MAGGI DE ONZICHTBAREN Veel waardering voor „Stranding" van Louis van Gasteren jr. Ouwe Job vertelt zijn avonturen Dansschool KWEKKEBOOM - Parklaan 6A Agenda voor Haarlem zó bestaat er geen tweede! FILMFESTIVAL IN VENETIE Inschrijving elke avond Kort en bondig DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 Pleidooi tegen oorlog Belangstelling Voorzitter V.P.R.O. „Wij hebben fouten gemaakt" BANDRECORDERS H. J. MAERTENS NV. Geen huis, dan ook geen professor Philips bouwt tweede fabriek in India Amerikaanse balletmeester naar Den Haag Elke zondag van 8 tot 11 uur SOIREE De „Kortenaer" terug in het vaderland Verzending van zeepost Nieuw SOS-systeem langs autoweg in België Vlugslaapplaat; maar wie zet hem af Slechts 28 cent per doosje met dubbel-tablet ONS VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED KÖSTNER Een beeld uit de film „Porte des hilas" van René Clair, die buiten mededinging op het filmfestival in Venetië een plaats heeft gekregen. Het festival zal er zondag mee worden besloten. LIDO Dl VENEZIA In augustus 1956, toen hij zich gereed maakte te vertrekken naar Venetië, waar een van zijn films zou worden vertoond in het internationaal film festival, overleed de Japanse regisseur Kenji Mizoguchi, van wie verscheidene films ook in Europa succes hebben gehad. In augustus 1957, toen hij zich gereed maakte te vertekken naar Venetië, waar een van zijn films, Malva, zou worden ver toond op het internationaal filmfestival, overleed de Russische regisseur Vladimir Braun, die een begaafd vertegenwoordiger was van de cinematografie van zijn land. Merkwaardig nietwaar? Twee jaar achter een een dergelijk sterfgeval. Er is weinig voor nodig om artiesten, die meestal nogal bijgelovig zijn, in het toeval meer te doen zien dan een toeval. Laat ons hopen, dat de directeur van het festival, Signor Floris Ammannati, volgend jaar geen moeilijk heden ondervindt bij zijn pogingen regis seurs van naam naar Venetië te krijgen. Kenji Mizoguchi wordt dit jaar geëerd door de vertoning in het festival, uiteraard bui ten mededinging, van een aantal zijner beste films. Een week lang wordt men ge confronteerd met het werk van een groot talent, dat uiteraard dikwijls niet het tempo vertoont van onze westerse films, maar dat niettemin boeide hoewel de tekst door het ontbreken van ondertitels m ver scheidene voorstellingen, voor ons veelal onbegrijpelijk was. In mijn vorige artikel vertelde ik reeds, dat de leiding van het festival door haar politiek van selectie der aangeboden films veel moeilijkheden heeft gehad met de organisaties der filmprodu centen. Ook met de Westduitsers is er een botsing geweest, die de Italianen door bij zondere beleefdheid gehoopt hadden te kunnen voorkomen. De Duitsers zonden namelijk hun film vijf dagen te laat in en eisten voor de vertoning in het festival een bepaalde dag (waarop ze geen recht heb ben), omdat op die dag hun hoofdrolspeel ster gelegenheid zou hebben het festival te bezoeken. De film bleek evenwel niet op het gewenste artistieke peil te staan, zodat de selectiecommissie en de festivaldirectie haar weigerdenechter uit pure be leefdheid slechts met de motivering, dat zij te laat was ingezonden. De Duitsers, die op de festivals telkens opnieuw blijk geven heel lange en gevoelige tenen te hebben, werden toen boos en trokken zich geheel van het festival terug. Dat kon toch door gaan. De beste tot nu toe vertoonde film was Amère Victoire (Bittere Overwinning), een werk van internationale makelij, want de regisseur was een Amerikaan, de produ cent Fransman, een der hoofdrolspelers Duitser, de ander Brit en onder de technici waren tien nationaliteiten vertegenwoor digd, waaronder Nederland. Het geld voor de film kwam uit verscheidene landen en zal nu wel uit nog meer landen beginnen binnen te stromen. Deze film van regisseur Nicholas Ray vertelt van de strijd tussen twee Britse officieren, die in de jongste wereldoorlog, samen met een groep soldaten, een moeilij ke opdracht hebben uit te voeren in het woestijngebied in Noord-Afrika. Majoor Brand (Curd Jurgens) haat kapitein Leith (Richard Burton), omdat die vroeger goed bevriend is geweest met mevrouw Brand. Tijdens de gevaarlijke tocht door de woe stijn probeert Brand de kapitein te ver nietigen en inderdaad slaagt hij daarin. Tenslotte keert hij als „held" op zijn basis terug. De film is nu en dan harder dan mis schien nodig was, maar het verhaal wordt fascinerend verteld en knap vertolkt, bo vendien is de fotografie voortdurend zeer fraai. NICHOLAS RAY vertelde ons, dat hij in zijn film gepoogd heeft, duidelijk te maken hoezeer in de oorlog bepaalde slechte ka raktereigenschappen van de mensen wor den versterkt. Producent Paul Graetz voeg de daaraan toe, dat hij met deze film de vrede wilde dienen. Daarom heeft hij zijn artistieke en technische staf samengesteld uit mensen van vele verschillende landen. Minder geslaagd dan deze „internatio nale" was de Britse festivalbijdrage: „The Story of Esther Costello" (De geschiedenis van Esther Costello), een onder regie van David Miller verfilmd verhaal over een blind, doofstom meisje. Het verhaal is niter- mate ongeloofwaardig en de filmvorm zwak. Als lichtpunten kon men slechts con stateren, dat de jonge Britse actrice Heather Sears een verrasing is in de titelrol, dat Joan Crawford en Rosano Brazzi uitstekend voldoen in de andere hoofdrollen en dat in een deel van het verhaal treffende critiek wordt geleverd op de wijze, waarop men soms in de Verenigde Staten een sociale beweging verdrinkt in de „show" en de commercialiteit. De Amerikanen kwamen vrij sterk voor de dag met „Something of Value" (Iets van waarde), een film van Richard Brooks, welke betoogt, dat de Europeanen in Afrika veel hebben ontnomen aan de negers, maar er weinig voor hebben terug hebben gege ven en dat velen van hen, door de wijze waarop ze tegen de inheemse bevolking op traden, er zelf de oorzaak van zijn geweest, dat een beweging als de Mau Mau kon op komen en veel aanhang vinden. De film bevat een knap pleidooi voor samenwerking op de basis van gelijkwaardigheid, maar ook zij is onnodig hard en sensatie schuwt zij allerminst, hetgeen haar pleidooi ont siert. Rock Hudson is de exponent van de goedwillende blanken, Robert Beatty die van de mensen met de slavendrijversmen taliteit en Sydney Poitier die van de negers. Men zal zich deze laatste acteur misschien herinneren als de jonge neger in de film Blackboard Jungle. NEDERLAND heeft veel belangstelling en sympathie kunnen vinden voor de bui ten mededinging vertoonde film „Stran ding", welke door haar regisseur, Louis van Gasteren^ jr, veranderd en daardoor ver beterd is sinds haar vertoning in de inter nationale filmweek in Den Haag, tijdens het Holland Festival. Het filmverhaal, dat toen moeilijk was te volgen, is begrijpelij ker geworden, onder andere doordat Van Gasteren wat ondertitels heeft toegevoegd. Ik geloof (en tal van anderen die ik hier sprak geloven dat ook), dat men van hem nog veel mag verwachten hetzij in ons land hetzij in het buitenland, dat waar dering toont voor zijn onmiskenbaar talent. Als men „Stranding" vergelijkt met bij voorbeeld de hier in de internationale wed strijd vertoonde Mexicaanse film Los Sal- vajes" (De Wilden), dan^ valt die verge lijking al'lerminstTüt inliet; nadeel*Van de film van onze landgenoot. Gelukkig dacht blijkbaar ook het'publiekf ér1 zo ovér,;want de Nederlandse produktie oogstte allerwe gen bescheiden lof en de Mexicaanse pre cies het tegenovergestelde. Men heeft veel verwachting van de films, die op de laat ste dagen van het festival in vertoning zul len komen. Het is hier namelijk een traditie dat men enkele van de beste films tot het laatst bewaart. Zondagavond 8 september weten we welke films de jury heeft be kroond. Jan Koomen Naar de mening van de voorzitter van de V.P.R.O. is bij de televisieuitzending „Dag Koninginnedag" op enkele plaatsen onvol doende doordacht en onverantwoord ge werkt. De voorzitter, dr. J. A. de Koning, merkte dit op in een artikel in het pro grammablad van de V.P.R.O. „Vrije Ge luiden". Dr. De Koning gaat in het artikel niet in op de „keten van verantwoordelijks overdrachten, welke een nationaal pro gramma behoort te doorlopen" en op het „groot getal misverstanden, dat nu juist met dit programma heeft plaats gevonden". Overigens was het met instemming van dr. De Koning, zo schrijft hij, dat op 2 septem ber door de Nederlandse Televisiestichting een communiqué werd uitgegeven, waarin het bestuur van de N.T.S. zei het te be treuren, dat onder zijn verantwoordelijk heid op 31 augustus een volstrekt onaan vaardbaar nationaal programma is uitge zonden en dat maatregelen zullen worden getroffen teneinde herhaling van dergelijke fouten te voorkomen. Dr. De Koning zegt voorts: Deze zaak heeft voor de V.P.R.O. nog een speciale kant, aangezien een belangrijk deel van ge noemde misverstanden zich op zijn terrein heeft afgespeeld. Ook hier zou ik een hele reeks bemoeilijkende omstandigheden kun nen uiteenzetten, doch ook dit doe ik niet, omdat ik in geen enkel opzicht wens te kort te doen aan het woordje „fouten". Natuurlijk was de bedoeling goed en heeft menigeen ons verzekerd, dat hij of zij getroffen of bewogen is geweest door de tijdsbeelden, de tegenslagen, waar bovenuit glorieus de gestalte van onze zo geëerbie digde Koningin Wilhelmina omhoog rees. Het was ook geen objectieve of volledige documentaire uitzending,doch een beelden reeks, die voor velen zeker niet uit één bepaalde bevolkingsgroep zeer treffend is geweest. Ook dit mag gezegd, omdat het ook waar is. Maar dat neemt niet weg, dat er op enkele plaatsen onvoldoende door dacht en onverantwoord is gewerkt, en dat nog wel aan dit program op deze dag. Dr. De Koning besluit: Wij hebben fouten ge maakt, ook als V.P.R.Ó. En voor ons geldt evenzeer wat het N.T.S.-bestuur in zijn communiqué meedeelde: Wij zullen maat regelen nemen om deze fouten in het ver volg te voorkomen. (ADVERTENTIE) Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15229 Dr. G. Diemer, wetenschappelijk mede werker aan het natuurkundig laborato rium van de Philipsfabrieken te Eind hoven, die aan de Utrechtse universiteit was benoemd tot hoogleraar in de facul teit der wis- en natuurkunde, heeft aan het college van curatoren van deze uni versiteit meegedeeld, van deze benoeming zeer tot zijn spijt te moeten afzien, omdat in Utrecht vqor hem geen woning beschik baar was. Dr. Diemer was bereid drie maanden op en neer te reizen, maar zelfs binnen die tijd had de gemeente geen kans gezien hem een huis in het vooruitzicht te stellen. Dat is de reden, dat hij van het Utrecht se hoogleraarschap heeft moeten afzien. Dr. Diemer is van mening, dat hij, omdat hij een vrij groot gezin heeft, in ieder ge val behoorlijk moet worden gehuisvest. Utrecht kan daarvoor niet zorgen en dus blijft dr. Diemer in Eindhoven. De volgende maand zal de n.v. Philips een tweede fabriek in India in gebruik nemen. Het bedrijf wordt gebouwd in Poona in de staat Bombay. Dit heeft de heer P. V. S. Aiyar, handelsassistent aan het consulaat-generaal der Nederlanden, te Bombay, medegedeeld op de najaars- beurs te Utrecht. Ons land behoort na Engeland, West-Duitsland en Italië tot de belangrijkste Europese handelspartners in India. De Haagse Dans- en Balletschool, die on der leiding van mevrouw Goekoop-Sant- hagens staat, krijgt een nieuwe balletmees ter, namelijk de jonge Amerikaan Martin Blair, die de laatste jaren werkzaam was in Parijs. Blair zal mevrouw Goekoop- Santhagens vervangen als zij met haar balletgroep „Marjo" op tournee is. „Marjo" heeft in het afgelopen seizoen vijfentachtig voorstellingen gegeven. Eindelijk kreeg ik Govert wakker uit z'n diepe slaap. Hij wreef z'n ogen uit, hoorde de herrie en keek toen heel bedenkelijk. „Harrejenig", zei hij. „Dat zijn trommels!" We zaten naast elkaar en luisterden naar het gerommel van de trommels. Ik vroeg hem, wat dat kon betekenen. Govert krabde eens op z'n kuif. „Ik denk, dat het inboorlingen zijn", zei hij. „Het eiland is dus niet onbewoond, zoals ik dacht.Dat ziet er niet zo mooi voor ons uit!" 56-57 ADVERTENTIE dansles van 7 tot 9 uur, in onze school PARKLAAN 6 A. Aanvang NIEUWE CURSUSSEN vanaf woensdag 11 september. PRIVéLES volgens afspraak. Telefoon 13525 - Haarlem De torpedobootjager „Kortenaer" is gis teren met 192 opvarenden na een verblijf van anderhalf jaar in Nieuw-Guinea in Den Helder teruggekeerd. Nadat de bemanning op de rede van Den Helder door de com mandant zeemacht, schout-bij-nacht G. B. Fortuyn, was toegesproken zette het schip koers naar de haven waar de Mariniers kapel der Koninklijke Marine het Wilhel mus ten gehore bracht. Op de kade wachtte een grote menigte familieleden en belangstellenden. Nadat de commandant de bemanning toestemming had verleend zich aan wal te begeven volg de er een hartelijke begroeting. De bemanning van de „Kortenaer" kan terugblikken op een prettig verblijf in Nieuw Guinea. Zij maakte een groot aan tal patrouilletochten langs de kust en be zocht vele kampongs. Herhaaldelijk werd medische bijstand verleend. Het schip heeft sedert het vertrek op 1 januari 1956 totaal 69.000 zeemijlen afgelegd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss. Uruguay 9 september; Australië via Engeland: 14 september; Bra zilië: ss. Uruguay 9 september en ms. Prins Willem V 10 september; Canada: ss. „Kinderdijk" 12 september en ss. „Groote Beer" 14 september; Chili via New York: 12 september; Indonesië: ss. „Roebiah" 12 september; Ned. Antillen: ss. „Triton" 12 september; Nieuw Zeeland via Engeland: 14 september; Suriname: ms. „Cottica" 11 september; Brits-Oost-Afrika via Frank rijk: 14 september. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post- i kantoren. Sinds eind augustus zijn op de 110 km lange autoweg Brussel-Ostende om de vier kilometer telefoonposten aange bracht, waar auto- en motorrijders 's avonds en 's nachts, als de Belgische Wegenwacht niet in functie is, zo nodig garagehulp en medische assistentie kun nen inroepen. De plaats van de telefoon posten is door pijlen aangegeven. Tijdens het telefoneren waarschuwt een oranje knipperlicht op de post dat er in de na bijheid hulp nodig is. Bij mist of ij zei worden alle knipperlichten in werking ge steld. Dit SOS-stelsel voor wegverkeer is het eerste in zijn soort in Europa. OOOOCOCOOOC<XXXXXX)OOOCCOOOOCCCOOOOOOOCOOOOOOCOCOCOOOCOO< Een grammofoonplaten-maatschappij uit Den Haag vervaardigt een slaapver wekkende grammofoonplaat met daarop j 8 de duistere stem van de Haagse „psy- o chodiagnost" J. Chandu. Hij fluistert op die plaat: „armen slap, open dicht, diep i 8 en rustig ademhalen en terwijl de 8 tere klanken van een orgel hoorbaar j 8 zijn vertelt hij: „U ziet bergen, zeeën 8 Hierna dient men in slaap gevallen te zijn, want daarop is het recept van de plaat gebaseerd. Wie daarna de plaat 8 moet afzetten, wordt er niet bij ver- meld XXXXXXXXX>OOCOOOOOOODCOOOOOOCOOCOOOOOOOOOOOOOOCXXX)OOOOOC> VARKENSMARKT LEIDEN Leiden, dinsdag' Aanvoer 271 vette varkens. Notering: zware 1,621,65, lichte 1,681,72 en 1,75. Zeugen 1,521,54. Handel redelijk. ADVERTENTIE iSeuwoH ZO ZUIVER ALS GOUD 64. „Hou op met die onzinnigheden, Maria! Vandaag, nu het zo'n heerlijke lentedag is, kan ik daar hele maal niet tegen. Hoe 't ook zij, of jouw Georg nu om wegen maakt of niet, zullen wij wat gaan wandelen? En dan daarna een paar glazen wijn drinken?" „U moet niet boos worden, oom Paul, maar ik kan heus niet mee. Ik heb een afspraak met de naaister". Paul Techen sperde de ogen wijd open. De naaister? Hoe kon dat meisje, dat zo juist door haar vriend ver laten was, in hemelsnaam naar de naaister gaan? Hoe kon ze op dit ogenblik aan nieuwe kleren denken? Ze scheen helemaal niet in de put te zitten, ze scheen helemaal niet wanhopig te zijn! Had ze eigenlijk wel van Bühler gehouden? Hield ze nog wel van hem? Hoe kwam het, dat ze alles zo rustig opnam? Techen, die zich graag een kenner van vrouwen noemde, wist het niet meer. .Ta, wat had je eigenlijk aan ervaring? Vrou wen stelden je steeds weer voor raadselen! Hoofdschuddend nam Paul Techen tenslotte afscheid van zijn nicht. Hij zou de kostelijke middag dan maar alleen op Schönbrunn doorbrengen en de avond bekro nen met de beste wijn, die op de zuid-helling van de Kahlenberg groeit. Toen hij in de tram zat, schudde hij nog steeds het hoofd over de raadsels, waarvoor de vrouwen, en in het bijzonder Maria, hem plaatsten. Maria was nog thuis en las weer eens voor de hoeveelste maal eigenlijk al? de brief, die Georg Bühler geschreven had, en die haar uit Tausendblum nagestuurd was. Maria, liefste! Je hebt het, evenals ik, al vermoed. De lokroep heeft me nu werkelijk bereikt; hij dwingt mij weer weg te trekken. Als je deze regels onder ogen krijgt, ben ik al op het schip, dat mij naar het oosten brengt. Hoe moet ik de kwelling schilderen, die de scheiding van ons heeft veroorzaakt? Hoe de strijd, die ik tegen een vervloeking voer, en die mij weg rukt uit het geluk, dat ik aan jouw zijde heb onder vonden, en mij naar een eenzame en ongewisse toe komst drijft? Geloof me, ik heb me er tegen verzet tot mijn laatste krachten waren uitgeput. De mach ten, die mij dwongen weer op reis te gaan, zijn echter sterker geweest. Ik moet je wel verlaten, hoeveel pijn (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN mij dat ook doet. Het normale verstand kan dit natuurlijk niet begrijpen, maar jij dat weet ik zult niet boos op mij worden, zult het verdriet, dat ik je berokken, overwinnen. Met de kracht van jouw liefde, heb je gezegd, zul je altijd bij mij zijn en mij helpen. Ik smeek je daarom! Want ik weet niet, wat in de vreemde op mij wacht. Misschien zal de ver vloeking mij wel vernietigen, misschien zal de dood het offer zijn, dat van mij gevraagd wordt. Mocht ik niet in het vaderland, en dus bij jou, terugkeren, weet dan, dat ik alleen van jou gehouden heb, van jou houd en altijd houden zal en dat deze liefde ook niet door de dood beëindigd kan worden. GEORG In Maria's ogen blonk een traan. Ze liet de hand, die de brief vasthield, zinken. Dromerig zwierf haar blik naar buiten, naar de hei-blauwe, wolkenloze hemel. Ach, als zich over Georg, die rusteloze zwerver, maar ook zulk een wolkenloze hemel uitspreidde, dacht ze. Ja, ze had zelfs vertrouwen! Had haar oude groot moeder haar niet verteld, wat zich nog in de schoot van de toekomst verborgen hield? Maria geloofde daar rots vast aan. Sterker zelfs: ze wist dat de profetie ook werkelijk vervuld zou worden. De ring! Haar verstan dige grootmoeder had Georg de opalen ring gegeven, die hem zou helpen om alle gevaren te overwinnen! Georg zou dus behouden en wel weer terugkomen. Ze voelde het, ze was er zéker van! Maar wanneer zou hij weer bij haar zijn? Ach, dat was niet zo belangrijk! Haar lot en het zijne waren reeds met elkaar verbonden, onverbrekelijk, en geen enkele nóg zo lange scheiding kon daarin verandering brengen, kon die binding ver breken. „Ik wacht op hem", zei Maria zachtjes„Al mag het ook jaren durenIk wacht op hem met al de kracht van mijn grote liefde HOOFDSTUK VII ZONSOPGANG Een vol jaar had zijn wisselend kleurenscala over het land uitgespreid, sedert Georg Bühler, de vreemde roep volgend, naar Mongolië vertrokken was. De vruchtbomen rond het grote huis in Tausendblum stonden weer rijk in bloei, een zachte avondwind liet de bleek-rode bloemblaadjes op het zacht-groene gras neerdwarrelen, en het lichte geklater van de fontein op de ruime binnenplaats drong door de geopende vensters tot in het oude, en ruime studeervertrek. De inrichting er van was al heel oud. De Schwarz- walder klok, waarvan het houten huis in de loop der lange jaren zwart was geworden, tikte gestadig de tijd weg. Op ieder vol uur opende zich het luikje boven de wijzerplaat, kwam de koekoeksvogel naar buiten, hief de houten vleugels omhoog, stak het kopje in de lucht en begon te roepen. Hij verkondigde dat het leven van de mensen en van alle dieren weer met een uur korter was geworden. Twee schrijftafels, met achter ieder een gemakkelijke stoel, een hoge lessenaar, twee kasten, een lange tafel, waarop een kopieer-apparaat stond, een zware ijzeren kist in de ene en een grote tegel-kachel in de andere hoek: dat was het meubilair van het studeervertrek. Peter Techen, de eigenaar van het landgoed, zat ach ter zijn schrijftafel. Hij kauwde op een potlood en keek naar buiten, naar de binnenplaats, waar juist op dat moment de volle melkbussen op een vrachtauto werden geladen. Zijn gezicht, waarin de ploegschaar van het leven diepe voren had getrokken, vertoonde de strenge en wilskrachtige trekken van een man, die gewend was te bevelen. Een kleine, reeds grijzende snor bedekte zijn lippen. Peter Techen, opgegroeid in de wrange, naar volle aarde ruikende lucht van het platteland, was tegelijkertijd de dienaar van en heerser over de moe derlijke aarde. Maar boerenbloed vulde zijn aderen en daarom kende en begreep hij de kracht en wezen van de vruchtbare grond, waarin hij geworteld was en waar hij van hield. Van de verre stad had hij een afkeer. „De aarde, waar wij allen van leven, waar is die in de stad?", placht hij te zeggen. „Men ziet haar daar niet. Men heeft haar met stenen bedekt. Waar geen huizen op haar drukken, ligt zij verscholen onder het plaveisel. Slechts op enkele plaatsen mag de grond levend groen dragen. Meestal kommert dit echter weg in het spaarzame licht, in stof". De laatste melkbus werd opgeladen, de chauffeur startte de motor en langzaam reed de wagen de weg op. Peter Techen keek haar lang na. (Wordt vervolgd) Schedel gevonden. Bij het sorteren van huisvuil heeft men bij de gemeente reinigingsdienst te Almelo een menselijke schedel aangetroffen. Direct heeft men de gemeentepolitie van de lugubere vondst in kennis gesteld, die een onderzoek instelt. Gasten. Een Nederlander, die te Le Rouret bij Grasse, aan de Franse Rivièra, een villa bewoont, de heer Van Dijck, is bijna het slachtoffer geworden van zijn gastvrijheid. Hij had twee Senegalezen, die hij te Cannes had leren kennen, voor het avondmaal uitgenodigd. Later op de avond maakten de twee gasten ruzie met de Nederlander en diens tuinman en eis ten geld van hen. De tuinman gaf de drie duizend franc (ongeveer dertig gulden) die hij bij zich had. De heer Van Dijck slaagde erin te ontsnappen en ging hulp halen. De twee Senegalezen vielen daarop de tuinman aan en staken hem met een mes in de rug, waardoor hij vrij ernstig ge wond werd. De politie heeft de Senega lezen nog niet kunnen achterhalen. Zilveren feest. De R.K. Bond van Kleermakerspatroons in Nederland Sint Martinus viert met een tweedaags congres te 's-Hertogenbosch zijn 25-jarig bestaan. Aan de voorzitter van de bond, de heer W. Uyen uit Nijmegen, werd het gouden ere teken voor bijzondere verdiensten uitge reikt. De leden boden het bestuur f 2250 in zilveren guldens aan. Dit bedrag kan door het bestuur naar goeddunken besteed worden. Bestedingsbeperking. Bij Koninklijk Besluit is het besluit van Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenhage, waar bij aan de n.v. Auto West te Wassenaar vergunning werd verleend voor de bouw van een ondergrondse garage met show room en een bovengrondse theeschenkerij te Loosduinen, geschorst tot 1 augustus 1958. Commissievan advies. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingesteld een rijks commissie van advies inzake opdrachten op het gebied der litteratuur-historie voor 1957. Hierin zijn benoemd tot lid en voor zitter prof. dr. W. A. P. Smit in Utrecht, tot lid dr. J. C. Brandt Corstius in Utrecht, prof. dr. N. A. Donkersloot in Amsterdam, G. P. M. Knuvelder in Eindhoven en prof. dr. G. Kuiper in Amsterdam, tot secretaris H. J. Michael in Den Haag. Zeldzaam. Mr. J. W. Schutte uit 's-Gravenhage is geïnstalleerd als plaats vervangend kantonrechter te Gouda. Deze jurist maakt geen deel uit van de rech terlijke macht en is ook geen advocaat, doch werkt op het departement van Justi tie als hoofd van de afdeling rechterlijkse organisatie. De Goudse kantonrechter, mr. J. A. van Bronckhorst, zei in zijn installatietoe spraak, dat het zeldzaam is dat een jurist, die niet beroepshalve deelneemt aan het rechtsleven, wordt benoemd tot plaatsver vangend kantonrechter. Universiteit. Het gemeentebestuur van Zwolle heeft vijftig ingezetenen van de stad gevraagd zitting te nemen in een com missie die tot taak zal krijgen de gedachte van een universiteit te Zwolle ingang te doen vinden, de belangstelling daarvoor levendig te houden en de bouwstenen aan te brengen om deze wens te helpen ver wezenlijken. De burgers die zitting nemen in de universiteitscommissie, worden ge acht de overheid en de burgerij in haar so ciale, economische en politieke geledingen te vertegenwoordigen. DONDERDAG 5 SEPTEMBER Concertgebouw: Vijfde zomerconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends, m.m.v. Varda Nishry, piano, 20.15 uur. Elimkapel: Sa menkomst voor zieken, vermoeiden en ge- bondenen, 20 uur. Minerva: „Desiree", alle leeftijden, 20.15 uur. Frnas Hals: „Ball im Savoy", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „De man met de wassen beelden", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Cupido op een dol fijn", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Luxor: „Bonsoir Paris, bonjour l'amour", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Rembrandt: „Tante's laatste stunt", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Verdoolde bus", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Is tanbul", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 6 SEPTEMBER Treslong: Dahliatentoonstelling. Lin- naeushof: zomertuin, dagelijks geopend. Wilhelminastraat 22: Vereniging van spi ritisten „Het licht" met een psychome trische avond door mevrouw Stam-Filmer, 20 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Open deur samenkomst. Sprekers zijn ds. G. P. Klijn en ds. W. Bruinsma. Muzikale medewerking van „Sursum", 20 uur. Frans Hals: „Hot blood", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „De verloren zoon", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Lido: „Club de femmes", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Symphonie in goud", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: „In de macht der gangsters", 14 jaar, 14,. 19 en 21.15 uur. Rembrandt „De grote ver leiding", alle leeft., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Terreur der atoommonsters", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Minerva: „Elke minuut telt", 14 jaar, 20.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6