Oprechte dankbaarheid jegens mej. E. Vijlbrief, die het BLO verliet IJ mond-agenda Amsterdam en Haarlem vierden weemoedig afscheidsfeest Havenberichten EN OP ZEIE MOORE'S Roggeveen Wethouders, ouders en collega's namen geroerd afscheid van geliefde onderwijzeres Amsterdamse Beurs Weer veel botsingen in Velsens verkeer BOEKHOUDEN - M.B.A. MID D ENSTAN DS-opleiding ENGELS - FRANS - DUITS MAANDAG 2 SEPTEMBER 1957 8 Het verenigingswerk gaat door IEV in St. Pancratius- toernooi niet goed voorbereid Burgerlijke Stand van Velsen Scheepvaart Eerst halen in 10 maanden betalen UIT EEN VOLLE gymnastiekzaal van de school aan de Houtmanstraat zijn zater dagmiddag vele dankbare klanken opgestegen aan het adres van mejuffrouw E. Vijl brief, de onderwijzeres van het B.L.O., die na een langjarige praktijk zowel In Velsen als elders het bijltje er bij neer moest leggen wegens het naderen van haar vijfenzes tigste levensjaar. Namens de gemeente heeft wethouder H. de Boer gewaagd van de grote dankbaarheid, die Velsens bestuurderen zowel als de burgerij koesteren voor de onvermoeibare inspanningen van de scheidende onderwijzeres, burgemeester mr. M. M. Kwint en zijn echtgenote waren aanwezig om haar de hand te drukken en uit vele organisaties, die mejuffrouw Vijlbrief gedurende haar bijna 25 jaren Velsens burgerschap van ganser harte en uit alle macht steunde en hielp, kwamen dezelfde betuigingen van erkentelijkheid, die haar warme burgerzin volledig recht deden wedervaren. Het nieuwe hoofd van de B.L.O.-school, de heer T. Westra, die als ceremoniemees ter dezer afscheidsbijeenkomst fungeerde, was oprecht verheugd, zo velen bij elkaar te zien, hetgeen hem genoeg zei over de grote plaats, die mejuffrouw Vijlbrief in Velsen inneemt. Hij beschouwde dit af' scheid meer als een jubileum dan als een wat weemoedige aangelegenheid, omdat speciaal dit onderwijs het bereiken der pensioengerechtigde leeftijd tot een ware prestatie verheft. Wethouder De Boer ging na, hoe mejuffrouw Vijlbrief in 1909 als kwekelinge bij het kleuteronderwijs begon en hoe de crisisjaren haar omzwaai naar het B.L.O. zagen; een moment, dat vele zegenrijke jaren nadien opleverde. „Al zal iedereen helpen waar het in zijn vermogen ligt, het is maar weinigen gegeven de kin deren van het B.L.O. te dienen, zoals me juffrouw Vijlbrief dit bijna een kwart eeuw deed", merkte de heer De Boer op, die er aan herinnerde, hoe pas de laatste jaren dit onderwijs de belangstelling is gaan krijgen van de overheid, die het zo ten volle verdient. Juffrouw Vijlbrief zal he laas niet meer van dit „reveil" profiteren - zij heeft al die jaren met beperkte midde len moeten werken, zo ging de wethouder voort, die het onder deze omstandigheden een dubbel te waarderen prestatie vond, dat zij zoveel geluk heeft gebracht in ge zinnen, waar het geluk geweken scheen. Woorden en tranen „De vaders en moeders, die hun kinderen aan deze vrouw toevertrouwden, weten méér nog van dank dan uit mijn erkenning van een trouwe plichtsvervulling kan blij ken", zei de heer De Boer - „tranen hebben hier vaak meer gezegd dan menig woord kan uitdrukken". Hij was er stellig van overtuigd, dat mejuffrouw Vijlbrief er nog helemaal geen zin in heeft het bijltje er bij neer te leggen en wees er verder op, dat in dit land het B.L.O. helaas - zelfs niet bij erkende „pedagogen" - nog niet de plaats heeft veroverd, die het verdient. Dat mej. Vijlbrief destijds een persoonlijke waar dering ontving in de vorm van een konink lijke onderscheiding, had hem in dit ver band bijzonder deugd gedaan en hij ging in zijn menselijk en voluit-gemeend betoog verder door de vraag te stellen, hoevelen er werkelijk onder de indruk zullen komen van het offer, dat gebracht moet worden om andere gelukkig te maken - in tegen stelling tot de indruk, die bijvoorbeeld een belangrijke sportprestatie maakt op de massa. „U hebt niet alleen uw plicht ge daan, u hebt het maximale gedaan van wat u kon presteren en op het stuk van uw sociale werkzaamheden moge uw pensioen nog ver af zijn maar probeer toch ook een weinig uzelf te dienen." De wethouder eindigde zijn rede, die een langdurig en instemmend applaus ontkende, met de beste wensen voor de scheidende, waarop mevrouw Clausen namens de ouders, de leerlingen en de oud-leerlingen de schei dende onderwijzeres toesprak in een door de ontroering bemoeilijkt speechje, waarin zij het geduld en de liefde van mej. Vijl brief prees en er aan herinnerde hoe de kinderen, die thuis het moeilijkst waren, haar de meeste voldoening schonken. De herinneringscadeaus bestonden uit een lectuurbak, een schemerlamp, een rek met drinkglazen en een bloemenhulde. „Onbescheiden beroep" De heer J. van Os van de Abeelen maakte zich tot tolk der burgerij, sprekende uit naam van de Velser Gemeenschap, wier werk de scheidende onderwijzeres van meet af aan met zoveel overtuiging heeft helpen uitdragen. Hij moest bekennen, dat zijn eerste reactie bij het vernemen van haar naderend afscheid was de vraag, of zij nadien wel in de gemeente zou blijven. Daar dit inderdaad het geval is deed hij alvast een „onbescheiden beroep" op haar medewerking voor de toekomst en bij dit afscheid van het onderwijs bood hij haar een boek aan over de schoonheden der Kennemer natuur. De heer J. P. van Meg- chelen sprak namens de Oranjevereniging IJmuiden-Oost en dezerzijds was er een bloemstuk en eau-de-cologne; mevrouw Anten sprak uit naam van het Koningin Wilhelminafonds en het Prins Bernhard- 3% Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew. PhilipsGloeil pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers vrijdag 81l3/'ie 88% 176 345 187 290% 226% 265 218% 140/4 411% 224 966 f 204,90 67 124,30 162 153% 241% 115 80% 198 153 164 159 55 Va 45% 65% 43% 83 33% Voorbeurs koersen 178 280 418 211,50 fonds en liet haar woorden vergezeld gaan van een boekenbon en chocolade van deze beide organisaties en tenslotte heeft de heer Westra in een bewogen slotwoord het B.L.O., dat mej. Vijlbrief zo na aan het hart droeg, gekarakteriseerd. .„Zoals de maatschappij profiteert van de plus-varianten, zal zij moeten zorgen voor de minus-varianten" meende de heer Westra, die daarmee kwam op de zware taak - slechts weggelegd voor de zeer ster ken - van hen, die de minder bedeelde kin deren helpen opvoeden. Hjj maakte van zijn toespraak een klem mend beroep op allen, deze kinderen te helpen en ze niet te trappen. Het streven wordt van het B.L.O. wordt namelijk nog maar al te vaak tegengewerkt door de mentaliteit van het publiek, dat zowel de imbecielen als de debielen telkens weer terugschuift naar een bepaald, minder vleiend hokje der samenleving, waardoor zij niet de kans krjjgen hun aanwezige gaven te ontplooien. Voorts vroeg hij zich af hoe het mogelijk is geweest, dat de scheidende onderwijzeres al die jaren met zoveel kinderen in de kleine ruimte van het huis op de hoek van de Lijsterlaan heeft moeten werken, er op wijzend, dat de verbeteringen komen, nu zij weg gaat - „het is haast pijnlijk". Niettemin zal zij zelf de eerste zijn, die er blij mee is, dat haar opvolgster mej. Roelfsema onder zoveel gunstiger omstan digheden haar taak zal voortzetten. Het applaus, dat op zijn woorden volgde, sprak boekdelen over de sympathie jegens de vertrekkende onderwijzeres, die van „de school' 'een cadeau onder enveloppe in ont vangst moest nemen en daarna ietwat be duusd over al die eer en goede woorden in een kort bedankje haar opvatting nogmaals liet horen, dat het geen verdienste is de meegebrachte talenten in dienst van de misdeelde mens te gebruiken, maar zuiver een plicht. Allen hebben vervolgens de kans gegre pen mej. Vijlbrief de hand ten afscheid te drukken - voor velen echter is het een „tot weerziens" geworden. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 4e klasse - 9e lijst 100.000 15601 1.000 1037 1650 12403 14150 16036 400 1331 2314 2616 2928 3554 4756 5549 8717 8862 10065 14859 16958 19626 19832 2060C 20954 21811 200 2338 2522 4256 5844 6266 6724 6733 7474 8399 8840 10383 10735 12612 12873 14157 14418 14757 15831 15928 16218 16315 16585 16868 17082 17650 17833 17869 19585 20089 20225 21585 21995 VELSEN MAANDAG 2 SEPTEMBER Thalia, 20 uur, „El Paso, stad der ver schrikking". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 14—1630 uur. BIMIJ, open van 1417.30 en 1923 uur. „The Gusonians" en Frans van Dusscho- ten 's avonds in restauratietent. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 14.3017.30, 19 21 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77, open van 1417 uur. DINSDAG 3 SEPTEMBER Thalia, als maandag. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als maandag. BIMIJ, open van 14—17.30 en 19—23 uur. „The Gusonians" en „The Larrysons" in de restauratietent. Gem. Openbare Leeszaal en bibliotheek, Heidestraat, open van 1012.30 en 14.30 17.30. Filiaal Wijkerstraatweg 77, open van 19—21 uur. C.F.A., 20 uur. Herv. Jeugdgebouw, Rem- brandtlaan, filmvoorstelling. Alcoholics Anonymus, van 20 uur af, zaal Abelenstraat, spreekuur. R.K. Openbare leeszaal en bibliotheek, Banjaertstraat 13, open van 1012 uur. BEVERWIJK MAANDAG 2 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De krimpende man". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Gaby". W.B. Theater, 20 uur: „Verlaat mij niet". Café Apeldoorn, 20 uur: Supportersver gadering Rood-Zwart. Openbare Leeszaal, Prinsesselaan 19, ge opend van 1517 en 1920 uur; lees- en studiehoeken geopend van 1517 en 18.3020.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 19—20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. DINSDAG 3 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: Als maandag. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Moor dend lood". Grote Kerk, 20 uur: Orgelconcert met so listen. Openbare leeszaal, Prinsesselaan 19, ge opend van 1517 uur; lees- en studie zaal geopend van 1517 en 18.3020.30 uur. R.K. Leeszaal: Als maandag. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal: Als maandag. Zwijntjesjagers opereren op kermisterrein In het afgelopen weekeinde heeft zich weer een uitgebreide serie aanrijdingen voorgedaan in het Velsense verkeer, waar bij in totaal vier gewonden vielen. Zondagmiddag werd op de Hoofdstraat te Santpoort het driejarige jongetje T. bij het plotseling oversteken van de rijbaan aangereden door een auto. Het kind moest met hoofdletsel naar het ziekenhuis wor den gebracht. Even later stak op dezelfde Hoofd straat de 25-jarige mej. C. J. B. op de fiets zonder uit te kijken de weg over, waar door een bromfietser tegen haar opbotste. Zij kwam er zelf redelijk af, maar de bromfietser moest met een zware hersen schudding en hoofdwonden naar het An- toniusziekenhuis worden vervoerd. Zondagmiddag slipte er voorts een bromfietser in de bocht van de Strandweg en hij moest met een lichte hersenschud ding huiswaarts worden gébracht. Het was een 29-jarige inwoner van Apeldoorn. Diefstallen Op de eerste dag van de kermis op het Marktplein werden een bromfiets en een fiets ontvreemd. Men zij gewaarschuwd! De IEV'ers, die in Badhoevedorp tijdens het St. Pancratius-voetbaltoernooi het sei zoen openden met een wedstrijd tegen het sterke SJC, bleken zich in de vakantie on voldoende te hebben voorbereid. Niet dat het individuele spel niet tot zijn recht kwam bij de Velsenaren, maar het korte aanvalsspel werd noodlottig en hiermede zal IEV bij de training geducht volledig moeten afrekenen. Dit was oorzaak ook, dat de IEV-aanval weinig goede vorderingen maakte, waardoor tevens de achterhoede van SJC voortdurend gevaar kon afwen den. IEV had direct al moeite om op het gladde, ongelijke veld op gang te komen, waardoor na zeven minuten SJC uit een hoekschop kon scoren(nul-een). Wel kwam IEV er nu wat beter in en wist toch nog enig gevaar te stichten bij SJC, maar het korte spel liet de tegenstander het verdere initiatief. Na 32 minuten kon de SJC-mid- voor opnieuw doelpunten (nul-twee). Na de hervatting beheerste SJC, met weinig aanvalskracht van IEV-zijde, het spel, zodat de Velsense verdediging veel te verduren kreeg. IEV bleef in kort spel volharden, waarbij de vleugelspelers bijna niet werden betrokken. Dankzij doelman Alkemade en de achterspelers Harsveld en Wijker kon verder scoren worden belet. In de laatste tien minuten zette IEV alles op alles. J. de Reus passeerde met een listige boogbal nog wel de SJC-doelman, doch de rechtsachter voorkwam op de lijn een tegenpunt (nul-twee). stelling der hoofdstedelingen voor dit af' scheidsfestijn er stonden er in de Spui straat alleen al enige duizenden dat uit veiligheidsoverwegingen het uit drie wa gens bestaande tramstel dat kort na mid dernacht arriveerde, ijlings officieel tot de laatste tram werd verklaard. Dit tramstel, voorafgegaan door vlaggen der buurt- comités en de drumband van het vete- ranenlegioen, kon zich slechts met behulp van politieruiters een weg door de dicht opeengepakte Amsterdammers banen. Wethouder B. Ram sprak namens het stadsbestuur een woord van afscheid tot de „ons zo sympathieke blauwe tram, die na de Gooise moordenaar, de Kikkert en het boemeltje van Purmerend nu ook gaat verdwijnen". DUIZENDEN HAARLEMMERS hebben zaterdagavond tussen acht en negen uur in de Tempeliersstraat in Haarlem afscheid genomen van de tram, die zo vele jaren een verbinding heeft gevormd met Zandvoort en Amsterdam en die nu door autobussen is vervangen. Er heerste in de binnenstad een vrolijke stemming, zoals die vroeger ook op de laatste dag van augustus heerste, toen de verjaardag van koningin Wilhel- mina gevierd werd. De voorbereidingen van het afscheid waren echt in mineur gestemd. De Haarlemse musicus Jos de Klerk had de tekst en muziek geschreven van „Een requiem voor de blauwe", bij wijze van parodie op het thema uit de fi nale van de „Eroica", de derde symfonie van Beethoven. Op dit thema zongen tach tig leden van de 126 jaar oude Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" onder leiding van Jack P. Loorij het refrein „Trèm, trèm, trèm, trèm, dit is je requiem", waarop twee variaties volgden waarin de namen van de belangrijkste stopplaatsen waren verwerkt. De zangers hadden een hoge hoed opgezet en waren in geklede jas gestoken. Jhr. dr. J. C. Mollerus, oud-secretaris van de kamer van koophandel en fabrie ken en oud-secretaris van de voetbalclub HFC sprak vervolgens een lijkrede uit, waarna de directeur van de NZHVM, de heer J. J. Jurrissen, woorden van dank sprak tot de componist, de dirigent, de zan gers en de spreker. Van deze gelegenheid maakte hij tevens gebryik. dank te brengen aan zijn perso neel voor de trouwe diensten en aan de Haarlemmers voor hun vertrouwen in de tram. Ter gelegenheid van deze avond had de directie van de NZH zoveel mogelijk ma terieel laten rijden om een groot aantal personen in de gelegenheid te stellen een afscheidsrit naar de hoofdstad te maken. Honderden maakten hiervan gebruik en namen plaats in oude wagens, die in lange tijd geen dienst meer hadden gedaan. Maar ook in Amsterdam was het een drukte van belang. Het ging daar echt op z'n Jordaans toe. Bij het haltekantoor van de N.Z.H.V.M. aan de Spuistraat in Am sterdams binnenstad is om één uur op feestelijke en luidruchtige wijze afscheid genomen van de blauwe tram, die in meer dan een halve eeuw ettelijke miljoenen passagiers op het traject Amsterdam Haarlem—Zandvoort vice versa heeft ver voerd. Dermate overweldigend was de belang- BEVALLEN: A. Woldering-Jansen, z., Kromme Mijdrechtstraat 26, IJmuiden. A. J. H. Graaman-Smakman, d., Zeeweg 372, Driehuis. J. Spanjaard-Koelemeijer, d., Merwedestraat 86, IJmuiden. L.Grootveld- Ket, d., Vleetstr. 17, IJmuiden. M. M. van den Berg-Van den Bronk, z., Schelde- straat 23, IJmuiden. P. K. Keur-Zeeuw, 2 d., Groeneweg 30, IJmuiden-Oost. A. C. van Geldorp-Boesmans, z., Hagelinger- weg 21, Santpoort. P. de Groot-Bennink, z., Molenstraat 12, Santpoort. L. Kolbe- Van Rijn, d., Wijk aan Zeeëerweg 63, IJmuiden-Oost. A. J. A. Hoogendijk-Gun- zel, z., President Steijnstraat 52, IJmuiden. C. A. Bergman-Weber, d., Lange Heeren straat 5 zw., Haarlem. GETROUWD: J. Balm-J. J. Bruijnen, Vleetstraat 12, IJmuiden. M. Veerbeek-A. de Ruiter, Kastanjelaan 33, Beverwijk. C. J. F. Sijm-C. J. van Schagen, Kerkweg 27, Santpoort. H. J. Hoolwerf-L. H. Harms, Woonwagenkamp, Waarderweg, Haarlem. N. Rizzuto-W. van Donselaar, Anemonen- straat 21, Santpoort. M. P. M. van der Meij-J. van Eekelen, Willemsbeekweg 7, IJ muiden-Oost. ONDERTROUWD: H. Kneefel, Graham- straat 84, IJmuiden, en F. A. Lohr, Radar straat 54, IJmuiden. R. Portengen, Tuin dersstraat 46, IJmuiden, en M. Zandwijk, Lange Nieuwstraat 261, IJmuiden. R. T. Wouda, Velserduinweg 58, IJmuiden-Oost, en J. Ruiten, Kompasstraat 14, IJmuiden. t.a. Velserduinweg 58, IJmuiden-Oost. B. J. Vrenegoor, Olmenstraat 75, Haarlem, en I. M. de Boer, Van Dalenlaan 7, Santpoort. C. de Pagter, Marconistraat 18, IJmuiden, en T. Vazel, Popelstraat 10, IJmuiden- Oost. t.a. Grahamstraat 194, IJmuiden. P. J. van Megen, Heemskerkerweg 89, Be verwijk, en J. M. Wijker, Grote Hout- of Koningsweg 18, Velsen-Noord. P. J. G. Niesten, Alkmaarseweg 10, Beverwijk, en W. M. Kroone, Ladderbeekstraat 68, Vel sen-Noord. E. H. Büchi, Meeuwenlaan 49, IJmuiden-Oost, en C. Vlaming, Zinnevelt- laan 9, Santpoort-Station, t.a. Crijnssen- straat 18, Santpoort. B. Bekman,, Burge meester Rambonnetlaan 11, IJmuiden, en G. H. Koers, Gijzenveltplantsoen 183, IJmuiden. J. Hajczinger, Groeneweg 75, IJmuiden-Oost, en A. Selderbeek, Groene weg 75, IJmuiden-Oost. C. J. van Dansik, Diepenbrockstraat 43, Haarlem, en C. J. W. de Vries, Duinvlietstraat 76, Velsen- Noord. t.a. Van 't Hofstraat 23, Haarlem G. Lodder, Wulpstraat 9, Baarn, en G. B T. van Dijken, Terrasweg 62, Santpoort. De directeur van de N.Z.H.V.M., de heer J. J. Jurissen, dankte voor het overweldi gende afscheid, dat tram en personeel in Amsterdam was bereid. „Over enkele uren zeggen wij: „Amsterdam daar zijn wij weer, met onze bussen". Nadat een enorme krans met vele linten aan de laatste wagen was gehecht, een Jor- daanfamilie in oude klederdracht met veel moeite in de al overvolle tram was ge hesen, zong Willy Alberti als afscheidsode „O, blauwe tram". Bestuurders en conduc teurs hadden Inmiddels van het afscheids- comité presentjes ontvangen en als galgen- maal was beschuit met haring rondge diend. Toen greep rechter-beiaardier mr. Ronke de Waard de zwengel van het pierement en klonk een echt Mokumse deun. Het fluitje van de chef snerpte vele malen en, terwijl de Amsterdamse Politiekapel „We gaan naar Zandvoort aan de zee" inzette, vertrok de tram tenslotte met een half uur vertraging langzaam rijdend naar de Spaarnestad. Ook langs de route door de stad bestond er grote belangstelling van de zijde van het publiek voor deze laatste rit. De echte laatste tram uit Haarlem arri veerde pas tegen twee uur. Maar toen wa ren de schijnwerpers van het filmjournaal al gedoofd. Slechts enkelen hebben de laatste tram werkelijk zien verdwijnen. Gedurende het weekeinde (tot en met maandagmorgen 7 uur) kwamen in IJmui den binnen: Abbekerk van Rotterdam, Heiloo van R'dam, Neyenburgh van R'dam, Looke van Antwerpen, Tinda van Gent, Erich van Bremen, Suamico van Trinidad, Lijnbaansgracht van Mantyluoto, Birming ham van Goole, Thor van Londen, Boreas van Malaga, Amasus Fluvius van Col chester, Deo Favente van Gdynia, Bernd Gunda van Kotka, Herm van Nor tal je, Holwierde van Londen, Tukker van Go thenburg, Hildegard Bulow van Lenin grad, Trito van Port Andrez, Pavo van Sundsvall, Thaletas van Hamburg, Frans W. van Expyla, Bonita van Preston, Baarn van Antwerpen, Noorderlicht van Bou logne, Ilos van Hamburg, Adellen van Lon den, Amstelstroom van Londen, Hiron- delle van Londen, Harry Siedler van Ant werpen, Hontestroom van Portsmouth, Gracia van Delfzijl, Paraat van Rotterdam, Beekbergen van Londen, Meteor van Ham burg, Greenfinch van Londen, Gard van Londen, Netherlands Coast van New Castle, Jelö van Drammen, Zaanstroom van Hull, Starpoint van Badholm, Tucuman van Ant werpen, Gaasterland van Hamburg, Presi dent Roosevelt van Parr, Elene van New port News, Eva Maria van Rotterdam, Irine van Mormugoa, Bali van Djakarta, Tasmanic van Ventspil, Nator van Bremen, Widar van Lulea, Roelf van Aarhus, Niobe van Kotka, Laidoure van Lulea, Draco van Kopenhagen, Janny van Goole, Texel- stroom van Liverpool, Portwick van Grangemouth. Vertrokken zijn: Heimdahl naar Norden- hamn, Penglee naar Rotterdam, Birgitt naar Koge, Rien Teekman naar Geffle, Kelkheim naar Lulea, Jurgens Stammer naar Mantyluoto, Brouwersgracht naar Ri ga, Annie G naar Cuxhafen, Olga naar Geffle, Vinum naar Bremen, Viona naar Nyköping, Plato naar Kopenhagen, Skou naar Bremen, Thalisse naar Port Said, Transglobe naar Lisboa, Niagara naar Cas- car, Bullfinch naar Londen, Tinda naar Bremen, Atlantic Clipper naar Bahrun, IJssel naar Barbados, Westerdok naar Lon den, Hado naar Londen, Patria naar Ant werpen, Evangelisnos naar Hampton Roads, Biesbosch naar Hamburg, Hinde naar Londen, Harold G naar Rotterdam, Neijen- burgh naar Stockholm, Hunzeborg naar Randers, Rijnstroom naar Londen, Yipnoc naar China, Polyphemus naar Londen, IJ- stroom naar Leith, Harl Hadjepatheros naar Hampton Roads, Birmingham naar Harlingen, Prinsegracht naar Rotterdam, Vechtstroom naar Huil, Looke naar Stock holm, Frans W naar Swansea, Ardeas naar Gothenburg, Heiloo naar Londen, Tjor naar Malmö, Ezilda Croce naar Rotterdam, Angolakust naar Dakar, Witmarsum naar Antwerpen, Eurybates naar Port Said, Suamico naar La Palice. Vandaag 7800 kisten De aanvoer te IJmuiden bestond van morgen uit ruim 7800 kisten, waarbij 1250 kisten schelvis, 100 wijting, 175 gul en kabeljauw, 3200 haring, 600 makreel, 1100 schol, 250 stokkebit, 300 stuks stijve kabeljauwen, 14.000 kg tong. Van de trawler- en trawlloggervloot waren vijf schepen aan de afslag. De „Amsterdam" (van 22 aug.) voerde aan 1300 kisten ha ring, 50 makreel, 50 diversen en 90 kant jes; de „Albatros" KW.87 (van 20 aug.) 750 kisten haring, 25 makreel, 75 diversen en 540 kantjes haring; de „Maria The- resia" KW.99 (van de westkust, van 17 aug.) 60 kisten kabeljauw en gul, 170 ha ring, 20 wijting, 500 kantjes; de KW.74 500 kisten haring en de SCH.135 (van 21 aug.) 600 kisten haring, 100 diversen en 300 kantjes. Prijzen van vandaag De haring noteerde vanmorgen te IJmuiden f 11-f 22 en de makreel f 13- f 22. Grote schelvis was voor de export en deed f 37-f 42. grootmiddel bracht f 35- f 43 op. De kleinmiddel schelvis ging het binnenland in voor f 32-f 26, pennen voor f 28-f 22 en braadschelvis voor f 23-f 16. Wijting bracht f 15-f 19 op, grote gul f 61-f 41, middel f 33-f 34 en torgullen f 18-f 22. Tong en schol waren bij de eerste af slag vrijwel nog niet verkocht. Enkele kisten noordschol 2 deden f 45 en noord schol 3 f 33. De kabeljauw was voor de export. Regels grote kabeljauw maakten f 124-f 136, kleine f 70 en kisten grote kabeljauw f 162-f 186 en kleine f 148-f 150. Wat er komt Voor de dinsdagmarkt waren vanmor gen te IJmuiden binnen de trawler „Klaas Wijker" (van 27 aug.) met 1400 kisten en de KW.82 „Stadt Enchuysen" (van 23 aug.) met 1300 kisten. Thuisstomend wa ren met nog onbekende vangsten de „Haarlem" (van 27 aug.) de „Dirkje" (van 27 aug.) en de „Curagao" (van 24 aug.). Voorts lossen morgen de KW.52 met 180 kisten; WR.25 met 300 kisten; KW. 101 met 400 kisten haring en KW.69 met 125 kisten. Oudste boten Oudste boten zijn thans: IJM.72 „Bea trice" (van 20 aug.), VL.121 „Willem" (van 22 aug.), „Claesje" en SCH.153 „Onderne ming IV" (van 24 aug.). Vervolgens zijn van 27 augustus niet minder dan 17 traw lers. Op die dag gingen naar zee: Herman, Vikingbank, Abraham, van Hattem, Em ma, Ariadne, Thorina, Wiron 2, Dirkje, Deining, KW.80, KW.135, KW. 153 en SCH. 171. Vrijdag op zee Vrijdag was de haringvisserij op de Noordzee zeer ongelijk. De trawlers, die in het Farndeep visten hadden dagvangs ten van 300, maar ook van 50 manden haring. De schippers hadden vreemde er varingen op dit haringplekje, 's Nachts vingen zij veel meer dan overdag en vroe ger was dit omgekeerd. Op 58 noorderbreedte visten ook enige trawlers. De dagvangsten bestonden hier grotendeels uit makreel. Op 't Zand werd ook een wisselvallige visserij gemeld: 80 tot 200 manden. Op de kust werden door de kotters 120 tot 100 kg en 12-15 manden vis per dag scheep gehaald. Dit weekeinde op zee De haringvisserij was dit weekeinde goed en slecht. Men moest echt geluk hebben, meenden de schippers. De vang sten bedroegen zondag 100 tot 400 manden per etmaal. Er werd gevist op de Oost- bank en in het Farndeep, dus om de Zuid. De „Oceaan 9" meldde weer eens een mooie trek. Vanmorgen werden van een trek 100 kantjes haring scheep gehaald. De wisselvallige vangsten zijn in hoofd zaak een gevolg van het snel stuk trek ken van de netten. De „Job Gouda" meld de zondag een vangst van 100 kantjes; de „Allanwater" 400 manden. De loggers op 't Zand vingen zaterdag 30 tot 100 manden vis per dag. Die dag leverde de haring visserij 100 tot 300 manden op. De „Haar lem" meldde toen een dagvangst van 300 manden. Ook op de westkust vissen weer enige trawlers en trawlloggers. De resultaten op de haringvisserij schijnen echter niet al te best te zijn. Oudjes in Vissershaven Een voor Katwijk en IJmuiden beken de logger keerde eind vorige week in de Vissershaven terug. Het was de SCH.122, die enige jaren geleden door de rederij Corn. Ouwehand te Katwijk aan Zee werd verhuurd aan de rederij Frank Vrolijk te Scheveningen. Bij Ouwehand was het schip vroeger in de vaart als de KW.122 „Vrouwe Jacoba". Het schip heeft lange tijd in Scheveningen stilgelegen en werd naar IJmuiden teruggesleept door de SCH.97. Goede reisjes De kotters, die vorige week elke dag aan de markt kwamen, hebben een goede weekbesomming gehaald. De IJM.3, KW. 71, KW.128 en KW.94 hebben alle een besomming boven de f 2000 gemaakt. De goede kwaliteit schol, die door deze kust vaarders wordt aangevoerd, wordt goed betaald. Haringvangsten Vangsten in de nacht van zondag op maandag: KW9 3, KW23 25, KW138 8, IJM75 34, KW19 45, KW54 18, KW70 5, KW168 10, KW22 10, KW45 18, KW127 40, KW163 2, KW18 25, KW67 50, KW130 7, KW151 3, KW20 35, KW39 2, KW40 3, KW110 14. Geen vangst; KW147, KW86, KW29, KW15, KW43 en KW44. De vangsten van de trawlloggers waren: KW6 20. KW7 86, KW141 35, KW80 50, KW123 50, IJM283 50. Gemiddelde vangst vleet 14 k. en trawl 50 k. Aldabi, 1/9 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Alphard, 31 v. R'dam n. Hamburg 1/9 te Bremen.. Axeldijk, 31 te Rotterdam. Aagtekerk, 2/9 te Port Swettenham. Alderamin, 31 v. Aden n. Port Said. Ameland, 1/9 te Algiers. Antonia, 2/9 te Pladju. Arkeldijk, 2/9 te Djeddah. Astrid Naess, 31 v. Aruba n. Landsend. Abbedijk, 1/9 v. New York n. Le Havre. Abbekerk, 1/9 te Takubar. Alioth, 31 v. Rio Grande do Sul n. Montevideo. Arendskerk, 31 te Aden. Bantam, 1/9 v. Port Said n. Halifax. Batjan, 1/9 v. Baltimore n. Houston. Batu, 2/9 te Abadan. Bintang, 2/9 te Tandjong Priok. Borneo, 2/9 te Port Swettenham. Boschkerk, pass. 1/9 Gibraltar n. Lissabon. Blitar, 1/9 te Tandjong Priok. Boskoop, 2/9 te Trinidad. Calamares, 31 v. Rotterdam n. Punto Armuelles. Caltex Leiden, 1/9 v. Rotterdam n. Perz. Golf. Carrillo, 1/9 v. San Francisco n. Pto. Armuelles. Coryda, 3/9 te Bangkok verw. Cottica, 1/9 v. Plymouth n. Amsterdam. Ceronia, 1 9 te Surabaja. Cistula, 31 dw. Kaap Palmar n. Abidjan. Cleodora, 31 v. Abidjan n. Port Elizabeth. Congokust, 31 v. Takoradi n. Accra. Duivendrecht, pass. 1/9 Fastnet n. Manchester. Ena, 31 v. Rotterdam n. Pembroke. Esso Den Haag, 1/9 te Rotterdam. Eemdijk, 1/9 te Le Havre. Elizabeth B, 2/9 te Balboa. Eos, 1/9 te Alexandrië Etrema, 2/9 te Fortaleza. Garoet, 2/9 v. Tandjung Mani n. Singapore. Giessenkerk, 1/9 v. Suez n. Djibouti. Graveland, 1/9 v. Las Palmas n. Amsterdam. Groote Beer, pass. 1/9 Kaap Race n. New York. Guineekust, 1/9 te Duala. Gaasterkerk, 1/9 te Colombo. Ghanakust, 31 v. Dakar n. Duinkerken. Gordias, 1/9 v. Panamakanaal n. Punta Arenas. Hermes, 31 v. Rotterdam n. Bremen. Heemskerk, 1/9 v. Yokohama n. Kobe. Java, 1/9 v. New York n. Houston. Kinderdijk, 31 te Rotterdam. Karimata, 1/9 v. Belawan n. Aden. Kermia, 1/9 v. Hongkong n. Miri. Kieldrecht, pass. 1/9 Gibraltar n. Lissabon. Koningswaard, 2/9 te Curagao. Kopionella, 2/9 te Suez verw. Krebsia, 2/9 te Balikpapan. Kalydon, 2/9 te Curagao. Keizerswaard, 30 v. San Francisco n. Curagao. Kertosono, 1/9 v. New York n. Los Angeles. Leto, 1/9 te Rotterdam. Leuvekerk, 1/9 te Rotterdam. Larenberg, 31 v. Sluiskil n. Agadir. Lekhaven, 31 v. Buenos Aires, 1/9 te Rosaria. Laertes, 31 te Liverpool. Leopoldskerk, 2/9 te Antwerpen. Liberty Bell, 31 v. Suez n. Mena Al AhmadL Limburg, 2/9 te Beyrouth. Maashaven, 1/9 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Maaslloyd, 2/9 te Belawan. Modjokerto, 1/9 v. Barcelona, 7/9 te R'dam verw. Murena, 1/9 te Cebu. Myonia, 3/9 te Balikpapan verw. Macoma, 3/9 te Calcutta verw. Nias, 2/9 te Cochin. Ondina, 3/9 te Terneuzen verw. Oranjefontein, 1/9 te Port Elizabeth. Overijsel, 1/9 te Suez. Peperkust, 2/9 te Pointe Noire. Prins Alexander, 3/9 te Montreal verw. Purfina Hellas, pass. 1/9 z. Kreta n. Perz. Golf. Phrontis, 1/9 te Bangkok. Prins Casimir, 1/9 v. Milwaukee n. Sarnia. Prins Philips Willem, 1/9 v. Milwaukee n.Detroit. Prins Willem V, 31 te Le Havre. Prins Willem George Frederik, 31 v. Le Havre naar Montreal. Radja, 2/9 te Halifax. Ridderkerk, 1/9 v. Nacala n. Mombasa. Riouw, 1/9 dw. Algiers n. Beyrouth. Schelpwijk, 1/9 v. Rotterdam n. Oslo. Sloterdijk, 31 v. Rotterdam n. New York. Stad Dordrecht, 1/9 te Rotterdam. Stad Vlaardingen, 31 v. Rotterdam n. Narvik. Sirrah, 1/9 v. Bahrein n. Aden. Stad Alkmaar, 31 v. Bagnoli n. Melilla. Stad Breda, pass. 1/9 Beachyhead n. Wabana. Stad Utrecht, 1/9 te Narvik. Saloum, 31 v. La Pallice n. Duinkerken. Schouten, 1/9 te Mauritius. Stad Arnhem, 1/9 te Narvik. Straat Lombok, 31 te Zanzibar. Themisto, 1/9 v. Rotterdam n. Wabana. Trompenberg, 1/9 te Rotterdam. Tamo, 31 te Antwerpen. Tegelborg, 1/9 v. Rio de Jan., 10/9 te K'stad verw. Teucer, 2/9 te Sungeigerong. Van Neck, 31 v. Sydney n. Singapore. Westerdam, 2/9 te Rotterdam. Westland, 1/9 v. Las Palmas n. Amsterdam. Willemstad, 31 te Port of Spain. Wonogiri, 2/9 te Singapore. Wonosari, 1/9 v. Abadan n. Karachi. Weltevreden, 31 te Port Said. Wieldrecht, 31 te Bremen. Witmarsum, 2/9 te Antwerpen. Zaanland, 1/9 v. Bahia n. Amsterdam. Zonnekerk, 31 v. Rangoon n. Chittagon. Handelscorrespondentie en Spreekvaardigheid ILfl IT ET D B A |kj fïj Cï Handelscorrespondentie TH tEL# Sleutelcursus STENO (Ned. en Mod. Talen) - T P E N CrilAAl Frans Halsstraat 1 H SLnUUL Haarlem - Tel. 14624 SPOEDOPLEIDING stuurman en machinist. Zeevaart-inst. Stations weg 66, Velsen, telef. K 25504704. Dag- en av.-lessen, geen toela tingseisen. BOEKHOUDEN TALEN. Opl. Praktijk en convers, examens, ook M. B. A. en Hoofdcorr. door erv. Leraar. Iepenlaan 88, Bl'daal telef. no. 55266. PERSONEEL GEVK. Goed loon. Glazenwasserij H. Stolp Spilbergenstr. 20, tel. 4093. M. de Boer, Vechtstraat 1. Na 5 uur tel. 7106. JONGE VROUW b. z. a. voor werk in de avonduren, kan toor enz. Brieven L 2047. 20 KORTING op alle stoomgoederen, mits gebracht en gehaald Trompstraat 27, Chem. Wasserij en Ververij Keyser. Bezoek op de BIMIJ de RA DIO- en TELEVISIEDE MONSTRATIE van Keizer. Hier krijgt u volledige in lichtingen van specialisten. ETALAGE-MATERIALEN v tedere branche, glasplaten, spiegels (ook verzilveren) J. Mertens, Snelliusstraat 14, tel. 6140, IJmuiden. Op 3 en 5 sept. kunt u uw Remington SCHEERAPPA- RAAT laten schoonmaken en smeren op de BIMIJ bij Kei zer. Tevens demonstratie van de nieuwste scheerkop. ZUIVER GOUD is de kleur van Sterling shag en de smaak is zo heerlijk als u nog nooit van de lichte shag geproefd hebt. Meubelen Bedden Dekens Karpetten Herenconfectie Damesconfectie Gordijnen Lakens Slopen Enz. enz. Ged Oude Gracht 81 Haarlem Tel. 11152. EN DE LAAGSTE PRIJZEN en 10 pet. korting op al uw stoomgoed bij Hoek en Vaart mit£ zelf gebracht en ge haald in het filiaal Wijk a. Zeeërweg 101, IJmuiden. Tel. no. 7200. SUPER TELEVISIE vanaf f 775. Op de antenne instal latie 3 jaar garantie, eigen servicedienst. Keizer, Tromp straat 30. Tel. 4516. Let op het adres: naast de Dames hoedenzaak. Voor STOFZUIGERS en wasmachines is uw adres Keizer, Trompstraat 30, tel. 4516, naast de Dameshoeden zaak. Ruilen: VRIJ HUIS, omgev. Rex Theater voor 3 a 4 ka merflat. Brieven L 2048. Te koop: z. g. a. n. MEISJES- FIETS voor 4—8 jaar. Sta tionsweg 57, Velsen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8