Gouverneur van Arkansas negeert uitspraak van federale justitie Ewijk's B HET WEER 'MORRIS Londens ontwapeningsoverleg in een impasse geraakt Moskou beschuldigt Grote Drie van zenuwoorlog tegen Syrië Haarlems Dagblad „GEEN NIKKERS OP ONZE SCHOLEN" IJ.V.V. Stormvogels Stormvogels Helmondia Allesbeheersende vraag thans: zal Washington ingrijpen Zorins verwerping van de westelijke voorstellen blijkt definitief Honderden blanken tegen negen negerkinderen FBI ingeschakeld Onbestendig Bouwstop van f 524 miljoen Jongeren uit Amerika op bezoek in Peking me lYlUttmó before//ot/M De toestand in dat land is „uiterst ernstigzo verklaart de Amerikaanse afgezant Henderson Jeugdige krantenloper door jongeman beroofd Middel tegen ontdekking door radar uitgevonden De „Zuiderzee" in Houston Het woord is aan Drie doden in het verkeer V erkeer songelukken DIT JAAR: 818 DODEN Acht doden bij brand in Franse mijn etere akkerij iedt Bescherming van benzinestations 72e JAARGANG No 49 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAAKLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 202 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directies P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De situatie in het Amerikaanse stadje Littlerock in Arkansas, waar soldaten van de staatsmilitie sinds maandag twee scholen omsingeld hebben, teneinde te voorkomen, dat negerkinderen deze scholen bezoeken, is gisteren opnieuw ver scherpt. Het bevel tot de omsingeling van de beide scholen, het stedelijk lyceum en de kweekschool, was zoals men weet, gegeven door de gouverneur van de staat Arkansas, Faubus. Dinsdag besliste een federale rechter, dat de neger kinderen met ingang van gisteren tot de scholen toegelaten mochten worden, doch gouverneur Faubus weigerde aan deze beslissing gevolg te geven en gelastte zijn soldaten, ervoor te zorgen, dat geen enkele neger in het gebouw zou doordringen. Ook de protesten van het schoolbestuur en het hoofd der school, die besloten hadden, zich bij de uitspraak van de federale rechter neer te leggen, haalden niets uit; de gouverneur bleef onverbiddelijk, omdat, naar hij zei, de rassenvermenging alleen maar aanleiding tot gewelddaden zou geven. Ondanks dit alles hebben negen der in geschreven negerleerlingen gisterochtend geprobeerd, door het cordon van de Na tionale Garde om hun school heen te drin gen, maar de mannen stonden schouder aan schouder en wezen de kinderen grim mig maar correct terug. Een van de mili tairen trad tenslotte uit het gelid om de kinderen te zeggen, dat zij beter naar huis konden gaan, omdat zij in geen geval zou den worden doorgelaten. Angstig en met neergeslagen ogen slopen acht van de negen leerlingen tenslotte terug, nage jouwd door een menigte van honderden blanken. Alleen een veertienjarig neger meisje deed nogmaals een poging, maar ook zij moest het opgeven. Toen zij zich per bus wilde verwijderen, schreeuwden opgewonden blanken bedreigingen en ge meenheden als „Sla haar dood" en „Ga terug naar waar je thuishoort, nikker", doch overigens liet men het kind onge moeid. Toen een blanke vrouw het meisje in bescherming wilde nemen, werd er gebruld: „Vermoord dat wijf!" Gisteravond is de spanning nog toe genomen toen bekend werd, dat de negen negerleerlingen vanochtend,ver gezeld door „marshalls" (federale she riffs, wier gezag hoger is dan dat waaraan de soldaten ondergeschikt zijn), naar het lyceum gebracht zullen worden en hun toelating zullen eisen. Deze school en ook de kweekschool worden bewaakt door nationale Gar disten, die gewapend zijn met geweren, pistolen, wapenstokken en traangas, terwijl er enkele pantserwagens in reserve gehouden worden. Wat er ge beuren zal, indien de gouverneur Faubus ook het gezag van deze she riffs tart, is een vraag waarop heel Amerika thans in hoogspanning het antwoord afwacht. Zo het, in dat ge val, al niet tot vechtpartijen komt - waarop de sensatie-beluste blanke be togers van Littlerock blijkbaar hopen - dan zal Washington toch - alleen al om prestige-redenen krachtdadig moeten ingrijpen tegen de houding van de recalcitrante gouverneur van Arkansas, die dan in ieder geval van „contempt of court" (minachting voor de justitie) beschuldigd zou moeten worden. Het hoofd van het ministerie van Justi tie, Herbert Brownell, heeft woensdag avond onthuld, dat het federale recherche bureau F.B.I. is ingeschakeld om „feiten te verzamelen" aangaande het geschil in Littlerock. Gouverneur Faubus heeft gisteravond een telegram aan president Eisenhower gestuurd, waarin hij beweerde dat agenten van de F.B.I. van plan waren hem te arresteren. De gouverneur deed een be roep op de president, een eind te maken aan „de niet te rechtvaardigen inmenging door federale agenten, opdat we onze bin nenlandse rust kunnen terugkrijgen." Men gelooft dat de procureur-generaal van het Opperste Gerechtshof een ploeg zogenaam de „G-men" (speciale rechercheurs) naar Littlerock gestuurd heeft om de situatie te onderzoeken. )OOOOOOOOOOOCXXXXXX)OCXXXX)OOOOOOOOOOOOOOOCCOOOOOOOOOOOOOG VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk opklaringen, maar morgen in de loop van de dag weertoenemende bewolking met tegen de avond van het westen uit enige regen. Zwakke tot ma tige westelijke wind, krimpend naar zuid. Over het algemeen weinig verandering in tempera- jij tuur. OOuoO.XXXXXJOOOOOOCXXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S De Duitser Hans Günther Winkler is gisteren tijdens het internationale con cours hippique in Rotterdam in het springtoernooi Europees kampioen ge worden. Prins Bernhard feliciteerde na afloop de succesvolle ruiter, die men op de foto ziet op zijn paard „Sonnenglanz". Do minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de goedkeuring van 875 bouwwerken ter waarde van 100.000 gulden of meer aangehouden. Het betreft hier een bouwstop van totaal 524 miljoen gulden. Aangehouden wordt de bouw van 332 scholen, 98 overheidsgebouwen, 261 gebouwen die met handel of verkeer heb ben te maken en 129 gebouwen van andere diensten en instellingen. Ook in andere zuidelijke staten van de V. S. is het tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Maandagavond is een 34-jarige neger, Judge Aaron uit het plaatsje Springdale bij Birmingham (Alabama) door een groep blanken ontvoerd en ver minkt. Het ziekenhuis waar Aaron is op genomen, zegt dat zijn toestand goed is, maar leden van het ziekenhuispersoneel zeggen dat hij „op immorele wijze ver minkt, hevig geslagen en gestoken is." De politiemannen die het onderzoek lelden, zeggen vernomen te hebben dat Aaron door blanken, die in twee auto's gearriveerd waren, uit het huis is gehaald van een negerin waar Aaron maandag avond op bezoek was. Hij werd geblind doekt en meegenomen naar een leegstaand huis, waar de afranseling en de afschu welijke verminking plaats vonden. Een van zijn aanvallers brulde hem toe: „Zo vergaat het jullie nikkers als de rassen vermenging op onze scholen een feit wordt". Aaron heeft verklaard dat de mannen witte hemden droegen en dat zij niet gemaskerd waren. Bij het onderzoek is niet komen vast te staan dat Aaron een rol speelt in de schoolkwestie. Een aantal negers in Bir mingham heeft het verzoek gedaan, hun kinderen tot de gemeentescholen toe te laten, doch zij wachten met verdere stap pen tot de plaatselijke raad voor het onderwijs vrijdag dit verzoek behandeld heeft. In Charlotte (Noord-Carolina) hebben zich gisteren eveneens relletjes voorge daan. Een 15-jarig negermeisje werd door opgeschoten jongelui aangevallen toen zij uit een (blanke) school kwam. In Sturgis (Kentucky) stond een groep van honderden scholieren en ouderen toe te kijken toen 17 negers in auto's naar hun „blanke" school kwamen, maar er deden zich geen ongeregeldheden voor. In Van Buren (Arkansas) is de rassen scheiding op de middelbare school zonder incidenten geëindigd. 23 negerleerlingen zijn daar dinsdag rustig naar school ge gaan. Op het station in Pe king heerste bij de aankomst van de 41 Amerikaanse festi valgangers uit Mos kou een geweldige drukte. De Ameri kanen, die zonder toestemming en tegen de uitdrukkelijke wens van Washing ton in op het wereld- jeugdfestival in de Russische hoofdstad een Chinese uitnodi ging aanvaardden, ontplooiden de vlag van hun land, ter wijl de Chinese gast heren en gastvrouwen „Vrede en vriend schap" riepen. De Amerikanen maakten de reis met de trans- siberische expres, die de afstand Moskou Peking in vier dagen aflegt. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 PLASTIC REGENJASSEN 9.75 LONDEN (Reuter) De Sovjet-afge vaardigde naar de ontwapeningsbespre kingen te Londen, Zorin, heeft zijn weste lijke collega's meegedeeld, dat de aanval, welke hij vorige week op het westelijke standpunt inzake ontwapening heeft ge daan, de opvatting weerspiegelde, die de Sovjet-regering over de jongste westelijke voorstellen heeft. Naar van Britse zijde wordt vernomen, zei Zorin dat deze voor stellen niets nieuws bevatten. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk er van beschuldigd, dat zij „hun zenuwoorlog tegen Syrië ver sterken" en een gezamenlijke actie tegen dat iand voorbereiden. Deze beschuldi ging wordt geuit in nota's aan de drie mogendheden, waarin opnieuw de sug gestie wordt gedaan, dat de vier grote mogendheden, die permanent lid van de Veiligheidsraad zijn, verklaren dat z(j het gebruik van geweld als middel om ge schillen in het Nabije Oosten te regelen, veroordelen en zich verplichten om zich niet te mengen in de binnenlandse aange legenheden van de landen in dat gebied. In de nota aan Londen zegt de Sovjet regering, dat Groot-Brittannië zich niet aan de Russische suggestie heeft gestoord en is overgegaan tot gewapende acties in Oman en Jemen. In de nota aan Washing ton wordt de Amerikaanse regering er van beschuldigd, dat zij de staatsgreep in Jordanië heeft veroorzaakt en komplotten Te Leidschendam is een 12-jarige jongen, die kranten bezorgde en tegelijk het abon nementsgeld incasseerde, op de Noordheij- laan overvallen. De dader had de jongen op de Van Ruysdaellaan al gevraagd een tientje te wisselen, hetgeen was geweigerd. Toen de jongen de Noordheijlaan inging, waar maar een paar huizen staan, had de dader zich verdekt opgesteld en toen de jongen langs kwam, greep hij diens geld tas. Met een deel van de inhoud ver dween hij. De jongen riep luidkeels om hulp, waar na enkele omwonenden de overvaller ach terna gingen en hem in een der achter tuinen wisten te grijpen. Hij bleek een 21-jarige jongeman uit Raamsdonk te zijn. Op het politiebureau verklaarde hij, de overval gepleegd te hebben om aan geld te komen om naar zijn woonplaats te kun nen gaan. LONDEN, (AFP) Een onderneming, die radio- en televisieonderdelen maakt, zegt een substantie te hebben vervaardigd, die de voorwerpen welke ermee worden in gesmeerd, „onzichtbaar" voor radar zouden maken. Deze stof zou de radargolven vol ledig absorberen zonder ze terug te kaat sen. De samenstelling van de stof is niet bekend gemaakt. Men kan het produkt zien op de luchtvaarttentoonstelling te Farn- borough. Het lijkt op rubber. tegen de leiders van Syrië en Egypte heeft voorbereid. Ook wordt de Verenigde Sta ten verweten, dat zij de Britse politiek in het Nabije Oosten steunen, omdat zij daardoor hopen de Britse posities daar te kunnen overnemen. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk worden ook gecritiseerd, om dat zij de landen van het Nabije Oosten zouden willen betrekken in „agressieve blokken, zoals de organisatie van het ver drag van Bagdad", die de Sovjet-regering de grondoorzaak van de spanningen in dat gebied noemt. PARIJS (Reuter) De Russische nota bevat geen enkel nieuw voorstel, zo heeft een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken meege deeld. Ernstige gevolgen? WASHINGTON (Reuter) Loy Hen derson, deskundige voor het Nabije Oos ten van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, heeft na terugkeer uit het Nabije Oosten, te Washington ver klaard, dat de toestand in Syrië „uiterst ernstig" is. Deze toestand heeft niet alleen invloed op de situatie in het Nabije Oos ten, maar zou ook „ernstige gevolgen voor de veiligheid van de gehele vrije wereld kunnen hebben", zo zei hij. Henderson zei, dat hij enige suggesties aangaande de toestand in Syrië heeft, maar weigerde hierover te spreken. DAMASCUS (Reuter) De Syrische minister van Defensie, Chaled el Azem, die vorige maand te Moskou toezegging van Russische hulp aan Syrië verkreeg, heeft verklaard te hopen, dat deze hulp een waarde van vijfhonderd miljoen dol lar zal hebben. CAIRO (Reuter) De Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Fawzi, heeft het Egyptische parlement meege deeld, dat op het ogenblik de banden van eensgezindheid en broederschap tussen Syrië en Egypte nauwer worden aange haald. Over Jordanië zei minister Fawzi in een verklaring over de Egyptische bui tenlandse politiek, dat alle maatregelen tot versterking van de onafhankelijkheid van Jordanië voor Egypte een bron van „vreugde, tevredenheid en vertrouwen" zijn. De UNO-strijdmacht in Egypte zal zo spoedig mogelijk en op een door de Egyp tische regering te bepalen ogenblik uit Egypte worden teruggeroepen, aldus dr. Fawzi. De „Zuiderzee", het eerste toestel op de nieuwe KLM-lijn Amsterdam-Houston, is gisteren op de seconde af op tijd, om 15.45 plaatselijke tijd (22.45 Nederlandse tijd) in Houston geland. Naar aanleiding van vragen om zijn cri- tiek nader toe te lichten, besprak de Rus alleen de kwestie van een opschorting van de proeven met kernwapens. Hij herhaal de de Sovjet-opvatting, dat deze proeven onmiddellijk voor twee of drie jaar moe ten worden gestaakt. Voor het controleren van een dergelijke overeenkomst zouden er waarnemingsposten in de betrokken landen moeten worden ingericht. Overi gens zou de opschorting van de proeven los moeten staan van andere ontwape ningsmaatregelen. De Franse afgevaardigde, Jules Moch, ontkende dat het westen de kwestie inge wikkeld maakt door er op te staan, dat een opschorting van de kernproeven ge paard gaat met een verbod om splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden te produceren. Volgens Moch zou dit laatste verbod pas twee jaar na het staken van de proeven van kracht worden. De Amerikaan Stassen noemde de wes telijke voorstellen praktisch en uitvoer baar en de Britse vertegenwoordiger, Al- lan Noble, verklaarde dat uit Zorins woorden bleek, dat de Sovjet-Unie niet langer geïnteresseerd is in een werkelijk ontwapeningsakkoord, maar alleen belang stelt in een onvoorwaardelijk en afzonder lijk staken van kernproeven. Een Russische woordvoerder verklaarde later, dat Zorin de westelijke voorstellen „feitelijk heeft verworpen". De woord voerder voegde hieraan toe, dat de beste oplossing is dat de westelijke mogend heden „meer realistische voorstellen" doen en de zaak „voor een groter forum" be spreken. Enige punten van overeenstemming (AFP) De Russische woordvoerder verklaarde echter, dat het, niettegenstaan de de afwijzing van de westelijke ont wapeningsvoorstellen door de Sovjet- Unie, niet uitgesloten is dat Zorin binnen kort alsnog zal antwoorden op de vragen, die Stassen hem eerder heeft gesteld. Hij gaf toe, dat er enige punten van overeen stemming bestaan tussen het standpunt van het westen en dat van de Sovjet-Unie, met name wat de klassieke bewapening betreft. In antwoord op een vraag zei de Sovjet woordvoerder, dat zijn regering voor standster is van het staken van de pro- duktie van splijtbare materialen voor militaire doeleinden, op voorwaarde dat de westelijke mogendheden er mee ak koord gaan dat kernwapens worden ver boden en worden verwijderd uit de natio nale arsenalen. De voornaamste hinder paal voor een akkoord inzake deze kwes tie wordt in de ogen van de Russen niet zo zeer gevormd door het verband, dat de westelijke mogendheden tussen een stop zetten van de kernproeven en een staken van de produktie van splijtbare mate rialen voor militaire doeleinden leggen, als wel door het feit dat het westen er op staat, dat zijn voorstellen als één en ondeelbaar worden beschouwd. Het is mo gelijk, aldus de Russische woordvoerder, dat Zorin deze week afzonderlijke ge sprekken met de westelijke afgevaardig den zal hebben. (Reuter) Het ontwapeningsoverleg dat nu ruim vijf maanden aan de gang is, lijkt duidelijk in een impasse te zijn ge raakt. Hoewel er geen aanwijzingen zijn, dat een van de deelnemers zal voorstellen, de besprekingen te verdagen, verwacht men in doorgaans welingelichte westelijke kringen, dat er deze week in feite een einde zal komen aan de bijeenkomsten van de subcommissie. Naar van gewoon lijk goedingelichte zijde wordt vernomen, is het onwaarschijnlijk, dat Zorin het initiatief tot een verdaging zal nemen, hoewel hij en de Sovjet-pers de laatste tijd de voordelen hebben belicht van een overbrenging van het debat naar de UNO- Assemblée. L a o - T z e Wie anderen geen vertrouwen schenkt, maakt hen tot leugenaars. Op de Parallelweg te Apeldoorn is gisteravond de 27-jarige motorrijder W. de Jong uit Dieren verongelukt. De heer De Jong, die met geringe snelheid reed, moest plotseling naar links uitwijken voor een uit een zijstraat komende wielrijder. Daar bij reed hij tegen een langs de weg staande afrastering en sloeg met zijn hoofd tegen een ijzeren paal. Hij werd naar een zie kenhuis overgebracht, maar bleek bij aan komst aldaar reeds te zijn overleden. De wielrijder, die bij het ongeluk even was geraakt, viel en moest met een hersen schudding in het ziekenhuis worden op genomen. Op de Harskamperweg bij S t r o e in de gemeente Barneveld is vanmorgen de bejaarde fietser H. Verhoef uit Kootwijker broek aangereden door een militaire vrachtauto. Hij overleed ter plaatse. Op de rijksweg Den Haag—Amsterdam bij Oegstgeest is vanmorgen om streeks kwart over zeven een uit Den Haag komende vrachtauto met aanhangwagen van de Shell van de weg afgeraakt en over het fietspad heen in de bermsloot gereden. Een op het fietspad rijdende bromfietser, de heer P. uit Hilversum, werd aange reden en kwam om het leven. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 818 personen, van wie 160 kinderen. COMBES (UP) Bij een brand tengevol ge van een mijngasexplosie die zich giste ren heeft voorgedaan in een schacht van een kolenmijn te Combes in Zuid-Frank rijk, zijn acht mijnwerkers gedood. Red dingsploegen konden pas om acht uur des avonds in de schacht doordringen, nadat zij drie uur lang door een mijnbrand wa ren tegengehouden. Verder zijn vijf gewonden naar boven gebracht, van wie er drie in levensgevaar verkeren. Drieëndertig mijnwerkers waren in de schacht aan het werk op het moment van de ontploffing. Twintig van hen wisten zich in veiligheid te stellen voordat het vuur de uitweg afsloot. ADVERTENTIE als begin van 't Herfstseizoen 3 ons GEV. SPECULAAS van 1.35 voor 1.00 250 gr. JANHAGEL62 ct. 200 gr. ROOMBORSTPLAAT van 84 voor 75 ct. Voor uw partijtjes of feestjes hebben wij heerlijke en mooi gesorteerde GEBAKJES. - Probeer 't eens. Willemsbeekweg 1 □muiden-O. - Tel. 4640 Wegens het toenemend aantal overvallen op benzinepompstations langs de grote wegen zullen de benzinemaatschappijen extra beveiligingsmaatregelen nemen. Een der grote maatschappijen heeft medegedeeld dat zij de personeelsbezetting van de pompstations gedurende de nacht zal verdubbelen, zodat er steeds twee be dienden aanwezig zullen zijn. In de sta tions zullen alarminstallaties worden aan gebracht en het ontvangen geld zal met korte tussenpozen bij de stations worden opgehaald, zodat alleen nog wisselgeld aanwezig zal zijn. De politie in Den Haag heeft de pompstationhouders geadviseerd in het station een claxon of een sirene aan te brengen en voor het personeel een wapenstok aan te schaffen, opdat het zich tegen overvallers kan verdedigen. ADVERTENTIE ZONDAG A.S. speelt tegen Aanvang 2.30 uur. De leden worden alsnog in de gelegenheid gesteld de lidmaatschapskaarten voor het seizoen 1957-58 af te halen op vrijdagavond a.s. 7 uur in Hotel Kennemerhof. Tevens wordt medegedeeld dat de loketten aan het terrein a.s. zondag in verband mei de te verwachten drukte reeds om 12.30 uur geopend zullen zijn.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1