Hans Günther Win kier nu ook Europees kampioen BOUILLON Twee leden treden af als lid van de technische commissie KNHB Zondag begint de handbalcompetitie Meeste dames speelden met een grote verbetenheid Springconcours in Rotterdam „Sonnenglanzwas in de contramine Reden: verkiezing van de heer Hordijk Herenploegen van Concordia en Rapiditas kunnen grote rol spelen Renault Frégate Nederland-F rankrijk nog niet beslist 35 ct per dubbel tablet DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 Fortuna verloor in Madrid van Real Bondselftal oefent tegen de London Combination NIEUWE UITGAVEN Belgische voetballers versloegen IJsland De Koning (Sparta) ook bij centrale training Enschedé'ers versloegen Kaiserslautern Om de Europa-beker Gelijk spel Manchester United tegen Everton GARAGE „DEM HOUT" Wagtmans en De Groot uit Ronde Catalonië Ook Cortlever in schaak toernooi van Het Oosten WERELDKAMPIOENSCHAP LANDENTEAMS Zijn onze Nederlandse huisvrouwen een voorbeeld voor anderen van kostelijk vlees voor krachtiger soep! Mevrouw Heemskerk zal niet meer uitkomen Luide toegejuicht door 6000 toescouwers reed de Duitse ruiter Hans Günther Winkler met „Sonnenglanz", gisteren blij lachend langs de tribunes bij het tiende internationaal concours hippique in Rot terdam. Hij had opnieuw een waardevolle zege aan zijn staat van dienst toegevoegd. Tweemaal wereldkampioen (in 1954 en 1955), eenmaal Olympisch kampioen (in 1956) en thans Europees kampioen zyn de voornaamste successen waarop de thans 30-jarige Winkler kan bogen. De Duitser heeft zijn laatste overwinning volkomen verdiend. Met zijn rustige, zelfbeheerste, goed uitgebalanceerde springstijl heeft hij opnieuw bewezen, dat hij tot de super klasse van springruiters behoort. Het beste en gewilligste paard was intussen onge twijfeld de 13-jarige Italiaanse vosruin „Pagoro", eigendom van kapitein Salvatore Oppes (Italië), die in de vier ritten die hy maakte, geen enkele maal faalde. De vier finalisten voor het Europees kampioenschap springen, dat voor de eer ste maal in de hippische geschiedenis is gehouden en dat eigenlijk in de plaats is gekomen van het wereldkampioenschap, werden op bijzonder feestelijke wijze de ring binnengeleid. Geëscorteerd door zes rijen van elk vier politie-ruiters - 3 voor en 3 achter - reden de vier titelkandidaten langs het publiek naar de ere-tribune om zich voor te stellen. Bij de aanwezigen waren de Koningin, de Prins, alsmede de drie oudste Prinsessen. Terwijl de volksliederen van Duitsland, Frankrijk en Italië werden gespeeld door de in blauwe en zwart met goud betreste uniformen gestoken leden van de kapel van de Koninklijke Luchtmacht en de Koninklijke Militaire Kapel, reden de vier finalisten naar de uitgang van de ring. Precies om half drie werd het startsein gegeven voor de eerste kandidaat. De rui ters moesten eerst het parcours met hun eigen paard afleggen, daarna in de volgen de drie ronden met de paarden van hun concurrenten. Ongetwijfeld is het een zeer zware opgave met paarden te springen die men in het geheel niet kent en zeer zeker is dit ook voor de eigenaar niet geheel vrij van risico. Het organisatiecomité had echter elk paard voor 30.000 verzekerd voor elke rit die het maakte met een andere ruiter dan zijn eigenaar. Onder doodse stilte opende de Italiaanse kapitein Oppes de eindstrijd voor de Europese titel. Op de hem eigen voor treffelijke wijze nam hij alle acht hinder nissen, waarbij een drievoudige, perfect. Ook de eerste ronde van de Franse kapi tein De Fombelle met „Bucephale" en die van de Italiaanse markies L. de Medici Tornaquinci met „Sea Leopard" verliepen bijzonder vlot en zonder fouten. Alleen Winkler met „Sonnenglanz" be ëindigde de eerste rit niet vlekkeloos door een fout op de sloot (hindernis vijf). De ruiter had het paard te veel en te lang bij zich gehouden. Na de eerste ronde stond de Duitser dus in de klassering als laatste. De tweede ronde droeg een meer specta culair karakter. Nu moesten de kandidaten met de paarden van hun tegenstanders aantreden. De ruiters kregen gedurende drie minuten gelegenheid om de paarden te testen. Onrustig Zowel Oppes met het Franse paard „Bucephale" als De Fombelle met „Sea Leopard" van de Italiaan De Medici kre gen in deze ronde vier fouten op hun lijstje. Daarna kwam de markies in de ring met „Sonnenglanz", de 11-jarige vosruin van de Duitser. Reeds tijdens de drie mi nuten van testen bleek dat het paard bij zonder onrustig was. Het sloeg voort durend met het hoofd en brieste af en toe uitdagend. Ook de beide proefsprongen waren niet zonder fouten geweest. De eerste twee hindernissen liet „Sonnen glanz" echter staan. Daarna begon het. De derde hindernis (een rode muur) tikte hij met zijn achterbenen aan, maar dit kostte de Italiaan nog geen fouten. Bij het vol gende obstakel, de driedubbel sprong, gooide het paard de laatste balk af, ook op de sloot liep de combinatie fouten op. Bij de zevende hindernis, een steile sprong (geel-groene balken boven elkaar) werd de ruiter door het paard afgeworpen. Hij sprong er weer op, doch zat nog maar half op de rug toen „Sonnenglanz" het in zijn hoofd kreeg in volle vaart op de volgende en laatste hindernis af te stui ven. Natuurlijk ging dat niet goed. De Italiaan schoot vlak voor de hindernis weer van het paard af dat dwars door de balken heen ging en toen zo snel mogelijk de benen nam. Hij trok zich van De Me dici, die met een wanhopig gebaar de beide armen uitstrekte, niets aan. Na een dolle rit door de ring wist „Sonnenglanz" ten slotte de uitgang te vinden, waar het werd opgevangen door Winkler. De Medici intussen liep met gebogen hoofd, als een toonbeeld van mismoedig heid door de ring naar de uitgang. Prins Bernhard, voorzitter van de Internationale Hippische Federatie ging naar de onfor tuinlijke ruiter toe en sprak hem moed in. Markies de Medici (Italië) maakte met „Sonnenglanz" een onfortuinlijk par cours en viel. Niet veel later ging hij uit de strijd. Toen het paard weer werd binnengeleid klom De Medici dan ook maar weer in het zadel om de laatste hindernis, die dus eigenlijk een weigering had opgeleverd, te springen, en die nu zonder verdere fouten werd genomen. Een heel hartelijk applaus van het publiek kon de ruiter echter niet in een vrolijker stemming brengen. Geen wonder! 24 fouten en daarbij nog twintig fouten voor tijdsoverschrijding. Dit was te veel en dit betekende ook voor De Medici het einde van zijn kansen op een eventuele overwinning. Uit de strijd In de derde ronde sprong de Italiaan nog met „Pagoro" foutloos, maar in de vierde kwam hij niet meer uit. Hy voelde zich niet goed. De val had hem duizelig gemaakt, zijn hoofd en rug pijnlijk en daar hij bovendien geen enkele kans meer had, vond hij het welletjes. Wel kwam hij later op de middag nog in een ander spring- nummer uit. Rustiger In de derde ronde werd, begrijpelijker wijze, met spanning uitgekeken naar het parcours van de Fransman De Fombelle, die nu met de onrustige „Sonnenglanz" moest springen. De Franse kapitein die voor de eerste maal deelnam aan wedstrij den voor een springkampioenschap voor dien was het steeds d'Oriola geweest die Frankrijk in een dergelijke wedstrijd ver tegenwoordigde - trachtte op zeer verstan dige wijze de „dwarse" vosruin wat rusti ger te stemmen. Hij maakte met het paard in de drie minuten proef enkele dressuur- oefeningen om hem in de hand te krijgen. De Fransman, die over een bijzonder goed aanpassingsvermogen beschikt wat betreft het rijden met andermans paarden, gelukte het inderdaad „Sonnenglanz" in de hand te krijgen. Af en toe sloeg het paard nog wel even met het hoofd, maar het was werkelijk veel rustiger. Op de tweede hindernis - de oxer - maakte „Sonnenglanz" weliswaar een fout en bij de driesprong volgde nog een wei gering, maar met een totaal van zeven fouten voor deze combinatie was de pres tatie beslist niet onbevredigend. De Ita liaanse kapitein Oppes bracht het evenwel in de vierde ronde met „Sonnenglanz" niet onder dè 16 fouten! Al met al heeft „Sonnenglanz" dé drie „vreemde" ruiters veel hoofdbrekens ge kost en zelfs de kansen van De Medici en Oppes volkomen verknoeid. Daarentegen was „Pagoro" het toonbeeld van volg zaamheid. De vosruin sprong onder alle vier ruiters gewillig en perfect alle ob stakels. Tot aan het laatste parcours, dat van de Duitser Winkler met „Sea Leo pard", was de strijd open gebleven tussen de Duitser en de Fransman De Fombelle. Maar dankzij goed doordacht gereden ron den van Winkler met zowel „Bucephale" als „Sea Leopard" - „Pagoro" leverde im mers geen moeilijkheden op - werd de Olympische kampioen verdiend winnaar. De uitslag luidde: 1 H. G. Winkler (Duitsland) totaal 8 ft. met Sonnenglanz 4 ft., Pagoro 0 ft., Bucephale 0 ft. en Sea Leopard 4 ft. 2 Kapt. B. de Fombelle (Frankrijk) totaal 11 ft. met Bucephale 0 ft. Sea Lopard 4 ft., Sonnenglanz 7 ft., Pa goro 0 ft. 3 Kapt. S. Oppes (Italië) totaal 24 ft. met Parogo 0 ft., Bucephale 4 ft., Sea Leopard 4 ft. en Sonnenglanz 16 ft. Het beste paard was Parogo, dat met alle vier ruiters een foutloos parkoers aflegde. Markies L. de Medici Tornaquinci (Ita lië) met Sea Leopard 0 ft., Sonnenglanz 44 ft., Pagoro 0 ft. Hij viel met Sonnenglanz zodanig, dat hij wegens de verwondingen het laatste parkoers met Bucephale niet meer kon rijden-. Prinses Beatrix won Prinses Beatrix heeft met haar prachtige zevenjarige bruine Ierse ruin „Foxtrot" de prijs van Sint Hubertus gewonnen, een concours voor jachtpaarden. Dit nummer was in twee rubrieken gesplitst, één voor de lichte en één voor de zware klasse. De paarden werden beoordeeld op bouw en type als jachtpaard, alsmede op de gangen en het temperament. Nadat de koninklijke amazone in de lichte klasse eerste was geklasseerd, moest de jury nog uitmaken wie de beste was van beide klassen te samen. De combinatie van Prinses Beatrix met „Foxtrot" of die van de heer Wester- hoff met „Dunhill", die eerste was gewor den in de zware klasse. Het oordeel van de jury viel uit in het voordeel van Prinses Beatrix. De dag werd na enkele demonstraties besloten met een internationaal spring concours om de prijs van de Scheepvaart. Van de vijftig deelnemers kwamen er dertig de eerste ronde van vijf hindernis sen foutloos door. In het barrage-parcours waren 't slechts de Duitser Alfons Lütke- Westhüs met „Ala" en de Amerikaan W. Wofford met „Hollandia" die opnieuw be wezen over uitstekende kwaliteiten te be schikken. Aangezien in de barrage de tijd de doorslag gaf, bleek de Duitser winnaar in 37,2 sec. In het Bernabeu-stadion In Madrid ls woensdagavond een wedstrüd gespeeld tus sen Real Madrid, de winnaar van de Europabeker, en Fortuna. De Spanjaarden wonnen met 30, de ruststand was 10. Ongeveer 60.000 toeschouwers zijn ge tuige geweest van een zeer goede partij voetbal. De Limburgers verrasten de Span jaarden met uitstekend voetbal, waarmee zij in de eerste helft zeker niet onder de den voor hun tegenstanders. De superieure techniek van Real gaf echter de doorslag en met twee doelpunten van Di Stefano en een treffer van Rial kwam het einde zon der dat de Nederlandse aanval had kun nen scoren. Fortuna: Belski; Pieneman, Dormans; Notermans, Van der Hart, Munster; Ange- nent, Ravenstein, Appel, Huis, Carlier. Real Madrid: Dominguez; Atienza, San- tamari; Lesmes, Satisfteban, Zarrega; Ko- pa, Mateos, Di Stefano, Rial, Gento. Op woensdag 6 november zal op een nog nader aan te wijzen terrein een wedstrijd worden gespeeld tussen een Nederlands bondselftal en de sterke Brit se selectieploeg „London Combination". De wedstrijd is het laatste oefenduel van het voorlopig Nederlands elftal voor de interland-ontmoeting tegen België op 17 november. Ook voor het seizoen 1957/'58 is er een Nederlands Voetbal ABC verschenen een boekwerkje waarin de clubsupporters een schat van gegevens kunnen vinden over de betalende clubs in Nederland en de voor die clubs gecontracteerde spelers. Verder zijn in het ruim tweehonderd bladzijden tellende boekwerkje opgenomen de complete indeling voor het lopende seizoen, het volledige wedstrijdprogram ma per divisie en per club, het program ma van het Nederlands elftal, talrijke foto's van clubelftallen en invulstaatjes voor het bijhouden van de wedstrijdresul taten in eredivisie en eerste divisie, etc. De voetbalgids werd evenals verleden jaar in overleg met de KNVB uitgegeven door „ABC voor Handel en Industrie" te Haarlem. Prinses Beatrix was een van de deel neemsters aan het concours kwaliteits beoordeling jachtpaarden. De Prinses ziet men op „Foxtrot" tijdens de beoordeling. Enige maanden geleden werd op de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond besloten voor het seizoen 1957 te starten met een Technische Commissie, welke commissie als voornaamste taak zou krijgen het spelpeil te doen ver beteren. Hoewel deze commissie reeds tal rijke voorstellen deed aan het bestuur van de KNHB, werd hierover nooit meer iets vernomen, zodat de commissie aan nam dat onder andere de voorstellen voor een geselecteerde B- training en coach- training in de doofpot werden gestopt. De druppel die de emmer deed overlopen was echter de verkiezing van de heer Hor dijk (Ajax) en tevens bondspenningmees- ter als coach van het Nederlandse B- negental, welk team binnenkort in Spanje zal uitkomen. Reeds eerder was er in de Technische Commissie overeenstemming verkregen ten opzichte van het verkiezen van een coach voor dit negental, waarmede het bondsbestuur echter niet akkoord ging. Met de verkiezing van de heer Hordijk Voor de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, Euro pese zone groep 2, werd in Reijkjavik de wedstrijd IJsland-België gespeeld. De Belgen wonnen met 52, na met rust een 21 voorsprong te hebben gehad. De stand in deze groep is thans: Frankrijk 3 3 0 0 6 194 België 3 2 0 1 4 16—11 IJsland 4 0 0 4 0 6—26 Hans de Koning van Sparta is uitge nodigd om in het sportpark „De Vliert" in Den Bosch deel te nemen aan de cen trale training voor de kandidaten voor het Nederlands elftal. 4«S.-Ivx'.s Zondag wordt een begin gemaakt met het programma voor de hoofdklasse en de districtsklasse van het Nederlands Hand- balverbond. De competitie van de afdeling Haarlem begint een week later. De Haar lemse heren eersteklassers Rapiditas en Concordia zullen in hun vertrouwde om geving zeker in staat zijn om een goed figuur te slaan. Het Utrechtse Attila moet hier plaats maken voor Lijnden of AHC. Beide ploegen eindigden in de promotie competitie gelijk, zodat alsnog een beslis singswedstrijd de nieuwe eersteklasser aan moet wijzen. De damesploeg van Concordia zal ook komend seizoen moeite hebben om een redelijke plaats te bereiken, hoewel HHC en de nieuwe aanwinsten AVA uit Alk maar en AOG (afkomstig uit de NKS) ook geen gemakkelijk seizoen tegemoet gaan. In deze klasse lopen de krachtsver schillen tussen de Amsterdamse ploegen die vorig seizoen de kop vormden en de overige teams nogal uiteen. In tegenstelling tot de eersteklassers zullen de ploegen uit Haarlem en omge ving uitkomend in de tweede klasse ten opzichte van vorig seizoen tal van andere tegenstanders ontmoeten. Het damesteam van HOC en de herenploegen van Zand- voortmeeuwen en IJmond zullen na de goede resultaten van vorig seizoen ook nu wel een grote rol in hun afdelingen spe len. Maar voor de heren reserveploeg van Concordia die vorig seizoen na een goede promotiestrijd de twee klasse be reikte zal het een bijzonder zware op gaaf blijken om in deze vrij sterke tweede klasse mee te komen. In het stadion Diekman in Enschedé is woensdagavond een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen Enschedé en de Duitse club Kaiserslautern. Enschedé, dat zonder Lenstra speelde, zegevierde met 31, nadat de rust met 10 in het voor deel van Kaiserslautern was ingegaan. Na 16 minuten opende Lulka (Kaisers lautern) de score (01) Moddejonge jr. scoorde 1 min. na de rust (11) en See- mann verhoogde de stand met twee tref fers tot 31. De wedstrijd werd door 18.000 toeschouwers bijgewoond. De indeling luidt: hoofdklasse dames: Hygiea, Athene, Zeeburg, Niloc, Sagitta, PSV, WLC en UDI; hoofdklasse heren: Hellas, Olympia, WWV, Niloc, Blauw Wit, PSV, DES en UDI. District West-A: dames eerste klasse: Amstel, Athleta, DSG, Vriendschap, Concordia, HHC, AVA en AOC.; heren eerste klasse: Aalsmeer, WVGV, Rapiditas, Concordia, SS VU, UD, BHC, en Lijnden; dames tweede klasse B: Niloc 2, Foresters, Tonido, Blauw Wit, CSV, HOC, JHC, Tavenu, ADO en Tone- gido; heren tweede klasse B: IJmond, Aals meer 2, Zandvoortmeeuwen, AHC, Con cordia 2, Blauw Wit 2, Unitas en Vriend schap. In de competitie om de Europese voet balbeker voor clubs heeft de Bulgaarse club CDNA (Sofia) in Wenen met 21 gewonnen van Vasas (Boedapest). Voor de Europa-beker werd voorts in Glasgow de wedstrijd Glasgow Rangers St. Etienne gespeeld. De Schotse kam pioenen wonnen met 31. kunnen enkele commissieleden echter ze ker niet akkoord gaan, zodat de heer J. Heyt uit Rotterdam reeds schriftelijk heeft bedankt voor de Technische Com missie, terwijl de voorzitter van de honk balvereniging „Schoten" ons verzekerde eveneens zijn functie in de commissie te zullen neerleggen, waarvan hij het be stuur van de Honkbalbond nog in kennis zou stellen. Het is jammer dat reeds zo spoedig na het „conflict Hoogenbos" thans weer moeilijkheden zijn gerezen in de KNHB. Het ware te wensen dat deze moeilijk heden spoedig uit de weg zullen worden geruimd. De heer A. van Driel Krol, vice-voor- zitter van de KNHB, die tevens als voor zitter van de Technische Commissie zit ting heeft, zal zijn functie in deze com missie niet neerleggen, terwijl de mening van de heren M. Jole (Haarlem) en Maal- sté (Tilburg) afhankelijk is van de resul taten van de vrijdag te houden vergade ring van genoemde commissie. De Engelse league De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld voor de Engelse league luidden: Eerste divisie: Birmingham CityNot tingham Forest 0-2, Bolton Wanderers Wolverhampton Wanderers 1-1, Everton Manchester United 3-3, Leeds-UnitedAs ton Villa 4-0, Luton Town-Blackpool 2-0, Manchester CityChelsea 5-2, Preston Noth EndBurnley 2-1, Sheffield Wednes day—Newcastle United 1-0, Sunderland Leicester City 3-2, Tottenham Hotspur Portsmouth 3-5, West Bromwich Albion Arsenal 1-2. Tweede divisie: BarnsleyIpswich Town 5-1, Cardiff CityGrimsby Town 1-3, Derby CountyBristol Rovers 2-1, FulhamNotts County 1-0, Huddersfield Town—Liverpool 2-1, Lincoln CitySwan sea Town 4-0. ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT Verbruik: 13 liter op 150 km Prijs vanaf 7.990. De zesde etappe van de ronde van Cata lonië van Val d'Uxo naar Tortosa over 147 km, heeft zich gekenmerkt door het uitval len van de Nederlanders Wagtmans en De Groot en de Fransman Buchonnet. Tussen Castellon de La Plana en Benicar. lo geraakten de drie coureurs, die zeer veel last van de hitte hadden, zover op het pe loton achter, dat zij er ten slotte de brui aan gaven. Kort na Benicarlo (96 km) demarreerde de Spanjaard Zabaleta, maar bij Vinaroz (103 km) maakte de Belg Couvreur zich los uit de hoofdmacht, begon een solo-jacht op de vluchteling, passeerde deze en kwam met ruime voorsprong als eerste over de finish. In de zesde etappe hebben zich de Ne derlanders Michel Stolker en Leo van der Pluym onderscheiden. Stolker klasseerde zich als tweede, met een achterstand van 33 seconden op de winnaar Couvreur (België); Van der Pluym werd derde voor de Spanjaard Jarque. Hun achterstand op Couvreur was 1 minuut en 8 seconden. Het peloton volgde op anderhalve minuut. De Spanjaard Bahamontes behield de leiding in het algemeen klassement. Hij heeft een voorsprong van een halve mi nuut op Lorono. Ook de internationale schaakmeester N. Cortlever zal deelnemen aan het schaak toernooi van Het Oosten, dat op 16 sep tember in Haarlem begint. De uiterst sterk bezette eregroep is nu als volgt samengesteld: N. Cortlever, C. Orbaan, F. Roessel, D. Bekker, F. Spin hoven en G. Braai. De tweede ronde was voor Nederland, dat tegen Frankrijk speelde, niet ge makkelijk. Was van mevrouw Chaude de Silans reeds bekend dat zij een uitstekende partjj speelt, ook mevrouw Choko heeft zoals uit haar partij van de eerste ronde tegen de Russin Zvorykina is gebleken heel wat in haar mars. „Het zal een zware strijd worden", voorspelde mevrouw Heemskerk en met de verdeling van de punten zal men tevreden mogen zyn. Aan het einde van de ronde bestond er. echter een goede kans op 114 punt. MeVrouw Heemskerk (wit), die haar Franse rivale mevrouw Chaude de Silans reeds verscheidene malen in diverse tournooien heeft ontmoet, wist uit de opening een konings-fianchetto, die later in een Engelse party overging, geen voordeel te behalen. Er gebeurde weinig en vooral van de zyde van de Fran5ai.se was het een saaie vertoning. Ook mevrouw Heemskerk wist er geen kleur aan te geven en na 22 zetten be sloot men tot remise. Mevrouw Roodzant verdedigde zich met de MacCutcheon-variant van de Franse ver dediging. Haar Franse tegenstandster me vrouw Choko, een Poolse van orgine, was daarin zeer goed thuis en trad zeer agres sief op. Een zwakke zet van mevrouw Roodzant, een afwijken van de theorie, bracht haar in het nadeel en de Frangaise kreeg reeds een overwegende stelling na 11 zetten. Met twee pionnen achterstand werd het een zware dobber. Door slecht en passief spel van haar tegenstandster, won mevrouw Roodzant echter de kwaliteit en ze had op een gegeven ogenblik door het teruggeven van de kwaliteit de partij zelfs kunnen uitmaken. Zij zag de kans echter niet. Bij het afbreken had zij een toren meer tegen drie pionnen en een goede kans op winst. Schrik Scheidrechter O'Kelly, de Belgische grootmeester, keek wel een beetje vreemd toen de 82-jarige Ierse mejuffrouw Chater hem heel naief vroeg of hy ook schaak speelde. Ze schrok ervan toen het tot haar doordrong tot wie zy de vraag had ge steld. Op het schaakbord kan deze 82- jarige nog best meekomen. En ze speelt zeer goed schaak. Tegen haar 60 jaar jon gere tegenstandster Nina Hruskova kreeg zy een uitstekende stelling met goede winstkansen. Zy zal naar de verwachting de afgebroken party kunnen winnen. Korte metten De Engelse mejuffrouw Pritchard, die in het dames zonetoernooi in Venetië een uitstekend figuur heeft geslagen, maakte met de Belgische mevrouw Cuypers korte metten. Ondanks haar dubieuse loperoffer was de partij in 16 zetten uit. Grootmeester-remises komen by de dames ook voor. De Roemeense Margare- tha Teodorescu en de Finse Gunnel Jae- gerhorn kwamen na 17 zetten al remise overeen. De Roemeense dames beweren nog niet aan de speeltyden gewend te zijn, gezien het tydsverschil met hun land ADVERTENTIE De Nederlandse huisvrouw bezit goede eigen schappen: zij is bijzonder helder, huiselijk, economisch enbedreven in de kookkunst. Dus manlief wat wil je nog meer! Vooral die kookkunst is sinds kort opvallend goed: krachtiger soep, verfijnde sausen, ragoüts, puree, hachee enz. 't Geheim? Een nieuwe handige „smaakverfijner": Knorr bouillon uit Zwitserland! Van één zo'n dubbel Knorr tablet tovert ook met kokend water een hele liter bouillon: door de Knorr koks be reid van kostelijk vlees en geurig verse groenten; licht gezouten en gekruid, precies zoals u alles wenst! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten. Alles met die heerlijke Knorr bouillon als „smaakverfijner". U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 ct. met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. Vaivaardlgd onder UcoiUI# #n control# voo Knort A.G. Ihoyng## JwUwnond. door Monda N.V. Irvliok Misschien was dat de reden, dat Maria Pogorievici, een arts van beroep, die in de eerste ronde een gewonnen partij totaal verknoeide, meende dit falen hieraan ge deeltelijk te moeten wijten. Daar de Poolse, de Finse en de Ameri kaanse dames de eerste ronde vrij waren geweest en van hun spel nog maar weinig bekend was, bestond er voor hun partijen van de zijde van de experts veel belang stelling. Veel wijzer zullen ze er niet van geworden zijn. De Amerikaanse Jacqueline Piatigorsky won in de opening al een stuk, maar het duurde nog uren voor haar tegenstandster het hoofd boog. Opmerkelijk is, dat alleen de Oosteuro- pese speelsters van leider-secondanten zijn vergezeld. Maar of zij veel te doen zullen krijgen valt te bezien, gezien het tempo van 45 zetten per 214 uur. Alleen als hun landen tegen elkaar uitkomen, zouden er wel eens hangpartijen kunnen ontstaan. Directer Een kenmerkend verschil met het spel van de heren is wel, dat de meeste dames met direkte dreigingen spelen. Opgeven doen zij ook niet zo snel en tot het bittere einde wordt doorgespeeld. Er gaat iets verbetens van hun spel uit. Ook zyn zy veel stoelvaster dan de heren en wande lingen in de „arena" komen maar zelden voor. Waren er bij de eerste ronde geen afgebroken partijen gisteren weren er vyf. Vandaag heeft de grote strijd tussen Rus land en Nederland plaats. De standen Na twee ronden luiden de standen in de drie groepen: Groep A: 1. Nederland 214 pnt. en I af gebroken partij (uit 2);2. Roemenië 214 pnt. (uit 2); 3. Rusland 2 pnt (uit 1); 4. Tsjecho- slowakije 114 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 2); 5. Finland 14 pnt. (uit 1); 6 en 7. Ierland en Frankrijk beiden 14 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 2). Groep B: 1. Bulgarije 314 pnt. (uit 2); 2 en 3. Ver. Staten en Oost-Duitsland 2 pnt. (uit 1); 4. Hongarije 1% pnt. en 1 afgebr. part. (uit 2); 5. Schotland 114 pnt. (uit 2); 6. Luxemburg 14 pnt. en 1 afgebr. partij (uit 2); 7. Oostenrijk 0 pnt. (uit 2). Groep C: 1 en 2. Joegoslavië en Engeland beiden 4 pnt (uit 2); 3. West-Duitsland 2 pnt. (uit 1); 4 en 5. Noorwegen en Dene marken 0 pnt en 2 afgebr. partijen (uit 2); 6. Polen 0 pnt (uit 1); 7. België 0 pnt (uit 2). De uitslagen Groep A: FinlandRoemenië 14114; NederlandFrankrijk 1414 (1 afgebr. part.); TsjechoslowakijeIerland 1414 (1 afgebr. part.). Groep B: BulgarijeOostenrijk 20; Luxemburg—Hongarije 0—1 (1 afgebroken partij); Ver. StatenSchotland 20. Groep C: BelgiëEngeland 0—2; Polen— Joegoslavië 02; NoorwegenDenemarken 00 (2 afgebr. partijen). In de afgelopen nacht is in Amsterdam de heer Heemskerk overleden, de vader van de Nederlandse schaakkampioene die aan het Schaaktoernooi in Emmen deelneemt. Mevrouw Fenny Heemskerk zal na dit smartelyk verlies niet meer in het toernooi uitkomen. De toernooidirectie deelt ons naar aan leiding hiervan het volgende mede: In over leg met de captains van de ploegen uit de groep, waarin Nederland is ingedeeld (groep a) en de leden van de arbitrage commissie, zal de plaats van mevr. Heems kerk worden ingenomen door mevr. A. van der Veen-Baas uit Amsterdam.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9