting der arbeidende klasse en de willekeurige macht van een groep van onwaardigen die de naam van het socialisme ontwijdden gelijk de nazi's de naam van Duitsland ontwijd den", zo verklaarde hij. Kantorowicz zei, dat hij in 1931 tot de communistische partij toetrad en dat hij in de internationale bri gade gevochten heeft tijdens de Spaanse burgeroorlog. Ondanks de zware pressie, die men op hem uitoefende, weigerde Kantorowicz, naar hij zei, zijn handtekening te plaatsen onder een door de Oostduitse regering be volen „resolutie" der Oostduitse schrijvers, waarin de opstand in Hongarije werd af gekeurd. UNO-rapport over Togoland NEW YORK (Reuter) Een commissie, die in opdracht van de Algemene Verga dering der UNO een onderzoek in Togo land heeft ingesteld, is tot de slotsom ge komen, dat het Franse statuut voor dit ge bied het land „een grote mate van binnen landse autonomie of zelfbestuur" geeft. In het rapport, dat op twaalf september op een speciale bijeenkomst van de Be- heerschapsraad zal worden besproken, wordt aanbevolen, dat de toekomstige po litieke status van het gebied en zijn be trekkingen tot Frankrijk wordt bepaald „in overeenstemming met de wensen van de bevolking". Het huidige statuut, dat een jaar geleden werd aanvaard, geeft Togo land de status van „autonome republiek, waarvan de betrekkingen tot de Franse republiek gebaseerd zijn op een gemeen schap van opvattingen en belangen". De commissie beveelt tevens aan, in het statuut de sterkte van de strijdkrachten en de gendarmerie onder Franse officieren in Togoland vast te leggen. Geconstateerd wordt, dat de oppositiepartijen niet dezelf de rechten hebben als de regeringspartijen, vooral in het noorden van Togoland.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1