Uitgaan in Haarlem 6EVAPAN eK DE ONZICHTBAREN Ouwe Job vertelt zijn avonturen r Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Lezen en laten lezen De negen Muzen Kort en bond VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 4 TONEEL MUZIEK DIVERSEN Gaat u met vakantie? Dordrecht bezorgd over het Deltaplan Afsluiting Oude Maas zou weg naar zee blokkeren De zaak-Elisabeth Bol Balinese dansgroep naar Europa en de V.S. Naar binnen gluren doe sneer met KAAS Vragen aan minister Luns over Egyptische boycot Prestatieloon bij leger en luchtmacht rolfilm GEVAERT l v ONS VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KOSTNER ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Regeringsopdrachten voor componisten Zaterdag 24 augustus, Openluchttheater, 20 uur: De toneelgroep Studio geeft onder regie van Eduard Palmers een voorstelling van „Les Romanesques" van Edmond Rostand in een vertaling van Henri Dekking. Medewerkenden zijn onder meer Dore Smit, Nick Siewertsz van Reesema en Frans Zuidinga. Zondag 25 augustus, Openluchttheater, 15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Marinus Adam een promenadeconcert. Het pro gramma vermeldt de ouverture „Si j'étais roi" van Adolf Adam, „Ballet égyptien" van Liugini, de Hongaarse Dansen 5 en 6 van Brahms, de fantasie „Der Trom peter von Sakkingen" van Nessier, de ouverture „La traviata" van Verdi, de „Carmensuite" van Bizet, het „Adagio voor strijkers" van Tsjaikofsky en drie fragmenten uit „La damnation de Faust" van Berlioz. Maandag 26 augustus, Grote Markt, 15.30 16.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Dinsdag 27 augustus, Grote Kerk, 2021 uur: De stadsorganist Albert de Klerk geeft een uitvoering onder de titel „De famile Bach". Het programma vermeldt Fantasie in g van Johann Sebastian, Fu- ghetta in g van Wilhelm Friedemann, Thema met variaties van Carl Philip Emanuel, Twee koraalvoorspelen: „Ach bleib bei uns, Herr Jesu Christ" en „Je- sus Christus, unser Heiland, der von uns den Zorn Gottes wand" van Johann Se- bestian, Fuga in c van Johann Christian en Prelude en Fuga in e van Johann Sebastian Bach. Woensdag 28 augustus, Zandvoort, 20 uur: In de Hervormde Kerk wordt de reeks grammofoonplatenconcerten besloten met een programma gewijd aan zang van Kathleen Ferrier. Donderdag 29 augustus, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philhar monisch Orkest geeft weer een zomer- concert onder leiding van Henri Arends met solistische medewerking van de vio list Pierre Jetteur. Het programma ver meldt „Die schone Mesuline" van Schu bert, de „Karelia Suite" van Sibelius, vier delen uit de „Midzomernachtdroom" van Mendelssohn en het Vioolconcert van Bruch. Donderdag 29 augustus, Grote Kerk, 1516 uur: De organist Hendrik Lasschuit be speelt het orgel van de Grote Kerk. Het programma vermeldt werken van Böhm, Stanley, Rheinberger, H. Andriessen, Re- ger en De Wolf. Donderdag 29 augustus, Grote Markt, 20 21 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt het carillon van de Grote Kerk. Op het programma staan werken van onder meer Chopin, Boedijn en Schubert. FILMVOORSTELLINGEN: Lidotheater: Zaterdagavond 23.30 uur ver toning van „Verboden vrucht" met Fran- goise Arnoul en Fernandel. Zondagoch tend 11 uur vertoning van „Lassie's grootste avontuur" met Paul Kelly en Gary Gray.. Studiotheater: In de matinees vertoning van een expeditiefilm getiteld „Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea". Elke ochtend 10.30 uur een vakantieprogram ma voor de jeugd, onder andere met tekenfilms, „De avonturier" van Charlie Chaplin en,,De drie zwervers" met Stan Laurel en Oliver Hardy. Rembrandttheater: Zondagochtend 11 uur opnieuw vertoning van de documentaire „Naar het rijk der Inca's", een Duitse expeditiefilm. De tekst wordt gesproken door de acteur Paul Steenbergen. Dage lijks (behalve zondag) 10.30 uur „Mon- tagne's jeugd variété". ANDERE BIJEENKOMSTEN Zaterdag 24 augustus, Linnaeushof, 20 uur: Onder auspiciën varf een reisbureau wordt in de verlichte tuinen van de Lin naeushof in Bennebroek een feest ge organiseerd, waaraan wordt deelgenomen door onder meer een Tirolerorkest en een boerenkapel, het Cowboysextet „The Greenhorns" en een aantal bekende variété-artiesten. Zondag 25 augustus, Concertgebouw, 20 uur: De n.v. Nederlands Theaterbureau biedt een amusementsprogramma, waar aan medewerking wordt verleend onder anderen door Tante Leen en Johnny Jordaan, Joop de Knegt, Frans Vrolijk en Johnny Meijer. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal: Tot 9 september wordt een ten toonstelling „Het station" gehouden met daarbij aansluitend een expositie van Europese spoorweg-affiches. Dagelijks geopend van 14-18 uur en 19.30-22 uur, des zondags van 13-17 uur. Cruquiusmuseum: Historische stoomma- Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt- Naam: vast adres: van: t/m naar De abonnees, die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. De ADMINISTRATIE -v In de Haarlemse „Vishal" wordt van daag een tentoonstelling geopend ge titeld „Het portret rondom Jan Sluy- ters", waarop werk te zien is van onder anderen Jan Sluyters, Kees v. Dongen, Leo Gestel, Charley Toorop, Jan Wie pers en Kees Verwey. Deze expositie is de laatste van een reeks, die gedurende het vorige jaar en dit jaar werd geor ganiseerd door een speciale commissie, bestaande uit de heren prof. Otto B. de Kat, Jules Japon en Hans Wiesman, met de bedoeling te peilen in hoeverre de Vishal zich leent als expositieruimte. In deze proeftijd hebben ruim 21.000 mensen de tentoonstellingen bezocht. De afbeelding hierbij is een zelfportret van de onlangs overleden portrettist Jan Sluyters. chines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingen februari 1953. Geopend dage lijks van 9-12.30 en van 13.30-17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 10-12.30 uur en van 13.30- 17 uur en zondags van 13-17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen van 10-17 uur en op zon- en feestdagen van 13-17 uur. Op zaterdagen tot en met 7 september extra avond openstelling met kaarslicht, floodlight en oude muziek. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, hand schriften en munten. Geopend op werk dagen, behalve maandag, van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Huis Van Looy: Tot 9 september wordt moderne kunst uit het bezit van de ge meente Haarlem tentoongesteld. Ope ningstijden: dagelijks van 10-12.30 en 13.30-17 uur, des zondags van 14-17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeirw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school van de zestiende tot de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuur kundige instrumenten. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11-17 uur. De eerste zondag van elke maand van 13-17 uur. Galerie Espace: Zomertentoonstelling met werk van onder meer Corneille Appel, Haber en Shapiro. Dagelijks geopend van 11-17 uur. Vishal: Van 24 augustus tot 23 september wordt onder de titel „Het portret rond Jan Sluyters" een tentoonstelling gehou den waarop onder meer werk is ver tegenwoordigd van Jan Sluyters, Kees van Dongen, Jan Wiegers, Leo Gestel, Charley Toorop en Kees Verwey. Dage lijks geopend van 10 tot 17 uur, dinsdag en vrijdagavond tevens van 19.30-22 uur. Door de Stadsbibliotheek werden de volgende boeken aangeschaft: Romans: Dostojewski, Verzamelde, werken, dl. 3 (aantekeningen uit het dodenhuis, De verne derden en gekrenkten); Katz, Van hond tot hond: Zoetmulder, Storm over het gesticht; Newby, Revolution and roses; Jolinon, La belle auberge. Populair wetenschappelijke boeken: Boek en bejaarde (inlichtingen):' Bakker, Lot en daad, geluk en rede in het Griekse denken, van Solon tot Marcus Aurelius, dl. 1; Gilhuis, Hoe dichter ik nader gesprekken over het ouder wor den; Oud, Het jongste verleden, parlementaire geschiedenis van Nederland, 1918—1940, dl. 1; Faber en Paul, Abc voor het wegenverkeer; van Gelder en van Praag, Beeldende expressie, het tekenen van het kind; Veldkamp, Inleiding tot de analyse; van Proosdij, Roken, een indivi dueel- en sociaalgeneeskundige studie; Filarski, Een-twee-drie bridge; Baart de la Faille, De toepassing van elektriciteit in de woning; Wendt, Kernenergie en haar toepassingen in vredestijd; Scheurer, De personeelchef in de praktijk; van Eysselstein, Bazuinen om Jericha; Blijstra, Ne- derlandse bouwkunst na 1900; Valentin, Hand- buch der Chormusik, bd. 1 (inlichtingen); van Egeraat, Autotrips door Brabant vanuit 's-Her- togenbosch; Bloemen, Handleiding voor de in richting en beheer van de registratuur. Over de vraag of de afsluiting van de Oude Maas door een waterkering met sluizen als een noodzakelijk onderdeel van het Deltaplan moet worden beschouwd, heeft het gemeentebestuur van Dordrecht, dat zijn vrije weg naar zee in gevaar ziet gebracht, herhaaldelijk met Rijkswater staat gediscussieerd. Hierbij is gebleken, dat het nog geenszins vaststaat, dat deze kunstwerken een onmisbaar onderdeel in het Deltaplan vormen. Toch blijven, zo zegt het gemeentebstuur van Dordrecht in een donderdag verschenen nota, nog steeds beweringen de ronde doen, dat de nood zaak van afsluiting van de Oude Maas reeds vaststaat en dat deze maatregel in het beginstadium van de Deltawerken zal worden uitgevoerd. Mede naar aanleiding hiervan is in overleg met prof. ir. P .Ph. Jansen, hoofd van de Deltadienst van de Rijkswaterstaat, besloten een commissie in te stellen, die tot taak heeft de belangen van de gemeente Dordrecht bij en in ver band met het Deltaplan te bestuderen. Nog meer zorgen Het gemeentebstuur heeft voorts een commissie ingesteld, die onder meer tot taak heeft een prognose op te stellen van de toekomstige verkeersbehoefte, wanneer de Benelux- of Zoomseweg zal zijn aange legd. De reden tot instelling van de com missie is dat in het Deltaplan geen mel ding wordt gemaakt van een verbinding van de Benelux- of Zoomseweg met Dor drecht en omgeving, dus met het belang rijkste industrie-, haven- en handelscen trum langs de Oude Maas, Noord en Mer- wede. Dit is volgens het gemeentebestuur temeer van belang, waar reeds geruime tijd mogelijkheden gezocht worden tot het maken van een vaste oeververbinding tussen het eiland Dordt en de Hoeksche Waard. In de commissie hebben onder meer leden van de Delta-commissie en vertegenwoordigers van de Rijks- en pro vinciale Waterstaat zitting. De president van het Internationaal Ge rechtshof heeft de data van afloop van de termijn, waarbinnen de pleidooien in de zaak tussen Nederland en Zweden betref fende de voogdij over het meisje Elisabeth Bol moeten worden ingediend, voor Neder land gesteld op zaterdag 30 november 1957 en voor Zweden op maandag 31 maart 1958. Deze data waren door partijen in onderling overleg voorgesteld. Perzische miniaturen. Woensdag 21 augustus heeft de gezant van Iran, de heer Abnol Hossein Meftan, in het Gemeente museum in Den Haag een tentoonstelling geopend van Perzische miniaturen uit de collectie van Keizer Sjah Hin Sjah Mo hammed Reza Pahlevi. De tentoonstelling zal tot 30 september geopend zijn. Ooms naar V.S. De eenenveertig jarige Amsterdamse glazenier Jan Ooms zal op 28 augustus ons land verlaten en zich in Amerika gaan vestigen. De heer Ooms, die in verscheidene Nederlandse kerken en scholen, onder meer de Kruiskerk in Am stelveen, werken heeft uitgevoerd, heeft ook in de Verenigde Staten enkele op drachten ontvangen. „Gents Orgelcentrum" In Gent is een vereniging opgericht, het „Gents Orgel centrum", die belangstelling wil wekken voor orgelmuziek. Op initiatief van de vereniging wordt op 5 september in een kathedraal in Gent een improvisatiewed- strijd gehouden waaraan onder meer zal worden deelgenomen door de heer K. Boon uit Rotterdam. Op 9 september zal een Balinese dans groep uit Djakarta vertrekken voor een tournee van negen maanden door Europa en de Verenigde Staten. Dit gezelschap bestaat uit acht mannelijke en acht vrou welijke leden, die samen de dansgroep van het Paleis van Tabanan een der vor stendommen op Bali vormen. Het zal worden vergezeld door een gamalanorkest van vijfentwintig man. Tot de dansers be hoort prins Gusti Ngura Agan, een zoon van de vorst van Tabanan. De leeftijden van de danseressen variëren van negen tot zestien jaar. Het orkest zal zijn uitgerust met de „Gouden Gong van Pangkung", een der beroemde schatten van het vor stendom Tabanan! De tournee wordt ge organiseerd door de „Société des spec tacles Lumbroso" en het „Agence litéraire et artistique parisiènne". Voor het gezel schap is een vliegtuig van de K.L.M. ge charterd, dat de leden en de instrumenten naar Europa zal vliegen. De eerste voor stelling vindt op 25 september plaats in Parijs. Ook in Engeland, Nederland, Bel gië en Italië zullen voorstellingen worden gegeven. Door de Verenigde Staten zal een tournee van twaalf weken worden ge maakt. „Je kunt begrijpen, dat we lelijk in de rats zaten", zei Ouwe Job. „Midden in de dikke mist, en geen spoor van het schip te bekennen! En we zaten daar samen in dat kleine bootje. Kees en Ankie konden het zich best voorstellen. „O!En toen?", vroeg Ankie. „Nou", zei Ouwe Job. „Het ergste was, dat de wind weer was komen opzetten. We waren benauwd, dat het schip weer zou gaan varen; en als ze aan boord dan niet wisten, dat Govert en ik hier ronddreven, konden ze ons weieens vergeten!" 34-35 ADVERTENTIE is iets, wat we bij een glazenwasser en eigenlijk btj iedereen) ten strengste moeten afkeuren. Maar in dit speciale geval vergeven we het hem gaarne, want wie kan z'n ogen afhouden van een zo heerlijke (en voedzame!) lekkernij als KAAS uit eigen land? Vraag meteen even het kaasreceptenboekje (25 ets) bij Uw winke lier of schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!) aan Het Neder lands Zuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, Rijswijk (Z.H.). Publikatie van het Ned. Zuivelbureau 37 Het Eerste Kamerlid Kapteijn heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken schrif telijke vragen gesteld naar aanleiding van de jongste Egyptische boycotactie tegen Israel en tot het daarna genomen besluit Proef met werk classificatie voor burger-arbeiders wan de Shell om haar activiteiten in Israel? stnr» te zetten. Hij vraagt of de minister Begm volgend jaar zal bij een aantal on- verzekering kan'geven, dat de Neder- derdelen van. Land- en Luchtmacht voornamelijk bij de werkplaatsen in de rayons Utrecht en Soesterberg, een eer stop te zetten. Hij vraagt of de minister de landse regering nog altijd het standpunt inneemt, dat minister Luns bij de behan- deling van de begroting van Buitenlandse j s!"e Proef genomen worden met de invoe Zaken op 22 december 1955 in de Tweede ™g van een systeem voor werkc assifica- Kamer in hoofdzaak als volgt tot uitdruk- I tie met prestatiebeloning. In de loop van king heeft gebracht: 1958 zullen ook de andere handarbeiders in diverse rijksoverheidsdiensten van dit a. „Als UNO-lid is ons land inderdaad nieuwe systeem gaan profiteren, mede verantwoordelijk voor het voortbe staan van Israel als soevereine natie". b. „Dat de regering volledig afwijzend staat tegenover het Arabische streven, voor zover dit op een ontkenning van het bestaansrecht van Israel neerkomt". c. „Er is geen sprake van, dat voor een economische boycot van Israel enige rechts grond bestaat". d. „Dat Nederland of Nederlanders er verstandig aan zouden doen zich door zul ke manifestaties van bepaalde Arabische zijde niet te laten beïnvloeden". Indien deze vraag in bevestigende zin kan worden beantwoord, is de minister dan bereid te onderzoeken, eventueel in overleg met andere mogendheden, langs welke weg men zou kunnen komen tot de bescherming van de belangen van hen, die niet voor de bij de boycot gehanteerde dreigementen zwichten? ADVERTENTIE 53. „Verlangen en lijden hebben je hart versteend, je ziel verduisterd. Nee", ze schudde het hoofd „niet dat, waaraan je nu denkt, bedoel ik. Ja, ja, wat jouw ziel overschaduwt, ligt ver, vèr terug". Ze wendde de ogen van mij af en staarde weer in het vuur. „Ja, ja, de schaduwen wijken, de sluiers worden opge heven en worden dunner. Wat verhuld was door vele jaren, dringt nu langzaam en zacht van het duister naar het licht. Het verheft zich, het ontvouwt zich en wil bloeien. Ook bij Mary. Ja, ja, ook bij haar". Haar toonloze stem, de starre blik en het zonderlinge en geheimzinnige van haar woorden, beroerde mij diep. Ze greep het stokje steviger vast en richtte zich moei zaam op. „Ja, ja, zo velen komen vandaag", mompelde ze en in haar stem klonk een licht steunen. „Zo velen zijn hier alzo ver terug, zo ver vooruit kan ik vandaag blikken. Zo ver? Stil, zwijg, de onzichtbaren zijn schu we wezens. Zij geven mij berichten, waar ik naar ver lang. De schimmen uit reeds lang vervlogen tijden en velen, die nog in het duister verkeren, moeten nu ook komen. Ja, ja, maar nu moet je mij alleen laten. De onzichtbaren dulden het niet, wanneer zij door één van de goede weg afgewekene worden gestoord. Laat mij alleen! Ik wilik wil nu in het komende blikken. Ik ken je lot en weet zo veel! Maar luister naar mijn raad: Ga naar buiten, naar het park, dat nu in de maneschijn baadt, ga naar buiten en kijk om je heen! Onder de oude eik op de heuvel, daar staat zij nu, zij, die al zo lang op je wacht. Ga nu, ga direct, want morgen is het te laat! Zo dadelijk is zij weer weg", fluisterde ze. Haar blik scheen door alle voorwerpen in de hal heen te boren, door alles, wat haar ogen zagen, en ik kreeg het onbestemde gevoel, dat haar geest weer elders was. „Gur-Ta, de God van alle levens, mag ook niet ge stoord worden. Gur-Ta, de God, die alles omvat: boom en struik, bloemen en bos, water en dier. Alles. Ga nu echter en laat mij alleen met de vlammen, die reinigen". Haar blikken dwaalden af, maar toen zij mijn richting uitkeek, was het alsof zij mijn binnenste zag, alsof zij diep in mijn leven schouwde. Ik keek nog eens ontdaan en in verwarring gebracht om mij heen, doch zag niets. Wat gebeurde hier eigen lijk allemaal? Wie waren hier wel? Waren het werkelijk de onhoorbare stemmen van de anderen? (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN Het oude vrouwtje bewoog de lippen weer en liet eindelijk mijn hand los, die zij de ganse tijd krampach tig had vastgehouden. „Ga nu, ga nu weg en laat mij alleen met de vlammen, die mij zo veel vertellen". Langzaam liep ik door de grote hal en keek naar de mannen en vrouwen, die uit hun vergulde lijsten op mij neerblikten. De trillende lichtschijnsels en de bewegende schaduwen, die het open haardvuur op de schilderijen wierp, gaven de gezichten iets zeldzaam levendigs. Ik liep naar buiten. De rijzige stammen van de hoge bomen stonden duister en zwart voor mij in het maan licht en hun grote schaduwen lagen zwaar op de paden en grasvelden. Willoos liep ik door het duister. Koel streek een lichtbriesje om mij heen. Een innerlijke drang volgend, liep ik op een doorgang tussen de bomen toe, vanwaar ik de oude eik op de heuvel kon zien. Maar toen de boom in mijn gezichtsveld verscheen, hield ik plotseling de pas in. Tegen de stam geleund, zacht door het maanlicht beschenen, zag ik daarMaria! Mijn benen weiger den bijkans hun dienst en mijn hart stuwde met zulk een krachtige slagen het bloed door de aderen, dat het in mijn oren begon te suizen. Toverde het warme ver langen mij dit beeld soms voor ogen? Was deze gestalte, die al vele jaren lang mijn dromen dag en nacht ver vulde, plotseling tot leven gewekt? Of werd ik door een spookbeeld om de tuin geleid? Betoverd sloot ik de ogen. Toen ik ze enkele seconden later weer opende en nogmaals naar die oude eik blikte, stond het zoete beeld, dat ik diep in mijn hart bewaard had, daar nog steeds. Ik voelde mij verlamd en kon mij niet verroeren. Ik greep naar mijn brandend voorhoofd. Het was vochtig. Eindelijk wist ik mij te vermannen en ijlde de heuvel opmaar toen verzwaaide het beeld, dat ik zojuist had gezien. Verward keek ik om mij heen. Wat was er eigenlijk gebeurd? Stil lag het park aan mijn voeten. Geen twijgje ver roerde zich. Het was of alles sliep; struik en boom, blad en sprietje, smachtend de nieuwe dag tegemoet dromend. Toen werd ik mij er pijnlijk van bewust, dat er ogen blikken in het leven zijn, waarop diep verscholen in het lichaam stormen woeden en alles begint te wankelen, ook het geloof. En dan rest nog slechts de droom. Dromen houden echter tegen de werkelijkhéid geen stand Met verwarde gedachten liep ik terug naar het huis. De oude vrouw zat nog steeds voor het open vuur. Snel liep ik de trappen op, ging mijn kamer binnen en wierp mij uitgeput op het bed. De nieuwe dag hield echter nog menige verrassing voor mij in petto Wederom zat ik met de beide vrouwen in de hal. Buiten blies een koude, onvriendelijke maart-wind rond het huis, die de dakpannen deed rammelen en schudde aan bomen en struiken. Natuurlijk moest ik nogmaals over de zwerftocht met Sergej Komoroff vertellen en het viel mij daarbij meer dere keren op, dat de beide vrouwen steeds over „John" spraken als ze mijn overleden reiskameraad bedoelden. Spoedig bleek echter, dat mijn vriend John Sergej ge heten had. Mevrouw Komoroff verbaasde zich er in het bijzonder over, dat de overledene zich niet alleen tegen over mij als Rus uitgegeven had, maar tegenover ieder een in Kiakhta, behalve McKing. „Ach, John is steeds een typisch mens geweest. Hij besloot altijd snel het een of ander te doen en wierp zich daar dan met al zijn energie op en beet zich erin vast. Zelfs óók als wij allemaal al gezien hadden, dat zijn plannen onuitvoerbaar waren". „Ja, ja, hij had onstuimig bloed", zei de grootmoeder met zachte stem. „Maar zijn hart, ja, zijn hart was goed. Zijn ogen konden lachen als de spiegelende oppervlakte van het water, die door de maneschijn gekust wordt. Maar zwerven moest hij, steeds zwerven. Waarom? Ja, ja, het was zijn ziel, die hem daartoe aandreef. Zo ver weg.... Het was het bloed van zijn voorouders, dat hem daarheen dreef. Ja, ja, ik weet nog niet precies, hoe alles met elkaar samenhangs, maar hij zal mij dat wel vertellen als hij zich eerst maar bij de anderen gevoegd zal hebben, als hij op het gunstige uur uit de reine vlammen tot mij komt. Zij sprak op dezelfde wijze als afgelopen nacht. Zacht en eerder tot zichzelf dan tot ons, geheel en al in haar zelf verzonken en met lege ogen in het oneindige blik kend. Ik kreeg de indruk, als kwam haar stem uit de oneindige steppen. (Wordt vervolgd) D Prof. Schermerhorn. Prof. dr. ir. W. Schermerhorn te Delft heeft een uitnodi ging van de Technical Assistance Admini stration van de Verenigde Naties aanvaard om deel te nemen aan een opleidingscursus in de luchtkartering, die te Teheran wordt gehouden van 10 tot 24 oktober a.s. In aansluiting hierop zal prof. Schermerhorn een bezoek brengen aan vele landen in het Nabije Oosten, Azië en Australië tenein de zich op de hoogte te stellen van hetgeen ter plaatse op het gebied van luchtkarte ring wordt verricht. Zondagsstrijd. De kantonrechter te Middelburg heeft een caféhouder uit Zou- telande, die in strijd met de gemeentever ordening zijn café op zondag voor het pu bliek had opengesteld, ontslagen van alle rechtsvervolging en de gemeente Zoutelan- de de macht ontzegd om sluiting van café's op zondag voor te schrijven in de toeris tenperiode van 1 mei tot en met 1 septem ber. De officier van Justitie zal hoger be roep aantekenen. Hoge onderscheiding. Koningin Ju liana heeft de oud-„Regierungsprasident" (ongeveer vergelijkbaar met een Commis saris der Koningin ten onzent) Franz Hackethal in het District Munster (Duits land), benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau volgens zijn grote verdiensten voor het herstel van de Nederlands-Duitse betrekkingen sedert 1945. Manoeuvres. De schade aan de Googh- weg in Weesperkarspel, die zaterdag als gevolg van een foutieve opdracht door een aantal zware artillerietrekkers op ma noeuvres over een grote afstand vernield werd, beloopt ettelijke tienduizenden gul dens. Dat is de conclusie van de schade- commissie, die dinsdag de vernielingen kwam taxeren. Deze veelgebruikte weg zal op de kortst mogelijke termijn, hetzij door de Genie, hetzij van particuliere zij de, weer in ziin oorspronkelijke staat wor den teruggebracht. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de navolgende op drachten verleend tot het componeren van: een werk voor koor en orkest aan Louis Toebosch in Breda, een werk voor de be zetting van een fanfareorkest aan Herman Strategier in Utrecht, een werk voor fluit of hobo en drie strijkinstrumenten aan Lex van Delden in Den Haag, enkele stuk ken voor piano aan Léon Orthel in Den Haag, een werk voor twee violen aan Jan Felderhof in Bussum, enkel stukken voor drie koperblazers, eventueel in de vorm van een kleine suite aan Hans Kox in Apeldoorn, enkele liederen aan Matthijs Vermeulen in Laren (N.H.), een werk voor normaal bezet symfonie-orkest aan Guil- laume Landré in Amstelveen, enkele wer ken voor kamerkoor a capella aan Hendrik Andriessen in Den Haag, een werk voor harp aan Karei Mengelberg in Amsterdam, een werk voor instrumentaal sextet aan Luctor Ponce in Amstelveen en enkele stukken voor blokfluit met begeleiding van clavecimbel of piano aan Adriaan Bopsel in Hilversum. VRIJDAG 23 AUGUSTUS Minerva: „Wien bleibt Wien", alle leeft., 20.15 uur. Frans Hals: „De bende van Wal ter Black", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de weg", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het licht aan de ayerkant", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy: „De stad zonder wet", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Een theehuis voor Tobiki" alle leeft., 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Der Bettelstudent", alle leeft., 19 en 21.15 uur. Studio: „De man met de wassen beel den", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. ZATERDAG 24 AUGUSTUS Minerva: „Wien bleibt Wien", alle leeft., 14.30, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „De bende van Walter Black", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Liefde langs de v/eg", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Het licht aan de overkant", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur; „De verboden vrucht", 18 jaar, 23.30 uur. Roxy: „De stad zonder wet", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Een theehuis voor Tobiki" alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Rem brandt: „Montagne's jeugdtheater", 10.30 uur; „Der Bettelstudent", alle leeft., 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: Vakantie programma voor kinderen van alle leeftij den, 10.30 uur. „Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea", alle leeft., 14.15 uur. „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Linnaeushof: avondfeest met 250 medewerkenden, 20 uur. Openlucht theater Bloemendaal: „Studio" met „Les romanesques", 20 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6