Tussen handelaar en wijnknoeienj staat slechts 'smans geweten Honderden fraudeprocessen per jaar in gebied van modewijn Beaujolais d a Vijftig jaar geleden Van dag tot dagl CPraatótcel HORLOGES FRANKRIJK EN ZIJN WIJN (5) WIJNHANDEL IN HET VERLEDEN geriefelijk ingerichte flats, 3 V. Urgent Misdrijf Slecht wijnjaar in Frankrijk A dvies Libanese regering vraagt speciale volmachten Proces over ongeluk bij doorwaden van Iller Vijftien maanden tegen sergeant Julitz geëist Vertrouwen Tip Eisenhower teleurgesteld in het Congres Kiezer ziet de noodzaak van hulpverlening in Indische geleerde maakt op kunstmatige wijze leven Sovjet-Unie doet bod op de katoen van Soedan Poolreiziger admiraal Lord Mountevans overleden Uit Haarlems Dagblad van 23 augustus 1907 VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken is eindelijk gezwicht voor de steeds sterker wordende drang der Ameri kaanse pers en heeft een beperkt aantal journalisten verlof gegeven China te be zoeken. Daarbij wordt echter uitdrukke lijk verklaard, dat dit besluit geen ver andering betekent van de Amerikaanse oolitiek ten opzichte van communistisch China en dat er geen wijziging komt in het verbod van communistisch-Chinese be zoeken aan Amerika. Er is een merkwaardige kronkel in deze aaneengekoppelde verklaringen te con stateren. In een democratisch geregeerd land is de gang van zaken immers zo, dat de vrije pers een vertolking van de open bare mening geeft en grote invloed uit oefent op regering en geregeerden. Wan neer er een bepaalde politiek gevolgd wordt, is die koers vastgesteld in overeen stemming met de openbare mening; zij is een weergeving van de beleidsverlangens, die in de meerderheid van het volk leven en via de parlementaire organen tot gel ding worden gebracht. De minister staat in dienst van het volk, de regering is in samenstelling en beleid de personificatie van de volkswil. Zo is dat nu eenmaal in een democratie. Thans echter krijgt men aan de hand van bovengenoemde kwestie de indruk, dat het in Amerika net andersom is. De pers wordt aan banden gelegd ten aanzien van China, omdat er een bepaalde politieke koers gevolgd wordt. De pers belang rijke factor in de functionerende demo cratie krijgt „beperkt verlof" om naar China te gaan, indrukken op te doen, objectieve oordelen te geven maar onder de uitdrukkelijke regeringsprofetie, dat daarbij de kwestie van de politieke koers niet in het geding is of zal zijn. Het lijkt er veel op, dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zich met deze voorspelling vergaloppeerd heeft. Het zou immers denkbaar wezen, dat het resultaat van een nauwer contact met en een betere voorlichting over China het politieke beleid tenslotte wel degelijk zul len beïnvloeden. Daarover is voorshands niets te voorspellen. Het zou ook kunnen zijn dat de afkeer van China door dit aan staande persbezoek nog groter wordt. In ieder geval moet de Amerikaanse regering zoals iedere goede democra tische regering afwachten wat haar ten aanzien van China door de meerderheid van het volk zal worden opgedragen. Dat die meerderheid haar echter princi pieel en voortdurend opdraagt, de vorming van de openbare mening niet te belem meren, is niets nieuws. Zij heeft wel lang geaarzeld dit te erkennen, doch blijkbaar is zij nog niet voldoende doordrongen van het feit dat een volkomen persvrijheid in een bepaalde aangelegenheid vóór, en niet achter de politieke beleidskeuze in die aan gelegenheid dient te komen. Wat tot voor enkele jaren nog een vol komen aanvaardbare uitbreiding van het particuliere vervoerspark leek, is thans uitgegroeid tot euvel; het bromfietseuvel. Het probleem begint zelfs het allure van een actie op te roepen: de strijd tegen de bromfietsen. De bromfietsfabrikanten hebben het langzaam-werkend apparaat van de Wet gever overtroefd en alle wettelijke bepalin gen ten aanzien van motorrijwielen ont doken, door te beginnen met een onschul dig pruttelend motortje op een gewone fiets en er een volslagen motorrijwiel uit te kweken, dat zonder rijbewijs kan worden bereden door alle leeftijden boven de kleuter. Nu razen zij met duizenden door de straten en over de wegen, enorm lawaaie rig, enorm snel, tegenliggers verblindend in de avond, fietsers bedreigend, automobilis ten voor schrikbarende verrassingen stel lend, weg en rijwielpad misbruikend en aan zo weinig wettelijke bepalingen gebon den dat de politie er nagenoeg geen vat op heeft. De rustige, bezonnen en verkeersvaar- dige bromfietsers uitzonderend, houdt men bij nadere beschouwing een leger van wilde mannen over, spottend met eigen en an- derer leven en kwade hartstochten uit levend op de toeren van een gierend mon stertje, dat precies past in hun mentaliteit. Ziedaar de reden en de urgentie van een „strijd tegen de bromfiets". De minister heeft al aarzelend wat in die richting gedaan. Er is een snelheidsbeper king - waaraan echter slecht de hand wordt gehouden. Er dient ten spoedigste meer en daadkrachtiger te worden opge treden: leeftijdsbeperking voor bromfiet sers, strenge keuring van het prototype van nieuwe modellen, een rijvaardigheids- brevet, aparte bromfietspaden, toezicht op de verlichting, beperking van het lawaai door het verplicht stellen van dempers, duidelijker kenteken om de bromfietsen te onderscheiden van echte motorrijwielen, aanpassing van de verkeersregelen, het zijn allemaal onderwerpen die om snelle be slissingen vragen. Enkele van deze voor zieningen zijn in de pen - doch een vol ledige en afdoende behandeling van het hele bromfietsprobleem kan niet lang meer worden uitgesteld. ADVERTENTIE (Van onze reisredacteur) HET WAS AL DE ZEVENTIENDE Cóte du Rhone, die ik, omringd door vier belangstellende wijnhandelaren, proefde in het schemerig gewelf onder Orange. Nu, ja, proeven.... mijn mond smaakte naar zuring en dovenetels en op de been blijven was mijn eerste zorg geworden. Want voor wijn proeven moet men kunnen spuwen, een elegant, recht straaltje, dat zandbak of stille hoek treft. Omdat mijn pogingen daartoe meer aan een niesend nijlpaard herinnerden, had ik die zeventien glazen wijn maar doorgeslikt, ik wilde de heilige rite niet bederven. Het stadium van tegenspraak was ik derhalve al lang voorbij en toen een mijner metgezellen over nummer zeventien zei: „II accroche" (hij blijft hangen), gaf ik dat welwillend toe, prees deze wijn zelfs als een der sierlijkste „accrocheurs", die ik ooit dronk. Pijnlijke vergissing: accrocheren is een kwalijke eigenschap van een wijn, naast deze azijnige ellendeling had ik nu ook mijn argumenten mitsgaders mijn trots door te slikken. Moraal: al is wijn (vooral jonge wijn) beoordelen, vakmansaffaire, men moet in eigen smaak geloven, etiket, jaargang en „renommee" ten spijt. Een open deur in trappen is dit niet, vooral niet in Neder land, waar van ouds her een aantal wijn handelaren en -ken ners de klassewijn tot exclusief heer met hoge hoed en witte handschoenen heeft verheven. Men schiep hem een eredienst, compleet met onbe grijpelijk vakjargon en strikte etiquette: tegen het licht hou den, over de tong la ten rollen, kauwen, peinzen, kleine slok jes nemen, diepe stilte, ernstig gezicht. De oningewijde kreeg daar zozeer de bibbe- ratie van, dat hij doorgaans zei: „Mij- maarrunpilsie". De Nederlander werd bang voor de wijn, totdat een vakantie in Frankrijk hem leerde dat men wijn gewoon mag drinken, zo maar uit een wa terglas, in één teug leeg als dat de goes ting paste. uuuili Zonder de voldoe ning 1 $e kleineren, welke werkelijk wijn kennen, hebben en eren geeft, dient vast gesteld te worden, dat de cultus van kenners en pseudo- kenners in Neder land zijn ridicule kantjes heeft. Een aantal wijnhandela ren de vele eer lijke en bekwame niet te na gesproken heeft zich niet ontzien de grote Franse wijnen, waarvoor zij zo veel respect eisten, met Algierse of Spaan se te versnijden. En een etiketje _met een „groot" jaartal is snel op een fles geplakt. De overdreven vraag naar modewijnen, zo als de Beaujolais, en grote jaren, zoals 1947, leidt meer tot ongerief van de porte- monnaie dan tot wijngenoegen. In Frank rijk, vaderland van de wijn, maakt men er zich minder druk om. Ieder eerlijke, onversneden wijn, groot of klein, heeft er zijn eigen waardeerbaar karakter. En er zijn geen goede en slechte jaren. Er zijn slechts overvloedige en bescheiden oogsten (de rampjaren zoals 1956 uitgezonderd), betere en wat minder goede jaren. Maar ieder jaar, groot of klein, heeft uitsteken de en minder gelukte wijnen voortge bracht. De wijnen uit de kleinere hebben vaak het voordeel minder lang te hoeven liggen, subtieler bouquet te bezitten en goedkoper te zijn. 7953 J7e dé die cette récofte a mon étfrriè re-C ran dffère fe 773aron "Tlatfianti/ cfuiacheta fe 2)omaine de "Tilou-ton fe IITTlai 7853mon Qrand-Zfêre feS3aron féamej et a monZfere te S3 ar on Sfenrt. UjDi/i iioJ v j n rJ v J.-.LUG ILLCI j APPELLATION PAUILLAC CONTROLÉE E N B O U T E I AU C M ATE AU WIJNHANDEL Wordt er veel geknoeid in de wijnhan del? „De wijn", zo onderwees mij de ad junct-directeur van Frankrijks nationale instituut voor de „appelations d'orgine" (de gecontroleerde benamingen van her komst) fijntjes, „is een vloeistof en kan dus gemengd worden. Tussen de handelaar, alleen met zijn wijn in een donkere kelder, en de knoeierij staat slechts zijn geweten en soms een inspecteur van onze dienst. Eer een wijn de kwalificatie „appelation controlée" mag dragen, moet hij voldoen aan zeer strikte voorschriften, die zijn ge boortegrond omgrenzen, de druifsoorten voorschrijven, het rendement per hectare limiteren en de bereidingsmethodes be palen. Tien percent van de oogst en dertien percent van de export-wijn heeft, door zich te onderwerpen aan onze uiterst strikte controle daarop, recht op dit pre dikaat. De kwaliteit van de Franse klasse wijnen is door deze controle sterk ver hoogd. Nochthans moet ons instituut per jaar achthonderd fraude-processen aan gaan, waarvan driekwart in Beaujolais, een wijn waarvan veel meer wordt ge dronken dan er ooit wordt gemaakt. Ont duiking van ohze voorschriften is een mis drijf, de straffen zijn hoog, een veroor deelde verliest zelfs zijn onderscheidingen en zijn officiersrang". Maar wie belet een Franse wijnhandelaar die een vat „appela- PARIJS (Reuter) Franse wijnhande laars hebben 1957 al als een slecht wijn jaar genoteerd. Evenals het vorige jaar zijn langdurige nachtvorst en een tekort aan zonneschijn er de oorzaak van, dat de oogst niet best zal zijn. Volgens officiële ramingen zal de wijnproduktie in Frank rijk dit jaar ruim 37,5 miljoen hl bedra gen, tegen 61 miljoen hl in 1955 en een ge middelde van 59 miljoen hl in de tien jaren voor de tweede wereldoorlog. )<XXDOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOC<XXX>0000000000000 Nederland heeft lange tijd bijna g uitsluitend de wijnen uit de Anjou gedronken, „Les demoiselles d'hon- neur", die men tegenwoordig hier maar schaars aantreft. De Verenigde Oostindische Compagnie had name lijk ervaren, dat deze wijnen het best tegen tropisch klimaat bestand waren en bracht ze zowel naar Indië als naar Nederland. Om het vervoer van deze wijnen te vergemakkelijken liet een broer van Louis XVI zelfs het riviertje de Layon kanaliseren. De wijn ging dan met platboomde schui- \ten naar Angers, waar Nederlandse schepen, die de Loire opgevaren wa ren, hem aan boord namen. Vandaag noemen de wijnboeren in Anjou de Layon nog vaak „Le canal de monsieur" (het kanaal van mijn heer) en in Angers vindt men nog vele Nederlandse namen. De geboorte van de Cognac wordt eveneens aan de VOC toegeschreven. \Zij nam aanvankelijk de kleine witte wijnen van de Charente mee om het drinkwater aan boord voor bederf te vrijwaren. Maar al ras bedachten de Nederlanders, reeds toen jenever stokers, dat gedistilleerde wijn min- der plaats zou innemen. oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooc toekomst met bescheidener „crus" tevreden zal moeten stellen. De wijnliefhebber, die goed verstaander is, zal aan dit halve woord wel genoeg hebben. Voor de niet-expert tenslotte een ander advies: compenseer uw gebrek aan wijn kennis door uw wijnkennis bij het uit zoeken van een wijnhandelaar. Maak het hem gerust lastig, men koopt een fles wijn niet als een pakje sigaretten. Laat hem maar vertellen. De man, die met liefde over zijn wijn praat, die er zelf in Frank rijk op uittrekt, om in te kopen, staat niet ergens in een donkere kelder met het voor werp zijner liefde te knoeien. Meen ook niet dat wijn voor u te duur is: voor de prijs van een fles jenever koopt u vier "flessen "landwijn (naast de uitgesproken slechte, zijn er vele uitstekende). Vang uw avonturentocht bij die eerlijke, ongecom pliceerde wijnen aan. U begint in de mu ziek ook niet meteen bij Brahms. Het is verstandiger op eigen kracht van de „vin du pays" naar de toppen van een Clos Vougeot of Lafitte-Rothschild te evolueren. Het is een lange, maar plezierige weg. BEIROET (Reuter). - Libanese dagbla den schrijven naar aanleiding van een verzoek van de Libanese regering aan het parlement om speciale volmachten, dat de regering zeer bezorgd is over de bin nenlandse toestand, in het bijzonder met het oog op de gebeurtenissen in Syrië. Enkele controleposten aan de Syrische grens zijn versterkt. Hoge officieren van het leger en de politie hebben besprekin gen het ministers gevoerd. Naar verluidt, heeft de Libanese rege ring op een Syrisch verzoek geantwoord, dat zij niet kan overgaan tot het niet toe laten van Syriërs in Libanon. In deze tijd van het jaar gaan vele Syriërs naar de bergen in Libanon om de hitte in hun eigen land te ontvluchten. De Libanese regering heeft, naar aan leiding van een serie gewelddaden en po gingen daartoe, die zich in de afgelopen dagen in Libanon hebben voorgedaan, be sloten bij het parlement een wetsontwerp in te dienen waarbij de minister van bin nenlandse zaken gemachtigd wordt over te gaan tot arrestaties die noodzakelijk zijn voor de veiligheid van de staat in alle streken, waar zich „gewapende, de open bare orden verstorende incidenten" zou den voordoen. De minister zou de garres- teerden voor de tijd van ten hoogste zes maanden moeten kunnen detineren op door hem aan te wijzen plaatsen. Volgens het ontwerp zouden voor elke serie maat regelen voorafgaande machtiging van de ministerraad en goedkeuring door het parlement binden acht dagen nodig zijn. De regering wenst een spoeddebat over dit wetsontwerp. De raad voor binnenlandse veiligheid zou besloten hebben de plegers van de gewelddaden - waaronder aanslagen op Amerikaanse gebouwen, de Jordaanse am bassade, een waterleiding en een brug indien zij gearresteerd kunnen worden, voor militaire rechtbanken te brengen. Volgens waarnemers te Beiroet houdt het wetsontwerp van de regering de op richting van interneringskampen in de nabije toekomst in. KEMPTEN (UP) De officier van Justitie bij de rechtbank te Kempten, die de zaak behandelt tegen drie verdachten van de noodlottige oefening in de rivier de Iller bij Kempten, heeft donderdag tegen sergeant Dieter Julitz, oud 24 jaar, 15 maanden gevangenisstraf geëist. Tegen sergeant eerste klas Josef Schaffler, oud 33 jaar, de commandant van de sectie, die op 3 juni de Iller door moest, werd een jaar geëist, en tegen luitenant Alfred Somer, oud 36 jaar, compagniecomman dant van de sectie, drie maanden. Op 3 juni verdronken 15 recruten van een sectie parachutisten, die opdracht kreeg de snelstromende Iller over te steken. De soldaten werden door het krachtig r stromende water meegesleurd. Hun stoffelijke overschotten werden pas 'geruime tijd later gevonden. De president van de rechtbank heeft een verslaggever voor de Oostduitse „Deutschlapdsender" uit de rechtszaal laten verwijderen, en hem verder de toe gang ontzegd, wegens diens „zinloze wijze van verslaan" van het proces. de UPPE DE ROTHSCHILD PROPRIÉTAlRE A PAUILLAC Garantie van kwaliteit: het etiket van Chateau Mouton Rothschild, doorgaans verlucht met oorspronke lijke tekeningen van Frankrijks grootste kunstenaars, ditmaal gewijd aan de honderdste verjaardag van de aankoop van het kasteel door baron Nathaniel de Rothschild. Het predikaat „application controlée" krijgt in dit geval extra-betekenis, omdat deze wijn uitsluitend op het kasteel pelf gebotteld wordt. tion controlée" naast een vat „ordinaire" heeft staan, deze wijnen te mengen? De ene (slechtere) helft gaat tegen de gel dende prijs als „appelation controlée" de deur uit, de andere, verbeterde, partij gaat met zoete winst als „réserve spéciale" naar een slimme restaurateur. De lange arm van het INAO doet zich in Nederland weinig voelen, Vrijwel de gehele Nederlandse wijn-import geschiedt bovendien op fust, omdat invoer op fles, die een veel betere garantie tegen fraude verschaft, aan bijna dubbele rechten, als mede hogere transportkosten onderhevig is. Derhalve verstrekt het opschrift „appe lation controlée", dat trouwens als certi ficaat van herkomst op zijn best een minimumkwaliteitsgarantie geeft, in Ne derland niet noodzakelijk zekerheid om trent oorsprong en kwaliteit. Moet u nu uw wijnhandelaar, die u altijd zo'n aar dige man vond, derhalve terstond wan trouwig als aartsschurk beschouwen? Ook dat is niet noodzakelijk. Een van de groot ste exporteurs in Bordeaux, die de Neder landse markt op zijn duimpje kent, zei, „De toestand wordt steeds beter. In mijn jeugd was ongeveer zeventig percent van alle wijn in Nederland versneden. Nu schat ik dat percentage ten hoogste op dertig percent." Naast de knoeiers en onbekwamen, telt Nederland talrijke onkreukbare en uiterst deskundige wijnhandelaars, zowel grote als kleine, die in Frankrijk met respect en be wondering worden bejegend. Op over matige winst zijn zij evenmin uit. Nu nog koopt men bij sommige Nederlandse wijn handelaren Frankrijks allergrootste wijnen voor prijzen, die aanzienlijk lager liggen dan in Frankrijk zelf. Ik weet hier een Meursault 1949 en een Pomerol premier cru 1947 voor omstreeks vijf gulden te koop, wijnen die in Frankrijk momenteel of vastgehouden worden, of tegen ontzag lijke prijzen van de hand gaan. De mislukte oogst van 1956 en de verwachte kleine oogst van 1957, hebben de Franse prijzen opgedreven tot ver boven het plafond, dat de Nederlandse handelaar kan vragen. De stijging zal zich in Nederland veel gelei, delijker moeten openbaren, al is te ver wachten, dat de Nederlander zich in de WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op zyn wekelijkse pers conferentie verklaard buitengewoon te leurgesteld te zjjn over het feit dat het Congres gedeelten van zijn wetsvoorstel len betreffende binnen- en buitenland heeft afgewezen. Eisenhower zei met de hulp aan het buitenland uitsluitend het belang van het Amerikaanse volk en de bevordering van de veiligheid in de we reld op het oog te hebben. De vragen van de journalisten over zijn eerdere mededeling dat hij mogelijk het Congres in bijzondere vergadering bijeen zou roepen als de door het Congres ge voteerde gelden voor de hulp aan het bui tenland beneden het veiligheidsminimum bleven, behandelde de president zeer voorzichtig. Hij zei dat hij een dergelijke vergadering alleen zou bijeenroepen als het beslist noodzakelijk was. Het zou mede afhangen van de ontwikkeling van de internationale toestand. (UP) Een belangrijke vermindering van de bedragen die voor de buitenlandse hulpverlening zijn uitgetrokken, kan er toe leiden dat andere landen in de vrije wereld hun strijdmachten zullen moeten inkrimpen aldus Eisenhower. De presi dent verklaarde dat hem uit de talloze brieven die hij tijdens de langdurige Con gresbehandeling van zijn wetsvoorstellen dienaangaande ontvangt, blijkt dat de doorsnee Amerikaan de noodzaak inziet van de voorgestelde hulpverlening. Senaat en Huis van Afgevaardigden zul len over tien dagen met reces gaan. De relaties tussen de Joegoslavische president Tito en de Britse socialisten zijn al jarenlang hijzonder intensief. Deze zomer brengt de Britse Labour- leider Hugh Gaitskell een bezoek aan het land en een belangrijk deel daar van is hij by Tito. De foto toont van links naar rechts: mevrouw Tito, Gaitskell, president Tito en Jozef Vilfan, Tito's secretaris. Het Dal Der Eenzamen De Rijn was het niet meer voor ons. Enige dagen en schone avonden hadden wij er doorgebracht. We hadden ons zelf er op betrapt mee te zingen van dat „es an de Rhein so sjeun" was en zo, maar toch was er een zekere balsturigheid in me gegroeid om de vele Hollanders die het nodig vonden te gillen en te wijzen van dat-ze-me-kenden. En dat wilde ik. nu juist niet. Ik was weggegaan, op zoek naar de voor mij zo nodige rust-in-de-eenzaamheid. „We gaan de Taünus in" heeft Martha, die ons zo bereidwillig met haar wagen vervoerde, gezegd. En dus gingen we de Taunus in. U kent die Taunus natuurlijk, veel bereisd als gij zijt. De prachtige bergkete nen. Hoog-opgaande pijnbomen, uitgestrek te korenvelden en wijngaarden tegen de bergwanden. En de stilte, waarin zo nu en dan even het ruisen van de wind. We troffen het die dag uitermate. Weinig tegen- of meeliggers. Na uren en uren van simpel natuur- genieten, zo nu en dan even pauzerend voor een ijskoude dronk uit de thermosfles, daalden we langzaam tot aan de oever van de stilvlietende Lahn. Daar beneden stop ten we. „Dit is echt het Dal der eenzamen" zei m'n vrouw litterair. „Wat is dat daar voor een witte bal in het water?" vroeg Martha, die maar niet aan een bril wil. „Het beweegt" zei ik. „Het is een zwem mer. Laten we es gaan kijken." We reden. Zacht zoemde de motor tot bij de „witte bal". Deze was een hoofd waarop een bril en zilverwitte lokken. De combinatie hoorde inderdaad aan een zwemmende heer, die zich in onze richting bewoog. Toen hij kon staan snoot de blote heer met dito hand zijn neus. „Asjemenou!" zei hij. Die heer was mijn broer. Jan van Ees ADVERTENTIE In de, te koop zijnde, zeer die de N.V. Aannemersbedrijf Firma G. W. PIJPER aan de Noordboulevard te Zandvoort bouwde, is een MODELFLAT ingericht door B 1 BINNENHUISARCHITECTUUR, Grote Houtstraat 178 Haarlem. Deze flat is dagelijks te bezichtigen 1012, 25 en 79 uur. MOSKOU (UP) Tijdens het weten schappelijk congres over de oorsprong van het leven, dat in Moskou gehouden wordt, heeft Layji Bhai Patel, een geleerde uit India, verklaard dat hij erin geslaagd is, in zijn laboratorium, langs kunstmatige weg leven te doen ontstaan. Hij zei dat de experimenten doorgaan. (De Russische bioloog A. I. Oparin heeft de vorige week verklaard, dat Russische geleerden de oorsprong van het leven „zeer dicht genaderd zijn"). KHARTOEM (leuter) De Sovjet- Unie heeft in een nota aan de regering van Soedan meegedeeld, dat zij bereid is Soedanese produkten, zoals katoen, te ko pen om het land „te helpen zich te be vrijden van imperialistische invloed". De handel tussen beide landen dient, aldus de Sovjet-nota, te worden gedreven ten voordele van de twee landen en zonder politieke of militaire voorwaarden. De Sovjet-Unie verklaart zich bereid in ruil voor Soedanese produkten industriepro- dukten en uitrusting voor onderzoek te leveren. Ook wil de Sovjet-Unie Soeda nese deskundigen opleiden. (De in Soedan verbouwde katoen gaat gewoonlijk naar Westeuropese landen, maar het grootste deel van de oogst van dit jaar is nog niet verkocht wegens de hoge prijs). ADVERTENTIE OSLO (Reuter) De Britse admiraal Lord Edward Mountevans of Chelsea is in de ouderdom van 75 jaar in Noorwegen overleden. Evans heeft deelgenomen aan de zuid poolexpeditie van Scott van 1909-1913. Evans en twee leden van de expeditie werden naar hun schip, de Terra Nova, teruggezonden, nadat de expeditie in twee groepen was gesplitst omdat de voorraden uitgeput raakten. Scott en zijn mannen, die verder gingen, kwamen om. De groep van Evans bereikte na een tocht van 1500 kilometer de Terra Nova. Lord Mountevans onderscheidde zich tijdens de eerste wereldoorlog toen hij het commando voerde over de Britse tordedo- bootjager „Broke" en tezamen met een andere torpedoboot jager zes Duitse torpe- dobootjagers tot zinken bracht. Hij kreeg hiermee de bijnaam van „Evans of the Broke". In 1921 liet Lloyds' of London een gou den medaille slaan voor Moutevans voor de redding van 1.200 Chinese koelies aan boord van de stoomboot Hong Moh die nabij Singapore aan de grond raakte. Hij zwom door de woelige wateren naar het gestrande schip om een kabel vast te ma ken. "Wij voeren alleen de goede Zwitserse fabrikaten, betaalbaar voor iedere beurs heeft 't voor U De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 Door de te Aerdenhout gestationeerde veldwachters Smits en Broek is proces verbaal opgemaakt tegen den bestuur der van een automobiel, wegens het met zoodanige snelheid rijden op den Zand- voorterweg nabij den tol aan den Aer denhout, dat de veiligheid van het ver keer er door in gevaar werd gebracht. Twee wielrijders, de heeren J. F. Roeters van Lennep en R. van Zante, waren genoodzaakt van hun rijwiel te springen, wilden zij geen kans hebben beloopen van omver te worden gere den, daar de automobiel geen ruimte overliet om te passeeren.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5