Luisterbijdrage wordt medio 1958 tot f 15.- verhoogd Verenigde Staten leveren tanks aan Jordanië Ewijk's B« irmm I HET WEERI MORRIS (wforei/ouóu/// Haarlems Dagblad VOORSTEL DER REGERING: Zorin verwerpt Westers plan al vóór het uitgewerkt is Het publiek moet nog enkele jaren de officiële Wereldomroep betalen Loy Henderson zet beraadslagingen voort in de Libanese hoofdstad Tekort bij omroep dit jaar f 3 miljoen OPENING IUSTRUMBEURS TEXTIELHANDEL FRAANJE SPECULAAS Concreet doel Eisenhower combineert zijn houding met „blufferig nieuws over raket" 72e JAARGANG No 43 EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Straaljager verongelukt bij noodlanding; piloot gedood Zonnige perioden Compromis over Amerikaan se hulp aan het buitenland Miljard minder dan het oorspronkelijke bedrag Verkeersongelukken I DIT JAAR: 798 DODEN Vier doden in het verkeer Tandartsen en Ziekenfonds organisaties akkoord Speciaal aanbevolen Het woord is aan Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 196 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A D. Huijsman De regering wil de luisterbijdrage voor radio ontvangtoestellen tot vijftien gulden per jaar verhogen. Een wetsont werp daartoe is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Het is de bedoeling, dat de verhoging ingaat op 1 juli 1958. De reden tot deze verhoging vormt de stijging van kosten bij de radio-uitzen dingen. Financiering van de Wereldom roep uit 's rijks middelen, waardoor een hoger bedrag uit de luisterbijdrage voor de binnenlandse omroep beschikbaar zou komen, acht de regering op dit ogenblik niet juist, omdat hierover een beslissing moet worden genomen bij de behandeling van het ontwerp-omroep- wet. Overigens meente de regering wel, dat financiering van de Wereldomroep primair als staatstaak moet worden ge zien. Als factoren, die van invloed zijn op de uitgaven van de Nederlandse radio-om roep, worden in de Memorie van Toe lichting genoemd: 1. De sterk verhoogde uitgaven voor het personeel door de nieuwe salarisregeling, 2. De oprichting van het f.m.-zendernet, 3. De uitbreiding ADVERTENTIE Een straaljager van de Koninklijke Luchtmacht is vanochtend om tien voor twaalf bij het maken van een noodlanding op de vliegbasis Ypenburg verongelukt. De bestuurder is om het leven gekomen. Het toestel was er een van het type F 84 F „Thunderstreak". Het was afkomstig van de vliegbasis Eindhoven. Bij het na deren van Ypenburg gaf de bestuurder noodseinen, omdat hij motorstoring had. Hij trachtte een noodlanding te maken, maar het toestel kwam te ver op de baan binnen en bovendien te snel. Daardoor schoot het van de landingsbaan af en botste tegen de spoordijk van de lijn Gou- da-Vóorburg, die ongeveer haaks op de landingsbaan staat. Het toestel werd ver nield, de bestuurder kwam om het leven. VERWACHTING, medegedeeld door 8 het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, 8 opgemaakt om 11.15 uur: 5 Zonnige perioden en bijna over- al droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Koude nacht met hier en daar mist. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag, j Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S en vernieuwing van het zenderpark van de wereldomroep. Tegenover deze toenemende uitgaven staat een tot dusverre tamelijk regelmatige stijging der ontvangsten aan luisterbij dragen. Toch moet rekening worden ge houden met een geringere toename van het aantal luisteraars in verband met de stijgende interesse voor de televisie. Te vens zal het aantal luisteraars mogelijk binnen afzienbare tijd zijn maximum be reiken. Voor 1957 wordt de opbrengst van de luisterbijdrage geraamd op f 31.000.000. De uitgaven voor dit jaar, met inbegrip van inningskosten en een normale reservering, moeten gesteld worden op f 34.000.0Q0, waarbij rekening is gehouden met de ge noemde kostenverhogende factoren. Geen verhoging in etappes Hoewel met het oog op het te verwach ten verloop der inkomsten en uitgaven van de radio-omroep wellicht voorlopig .vol staan zou kunnen worden met een gedeel telijke verhoging tot 13,80 per jaar, die dan later gevolgd zou moeten worden door een tweede verhoging tot f 15 heeft de rege ring, om dubbele controle-, administratie- en voorbereidingskosten te vermijden, er de voorkeur aan gegeven de gehele ver hoging tot f 15 ineens te realiseren. Acht miljoen meer opbrengst Om niettemin enige geleidelijkheid te betrachten wil men deze verhoging eerst doen ingaan op 1 juli 1958. Daardoor zul len de inkomsten in dat jaar verruimd worden met een bedrag van rond f 4.100.000 Pas in 1959, zal de verhoging haar volledig rendement hebben en, bij een gelijkblij vend aantal luisteraars, de inkomsten ver hogen met ruim f 8.200.000. Indien men echter in aanmerking neemt, dat voor 1957 een verwacht tekort van rond f 3.000.000 moet worden goedgemaakt, dat de kosten van de omroep als gevolg van de economische en sociale factoren nog verder zullen oplopen en dat enige jaren reeds geen storting in het reservefonds voor de nieuwbouw heeft plaats gehad en tenslotte, dat de Wereldomroep nog enige jaren uit de luisterbijdrage zal kunnen worden betaald, kan de verruiming der jaarlijkse inkomsten met een bedrag van f 8.200.000 ingaande in 1959, niet te hoog genoemd worden. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD;BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 DUFFEL MONTY COATS ƒ59.50 WASHINGTON (Reuter/AFP) Een gemeenschappelijke commissie van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Af gevaardigden heeft een compromis aan gaande de hulp aan het buitenland bereikt. Zij stelde het bedrag vast op 3.435.810.000 dollar. Dit houdt ongeveer het midden tus sen de aanvankelijke 3.692.710.000 dollar van de Senaat en het door het Huis toe gestane bedrag dat 500.900.000 dollar lager lag. Het Huis en de Senaat moeten zich thans afzonderlijk over het bedrag uitspreken, alvorens het wetsontwerp dat de hulp aan het buitenland regelt, aan president Eisen hower ter goedkeuring wordt voorgelegd. (UP) De financiële steun aan het bui tenland is ongeveer een miljard dollar minder dan Eisenhower oorspronkelijk ge vraagd had. De president heeft gisteren een toewijzings-wetsontwerp door zijn on dertekening tot wet gemaakt. Deze houdt onder meer in 17.844.000 dollar voor de bouw en aanleg van luchtmacht-projecten op bases in het Nabije Oosten. Hun dagen zijn geteld, zou er hoven de tekst kunnen staan, die wij wij den aan de foto's van de „Blauwe tram" en de paardentractie van Van Gend en Loos. Weldra zullen beide voorgoed uit het stadsbeeld zijn verdwenen. Nog rijdt uit Haarlem de „blauwe" naar Amsterdam of Zandvoort. Nog trekt goedhartig een der grote monkelende paarden zijn vrachtje voort naar waar de voerman hem leidt. Maar het is alle maal aanstonds voorbij. De foto's, nu een weergave van de werkelijk heid, zijn straks documenten van het verleden: „Kijk, tram en paard in de Tempeliersstraat en op het Hout plein in Haarlem, augustus 1957", ADVERTENTIE Zaterdag 31 augustus - 2 30 u. MARKTPLEIN - I3MUIDEN Talrijke attracties De bus Haarlem-IDmuiden stopt voor de Beurs WASHINGTON, (Reuter) President Eisenhower heeft woensdag verklaard, dat het „tragisch" zou zijn als de Russen de belangrijke Westelijke voorstellen voor het eerste stadium van de ontwapening zouden verwerpen voordat deze grondig bestu deerd en volledig zijn ingediend. „Een der gelijke houding van de Sovjet-Unie zou de mensheid veroordelen tot een onbepaalde toekomst vol onmetelijke gevaren", aldus Eisenhower. Deze uitlatingen waren ver vat in een verklaring, uitgegeven door het Witte Huis na een conferentie tussen Eisen hower en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles. Eisenhower zegt in de verklaring dat het opmerkelijk is, dat de aanval van de Rus sen op de Westelijke voorstellen samen valt met hun blufferige verklaring, dat zij vooruitgang hebben geboekt bij de ont-, wikkeling van de middelen, die verwoes ting op grote schaal veroorzaken in elk deel van de wereld. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag bekendgemaakt, dat Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde naar het ontwapeningsoverleg te Londen, in het komende weekeinde voor korte tijd naar Washington zal terugkeren, waar hij, naar men verwacht, een bespreking zal hebben met minister Dulles. De eerste aanleiding tot deze reis is, volgens de woordvoerder, het huwelijk van Stassens zoon, dat zaterdag te Charlottes ville in Virginia zal worden gesloten. Waarschijnlijk zal Stassen echter ook pre sident Eisenhower bezoeken. In dit ver band sprak de woordvoerder over de jongste ontwikkelingen van de ontwape ningsbesprekingen, zoals de verklaring van de Sovjet-vertegenwoordiger Zorin op dinsdag. Hij dacht, dat de subcommissie te Londen na vrijdag weer op dinsdag aan staande zal vergaderen. Vermoedelijk zal Stassen dan weer in de Britse hoofdstad zijn. „Geen basis" LONDEN (Reuter) De Russische afge vaardigde op de Londense ontwapenings conferentie, Valerian Zorin, heeft woens- ADVERTENTIE De nieuwste en mooiste collectie DASSEN v. 2.50-3.95 Pracht TWEED COLBERTS 47.25 KEIZER WILHELMSTRAAT 16 WASHINGTON (Reuter) In kringen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken verluidt, dat de Ver enigde Staten erin toegestemd hebben, een aantal middelzware tanks van het type Patton naar Jordanië te zenden, op grond van het nieuwe militaire steunprogram voor Jordanië waarvoor tien miljoen dol lar beschikbaar is gesteld. De Verenigde Staten zouden de tanks willen leveren in de hoop, dat de aanwezigheid van de tanks de rust in het Nabije Oosten zal bevor deren. BEIROET (AFP) De deskundige van het „State Department" voor het Nabije Oosten, Loy Henderson, is in Beiroet voor besprekingen over de ontwikkelingen in Syrië. Henderson heeft reeds besprekingen gevoerd met de Turkse leiders, koning Hoessein van Jordanië en de Perzische ambassadeur in Turkije, Ali Mansoer. Van Libanese zijde is vernomen, dat Damascus vandaag telefonisch van het door Hender son uiteengezette Amerikaanse standpunt op de hoogte gesteld zal worden. Behalve met de Libanese leiders zal Henderson in Beiroet ook confereren met dag de Westelijke afgevaardigden meege deeld, dat zijn delegatie het Westelijke voorstel van 21 augustus tot staking van de kernproeven geen basis voor overeen stemming acht. Aan het begin van de bijeenkomst van woensdag, die slechts 25 minuten duurde, zei de Amerikaan Stassen, dat de hoofd lijnen van een succesvolle afsluiting van de onderhandelingen over een gedeelte lijke ontwapening zich nu duidelijk be ginnen af te tekenen. Hij was van mening dat het Westelijke voorstel van 21 augus tus een akkoord mogelijk maakt. De Westelijke landen stelden op 21 augustus een voorwaardelijke staking van de kernproeven gedurende twee jaar voor, gekoppeld aan een staking van de produk- tie van kernwapens en als deel van een overeenkomst over een gedeeltelijke ont wapening. Verwacht wordt, dat het Westen morgen officieel zijn plan voor een gedeeltelijke ontwapening ter tafel zal brengen, ondanks het feit, dat Zorin het in grote lijnen reeds heeft verworpen. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land 'zijn in 1957 om het leven gekomen 798 personen, van wie 157 kinderen. i>... De 81-jarige P. Engelen uit Asten, die te Deurne ernstig werd gewond toen de auto van de burgemeester van Asten, de heer A. J. B. Ploegmakers in de Zuidwil lemsvaart reed, is in het ziekenhuis te Helmond overleden. In M h e e r (Zuid-Limburg) is het tweejarig dochtertje van de familie Ben- dermacher door een achteruit rijdende be stelauto overreden en gedood. De 67-jarige fietser E. G. Klunder is, toen hij op de Van Alkemadelaan in D e n Haag, zonder teken te geven en zonder op het achter hem komende verkeer te letten, linksaf sloeg om de Stevinstraat in te rijden, aangereden door een auto. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en over leed korte tijd later. In de Ursulakliniek te Wassenaar is de 20-jarige C. Treuren wonende aan de Hoefkade te Den Haag overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval. Hij reed op een motor op de Nieuwe Parklaan. Hij slipte en kreeg bij de val een hersen schudding. Binnen enkele dagen hervatten tandartsen hun medewerking Er is overeenstemming bereikt tussen de Nederlandsche Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde en het Gemeen schappelijk Overleg van Ziekenfondsorga nisaties (waarin de Bond van R.-K. Zie kenfondsen en de St. Autonome Zieken fondsen ontbreken) over de inhoud van de opdracht aan bindend adviseurs (acte van compromis) en over de voorwaarden waar onder de tandartsen bereid zijn hun mede werking aan de ziekenfondsen te hervat ten. De acte van compromis is inmiddels getekend en de „bindend adviseurs" zijn met hun werkzaamheden begonnen. De tandartsen zullen als gevolg hiervan bin nen enige dagen hun medewerking aan de ziekenfondsen hervatten. De Maatschappij en het Gemeenschap pelijk Overleg zijn met spoed doende de tandartsen respectievelijk de verzekerden richtlijnen te verstrekken betreffende de gang van zaken, geldend van het moment af, dat de tandartsen de medewerking aan de ziekenfondsen hebben hervat. De juiste datum van de hervatting der medewerking zal tijdig bekend worden gemaakt. drie Amerikaanse ambassadeurs, Donald Heath (Libanon), Waldemar Gallman (Irak) en Lester Mallory (Jordanië). Hen derson zal waarschijnlijk rechtstreeks van Beiroet naar Washington terugkeren. STAMBOEL (AFP) Admiraal H. M. Briggs, bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het Nabije Oosten, wordt, vandaag uit Stamboel in Ankara verwacht. Het onverwachte bezoek van Briggs aan Turkije, na het bezoek van Henderson, heeft de belangstelling van Turkse waar nemers gewekt. MOSKOU (AFP) Naar aanleiding van hfet bericht uit Damascus, dat premier Boelganin van de Sovjet-Unie en partij leider Kroesjtsjev zich voor het einde van het jaar naar Syrië zullen begeven, heeft het Russische persbureau Tass verklaard, geen enkele mededeling over een derge lijke reis te hebben. Ook de Syrische minister van Buitenlandse Zaken heeft het bericht tegengesproken. In Moskou is een Syrische economische missie aangekomen voor besprekingen over de Russische hulp aan Syrië. De missie staat onder leiding van de voor zitter van de Syrische plancommissie, Nibara. Men verwacht, dat de Russen machinerieën en technische hulp tot een bedrag van een valf miljard gulden zullen leveren.. WARSCHAU (Reuter) Een Syrische economische delegatie onder leiding van de minister van Landbouw is, na een be zoek aan Moskou, in Warschau aange komen. Het Poolse persbureau P.A.P. meldt, dat de delegatie inleidende bespre kingen zal voeren over een uitbreiding van het handelsverkeer. De Syriërs heb ben in het bijzonder belangstelling voor landbouwmachines waarvoor zij katoen in ruil aanbieden. DAMASCUS (Reuter) Generaal- majoor Afifi Bizri, die onlangs tot staf chef van het Syrische leger is benoemd, heeft berichten, dat hij communist is, tegengesproken. „Ik ben nooit communist geweest en ik ben er ook thans geen", zo verklaarde hij in een vraaggesprek op zijn hoofdkwartier te Damascus. Hij zei, dat het westen een dergelijke opvatting van het communisme heeft, dat zelfs vurige nationalisten tot de commu nisten worden gerekend. „De Indische nremier. Nehroe, 's er zelfs door bof Wes ten eens van beschuldigd communist te zijn". De leden van het Syrische leger mogen zich hü goen enkele politieke partij aansluiten, zo zei hij. Op een vraag, of het leger door pro- communistische officieren wordt beheerst, antwoordde hij ontkennend. „Ik zelf ken geen enkele communistische officier in het leger. Mogelijk waren enigen communist voordat zij in dienst traden, maar wan neer men eenmaal van het leger deel uit maakt moet men alle banden met welke politieke partij ook verbreken". Bizrj sprak ook tegen, dat het leger de macht heeft over de regering. „Ons leger aanvaardt orders van de regering en voert deze uit". Over berichten, dat er thans tenminste 6.500 Russische technici en mili taire deskundigen in Syrië zijn, verklaar de hij: „Wij hebben hier geen duizenden, geen honderden en zelfs geen twintig tallen Russische deskundigen. Indien u genoeg tijd hebt en er belang in stelt kunt u het land doorreizen", aldus de 43-jarige stafchef. ADVERTENTIE Onze overheerlijke fantastisch lekker van smaak 250 gram voor slechts 45 Cent Voorts: PINDAKOEKJES, 250 gr 80 ct WELLINGTONS en BITTERKOEKJES, 200 g? 90 ct ZANDRINGEN, 250 gr 70 ct Willemsbeekweg 1 - Tel. 4640 - IJm.-O. Tom Masson: Reputatie is: wat anderen niet van u denken. Het toeval dat wel eens „de alledaag se vorm van het noodlot" is genoemd heeft gewild dat het tiende Congres van Wereld-federalisten, dat deze week in Den Haag wordt gehouden, samenvalt met een nieuwe crisis van de Londense ont wapeningsconferentie en de bekendma king van geslaagde proefnemingen met nieuwe verschrikkelijke wapens door de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Het uitblijven van overeenstemming, zelfs van enigerlei concrete toenadering, in Londen vervult de wereld met bezorgd heid. Het nieuws over geleide projectielen die, afgeschoten in het ene werelddeel, massale vernietiging kunnen veroorzaken in een ander werelddeel, zal bij vele mil joenen in tal van landen ontsteltenis en afgrijzen hebben gewekt. Maar in de Sche- veningse Kurzaal, waar politici uit alle windstreken middelen beramen om de vrede te verzekeren en de mensheid voor haar ondergang te behoeden, luistert slechts een handjevol belangstellenden naar wat er besproken wordt. In dit geval geldt niet slechts het gezegde, dat de af wezigen ongelijk hebben; door hun onver schilligheid voor het streven naar een betere wereldorde laden zij een deel op zich van de schuld aan een mogelijke cata strofe van onvoorstelbare afmetingen. Die onverschilligheid zal wel gedeeltelijk moeten worden toegeschreven aan onbe kendheid met de doelstellingen van de wereld-federalisten, gedeeltelijk ook aan de opvatting dat wereld-federalisten goed aardige dromers zijn, wier idealen veel te onrealistisch zijn om ooit te kunnen wor den verwezenlijkt. Wat het eerste betreft, is er op het congres terecht op gehamerd, dat „the man in the street" wakker en warm gemaakt moet worden voor de we reld-federalistische idee. Wat het tweede aangaat, kan worden gezegd dat er in de afgelopen dagen in de Kurzaal inderdaad wel eens woorden zijn gesproken, die van politieke naïveteit en wereldvreemdheid getuigden, maar dat de voornaamste dis cussies voor het merendeel toch wel sober, realistisch en zakelijk zijn geweest. Dit geldt zeer zeker voor het gisteren uitvoerig besproken plan voor een perma nente politiemacht van de Verenigde Na ties. Dit plan behelst geenszins de onmid dellijke afschaffing van alle nationale legers, luchtmachten en oorlogsvloten een ideaal waarvan elk redelijk mens in ziet dat het onbereikbaar is zolang de huidige wereldorde niet radicaal is gewij zigd maar komt neer op de verwezen lijking van een denkbeeld, dat reeds in het Handvest van de V.N. is neergelegd, zij het ook dat het begrip „permanent" in dit verband een novum zou zijn. Deze politiemacht zou in het begin bestaan uit ongeveer 20.000 man, die in de verschil lende landen rechtstreeks aangeworven zouden worden; in tegenstelling tot de in Korea en in het Nabije Oosten gevolgde methode zouden er dus geen nationale contingenten worden geleverd, maar zou den de leden van de politiemacht een ech te internationale eenheid vormen. Het congres besefte dat het ambtelijke beheer over deze politiemacht een hoogst delicaat probleem vormt, omdat verhin derd moet worden dat tegenwerking door één of enkele leden van de V.N. het gehele apparaat verlamt. Maar of een ingediend voorsfel, het beheer te verdelen tussen de Assemblée, de Veiligheidsraad en de Secretaris-Generaal, dit probleem oplost, valt te betwijfelen. Maar vast staat, dat naar de schepping van een permanente internationale poli tiemacht, die onafhankelijk van nationale regeringen kan optreden, met de grootst mogelijke energie en volharding moet worden gestreefd. Niet omdat zulk een politiemacht nu of in een nabije toekomst enige kans zou krijgen de nationale strijd krachten te vervangen, niet omdat zij in staat zou zijn een einde te maken aan de mogelijkheid van nieuwe oorlogen, maar omdat zij een kalmerende invloed zou kunnen uitoefenen in gebieden waar plaatselijke spanning heerst, omdat zij zou kunnen toezien op de nakoming van inter nationale afspraken en op de vrijheid van internationale wateren, en bovenal omdat zij de kiem zou kunnen bevatten van een veel grotere en sterkere internationale po litiemacht die, als de tijd er rijp voor is, de afschaffing van nationale strijdkrachten en de definitieve uitbanning van oorlog wél mogelijk zou maken. Om een bescheiden internationale poli tiemacht tot stand te doen komen, is geen wereld-federalisme, zelfs geen herziening van het Handvest der V.N. nodig. Juist daarom bewijzen de wereld-federalisten de mensheid een dienst door dit concrete, realistische en voor spoedige verwezenlij king vatbare denkbeeld tot een van hun voornaamste doelstellingen te maken. Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1